Voor de Belgen. Wij maken er de Belgische vluchtelingen opmerkzaam op, dat er iederen avond te zeven uur gelegenheid is om te biechten in tie parochiekerk van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Hartebrug) Haarlemmerstraat. De weleerw. pater R. Sanders uit Leuven hoort iri genoemde kerk biecht, speciaal •voor de Belgen. Wij vertrouwen, dat de besturen der ver schillende gebouwen, waar vluchtelingen vertoeven, ook de niet-Katholieke, zullen me dewerken om den van alles beroofden dezen troost van den godsdienst te schenken. Terugkeer der Belgen. De extra-trein voor het terugbrengen naar hun land, die hedenochtend weer van uit Amsterdam naar Roozendaal liep, be stond vandaag uit niet minder dan 25 waggons. Toen de trein even halfnegen te 's-Gravenhage het station der Holl. Spoorw.-Mij. binnenliep, waren een tien tal wagens reeds aardig bezet met terug- keerende uitgewekenen en hun aantal vermeerderde aldaar met ongeveer 70 mannen, vrouwen en kinderen. In de vestibule van het stationsgebouw worden aan de Belgen ,die van gratis-reis- gelegenheid wenschten gebruik te maken, door een inspecteur van politie een door mr. Ter Pelkwijk, chef der Afdeeling Al- gemeenc Zaken teri stadhuize ondertee- kende kaart, uitgereikt, tegen inwisseling waarvan de repatrieerenden aan een de.r loketten reisbiljetten derde klasse konden bekomen. Sommige vluchtelingen werden naar den trein gebracht door Haagsche ingezetenen bij wie ze eenige dagen een onderdak heb ben gehad en blijkbaar zeer naar hun ge noegen, want het afscheid was allerhar telijkst. De heer Dobbelaere, Belgisch volksver tegenwoordiger, was gisteren in het cir cus te Scheveningen, om de Belgische vluchtelingen aan te sporen naar België terug te keeren, wat ze thans veilig kon den doen, in de eerste plaats beambten, werklieden en neringdoenden. Waar zij grooten dank aan Nederland verschuldigd waren voor de boven allen lof verheven gastvrijheid en liefderijke Verpleging, mochten ze niet uit het oog verliezen, dat Nederland zelf ernstige tijden beleeft en onder den druk van zware verplichtingen staat jegens zijn eigen bevolking. Een door de Belgische vluchtelingen ge vierd jubileum. ■- Gisteren herdacht de concierge van den Ned. R.-. Volksbond den dag, dat hij 25 jaar geleden in den echt werd verbonden. Door de bijna 2U0 in het Bondsgebouvv ondergebrachte vluchtelingen werden hem verschillende geschenken aangeboden. Een behulpzame hand had de vluchtelingen vaa een aardig gedicht voorzien, dat door een der jonge meisjes werd opgezegd. Uit dit alles blijkt, dat de Belgische vluchtelingen in den Ned. R.-K. Volksbond zeer dankbaar 2i;:. gpfteind. Gevallen. Gistermiddag omstreeks 4 uur kwam de 14-jarige K. v. L. op.de Lammer markt zoo ernstig van een ijzer paaltje af te vallen dat hij met een gebroken arm en been weid opgenomen. Bcuw- en aanverwante vakken. Naar men ons meedeelt is te dezer stede opge richt een Federatie van vakpatroonsver- cenigingen in de bouw- en aanverwante vakken, ten doel hebbende verbetering aan te brengen in bestaande toestanden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Meijer Jr., M. Ziegelaar, M. C. Schouten, W. L. J. de Nie, I. Verhoef en F. A. Wempe. Personen die uit Leiden zijn verfrokkep. E. Th. Landré, den .plaag, Fahrenheit- straat 418. A. J. H. Tibboel, Delft, Molsteeg 11. J. Rodenburg, Leiderdorp, Verl. Maurits- straat, hoek Bronkhorststraat. J. Hollem, Warmond, Heerenweg 121. Mej. G. v. Diemen, Nieuw-Vennep, Ven neperstraat 33. Mej. C. W. v. d. Zeeuw en mej. A. Krispijn, Amsterdam, 2e Weteringplants. 77 huis. Mej. J. Barmwarm, Bloemendaal, de Ge- nestetweg 16. Mej. M. Chr, Hommel, den Haag, Fred. Hendriklaan 72. A. C. Meijer, den Haag, Copernicuslaan 78. J- J. Klomp, den Haag, Zeestraat 34. Mej. A. v. Dijk, Hellendoorn. Mej. E. G. M. Sterk, Baarn, bij notaris Dietshuijzen. Mej. A. Rinken, Boskoop, Badhuisweg bij Binkere. Corns. Meerman, VIaardingen, Prins Hen drikstraat 26. C. J. Wijngaards, Tilburg, wachtm. art. J- A. Teger, Utrecht, Bergstraat 15. A. E. J. Simon Thomas, "heemstede, Hotel Roozen. A. Taverne, Oegstgeest, Pieterstraat 21. M. Bakker, Rijswijk (Z.-IL), Leeuwen- daal laan 54. Personen die zich in Leiden hebben gëvestigd. W. E. Furstner, Oude Vest 51. E. Bonman, Pieterskérkgracht 16. HL A. Schijfsma, Plantsoen 35. Wed. Overwijk—Hofstra, Rijnburgerw. 11. J. M. Burgers, Heerengracht i. G. Pranger en gez., Willem Frederiks- poort 4-, arbeider. J- H. Ilillen, Witte Rozenstraat 29. J- Solleveld, Vestestraat 94. L. E. van Hecking, Pieterskerkstraat 12. W. Brugman en gez., Blansjaarspoort 9, los werkman; P. Snik en gez. Wittelaan 38, stoker ----- Gons en gez., Boerhaavestraat 30, ■wachtmeester. G. Vierkant, Rapenburg 55. J- Heijmans, Middelweg 33, brievenbestel ler. J- de Ru en gez., Kalvermarkt 4, colpor teur. H- van der Burg, Rapenburg 56. -jf P- Smot, Nieuwe Beestenmarkt 3., J- Baert, Nieuwe Rijn 79, student. H. H. Meijer, Nieuwe Rijn 106, kok. E. Poels, Groenhovenstraat 7. M. Ph. Devile en gez., Koningstraat 1 A, machine-bankwerker. J. H. Smolders, Acad. Ziekenhuis, ver pleegster. H. C. Eindhoven, Weverstraat 42. M. Th. A. Bom, Aalmarkt 26-28. II. J. Verhulst, Noordeinde 54, kapitein veldartillerie. G. H. Pijpers en gez., Heijnsiusstraat 5, smid. HAZËRSWOUDE. Levering cokes. De levering van cokes en steenkolen aan de gemeente is aan den laag- sten inschrijver J. Blijleven gegund. De leve ring van turf is gegund aan J. Wiegman. HILLEGOM. Onderzoek. Het onderzoek inzake den dood van den 13-jarige Michiel v. d. Krog duurt nog steeds voort. Reeds 14 dagen wacht men den uitslag met groote belang stelling af. Pastoor Klekamp. De toestand van pastoor Klekamp, die sedert geruimen tijd lijdende was aan een maagkwaal, is de laatste dagen zoodanig geworden, dat opne ming in het Gesticht St.-Johannes de Deo te Haarlem noodzakelijk werd geacht. LISSE. De a.s. "Verkiezing. Op Vrijdag 23 Oct. savonds te hall'acht zal de R.K. Kiesvereeni- ging oen vergadering houden in de „Witte Zwaan". Aan de orde is: Verkiezing Bestuurs lid en Candidaatstelling of cour aan te nemen houding inzake de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad in de vacatures A. v. d. Meij (1915) en G. van Parijs Sr. (aftr. 1917). NIEUWVEEN. 3G Sollicitanten. Voor de betrekking van Onderwijzeres aan de Openbare School alhier hebben zich niet minder dan 36 solicitanten aangemeld. Mishandeling. Tegen C. B. kapitein der Stoomboot „De Volharding" van Kattenbrug Leiden, is proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van den dekknecht Boelee. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergaderd a.s. Vrijdag des namiddags te 7 uur. l'C agenda vermeldt: Mededeeling ingeko men stukken. Comptabiliteit. Vaststelling Gemeentebegrooting 1915. Onderzoek geloofs brieven nieuw gekozen raadslid. Reclames hoofdelijken omslag 1914. OUDEWETERING. Voor de vluchtelingen. De collecte ten behoeve der Belgische vluchtelingen alhier en omgeving gehouden, heeft het bedrag van 178 opgebracht. Burgerlijke Stand. LEIDEN. G eh u w d: H. M. Herreur en J. W. van Zijst; F. Simons en M. A. de Jong; H. Ligtvoet en C. Ouwerkerk; H. Neuteboom en H. C. Eindhoven; H. lleijink en H. Chrispijn; J. Mieremet en M. van der Blom; J. Pardon en J. G. Hoogkamer; J. van der Tuijn en J. Platfeel. Geboren: A., z. van II. Smgeling en II. Korswagen; H., d. van A. Klein en L. de Boer; P. H., d. van W. C. Dijt en E. Devilee; A. M. M., d. van J. P. Noordman en E. M. II. van Rijckevorsel; J. C., dr. van H. J. Boom en J. C. Vavier; H. M., d. van W. de Roode en C. Spies; J., z. van P. C. Wansink en S.Wijnbeek; A., z. van F. van Gelder en M. p. L. van Bulck; G. A., z. van P. J. de Wekker en A. C. de Kok; J. R., z. van L. J. M. Schilling en M. C. E. Dik; M.,d. van P. Mieremet en M. C. van der Linden; L. A., z. van M. C. Pieters en A. Pardoel; H. J., d. van G. Schild en E. W. Schild; P. M. C., z. van C. J. H. Coppens en R. J. de Landsheer; J. J. G., z. van J. J. de Frankrijker en M. L. ter Poorten; C., z. van J. van den Burg en W. Koole; A., d. van H. C. van Noort en F. J. van Vèlzen; H. W., z. van II. W. van Zijp en J. H. Brouwer; P. Ph., z. van P. P. Segaar en L. P. de Kok; W., z. van W. Regeer en P. Kamerling; A., d. van H. Dongelmans en S. Zwart; J. F., z. van J. F. Raar en C. van Hulst. Overleden: A. M. Versluijs, geb. Post, v., 38 j.; W. M. van Berkel, ongeh. v., 34 j.; A. Kaufmann ,wed. van M. Co- hen, 67 j.; K. Barneveld, wed. van A. Gouwentak, 72 j.; A. van Gelder, z., 1 j.; P. Pillekers, m., 81 j.; H. van Beek, ongeh. v., 69 j.; J. M. de Nie, wed. J. van der Veen, 52 j.; J. Boudrij, m. 47 j. LEIDERDORP. Gehuwd: P. .van der Hoeven, 24 j., en M. Koolmoes 21 j., beiden alhier. J. de Winter 24 j.,- te Rijnsburg, en A. de Jongh, 23 j., beiden alhier. Geboren: Jan, Z. van S. Jongeleën enM. Wansink. Overleden: Jannigje van leeuwen, Gf> i, echtgenoot van D. Waniaar! Levenl. aangeg. kind van J. Dirkzwager en N. Koedam. NIEUWYEEN* Geboren: Wilhelmus Christianus z. van P. J. J. Stouten en M. Heman. Helena Jacoba d. v. J. J. Wolmerstett en C. Snel. WASSENAAR. Geboren: Petronella Johanna, d. v. G. Bloemendal en P. van der NietPetrus Antho- nius, z. v. M. C. Snijders en W. W. van Rijn. Ondertrouwd: H. Faneman en G. Overes. Aanbestedingen. UTRECHT. Aan bet Centraalbui'eau der S.S. te Utrecht is gisteren aanbesteed: Bestek No. 1360. Het maken van een havenspoor en bij komende werken te AlphenOudshoorn. Be- grooting f16,000. Ingekomen 12 insehrijvings- biljettén. Laagste inschrijver W. A. Verb ruggen te Gouda, voor f 14,800. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Kuinre den WelEerw. heer M. P. van Schaik. Pauselijke benoemingen. Volgens een telegram uit Rome heeft de Paus kardinaal Merry del Val benoemd als opvolger van kardinaal Rampolla tot secre taris van de congregatie van het heilige officium; en kardinaal Philippus Guistini tot prefect van de congregatie van de Hei lige Sacramenten. LETTEREN EN KUNST. Willem Mengelberg. Naar wij vernemen is den heer Willem Mengelberg, dirigent van het Concertge bouworkest, in zijn woning te Amsterdam een ongeluk overkomen. Hij is van de trap gevalen en heeft een lichte hersenschudding en eenige aangezichtswonden bekomen. Een en ander zal ten gevolge hebben dat hij ge- ruimen tijd niet zal kunnen dirigeeren, daar hem volkomen rust is voorgeschreven. De heer Mengelberg is door den koning van Italië benoemd tot Commandeur in de Orde van de Kroon. Land en Tuinbouw. Boskoop. Aan een schrijven aan „De Tuinbouw" is het volgende ontleend: llalf Octoberde tijd van overgroote, jachtendo drukte; werken van den vroegen morgen tot den laten avond; drukke vaart in de slooten om de plaatselijk gekochte boomen van den tuin van den verkooper naar de pakloods van den kooper te brengen opeenhooping van planten en vaartuigen aan de verschillende overschepingspïaatsen; stooni- booten vol kisten voor Amerika en Engeland, vol manden en pakken voor het station Gouda... zoo was het andere jaren, doch nu heerscht er in Boskoop een ongekende rust. Op een schuit met verpakte.manden vestigen de menschen elkanders aandacht; een loods, waar des avonds licht brandt, behoort tot de groote uitzonderingen en een wagonlading wordt bijna als een wonder aangekeken. Hoewel de drukte voor Amerika ook niet zoo groot schijnt te zijn als in andere jaren, is de verscheping normaal, doch voor de Europeesche landen is zij tot heden van geen beteekenis. Voor zoover ons bekend is, zijn er een paar wagons geladen; stukgoederen ziet men de laatste dagen iets meer verschepen en ook naar Engeland zijn er enkele zendingen gegaan. Afbestellingen, vele onvoorwaardelijk, enkele met het verzoek om tot het voorjaar te reser veeren, hopende op in dien tusschentijd ge komen vrede en beteren algemeenen toestand, blijven nog steeds inkomen; van nabestelling is geen sprake en ook de meeste orders, die in normale jaren omstreeks dezen tijd inkomen, blijven achterwege. Op een. zeer enkele uitzondering na, hebben gelukkig al de patroons hun vast personeel aan het werk kunnen houden, zoodat het getal werkloozen (waarvoor door het gemeente bestuur trouwens reeds maatregelen zijn ge nomen) in onze gemeente nog niet groot is. Bloembollen. Meldden wij voor eenigen tijd dat het aan tal H.A. land, dat verhuurd was om te be planten met bloembollen in de Haarlemmer meer meer dan verdubbeld was bij andere jaren vergeleken en dat daardoor de land bouwers voordeelig verhuurden, omdat zij meer ontvingen dan anders en geen risico liepen, thans blijkt ons dat dit niet voor de geheele ,,meer" geldt. In het Zuidelijk deel toch wordt minder verhuurd, omdat de kweekers uit de bollenstreek bang zijn voor eventueele i ïundatie. Rechtzaken. Niet-levering van tarwe- en roggebloem. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tusschen twee bakkers en de firma Westzanen Laan te Wormerveer, in zake de niet-levering door de firma van tarwebloem en roggebloem, zoo als voor het uitbreken van'den oorlog tusschen partijen was gecontracteerd. De rechtbank overwoog, dat het beroep van de gedaagde firma op het telegram van den minister van minister van landbouw, handel en nijverheid, waarbij de maximum prijzen werden vastge steld, niet opging, omdat daarbij niet was uitgemaakt, dat niet tegen mindere prijzen mocht worden geleverd. De rechtbank over woog verder, dat de door de gedaagde firma aangevoerde overmacht niet had bestaan, en dat haar voorraad voldoende was geweest om de voor-verkoopcontracten uit te voeren. De rechtbank veroordeelde daarom de firma West zanen Laan om aan den eenen bakker binnen 14 dagen te leveren 75 balen tarwe bloem, ieder van 50 K.G. tegen den prijs van f 11.62V2) e» aan den anderen bakker 300 balen roggebloem in partijen van 50 balen tégen den prijs van f9.12ty2» en veroordeelde verder de firma tot veigoeding van alle schade, door het niet op tijd leveren geleden, op te maken bij staat, en veroordeelde eindelijk de firma in de kosten van het rechtsgeding. Verduistering in dienstbetrekking. Voor de rechtbank te Utrecht bad zich Maandag te verantwoorden de 29-jarige C. V., boekhouder te Amterdam, die beklaagd werd den 22en Juni als boekhouder en waarnemend administrateur van dc Centrale Coöperatieve Raffeisenbank een geldswaarde aan bank biljetten te hebben verduisterd tot een bedrag van f 5400. Beklaagde had dien dag, zooals- gewoonlijk de aangeteekende brieven van het postkantoor gehaald en toen die op het kantoor van de bank in tegenwoordigheid van den administrateur werden geopend, deelde hij plotseling mede dat uit den brief van de bank te Pijnakker f 5400 vermist werd, daar er zich f 4600 aan papier in bevond, terwijl er blijkens de aanteekeuing op den brief f 10,000 in moest zitten. Aanvankelijk had men tegen de beklaagde geen verdenking, doch 's avonds werd een aanklacht tegen hem ingediend, waarna de volgenden-morgen bleek, dat 6 van de vermiste bankbiljetten op het kantoor van Vlaer en Kol terechtgekomen waren, terwijl de wissellooper van Kol den vorigen dag een geldsom van den kassier der Railf eisen bank in ontvangst had genomen en betaald was met 8 bankbiljetten van f 300. Dc beklaagde bleef ontkennen; ook op de terechtzitting, waar 13 getuigen waren gedagvaard. De officier eischte IV2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Verdediger was mr. Vogelsang, die vrijspraak vroeg en be- klaagdes onmiddellijke mvrijheidsstelling, Aan dit laatste verzoek werd door de recht bank met voldaan. Centrale Raad van Beroep. In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting heeft de uitspraak pla'xts gehad in de volgende zaak: Hooger beroep van de plaatselijke com missie te L g i d e n tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksver zekeringsbank, waarbij aan C. W. v. M., tramconducteur te Hillegóm, ingaande 1 Sept. 1913 voorloopig een rente is toege kend van 0.38 per werkdag naar 25 pCt. invaliditeit, ter zake van een ongeval, ten gevolge waarvan o. a. zijn linkerhand ge kneusd werd en waardoor hij nu lijdende is aan ischias traumatica. De Centrale Raul vernietigde uitspraak en bankbeslissing en kende aan getroffene met ingang van 1 Sep tember 1913 voorloopig geen rente toe van 0.75,5 per werkdag naar 50 pCt. invalidi teit, met bepaling, dat hem uit 's rijks Kas zullen worden vergoed de kosten van scnu- deloosstelling van den medegcbrachtcn des kundige ad 12.55,5. Faillissementen. Uitgesproken: J. van Eyk, metselaar, te Bodegraven; rechtor-conim. jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, curator mr. P. Fuhri Snethlage, te Woerden. J. C o u v e e, meubelmaker te Breda, rechtcr- coram. W. P. A. Hellegers, curator mr. dr. M. Tydeman Mzn., te Breda. H. J. C. Westerman, slager; rechter- comm. jhr. mr. J. J. A. Quintus, curator mr. Th. I. K. M. Hiltermann. F. G. van Reede ter Parkeier; rechter- comm. en curator als voren. Geëindigd: H. de Witt ITamcr, te 's-Gravenhage; D. Kr e ling, te Nieuwzaal; H. G err its Fzn., vroeger te Paterswolde gemeente Felde, thans te Rotterdam; A. Vlaar Pzn., te A11 dijk. Opgeheven: A. Does er, te Utrecht, vroeger te Maar tensdijk. Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Banda, 14/10 v. Port Said, Java n. Amsterdam. Boerpe, p. 19/10 Gibraltar, Java n. Amsterdam. Boeton, p. 19/10 Perim, Java n. Amsterdam. Eibergen, gech., 20/10 v. Rotterdam n. New York. Gorontalo, p. 19/10 Gibraltar, Java n. Rotterd. Java, 18/10 te Colombo v. Calcutta. Kennemerland, p. 20/10 Kaap Finistcrre, Amsterdam n. Buenos-Ayres. Rijnland, p.* 18/10 Kaap Verd. Eil„ Amster dam 11. Buenos-Ayres. Sumatra, 19/10 te Suez, Java n. Amsterdam. Vondel, 19/10 te Suez, Java n. Amsterdam. Westerdijk, gech., 19/10 v. Boston n. New port News. Zaanland, p. 19/10 Fernando Noronha, Am sterdam n. Buenos-Ayres. Commewyne, 19/10 v. Paramaribo 11. Am sterdam. Maartensdijk, 20/10 v. Havre, New Orleans n. Rotterdam. Tabanan, 20/10 v. Gibraltar, Java n. Rotterd. Zijldijk, 20/10 te Rotterdam v. Philadelphia. Calcutta, 19/10 v. Calcutta n. Java. Lode wijk van Nassau, p. 19/10 Dungeness, Barbados n. Amsterdam. Jan van Nassau, 20/10 te Rotterdam v. New- York, I. v. Gravesend, Kawi, 20/10 v. Suez, Rotterdam n. Java. Kediri, p. 20/10 Perim, Java n. Rotterdam. Samarinda, 20/10 v. Padang, Java n. Rotterd. Themis to (Burglijn), p. 20/10 BeachyHead, Savannah n. Rotterdam. Gemengde berichten. Gruweleu-Fautasie. Er was ons mede gedeeld, dat zich te Rijswijk, onder de Bel gische vluchtelingen, een meisje zou bevinden, dat beide handen miste, aldus gruwelijk ver minkt door Duitsclie soldaten. Onze zegsman had het vernomen van een zijner collega's-ambtenaren, die het zelfgezien zou hebben. Wij achtten dc zaak, in verband met de vele gruwelverhalen, waarvan de meeste in rook opgaan als men ze onderzoekt, belangrijk ge noeg om haar eens tot de bron op te sporen. Bij ons onderzoek bleek, dat de betrokken ambtenaar er niet zelf hij geweest was doch zijn dochtertje, dat met een vriendinnetje op Rijswijk mede geholpen had met het uitdee- len van spijzen. Daar was't beiden opgevallen dat één meisje zich achteraf hield en niet gretig, als de anderen, het voedsel aanpakte. Naderbij gekomen bleek, dat dit kind de armen op den rug hield en dat zij aan beide handen verminkt was, die werden nog in verband gedragen. Toen we verder in Rijswijk informeerden wist men daar echter niets van een dergelijk geval af en ook een bezoek van onzen ver slaggever bij de vluchtelingen zelf leidde tot geen resultaat. Wel vernamen wij ten slotte nog dat het Rijswijksche meisje dat met haar vriendinnetje bij de vluchtelingen hulp verleend had, erg aan fantasieën lijdt; welk euvel in de tegen woordige tijdsomstandigheden was toegeno men. Zij moet het geheele verhaal verzonnen hebben, daartoe misschien geïnspincertl door een kindje, dat aan een der handen onbe duidend verwond was. (N. Ct. Verboden uitvoer. De 35 jarige L. B., woonachtig te Zetel (in Oldenburg) werd Maandag te Winschoten gevankelijk binnen gebracht, verdacht van poging tot verboden uitvoer van kleine partijen rijst, groene e nvt en, boonen-en-jutezakken, welke hij had geladen op den bodem van een'wagen aardappelen. Bovendien had hij daar verstopt eenige pakken lucifers, waarvan de invoer in Duitsch- land is verboden. Op de aardappelen en de lucifers is geen beslag gelegd, op het overige wel. Verdachte werd na verhoor van den rechter commissaris .naar het huis van bewaring overgebracht. Tegen spionnage. Men schrijft aan de „Tel.": Sedert Vrijdagmiddag vertoeven circa, 350 Duitsche soldaten in hot aan de gemeente Ottersum en Gennep (Noord-Limburg) gren zende uitgestrekte rijkswoud, hetwelk zij te paard en per rijwiel nauwkeurig afzochten. Naar de bij het grenskantoor de Hekkens wonende lieden van hen vernomen hadden, zochten de militairen naar Engeische spionnen, die, volgens hunne bewering, langs onze grenzen Van andere zijde vernemen we, dat deze patrouilles slechts dienen om uit Wessel ont snapte krijgsgevaugenenen op te sporen. Hiermede strookt echter niet 't feit, dat aan Nederlanders, die de grens bij bet kantoor Grunewald (weg Ottersum—Kleef) wilden pas- seeren, de toegang werd ontzegd, hoewel dit tot nu toe op vertoon van een binnenlandsch paspoort wel werd toegestaan en per spoor ook meestal nog wordt toegelaten. Landweerman verdronken. Gisternacht is de landweerman-grenadier H., uit Rotterdam met zijn fiets in de fortgracht van het fort Jutphaas gereden en verdronken. Vermoedelijk werd hij door do duisternis misleid. H., die in Rotterdam een slagerswinkel dreef, was gehuwd eu laat een vrouw met een kindje achter. Laatste berichten. De Belgische vluchtelingen in Leiden. Mr. Fokker, die met den heer Schinck een bezoek heeft gebracht aan Antwerpen en omgeving en zich persoonlijk van den toestand op de hoogte heeft gesteld, heeft hedenmiddag in de gebouwen, waar de vluchtelingen zijn ondergebracht, voor de Belgen over den toestand aldaar gespro ken en hen die burgers zijn van regelma tige broodwinning, aangeraden naar hun land terug te gaan. Spreker heeft zich per soonlijk op de hoogte gesteld, heeft niet gevraagd wat de Duitscher beloofde, maar gezien, wat hij deed. Hij ontraadt enkelen terug te gaan. Zij, die als soldaat gevoch ten hebben en als burger over de grens gegaan zijn, kunnen niet teruggaan, wil len zij niet als spionnen behandeld wor den. Ook ten opzichte van hen die vallen onder de dienstplicht neemt spreker een gereserveerde houding aan en raadt deze aan hier te blijven zoolang niet uitgemaakt is, wie in België voor den dienst in aanmer king komen. Spreker kan zich natuurlijk niet verantwoordelijk stellen voor hetgeen de Duitschers kunnen doen of zullen doen in Antwerpen. Zeker, er zijn huizen be schadigd, verwoest en verbrand, maar er zijn nog honderdduizenden huizen, die het niet zijn. In de dagen, dat spreker er ge weest is, was het er rustig, was het er kalm, waren de Duitschers voorkomend en vielen zij de menschen niet lastig. Vooral hen, die eigendommen hebben, die zaken drijven, raadt mr. Fokker aan terug te gaan, willen zij hun huizen niet geplun derd zien, hun plaatsen ingenomen door anderen. Ook beambten kunnen terug gaan, de formaliteiten daarvoor kunnen in Holland geregeld worden. Holland jaagt de Belgen niet weg, Holland -zal de Belgen helpen, maar Holland wil de Belgen weer jn hun zaken, in hun bedrijf, in eigen huizen zien. Daartoe wil het de gelegenheid openen. Ten slotte raadt spr. allen eenmaal in België terug, zich te onthouden van alles, dat de Duitschers aanstoot zal kunnen ge ven en spreekt hij onder applaus de hoop uit, dat hij alen spoedig weder in vrede en welvaart in België moge terugzien. Hier en daar werd door vluchtelingen ge antwoord. Duidelijk bleek, dat de vrees bij hen nog diep zit. Wij zullen niet gaan of de Hollanders moeten ons dwingen, dut was de uiting van velen, vooral van hen, die niet weten v/at de toekomst hen in België bren gen zal. De mannen zijn bang als soldaten opgepakt te worden, de vrouwen, dat rij last van de Duitschers krijgen. Zij zijn bang, dat Antwerpen zal gesloten worden, dat zij er niet meer uit kunnen en men hen met hen zal doen, wat men wil. Alge meen was men liet er over eens, dat het zoo moeilijk is uit te maken, wie burgers zijn van regelmatige broodwinning, wie vallen onder de krijgswet. Eerst wanneer deze beide laatste vragen volledig beantwoord zijn, kan aan teruggaan gewerkt worden. Het comité zal trachten iederen Belg om trent deze vragen in te lichten. De Duitschers In Frankrijk en België. PARIJS, 20 October. Officieel bericht van 11 uur 's avonds: De dag van heden is gekenmerkt ge weest door een krachtsontwikkeling van de Duitschers over het geheele. front. Zoo aan het meest noordelijke gedeelte daar van, waar het Belgische leger op merk waardige wijze stand heeft gehouden; bij La Bassée, waar de Duitschers vooral een hevigen aanval hebben beproefd; ten noor den van Atrecht, te Mametz, tusschen Pé- ronne en Albert; te Yanquois, ten oosten van Argonne; en eindelijk op de Maasheu vels en jn de streek van Champion. Overal zijn de aanvallen der Duitschers afgeslagen. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in don morgen" van-21 October 1914, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7814 Hernosand. Laagste barometerstand 760.8 De Bill. Verwachting tot den avend van 22 October: Zwakke tot matige winden, uit oostelijke richtingen, betrokken tot zwaarbewolkt, wel licht eenige rfcgen. Zelfde temperatuur. Marktberichten. LOOSDUINEN, 21 Oct. In de lieden gehou den veilingen zijn betaald voor: Roode kool f 1.101.20; Savoijeid. f3.203.90; groene id. f2.402.60, per 100 stuks; Salade, le soort f0.500.80 p. 100 krop; Radijs fO.600.70 per 100 bos; Prei fl.701.80 j>er 100 bos; Selderij f 1.20—1.40 per 100 bosKroten f 1.10— 1.20 per 100 bos; Peterselie f 1.001.15 per 100 bos; Andijvie f0.601.10 per 100 struik; Spi nazie f0.210.43 per mand; StoofsJa f0.07 0.13 per mandPostelein f 0.270.41 p< r mand Boerekool f0.070.11 per mand; Prinsesse- boonen f0.921.10 per 1000 stuks; snijboonen f 2.90—'1.20 per 1000 stuks; pronkboonen f0.320.37 p. 15 K.G.; Schorseneeren, le soort f4.707.00; 2e soort f2—2.70 per 50 K.G.; Tomaten le soort f 5.208.002e soort f 2.40 4.00; 3e soort fl.301.85 per 50 K.G. Aanvoer 4750 pond Tomaten 14.570 struik Andijvie, 23,920 pond Schorseneeren. Handel kalm. "WASSENAAR, 20 Oct. Seldery fOO.l a peen 2 a 4 c., kroten p. b.28 A c., Spinazie 10 a 14 e., zuring 8 a 14 c., kropsla f 0.70 a f 1.10 andijvie f 0.80, f 1.20, bloemkool f5.— f8.—, groene savoyekool f 1.75 a 3.40, gele savoye- kool f3.00 a 4.75, roode kool f5.a 6. witte kool f4.a 5.50. boerenkool f 0.aO. p. 100, princesseboonen f0.a 0.Tomaten, f 0.a 0.peren f 0.34 a 0.44, per ben, eieren per 100 f 9.a 9.50, kippen per stuk f 0.60 a f 1 konijnen per stuk 0.60 a 1.10. SCHIEDAM, 20 Oct. Moutwijn f 19.50. Je never f 23.50. Commissie f ÏÖ1/?- Stemming willig. Spoeling f 1.90. Graanspiritus f 17.- 17V2- Melasse f 14"/415. Ruwe Spiritus f 8%.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3