BIN «MESLAND. Uit Stad en Omgeving. leidsdienst. In eenige kloosters zijn reeds ge wonden aangekomen. Yeiliglieidsdnisternls te Londen. Opdat de militaire autoriteiten na zonsondergang een beteren kijk zullen kunnen hebben op de Duitsche Zeppelins, die mogelijk den een of anderen avond boven Londen kunnen ver schijnen en vooral ook opdat de bemanning dier Zeppelins dan zoo slecht mogelijk boven de stad georiënteerd zal zijn, is thans naar de Londensche berichtgever van het „Hbl." vermeldt door den hoofdcommissaris van politie ter algemecne kennis gebracht dat een deel der lichten moet worden gedootd. Koning Carol I f. Het Koninkrijk Roemenië heeft zijn ko- ning verloren. Zaterdagmorgen te half zeven is koning Carol I, prins von llohcn- zollern-Sigsmaringen, op zijn buitenverblijf te Sinaja overleden. Koning Carol regeerde sedert 186G over Roemenie. Ais zijn opvolger treedt op de tweede zoon van den oudsten broer vari den over leden koning, prins Ferdinand, die in 1889 tot kroonprins werd uitgeroepen, omdat het 15 November 1869 door koning Carol gesloten huwelijk met prinses Elisabeth van Wied (bekend als Carmen Silva) tot toen kinderloos gebleven was. Den 3en October 1893 werd echter prins Carol geboren; drie prinsessen en twee prinsen volgden hem nog op. In deze omstandigheden kan de dood van koning Carol, die een gematigde na tionale politiek voerde, Oostenrijksch ge zind was, en zich niet liet meeslepen in het streven der Russische heethoofden met hun pan-slavistische beginselen, van groote beteekenis zijn. Nederland en de Oorlog. Kardinaal -Mercier in ons land. De aartsbisschop van Mechelen, kardi naal Mercier, is Zaterdag met enkele vluchtelingen te Nijmegen aangekomen. I~n lichtingen omtrent vluch telingen. De Centrale Regeeringscommissie tot behartiging van de belangen der vluchte lingen maakt bekend, dat aan haar secre tariaat, Lange Voorhout 45, Den Haag, alle inlichtingen betreffende uitgeweken personen zijn te verkrijgen, voor zoover dit althans nu reeds mogelijk is. Dank zij de medewerking der commissa rissen der Koningin en de burgemeesters, wordt de commissie in staat gesteld een zoo volledig mogelijk register aan te leg gen van de vluchtelingen hier te lande. Dit register zal eerst geheel in orde zijn, zoodra de stroom der vluchtelingen eenigszins tot rust is gekomen. Voor de huisvesting op kosten van de Regeering houdt de commissie steeds voe ling met de daartoe aangewezen autoritei ten; voor huisvesting tegen matige vergoe ding beschikt het secretariaat over ruim 4000 adressen, terwijl tevens steeds meer aanbiedingen binnenkomen van personen die zich daartoe belangeloos bereid ver klaren. Voor de militairen. De Commissie tot verstrekking van si garen en tabak voor de militairen te velde en in versterkte plaatsen, onder voorzit terschap van luitenant-generaal b. d. W. G. F. Snijders, bericht, dat zij tot heden heeft ontvangen aan geld en aan inschrij vingen een bedrag van 10.194.42. Voorts aan tabak en sigaren in nalura voor een waarde Van pl.m. 1500. Geen stop zetten van het tre jnvervo et. Dank zij den rusteloozen arbeid aan het departemnet van Binnenlandsche Zaken, waar ook de minister tot diep in den nacht en zelfs den Zondag aanwezig was, is het niet noodig gebleken, heden een van het personenvervoer stop te zetten in het belang van het vervoer der Belgische vluchtelingen. De Minister heeft met den Generalen Staf en de spoorwegmaatschappij een re geling getroffen. Voedingvan de Belgische vluchtelingen. De auto-con-jooien waren talrijk gis ren. Het autoveer aan den Moerdijk on dervond er de gevolgen van. Niettegen staande de grootste inspanning, moesten vele wagens vele uren wachten, hoewel met behulp van een aanhangboot een tiental tgelijk vervoerd kon worden. Zwaarbeladen personen-auto's, dikwijls gevolgd door vrachtwagens, vormden een lange rij, en dank zij de medewerking militaire autoriteiten en hulpcomité's, is er gisteren veel honger gestjlt. Wij weten van een convooi dat p.m. ongeveer 15.000 gesmeerde boterhammen met worst uit reikte. Er kan door eigenaars van auto's in dit opzicht in de eerstvolgende dagen nog veel gedaan worden in deze richting; men houde dan rekening met deze twee facto ren, dat bovenbedoeld voedsel bij uitstek geschikt bleek, en dat men goed doet de hulp der militairen bij de verdeeling in te roepen. Immers dan gaat het ordelijk, er wordt dan niet schrokkig gegeten en gedronken.... want melk vergete men niet. In Putten liep zoo'n verdeeling werke lijk „model" van stapel waardoor voor komen werd dat velen veel wij willen nog niet zeggen te veel doch anderen niets kregen. En dan is er er nog goed werk te verrichten door van het eindpunt in de ledige wagen men gebruike champagnemanden! die men weggooit, zij worden trouwens dankbaar in ont vangst genomen door de vluchtelingen afgetobde vrouwen en kinderen naar de plaats hunner bestemming te brengen; meestal toch hebben de menschen een be paald doel, dikwijls 's avonds, als het don ker wordt, nog tientallen kilometers ver wijderd. driehoek Roosendaal-Bergen-op- Zoom-Putten biedt wel voor het doel het vruchtbaarste terrein. Eigenaardig is nog de verlegenheid van demenschen. Gebedeld wordt er nog niet, gevraagd om voedsel zelfs haast niet. Maar begint men met de uitdeeling, dan komen de hongerigen en dorstigen van alle kanten uit de bosschen te voorschijn. Werkelijk men talme niet, doch spoede zich met wei beladen wagen naar het zuiden en men zal dankbaar, maar niet geheel voldaan terugkeeren, want tothet laatste stuk brood geeft men weg en lijdt zelf honger, daar er zelfs in de hotels niets te krij gen is. Vijf auto's met levensmiddelen waren verzorgd voor rekening van H. M. de Ko ningin. Een H. Mis ineen circus. In het circus te Scheveningen heeft gis terenochtend de Weleerw. heer kapelaan Hozemans, van de kerk aan de Nieuwe Parklaan, een stille H. Mis opgedragen voor dr vluchtelingen en daarna eenc pre dikatie gehouden. Eentreffende ontmoeting. Een treffende gebeurtenis had gisteren in een der vluchtelingen-gebouwen te 's-Gravenhage 'plaats. Een paar echtge- nooten, die elkaar vol wanhoop zochten, bevonden zich plotseling tegenover elkan der. Het geluk was te groot: de vrouw zonk jneen en moest aan de goede zorgen van den geneeskundigen dienst toever trouwd worden. Geïnterneerden Het aantal geïnterneerdee militairen der oorlogvoerende mogendheden wordt dage lijks grooter. Zoo zijn Zaterdag een kleine duizend Engelsche marinesoldaten geïnterneerd. Het aantal geïnterneerde Belgen is niet te benaderen. Een Belgisch officier schatte het op 26.000. Hieronder zouden 4 gene raals zijn en 7 kolonels. Verscheidenen laten zch met opzet door onze grenswacht gevangen nemen, trekken met opzet onze grenzen over om in veiligheid te zijn. De geïnterneerde manschappen worden van regeeringswege naar de verschillende interneeringsdepóts verzonden. Zij wisten allen mede te deelen, dat de verliezen van de Duitschers bij het over trekken van de Nethe ontzaglijk zijn ge weest. De Belgische vluchtelingen naar Antwerpen terug? Wie dacht enkele weken geleden, toen H. M. dat koninklijk woord sprak: „Ne derland ontvongt met open armen de vluch telingen, die binnen zijn grenzen een toe vlucht zoeken", wie dacht toen, dat die stroom van vluchtelingen zoo omvangrijk zouworden. Maar Nederland zal niet den moed laten zinken, omdat het plotseling voor een taak komt te staan, die haast boven onze krachten ligt. Dit vooropgesteld, zij als onze overtui ging uitgesproken, dat de Neder- landsche regeering onver- wijld de middelen zal bera men ten einde de Antwerp sche vluchtelingen in zoo groot mogelijken getale en zoo spoedig mogelijk naar huns tad te doen terugkee- ren. (Uit Amsterdam wordt gemeld, dat er reeds verscheidene vluchtelingen naar Antwerpen zijn teruggekeerd.) Wij stellen hier natuurlijk als voor waarde, dat de Nederlandsche regeering er van overtuigd is, dat de bevolking te Antwerpen geen bijzondere gevaren drei gen en het dus voor het behoud van hun have en goed zelfs beter is, dat zij terug keeren. Enquête huurtoestanden. Naar aan het „Vad." uit betrouwbare bron werd medegedeeld is van Regeeringswege een enquête ingesteld naar de positie van huis eigenaren en huurders tengevolge van de crisis. De opgevorderde auto's, De minister van oorlog heeft i ingesteld tot vaststelling der schadevergoe dingen voor ingebruik genomen automobielen en tot leden daarvan benoemd de heeren J. C. van den Belt, reserve-luitenant-kolonel met den rang van kolonel van den generalen staf, tevens voorzitter; M. Boerstra, eerste luitenant der artillerie van het Ned. Oost-Indische leger, commandant van de etappentreinen op de regelings-etappenplaatsA. J. W. Beers, tech nisch opzichter by de etappentreinen op de regelings-etappenplaats en R. R. Toe Laer, commandant van het vrijwillig militair motor rijders-korps, terwijl hij voorts heeft benoemd tot militair commissaris bedoeld in art. 12 van het Kon. besluit van 10 November 1892 (Stbl. no. 253) den heer J. C. van den Belt voornoemd. Vrijwilligers bij den Landstormi De minister van oorlog heeft den opper bevelhebber van land- en zeemacht gemachtigd om namens hem, dc bij den landstorm gesloten vrijwillige verbintenis zonder formaliteit te ontbinden, ingeval dit om eenige reden in het belang van den dienst of van den aange- nomene noodig of wenschelijk wordt geoor deeld. Vergoeding aan militieplichtigen. 26 September j.l. heeft de minister van oorlog aan de burgemeesters medegedeeld, dat indien aan een milrtieplichtige, ter zake van wiens verblijf in werkelyken dienst vergoeding wordt genoten, tijdelijk verlof wordt verleend voor een tijdvak van vier achtereenvolgende dagen of minder, de vergoeding mag worden uitbetaald óók over die verlofdagen, doch dat indien het verlof wor(lt verleend voor den tijd van vijf of meer achtereenvolgende dagen, uitkeering van vergoeding over den verloftijd niet mag plaats hebben. Ditzelfde moet geacht worden te gelden ten aanzien van het verlof verleend aan landweerplichtigen. Belgisch bankpapier' Te Maastricht zijn in omloop verscheidene biljetten in den vorm van nieuw model Bel gisch bankpapier van 20 francs. Aan de voor zijde, met Franschen tekst, in lila rand, toonen zij in bruin gedrukt het medaillon portret van Leopold I. De achterzijde bevat Vlaamschcn tekst in bruinen druk op paars i blauw fond. Bij de autoriteiten te Maastricht, en ook bij den Belgischen consul, is van de uitgifte van zulk papier niets bekend. Men zal dus wel doen, deze biljetten tot nader bericht te weigeren. Provinciale Commissie voor de vluchtelingen. Ook in Zuid-Holland is op uitnoodiging van den commissaris der Koningin een provinciale commissie gevormd in het belang van de buitenlandscho vluchtelingen. Zij bestaat uit de volgende heeren: C. J. Hasselman, lid van den Raad van State, Den Haag, tevens voor zitter; mr. L. J. M. Basquin, hoofdinspecteur van het Rijks-tucht- en opvoedingswezen, Den Haag; S. Biegel, wethouder, voorzitter van het plaatselijk steuncomité te Gorinchem; mr. S. H. Bloembergen, hoofdcopimies ter provinciale griflie van Zuid-Holland, te '6-Gra- venhage, tevens secretarisF. A. Boombergen, commissaris van politie, voorzitter van de commissie tot hulp en ondersteuning van vluchtelingen te Delft; ds. A. S. Carpentier Alting, voorzitter van het comité voor huis vesting van vluchtelingen van alle nationali teiten bij particulieren, Den Haag; Arthur Driebeek, lid der tinna Kuyper, Yan Dam en Smeer, cargadoors te Rotterdam; P. C. W. baron van der Feltz, notaris te Ylaardingen; S. M. Hugo van Gijn, oud-lid van de Tweede Kamer, voorzitter van het plaatselijk steun comité te DordrechtE. D. Kits van Heyningen oud-voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, voorzitter van de Ver- eeniging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer, te 's-Gravenhagemr. J. Paulus, oua O.-Ind. hoofdambtenaar, lid van het plaatselijk steuncomité to Leiden; A. Robertson W. Azn., voorzitter der plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Rotterdammr. V. H. Rutgers, lid van de Tweede Kamer te 's-GravenhageJ. H. v. Westendorp, wethouder, lid van het plaatselijk steuncomité te Schiedam; I. IJssel de Schepper, industriëel, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorzitter van het plaatselijk steuncomité te Gouda. De commissie heeft het recht om aanzich- zelve zoodanige personen als lid toe te voegen, wier opneming aan het doel bevorderlijk kan zijn. Een paniek te Esschen. Een verslaggever van het „Alg. Hbl." seint uit Roosendaal: Eergistermiddag ging het aan het grens station Esschen van mond tot mond, dat de Duitsche patrouilles Capellen gepasseerd waren en reeds vertoefden in de nabijheid van Esschen. Een ware paniek onder de vluchte lingen was daarvau het gevolg. Opnieuw werd de weg naar Roosendaal overstroomd door eenige duizenden vluchtelingen. Aan het station heerschtc een ware anarchie. Niettegenstaande van uit Roosendaal geseind was, geen enkelen trein meer te zenden, kwam tegen half tien plotseling een lange trein binnen, De waggons wargn uitsluitend inge nomen door personeel van de Belgische spoor wegen met vrouwen en kinderen, thuis be- hoorende te Mechelen, Antwerpen en Esschen. Zonder toestemming van een statie-overste te Roosendaal, rijdende door onveilige signalen, was de trein naar hier gekomen. De menschen verlangden niets anders dan den nacht tenminste maar in de waggons te ogen doorbrengen. Ze waren geheel op het verblijf ingericht. Bedden en matrassen waren mede genomen. Er zat eigenlijk niets anders op dan aan het verlangen van de menschen te voldoen en zoo werd deze trein óp een dood spoor gereden, om Zondagmorgen verder te zien. Onmiddellijk seinde de stationschef van Roosendaal om niet meer te zenden, maar na 10 min. liep weder een nieuwe lange trein binnen, eveneens een groot gedeelte trein personeel vervoerend, maar ook gewone vluch telingen, van wie velen in open kolenwagens bijeen gehurkt waren in den reeds kouden najaarsnacht. De spoorwegmcnschen werden op dood spoor gebracht, maar de anderen overstroomden andermaal het perron. -Verschillende zieken waren er bij. Een oude vrouw lag in den hoek van een waggon meer dood dan levend op een bos stroo. Twee kinderen, stumpers van vier en vijf jaar, kwamen zonder eenige begeleiding binnen. En terwijl ik het douanelokaal doorliep, ontdekte ik nog een vrouw, die in zwaren koorts lag. Ook zij werd, evenals de anderen, naar het gasthuis gebracht. Zij moest haar dochtertje achterlaten aan de hoede van haar moeder en haar grootmoeder. Vier generaties, alle vrouwen, waren daar in die ellende bijeen. En toen de jonge vrouw weggebracht werd, klemde de overgrootmoeder zich nog angstig bezorgd aan mij vast: of er wel zusterkens waren, waar haar kleindochter zou worden verpleegd Eerst toen haar zieke kleindochter werd weggevoerd, was de oude vrouw te bewegen zelf daar op den harden grond, slechts met een deken onder het hoofd, zich uit te strekken. Gelukkig aan voedsel was er tenminste van daag geen gebrek, maar anstig is de toestand daarbuiten nog steeds op de wegen in den omtrek. Honderden, voor wie met den besten wil ter wereld geen onderdak was te krijgen of die met voertuigen op weg gegaan, nergens onderdak konden bekomen, kampeeren nog steeds langs de wegen. Op verschillende plaatsen zijn in de bosschen zelfs vuurtjes aangelegd, waarbij de menschen nu en dan hun verkleumde ledematen ont- - dooien. Men zou zich kunnen wanen in oertijden van een groote volksverhuizing. Door de beschrijving in de bladen geen enkele waarvan echter eenig denkbeeld kan geven van de ellende zooals wij hier voor ons zien zijn reeds vele particulieren met hunne automobielen hierheen gekomen om bij het ver voer van de uitgeputte vrouwen en kinderen to helpen. Onze militairen werken nog steeds dag nacht als paarden. Jeugdige padvinders doen hun best. Jonge en oude dames kennen geen vermoeienis. Het is alles één groote uiting van naastenliefde, die althans iets verzachting brengt in het leed dat geleden wordt, Er is op het oogenblik geen muur, geen schutting die niet van deze ellende Spreekt. Alles is beschreven met adressen van ouders die naar hun kinderen vragen; van kinderen die hun oudere broers en zusters zoekenvan families, die hun verwanten op de hoogte stellen, dat ze daar en daar te vinden zijn. Niet alleen het leger, het volk zelfs is uit elkaar geslagen door den verschrikkelijken oorlog. Belgische Gemeenteraadszitting in N ederland Donderdag is, naar de „Limb. Koerier" meldt te Maastricht een vergadering gehouden van den Raad der Belgische gemeente Bilsen. De oorzaak is deze: De Burgemeester van Bilsen, de heer Hou- ben, die door de Duitsche militaire overheid was aangehouden, kwam dien dag hier aan, Men had hem Dinsdag vrijgelaten op belofte onder eerewoord, dat hij vóór 15 dezer te Tongeren zou terugkomen, hij moet den Duitschers 100,000 francs in klinkende munt brengen, welke som de gemeente Bilsen als oorlogsschatting werd opgelegd. (Bilsen is de eerste stad in Belgisch Limburg, van welke eene krijgsbelasting wordt geheven). Indien de bur gemeester op den aangegeven datum niet terug was, zou zijn huis het eerste zijn dat verwoest werd, aldus werd hem gedreigd. Daar twee schepens, de secretaris en ver schillende raadsleden der gemeente Bilsen als vluchtelingen te Maastricht waren, werd door den burgemeester des voormiddags halft twaalf te Maastricht een raadsvergadering belegd in het café Halte du Tram, aan den Brusschelsclien weg. Hoewel het vrij ondoenlijk werd geacht meer dan een vijfde dier som in zilver en goud bijeen te krijgen de rest zou dan in papieren geld zijn bijeen te brengen was men alge meen van oordeel, dat het beter was die som te betalen dan Bilsen wellicht aan verwoesting irijs te geven. Van den burgemeester zelf ïadden de Duitschers reeds 4000 francs geno men; zes raadsleden teekenden staande de zitting elk voer 2000 francs, terwijl tal van ver mogende inwoners van Bilsen te Maastricht aanwezig, reeds beloofd hebben hun aandeel in den opgelegden oorlogslast bij te dragen. Burgumeester Houben, een man van onge veer 70 jaar, is de schoonvader van mr. Sand- berg, lid van den Hoogen Raad in Nederland. MIDDENSTANDSBRIEVEN. De welwillende lezer zal reeds hebben be- riierkt dat de drie eerste regels van onze eerste middenstandsbrief op J.l. Zaterdag daar niet thuis behooren. De Belgische vluchtelingen in onze stad. 't Is in onze stad als een invasie van ellende. Twee en veertig honderd vluch telingen zijn binnen onze veste ontvangen, van wie er ongeveer vijftien honderd naar de omliggende gemeenten zijn vertrokken, zoodat er op het oogenblik nog ongeveer zeven en twintig honderd hier een onder dak hebben. „Zoo iets is niet mogelijk", zouden wij voor enkele dagen hebben ge- Maar wij ondervonden nu, dat er veel, ongelooflijk veel mogelijk is, als mannen en vrouwen met energieken wil hun schouders onder een zwaar werk zet ten en door het offer van .hun krachten, hun tijd en hun geld toonen, dat in hun hart een daadwerkelijke naastenliefde klopt. Het is ontroerend om te zien, wat er gedaan wordt voor de honderden, en hoe het gedaan wordt, met hoeveel toewij ding. Wij waren gisterenmiddag in de gebouwen van de St. Josephgezellen en van den Ned. R. K. Volksbond getuigen van het opdienen van het middagmaal en in het R. K. Wijkgebouw in de Boerhaave- straat waren wij in den namiddag tegen woordig bij het schenken van de thee, en wij hebben daar gezien de menschen in hun schoonste, in hun edelste eigenschappen. De een, in offervaardig heid, zonder vertoon, alsof 't zoo be hoort, helpend met bereidwillige hand, de ander de gaven ontvangend met van dankbaarheid tintelende oogen. En wij za gen daar aanbrengen giften in spijzen, in kleeren, in geld. Die giften zijn noodig. Want, ach, de stakkers zijn zoo arm. velen hebben bijna geen kleederen aan het lijf. En behalve wat inderhaast bijeenge raapte bagage, klienodiën, waaraan zij gehecht zijn, hebben zij niet meer bij zich dan gemiddeld vijftien of twintig francs en velen ook.... een hondje, ('t Is opvallend zooveel hondjes als er zijn meegebracht.) Nadat er Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur een trein met een duizendtal vluchtelingen was aangekomen, moesten er ook nog eenige een regeeringstele- gram had het gemeld in den avond ar- riveeren. Drommen van menschen hadden zich verzameld bij het station. Wij heb ben dien vorm van belangstelling hooren afkeuren. Maar, toch, het komt ons zoo natuurlijk voor, al willen wij gaarne toe geven, dat het beter ware, de belangstel ling in dezen vorm wat te temperen. Dat de menschen de komst der vluchtelingen met belangstelling gadeslaan, wijst op een algemeen mee-leven en mee-voelen. Er heerschte dan ook aan het station een getemperde stilte, een droeve stemming, de politie en de militairen hadden niet veel moeite met het handhaven van de orde. Politie en militairen kweeten zich voortreffelijk van hun taak. Een woord van hulde, van oprechten dank moet worden gebracht aan het Leidsch comité voor de Belgische vluchte lingen en aan het R.-K. Huisvestings comité. Tot laat in den nacht van Zater dag op Zondag zijn de dames en heeren dezer comité's en anderen, die zich bij hen hadden aangesloten, in actie geweest, want de laatste trein met vluchtelingen twee honderd vijftig kwam eerst te drie uur aan. Onder geleide van den weleerw. heer kapelaan Leusen werd een aantal dezer ondergebracht in het R.-K. Wijkgebouw aan de Boerhavestraat. In den loop van den avond waren er ook reeds vele vluchtelingen aangekomen, die grootendeels naar de omliggende meenten werden getransporteerd. Onze burgemeester heeft n.l. den van wijs be leid getuigenden raad gegeven om alle vluchtelingen te ontvangen, maar tevens te zorgen, dat een deel hunner zoo spoe dig mogelijk, liefst onmiddellijk, naar de omliggende gemeenten wordt gebracht, opdat onze stad niet t e zwaar worde be last. Ook gingen eenige lange, lange treinen ons station voorbij, 't Was droevig de menschen daarin opeengepakt te zien: Velen zijn daar in slecht-verlichte, bft nauwde goederenwagens, alle gesloten of slechts op een kier geopend. Het geluk kigst waren nog'zij, die een plaatsje had den kunnen bemachtigen bij de op een nauwe kier geopende schuifdeur. Als ver blind staarden zij uit de donkere ruimte naar het licht op het perron. En toch wuifden zy met hoeden en petten en zak doeken de in hun ongeluk zoo dankbare menschen. Gisteren was onze stad levendiger dan ooit. Het was een heen-en-weer-loopen om de vluchtelingen van het noodige te voor zien en.... om dezen in hun doen gade te slaan, om met hen te kunnen praten. Als zij zelf de straat opgingen, hadden zij onmiddellijk de aandacht van tientallen en honderden op zich gevestigd. Hier wil len wij even onzen mede-burgers den wel- gemeenden raad geven om dien menschen niet op deze wijze lastig te vallen. 's Morgens om negen uur bewoog zich een lange stoet langzaam door Leidens straten naar de St.-Lodewijkskerk om de H. Mis bij te wonen, waaronder de zeeif eerw. heer pastoor Hafke-nscheid een pre dicate hield, die diepen indruk maakte. Ook in de Hartebrugskerk werd tusschen de H. Mis van 9 en halfelf voor dc vluch telingen, die het kerkgebouw jn grooten getale vulden, een II. Mis opgedragen. 's Avonds zagen wij ook weer eenigen der arme stakkers het Lof in een onzer kerken bijwonen. Een jonge moeder met een hind je van eénige jaren zat daar droef te schreien... Misschien haar man in den strijd of reeds gesneuveld. Onder de vluchtelingen zijn zoo vele zulke arme menschen.... Gisteravond te halfelf zijn de laatste vijf honderd hier aangekomen... De 1 a a t- t e, meerderen kan Leiden er voorloopig niet aannemcT». Waar zijn die honderden ondergebracht? In Volksbond, St.-Jozefsgezellen, Zita-j vereeniging. St.-Elizabethsgesticht, Mili tair Invalidenhuis, Zustersgebouw Peü-j kaanstraat, Broedersgebouw Hooigracht, Gebouw de Prediker j«an Vossensteeg, fa briek van den heer Zaalberg, Rijkswerk inrichting, Zomerzorg, Amicita, R. K. Wijkverpleging Boerhavestraat, verschil lende wees- en oudeliedenliuizen, enz. enz. Aan het R.-K. Huisvesting-Comité wor den nog voortdurend verscheidene aan vragen van particulieren gedaan om kin deren, moeders met kinderen, kleine ge zinnen, een onderdak te mogen schenken! Ofschoon aan sommige dier verzoeken eeds is voldaan, zijn ook vele nog niet ingewilligd, daar eerst bij de vluchtelingen moet zijn geconstateerd, dat zij geen gevaar voor besmettelijke ziekten met Het R.-K. Huisvestings-Comilé, met. de verschillende subcomité's, is onafgebroken in actie. Zoo heeft het o m een aantal moeders en kinderen ondergebracht in het St.-Jeroensgesticht te Noordwijk. Gisteren zijn door het comité uit het Wijkgebouw in de Boerhaavestraat 100 personen doorgezonden naar den Bosch, waar ze worden opgenomen in een der vele liefdegestichten en zijn toevertrouwd aan den zorg van mgr. Diepen, den presi dent van het R. K. Huisvestingscomité.' Dertig personen zijn van het St. Elisabeth- gesticht naar het sub-comité te Roermond overgebracht. Een huisgezin van zeven personen is naar het Seminare te Voor hout gebracht. Honderd vijftig personen zullen door het comité in uitstekende legenheden te Bod eg raven worden ondergebracht. In den laten namiddag zullen uit Roo- zendaal via het sub-comité te Vlissingen ouderlooze knderen naar hier worden overgebracht, die door de propagandiste, n'* mej. v. Dijk, van het station zullen worden afgehaald. Voorloopig zullen die kinderen in het St. Elisabeth gesticht op de Hooi gracht worden ondergebracht. Waarschijnlijk zullen reeds heden avond een zestigtal personen door hel comité naar Voorhout worden gezon den. Zoo wordt geheel in den geest van on zen eminenten burgemeester, dank zij K. Huisvestingscomité, „Leiden ont last". Het Hooid-Comité voor de Belgische vluchtelingen is als volgt samengesteld Eere-voorzitter jhr. mr. dr. IN. C. de Gijse- laar; voorziter prof. mr. G. iw Carpenv.er Alting; secretaris mr. dr. J. Paulus; 2e se cretaris P. v. d. Berg, penningmeester - II. Korff, (Witte Singel 15). Leden: prof. dr. L. Knappert, mr. C W. v. d. Pot, prof. dr. G. Kaltf, pater u Zuidgeest, mr. P. E. Priët, mevr. B. Jel gersma—Ris, G. Houwink, prof. mr. e v. Vollenhoven, mevr. Hesseliög Salverdi de Grave, mr. A. J. Fokker, mevr. A KellenaersDamerau, R. Pronk, hoofd inspecteur van politie. Huisvesting der Vluchtelingen. Het R.-K Huisvestingscomité verzoekt om plaatsing van het volgende De toestand der plaatsig van onverzorg de kinderen in katholieke iNederlandscli: gezinnen is tengevolge van den grootei uittocht uit Antwerpen geheel gewijzigd Vóór de vlucht werden de kinderen, hoewe weinig talrijk, toch min of meer geregel! uit Antwerpen gezonden, doch daarna i van regelmatigen aanvoer geen spraK meer Terwijl dus onze aanvragers ongeduldij worden en meenen, dat zij nu gemaK.ke.ij ker bevredigd kunnen worden, is de op regelmatige plaatsing véél geringe! Wij verzoeken daarom de aanvraag naa alleenstaande kinderen voorloopig te ken. Er zal dan getracht worden de betree kelijk weinige alleenstaande kinderen uu il duizenden vluchtelingen op te sporen e onder te brengen in gezinnen. In verban met de drukte dezer dagen moeten wij no melden, dat het ons onmogelijk is alle komen aanvragen en mededeelingen te tf antwoorden. Op 't oogenblik is de grootste behoell ouders met kinderen onder te brengei Wie genegen is om een of meer kindere met de vader of de moeder in huis op i nemen, kan zich opgeven. In overleg nu de locale steuncomitè's kan dan de plaa sing geschieden. Ofschoon het niet rechtstreeks op de weg van ons comité lag hulp te biede voor den grooten stroom vluchtelinge) hebben toch zoowel het comité als de lede dei ge

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2