ONGEVALLEN-VERZEKERING. De cursus zal gehouden worden 's Maan dagsavonds te 7 uur; 33 deelnemers lieten zich inschrijven. Na afloop werd gecollecteerd voor de vluchtelingen met een goed resultaat: f 17.14 werd ingezameld. De WelEerw. neer Kapelaan bracht hartelijke dankwoorden aan de gevers namens zijn beschermelin gen, de arme verstootenen. Waarna de vergadering met gebed werd gesloten. Belgische vlnehtellligen. Onder de Bel gische vluchtelingen in „Oud Raadwijk" onder gebracht bevindt zich een arme weduwe wier man veertien dagen voor den oorlog overleed. Van hare zes kinderen was zij in de vlucht cr drie kwijt geraakt die in Katwijk door padvinders zijn opgespoord. Gistermiddag kreeg hare 22-jarige dochter een toeval waaraan zij hedenmorgen is over leden. Groot is de deelneming met de zwaar- hedroefde weduwe, die ver van huis haar dierbaar kind moest zien sterven. Morgen lichtend zul het stofl'elijk overblijfsel op het kerkhof van St. Joannes Onth. worden be- Hedenavond zullen eenigc jonge dames in het Raadhuis bijeenkomen om een comité te vormen tot verschaffen van linnengoed enz. aan de Belgische vluchtelingen. Afscheidsavond van do Militairen. Gis teren- werd door de betrekkelijke Commissie onder presidium van Ds. Cramer een schitte rende als'-heids-ayond in het R,-K. Patronaat aangeboden aan de militairen der 1ste Mitrail- leui safdeeling, die deze week hunne winter kwartieren in üegstgeest gaan betrekken. Ook de Pastoor luisterde het feest met zijn tegenwoordigheid op en alle officieren waren weer aanwezig. Muziek en voordrachten van een ter zake voortreffelijke studenten-comedie-vereeniging deed het feest volkomen slagen. Wederzijds werden hartelijke woorden van dank en afscheid gesproken, waarbij ook niet vergeten werd Mevrouw M. E. van Giessen als voorzitster der Commisie van uitstekende bedzakken. Ten slotte bood de Commandant aan om bij het aanstaande vertrek voor de commissie door de Afdeeling te laten defileeren, hetwelk dankbaar werd aanvaard. ZWAMMERDAM. Benoeming. Bij Kon. Besluit is goed gekeurd, dat G. B. Fortuyn, burgemeester van Zwammerdam, benoemd is tot tijdelijk secre taris dier gemeente. VOORHOUT. Holl. Maatschappij van Landbouw. De afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Holl. Maatschapij van Landbouw verga derde heden morgen in „Boerhaave" ainier. Met het bestuur waren 30 leden tegenwoor- dig. De heer Marbus opende de vergade ring en merkt daarbij op dat het nog nooit in de 66 jaren van liet bestaan der afdeeling is voorgekomen dat een vergade ring 10 dagen na de laatst gehouden is uit geschreven, wat wijst op den ïmuengewo- nen toestand. Nadat door den secretaris den heer W. Oudshoorn te Oegstgeest de notulen waren gelezen deed de voorzitter mede- decling van de op 5 October te Rotterdam gehouden besprekingen betreffende aan koop van veevoeder door de regeering en hetgeen daaromtrent besloten js. De voorzitter ging de geschiedenis van et aanhouden en lossen der 'graanschepen na, de reden, die Engeland daarvoor nad, en de gevolgen voor Nederland en den Boerenstand. Die vergadering werd door bijna alle afdeelingen bezocht alsook door verschillende coöperaties. Tot resultaat kon cle voorzitter me- dedeelen dat voor elke provincie een bureau zal worden samengesteld, dat zal dan aan verschillende coöperaties aueveren. De Holl. Maatschappij v. Landb. Heeft ook voor haar afdeeling zoo'n dergelijk bureau geformeerd waar iedere afdeeling bestellingen kan doen. Verzamelstaten van bestellingen worden opgemaakt en toege zonden waarna de levering zal plaats heb ben. Betaling contante wordt vereischt. Mais, gerst en lijnkoeken zal de Kegee- ding voorloopig aankoopen en beschikbaar stellen. Het bureau van de Holl. M. v .L. het aanhouden en lossen der graanschepen verkrijgen veevoeder leveren. De voorzitter stelde de vraag: Zal de afd. Oegstgeest en Omstreken zich ook tot een coöperatie van aankoop vormen? De besprekingenliepen hierover zeer uit een, als: prijs, hoeveelheid, levering, enz. enz. Velen voelden er zelfs weiwat voor om door middel van die coöperatie ook de kleinhandelaren te helpen, opdat de kleine veehouder, die niet in staat is con tant te betrekken, er ook van kan profi teered De voorzitter zegt, nu rest alleen eerst ons de vraag: moeten wij be stellen, ja of neen. Hoe denkt de verga dering daarover? Algemeen verklaart de vergadering zich vóór aankoop. De bestel lingsformulieren zullen deze week bij den voorzitter of secretaris ingevuld moeten worden ingeleverd. De heer V e rk 1 e ij (Sassenheim) stelt de vraag: al krijgen wij het geleverd en gemalen, hoe krijgen wij het betaald? De Haeffeisenbar.'ken in-deze streken zijn niet genegen of in staat voorschotten te ver kenen. Sp>\ zou willen dat de Regeering bij de Centrale Bank te Utrecht pressie uitoefent dat voor dit geval speciale voor schotten beschikbaar worden gesteld. De v o o r z i t-t e r bespreekt die financieeic quaestie en ziet daar veel moeilijkheden aan verbonden, te meer daar dit gebrek alleen hier in de bloembollenstreek voor komt, terwijl andere streken, waar veel boeren wonen, juist veel geld beschikbaar hebben. De heer Gcrrjts (Sassenheim) zou graag zien dat voor iedere plaats een com missie voor uitvoering werd benoemd, die a,,e kleinigheden regelde. Den voorzitter en secretaris kan niet al het werk op de schouders worden gelegd, meende spre ker. De voorzitter beaamt dit en 7-egt dat zoo'n commissie uit de bestellers zal moeten worden aapgewezen. Het da- gelijksch bestuur zorgt voor het admini stratieve gedeelte en zal de gelden in ont vangst nemen en overmaken aan het bu- teau. De termijn voor bestellen werd beperkt tot deze week. De beschrijvingsbrief voor de nlgem. vergadering werd behandeld doch leverde weinig belangrijks op. Het H. B. stelt daar o.m. in voor de vijfjaarlijksche ten toonstellingen in te voeren, waarvoor een subsidie van 5000 to verwachten is. Daar de beschrijvingsbrief weinig belangrijks bevat, besloot men dezen keer geen afge vaardigden te zenden. Bij de rondvraag geeft de heër Van d e r P o e 1 het bestuur in overweging om bij de voorjaarskeuring door de afdeeling een premie beschikbaar te stellen. De voorzitter antwoordt dat de kas der gelijke uitgaven zich niet kan getroosten, althans op het oogenblik i iet, doch als de kas het toelaat kan zulks geschieden. Nog werden eenige minder belanghijke zaken besproken, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. Land en Tuinbouw. Besmettelijke veeziekten. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 240) bevat een staat van de gevallen van besmet telijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand September. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam): mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 0 (0); kwade droes en huid worm bij de eenhoevige dieren 0 (0); schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 42 (1); rotkreupel bij schapen 100 (15); vlekziekte bij varkens 1511 (330); trichineziekte bij var kens 0 (0); miltvuur onder alle vee 54 (45); hondsdolheid 1 (1). RECHTZAKEN. Lijkverbranding. Voor de rechtbank te Haarlem hebben gis teren in hooger beroep de zaken gediend tegen dr. van L. en mr. M., beschuldigd van over treding van artikel 1 der Begrafeniswet, doordat zij liet stoffelijk overschot van dr. Vaillant uit Schiedam niet hadden doen begraven, doch te Westerveld in het crematorium hadden doen verbranden. De kantonrechter had beiden vrijgesproken. De officier van Justitie, mr. Hover, requi- reerde ontslag van rechtsvervolging, omdat de Begrafeniswet niet aanduidt den persoon, die voor het begraven heeft zorg te dragen, en dat een gebod om te begraven niet in zich sluit een verbod om te verbranden. Mr. P. Rink, die als verdediger van de be klaagden optrad, sloot zich bij het requisitor volkomen aan, behalve wat betrof de inter pretatie van het vonnis van den kantonrechter. Hij vond het wonderlijk, dat in 1914 nog een proces werd gevoerd over deze kwestie, wijl toch reeds tal van Nederlanders zich in het buitenland hadden laten verbranden. Volgens zijn meening sloot het verbranden van een lijk niet uit, het naderhand begraven van een stoffelijk overschot. De moord in Amerika. W. J. Maiynissen, arbeider te Sluis, door het gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens doodslag op Harmen van de Pol te West-Sayville in Amerika, heeft tegen dit arrest cassatie aangeteekend. De brievenquaestie te Sas van Gent. Zaterdag stond voor het kantongerecht te Middelburg terecht J. H. D., directeur hoofdredacteur der Middelburgsche Ct., naar aanleiding van <3q critiek door hem uitgeoefend op eer. door den kapitein- kommandant te Sas van Gent genomen maatregel om brieven, waarop geen naam van den afzender vermeld stond, niet door te zenden. Vier dagen na het publiceeren van dat artikel werd de maatregel weer ingetrokken. In de dagvaarding wordt aan den be klaagde ten laste gelegd, „dat hij op of omstreeks 19 September 1914 te Middel burg, terwijl de Provincie Zeeland in Staat van Oorlog was verklaard en de Territoriale Bevelhebber in Zeeland, de kolonel Broek, als uitoefenende het mili tair gezag in die Provincie, bij algemeen bekend gemaakte en in Middelburg aan geplakte proclamatie had verboden het door middel van de drukpers of op an dere wijze bekend maken van berichten en opmerkingen betreffende militaire maat regelen in die Provincie, heeft geschreven, en als hoofdredacteur ter opneming in de Middelbrgsche Courant en ter versprei ding door de drukpers in Middelburg en omstreken heeft overgegeven: een in no. 221 van die courant opgenomen en ver spreid stuk getiteld: ,,Is dat veroorloofd", waarin worden besproken, beoordeeld en afgekeurd maatregelen, genomen door de militaire overheid te Sas van Gent, alwaar de staat van Beleg was afgekondigd, be treffende het In beslagnamen, openen en behandelen van aan de post toevertrouw de brieven en andere stukken. De eisch luidde drie dagen hechtenis De verdediger, mr. M. J. de "Witt Ha mer, wees er speciaal op, dat de hier ge laakte maatregel niet is een militaire maatregel in den zin der wet, doch alleen een maatregel door militairen genomen en vroeg ontslag van rechtsvervolging. „Dr. De Haas". De bekende „Dr. De Haas", die zijn woon plaats nu niet meer te Voorschoten toch te Noordwijk heeft, zal Maandag a.s. voor het Leid ach Kantongerecht te recht staan wegens vier overtredingen van de wet op de genees kunde, Onderwijs. ZET DE STAATSCOMMISSIE VOOR ON DERWIJS HAAR WERK VOORT? De heer J. C. Wirtz Czn., districts schoolopziener te Groningen, schrijft in het „Chr. Schoolbl." een belangwekkend arti kel onder den titel „Oorlog en Onderwijs", waaraan het volgende men lette er op, dat het in de vereenvoudigde spelling ge schreven is is ontleend: „Zal de Staatscommissie haar werk kun nen voortzetten en voleindigen? Zal er kans zijn, dat de voorstellen der Commissie, in een wet belichaamd, ook worden behan deld en ten uitvoer gelegd? 't Is begrijpe lijk, dat hierover gedacht en gesproken wordt nu de eerste indrukken van de oor- logsverklarigen wat verzwakt zijn. „Ook de „Standaard" heeft hierover een meening en die is 29 Augustus aldus ver tolkt: Door den rampzaligen oorlog, die ook onze Rijksfinanciën in de war stuurt, en ze belast met een nieuwe rente-aflossing, die stellig in geen vijftien jaar zal zijn afgedaan, ziet ook onze Onderwijs-Com- missie zich op hoogst bedenkelijke wijze in de wielen gereden. „Trof toch die Commissie doel, zoo zou haar accoord op tenminste acht millioen subsidieverhooging uitloopen, en, werd tegelijk het onderwijzerssalaris aan de pu blieke school op hooger peil gebracht, stel lig op tien millioen bovendien; daar dit immers ook de subsidie nogmaals zou doen stijgen. „„Nu is het uitzicht, dat enkel voor La ger Onderwijs de Rijksuitgave met een achttien millioen zou klimmen, door den jammer die ons overviel, zoo al niet voor goed, dan toch voor lange jaren afgesne den, ,,,,Een teleurstelling niet alleen voor on ze gedupeerde onderwijzers, maar evenzoo voor den Landsvrede op schoolterrein. Een teleurstelling, waarvan de naweeën nog niet te overzien zijn." „Dit klinkt niet heel bemoedigend. Als de „Standaard" eens op de volgende ma nier had geredeneerd, zou het aangenamer geklonken hebben. Bv. „Zo God de pogin gen zegent, die aangewend worden om on ze neutraliteit te handhaven, is ei; veel kans, dat na de oorlog voor Nederland een tijdperk van nooit gekende bloei aam breekt. Onze akkers zijn dan niet vertrapt en vertreden; onze veestapel is dan niet geslacht in belegerde vestingen; onze fa brieken zijn niet platgeschoten; onze sche pen zijn slechts bij hooge uitzondering op mijnen gelopen; onze jongemannen zijn niet bij duizenden neergeschoten of voor heel het leven invalide; onze steden en dor pen zijn niet verwoest; onze belastingen behoeven in vergelijking met andere sta ten slechts voor een klein deel in oorlogs behoeften te voorzien. Door die buitenge- woone positie te midden van volkeren, die elkaar met machteloosheid hebben gesla gen, zal Nederland een heerlijke toe komst tegemoet gaan. Dit zal allereerst aan de Bevredigingscommissie ten goede komen. We zullen dan geleerd hebben, wat vrede met het buitenland waard is; maar we zullen dan nog veel beter dan vóór de oorlog ook inzien, dat de binnen- landsche vrede bestendigd moet worden en dat daarom eens en voor goed een einde moet komen aan de schoolstrijd. Het eerste werk na deze bange oorlogstijd zal stellig wezen het sluiten van de vrede tus schen openbaar en bizonder onderwijs op de meest eervole voorwaarden. Zelfs al moest deze vrede millioenen kosten: Neder land zal die willen en ook kunnen betalen". „Meent men, dat ik een al te groot opti mist ben, dan is ook de volgende redenee ring mogelijk: „Waar een wil is, daar is ook een weg". Het blijkt heel duidelijk in onze dagen. Vroeger heette het bij sommi gen: „Geen man en geen ceftt". Bij ande ren was de leuze: „We willen wel offeren, maar niet op de wijze, die voorgesteld wordt". Nu is er de wil om onze neutrali teit te handhaven, en zie, de weg is er ook; de credieten worden zonder slag of stoot, zelfs zonder beraadslaging of stemming, toegestaan. Dat geeft moed, ook voor de oplossing der schoolkwestie. De wil is ge bleken bij de instelling der Bevredigings commissie; die wil is gebleken door de spoed, waarmede die commissie gewerkt heeft; welnu, dan zal de weg ook gevon den worden. Dat zullen bij die commissie alle moeilikheden alleen bestaan om over wonnen te worden, en ze zal niet rusten vóór de schoolvrede in Nederland tot stand gekomen is." „Ik voor mij geloof, dat het niet nodig is en stellig niet wenselijk is de moed tc verliezen. Natuurlik zijn er mensen, waar van men zou kunnen zeggen, dat ze tegen wil en dank zijn meegegaan, toen de Be vredigingscommissie benoemd werd, en zulke mensen zullen ongetwijfeld de we reldbrand gebruiken als voorwendsel om met een heel ernstig gezicht te zeggen: Ziet u. we wilden o zoo graag de school vrede, maar die oorlog, die oorlog, die be let ons om verder aan die vrede te wer ken". We kennen dat van vroeger. Toen heette het: „We zouden u graag met wat geld uit de schatkist helpen, maar dat laat de Grondwet niet toe". Later klonk het: „We zouden u graag 100 procent uitbeta len, maar u gééft geen waarborgen!" „Maar laten we nu eens heel nuchter na gaan, wat het zou betekenen, als de bevre diging niet tot stand kwam. Zonder oplos sing der schoolkwestie is reorganisatie van ons lager onderwijs niet denkbaar en dus blijft het zo, dat kinderen beneden de vijf jaar gekweld worden met hersenarbeid in plaats van de handen te mogen gebruiken; dat grote kinderen van achttien jaar zelf standig mogen optreden als opvoeders der jeugd; dat onderwijzers en onderwijzeres sen enkele dingen leren, die buiten hen niemand anders leert, maar heel veel niet leren, wat ieder ander beschaafd mens weet; dat een onderwijzer die geheel voor de school meest leven, eerst enige jaren in hoofdzaak leeft voor het halen van hoofd en bijakten, daarna door verschillende ar beid buiten de school het onderhoud voor zijn gezin moet zoeken; dat de akte-eksa- mens voor onderwijzer en voor hoofdon derwijzer in veel opzichten doen denken aan de oertijd; dat twee mensen, desnoods zonder hoofdakte, zich kunnen verbinden op kosten van l^et Rijk om onderwijzers op te leiden; dat de meisjes, als zijnde het zwakke geslacht, eerst gedurende de op leidingsjaren en later in de school extra belast worden boven de manlike leerkrach ten; dat de school meer dan overvloedig en toch niet voldoende gecontroleerd wordt; dat we groot gevaar loopen binnen enkele jaren bij het overige Europa in aigemeene ontwikkeling ten achter te staan; dat. maar genoeg, al is de lijst nog wel twee maal zo lang te maken. „En nu heb ik nog niet genoemd het allergrootste bezwaar, n.L dat het onrecht een groot deel van ons volk aangedaan, blijft bestendigd, 'k Geloof, dat allen, die het lager onderwijs goed kennen, zich ern stig moeten afvragen, of dat onderwijs zelf nog afgezien van de rechtskwestie niet eist, dat het werk der bevredigings commissie voortgang hebbe en hoo eer hoe beter tot een goed eindemoet gebracht worden". Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 2 klerken, 1 klerk (vrouwelijke), 2 rei zigers, 40 timmerlieden, 12 metselaars, 1 wagemaker, 3 behangers, 13 schilders, 15 meu belmakers, 3 stokers, 1 bakker, 10 smeden, 2 blikslagers, 3 loodgieters, 22 typografen, 4 kleermakers, 7 sigarenmakers, 2 schippers, 2 motor-schippers, 4 bloemisten, 4 wannoeziere, 12 grondwerkers, 15 loopknechts, 20 jongens (allerlei), 8 rijwjelreparateurs, 1 mach ."monteur, 1 typogr. mach. zetter, 10 voorslaanders, 1 babbc- lanrskoker, 110 losse werklieden, 150 mannen allerlei, 33 naaisters, 24 werksters, 21 dienst boden, 1 winkeljuffrouw, 2 strijksters. 150 vrouwen allerlei. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van Stellingen werd bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap Mejuffrouw Johanna Wilhel- mina de Stopijelaar, geboren tc Bennekom (Gld) wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het Candidaats examen in de godgeleerdheid le gedeelte de heeren W. S. van Leeuwen (Baarn), H. J. Hak en L. D. Poot (beiden den Haag). Geslaagd voor het Voorbereidend examen voor den Ned. Ind. admini stratief en dienst de heer C. A. Moll (den Haag). Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Gelria, v. Vigo, Amsterdam n. Buenos Ayres Maartensdijk, p, 12/10 Prawlepoint, New Orleans n. Rotterdam. Oostdijk, gech. 10/10 te New-York v. Rotterd. Oranje, 11/10 te Gravcsend Amsterdam n. Java. Prins Mauri ts, p. 10/10 Dungeness, Asterdam n. Paramaribo. Radja, 11/10 v. Port Said, Java n. Amsterdam. Rotterdam, 12/10 te Rotterdam v. New-York. Roepat, 11/10 te Catania, Amsterdam n. Java. Rotti, p. 11/10 Kaap Carvoeiro. Arnst. n. Java. Bengalen, 10/10 v. Batavia n. Rotterdam. Djocja, 12/10 te Batavia v. Rotterdam. Moerdijk, (gech. door de U. S. Co.), p. 11/10 Prawle Point, Rotterdam n. New-York. Opliir, 10/10 te Batavia v. Rotterdam. Soerland, st* 11/10 v. Lysecil n. Rotterdam. Boeroe, p. 10/10 Kaap Bonn, Javan. Amsterd. Dubhe, gech., 12/10 te New-York v. Rotterd. Kawi, p. 12/10 Tarifa, Rotterdam n. Java. Madioen, p. 12/10 Eastbourne, Rotterdam n. Java. Laatste berichten. Terugkeer der vluchtelingen. De terugkeer der vluchtelingen naar Ant werpen zal geleidelijk en van Regc cringswege geschieden. Binnenkort verschijnt hieromtrent een. regeeringsmedcdeeling, daar de desbe treffende onderhandelingen tusschen Neder land en Duitschland tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Hulde van den Belgischen gezant. Naar aanleiding van het bezoek aan de in richtingen, waar Belgische vluchtelingen zijn ondergebracht, heeft de Belgische gezant een schrijven van dank gericht tot den burge meester van den Haag, waarin de gezant ver klaarde, de prachtige gevoelens, door de Ne derlanders in het ongeluk der Belgen betoond, in België bekend te maken. „Door zich te beijveren, ons lijden te verzachten, heeft Hol land aan de beschaafde wereld het schoonste voorbeeld gegeven en de bewondering van de geheele wereld opgewekt" verzekerde de ge zant, die ook dank bracht aan de vol toe wijding werkzame ambtenaren en aan de liefdadige personen, die in verschillende gast vrije instellingen zich met de hulpverleening en met de organisatie daarna hebben belast. Een Russische kruiser getorpedeerd. St. Petersburg, 12 October. Mededeeling van den marinestaf: Zaterdag zijn in de Oostzee Duitsclie duik- booten opgetreden. In den morgen van dien dag hebben'zij den kruiser Admiraal Makarof aangevallen, die in volle zee gestopt had om een onderzoek in te stellen op een onder Nederlandsche handelsvlag varend, verdacht vaartuig. De vijandelijke onderzeeër slingerde verscheidene torpedo's weg, die gelukkig hun doel misten en geen 6chade veroorzaakten. Zondagmiddag om 2 uur deden de vijande lijke duikbooten opnieuw een aauval op onze kruisers Bajan en Pallada, die een lievig vuur openden. Toch slaagde een der onder zeeërs er nog in, om torpedo's tegen de Pal lada af te vuren. Een ontploffing bad op den kruiser plaats en deze ging met man en nmis loodrecht naar den grond. Dc Duitschers ia België. AARDENBURG, 13 October. Het Belgische leger is Brugge voorbijgetrokken, terwijl de koning en de koningin daar Zaterdagmorgen om half elf per auto zijn doorgekomen. Zondag middag werd ten zuiden van Brugge zwaar kanongebulder gehoord. Aan het Poolsche en Galicische front. WEENEN, 12 October. Ambtelijk: Ons offensief is onder vele, voor onze troepen steeds zegerijke gevechten tot dc Sr.n ge vorderd. Het ontzetvan Przemysl 13 volbracht. Ten Noorden en ten zuiden van de vesting worden de van het belegeringsleger over gebleven troepen aangevallen. Jaroslau (ten N. v. Przemysl) en Lezajsk zijn in ons bezit. Van Sieniawn trekt een sterke vijandelijke macht terug. Ten oosten van Chyrow (ten Z. v. Prze mysl) wordt onze voorwaartsche beweging eveneens voortgezet. De Abonné's op de „LEIDSCHE COU RANT", die in het bezit zijn van eon Polis, zijn volgens de bepalingen op dio polissen verzekerd voor: bij levenslange ongeschikt heid tot werken; bij overlijden, veroorzaakt door een ongeval; bij verlies ven één hand of voet; bij totaal gezichtsverlies van één oog. bij verlies van één duim; bi] verlies van één wijs vinger; bij verlies van elk andere vinger; Men gelieve vooral te leticn c-p de uitvoerige bepalingen die op dc polis sen voorkomen. De DIRECTEUR. f1000 600 11 300. 11 150 11 100 11 60 11 15. In Russisch Polen zijn alle pogingen van talrijke Russische strijdkrachten, om den Weichsel uit Iwangorod (aar. de sa menvloeiing van Weichael er Wlepiï) tn ten zuiden van dl* vesting over t«* steken, afgeslagen, (w. g. V007 den ehc-f van den gen. staf, generaal-majoor ven Höber.) Marktberichten. ROTTERDAM, 12 October. BuitenlamlscUo granen. Rogge, per 21Ö0 K.G., Helen.*', loco f850. Gerst, per 2000 K.G„ Adolff Zwarte Zeo loco f255. Haver, per 100 K.G., Gemengde loco I'll, Probsteicr loco f1150, Canada loco f12.50. Mais, per 2000 K*G., grove Donau loco f2.50 witte Novorossisk loco f248, B/S La Plata naar kwaliteit van f165 tot f210. Erwten. Petersburger loco f 11.85, groene Odessa loco fll.25. In publieke veiling werden heden verkocht enkele partijen B/S. La Plata mais van f141 V2 toj flSl per 2000 K.G., boordvrij cassn plus 1% veilingskosten, Vlas. Aan de markt van heden was de aan voer nog onbeduidend. De qualitcil van het aangeboden nieuwe vlas is middelmatig tot goed. Prijzen blijven onregelmatig maar vooral voor laag vlas betrekkelijk hoog.- Indien ge durende net seizoen de prijzen ongeveer gchjk peil blijven, kan een algemeen opleven van de vlasindustrie voor de volgende jaren tege moet gezien worden. Nen betaalde voor prima oud vlas van 56 tot 62 stuivers, terwyl voor nieuw vlas, hetwelk in vele opzichten te wen- schen overlaat, van 48 tot 52 stuivers betaald wordt. Enkele betere partijen werden tot 60 stuivers betaald. Lijnzaad. Aanvoer klein; prijzen van f16 tot 125 per 100 K.G., AMSTERDAM, 12 October. Binnenlandse ho granen. Nieuwe tanve per 80 K G, f'.'.óO10. Kogge per 75 K.G. f10, Haver per 100 K.G. f 10.75, Paardoboonen per 80 K.G. f9.50, Bruine boonen per H.L. f1214, Groene erwten per H.L. f1213, Karwijzaad peröOK.G. f1515.n0, Bruin mosterdzaad per 70 K.G. f2020.50, Blauwmaondzaad per 50 K.G. f 17.50. OUDEWATER, 12 October. Kans. Aangev >erd 62 partijen 3010stuks, wegendepi.m. 14,905 K.< i. le soort van f85 lot f37, 2e soort van (38 lot f35, gestempelde f 35^/2 tót 37*fa, zwaardere f36 tot f36. Handel Hauw. PURMEREND 12 October. Op de lieden ge houden najaarsveemarkt waren aangevoerd 4393 runderen. Kalfkoeien golden f210340, geldokoeien 1180—230, pinken f110—185, gras- kalveren f4075. Handel matig. UTRECHT 12 October. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 850 paarden en veulens. Werkpaarden golden fJOU- 4iHJ, oude paarden f60120, lty2 jarige veulens f190380, 2-jarige veulens 1240110, jongo veulens f70110. KATWIJK AAN DEN RIJN, 12 Oct.,— Vei ling Tuinbouwver. K. en O. Manden rondo aardappelen f 0.a f0./Eigenheimers klei- p. HL. f 1.60,0.dito zand f 0.a f 0.Poen. f 2.a f 2.05, Uien per baal f 1.70 a f O. Bloemkool I f 4.50 f 7,25, dito II f 1,50 f2.75, roode kool f 3.50 a f3.75 Savoije kool f 5.75 a f 6,75: Aangevoerd 17000 bloemkoolen.Handel vlug. LEIDEN, 13 Oct. Varkeiismarkt. Vette var kens 350 vet soort f0.62a 10.61 87 Licht soort f 0.60f 0.58 Handel traag. BODEGRAEN, 13 Oct. Aangevoerd 26.8 par tijen kaas. lc soort Goudsche f36 a f.88, 2e soort f33.a f35.le soort Edammer 0.— a f0.2e soort f0.a f0.le soort Derbij f0.a f0.2e soort f0.— a f0.Zwaar dere Goudsche 881/2a f 40.Handel vry vlug. HAZERSWOUDE. 12 Oct. 8*19 Kipeieren f8.25 f8.80 per 100. Handel zeer vlug. ROTTERDAM. 13 October. Vee. Aanvoer 85 paarden, veulens, 2 ezels, 224 magere runderen, 726 vette runderen, 157 vette kal veren, 360 nuchtere kalveren, 289 gras kalve ren, biggen, 6 bokken. Prijzen per 1/2 K.G.Koeien en ossen 32-88- 44., stieren 30-83-36, kalveren 40-45-50 c. Prijzen por stuk: melkkoeien 150—280, kalf koeien 100--310, stieren 150#50, pinken 70 130, graskftlveron 30—90, vaarzen 12O—180, werkpaarden 150300, slacht-paarden 100—150, hitten 100—200, fokkalveron 13QCt, elacht- k al voren 6—10, biggen 8—15, biggen per week 1—1.20. Iloter. Aanvoer 4ö ac-bUtr 34 zestiende vaten, 174 stukkan van 5/« K.G. PrÜ7«n2* kwal 62, 2s kwal. 60, 80 kwal. 58, stukken vat j/ï K.G. 77'-/z—-83ty.i. Eieren. Aanvoer 18189, Klpoiert-c 7.75— 9.35, eendeueierer. 6.007.50, kalkoeneieren eieren vat; handelaren STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag October, 4e klasse, 2c lijst. No. 1055» f 25,000. No. 11729 2090. Nos. 9744 'i&idi iortor 1500. No. 20086 1C00. Nos. 6853 U<m elk 4<X>. No. 7593 16013 16&U 18407 ulk 2U* elk 100.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3