BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. .waren, begonnen zij de klok te luiden. Twee paters, meenende dat dit een sein was om terug te keeren, begaven zich naar de Kluis. De commandant verzocht hun aanstonds een paard en rijtuig, dat op Nederlandscli gebied in veiligheid gebracht was, in het klooster te brengen. Aan dit verzoek vol deden de paters en keerden daarna bij hunne confraters terug. De schade aan de Kluis aangericht is betrekkelijk gering. De toren is bescha digd en vermoedelijk ook de kapel. Voorts hebben de boerderij en de stallen geleden. Zondagmorgen is de Belgische vlag van den toren neergehaald en vervangen door de Duitsche. De Duifschers in Frankrijk. Een Fransch commuinqué brengt ons enkele berichten van de Maas-linie. Van de omstreken van Verdun af, met inbegrip van die vesting zelf, houden de Franschcn de geheele Maasline bezet, uit gezonderd St Mihiel met het tot die stel ling behoorende fort Camps des Ro- mains. Deze is in handen der Duitschers; althans er is niet gemeld, dat de Fran- schen haar veroverd hebben. Maar de Maas maakt daar een sterke bocht en vormt bij Camp des Romains een schier eiland, een van de vele, die door haar tal rijke kronkelingen ontstaan. Op dit punt hebben de Verbondenen, volgens het com muniqué van Joffre, beproefd het schier eiland te bezetten en de Duitschers zijn er niet in geslaagd hen teiug te werpen. De Verbondenen, die over het algemeen op de rechteroever der Maas staan, en wel op de hoogten, die daarliet dal vergezellen, stonden «lus bij Camp des Romains eerst op den linkeroever. Trouwens onze ver stelbare kaart geeft in die buurt het zon derling ineenloopen der linies weer. Wat den toestand bij Verdun betreft, moeten wij aannemen, dat de Duitsche linies zich vrij ver van de vesting bevin den. Dit is gegrond op de volgende over wegingen. Toen de terugtrekkende beweging van het Duitsche leger nog niet had plaats gehad, hoorde men herhaaldelijk van ge duchte beschietingen van Verdun door de Duitschers. De verschrikkelijke 42 cM. ka nonnen werden ook daar gebruikt, en de berichten meldden, dat Verdun het wel is waar nog hield, maar dat sommigen der forten op een puinhoop geleken. Hier is dus blijkbaar hetzelfde !r:proefd geworden, als voor Antwerpen, en aanvankelijk met hetzelfde succes n.l. een bres te maken in den fortengordel (de forten aan de Maas behooren tot de modernsten in Frankrijk en vervolgens de \esting zelf onder vuur te nemen. Toen kwam de terugtocht der Duitsche legers, met Verdun als spil. Op of kort na dat tijdstip hebben de berichten, dat die vesting door de Duitschers beschoten werd, geheel opgehouden, heowel op dat punt een zoo energiek legeraanvoerder als de Duitsche Kroonprins het bevel voert. Op grond van het. bovenstaande wordt het reeds waarschijnlijk, dat de Duitschers Verdun niet onder vuur nemen, omdat zij te ver ten N. en ten O. van die vesting staan. De Russen. Het Fransche communiqué van gistermid dag drie uur zegt: In Oost-Pruisen en aan de Weichsel is de toestand onveranderd. De Oostenrijksche pogingen om de San over te trekken werden verijdeld. De strijd nabij Przemisl wordt voortgezet onder gunstige omstandigheden voor de Russen. De „Times" verneemt uit St.-Petersburg, dat de Duitschers de verdediging van Przemysl met groote kracht voortzetten maar dat de Russen door nachtelijke aan vallen een voortdurenden druk oefenen. In- tusschen is het behoud van die vesting geen voordeel voor den vijand, die tegen over den ijzeren muur van het Russisch insluitingsleger staat. Het reusachtige stra tegische front wordt dagelijks langer. Langs de linie van de San tot de Karpathen wordt hevig gestreden en de wateren van de San zijn met lijken bedekt. Van officieele Oostenrijksche zijde wor lt gemeld: De slag in Midden-Galicië is, na melijk ten Noorden van de Striwiaz-rivier, nog aan heftigheid toegenomen, Onze aan val wint gedurig veld naar het Oosten. Aan beide zijden wordt met de uiterste verbitte- rin ggestreden. Alle pogingen van den vij and om ons de Magiera weder te ontnemen, mislukten. Stryp, Koeroesmezoe en Sereth zijn door onze troepen, na verdediging van den vijand, in bezit genomen. De houding van Portugal. De plaats van Portugal zal vermoedelijk niet lang meer zijn in de rij der neutrale staten. In verband met deze gewijzigde houding 'van het land is reeds een nieuw ministerie in de maak. De Berlijnsche so cialistische „Vorwarts" voelt, bij de ge dachte aan Portugal's overloopen naar de Triple Entente, in zich het edelste vuur van patriotisme ontgloeien o vader Ovi- riius, het is thans nog altijd, evenals in uw tijd, waar; dingen, die men voor on mogelijk verklaarde, ziet men gebeuren! en roept uit: „Engeland tracht steeds meer en meer de van hem afhankelijke vazalstaten in den wereldoorlog te betrekken. Op zijn aanstoken zal nu ook de regeering van Portugal aan Duitschland den oorlog ver klaren. Verrassend is dit bericht niet en van groot belang is Portugal's oorlogs verklaring voor het verder verloop van dezen oorlog tusschen de Europeesclie mogendheden ook niet; het heeft slechts een paar kruisers en eenige kanonneer- booten en het heele leger telt een 50.000 lot 60.000 man, die bovendien naar het oordeel van deskundigen zeer-slecht uit gerust zijn. Met het oog op de katholiek- monarchistische, de radikaal-democrati- sche en de anarchistische bewegingen in den lande kan van dit leger echter slechts een gedeelte in het buitenland gebruikt worden, nog geheel afgezien ervan, dat onder de officieren en de uit Noord-Por- tugal stammende soldaten het katholicis me en het royalisme vele aanhangers tellen. „Voornamelijk schijnt het dan ook En geland er om te doen te zijn de te Lissa bon, Lagos en de in de havenplaats Leixos nabij Oporto liggende schepen weg te ne men, die daar sedert het begin van den oorlog gelegen hebben, om het gevaar te ontloopen door Engelsche of Fransche oor logsschepen gekaperd te worden. De oor logsverklaring van Portugal is dan ook als niets anders te beschouwen dan als een van de vele maatregelen die Engeland neemt, om zijn doel: het vernietigen van Duitschlands handelsvloot, te bereiken." Wat de „Vorwarts" hier omtrent de katho lieke en royalistisch-geziDde militaire elementen in Portugal opmerkt, als zouden deze niet te vertrouwen zijn bewijst, dat het blad niet verder kijkt dan zijn neus lang is, zegt de „Tijd". Of vechten bijvoorbeeld in Frankrijk de katholieke soldaten, officieren, gene raals en zelfs de als gewoon soldaat bij het leger ingedeelde duizenden priesters minder dapper dan hun republikeinsch-ge- zinde landgenooten. Ja, zouden hun in hoogere beginselen wortelende patriotische trouw en plichtsbesef, zelfs niet tegen een stootje meer kunnen dan die van me nig ander? Verschillende Oorlogs berichten. Duitsche eilanden bezetHet Japanscho ministerie van marine bericht, da tde Duit sche) Mariannen-, Marshall-, Oost-Caroli- nen- en West-Carolinen-eilanden (alle in den Grooten Oceaan) om militaire redenen bezet zijn. Schepen vernietigd. Een Duitsch ofii- cieel comminiqué bevestigt de vernietiging van de Engelsche onderzee-boot ,,E. 3" in het Duitsche gedeelte van de Noordzee, en maakt bovendien melding van het Reuter- bericht omtrent het zinken, op 17 October, van een Japanschen kruiser (de „Tacha- chicko") door het stooten op een mijn in de Golf van Kiautschau, waarbij bijna de ge heele bemanning omkwam. Duitsche torpedoboot te gronde gegaan. De Duitsche torpedoboot „S. 90", die on der begunstiging van de duisternis uit Tsingtau was ontkomen, is teruggevonden 60 mijlen ten zuiden van Kiautsjau, waar zij aan den grond was geraakt en vernield. Gouverneur van Antwerpen. De Ham- burgsehe senator Strandes is naar België vertrokken om de post van burgerlijk gou verneur van Antwerpen op zich te nemen. Wilhelm II, koning van België?? Vol gens Washingtonsche bladen loopt in diplo matieke kringen het gerucht, dat de keizer onderzoek doet, of de neutrale landen hern zouden erkennen als koning der Belgen, in dien Duitschland in den huidigen oorlog de overwinning behaalt. Deze handelwijze heeft in regeeringskringen slechts bittere kritiek veroorzaakt. Het Engelsche leger. Van de millioen manschappen, die Kitchener twee maande.i geleden heeft aangevraagd, heben er reeds 780.000 een verbintenis aangegaan. De oorlog in de lucht. Tegenover het feit, dat Duitsche vliegeniers bommen op Parijs werpen, heeft de Duitsche generale staf geconstateerd, dat Fransche vliegeniers op open steden in eigen land bommen heb ben geworpen, wanneer zij vermoedden, dat zich daarin Duitsche bezetting bevond. Vermoedelijk mag men daaromtrent een ge documenteerde publicatie verwachten. Indische troepen naar Egypte. Officie ren van de uit Zanzibar in Napels te Milaan binnengeloopen stoomboot Port Said deel den mede, dat zij gedurende de vaart van Zanzibar naar Suaz tal van Engelsche en Fransche schepen hebben aangetroffen vol met Indische troepen, die naar Egypte gin gen, waar expeditietroepen der koloniale troepen worden voorbereid. De kunstschatten van Brugge. Daar Brugge, evenals Gent, zonder strijd door de Duitschers is genomen, is aan de gebouwen en kunstverzamelingen daar ter stede geen schade toegebracht. Uit de kerken en musea waren alle Schil derijen en stukken van den eersten rang reeds in September, toen men vreesde voor een bombardement, in veiligheid gebracht. Uit de Lievevrouwekerk is ook de Madonno van Michel Angelo verwijderd, terwijl de grafsteenen van- Karei den Stoute en van zijn dochter in de kerk waren gelaten. Uit het Johanneshospitaal waren alle schilderijen verwijderd. De in veiligheid gebrachte kunstschatten bevinden zich in de stad en niet in Enge land. Nederland en de Oorlog. Belgische onderwijzers en onder w ij zeressen. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft door bemiddeling van de com missarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën de burgemeesters van alle Nederlandsche gemeenten uitgenoo- digd, na te gaan of er onder de Belgische vluchtelingen, die in hun gemeente ver blijven, onderwijzers of onderwijzeressen voorkomen en zqo dit het geval is de na men en verblijfplaatsen van deze onder wijzers en onderwijzeressen met gelijktij dige vermelding van hun standplaats in België op te geven aan den heer P. Otto, lid van de Tweede Kamer der Staten- Gencraal te Bloemendaal, waarnemend secretaris van het Bureau International de Fédérations d'Instituteurs. Deze maat regel mag echter geen invloed hebben op de bevordering van den terugkeer dezer vluchtelingen naar hun eigen land. Belgische .verhuurders. Reeds heeft een groot aantal van de Belgische verhuurders van woningen aan Hollanders te Antwerpen en omstreken aan den oproep van het comité van Ne derlandsche uitgewekenen uit België vol daan, doch er zijn er nog die zulks niet deden, voornamelijk van Borgerhout en Merxem. Aan hen die zich nog niet tot het comité te Antwerpen, de Keijserlei 53, gewend hebben, wordt de laatste oproep gedaan ten spoedigste te komen, daar anders de maatregelen welke de tijdsomstandigheden noodig maken genomen zullen worden. De terugkeer der Belgen. Een lange rij uitgewekenen uit Belgic maakte schrijft het „Hbl." Dinsdag morgen queue in de Effectenbeurs te Am sterdam, waar de Centrale Commissie voor Belgische uitgewekenen zetelt. Zoo lang was de rij, dat ook nog op straat velen ston den. Naar het uiterlijk te oordeelen waren het meest niet-onbemiddelden, die aldus ge duldig hun beurt afwachtten voor het ver krijgen der noodige papieren. Terwijl men daar queue maakte zaten in cle nissen langs de wanden wat moeders met spelende kin deren. De formaliteiten waren nogal heel een voudig. Achter een tafel zat de heer Léon Delhez met een tweetal helpsters, die twee formulieren invulden. Het eerste formulier, dat onderteekend werd door den heer Del hez, als gedelegeerde van de subcommis sie voor de registratie en repatrieering, luid de als volgt: „De Centrale Commissie voor de Belgische uitgewekenen naar Amster dam 1914 verlkaart, dat (volgden de naam of namen en datum van geboorte) thans verblijf houdende hier ter stede (volgde de naam van de tijdelijke verblijfplaats) met hun goedkeuring vertrekt (vertrekken) naar (volgde de plaats van bestemming). Dit for muiier moest door den hoofdcommissaris van politie voor accoord worden geteekend. Het tweede formulier luidde: „Ondergeteekende (volgde de naam), thans verblijfhoudend te Amsterdam (volgt tijdelijke verblijfplaats), verklaart met zijn gezin, bestaande uit (volgde het aantal per sonen), door bemiddeling van de subcom missie voor de repatrieering naar Antwer pen te willen terugkeeren." Deze formulieren werden afgestempeld aan een andere tafel, waarachter de Rijks commissaris, de heer Simons de Ruiter, zat. Ook uit andere plaatsen komen dergelijke berichten. Wij maken tot de onze de volgende opmer king van het „Ctr.". Er moet zooveel mogelijk orde en regel maat zijn, overleg en voorzorg. De gastvrijheid brengt ook haar verant woordelijkheid n\ee, en zij zal onderscheid weten te maken tusschen bekwamen spoe i en dwaze of hartelooze overhaasting. Het Engelsche uitvoerverbod van wol en sajet. Wanneer het uitvoerverbod door Enge land van wol, sajet enz. gehandhaafd blijft, zullen de fabrieken van wollen stoffen te Tilburg binnen niet te langen tijd, bijvoor beeld vier a zes weken, wegens?gebrek aan grondstoffen moeten worden stopgezet. Een voorstel van de groot-industrieelan, om het verbod op te heffen onder voorwaar de, dat van hiér niets aan het buitenland, met name Duitschland, zal worden afgele verd, is bij de Engelsche regeering in be handeling gegeven. Men hoopt dat Enge land daarop kunstig zal beschikken. Belgische vluchtelingen. Hr. Ms. hofmaarschalk jhr. Boreel, thans in Den Haag teruggekeerd van de hem door de Koningin verstrekte opdracht naar de met Belgische vluchtelingen bevolkte plaatsen in het Zuiden des lands, heeft over bedoelden tocht eenige mededeelingen gedaan. Ten eerste, aldus jhr. Boreel, was het de bedoeling van H. M. de Koningin, dat ik mij persoonlijk zoude overtuigen, of de Neder landsche bevolking van de grensplaatsen, vooral van die plaatsen, waar de binnenkomst van vluchtelingen het grootst geweest is, zeer geleden heeft onder deze bizondere omstandig heden, en ook hetzelfde van de militaire bezetting in die grensplaatsen. Jhr. Boreel kon aan H. M. de Koningin mededeclen, dat overal in alle opzichten de toestand van de Nederlandsche bevolking goed is. De laatste weken, aldus zeide de heer Boreel verder, hebben de bewoners der grensplaatsen eigenlijk nacht en dag gearbeid, en het was voor mij haast onbegrijpelijk, op welke wijze man in zulk een korten tijd zooveel tot stand heeft kunnen brengen. Wat mij ook opviel, was de groote samen werking tusschen civiele en militaire autori teiten. En dan die hulpvaardigheid bij de militairen, die grenzenlooze volharding van deze soldaten, die in het begin nacht en dag bezig zijn geweest ik kan alles niet genoeg roemenwie heeft niet medegewerkt om zoo spoedig tot een goed geheel te komen. De plaatsen, welke naar mijn zeer bescheiden oordeel wel het meest plotseling gestaan hebben voor den ontzaglijken toevloed, zijn wel Bergen op Zoom, Putte en in Zeeland Sluis en Hulst; maar ook niet te vergeten Roosendaal, Ossendrecht en Woensdrccht en ongeveer heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Bergen op Zoom heeft wel den grootsten toeloop gehad. Wat daar gewrocht werd is niet genoeg te waardeeren; groote gebouwen zijn plotseling in gasthuizen veranderd of voor andere doel einden ingericht. Jhr. Boreel noemde het St. Aloysius-Gesticht en de Ambachtsschool. Deze ambachtsschool was ingc-riaht voor zeer jonge zieke kinderen, boven voor andere zieken. Toen de Zondag er was, waren er al ongeveer 60 zieke kinderen, die er met de grootste toewijding verpleegd worden. In het gasthuis van dr. Coebergh was ö.a. een kraamkamer ingericht. De ambachtsschool was dadelijk door het stedelijk bestuur afge staan en staat nu onder toezicht van dr. Van der Groot. Zonder iets was men begonnen en spoedig liet zich het gebrek aan geld gevoelen, maar ik hoor, dat de regeering in deze te hulp zal komen. Ik kan, zoo eindigde de hofmaarschalk zijn mededeelingen, ook niet genoeg mijn dank betuigen aan civiele en militaire autoriteiten, die mij alles in zoo korten tijd hebben laten zien. Allen hebben zij mij ook verzocht, behalve jjun dank aai. H. M. de Koningin, ook aan je dames en heeren uit Den Haag hun dank 0ver te brengen voor al de zaken tot verpleging Tan kleine kinderen en zuigelingen, ook uit Baam van de vluchtelingen, Nieuwe spoorwegdienst regeling. Met machtiging van den Opperbevelheb,- ber van Land- en Zeemacht zal met ingang van 1 November a.s. een nieuwe beperkte dienstregeling op de Nederlandsche spoor wegen worden ingevoerd. Hoewel fiet aantal treinen belangrijk wordt uitgebreid, blijft, in verband met het beschikbaar houden van een groot deel van het materieel in het belang der defensie, de dienst beperkt en zoolang de politieke omstandigheden niet veranderen, zal bet niet mogelijk zijn een verdere belangrijke vermeerdering van treinen toe te staan. Bij de nieuwe regeling is in hoofdzaal' gevolgd het door den Minister van Water staat goedgekeurde ontwerp voor den win- terdienst 1914/15, die onder gewone omstan digheden op 1 October j.l. zou zijn in wer king getreden. Met vele in de laatste maanden gerezen bezwaren en geuite wenschen is thans rek«- ning gehouden; verbeterde aansluitingen tusschen de treinen der Maatschappijen onderling zijn tot stand gebracht en op verschillende belangen, zoowel van het verkeer op grooter afstand als van bet buurtverkeer, is beter gelet dan tot dusver mogelijk was. De nieuwe reisgids zal binnen enkele da gen aan de stations en bij den boekhandel verkrijgbaar worden gesteld. Regeeringsmaïs voor veevoeder. Voor eenigen tijd deed in de bladen het gerucht de ronde, dat de regeeringsmaïs alleen of althans in de eerste plaat- beschikbaar werd gesteld voor de coöper: ij .e vereeni- gingen. Bij onderzoek ter plan s waar ver gissing is buitengesloten, is ons gebleken, dat deze bepaling abusievelijk in het regec-rings- bericht is opgenomen. De Regeering heeft bepaald, dat de volgende lading voor een deel ter beschikking van den handel zal zijn. Wij maken hiervan melding, opdat de onjuiste meening, dat de boeren enkel door middel van coöperaties maïs zouden kunnen betrekken, worde weggenomén. „N. Crt." Prijzen van varkensvleesch. Men schrijft uit den Gelderschcn Achterhoek: Hot is schrikbarend hoe snel de prijzen van varkens zijn gestegen. In eenige weken tijds zijn zij gekomen van 22 cent tot 33 cent per half K.G. levend gewicht, welke prijs thans door de exportslachterijen wordt betaald. Aangehouden schepen. Wij vernemen dat het Nederl. stoomschip „Katwijk" order heeft gekregen van het Engelsche gouvernement om de lading ijzer erts, die geconfiskeerd zal worden, te Middlcsbro te lossen. Het schip zelf zal evenwel daarna worden overgegeven. Zooals men weet was de „Katwijk" zeilende, toen afgekondigdJwerd dat ijzererts als contra bande zou worden beschouwd. Het stoomschip Maartensdijk, van de Hol- land-Amerikalijn, van New Orleans naar Rotterdam onderweg, dat Dinsdag 13 dezer* na Vrijdag tevoren te Queenstown te zijn vrijgelaten, naar Havre was opgebracht, is nu gistermiddag te 1 uur van Havre naar Rotterdam vertrokken. Een Nederlandscli schip op een mijn geloop.en? Reuter seint ons uit LondenUit Harwich komt het bericht, dat het stoomschip Potsdam van de Hollabd-Amerika-lijn in de Noordzee op een mijn is geloopen. Het schip is ont redderd. [Wij plaatsen dit bericht onder voorbehoud. De Potsdam, waarvan sprake is, kan niet op een mijn geloopen zijn, daar die te Rotterdam voor den wal ligt. Misschien is echter de Rijndam bedoeld. De directie der Holland- Amerika-lijn had evenwel van morgen laat geen bericht omtrent een ongeval. Red.] EERSTE KAMER. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gister gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen E. Van der Kun) den heer A. J. A. Gilissen, (R.-K.), bankier te Rotterdam, met 45 stemmen. Op den heer dr. A. Plate (lib.) waren 29 stemmen uitgebracht. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uien des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 4 klerken, 1 klerk (vrouwelijke), 1 reiziger, 45 timmerlieden, 28 metselaars, 4 voegers, 1 wagemaker, 4 behangers, 18 schilders, 14 meu belmakers, 1 stoker, 3 bakkers, 0 banketbak ker, 12 smeden, 1 blikslager, 2 loodgieters, 25 typografen, 4 kleermakers, 13 sigarenmakers, 1 schipper, 1 motor-schipper, 2 bloemisten, 3 warrnoeziers, 5 grondwerkers, 15 loopknechts, 25 jongens (allerlei), 1 rijwielreparateur, 0 mach, monteur, 1 typogr. mach. zetter, 0 voorslaan- ders, 1 babbelaarskoker, 65 losse werklieden, 150 mannen allerlei, 2 waschvronwen 29 naai sters, 22 werksters, 12 dienstboden, 2 winkel juffrouwen, 2 strijksters, 156 vrouwen (allerlei), 1 opzichter-teekenaar. Arti et Religioni, 1904—1914. Het is heden juist 10 jaren geleden, dat onze welbekende en laat ons aanstonds er bijvoegen, sympathieke R. K. gemengde Zangvereeniging in de stad Leiden werd opgericht. Gaarne had haar tegenwoor dige bekwame directeur de heer Cornelis Bonten met zijn goedgeschoold koor dit feit willen herdenken door het ten gehoore brengen van Haydn's onsterfelijk meester werk „die Jahreszeiten". Zoolang echter de zwaar beproefde vluchteling in grooten getale nog schutse vraagt tegen bange oorlogsellende, en zoolang alle gevaar nog niet van ons eigen land is afgewend, ware eene luisterrijke uitvoering eer misplaatst dan gewenscht. De beoefening van het schoone wijkt een wijle voor de heerlijke beoefening van het goede. Gedurende de 10 jaren van haar dik wijls moeilijk bestaan .blijft het de onuit- wischbai'e verdienste dier vereeniging meermalen getoond te hebben wat een R. K. zangvereeniging bij eendrachtig sa menwerken der beschikbare krachten aan een kunstminnend en veeleischend publiek vermag aan te bieden; menig verborgen talent en gave die onder onze Roomsche jongelui schuilde tot ontwikkeling ge> bracht te hebben en ten algemeenen nutte aangewend; ons Itoomschc piLliek ir. ken. nis gebracht te hebben met de bekoorlijk» schoonheid van menig meesterwerk (wie herinnert zich niet meer de avonden van de Schöpfung?); en niet het minst de ont- spanning der leden en van ons publiek in edele en veilige banen te hebben geleid. Is de vereeniging van haren kant dank- baar aan al degenen die haar dat goede hebben mogelijk gemaakt, omgekeerd moge van deze plaats namens Roornsch Leiden een eeresaluut aan deze sympathieke ver eeniging gebracht worden voor haar vol hardend, verdienstelijk en kunstvol stre ven. Wel liep haar pad niet altijd langs ro zen; wel strijdt zij nog tegen menig voor oordeel; bijzonder blijft zij de steun en be langstelling der besten onder ons behoe- ven, maar sinds haar krachtiger opleving voor eenige jaren kan zij dankbaar een klimmend succes en voorspoed boeken. Mogen velen spoedig begrijpen, dat in een kleine stad, waar het percentage katho lieken niet al te groot is, zij, die door God met eenig talent begiftigd zijn, niet goed doen achter te blijven of hun krachten te versnipperen. Moge de R. K. gemengde Zangvereeniging zich steeds verheugen in een toenemenden bloei en waarlijk alge- meene belangstelling. Intusschen hopen wij op een spoedig naderenden vrede, op dat wij van liet genot harer aanstaande veelbelovende uitvoering niet te lang ver stoken blijven. Ons feuilleton. Wij maken er onze lezers attent op, dat wij heden met de vertaling van de boeiende roman van Greville, die in Frankrijk zoo veel succes heeft gehad, een aanvang hebben gemaakt. Apothekerassistent. Voor examen apo thekerassistent is te Utrecht geslaagd de heer J. J. Hoff, alhier. Universiteit. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, voor het tijdvak van 1 November31 De cember, benoemd tot assistent voor de heel kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, J. C. van Vliet, arts te Rotterdam. Jubileum. Hedenmorgen om 10 uur had voor de school aan de Langebrug een korte plechtigheid plaats. Wegens 18-jarigen tro j- wen dienst in het Nederlandsche leger werd den sergeant-majoor II. W. Nelck, van de le compagnie, het le bataljon, de da r- voor toegekende onderscheiding door zi,u compagnies-commandant den kapitein F. Leers uitgereikt. Nadat de kapitein een hartelijke toe- spiaak had gehouden, waarin hij de ve;o verdiensten van sergeant-majoor Nelck in herinnering bracht, werd door de compag- gedefileerd onder aanvoering van il.-ri reserve le-luitenant J. Eigenman. Als «v-i bewijs, hoezeer sergeant-majoor Nelck 1 ij de soldaten in aanzien staat en hij door ben wordt hooggeacht, dienden de stoffelijke lö- schenken, welke hem na het officieele ge deelte der plechtigheid weiden aangebodr n. Ook door de onderofficieren der comp.-.j- nie, tusschen wie en den jubilaris de besti harmonie bestaat, werd een geschenk vo-.r huishoudelijk gebruik aangeboden. Toen de jubilaris na de plechtigheid do school binnentrad, scheen aan de enthou siaste toejuichingen bijna geen einde ie men. R.-K. Huisvesting-comité. Nu velen naar Antwerpen terugkeeren, blijkt het dtf. er meer onverzorgde kinderen zijn, dan men aanvankelijk meende. In de paniek der eerste dagen waren er velen onder de massa niet bemerkt. Nu krijgt het R.-K. Huisvesting-comité er dagelijks meer onder zijn hoede. Morgen arriveeren er ongeveer tachtig. Steuncomité. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag 20 Octo ber 1914: Vorige opgaaf 24,042.65,5 Sedert ontvangen van: K. K. Speelpotje 4.70, Bond van Ge meentewerklieden (8e maal) 13.64, N. N. 2 maand, bijdra gen 8, F. J. B. 1.50, Comité tot bstrijding der Werkloos heid (liquidatiesaldo) 168.09, afdracht Leidsch Dagblad 10, idem 2. 50, idem 10.ds. R. W. maand, bijdrage 10. Gecollecteerd Bidstond P. Kerk 35.98 (10e maal), Mevr. H., opbrengst verloting 25, Chr. Textiel Verg. Unitas, restitutie Steun over de week 1925 Sept. 90.50, Dr. P. J. E. 5.—, dir. en beam ten (geen com.) Post kantoor 6.75, Mevr. F. 10. Personeel Gebr. van Wijk, Vestestraat, 6.91, K. W. 1 van den verkoop 3.gecoll. in Hoogl. Kerk 5.fabrieks- pers. Hoogenstraaten 13.40 (7e maal) gedeelt. Personeel N. Z. Tram 33.11,5, Militairen 24.68,5, Werklieden Kon. Ned. Grofsmederij 25.pers. de Automaat 6.35 (4e maal), via Brouwer Dames v. d. H. 20. N. N. 5.wekelijksche bij dragen: v. d. B. 0.25, Prof. Ch. A. v. O. 10.—, W. F. v. W. 10.—, Tr. M. 50.—, G. A. F. 2.50, S. B. 2.50, Ds. Sch. ƒ1.—, Mr. A. v. d. F. ƒ5—, v. R. ƒ1.—, V. d. W. ƒ1—, te zamen 627.35 Totaal 24,670.00,5 Uitgaven: le tot 6e week' 9975.63 7e week 1619.35 11,594,98 Saldo 13,075.02,5 In de vorige plaatsing staat vermeid F. L.. v. G. hetgeen had moeten zijn N. N. 2.50. Familie Bioscoop. De Familie Bios coop in do Haarlemmerstraat 52 vrerfl» eerstdaags geopend.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2