BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. grond. De opperbevelhebber van 'de Zweedsche kustvloot meldt aan het minis terie van marine, dat het pantserschif». Oskar II in de binnenste scheren bij Stockholm aan den grond is geraakt. Het schip zit niet gevaarlijk. Er zijn schepen ter hulp vertrokken. Mijnen in de Adriatische Zee. Inge volge tusschenkomst der Italiaansche regee ring heeft de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering haren militairen attaché te Ro- jre gemachtigd, zich met dcjp Oosten^ rijksch-Hongaarschen mariineofficier, die als deskundige in marinezaken is uitgezon den om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waarmede in de Adria tische Zee mijnefn los zijn geraakt en rond drijven, naar Venetië te begeven. Dit onderzoek is rÊeds geëindigd en heeft tot de slotsom geleid, dat door een onbe rekenbaar toeval enkele bij de Oosten- rijksch-HoVigaarscre kust vastgelegde zee- mijnen van hun ankers zijn losgeslagen en vervolgens door wind en stroom naar de Italiaansche kust zijn afgedreven. De Oostenrijksch-HoMgaarsche marine heeft dadelijk alle maatregelen getroffen, die dergelijke ongelukken voortaan zullen voorkomen. Een Duitsch paketboot in den grond ge boord. De Engelsche admiraliteit deelt mede dat de .Engelsche kruiser Yarmouth de Duitsche paketboot Markomannia van de Hamburg-Amerika-lijn in de nabijheiid van Sumatra in den grond heeft geboord. De Yarmouth heeft bovendien de Griek- sche stoomboot Pentoporos vermeesterd en opgebracht. Beide schepen ware!n gezien, terwijl zij de Emden begeleidden. De Yarmouth heeft 60 krijgsgevangenen aan boord. Een andere mededeeling van de admira liteit betreft de vermeestering van de klei ne Duitsche stoomboot Kornet bij Rabaul (Ai Australië). De Kornet had een volledi ge draadloos telegrafische instelling aan boord. Nederland en de Oorlog. Koninklijk Nationaal Steuncomité. In de week van 7 tot en met 10 October is door bovengenoemd comité de som v&n 27.455.52 gld. ontvangen. Het totaal jder ontvangen bijdragen en toezeggingen be draagt nu 550.422.32 gld. Een drama van droefenis. Men schrijft uit Vcnray aan dc „Tijd". Van de 25000 arme Belgische vluchtelingen, die van uit Amsterdam naar elders zijn door gezonden, komen er, door de liefdevolle be moeiing van Venray, tot leniging van den oor- logsnood, alhier driehonderd. Dinsdagavond kwamen er honderd tien; de rest werd Woens- dag verwacht. a or "wcrinnansTamilie, heel net in de kleeren anderen omhangen en beladen met verslons te plunje; maar allen, zonder uitzondering,moe, mat, bekaf, het rnerk van lijden, angsten en kommer in de ingezonken kaken en oogen. In de Patronaatzaal vielen zij op de stoelen rondom de welvoorziene tafels neder; oude algehuilde vrouwtjes, op wie de honger geen vat meer had; hongerige moeders, mannen, kinderen, die de belegde boterhammen met koffie gulzig verslondensommigen, wezenloos voor zich uit starend, kruimden aan het brood, waarop hun tranen leekten. Rust, rust en nog eens rust was het drin- genste wat zij behoefden. Sommigen hadden al acht, zelfs tien nachten of onder den blooten hemel, df op den harden vloer, óf in de schuren doorgebracht. Zoo spoedig mogelijk trokken zij naar de huizen der goede Venraycnaars, waar, voor velen voor 't eerst, een bed hen wachtte. Een moeder met negentien kinderen kleinkinderen, die zich acht dagen had af gebeuld om er toch maar geen te verliezen, trok met twee harer kinderen in een net burgerhuis; voor 't eerst mag zij uitrusten op een zachte peluw; met dankbaarheid in de oogen zet zij zich met hare kinderen een oogenblik aan de familietafel neder; helaas... daar verbleekt zijhet oog staart... het hoofd valt ter zijdaar zinkt de doodmoede op een der gillende kinderen neder... helaas, de moeder is niet meer. Haar eerste rustbed werd haar doodsbed. Het vluchtoord te Veenhuizen. Naar wij vernemen, is de gep. generaal- majoor Kleynhens ontslagen als regeerings- commissaris van het vluchtoord te Veenhuizen, op grond dat hij bezwaar maakte zich te gedragen naar de bevelen der Regeering inzake het overbrengen van de Belgische vluchte lingen, die naar Veenhuizen werden gedirigeerd. Vervroegd voorschot rijksbijdrage bijzondere lagere scholen. Stct. 243 bevat een Kon. besluit, waarbij is goedgevonden en verstaan te bepalen: Artikel I. Met afwijking van het bepaalde bij artikel 11 bis van Ons besluit van 13 No vember 1915 (Staatsblad no. 303), zooals dat besluit is aangevuld bij Ons besluit van 2 Juni 1910 (Staatsblad no. 153), kan door Onzen Minister, met de uitvoering der wet tot regeling van het lager onderwijs belast, aan het bestuur van de bijzondere lagere school, hetwelk heeft doen blijken aanspraak te zullen maken op Rijksbijdrage, bedoeld in artikel 59 der ge noemde wet, over het jaar 1914 en dat, naar het oordeel van Onzen voornoemden Minister, dringend behoefte aan kasgeld heeft, een ver vroegd voorschot op die Rijksbijdrage worden verleend tot een bedrag van ten hoogste zestig ten honderd van de laatstelijk aan dat hestuur toegekende Rijksbijdrage, indien dat bestuur con daartoe strekkend verzoek aan dien Minister indient en zich daarbij bereid ver klaart tot terugbetaling van hetgeen eventueel bij voorschot te veel mocht worden genoten, voor de nakoming van welke verbintenis twee door voornoemden Minister goed te keuren borgen beliooren te worden gesteld. In dat verzoekschrift behoort te worden vermeld het bedrag der laatstelijk toegekende Rijksbijdrage, het bedrag van het verlangde vervroegde voorschot, zoomede waarom en in hoeverre dringend behoefte aan kasgeld bestaat. Indien het eene school betreft, welke voor de eerste maal aanspraak maakt op Rijksbijdrage, wordt het vervroegde voorschot berekend over het vermoedelyk bedrag der Rijksbijdrage over het jaar 1914. Artikel II. Het krachtens artikel I van dit besluit uitbetaalde voorschot wordt bij de uit betaling van het juiste bedrag der Rijksbij dragen, waarop het schoolbestuur overeen komstig de bepalingen van artikel 59 der wet tot regeling van het lager onderwijs over het jaar 1914 aanspraak heeft, in mindering ge bracht. Artikel' III. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na dien der dagteekening van het „Staatsblad" en de „Staatscourant" waarin het is geplaatst. Vrees voor „den Duts". Zondagavond arriveerden een 200-tal vluch telingen te Schijndel,N.-B. Een dezer menschen, de 54-jarige Tobias v. V., gewoond hebbende Maatstraat 6 te Antwerpen, vernam tusschen Boxtel en Soliijndel, dat hij zich in een trein van de Noord-Brabantsch-Duitsche Spoorweg maatschappij bevond, waardoor hij meende, dut hij naar Duitschland vervoerd werd. In zijn verbouwereerdheid, zegt „De Tel.", opende hij het portier en sprong uit den in volle vaart zijnden trein een eind voorbij dc halte Liempde. Zijne medereizigers, onder wie zijne vrouw en dochters, trokken aan de noodrem, waarna de trein stopte en terugreed. Men vond den stumperd met een wonde aan het achterhoofd liggende in de sloot, die langs de spoorlijn loopt. Hij werd naar het station Schijndel vervoerd en daar verbonden door den ontboden spoorwegarts dr. Kooien. De wonde bleelc niet ernstig, doch de man verkeerde in een aan krankzinnigheid grenzenden staat van zenuwachtigheid uit vrees voor de Duitschers. Het zoe te winstje. De „Tel." schrijft: Er gebeuren ergerlijke dingen op het gebied onzer volksvoeding en het schijnt, dat zelfs een krachtig minister als de heer Treub niet bij machte is hieiaan paal en perk te stellen en eenvoudig te dansen heeft naar de pijpen van den groothandel. Zoo vernemen wij, dat binnenkort de vaststelling van een maximum-prijs voor suiker is te verwachten,n.l. op 48.50 de 100 K G. Dat is 5 1/2 gulden hooger dan de prijs in Juli en ƒ6 hooger, dan de no teering in normale tijden. Door deze vast stelling 48.50, wordt den 35 raffinaderijen in ons land een buitenkansje van 5 1/2 mil- lioen in den schoot geworpen! Had onze Regeering indertijd de suiker in beslag genomen en er 5 meer voor betaald, dan de prijs in normale tijden bedroeg, dan zou 17 ii 18 millioen gulden bespaard zijn geworden! Met het artikel rijst is het weinig anders. De rijst is 35 duurder dan in Juli. Hier door verdienen de rijsthandelaren 7 mil lioen extra, afgezien nog van de 12 1/2 millioen, die zij door hun uitvoer naar het buitenland verdiend hebben. Er zijn 12 firma's, die den groothandel in rijst drijven. Men gelieve het zoete winstje der heeren dus zelf uit te rekenen. De buitenlandsche rogge voor den oor log op 170 de 2000 kilo genoteerd, doet thans 330, dus bijna het dubbele. Met buitenlandsche gerst is 't hetzelfde geval. Maïs, gekocht voor 125, wordt thans ver kocht voor 260. Is het te verwonderen, dat onder deze omstandigheden devertegenwoordiging dam, zich met hand en tand tegen elk uit voerverbod verzet hebben en al hun mach tigen invloed deden gelden, om het zoete •winstje te kunnen behouden? Het Nederlandsche volk heeft tot dusver zonder al te veel morren de hoogere prij zen betaald, doch wij zien het oogenblik aankomen, dat het er voor bedanken zal geëxploiteerd te worden, door een handje vol groothandelaars en zich ter wille van die heeren beknibbeld te zien, op zijn da- gelijksch voedsel. In deze dagen heeft een Regeering den loyalen steun noodig van alle Nederlan ders. Het heeft het ministerie-Cort van der Linden daaraan tot dusver niet ont- broken, doch wil het in die gelukkige po sitie blijven, dan zal het meer ruggegraat moeten toonen, tegenover den groothandel en zijn oorlogspraktijken. Doch in ieder geval weet het waar het grootste gedeelte van de binnenkort te heffen oorlogsbelasting te vinden is. Een stichtend bataljon. De aalmoezenier der IJde Divisie, de Zeereerw. Heer Huys, schrijft ons: Met zijn gewonen lichten tred, vrïende- lijk groentc'nd als altijd, schrijdt de ijverige pastoor van het welvarend dorpje E. fh West-Noord-Brabant vrooüjk heen naar den buurtpastoor, oin na volbrachten arbeid de noodige ontspanning te genieten. 't Is druk op de straat, want J.iog geen uur geleden is het 42 L. W. bataljon binnen gemarcheerd. Ze loopen in groepjes op en neer, om eens een kijkje te nemen in het prettige derp, dat hen eenige dogen gastvrijheid zou verlee- nen. Daar schieten er twee uit een kring voor uit, zetten een stapje bij, blijkbaar om mijnheer pastoor in te halen. Ze hebben hem en zullen het maar wa- g en. Mijnheer Pastoor mogen we eens vragen, zou cr nog gelegenheid zijn om te biech ten? Daar zijn er verscheiden, die... Aangenaam verrast maakte de pastoor rechtsomkeert en hoort er 38. Den volgenden morgen gingen er 110 te Communie, terwijl er ongeveer 300 de Hf. Mis van 6 uur bijwoonden. Ze verzochten den Z.Eerw. Heer Pastoor voor hen Lof te willen doen en waren met 6 700 man present. Voor koor en organist zorgden ze zelf. Is het wel noodig op te merken, dat het gedrag van zulke mannen een besten in druk heeft gemaakt op de bevolking, en dat Z.Eerw. Heer Pastoor graag die man schappen eenige weken had gehouden, tot stichting zijner parochianen? Ongetwijfeld zijn er meerdere bataljons even voorbeeldig als het. 42e L. W. I. Voor mededeeling van dergelijke stich tende voorbeelden houd ik me aanbevolen. Ve; 'mg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. In c- gisteren gehouden zitting van de Eerste Kamer deelde de Mi- Zeeland en Noo^d-Brabant zou worden vol- eeland en Noord-Brabant zou worden vol daan. Overigens werden alle aa'n de orde ge stelde wetsontwerpen, ook het nieuwe kre diet van 50 millioen, zonder discussie oi hoofdelijke stemming aangenomen Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 1914, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1913, door het departement van Financiën openbaar gemaakt. 1911. 1913. Directe belast... f 3.143.030,— f 2.678.412,— Recht, op den invoer- 735.946,- 1.457.751, Accijnzen- 5.591.611,- 5.805.916, Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken.- 5.505,43.527, Indir. belast - 1.309,907,— - 2.362.422,— Domeinen- 63.418,- 66.959, Posterijen- 1.116.787,- 1.511.927, Rijkstelegr- 645.200,— - 432.073,— Staatsloterij- 10.620,- 17.110, Akte voor Jacht en visscherij..- 28.458,- 12.436, Loodsgelden- 77.610,300.693, Totaalf 12.728.096,— f 14.690.231 De opbrengst over de eerste negen maanden van 1914 bedroeg f 141.350.997.tegen f 142.192.615.— over de eerste negen maanden van 1913. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van lood. Ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van lood, stonden gis teren voor de Haagsche rechtbank terecht de 22-jarige loopknecht K. F. en de 18-jarige monteur A. K. Beklaagden hebben in den nacht van 25 op 26 Augus tus j.l. te S t o m p w ij k onder Voorburg uit een voortuin van een villatje een loo- den pijp van een pomp afgesneden en medegenomen. Beiden bekenden. Het O. M. vorderde tegen den eersten bekl. 6 maanden, tegen den tweeden 3 maanden gevangenisstraf. Jhr. mr. van der Goes uit Leiden pleitte clementie. Uitspraak over 8 dagen. Nog werd gisteren geëscht tegen: P. V., arbeider te Noordwijker- hout, wegens wederspaiuiingheid 2 maanden gevangenisstraf; J. v. d. K., werkman te Voorburg, wegens beleediging van een agent van politie, 10 boete of 10 dagen hechtenis; J. J. V., P. Z. en D. T., arbeiders te Z w a m m e r d a m, wegens wederspan- nigheid, ieder 10 boete of 10 dagen hech tenis; J. F. Z., koopman te Loosduinen, we gens mishandeling 50 boete of 10 dagen hechtenis; L. N., lantbouwer te Oudshoorn, wegens het dooden van den hond van mr. JO-—•!.- £id/) bereid verklaarde, de schade te vergoe den, heeft den hond doodgeschoten, om dat deze achter zijn schapen liep in-zijn hooiland. Mr. de Bergh stelde zich civiele partij voor 50. Uitspraken 22 dezer. Nog werden veroordeeld: W. K. A. K., 20 jaar, arbeider uit Ham burg, wegens diefstal te Zoetermeer, tot 1 maand gevangenisstraf. W. R., 37 jaar, zonder beroep, te Gouda, wegens diefstal van bloemen te Boskoop, tot 2 maanden gevangenisstraf. E. M., werkman, in den Haag, wegens .wederspannigheid, tot 10 boete f 10 da gen hechtenis. Vrijgesproken werd C. M., zonder be roep in den Haag, beschuldigd van dief stal van bloembollen te Wassenaar. Eedsweigering. Het gerechthof te Amsterdam heeft gs- teren bevestigd het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Alkmaar van 28 April j.l. ten aanzien van drie Nieuwe-Niedor- pers, die op 15 Januari j.l. voor den kan tonrechter te Schagen geweigerd hadden als getuigen den eed af te leggen. De rede nen werden nog eens uiteengezet bij de behandeling voor het Hof op 1 dezer. De procureur-generaal had tegen ieder twee dagen gevangenisstraf geëischt. Hazardspel. Beklaagd van het houden van een huls van hazardspel, stond gisteren voor de Haagsche rechtbank tercht de caféhouder P. K. te 's-Gravenhage. Hem is ten laste ge legd, op 9 Juli j.l. opzettelijk aan bezoe kers van zijn café in de L. Poten aldaar, gelegenheid te hebben gegeven deel te ne men aan Russisch banken, een spel dat gespeeld werd om fiches, die den spelers verschaft werden door bekl. Dit spelletje werd gespeeld met lucifers en speelkaarten. Bekl. beweerde zich niet bewust te zijn, dat het spel een hazardspe) was. Het werd in zijn café slechts gespeeld door een be paald clubje, dat zich daartoe zette ach ter in de zaal achter een scherm, als 't ware afgesloten van het café. Hij heeft er nimmer een cent van geprofiteerd. Na het hooren van drie getuigen, die meermalen deelnamen aan het spel, vor derde het O. M. schuldigverklaring van bekl. en aangezien hij reeds vroeger ver oordeeld werd tot geldboete wegens een zelfde feit, requireerde het thans veroor deeling tot 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 22 dezer. Majesteitsschennis. De 4e Kamer der Amsterdamsehe recht bank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer S. W. C., redacteur van de Nederlandsche Financier, Dage- lijkschen Beurscourant, tegen wien drie maanden gevangenisstraf was geëischt ter zake van het beleedigen van het hoofd van een bevrienden staat. Naar aanleiding van het doortrekken der troepen door België, werd in een artikel van genoemd blad Keizer Wilhelm genoemd „de trouwe- looze". De rechtbank, bij haar vonnis overwe gende, dat publieke gebeurtenissen in het openbaa/r mogen worden besproken en aannemende dat bekl. niet het oogmerk, had om den Keizer te belsedigen, sprak hem vrij. Persdelict. De kantonrechter te Middelburg deed gister uitspraak in de zaak tegen den hoofdredacteur der „Middelburgsclie cou rant", J. II. D., tegen wien drie dagen hechtenis werd geëischt wegens het in een hoofdartikel maken van opmerkingen over de maatregel van den kapitein-com mandant te Sas-van-Gent, dat brieven die niet van een naam van den afzender voor zien waren, ni^t zouden worden doorge zonden. De kantonrechter ontsloeg bekl. van rechtsvervolging. De moord te Wouw. De rechtbank te Breda veroordeelde gisteren den 21-jarigen boerenarbeider M. Hartogh te Wouw, wegens moord op den liedjeszanger B. Groenendijk aldaar tot 10 jaar gevangenisstraf. Geëischt was 15 jaar. Belgische vluchtelingen. Comité „Zomerzorg" Leidcii. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen: Asselbergs v. Calster, mons. en mad., Mechelen. Arans, fam. Antwerpen. Beesemans, fam., Antwerpen. Bestens, Jan, en vrouw en kind, Antwer pen. Balen, van, Jacques en Frangois, Mechelen. Bogaerds, Jan en Mevr. v. d. Velden. Bovoye, zuster, man en kind. Brosens, Ed., mevr. v. d. Broeck en 2 kin deren, Berchem. Broeck, v. d., Mr. E. v. d. Broeck en familie. Beukelaer, Elisabeth, Antwerpen. Broek, v. d., Catharina, Gelrode. Cromphout, Mad. en mej., Antwerpen. Ceulemans, fam., Antwerpen. Cosijns, mad. en 9 kinderen. Clamd, Stephanie, Antwerpen. Crauwels, Wed. en zr. Borstbeck. Coen, Louis, Spruijt en vrouw, Mechelen. Coen, Mons. en mad. Coens-Hamels. Crauwels, Wed. en 2 zusters en broeder, Merxem. Crols, fam., Turnhout. Collas, J. Debelie, mej. Jos. Dijcke, fam. van, Antwerpen. Hessel, Frans van. Eeckhoven, fam. van. van Son en dochter. Eeckhaven, fam. van Haassars en kin- kinderen Grahs, fam?, Kfèrxêih. Goeijers—van Loock Maria, Goeijers, Rosalie en Ferdinand, Mechelen. Geraardt, fam. Danckers, Antwerpen. Hennis, George en 2 kinderen, Antwerpen. Hese, J. van, Bouchoort. Heuvel, v. d., familie, Antwerpen. Hoek, Henri van en vrouw en 3 kinderen, Antwerpen. Hubertus, Herman, Wandere. Hulst, Catherina. Jerusalem, mej. en kind, Antwerpen. Jores, Phil, en 2 kinderen Broeckman, Kerï, mad. Jos. de, Antwerpen. Keurvelds, mr. en mad. Kasemakers. Laureijs, Antwerpen. Lequesne, Jos. en vrouw en 2 kinderen, Antwerpen. Lequesne, Henri en vrouw en 3 kinderen, Antwerpen. Lequesne, André en vrouw en kind, Ant werpen. Klaes, fam. Octaaf en Louis Klaes, Ant werpen. Lawijs, Adolf, Antwerpen. Lambrechts, Guillaume, 2e reg. Guide, 2e transp. 3e comp. Mertens, Louis. Moerman, Joseph, Antwerpen»- Meijns, fam., Moitse. Moens, Frans. Pikqueur, fam., Antwerpen. Pietermans, J. E. en R., Antwerpen. PrankxHillen, Maria, Antwerpen. Poelhuis?, familie. Pelaers, familie, Herenthals. Potter, Jean de, 25e fcatt. urt. canon. Potter, Frans de. Popo, Frangois, brigadier 2e brig. 48e batterij, le divisie. Rademakers, Josephine. Rademakers, Jospebine. Rasquin, mad. en kinderen. Rembaut, fam. Florent, Antwerpen. Reijniers, gebr. Rutlen, fam. Frans, Antwerpen. Sandon, mans. en mad., Antwerpen. Scheurwegs, Lodewijk en Marie, Antwer pen. Sangeleer, 3 kinderen. Stoker, Ant. en ouders, Antwerpen. Schroder, Edgard, 2e reg. 2e div. guides. Schuijbroeck—van Dijk, Caroline, Antwer pen. StiersLenaerts, fam. Savoir, Irma, Antoon, Antwerpen. Vente, Jaspar, 3e batterij kanonniers. Verherstraeten, dames, Borgerhout. Veckmans, le maréchal de Ligne, chef 2e reg. artillerie, 2e div., 28e batterij. Vermeulen, Anna, Antwerpen. Verschuren, Catharina, Borgerhout., Verkammen, Sofie. Vilette, familie, Antwerpen, v. d. Walle, fam. Wulaert, mad. en zoon, Borgerhout. Willemsvan Haeren, Frans, de Wiede, weduwe en zoon. Werchter, Felix, artillerist. De CortHegens, Leonie. Aschbroek, Emil van. Boschstraten, Wed. van. Braeck, mej. van den en zoons. Bik, de, Frangois, 20 j. Bonte, madlle., Antwerpen. Bertens, Arn., Garniz. Waerboos. Bruijn, Frans den, en vrouw, kind en 2 pers. Clausscns, Elis cn kindei en. Bonte, Cellette mej., en 2 kinderen, Ant- werden. Calders", brig. rijd. art. fort 6, Wilwijk. Couvints—van Dijk, mad. en fam., Ant werpen. CarvelsCoet, Mad., Antwerpen. Daems—Hoevenaar, maa. Dumoulin, Leon, Ligne reg. lc bat. le div, Geenard, Hendrika, man, vr. cn 2 kind. Antwerpen. Herzerde Grijze, J., 24 j., doofstom., cn kindje van 6 mnd. Hendrickx, Albert, huisschilder, cil vrouw en 2 kinderen. Hamers. Bernard, Mina, Marie, laatst Duffel. HermanCoet, mad, Antwerpen. Helmond, van, fort Brockens, 6e ligne, div. gren. Janssens, Charles, Antwerpen. Kamp, Petrus van, Willebroeck. Leva,. Marie, 75 jaar, Antwerpen. Liebens, wed. en Maria, Antwerpen. Luijten, Johannes, 3 jaar, Antwerpen. Likwaardt, mad. en 2 kinderen. Lokker, George, korporaal 8e comp. mitr, 4e div. Mathijsen, Borsbeek. Mues, Theresia, Maria en Constant, Ant werpen. Moons, Ludovicus, soldaat le reg. lanciers le esk., Antwerpen. Oeijen, Alphonsus en 3 kinderen. Ofman, wed. Josef. Plijnsliaard, Judocus, soldaat 2e reg. art, 3e batt., 2e div. Passmans, mad. Josephus en 4 kindei en. Remes, John, 23 jaar, Antwerpen. Ruijnen, fam. van, Antwerpen. Roij, Felix, genie 5e ligne reg. 2e div. pioniers 't Servranckx, Hendrik Arsell, 2e brig, 1? bat. mix Henixem bij Antwerpen. Steenbergen, Alfons van, 2e reg. 1 batalj. 3e comp. Schutter, Frans en 7 kinderen, chauffeur. Seels, Frans. 31 jaar, 3e reg. 4/2 forten, Antwerpen. Sommei, fam. van, Borgerhout. Teughels, Jules, 8e ligne ieg. 4 div. comp. 3e bat. Uffelen, Alfons van. Vercamme, Louis, Thérèse, Jeannette, Theodor, Alphonse, Philoméne, Antwer pen. Vrelust, fam., postmeester, Schilde. Verdonck, Joseph, 5 jaar, verm. bij Joh. Walschort, Antwerpen. Veegaete, v. d., fam. en mad., Antwerpen. Verhaegen, Ludovicus, 4e ligne 6e bat. 2e ofrt, Antwrepen. Wennepenpickx, Jean Bapt., soldaat Ce ligne, 2e div. bat. 3/3. Wouters, Henri en vrouw en dochter, Ant werpen. Wijns, Frans, 31 reg., 3e div. 171. Wouters, Alph. en 2 kinderen. vluchtelingen. De heer Kelenaars Witte Singel 84, die si garen tabak en sigaretten voor de vluchte lingen in ontvangst neemt, deelt ons mede, dat reeds door hem op den eersten dag na de bekendmaking een groot aantal sigaren en sigaretten werd ontvangen. Heden zijn dan ook reeds een 600-tal sigaren en on telbare sigaretten over de tehuizen der vluchtelingen pondsponds-gewijze verdeeld Dank aan de milde, gevers, namens het comité en namens de vluchtelingen. Belgische vluchtelingen. Door d« Belgische vluchtelingen ondergebracht hij den heer Zaalberg, is het volgende tele gram aan H. M. de Koningin verzonden: „Hooggeachte Koningin der Nederlanden, De vluchtelingen uit zaal 6, gevestigd bii Zaal berg, Heerengracht, Leiden, komen Uwe Majesteit hunne dankbaarheid betoo- nen wegens het goed onthaal van de be volking en de gulhartigheid van den heer Zaalberg en de Commissie. De innigste dank zal bij ons blijven. Namens de fa- miliën allen uit Antwerpen. Examens Hoogduitsche taal. Bij be schikking van d(Aï minister van binnen- landsche zaken zijn benoemd in de com missie in 1914 belast met het afnemen van de akte examens in de Hoogluitschc taal voor de in November en December, en, zoo noodig op het laatst van October dezes jaars te houden examens o.a. tot leden J. M. V. Kapteijn, leeraar aan het openbaar gymnasium en dr. E. F. Fossmann, leeraar aan de rijksuniversiteit. Veefonds Leiden. Het veefonds ,.LeL den" vergaderde hedenmorgen in „Zomer- lust". De voorzitT, de heer K 1 e ij, opende de vergadering, heette allen welkom en gal het woord aan den secretaris, den lieer Bakker, ter voorlering der notulen der vorige jaarvergadering. Het jaarverslag wordt goedgekeurd Door een der ledwi tot nazien der rekening over 1913 wordt i medegedeeld, dat de rekening in orde is) bevonden. Alsnu g*eft de heer Bakker een financieel overzicht over het boekjaar) October 1913—October 1914. Uit de gegq- vens blijkt, dat in tegenstelling met ande re jaren er dit jaar een winst is gemaakt van 348.33,5. Met het batig saldo op 1 Oct 1913 groot 695.47 bedragen de ontvangsten, waarc'nder f 164.41,5 sp aarbankgeld, 13,764.76,5, de uitgaven 12,733.82. Saldo kas 1031.54,5. Op de spaarbank 176.71 te samen 1208.25,5. Batig saldo 1913 850.92. Winst 1913—1914 348.33,5. De secretaris deelt nog mede, dat de heer Wesselingh wegens hoogen leeftijd ontslag heeft ge nomen als bestuurslid en derhalve als se cretaris. Het bestuur heeft al het moge lijke gedaan om den heer Wesselingh te behouden, maar deze heeft voet bij stuk gehouden. Den heer Wesselingh is h- eere-lidmaatschap aangeboden. Besloten is de daardoor ontstane vacature niet meer aan te vullen. De voorziter brengt den heer Bakker een woord van hulde voor het vei- j en financieel overzicht. Vervolge^9 worden de aftredende bestuursleden, d# heeren S. v. d. Stoel, D. Keij en A. E. v. d.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2