Uit Stad en Omgeving. ALBERT RIEL hlsgevïng aan hare dochter, welke zij ver loren was. Terwijl wij aan den overweg van het spoor wachtten, passeerde een lange trein met Belgische soldaten, welke naar de interneeringskampen werden ge zonden. De stemming onder deze kerels was niet slecht, te oordeelen althans naar de opgewektheid waarmede zij met han den en hoeden wuifden. Sommigen zaten in beestenwagens ggepakt en konden juist tussclien de hooge openingen voor lucht en licht doorzien. Op jden weg van Roosendaal naar Bergen op Zoom zagen we nog vele schuttingen beschreven met verzoeken om inlichtingen naar gevluchtenj Andereni melden weer, waar zij waren. Aan de talrijke vluchtelingen, welke we voorbij reden, wierpen we chocolade toe of zakjes koekjes, hetgeen dankbaar werd aan-' vaard. Door de Bergen-op-Zoomsche (straten' kon onze auto-trein zich slechts langzaam voortbewegen door de opeenhooping van wagens en karren met vluchtelingen. Ook op den weg naar Hoogerheide vor derden we meestentijds slechts zeer lang zaam. Geëscorteerd door een achttal huzaren trokken ons voorbij een vijftig Belgische soldaten, welke zich aan onze grenswacht hadden overgegeven. Gelaten, zonder een woord te spieken, trok de sombere stoet van deze ongelukkigen voort. Bij onze aankomst te Hoogerheide da delijk bij het binnenkomen stroomden de vluchtelingen toe; in drommen liepen zij mede met de auto's en strekten begeerig de handen uit naar de inzittenden om een brood, een kleedjngstuk.... Langzaam puften we verder, met moeite baan makende tusschen die toegepakte menigte, totdat wij bij de kerk stopten en beraadslaagden hoe wij aan de steeds meer opdringende massa onzen voorraad zouden uitdeelen. Het was intreurig te aanschouwen hoe vele vrouwen, wien het niet was aan te zien dat zij ooit de hand tot bedelen hadden uitgestrekt, nu met tranen in de oogen smeekend staarden naar die auto's volgeladen met brood en eenvoudige goederen.... daar nu schatten geworden. Terwijl de directeur onderhan delde met den commandant omtrent het lossen der goederen brachten wij een be zoek aan de kerk. Maar och... wat wij daar zagen gaat alle beschrijving te boven. De kerk was geheel leeggedragen en op los rondgespreid stroo zaten en lagen daar geheele families, honderden bijeen, in groepjes saarageschoold rond de pila ren of zwijgend naast elkander rondloo pend. of aan anderen hun kommernis sen mededcelend. Anderen meer kalm in hun ontzettend leed keken slechts even op wanneer wij hen aanspraken en zagen dan zwijgend veelzeggend naar hun on- noozelc kinderen, daar argeloos nog rond- krioelend, vreemd verwonderd dat moeder zoo afgetrokken staarde. De beschrijving besluit: Er m o e t spoe dig worden geholpen, anders is de h *o n- gerramp niet te overzien. Onze soldaten. Bij een onzer landweerbataljons, in kwartier in een Noord-Brabantsch dorpje, vernam men, kort 'oor de uitbetaling, van het tractement, de vlucht der Belgi sche uitgewekenen naar ons land. Op het bataljonsbureau werd een offerbus ge plaatst >n den voim van een sigarenkistje en weldra vloeiden daarin van het pas ontvangen tractement lijkelijk de gaven. De gevallen, dat de geheele soldij gestort werd, waren niet eenig. Het resultaat was dan ook dat een bedrag van 63.47 aan den commandant kon worden afgedragen. Dit wordt in de eerste plaats vermeld omdat daaruit het goede hart onzer Neder- landsche soldaten blijkt, doch tevens air een opwekking voor het nog groot aantal burgers, dat bezwaar maakt zijn beurs naar vermogen voor dit zoo goede doel open te stellen. Kaashandelaren. liet bestuur van de Nederlandsche Ver eeniging van Kaashandelaren heeft tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een brief gericht, waarin verklaard wordt, dat de vereeniging niet ingenomenheid het op treden der Nederlandsche regeering heeft be groet, in zake het invoeren van lijnkoeken voor de hoeren, die persoonlijk geen veevoeder uit het buitenland invoeren, terwijl dit den handel door enkele der oorlogvoerende mogend heden moeilijk gemaakt wordt. De vereeniging doet echter een ernstig woord van protest liooren, naar aanleiding van het feit, dat bij de verstrekking van de lijnkoeken niet du in den handel gebruikelijke weg werd gevolgd, maar de handelaar, die toch reeds grootc schade lijdt, geheel werd uitgeschakeld. Voorts verzoekt het bestuur den minister nogmaals, wel te willen overwegen, of er vanwege de regeering iets zou kunnen gedaan worden om den handel te helpen bij het ver effenen van vorderingen, vooral in België en Frankrijk, waar de banken niets meer uitbe talen, zelfs niet meer de gelden, welke door debiteuren daar zijn gestort tot dekking van vorderingen. Tevens vestigt het bestuur de aandacht van den minister op den steeds ongunstiger wor denden wisselkoers op Duitschland. Dc uitvoer van Nederland naar Duitschland zou groote belemmeringen kunnen ondergaan, wanneer, bij gebrek aan voldoende tegenvorderingen, geen checks op Nederland meer kunnen wor den verstrekt. Pest op Java en Mndocra. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 10 dezer, betreffende pestgevallen op Java en Madoera, gedurende het 14-daagsch tijdvak van 23 September t/m 6 dezer: Afdeeling Malang 418 nieuwe gevallen, 330 dooden. Tceloengagoeng 31 nieuwe gevallen, 29 dooden. Madioen 34 nieuwe gevallen, 32 dooden. Kediri 167 nieuwe gevallen, 145 dooden. Stad Soerabaja 36 nieuwe gevallen, 34 dooden en het overig gedeelte der afdeeling Soerabaja 80 nieuwe gevallen, 28 dooden. Paree 83 nieuwe gevallen, 77 dooden. Magetan 28 n'e iwe gevallen, 26 dooden. Berbek 12 nieuwe gevallen, 11 dooden. Bengkalan 7 nieuwe gevallen, 5 dooden. Pamekaaan 20 gevallen, 8 dooden. Modjokerto 2, Sidoardjo 1, Djombang 1 en Lamongan 5 doodelijke gevallen. In de vorige periode: Malang nog 37 ge vallen, 27 dooden, Madioen nog 3, Magatan nog 1 en Modjokerto 1 doodelijk geval. Pestbestryding. Onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden heeft het Comité tot steunverleening aan het Nederlandsche Roode Kruis ter uitzending van verplbgend personeel en materieel naar de peststreken in Neder landsch-Indië, Zaterdag zijn laatste vergade ring gehouden. De bijeengebrachte gelden, tot een totaal bedrag van f255,538, hebben het Nederland sche Roode Kruis in staat gesteld, volkomen te kunnen voldoen aan den wensch van de Ned.-Indische regeering, ten opzichte van het uitzenden van verplegend personeel en mate rieel naar de peststreaen in Nederl.-Indië. De Belgische vluchtelingen in onze stad. De paar eerste dagen zullen er geen Belgnsche vluchtelingen uit Leiden naar omliggende gemeenten worden getrans porteerd. De commissie acht het beter de menschen eerst een dag of drie hier te la ten teneinde hen wat, tot rust te laten ko men, hun namen te registreeren en hen door geneeskundigen te laten onderzoe ken. Alleen .zijn er heden enkelen naar A 1 p h e n vervoerd. Het R. K. Huisvestingscomité is weder om een mooi werk begonnen. Zij zal de vluchtelingen zooveel mogelijk zien te schiften, soort bij 90ort te brengen. Ook tracht het comité en het heeft hiermede reeds succes jonge menschen hun tijd nuttig te laten besteden door het verrich ten en leeren van eenige werkzaamheden, echter zoo dat aan de stadgenooten geen werk wordt onthouden. Het comité heeft reeds eenige leerlingen bij patroons ge plaatst. Men kan zich voorstellen dat het comité voor de Belgische vluchtelingen de han den vol werk heeft met het registreeren der namen. Toch denkt het daar morgen reeds mee klaar te komen. Het Steuncomité voor de vluchtelingen meldt ons, dat het Maandagavond bericht ontving, dat de firma Hoogenstraaten Co., die voor de proviandeering van de duizenden heeft gezorgd, tot daïl^oe ailes gratis had verstrekt. Het comité brengt den milden gever ziji dank. Doch ook het „penningske" is het comité bijzonder welkom. Dankbaar werd aanvaard een partijtje tabak van den sigarenwinkelier, den heer v. Velzen. Goed voorgaan doet goed volgen! Om zooveel mogelijk centralisatie te ver krijgen, wordt beleefd verzocht tabak en sigaren te bezorgen bij den heer Keile- naers, Witte Singel 84 D, die voor verdere uitdeeling zal zorgen. Men verzoekt ons te berichten, dat de kinderen, die gisteren te Leiden zijn aan gekomen het waren er slechts enkelen niet in het St. Elisabeths gesticht zijn ondergebract, doch bij particulieren. Ook wordt ons verzocht namens het comité dank te brengen aan de padvinders en aan de Roode-Kruis-colonnè onder lei ding van dr. Timmermans, die zoo ont zaglijk veel hebben gepraesteerd. Het comité geeft ten slotte in overwe ging voorloopig kleine Belgische pasmunt beneden 1/2 fr. niet aan te nemen, daar deze momenteel niet is in te wisselen. De Nederlandsche Bank op de Breestraat be taalt 48 cents voor 1 fr., zoodat aangeno men kan worden dat bij betaling van goe deren of wisselen van geld de franc bere kend mag worden op 47 48 cents. Belgische vluchtelingen. Comitc „Zomcrzorg" Leiden. Het Comité vraagt inlichtingen naar de navolgende personen: Aerts, Alfons, Antwerpen, zoekt moeder, broers en zusters. Asseloors, Jean Baptlste, 45 jaar, uit Duffelwordt. Baden, van, familie (man, vrouw, 2 broers en 2 zusters). Baden, flenricus Petrus, 20 jaar, Ant werpen. Beckmann-Retz en Franciscus Adrianus 8 jaar en Dirk Hendrik 10 jaar. Beek, op de, uit Berlaer. Beere, familie, (vader en verdere leden). Beghijn, Louis en Eduard, Antwerpen. Beiiehuis (vader en zuster), de Beu, Seraphine. Beitels (3 kinderen), de Beukelaar, Elisabeth, 47 jaar. Biellet, Berchem. Blancke, Antwerpen. Bleeken, Eduard van, en vrouw. Bogaerts, Antwerpen. Bogaerts, Auguste. Bogaerts en volwassen dochter. Mad. Brouwers en 1 kind. Mad. Brouwers. Barreman, vrouw geb. Cecilia Vloeberghs en pleegkind. Bosman, Jules, Antwerpen, v. d. BrandenMarcand, 73 jaar. Breedam, Henri, 48 j., Antwerpen. Breedam, Marie, 21 j. Breedam, Suze en Jan. v. d. BrilVaessens. v. d. Broek. v. d. Broek, Carel en zijn moeder., v. d. .Broek, Eduard en zijn vrouw. Brosens, Marie, Berchem. Brosens, Ferdinand, 22 j., Borgerhout. Bruinseels, man en Vrouw, de Bruijn, Frans (met vrouw en 2 per sonen. Budt (kinderen). Mad. Claesv. d. Voorden. Clemens, 64 jaar. Clemens, 25 jaar. Crouwels (vrouw en 3 kinderen). 1 Cuylits. Cuypers, Gardens Baptiste, uit Beveren Waes. Dam, kinderen. v. Dicht, kind in een ziekenhuis. Dierickx (Maria). Dierickx (George). Diets, 2 kinderen. Dons (vader, moeder, 5 broers en 7 zus ters). Duijvenvoordt, Jozef, uit Antwerpen. Eeckhout (3 pleegkinderen Louis, Marle en Clementine). Eeckhout, 29 jaar. v. Egdom 43 jaar, Antwerpen. Etienne Ferdinand, zuster en 2 schoonbr. Mechelen. v. Ferry (familie) uit Antwerpen» Fleminck, Franciscus en vrouw. Fraesen 70 jaar. Fiet, madame en 4 dochters., Fuchs, Karei AdoLf Paul. Mad. Geerings. Gessel Eiina. Goethals 46 jaar. Govers. - Grangé. (Wordt vervolgd). Leidsch Stiulenten-Vrjjwilligerscorps. Op dringend verzoek van de regeering is een groot aantal leden van het Leidsche Studen ten-Vrijwilligerscorps in uniform, doch onge wapend, naar Rozendaal vertrokken ten einde daar hulp te verleenen. Ter beschikking gesteld. Mej. M. A. Fran ken is ter beschikking gesteld van den Gou verneur-Generaal van Ned.-Indie om te worden benoemd tot verpleegster le kl. bij de mili taire hospitalen. Posterij'cn en Telegrafie. Tot adsistent bij de Posterijen en Telegrafie zijn benoemd de brievenbestellers H. Scholting van hier en D. W. C. Kool van 's Gravenhage. Aangehouden. Door de politie is aan gehouden een zekeren J. V., uit Amster dam, die in het politieblad gesignaleerd stond voor drie niaanden gevangenisstraf, wegens ontuchtigie handelingen. Hij is he den op transport gesteld naar Amsterdam om te worden geleid voor den officier van justitie. ALPHEN a. d. RIJN. Belgische vluchtelingen.Ieder uur werden Zaterdag, Zondag en Maandag de vluchtelingen verwacht. Menigmaal begaf zich een groot aantal nieuwsgierigen naar het Station, doch telkens tevergeefs. Gisteren echter, werd het bekend, dat een aantal per boot uit Leiden zou arriveeren, en werkelijk de boot van half zeven bracht een veertigtal. Onder politie geleide werken zij in het nutsgebouw te Aarlanderveen 1. r.onder gebracht. Naar men zegt_zal vandaag nog een aantal arriveeren dat te Alphen zal worden onder gebracht. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. Hedenmorgen verga derde de Raad. Aanwezig 10 leden. Eén vacature. Voorzitter mr. C. S. van Dob- ben de Bruijn, burgemeester. De vergadering wordt geopend met ge bed, waarna de secretaris denotulen voor leest, welke onveranderd goedgekeurd worden. De voorzitter deelt mede, dat in gekomen zijn eenige missives van Ged. Staten, welke voor kennisgeving aange nomen worden. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid A. A. v. Ekster worden in handen gesteld van de heeren Korteweg, Straathof en de Bruin. De commissie adviseert tot toelating, waar toe met algemeene stemmen besloten wordt. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat gewacht is met het oprichten van een steuncomité, omdat de toestand in de gemeente normaal was. Met het oog op den a.s. winter is echter nu een comité opgericht, dat echter voornamelijk i-en comité van werkverschaffing zal zijn. Groote sommen zal het comité niet behoe ven. De raad kan zich bepalen tot het ge ven van een voorschot. In dit comité zijn alle bedrijven vertegenwoordigd. Vervol gens stelt spreker voor een voorschot te geven van 600 uit de gewone middelsn. Het geld zal wel grootendeels terugkomen, omdat het hier productief werk betreft. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Vervolgens wordt de begrooting 1915 be handeld. De commissie van ondir-. i»k ad viseert tot goedkeuring. De begrooting wordt vervolgens artikelsgewijs behandeld. Bij afd. I, hoofd I, wordt het salaris van den ontvanger verhoogd met 25, met bet oog op de vermeerdering der bevolking. De post het meubilair betreffend wordt met 25 verminderd. De post openbare verlichting wordt van 2000 teruggebracht tot 1750. Openbare werken wordt ver minderd met 152. Uitgetrokken wordt een voorschot aan het steuncomité van f 510. De post onvoorziene uitgaven wordt 552.91. De H. O. is uitgetrokken op 9000. l!et percentage wordt vastgesteld op 2 Het vorige jaar was 6000 uitgetrokken. De begrooting wordt in gewone Inkomsten en uitgaven vastgesteld op 36.004.76,5, in buitengewone op 37.004.76,5. Vervolgens wordt aan den telephoon- houder B 1 ij 1 e v e n, wegens overwerk in de buitengewone tijden een gratificatie verleend van 20. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. KATWIJK AAN DEN BIJN. B.K. Middenstanders. Gisterenavond ver gaderden in lokaal „De Kroon" van den Heer Fenne de personen die zicli voor oprichting eener afdeeling der R.K. Middenstandsveree- niging verklaard hebben. Het reglement werd artikel voor artikel voorgelezen en behoudens een kleine wijziging goedgekeurd. In een later te houden vergadering zal een bestuur wor den gekozen, werkzaamheden geregeld worden enz. Deze vergadering, waarop nog meerdere personen verzocht zullen worden die met het doel instemmen en lid wensehen te worden, zal vermoedelijk Maandag 19 October gehou den worden. NOORDEN. Ziekenfonds. Op Donderdag a.s. des avonds te 7.30 uur zal in het café van de Wed. Veenman voor leden en donateurs de jaarvergadering worden gehouden van het Ziekenfonds „Helpt Elkander". Agenda1 opening. 2 presentielijst, 3 notulen, 4 jaarverslag van den secretaris, 5 jaarverslag van den penningmeester, 6 verslag van de finantieële commissie, 7 verkiezing van vier bestuursleden, aftreden P. C. Vroonhof en H. Rietveld, die herkiesbaar zijn, twee vacaturen door overlijden van Th. van Wedden en ver trek uit de gemeente van J. Vervoren, 8 ver kiezing van een financieële commissie voor 1915, 9 verkiezing van een Voorzitter wegens vertrek uit de gemeente van den heer J. Versluis, 10 rondvraag, 11 sluiting. HAARLEMMERMEER. In beslag genomen. Door de rijkspolitie is aangehouden en in beslag genomen een par tijtje haver van 6 H.L. die per wagen naar buiten de stelling werd vervoerd, zonder ge dekt te zijn door een consent van uitvoer van de bevoegde autoriteiten. Tegen den vervoerder is proces-verbaal op gemaakt. Yoordeelige verhuurder jj. Het aantal H.A. land dat dit jaar is verhuurd geworden om te beplanten met bloembollen bedraagt wel het dubbele van andere jaien, zeker ten ge volgevan den goedkoopen prijs der bollen. Voor de landbouwers is het een voordeelige ver- huurderij daar zij meer ontvangen dan zij in normale tijden zouden trekken van hun land, terwijl zij in het geheel geen risico hebben. LISSE. Gemeentcraads-verkiezing. De Christ. Hist. Kies vereeniging zal naar wij van be voegde zijden vernemen den heer G. van Parijs canuideeren voor de Gemeenteraad. OÜD-ADE. Hulp aan de vluchtelingen. Wegens ge brek alhier van een publiek lokaal en de vele bezwaren aan particuliere huisverzorging ver bonden, zal men door geldelijken steun den ongelukkigen Belgen tegemoet komen, SASSEN HEIM. Belgische vluchtelingen. Zaterdagavond ongeveer 9 uur arriveerden alhier 250 vluch telingen. Het was een treurig gezieht, deze droeve stoet te zien. Door de goede zorgen van ons gemeentebestuur, werden zij van brood en melk voorzien, waarna de mannen in bollenhuizen en de vrouwen en kinderen bij particulieren werden ondergebracht. WASSENAAR. Belgische vluchteliugen. Zaterdagavond kwamen hier een tweehonderdtal Belgische vluchtelingen aan. Met rijtuigen werden ze van den trein gehaald en geborgen in het patronaatsgebouw en in het gebouw voor Christelijke belangen. De vrouwen bleven in 't patronaat, de mannen werden naar de zaal in de Schoolstraat gebracht. Het Comité zorgde natuurlijk, dat er genoeg en goed voedsel was. De vluchtelingen waren zeer in hun schik met de verpleging. Zoo langzamerhand zullen ze bij de ingezetenen worden ingekwartierd. Zondag gingen reeds enkelen naar hun nieuwe kwartieren. Sommige ingezetenen namen groote menschen op, andere weer kinderen. WOUBRUGGE. Belgische vluchtelingen. L.l. Zaterdag hebben alhier ruim 80 dorpsgenooten hun wensch te kennen gegeven, dat zij bereid zijn een of meer personen, liefst kinderen, der Belgische en andere vluchtelingen te willen herbergen. ZOETERWOUDE. R.-K. Prop. club „De Jonge Garde.— r-en propaganda-avond in den waren zin woord werd door de afdeeling „Jonge Gar de" op het dorp gisteren genouden. ,De voorzitter, de heer n. van der Hoeven, dankte in zijn openingswoord voor de goede opkomst, waaruit blijkt, dat er sympaune bestaat voor den cursus, die dezen winter, dank zij de toezegging van den geesten-en adviseur, weer zal worden bestendigd. De WelEerw. eer Chr. S. Dessing vangt daarna zijn rede aan met fiet onderwerp: „Onze propaganda Ik geloof, zoo begon Zijn Eerw. dat nie mand onzer het had kunnen vermoeden toen wij den 6en April onzen laatsten ont wikkelingsavond hielden, dat het begin nen van deze nieuwe cursus onder zulke wereldschokkende omstandigheden zou plaats hebben. Spr. schildert in het kort het verloop der gebeurtenissen. Spr. vertelt van de arme vluchtelingen uit het schoone Belgenland die in het .anu van gastvrijheid, ook in ^.uelerwoude, nu de hand moeten uitsteken om een beete broods. Met de schoonste gekozen wooruen doet Zijn Eerw. een beroep op Zoeterwou- den's voorbeeld van naastenliefde, opuat den armen uitgewekenen, de ellende ten prooi, het leed worde verzacht. Vervolgens overweegt spr. waarom juist onder deze omstandigheden de kath. acne moet blijven doorgaan. Spr. bewijst met voorbeelden dat bij dezen geweldigen strijd met sfoftelijke wapens, de strijd met geestelijke wapens, tegen ons geloof en de kath. kerk, hoewel eemgs- zins bedaard, niet geheel is geluwd, x-el vuur van den strijd tegen het geloof zal na den oorlog opnieuw oplaaien. Spr. behandelt vervolgens de vraag: „wat is propaganda". Propaganda beteekent; voortplanting, verlevendiging. En spr." betoogt dat de propaganda voor den katholiek is als de reclame voor den zakenman. Het is het ontplooien van al onze krachten en van al ons vermogen, het is het trekken en lokken van alle mensen en naar de katholieke kerk. Daarom allen zonder onderscheid het ge loof, de leer en de beginselen der kaïn. kerk voortplanten in eigen kring; dat is propaganda. Waarom is propaganda noodig? Spr. neemt weer den zakenman tot voorbeeld, iA'ens zaak eenmaal bloeiend, zal kwijnen als hij geen reclame maakt. Wij moeten propagandeeren voor net goede, omdat voor het nwaad zooveel pro paganda wordt gemaakt, waarvan spr. staaltjes vertelt. Wij moeten geen middel ongebruikt en geen gelegenheid laten voor bijgaan om propaganda te maken voor ons H. Geloof. Waarvoor propaganda maken? Op bijzondere wijze zal spr. behandelen propaganda voor de kath. pers, de karn. vereenigingen, ons geloof de ongereptneid der zeden en de volksontwikkeling. Over propaganda voor de kam. school hoeft hier niet gesproken: de nadeelen en gevolgen van neutraal onderwijs pleiten genoeg voor kath. onderwijs. Een woord van waardeering richt spr. tot de Leidsche Courhnt, een krant, aldus spr. die wij moeten b 1 ij v e n steunen. Niet onze roomsche pers befitten, dat doen onze Ingezonden Mededeeiingen a 30 cent per repel. DENKT OM MEUBELMAGAZIJN MARE 38. tegenstanders hunne pers ook niet, uai gaat zooveel gemakkelijker dan opbouwen, We moeten integendeel alles in het werk stellen de kath. pers op te voeren. Welk heil een goede en wat een onhei. e»n slechte krant kan veroorzaken maaki spr. duidelijk. Over het lezen van boeken zegt spr. eon en ander. Men moet niet alles lezen, wal men in de handen krijgt, lv n katholiek mili tair liet spr. dezer dagen nog een boek zien hem door zijn overste verstrekt dat op den Index stond, dus ons verboden is te lezen. Aan de overzijde zit men niet stil; dus wij ook niet. Spr. zegt zich bijna te schamen over dc dringende noodzakelijkheid van katholiek vereenigen te moeten spreken. Het is een afgezaagd onderwerp. Krachtig toont spr. de noodzakelijkheid van kath. vereenigen aan om redenen zoo schoon omschreven in Wittert van Hoog- iand's Roomsche organisatie. De godsdiens moet de ondergrond zijn van al ons handelen, van al ons doen .Ais deze basis wegvalt stort het geheele gebouw ms een kaartenhuis ineen. Zonder godsdienst zijn wij geen katholieken meer. Ieder katholiek moet daarom lid zijn van een principieele Katholieke vereeniging. De laatste tijd heeft geleerd dat op rechte protestanten onze zienswijze van principieel vereenigen niet afkeuren, inte gendeel goedkeuren. De katholieken moeten zich vereenigen reeds met zucht naar zellbehoud. Wij hebben te bestrijden den anti-ka tholieken geest onder de katholieken zeil. De Roomsche organisatie heeft tot taak' het katholiek bewustzijn te versterken en het openbaar geloofsleven meer intensief te maken. Spr. betreurt het dat sommige katholie ken met minachting, in het geheim of zei 13 openlijk, over onze organisatie spreken. Wat moeten wij denken van zulke katho lieken, die zoo iets durven doen na al net- geen Pausen en Bisschoppen over katholiek vereenigen hebben gezegd. Spr. spoort aan tot propaganda. voor principieele organisatie. Tot propaganda, voor geloof en zeden moesten wij niet eens beoeven te worden aangespoord. Spr. wijst op de heerlijke gave van net geloof. Het zedenbederf vertoont zich steeds meer openlijk onder jong en oud, rijk en arm. Moge God geve een gunstig'e omme keer. laten wij door ons voorbeeld van- christelijke zedelijkheidi daarin meewer ken. 'n Heerlijke propaganda. Tot de propaganda van ons heilig geloof behoort volksontwikkeling. Maar ge zult denken, zegt spr., moeten wij eenvoudige menschen met onze handen onder ons hoofd gaan zitten blokken, uat nu niet. Maar we moeten allen iets weten. Hoe ongeloollijk ook, waar is het «lat er geen gevaarlijker dan d o nl m e men schen zijn. Spr. vergelijkt, de R. Kerk met een leger. Een leger hee> een kader en manscnap* pen. Het kader bezit de groote krijgskunde, maar elke soldaat moet zijn theorie ken nen van den dienst om in den strijd ge schikt te zijn voor zijn taak. Elke katholiek moet ontwikkeld zijn; wij moeten op de eerste plaats ons geloof ken nen; daartoe is de kathechismus. Rlaar we moeten ons zoo mogelijk meer ontwikke len. Het kaarten, een belemmerng voor ontwikkeling, wordt door spr. gehekeld. Kaartspelen is een aardig onschuldig ver maak, zoo het met mate geschiedt. Het mag niet te veel tijd en te veel geld kosten, uat kaarten, kaarten, dat eeuwig kaarten is verkeerd. Men kan den tijd beter besteden door zich te ontwikkeien in gelools en an dere goede zaken. Verder zegt spr. wie propagandist móet zijn. En dan blijkt dat ieder dit zijn vernet. De kleine kinderen aan de cummume- bank zijn een heerlijke propaganda voor de veelvuldige H. Communie; zij ontwikkelen daar kracht voor den toekomst- Maar vooral is de grootste kracht m de jongelingsschap. Zij moeten werken uit overtuiging met bij wijze van sport, omdat je op dien leeftijd lid van de Garde moet zijn, ander? uen je geen man, neen, doordrongen moei een propagandist zijn var. de nood Lelijkheid. Welbewust moeten wij zijn, weten waar voor wij vechten, in gehoorzaamheid aan het gezag. Het gezag, de tucht, de kracht van een leger, is ook de eenige kracht in het kauio* lieke leger. Gehoorzaam niet uit sla ai .lie onderworpenheid maar uit overtuiging Spr. vertrouwt dat de cursus tot ontwik keling van sociale kennis door velen za ge volgd worden. Dan weet ik zeker, aldus spr., da: gU veel nuttigs zult leeren en in u ec-n ge den ondergrond zult vormen. Tenslotte hoopt spr. dat deze avond en de volgende winteravonden zuilen meewerken: „Alles te herstellen in Christus", net schoone weemoedige woorden herdenkt ?pr. nog het afsterven van den groeten 1 nus Pius X z. g. uit wiens mond deze woor den hehben geklonken. Laten we ons troosten God heeft ons een nieuwen Paus geschonken wiens program dat van Pius X zal zijn. Laten wij door ons werken en ons voor beeld Pius woorden betrachten en alles herstellen in Christus. (Luid applaus).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2