BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Nog geweldiger. Volgens „Ons Noor den", worden sedert eenige dagen op de schietbanen van de firma Krupp, bij Mep pen, even over de Nederlandsche grenzen, proeven genomen met mortieren van 52 c.M. kaliber. De schietverte van deze stukken, bestemd om voor de vesting Belfort te worden op gesteld, zou 40 K.M. zijn. Een bericht met een vt aagteeken. Naar uit Aardenburg aan liet „N. v. d. D." wordt gemeld,heeft de burgemeester vanWenduj'- ne geseind, dat de overwinning aan de ge allieerden. Negen korpsen, dat is 70.000 inan, zijn gevangen genomen; tusschen Chalons en Longwy zijn 300 kanonnen en 31 vaandels buitgemaakt. Het bericht van den burgemeester wordt niet bevestigd. Wij deelen bovenstaand telegram onder het uiterste voorbehoud mede. Wat is er te Antwerpen verwoest. Het aantal huizen bij het bombardement van Antwerpen vernield moet 300 bedra gen terwijl er 500 beschadigd zijn. Nederland en de Oorlog. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. In de week van 11 tot en met 17 October is door bovengenoemd comité ontvangen ƒ21.133.32. Het totaal ontvangen bijdragen en toezeggingen bedraagt 571.555.Gb. Stelling-Hollandsch diep en Volkerak. Volgons ontvangen medcdeeling, zullen schepen, welke di s nachts zonder licht varende worden aangetroffen in het watergebied van «Ie Stelling van het Hollandsch diep en Vol kerak, worden beschouwd als verdachte sche pt n en opgebracht naar Willemstad. Belgische vluchtelingen. Wij laten hier den letterlijken inhoud volgen van hot rondschrijven, dat in Nederland zal worden verspreid, van onzen consul-generaal te Antwerpen: De consul-generaal der Nederlanden te Ant werpen bericht hierbij, dat volgens zijn oordeel de toestand tc Antwerpen volkomen rustig en ordelijk is. Aan niemand wordt eenige overlast aange daan. O ui het dagelijksch leven tVeder op gewonen gang te brengen, is het bepaald noodig, in het belang van de Belgische bevol king, dat de vluchtelingen naar Antwerpen terugkecren en hunne bezigheden hervatten. De consul-generaal voornoemd kan, naar aanleiding van een onderhoud niet den tegen- woordigen keizerlijken gouverneur der stad Antwerpen, aan het bovenstaande toevoegen, dat hem door genoemde autoriteit de meest geruststellende verklaring werd gegeven, te weten, dut Zijne Excellentie zich geheel zal houden aan de Haagsche Conventie, zoodat de belangen beider partijen worden gediend door bij verdrag bepaalde voorwaarden, volgens wi lke de privaat eigendommen, de persoon lijke vrijheid en de eer van vrouwen en meisjes ten volle worden gewaarborgd. Voorts, dat volgens de uitdrukkelijke ver zekering t'c.- Duitsche autoriteiten, ordclie- vende jo: g; lieden, die niet tot het leger te- hooren, en i u.gcrvvachten kunnen terugkeeren. Genoemde autoriteiten denken er in het minst niet aan, laatstbedoelde lieden krijgs gevangen te maken, op te eischen of naar Duitschland te vervoeren. Het is de oprechte wcnsch der Duitsche autoriteiten, dat dc bevolking van Antwerpen en "omliggende plaatsen aan hen haar ver trouwen zal schenken, opdat zij in het belang der burgers zullen werkzaam zijn en rust en orde zullen kunnen verzekeren. Antwerpen, 17 October 1914. Dc consul-generaal voornoemd. J. A. VAN DEN BERGH. De huurbons. ,,IIet Volk" meldt, dat de gezamenlijke huiseigenaren te Schiedam in hun vereeni- ging hebben besloten geen genoegen te nemen met een bon voor de halve huur als kwijting voor de gelieele huur, het zgn. Botterdamsche stelsel. Eenige vonnissen :ot uitzetting zijn aanhangig. De vier t-e Stettin bestelde torpedobooten. De Minister van Marine heeft bij de Tweede Kamer een bedrag van 900.000 aangevraagd als eerste termijn voor den bouw van vier torpedobooten, voorzien van surbines van gelijk type als die, welke hij de Vulcan-Werken te Stettin in aanbouw waren. Omtrent deze laatsten wordt medege deeld, dat twee der booten in Augustus 1914 werden te water gelaten en dat we gens voorschotten op de aannemingssom, onder persoonlijke borgstelling, ingevolge de conlractsbepalingen, een bedrag werd betaald van 354.685.21. Blijkens schrijven van genoemde firma is evenwel op het zich in het Duitsche Rijk bevindende krijgsmaterieel beslag gelegd en behooren daaronder ook de genoemde vier torpedobooten. Het ligt in het voornemen om op grond van het niet kunnen afleveren en de on zekerheid omtrent den tijd, waarna, na af loop van den oorlog, weder booten zouden kunnen worden opgeleverd, het contract met de Vulcan-Werke te ontbinden. Waar het in 's lands belang dringend noodig is den aanbouw van de booten van bovenbedoeld type weder ter hand te ne men, zal, in afwachting dat de gelden bij vernieuwing door de Wetgevende Macht zullen worden gevoteerd, het contract zoo spoedig mogelijk met de daarvoor meest geschikt geachte firma binnenslands wor den aangegaan, aangezien het hier geldt do aanschaffing van materieel, waarom trent door de Staten-Generaal reeds vroe ger een beslissing genomen was. I)e verplichte Winkelslniting te Amsterdam. Zooals wij giste r 'U meldden, is de verordering op dc winkelsluiting te Amsterdam gehand haafd. Enkele wijzigingen zijn er echter in gebracht. Aan B. en W. is de bevoegdheid verleend eene al dan niet voorwaardelijke ontheffing te verleenen van de verbodsbe palingen der verordening ten aanzien van een winkel, die op 15 September 1911, den dag der invoering van dc verordening, wegens znne ligging of den aard van zijn debiet op clen verkoop n& het sluitingsuur was aangewezen. Dc ontheffingen worden niet verleend dan na verhoor van eene commissie van vijf leden en vijf plaatsvervangende leden, door B. en W. te benoemen. Zooals men ziet worden in deze bepaling niet met name aangeduid de winkels in voedings- en genotmiddelen. Zij is meer al gemeen gesteld. Verworpen is het voorstel van de heeren Hendrix en Nuyens om tout court aan alle winkels van deze soort vrijstelling te verleenen. Om de winkeliers, die klagen over de con currentie der ventere, tevreden te stellen, werd besloten, het venten met geringe eetwaren te verbieden (behalve* des Zondags op dje uren, dat de winkels moeten gesloten zijn). Het getal bijzondere dagen werd eenigermate uitgebreid. Besloten werd dat de winkels 14 dagen, inplaats van een week, vóór St-Nicolaas mogen geopend blyven tot 11 uur 's-avonds. Van belang ig voorts, dat voortaan niet alleen de verkoopers, maar ook de koopers gestraft zullen kunnen worden. I)ioc. Bond van R. K. Drankbestrijders- I vereenigingen In het Bisdom Haarlem. Deze bond houdt zijn algemeene feestver- gadering tot viering van het 10-jarig bestaan op Maandag 9 November a.s., des avonds 7 uur in Diligentia. Lange Voorhout te 's-Gra- venhage. Dc feesfrede zal worden uitgesproken door den Zeereerw. Pater Borromeus de Greeve O. F. M. De dames Marie v. d. Vijver (zang), Toetie van Gorkum (viool) en Netty van Looy (piano), benevens het Vliegend Koor der R. K. Vcr- eeniging voor den Volkszang, hebben wel willende medewerking toegezegd. Dc Belgische onderwijzers. Wij lezen in het Kath. Schoolblad: De Belgische onderwijzers zijn er tengevolge van den oorlog al even naar aan toe als hun landgenooten. Noch van den Staat, noch van de gemeenten ontvingen zij de laat6te maanden salaris, zoodat zoowel bij de uitgewekenen als de achtergeblevenen de toestand kommervol is en tot pauperisme dreigt over te gaan. Door gedelegeerden Uit de drie grootste onderwijzeis-vcreenigingen. n.l. de heeren Mieras teBeesd (voor 't N. O. G.) P. Otto te Bloemendaal (voor de Vereeniging van Hoofden van Scholen) en Ph. van der Vos (voor den Bond van Nederl. Onderwijzers) is een commissie gevormd voor ondersteuning van onderwijzers van andere nationaliteit. Deze heeren vormen tevens het waarnemend dagelijksch bestuur van het Internationaal Bureau van Onderwijzersvereenigingen. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap besloot in de jongste vergadering uit de gewone middelen een be drag van ten hoogste f1000 aan genoemde commissie af te staan. De afdeeling Groningen besloot als eerste bijdrage voor de ongelukkige Belgische colle ga's f75 op te zenden. De Courant In oorlogstijd. Het „Berliner Tageblatt" van Zaterdag jl. be vatte niet minder dan twintig bladzijden ad vertenties. En dat in een oorlogvoerend land hetwelk den economischen druk van zulk een tijd zwaar moet voelen! Zou hier alleen het idee „wc moeten de krant steunen" in 't spel zijn? Of welbegrepen eigen belang van den Duitschei-, die, bij al zijn andere sterk sprekende eigenschappen, ook bovenal die van een goed zakenman vertoont? Boeken worden nauwelijks meer gelezen, kranten daarentegen verslonden. De Duitschers blijken er zich van bewust te zijn, dat in deze dagen een dagbladadvertentie honderd maal meer „trefkans" heeft dan in kalmer tijden. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) De heer v. d. Eist zegt, dat de voor: zitter met een andere verdediging geko men is dan in de stukken staat. In de stuk ken is sprake van art. 19 van de verorde ning. En waar B. en W. zich beriepen op art. 19, daar diende dan ook het salaris te worden uitbetaald. De heer Aalberse sluit zich wat het juridische betreft bij den vorigen spreker aan, maar hij kan zich ook plaatsen op het standpunt nu door den voorzitter aan genomen. B. en W. zouden nu ook den Raad sanctie moeten vragen juist krach tens art. 19 den onderwijzers het reeds betaalde geld te laten behouden. Spreker zegt dat het natuurlijk geenszins zijn be doeling is, dat geld terug te vorderen. Het adres van den Bond van Onderwijzers heeft hem verwonderd en hij zou het een onbillijkheid vinden met het oog op den buitengewonen tijd de onderwijzers te be- voordeelen boven anderen. De onderwijzers blijven altijd in een gunstige positie. Zij krijgen salaris, na den oorlog vinden zij hun plaats terug. Hoe geheel anders i:> het b.v. met den kleinen Middenstand. De v o o r z it te r zegt, dat hij had ge dacht dat de zaak in eens uitgemaakt had geworden, dat het voorstel zonder discus sie was aangenomen geworden. Vooral had hij dit gedacht omdat in een gemeente raad als te Amsterdam over een gelijk voorstel niet eens discussie is gevoerd. On der die gejachte is het stuk opgemaakt. Hadden B. en W. geweten dat de zaak tot een juridisch geschil aanleiding zou geven, dan hadden zij wellicht anders geschre ven. Maar zij waren in de verondeisteiüng, dat deze aangelegenheid tot geen moeilijk heden aanleiding zou geven. De heer H e er e s blijft hPt onbillijk v'n- den dat men ter wille va nde gemeente de verordening buiten werking ste't. Spro ker kant zich tegen de wijze waarop deze zaak is toegelicht. Juist waar art. 19 in het leven js geroepen om de bezoldiging te regelen van onderwijzers onder de wape nen, daar had het hier mild toegepast moe ten worden, waar sprake is van onder de wapenen in den letterlijken zin van het woord. Spreker heeft zich door geen adres laten leiden van den Bond, maar enkel en alleen door de wijze waarop B. en W« deze zaak hebben toegelicht. De heer Carpentier Alting raadt aan, waar B. en W. nu met gegevens gekomen zijn, die maar niet in eens te beoordeelen zijn, de zaak aan te houden tot een volgende zitting. De voorzitter is tegen aanhouding. Wanneer men de zaak eenvoudig beschouwt zonder den juridischen kant, kan men ge woon voor of tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer v. 'd. Lip vindt de zaak een voudig genoeg, volgens de letter hebben we alleen met art. 185 van de Grondwet te maken. Noch de Militiewet noch de Landweerwet spreken van gevallen van mobilisatie zooals wij die op het oogen- blik kennen. De heer Fokker vindt de zaak te in gewikkeld. Na de toelichting in de stukken door B. en W. zijn wij heelemaal niet voor bereid geweest om na te gaan de betee- kenis van de artikelen in Militie- en Land weerwet. Hij is daarom ook voor aanhou ding. De voorzitter zegt, dat B. en W. geen tijd hebben om nogmals deze zaak toe te lichten. Hij ontraadt de zaak aan te houden. Mocht men dit toch doen dan ver wijst spreker naar de artikelen in Grond-, Militie -en Landweerwet. De heer Carpentier Alting stelt nu voor om dit punt van de agenda in een volgende vergadering te behande len. Het voorstel wordt ondersteund. Het voorstel wordt verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgerfs zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 9o. Voorstel om goed te keuren dat het geheele bedrag, dat door de Lichtfabrieken over het jaar 1915 van de haar verstrekte kapitalen aan de gemeente wordt afge lost, onder de gewone ontvangsten wordt gebracht. De commissie van Financiën rappor teerde juist toen de zitting een aanvang nam, dat zij eenparig van oordeel is, dat het genoemde middel niet mag worden aangegrepen, hoewel zij het op hoogen prijs stelt, dat B. en W. met het oog op de ontzettende zware lasten die door rijks- en gemeentebelastingen op de ingezetenen zal worden gelegd, eenige verlichting trachten te brengen. Het is een stap in de verkeerde richting, het is een stap <-p een weg, die tot schromelijke ontreddering der gemeente financiën zou leiden. De heer Heeres stelt voor lit voorstel van B. en W. bij de begrooting te behan delen. De heer. Bosch zegt, dat hij lang en breed over deze zaak te spreken heeft. Wordt de zaak echter aangehouden, dan ziet hij van het woord af. De heer S ij t s m a vindt dat bij de be grooting genoeg te behandelen valt, bij is daarom voor om nu maar aan te vangen. De voorzitter zegt, dat B. en W. de begrooting hebben willen onlasten. Hij heeft echter niets tegen het voorstel van prof. Heeres, ofschoon de leden in de me morie van antwoord geen antwoord van B. en W. zullen vinden. Hebben de leden geen bezwaar dan nemen B. en W. het voorstel over. De heer Aalberse is het eens met den heer Sijtsma. Indien wij toch geen antwoord in de memorie vinden, die van avond uitkomt, dan kunnen wij beter met het voorstel aanvangen. v De heer Heeres zegt, dat mèil dan kennis kan nemen van de discussies in de afdeelingen. Hierbij sluit de heer Fok ker zich aan, daar een der leden gelegen heid heeft gevonden, zijn bezwaren in den breede tegen het voorstel te ontwikkelen. B. en W. nemen het voorstel van den heer Heeres over, hetgeen zonder hoof delijke stemming wordt aangenomen. lOo. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing dei- school 3e klasse No. 1 aan het Plantsoen Het voorstel wordt aangenomen. llo. Voorstel inzake de gewijzigde be stemming van de overgebleven gelden van de cholera-commissie van 1866. Het voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Mul der of het niet mogelijk is, nu- de brug aan de Donkersteeg haar voltooiing na dert, de bodewagens een staanplaats te geven op de Hooglandsche Kerkgracht. Be langhebbenden zullen niet meer hebben te zoeken, mogelijke ongelukken worden voorkomen en de Hoogstraat verbetert er op. De heer Fokker vraagt of dit wel in het belang van den middenstand zal zijn. De heer F i s h e r zegt namens B. en W. dat deze aangelegenheid bij het D. B. aan hangig zal worden gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Roomsch Kath. Dioc. Vrouwenbond. De afd. Leiden van bovengenoemden bond kan in haar aanalen een succes boeken, dat menige zustervereeniging haar zal benijden. De zaal toch van „In den Vergulden Turk" was gisteravond tjok vol, geen plaatsje was meer te krijgen en toen pater de Greeve zijn schitterend plei dooi voor de R. K. Vrouwenbeweging had gehouden, was de vereeniging verschillen de leden rijker. Mevr. Wijers— Smeets, de presidente der afdeeling. opende de vergadering met den Christelijken groet en gaf het woord aan de secretaresse mej. D. Coebergh tot uit- brenging van het verslag der vorige ver gadering. Nadat de presidente eenige mededeelingen van huishoudelijken aard had gedaan kreeg pater Borromeus de Greeve het woord tot het uitspreken van zijn rede: „De R.K. Sociale Actie en de R. K. Vrouw". Na een korte inleiding vraagt de ge vierde redenaar, waarom de groote massa van vróuwen zoo weinig wil weten van het „Vereenigd U". Een der oorzaken is on wetendheid. De groote massa js onver schillig. Bij de onwetendheid komt een groot aantal vooroordeelen. Vroeger deed men dat ook niet, wordt gezegd, de huis moeder hoort te huis, de vrouwenbond is een mode-quaestie. Zij willen zich laten zien en hooren. De vooroordeelen zijn legio en er zal heel wat moeite moeten gedaan worden voor de algemeene sympathie ge wonnen is. Een algemeen program kan nog niet worden voorgelegd. Door bijeen te komen moeten we leeren .handelen moe ten wij naar omstandigheden. Hoe moeten de onveranderde beginselen van het Christendom toegepast worden op de vrouwenquaestie, hoe moet de vrouwen bond die beginselen in practijk brengen, hoe staat de kath. vrouw tegenover de Kath. Soc. werken? Heeft de vrouw belang bij het triompheeren van de Kath. Soc. beginselen, deze behoeven de medewerking van de vrouw. De godsdienst heeft de vrouw verheven in haar wezen en werken. Zij heeft grootheid en'kracht gegeven en haar omhooggeheven uit de vernedering van het Heidendom. De Eerw. spreker zet nu in gloedvolle woorden uiteen welke de plaats van de vrouw in het Heidendom was, hoe zij behandeld werd als een huis- en lastdier en hoe nog heden in het onbe schaafde heidendom de toestand dezelfde is als voor eeuwen terug. Mag de vraag niet gesteld worden, dat beschaving en ontwikkeling de vrouw haar plaats gege ven hebben in de maatschappij. Regeert aiet de vrouw zonder de godsdienst?Wordt zij niet met zorg omgeven en met geschen ken overladen? Is het beschaafde Heiden dom niet bijzonder galant tegenover de vrouw? De ware beschaving zou zij niet van die kant verkregen hebben, de ware beschaving heeft zij te danken aan het Christendom. De vrouw is groot geworden onder de Kerk, Christus heeft de vrouw rein gemaakt, 't moederschap geheiligd en beschermd, de vrouw gemaakt tot bruid in de kloostercel, tot koningin in het huis houden. Waar de Heidensche liberale idee triompheert, daar is geen eerbied voor de vrouw. Zoolang zij jong en mooi is er kent men haar. De dienstbode is een be taalde kracht meer niet, om haar zedelijk leven maalt men niet. Men geeft niet om het zedelijk leven van de meisjes. Waar de vrije avonden worden doorgebracht, daar over bekommert men zich niet. Waar het salaris van winkeljuffrouwen en van hen die werken fn de huisindustrie vaak niet toereikens is, zoeken honderden en duizen den op de schandelijkste wijze iets bij te verdienen. Het is treurig gesteld met het meisje in de wereld. De wereld doet niets voor het meisje, voor de vrouw, als dat zij medewerk en oorzaak is dat velen beder ven en ondergaan door lectuur, het thea ter, bioscopen en tingeltangels. De schrik slaat brave ouders om 't hart, wanneer zij gedwongen worden hun kinderen in be trekking te zenden. En wanneer die meis jes dan in 't dorp of de plaats terugko men, dan steken zij wel boven de anderen uit met tangoblousjes en tangoschoentjes en brengen zij mede een hand goud, maar spoedig bemerken de ouders, dat er iets veranderd is in het zieleleven, de adel van de ziel verloren is. De -gehuwde vrouw wordt nog minder erkend. In het moderne Heidendom pre dikt men vrije liefde. Voor de rechtbanken der -wereld wordt iederen dag gepleit om de banden des huwelijks te ver breken. De echtscheiding geeft voe ding aan allerlei hartstochten. Ook de moeder wordt niet gespaard. Haar gouden kroon in van 't hoofd gerukt en zij is geklonken in ijzeren ketenen. In de moderne salons ziet men geen madonna's meer, maar de Engelsche platen waarop de.vrouw haar paard kust. Het moderne heidendom doet niets en kan niets doen voor de vrouw, voor het meisje, de gods dienst alleen kan haar beschermen. Er valt zoo veel voor de vrouw te doen, ook in het sociale leven, er valt zoo veel tc doen voor de vrouw om de Sociale vraag stukken van onzen tijd mede te helpen oplossen. Wij hebben de vrouw noodig, want hebben wij de vrouw gewonnen dan bloeien godsdienst en zedelijkheid in maatschappij en huisgezin. Mannen maken de wetten, maar vrouwen de ze den, -maar de wetten zijn een uitvloeisel van de zeden. De jonge meisjes moeten hun ideeen hooger stellen dan in taart jes eten, mooie blousjes, mooie pakjes, tennis en hockey clubs. Ook haar woord kan grooten invloed hebben. Wat kan de vrouw, de moeder niet doen? Nog altijd blijft het woord bewaarheid: „de moeder, de hand die de wieg schommelt, regeert de wereld." Welk een groot veld van Kath. Sociale, actie ligt er niet open voor de vrouw. De actie voor de goede pers zal schitterend slagen, wan neer zij medewerkt, wanneer zij aan houdt, dat gebannen worden liberale en neutrale dagbladen, neutrale weekbladen en tijdschriften. Ook het vraagstuk der drankbestrijding zal zonder de vrouw nooit opgelost worden. Ja de vrouw heeft een apostolaat. Wat kan zij niet doen in haar huis door de actie van gebed. Want bidden moeder en dochters niet, wat moet er dan van terecht komen. Wat kan zij niet bereiken door het apostolaat van het woord. Zij behoeft geen predikatie te hou den, maar een goed woord door de vrouw te rechten tijde gesproken, brengt zooveel vruchten voort. Wat vermag zij niet door het apostolaat van de goede daad, door het geven van aalmoezen, door het geven van een goed voorbeeld, door het sterken van de ziel van hem of haar, die op het ziekbed nederligt. e Heeft de vrouw een apostolaat in huis, ook daarbuiten. Zij kan de Kath. Soc. actie steunen met haar geldelijken en mo- reelen steun. Door lid te zijn van de 3e Orde, de congregatie, de H. Familie, door weikend lid te zijn van de vereeniging tot bescherming van meisjes, door daadwer kelijk te steunen het schoone werk van de drankbestrijding en de Patronaten. Hoe dikwijls wordt niet gehoord: Ik heb voor dat alles geen tijd. En waar moeders van groote huisgezinnen, waar toch alles geordend is, wel tijd hebben voor die heerlijke Sociale werken, de uurtjes pas sen en meten, waarom dan het meisje, de vrouw niet. Ik heb wel wat anders to doen, wordt beweerd, de vrouw behoort te huis. Waren zij dan maar te huis! Neen, maar zij zijn wel lid van allerhande clubs en hebben tijd voor alle beuzelarijen behalve voor het werk dat opheft en ver edelt. In zijn slotwoord heeft de gewijde spre ker in heerlijke woorden krachtig uiteen gezet, waarom de Katholieke vrouw, het Katholieke meisje te huis beh'oórl In «er* R.K. bond. Ook de algemeene Vrouwen bond strijdt voor de verheffing van de vrouw, voor de verbetering van de maat schappij. Maar hij doet het anders, het beginsel is anders. De R.K. Vrouwenbond kan zeker zijn van de eind-victorie. Waar om? Omdat haar beginselen zijn die van de R.K. Kerk en de R.K. Kerk moet triom pheeren. De dood triompheert over per sonen en stelsels. Groote mannen heeft hij weggerukt en met hen hun stelsels. En toen de groote paus Pius X daar neerlag op zijn praalbed, heeft toen ook de dood' getriompheerd? Hij heeft wel den eik uit gerukt, maar een nieuwen boom moeten planten. Wij hebben een nieuwen Paus in Benedictus XV. Wij hebben de beloften der eeuwen. En wanneer de vrede zal ge- teekend zijn, wanneer de kruitdamp zal opgetrokken zijn, hoe de grenzen verdeeld zullen worden, het rijk van Christus zal hetzelfde blijven. (Applaus.) Mevr. M. Wyers-Smeets bedankte den Eerw. Pater voor zijn schoone en gloed volle rede en riep hem onder appalus der vergadering een spoedig weerzien toe. Belgische kinderen in Leiden. Gistermiddag 4.13 arriveerden alhier met den trein van Roosendaal 52 alleenstaande kindertjes van 3 maanden tot.... tien jaar, (meest meisjes).Het was een allerdroevigst tooneeltje. De kinderen waren door me vrouw Kellenaars en de dames propagan disten van het R.-K. Huisvestingscomité, mej. Janse, mej. de Graaf en mej. Timmerman, te Roosendaal afgehaald. Vijftien gingen onmiddellijk door naur Haarlem. In Zomerzorg werden de overige 37 ont haald op een versnapering, waarna 'n kiekje van het troepje werd genomen. Ver volgens gingen de kinderen met hunne ge leidsters en vergezeld van pater Spierings uit Amsterdam naar de Zusterkens der Hooigracht, waar zij, in afwachting lot plaatsing in gezinnen, zijn ondergebracht. Aangrijpend was de aankomst in 't gesticht, waar de liefdezusters de kleinen met open armen ontvingen. Beleefd wordt men verzocht bij de zus ters op de Hooigracht niet om 't opne men van kinderen aan te bellen, daar voor deze 37 reeds meer dan 1000 aanvragen hij 't R.-K. Huisvestingscomité inkwamen, en deze dus voorgaan. Men kan zich dus die moeite besparen. Nader vernemen we nog dat ook onder 't troepje een allerliefst vondelingetje is van enkele maanden. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar do navolgende personen Coencu, Elisa, bode bij den heer Max Gri- sar te Antwerpen. CroesVerscliueren, Virginie en 6 kinde ren, uit Mechelen. Delen, Achile, uit Antwerpen. DieltjesCaes, Thérése en kinderen Jeanne en Jozef uit Borgerhout. Freeken—Ferens uit Kemsele. Freeken, Alphonse. Gijsels, Jacobus en vrouw Prins uit Bor gerhout. Mad. HouvenaeghelNobels e n2 kinderen uit Antwerpen. Mad. HuismansLepaye en zoon Marcel, uit Mechelen. LemmensVan de Velde, Thérése en haar zoon Antoine. Liberloo, Jelie, Ketstdaat 63, Borgerhout. Robbe, Theophiel en Celesta. Wwe. Ruts en familie uit Borgerhout, St. Jozef str. 12. Thijs, Joannes en familie uit Borgerhout, St. Jozefstr. 14. Velde, van de, Thennis Henri uit Mexem. Verschueren, Theophiel met vrouw en Kind. Wouters uit Berchem. Geschenk voor de Universiteit. Door "den heer dr. J. A. Korteweg, oud-hoog leeraar aan de. Rijksuniversiteit te Leiden, is aan het Rijk, ter plaatsing" in de biblio theek dier Universiteit, ten geschenke aan geboden eene groote verzameling genees kundige werken. Ned.-lndië. Bij resolutie van den Mi nister van Koloniën is mr. L. W. H. de Leeuw alhier, ter beschikking gesteld van den Gouv.-en. van Ned.-lndië, om te wor den geplaatst in rechterlijke betrekkingen daar te lande. De gevonden grafzerken. Omtrent de merkwaardige grafzerken uit de 15e en 16e eeuw, gevonden bij de verbouwing van het Groot Auditorium, deelt prof. dr. F. Pijper, hoogleeraar aan de universiteit, het vól gende mede: De opschriften van twee steenen zijn gaaf en ongeschonden. Het schrift daar van is zeer fraai en duidelijk leesbaar. Dit* kan niet gezegd worden van de andere werken, waarover blijkbaar vrij lang heengeloopen is geworden, zoodat de let ters gedeeltelijk afgesleten zijn. liet fraaiste opschrift is dat van den zerk, die het graf gedekt heeft van een priester, kenbaar aan de miskelk, met een II. Hos tie er boven, die in het midden in relief zijn aangebracht. Do priester was Joannes a Palude, in het Nederlandsch Van den Broeck. Hij behoorde tot de orde der Do- minikanen of Prediklieeren. Blijkens het opschrift heeft hij behoord tot het klooster der orde te Leuven .De bewoners gingen lang prat op zekere herinneringen aan Albertus Magnus en Thomas van Aquino, beiden Dominikanen, die daar vertoefd en elkander ontmoet zouden hebben. In den tijd van Joannes Palude behoorden lot dit klooster Eustachius van Zichem en Ja kob van Hoogstraten, twee geleerden die )Ln hunne werken de hervormingen be streden en ook als inquisiteurs dienst ge daan hebben (hunne werken zijn herdrukt in de bibliotlieca reformatoria). Zooals be kend is, vormde het tegenwoordige univer siteitsgebouw te Leiden eertijds de kerk van het klooster der Dominikanessen of Witte-Vrouwen. Van deze Witte-Vrouwen is Joannes Palude biechtvader geweest*

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2