moeten leiden tot goedkoopere kaasprijzen voor binnenlandsch gebruik en de zeker heid van voldoenden voorraad. Mochten deze voorstellen naar het oordeel van den Minister niet voldoende zijn, dan zal Z. E. zich genoodzaakt zien de gren zen voor uitvoer van kaas te sluiten. Terug naar België. Naar wij vernemen heeft het overleg van orize Regeering met het Duitsche opper stuur omtrent den terugkeer der Belgische vluchtelingen tot een gunstig resultaat ge leid. De terugkeer is toegestaan van de vluchtelingen niet alleen naar Antwerpen en de naaste omgeving maar naar geheel België. Een proclamatie gelijk aanvankelijk in het voornemen der Regeering lag zal hieromtrent niet worden uitgevaardigd maar de burgemeesters zullen worden uitge. noodigd zoo spoedig mogelijk opgaaf ie doen van de personen die naar België wenschen terug te keeren opdat dezen we der van Regecringswege daarheen zullen kunnen worden vervoerd. Alleen dienstplichtige mannen zijn van dezen gunstigen maatregel uitgezonderd, aangezien de Duitsche Regeering heeft me degedeeld dat dezen bij hun terugkeer naar België krijgsgevangen zouden worden ge maakt. Voorts vernemen wij dat de Minister van Binnenlandsche Zaken reeds thans heeft toegestaan dat de vluchtelingen die in 'e negen aken voor Dordrecht verblijf hou den, terstond naar Antwerpen teruggaan. Ook is den Commissaris der Koningin in Zeeland machtiging verleend om reeds morgen en overmorgen eenige duizenden vluchtelingen terug te zenden. Uit Stad era Omgeving. De algemeene H. Communie voor de leden der St. Joscfsgezellen zal morgen NIET worden gehouden. De vergadering van den R.-K. Vrouwenbond. Wij vestigen de aandacht onzer lezeressen op de advertentie in dit nummer, waarin de afdeeling Leiden van den R.-K. Vrou wenbond tegen Donderdagavond 22 Octo ber in een der zalen van den Ver gulden Turk een ledenvergadering met een rede van pater Borromaeus de Greeve O. F. M. aankondigt. De laatste dagen, die wij doormaakten, hielden al onze aandacht gespannen op het leed van den oorlog. En al was de droeve stoet van vluchtelingen, die ons daaraan voortdurend herinnerde, ook de onmidde- lijke oorzaak van tallooze bewonderens waardige goede werken, hij was toch ook de oorzaak van een merkbare spanning. Zijn gedachten eens op iets anders te vestigen is nu voor iedereen een wezenlijke verkwikking en versterking van geest en hart. En wiens woord kan dit beter uit werken, dan het woord van een redenaar wiens optreden in Leiden telkens weer een groote menigte aandachtige hoorders trok! Met volle vertrouwen steunen wij daarom den oproep van den Leidschen Roomschen VrouwenbondI Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen: Arrien, mad. Andries, Rene en echtgenoote, Antwejpen. Baes, Alex Joseph, Antwerpen. Aliaers, Lodewijk, Borgerhout. Bavel, Henri van, Antwerpen. Both, Mad. de, en kind. BovenJansen, fam. van, Antwerpen. Boven—van Aerde, wed. van, Antwerpen. Bovenvan Put, fam. van, Antwerpen. BroersBlockhuis, mad. en kinderen, Antwerpen. Deurne, Traets Johanna. Desmaretz, Fam., (10 personen). Dockx.Antoon, kanonier 32e bat. 2e reg. Borgerhout. Doms, fam., Antwerpen. Eynde, Louis v. d., 1 vr. en zuster Niel du Boom. Feikemans, Alexis en zoon, Antwerpen. Genis', Armand, Visiteur Materi Gare Cen trale, Antwerpen. Gall, Frans en vrouw, Berchem. Hinderdael, Wed. van, Berchem. Huyck, van Moyson, en ouders van Huyck, Antwerpen. Hersee, fam., Borgerhout. Hecke, Theophille van, soldaat 6e reg. linie, Henderiks, Felix, machinist, Berchem., Herwegen, J. F. van, Antwerpen. Imbrechts, fam., Antwerpen. Kerckhoven, Henri, Antwerpen. Lambrechts, Michiel. Kriek, Adolphe, genie-soldaat, Antwerpen. Lafont, Philip, soldaat 7e linie reg., Ant werpen. Liekens, Alfons, Putte du Meck. Langendonck, vrouw van, en 4 kindereri. Meyer, Jan de, en vrouw en 5 kinderen, Antwerpen. Moerremans, Govaerts Victoria en hare moeder, Rumpst. Mertens Vlerkens, Anna Rosina, Antwer pen. Merken, Ferd., Borgerhout. Michiels, Louis, Antwerpen. Paquet, Pieter (vader, moeder 4 zusters en broers). Potsz, Antoinette, Pia, Ouron, Merxem« Rooses, Josephus, Antwerpen. Rerues, Jacq., Borgerhout. Reeth, Louis van, en vrouw. Reeth, Kamiel van, en vrouw en kind* Rompaeg, Edmond, Antwerpen. Paling, Jan, kapper, Dinant. Rijsbrack, mad. van Baul, Josefina, Ant werpen. Rijsbrack, Petrus, Antwerpen. Sandon, Henricus en echtgen., Antwerpen. Vaerenbergh, mad. v. Smets, Lodewijk, Lier. Snaps, Joseph Jan Albert, Antwerpen. StolkLaporte, Marie en 4 kinderen., Bostraeten, Victoria van. Ceunynck, Camille Curille Joseph.: Chamberlain, Louise 15 jaar. Commers, Marie, Antwerpen. Does, Camil, Rumpst. Faille, fam. de la, (2 broers, moeder en zuster met vr. en kinderen). Giles, John., soldaat 9e linie 4b fortresse, Belgique. Heylen, Carel, 33 jaar, Antwerpen. Hofman, Jos. Kjunius, Francois pontonnier genie St. Anne. Koning, Colletta de Wed. P. Haesendonck. 57 j., te Pulle. Looe, Bertha, geh. met A. van Linden Bor gerhout met 6 kinderen, z z z z Pot, Marie, echtgenoote van P. H. Bobine en 5 kinderen. Snelders, Jan, 54 j., Antwerpen. Schroyens, Theresia, 64 jaar, Berchem. Thys, Anna, geh. met Frans Verdicht te Schette. Terhart, Josephus Franciscus, Borgerhout. Vermozen, Frans, 42 j. te Itegem (Klein- heide). StefensBols, Josephina, Borgerhout. Stolk, Constant en vrouw en kind, Antwer pen. Stolk, Paul en vrouw en 2 kinderen, Ant werpen. Sermon, Antoine, corporal 7e linie, Antwer pen 613 fort chasse 1899. Vries, Carolus de, 68 jaar en vrouw Ever- depool, Antwerpen. Vree van der Eynde, Paul van Kiehl. Valkenborgs, Ed., Borgerhout. Vermeirende Meyere, Jos. en 8 kinderen, Merxem. Velde, Joseph van der, Antwerpen. Vekenaasvan Boven, fam., Antwerpen. Verbeek, Karei en vr. van Doorn en dochter, Antwerpen. Verhofstadt, fam. Verhaert, Jaak en vrouw, Anvers. Verhoeven, Jack, 17e batterij 5e brigade Mixte 5e legerdivisie. Vermeeren, Frans en 2 zoons, Antwerpen. Voets, Karei 14 jaar, Antwerpen. VóórhelstStoops, Anna en 4 kinderen, Lange Coolstraat 68, Antwerpen. Frans Vercammen 8 Kleine Kraaiwijk, Ant werpen, zoekt zijne vrouw en 2 kinderen. Adres Belgische Loodswezen, Vlissingen. Wijngaard, Feliz van der, en vrouw, Putte. Woetstad, Joseph, Borgerhout. Wuystvan Hondenrogen, Mej. en 3 kin deren, Antwerpen. Familie De Bebuekelear en Josephine van Hoof. WuystJongemans, Joseph. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De Afd. Leiden en O. van ,,De Holland sche Maatschappij van Landbouw" hield gisteravond in café „Zomerzorg" haar al gemeene vergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter M. Fokker, die naar Ant werpen is in 't belang van de Belgische vluchtelingen, opent de heer van Dorsten de vergadering, heet allen welkom en herin nert dat deze vergadering feitelijk belegd js naar aanleiding van de Maïs-, Gerst- en Lijnkoek-quaestie. Of de juiste weg ge volgd is laat spreker in het midden, hoofd zaak is dht veevoeder verkregen wordt. Vervolgens brengt de secretaris, de heer v. Oosterhout, verslag uit van de vorige vergadering. De notulen worden goedge keurd. De voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ingekomen van het bemidde lingsbureau voor Noord- en Zuid-Holland, waarin een beroep wordt gedaan op de medewerking der gevormde plaatselijke commissies in de gemeenten, om zooveel mogelijk gegevens te willen verstrekken aangaande de voorraden der voornaamste landbouwproducten, aantal runderen, hoe veelheid veevoeder voor den veestapel tot einde April 1915, de hoeveelheden hulp- mest, zaaizaad beschikbaar voor den oogjst 1915. Een vragenlijst is voor dit doel opge steld. Het bestuur zal de lijsten rondzen den bij de leden en niet-leden en trachten zooveel mogelijk gegevens te verkrijgen.Ver der heeft de afdeeling Oegstgeest het ver zoek gedaan, om wanneer er weer een ten toonstelling gehouden wordt, deze ten toonstelling een fokveetentoonstelling zal zijn. De voorzitter zegt dat met het ver zoek rekening zal gehouden worden, op het oogenblik kan echter aan geen ten toonstelling gedacht worden. Voqrts werd medegedeeld, dat de Holl. Maatschappij van Landbouw haar jaarvergadering zal houden op 4 November in Amercain te Am sterdam. Daar de agenda geen belangrijke punten vermeldt werd besloten geen af gevaardigde te zenden. Verder zal het be stuur onderzoeken of, naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur, de veehouders te vinden zijn voor het aan schaffen van dekbeeren. Aslnu kwam het. voornaamste punt van de agenda aan de orde: „Mededeelingen en bespreking om trent de wijze, waarop de door de Regee ring beschikbaar gestelde maïs, gerst en lijnkoek door de landbouwers kan gekocht worden. De voorzitter deelt mede dat het Hoofdbestuur de veevoederartikelen aan koopt van de regeering voor rekening van denlandbouwer of veehouder, die zich moet verbinden het uitsluitend te zullen gebrui ken ten behoeve van zijn eigen bedrijf. De leveringen zijn Oct., Nov., Dec., Jan., Febr., Maart. De benoodigde gelden moe ten op eerste aanvrage bij vooruitbetaling worden voldaan. Door eenige leden werd opgemerkt.dat zij het betreurden,dat de regeering hier optreedt in de plaats van handelaren. De handelaren worden uitge schakeld. Door andere leden werd opge merkt, dat de regeering de importeurs niet uitschakelen wil. De voorzitter deelt mede dat hem van het laatste niets officieel be kend is. De regeering is tot dezen maat regel overgegaan, omdat Engeland niets aan order wil doorzenden. Op deze wijze meent zij, dat het voeder in de handen van de boeren komt en niet doorgezonden wordt. De heer Leijst, van Leiderdorp, uitte nog hetbezwaar dat waar de boeren geen prijzen weten van gerst, het moeilijk bestellen is. Verder yvees hij op de kosten die nog zullen vallen op de verschillende goederen, als maalloon, vracht, transport kosten. Het is noodzakelijk hierop te wij zen, %aders zouden de yeehoudqsa In d$n waan zijn, dat zij b.v. de maïs zuiver tegen 190 de 2000 K.G. koopen. Voorts drong spreker er op aan goed uit te kijken bij wien er gemalen wordt, er zou anders wel eens andere qualiteit teruggegeven kunnen worden dan gekocht is. De voor zitter zegt, dat hoofdzaak voor de boeren is, dat zij voeder krijgen. Het bestuur zal natuurlijk hetmogelïjke doen, dat de kos ten zoo gering mogelijk zijn. Wat het ma len betreft heeft het bestuur gezorgd, dat dit bij een uiterst solieden molenaar zal gebeuren, die alleen de regeeringsstoffen zal vermalen. Na nog eenige discussie wordt besloten, dat zij, die van den aan koop gebruik willen maken, de contracten in kunnen vullen en deze afdragen aan het secretariaat, Hooge Rijndijk 86. Bij de bestelling moeten tegelijk de gelden afge dragen worden. Vervolgens werden tot bestuursleden herkozen de aftredende leden mr. Fokker, Sillevold en Nieuwenhuizen. Door de commissie tob naziender rekening, boeken en bescheiden werd medegedeeld, dat deze in orde waren bevonden en dat er een batig saldo is van 87.80. Naar aanleiding van een voorstel van een der leden werd besloten een adres aan den Raad te zenden, waarin verzocht wordt de marktverordening in dien gees't te wijzigen dat ook dunne koeien een aparte plaats op de veemarkt zullen krij gen. In Purmerend en Rotterdam heeft men ook een plaats voor deze beesten en op deze wijze houdt men die dieren op één plaats en heeft men kans op meerdere koopers. Nadat nog een der leden bij het bestuur er op aangedrongen had een cur sus in melken in het leven te roepen en de voorzitter beloofd had deze aangelegen heid met het bestuur te overwegen, sloot deze onder dank aan de leden voor de op komst de vergadering. Begrafenis Dr. A. W. Kroon. In deftig stillen eenvoud, in overeenstemming met den geest der ontslapene, had heden de be- aardiging plaats van het stoffelijk hulsel van Dr. A. W. Kroon Jr., oud-wethouder van onderwijs, President-Curator van het Gymnasium enz., dezer dagen op bijna 70- jarigen leeftijd onverwacht aan de maat schappij en aan zijn betrekkingen door den dood ontvallen. De begrafenis had plaats op de doodeiv akker „Rhijnhof" onder de gemeente Oegstgeest, waar eene talrijke schare be langstellenden zich had vereenigd om een.; laatste hulde te bieden aan den man die tijdens zijn leven in ruimen kring en p velerlei gebied zich verdienstelijk had we ten te maken. Onder de aanwezigen werden opge merkt o.a. Burgemeester en Wethouders, vele gemeenteraadsleden, hoogleeraren van het Gymnasium en van de H. B. S. voor jongens, aan welke laatstgemelde in richting van onderlijs de overledene zelf ook vele jaren als leeraar verbonden was geweest en verder eenige vertegenwoordi gers uit kringen van nijverheid, weten schap en kunst. Een viertal kransen dekten de lijkbaar Op uitdrukkelijk verlangen van den ont slapene werd aan de groeve niet gespro ken. De zoon van den overledene Dr. J. fi. Kroon, van Groningen, dankte, ook na mens verdere familie, voor de laatste eer den betreurden doode bewezen. Dienst Ned.-lndië. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd om te worden be noemd tot onderwijzeres der 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs mej. K. F. Reijst te Leiden. Roekeloos fietsen. Gisteravond om streeks 9 uur kwam de wielrjjder J. K.- op de Hooglandsche Kerkgracht door roe keloos rijden te vallen en kwam zoodanig met het hoofd op de straatkeien terecht, dathij bewusteloos bleef liggen. Binnen gedragen in het gebouw van Patrimonium kwam hij na twintig minuten bij kennis. Per politiebrancard werd hij vervolgens naar de ouderlijke woning vervoerd. Oogenschijnlijk had hij geen ernstig letsel bekomen. Rijkswerkinrichting. Naar wij ver nemen, worden er onderhandelingen ge voerd om de Rijkswerkinrichting alhier voor internee ringsdepót te bestemmen. Valsche rijksdaalders in omloop? Gis teravond is aan het bureau van politie gedeponeerd een valsche rijksdaalder met de beeldenaar van Z. M. Koning Willem III en het jaartal 1870. ALPHEN. R. K. Middenstanders. Gisteravond werd alhier gehouden eene vergadering om te komen tot het oprichten van een Middenstandsvereeniging en Credietbank, als onderafdeeling van de Hanze in het Bisdom Haarlem. Groot was de opkomst niet. Te ruim acht uur werd de vergadering geopend met den Ghristelijken groet en spoedig werd het woord verleend aan den Weled. heer Spendel, voorzitter der Hanze te Leiden. Spreker heette de aanwezigen, vooral den HoogEerw. Heer Deken en de beide WelEerw. kapelaans hartelijk wel kom en hoopte, dat zijne woorden met het zelfde succes zouden worden bekroond, ais opde verschillende plaatsen, waar spr. den laatsten tijd in een dergelijke vergadering het worod had gevoerd. Daarna begon spr. aan de hand van de statuten, den aan wezigen op eenvoudige wijze uit te leggen het doel, het nut en vooral ook het voor deel dat voor de leden aan de Hanze ver bonden was. Toen wees spr. er op, dat net de wensch van den bisschop was, dat de katholieken zich zouden vereenigen in katholieke vereenigingen. Na deze korte toelichting stelde spr. voor, bij stemming na te gaan, of de aanwezigen tot het oprichten van eene Hanze wilden besluiten. Hei bleek, dat bijna allen vóór de oprichting waren. Énkelen wilden hei nog wat jn beraad houden. Beslist tegen de oprichting was niemand. In het tweede deel zijner rede ver klaarde spr. de werking en de voordeelen van de ctedietbank. Na deze bespreking werd een voorloopige commissie gekozeo, welke de eerste vergadering tot oprichting der vereeniging zal voorbereiden. Genoem de commissie bestaat uit de heeren H. Meijer, P. van den Bosch en M. Lek. Naar we vernemen zal die vergadering waar schijnlijk volgende week Donderdag ge houden worden. HAZERSWOUDE. College van Zetter9. Door den com missaris der Koningin in deze provincie zijn herbenoemd tot zetters van 'a Rijks belastingen de heeren J. Dekker en L. v. Galen. Watermolenaar. De heer J. v. Gorkum is benoemd tot watermolenaar te Rijnsater- woude. HOOCMADE. Zitdag gemeenteontvanger. De zitdag van den gemeente ontvanger is bepaald op a.s. Maandag, des voormiddags 10 tot nam. ar in het stemlokaal naast de open bare school Schouw. De jaarlijksche algemeene schouw voor den Boschpolder over slooten, trekken, overstappen, enz. zal gehouden worden op Donderdag 29 October a.s., Voor den Vlietpoldër zal zulks geschie den op Maandag 26 October a.s. De respec tieve besturen vertrouwen, dat de Inge landen zullen zorgen, dat alles goed in orde is. NOORDEN. Helpt Elkander. Gisteravond werd in het café van de wed. Veenman de jaar vergadering gehouden voor leden en dona teurs van het Ziekenfonds „Helpt Elkan der". Van de 79 leden waren er 38 afwe zig, waarvan 17 wegens de mobilisatie. Na opening deer den voorzitter, den heer J. Versluis, werden door den secretaris, den heer H. J. van Leeuwen, de notulen gelezen en vastgesteld. Daarna brengt de heer J. H. Battenberg, penningmeester van de afdeeling „Nieuwkoop", verslag uit over het financieel beheer der afdeelingen Nieuwkoop" en „Noorden", die elk geheel zelfstandig werken, doch waarvan tëlken- jare de saldo's worden bijeengevcegd. Van de afdeeling Noorden bedroegen de ont vangsten 353.83, de uitgaven 322.33, saldo 31.50; in de afdeelim; Nieuwkoop bedroegen de ontvangsten 547.46 en de uitgaven 353.80, saldo 194.66. Door deze saldi gevoegd bij die der afgeloopen vijf jaren sedert het bestaan der -vereeniging, heeft men thans een reservekapitaal van 1704.91. In de afdeeling Noorden werd in het afgeloopen jaar wegens ziekte aan 12 leden 256 uitgekeerd. De financieele com missie brengt bij monde van den heer G. van Dam rapport uit over het onderzoek, waaruit blijkt dat boeken en kas in goede orde waren bevonden. Aan de orde komt de verkiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren P. C. Vroonhof en H. Riet veld, wegens overlijden van Th. van Wedden en vertrek van J. Vervooren. De heeren Vroonhof en Rietveld werden her kozen met 34 e n36 stemmen, terwijl in de twee vacatures met 24 en 29 gtemmen wer den gekozen de heeren W. Snel en H. Maarsseveen Czn. Tot leden der financieele commissie voor het volgend jaar werde nbenoemd de hee ren A. Teunisse, P. Maarsseveen en D. Rademaker en als hunne plaatsvervangers heeren C. de Rijk, G. Baas en J. Ter- steeg, die allen hunne benoeming aan namen. Overgegaan werd vervolgens tot de ver kiezing van een voorzitter, wegens ver trek van den heer Versluis naar Oost- Indië. Bij eerste stemming werden uitge bracht op den heer C. J. Groenendijk 29 stemmen, die als zoodanig benoemd werd verklaard. Bij de rondvraag stelt de heer P. C. Vroonhof voor dat het bestuur in het ver volg bij verkiezingen personen vooraf aan beveelt, welk voorstel na eenige bespre king met algemeene stemmen werd aan genomen. De heer H. Mol vraagt als voorzitter van het Centraal Bestuur het woordt en dankt in eenige welgekozen woorden den schei denden voorzitter der afdeeling Noorden voor hetgeen deze in het belang der ver eeniging heeft gedaan en hoopt dat het hem in de verre landen in alle opzichten goed moge gaan. De heer Versluis betuigt zijn genoegen voor het vertrouwen gedu rende 4 jaren genoten en hoopt later van het bestuur te mogen vernemen, dat de vereeniging steeds meer moge bloeien, dankt ten slotte voor het belangstellend woord hem toegesproken en sluit vervol gens de vergadering. NIEUWKOOP. Herhalingsonderwijs. Voor het her- halingsonderwijs aan de openbare school hebben zich 1 jongen en 4 meisjes ^mge- OUDEWETEREN. Pastoor Dirken. Men schrijtf ons: Op Rozenkraps-Zqndag wés het voor de paro chianen van de St. Jacobusparochie te Oudeweting een slechte dag, niét alleen droeg het wee'r daartoe bij, maar vooral dé tijding die ons bereikte na afloop der Hoogmis en snel van mo^d tot mond ging: Pastoor Dirken gaat ons verlaten. ZEw. i§ door Mgr. den Bisschop benoemd tot pastoor der parochie H.H. Martelaren van Gorkum te Fijenoord gem. Rotterdam. Dat bericht veroorzaakte een algemeene ontsteltenis, ook blijkbaar bij den*zoo be minden Herder, en de gewaarwordingen van velen waren duidelijk genoeg waar neembaar. Door de beminnelijkheid van zijn ka rakter was pastoor Dirken geacht bij alle gezindten. Hier was werkelijk een samenleven van den herder en zijne parochianen. Bij lief en leed, bij vreugde en bij droefenis, pas toor Dirken was steeds het middelpunt, met de blijden blijde, met de bedroefden bedroefd. Welk een onvermoeid werker was deze geestelijke bestuurder. N;ets was hem te zwaar, niets te veel, een hulp en steun in alles en voor allen. Onverpoosd werkte de pastoor, tenejp^e bij zijn parochianen den goeden, écntei) Roomschen geest op te wekken, al maar aansporende te werken voor ziel en zalig heid, zelf een voorbeeld ge\ende. En dat alles in zulk een geest van een? voud, dat het niet behoeft te verwonde^ ren, dat ^allen zfch rond hem schaarden en voor zijne bemoedigende leiding dank baar waren. Bij alles stond de pastoor aan de spits. Men herinnere zich de oprichting der bibliotheek ter verspreiding van goede lectuur. Maar wat vooral den pastoor ter harte ging was het onderwijs, het katho liek onderwijs. ZEw. was er innig van overtuigd, dat alleen onderwijs met het geloof als grondslag de kern kan vormen voor een volgend katholiek leven. Onver moeid werd er aan dat groote werk, de Roomsche school, gewerkt, wat, gezien de kracht der parochie, een groote durf was. Rusteloos wat zijn streven en reeds wenkte hem van verre de overwinning. God had blijkbaar andere bedoelingen, en pastoor Dirken mag de overwinning niet medema ken. Hem blijft echter de eer, de grondsla gen voor de latere voltrekking te hebebn gelegd en wanneer eenmaal alles gereed is, dan zal zeker de naam van pastoor W, Dirken dankbaar worden herdacht. Vrijdag vertrok -Ie pastoor om het lier-: derlijk ambt in zijn nieuwe parochie te be ginnen. De oprechte zegewenschen verge zellen onzen scheidenden Herder, welke wenschen samengaan met een eerbiedig en hartelijk welkom aan onzen nieuwen pastoor. VOORHOUT. Belgische vluchtelingen. De 80 Belgi sche vluchtelingen welke hier zijn en waar van er een 64-tal in het Patronaatsge-.- bouw zijn gehuisvest .en de overigen in de barakken van het Seminarie „Hageveld"' beginnen zich alhier thuis te gevoelen. Allen zijn deze week gevaccineerd en de iknderen gaan op de school. Een aantal jonge dames onder leiding van Mevr. ter Haar Romeney en Mevr. Bots zorgen voor het noodige, waarvoor de armen zich zéér dankbaar toonen. Gecombineerde vergadering. Gisteren avond waren in de zaal „Boerhaave" alhié'r de afdeeling Land- en tuinbouw, onderaf deeling van den Ner. R.-K. Volksbond <n de R.-K. Patroonsvereeniging in gecombi neerde vergad. bijeen met den WelEerw. Heer Geestelijk adviseur en den heer Loerakker uit Haarlem, teneinde te bespre ken de al of niet erkenning van het ar beidscontract in verband met de verlaagde loonen in deze gedrukte tijden in het bloembollenbedrijf. Algemeen spraken de aanwezige pa troons zich uit vóór de erkenning van dat contract. Thans kon geen hooger loon wor den uitbetaald in deze gemeente, waar bijna uitsluitend kweekers wonen, doch zouden evenwel de tijden beteren dan zou men zich verplicht gevoelen het contract te handhaven. Ook vroeg de heer Loerakker de patroons om de arbeiders zoo weinig mogelijk z.g. aangenomen werk te laten vertrichten al is dit op het oogenblik schade voor de arbeiders, die toch al een laag loon verdienen, het zal voorkomen de te verwachten werklooshid in den a.s. winter. Hulpveldwachter. Tot hulp-gemeente veldwachter is aangesteld A. van der Lubbe alhier. VOORSCHOTEN. Belgische vluchtelingen. Ruim 80 Bel gische vluchtelingen zijn hier gehuisvest in het Bondsgebouw en Ambachtshuis. De mannen in het Bondsgebouw, de vróuwen in het Ambachtshuis. In een der lokalen van Nieuw-Voordorp komen zij bijeen om gezamenlijk den inwendigen mensch te versterken. De kinderen slapen bij parti culieren. Zij zijn zeer dankbaar voor de aangeboden diensten en maken een goed gebruik van het bijwonen der H. Missen. Ontwikkelingscursus. Op de alhier te houden ontwikkelingsavonden zal behan deld worden het onderwerp: „De Grond slagen van ons katholiek geloof". Maandag 26, niet 19 Ocht., zal de eerste ontwikkelingsavond plaats hebben. Be sproken wordt dan de eerste grondslag van ons katholiek geloof, d.i. „Het bestaan van God". Aanvang 's avonds 7 1/2 uur. Statuten. De Stct. no. 244 bevat de statuten van de Coöp. Aankoopvereeniging Voorschoten en Omstreken tot het aan- koopen en doen malen van veevoeder en andere landbouwproducten en benoodigd- heden. WARMOND. R. K. Middenstand. Maandagavond zal in de „Stad Rome", onder leiding van den heer H. W. Spendel, een Midden standsvereeniging worden opgericht. „Katholiek Leven". De vereeniging „Katholiek Leven", die wegens de al-versto rende tijdsomstandigheden niets meer van zich deed hooren, heeft, bij de intrede van het winterseizoen toch een aanvang ge maakt met haar voorgenomen werk. Het bestuur heeft zich gewend tot den ZeerEerw. Hooggel. Heer prof. Seysener, en deze heeft zich bereid verklaard in den loop der volgende maanden, vijf spreek beurten in K. L. te vervullen. Het onderwerp van dezen cursus is nog niet bekend; de naam van den spreker pleit echter reeds voor het gehalte ervan. Binnenkort zullen de leden op een alge meene vergadering worden bijeengeroepen en daarna zull.en de leeravonden gelei delijk volgen. WASSENAAR. Onze piendere post. Het hoofd der eerste openbare school ontving in den loop van dezen zomer een tiental brieven, die alle werkelijk aan zijn adres werden be zorgd. De adressen luidden respectievelijks Aan het hoofd der Openbare School te Zuijdwijk, te Oud-Wassenaar, te Bakkers hagen, te De Paauw, te Voorlinden, té Oostdorp, te Oud-Klingendaal, te Rijx- dorp, te Wassenaar, tè Marhof. Holl. Mij. van Landbouw. Gister avond hield, onder voorzitterschap van den heer S. van der Stoelt .de afd. Was-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2