BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. officier, die zich bij het teruggetrokken leger naar het land van Waes ging ver voegen: de buitenste fortengordel van WaeLhem tot Lier was gevallen, de vijand slaagde er met drommen in, over een pon tonbrug over de Nethe te komen en zelfs enkeie manschappen bereikten den Schel- de-oever aan deze zijde. De Koning, die de drager is en het zinnebeeld der staats- eenheiü, vertrok wijselijk naar Selzaete met de koningen, die zich rechtstreeks naar Ostende zou begeven. Ook het Minis terie en de Generale Staf verdween naar het nog onbezette gebied van België. Er kwamen nog voortdurend Engelschen met beepsgeschut aan, die onmiddellijk naar den binnengordel ter verdediging trokken, waai het met de Belgische fortbezetting u-.n werkte. Een verdedingsstaf werd ge\onnd door den commandant met offi- vui der vesting Antwerpen en Engel- schd officieren, waaronder een scheeps kapitein. Maandagavond bereikten de Belgen nog dun zuidelijken oever, maar het was niet te houden tegen de geweldige overmacht dei Duitscliers, die den volgenden dag iieftig opdrongen uit Lier en Puers en toen bij Boom de Nethe en Rupel overstaken, liet zware belegeringsgeschut begon toen zijn tyranniek geweld. De Zuid-statie brandde al spoedig en het treinverkeer aan de prachtige middenstatie, die sedert oo-k te lijden had, werd het werken stop- bêZL'i, zoudut de groote vluchtelingen stroom zich door het land van Waes naar Li.-sollen moest richten. In het artillerie- duel, dat volgde, leden eerst Berchem en Zurerborg deerlijk, later ook het oostelijk deel. Maar de' Belgische vestingartillerie en de Lngelsche scheepskanonnen deden Ook gruwelijk werk. Te middernacht, toen het bombardement eigenlijk pas losbrak, vloden de nog over ga bleven bewonersen dat waren er dui- zemkn door de straten in panischen Sc m ik, en gistermorgen was de roman van Snieders over .Antwerpen in Brand" o.lijke werkelijkheid. Op de weid- •s,'be bouwen, de huizen van antiek Antwerpen, de kasseien van de Keizers- Ici, het zware Justitiepaleis, het museum, de Meir, het standbeeld op de Groenplaats n vlak in de omgeving van de O. L. Vrouw c--kathedraul vielen de granaten, en wel een dozijn plaatsen zag ik de Mmmen laaien. Den ganschen nacht deed de stoompont 'i- nst, om de massa's sidderende vluch telingen naar den overkant der Schelde te I r naen, en over de militaire schipbrug trol.kon niet eindigende treinen van auto's, rijtuigen, munitiewagens. Nadat de Duitsche bevelhebber Von Be- soler ten tweeden male een parlementair tot den commandant der vesting had afge zonden, om de overgave der stad te ei'scjhen, en deze eisch waë afgewezen, werd het bombardement met grenzenïooze woede hervat. In het zuidelijk deel ontploften munitie-voorraden, welke in brand waren geschoten, en ook langs den havenkant en verder op in de richting van het justi tiepaleis veroorzaakten de barstende pro jectielen geweldige branden. Tegelijkertijd werden hevige gevechten langs de Nethe gevoerd, waar de vereenigde Belgen en Engelschen er een oogenblik in slaaguén, le Duitscliers terug te werpen op den lin ker oever der Nethe, maar dezen kwamen met nieuwe ontzaglijke massa's opzetten, en zoo konden de bondgenooten zich niet handhaven. Antwerpen zal verdedigd worden met een har Inekkigen moed ,die nog tot groot- sehe, zij het dan ook tragische dingen in staat is." Een bijzondere berichtgever van het „Hbld." seint uit Roosendaal: De toevloed van vluchtelingen heeft niet opgehouden. Duizenden en duizenden zijn nog met treinen, samengesteld uit allerlei soort wagens, binnengekomen. Niettegen staande alle scholen, kerken en andere openbare gebouwen, overvuld zijn met mannen, vrouwen en kinderen, moesten nog velen in de buitenlucht kampeeren. Het perron van het station was den ge ileden nacht vol menschen, die op hun bagage sliepen. Op de hekken en in het gras, overal zag men ze. Soldaten gaan rond om de menschen ten minste voor honger te bewaren. Een oogenblik heeft de spoorwegdirectie gemeend voor hel verdere vervoer der menschen vrachtprijs te moeten vragen. Dit heeft echter onmid dellijk aanleiding gegeven tot een beroep opde regeering; de minister heeft daarop onmiddellijk aan den burgemeester ge seind, dat allen, die geen middelen heb ben, verder het land in vervoerd kunnen worden. Uit verschillende steden komen aanbiedingen om zoo- en zooveel vluchte lingen door te zenden. Het comité te Am sterdam bood aan, 2000 vluchtelingen op te nemen. Utrecht 1000, enz. enz. liet is te hopen, dat in vele steden en dorpen dit voorbeeld gevolgd zal worden, want men weet er hier op het oogenblik geen raad mee. Zoo juist kwam weer een trein binnen, zeker bevattende 3000 men schen. Ze moeten weg uit Esschen, want daar is niets meer te krijgen, geen eten en geen drinken, alles is verdwenen. Hier tc Roosendaal verleenen de militairen waar zij kunnen daadwerkelijke hulp. In de wachtkamers en in de gangen zijn zo bezig brood te snijden voor de hongeren den. Met groote emmers friscli water (melk is niet meer te krijgen) gaat men rond om de dorstigen te laven. Hospitaal-soldaten dragen brancards, waarop ik reeds verscheidene bejaarde vrouwen zag, die, uitgeput van vermoeie nis, en honger en dorst misschien, in on macht waren gevallen. Het is één groote toestand van wanhoop. Op het perron viel mij een allerdroevigst groepje op. Het was een jonge moeder met een kind van drie weken; ze wilde zoo graag wat drinken hebben, opdat ook haar kind zou kunnen gevoed worden. Ik hielp de vrouw. Maar een eindje verder was weer een andere half zieke, die reikhalzend naar een war- men dronk uitzag, om wat bij te komen uit haar verkleuming. Alles is op het oogenblik in de weer om te helpen waar dit mogelijk .is. De Duitschers in Frankrijk. Van het front in Frankrijk weinig nieuws. In de streek t. N. van Amiens ageeren de Duitsche cavalerie en die der bondgenooten tegen elkander over een front, dat tusschen Lens en Lille in Wes telijke richting ombuigt en zich uitstrekt naar de kuststreek. In Woëvre schijnen de Duitschers het denkbeeld van een doorbreking toch nog niet te hebben laten varen. Alleen de ar tillerie is daar echter voorloopig nog slechts aan het woord. De Russen. Officieel wordt van Oostenrijksche zijde meegedeeld dat het vooruitdringen van de Oostenrijksche troepen de Russen heeft genoopt hun vergeefsche aanvallen op Przemysl, welke in den nacht van 8 Oc tober hun hoogtepunt bereikten en aan de stormloopende troepen enorme offers kost ten, te staken. Gisterenmorgen is het ar tillerievuur tegen de vesting zwakker ge worden. De aanvaller begon gedeelten van zijn troepen terug te trekken. Bij Lancut zagen onze vooruitdringende troepen zich geplaatst tegenover een ster ken vijand in een gevecht dat nog voort duurt. Uit Roszwadows zijn de Russen reeds verdreven. Ook in de Karpathen gaat het goed. De terugtocht vandeRussen uit het komitaat Maramaros Szigc't ontaardt in een vlucht. Verschillende Oorlogs berichten. Pijlwerpen in den oorlog. Bij de ver overing van Fransche vliegtuigen door Duitsche troepen werden vele duizenden pijlen gevonden, die de Fransche vliege niers op de Duitscliers trachtten af te wer pen. Zulk een pijl is 20 cM. lang en heeft een dikte van iets meer dan één cM. Van voren is hij over 7 cM. afgedraaid en aan gepunt als een geweerkogel. Daarenbo ven is de pijl aan alle vier kanten opge reten met scherpe snijhaakjes van 1 mM., niet gefraisd of afgeslepen, zoodat hij ge reten wonden voorzaakt. Al zijn er dus ook tot nog toe maar zeer enkele Duitsche sol daten door afgeworpen pijlen gewond, zoo dient toch te worden geconstateerd, dat de pijlen diep in het menschelijk lichaam indringen en zware smarten ver oorzaken en geweldige operaties noodig maken. Het gebed van een Jesuïet op 't slagveld. In de laatste aflevering van de zoo gun stig bekende Revue pratique d'Apologéti- que komt een artikel voor onder den titel: Lourdes et Paris. Volgens de aanvankelijke bedoeling van den schrijver moet dit arti kel de apologetische beteekenis uiteenzet ten van het Eucharistisch Congres te Lourdes. Maar vóór nog de eerste bladzij den waren opgeschreven, werd de.schrij ver, Pierre Rousselot, hoogleeraar in de "godgeleerdheid aan hi?t Institut catholique, opgeroepen ten strijd voor het vaderland. Vandaar de gewijzigde titel. En vandaar ook het gebed, dat de Jesuiet-soldaat bid den zal „in deze dagen": „O. L. Heer, ik bemin U van ganscher harte en boven alles, en ik bemin mijn vaderland meer dan mijzelf, uit liefde tot U." Kerk en klooster van Waveren. De „Küln. Volksz." verneemt van een Duitsch officier uit Waveren, ten N.O. van Meche- len: „De schoone, groote, door ons uitdruk kelijk op bevel van den commandant van de zware artillerie bij den aanval ge spaarde kerk van deze plaats, is, gelijk ook het groote, met het Roode Kruis voor ziene Ursulinenklooster door de Belgen roekeloos in brand geschoten, zoodra de plaats in ons bezit kwam. Gelijk men weet, js van Belgische zijde zelf gemeld, dat er kerktorens zijn ver nield, maar dat het geschiedde uit mili taire overwegingen, n.l. om de Duitschers te beletten ze als uitkijk te gebruiken, of om voor het Belgische geschut vrij baan te maken. De tuchtiging van Lanaeken. Het „Vaderland" ontving een particulier schrij- van van iemand aan de grenzen, waarin de aanleiding tot de tuchtiging van La naeken wordt meegedeeld. De briefschrij ver heeft zijn gegevens van een inwoner van Lanaeken zelf. Zondagmorgen werden een twintigtal Duitsche landweersoldaten door een bende van 150 tranctireurs te Lanaeken neerge schoten. De franctireurs zouden zich in de kerk verborgen hebben. Toen de kerk uitging, verlieten zij die het laatst door een achterdeur en wierpen zich plotseling op de Duitschers. Eenige van dezen tracht ten de stoomtram te bereiken en slaagden daarin. Maar de franctiteurs legden den machinist neer en maakten vervolgens de vluchtelingen af. Ter strafoefening verschenen 800 Duit schers in het stadje, vernielden de kerk en namen een aantal burgers gevangen. De schuldigen aan den overval schenen groo- tendeels naar ons land gevlucht te zijn. Pater Sombroek. Naar aan het „Ltr. wordt gemeld is pater Sombroek te Leuven niet, zooals gemeld is, doodgeschoten. De pater leeft gezond te Brussel. Z. Em. Kardinaal Mercier. Naar ver luidt zou Z. Em. Kardinaal Mercier, die thans te Antwerpen vertoeft, een ver blijfplaats op een buiten onder Bergen-op- Zoom zijn aangeboden en door hem dank baar zijn aanvaard. Een gevecht op de Noordzee. Den ge- heelen avond klonk zwaar kanongebulder uit de Noordzee, uit de richting van Schouwen. Duitsche mjjnen. De „Morning Post" verneemt, dat de Duitschers den toegang tot de Oostzee hebben afgesloten door mynen te plaatsen in de internationale wateren ten zuiden van de Belt en Langeland. Bommen op Parjjs. De „Times" verneemt uit Panj6, dat gisteren een Duitsche aeroplan over de buitenwijken vloog en eenige bommen liet vallen, waardoor materieele schade werd aangericht, terwijl een gendarme, diens vrouw en kind werden gewond. Een eigenaardige verzekering. Bij Lloyd's worden, volgens te Daily Mail, woonhuizen te Londen en in de voorsteden tegen beschadiging door bombardement, ook uit vliegtuigen, ver zekerd tegen f2.10 tot f3 op de f1200. Ver moedelijk is beschadiging door luchtschepen er onder begrepen. In strijd daarmede meldde gisteren de Times, dat verscheiden bekende gebouwen te Londen tegen schade, aangericht door luchtschepen en vliegtuigen of door bommen daaruit ge worpen, zijn verzekerd tegen een premie van f0.90 op de f1200 in het jaar. Verleden week zijn verscheiden verzekeringen afgesloten tegen fl.20 premie, maar de assu radeurs maken nu onderscheid tusschen ge bouwen, naar mate ze geacht worden meer of minder kans op schade te hebben. Volgens de Daily Mail verzekert (of wedt) men bij Lloyd's ook, tegen een premie van 40 guineas per 100, dat voor of op 31 Maart 1915 de vrede tusschen Engeland en Duitsch- land zal zijn gesloten. Als het dan nog geen vrede is, m. a. w., is men zijn 40 guineas of veelvouden daarvan aan de assuradeurs kwijt. Nederland en de Oorlog. Waarom 1 2 pCt. van het inkomen? Onder "dezen titel is verschenen een kleine brochure, waarin de penningmees- van het Algeemeen Steuncomité te Rotter dam, de heer J. H. Scheltema, een beeld geeft van hetgeen gedaan wordt door het co mité en van hetgeen noodig is. De schrijver dringt er op aan ,dat ieder burger 1 a 2 pCt. van zijn inkomen aan het Algemeen Steuncomité zal afdragen. Om deze zes wintermaanden door te komen, zijn 11/2 millioen gulden noodig, alleen om de uit- keeringen zooals die thiins geschieden to kunnen voortzetten, dus zonder eenigen huurtoeslag te rekenen. Als men het be lastbaar inkomen, dat thans moeilijk te schatten is, aanneemt op 1G0 millioen gul den, dan geven 11/2 1 1/2 millioen; er moet dus maandelijks een zesde opge bracht worden om in de behoeften te voorzien. Bij het Algemeen Steun-Comité hebben zich aangemeld: Direct via de vakvereenigen 22,000 per sonen. Wekelijksche uitkeéringen werden ver strekt aan 15.000 personen. Bij het verschijnen van deze brochure was uitgekeerd :n de 63 districtsbureaux 180.000, via de vqkvei-eenigingen 100.000. Bovendien werden verstrekt via het Vrouwen-Comité: 65 000 porties voedsel, 14.000 flesschen melk cr 1000 eieren. Pastoor Evers Majoor- aal rn o z e nier. Wij baden het genqegen aldus lezen 'wij in „De Resb.'1 een onderhoud te bekomen met den majoor-aalmoezenier der eerste divisie, pastoor Evers, die zijn standplaats in Den Haag heeft en zijn bu reau heeft gevestigd in de stichting dei- broeders van den H. Joannes de Deo aan de Plaats. Met zijn gewone jovialiteit stond de majoor-aalmoezenier ons te woord, orn het een eh ander te verteilen over den dienst der aalmoezeniers te velde in het algemeen en over zijn werkzaamne- den in het bijzonder. Hoewel het pastoor Evers wel eenige moeite kostte om zoo plotseling de parochie van Duivendrecht in de huidige tijdsom standigheden te verlaten, is hij er toch toe overgegaan, omdat hij meende op zijn nieuw arbeidsveld nuttiger werkzaam te kunnen zijn. Overigens bevalt hem zijn nieuwe werkkring uitstekend, vooral ook omdat samenwerking met de militaire autoriteiten niet alleen niets te wenschen overlaat, maar zelfs zeer aangenaam is. Pastoor Evers gaat iederen Zaterdag naar het kamp van Waalsdorp om biecht te hooren. Des Zondags draagt hij in het kamp de H. Mis op en geeft een predikatie, bij goed weer in de open lucht, bij slecht weer in de cantinetent. Verder bezoekt hij ook andere plaatsen in het Bisdom Haar lem, waar militairen gelegerd zijn, terwijl zijn overige tijd wordt in beslag genomen door een drukke administratie. In den laatsten tijd had de majoor-aal moezenier in het kamp van Waalsdorp on geveer 1500 katolieke militairen onder zijn gehoor, wier houding en gedrag onder de H. Mis patoor Evers zeer stichtend en god vruchtig noemde. Uit hetgeen hij zag en hoorde kon de majoor-aalmoezenier niet anders zeggen, dan dat in liet algemeen de- geest onder de troepen uitstekend is. Wel gaat de dienst onder deze omstandig heden met vele moeilijkheden gepaard, maar daar staat tegenover, dat aan billij ke klachten steeds wordt tegemoet geko men, terwijl wij God mogen danken er nog zoo af te komen. En dat is toch wel eenige opolferingen waard, meende pas toor Evers. De aalmoezenier stelde zich veel goeds voor van de commissie tot ontwikkeling en ontspanning voor militairen, waarbij hij, naast mgr. dr. Nolens, deel uitmaakt. Overigens kon pastoor Evers met geen mogelijkheid aangeven hoe lang de huiui- ge toestand zou duren en wat er groeien zal. Uiterst voldaan over het genoeglijk on-- derhoud met den vriendelijken majoor, namen we afscheid. Brood te 's-Gravenhage. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage heeft bij openbare kennisgeving de aan dacht van het publiek er op gevestigd, dat de hier ter stede aanwezige voorraad tarwebloem te gering is om in de naaste toekomst een onbeperkt verbruik van wittebrood toe te laten. Aangezien het hier om een algemeen belang is, vestigen yij nogmaals met bij zonderen nadruk de aandacht op de vol gende raadgeving: Ter besparing van tarwebloem wordt den ingezetenen aanbevolen de benoodig- de hoeveelheid brood voor de helft als wit brood, voor de andere helft als noodbrood of als bruinbrood (ongebuild tarwebrood) aan te koopen. Bij algemeene toepassing van deze maatregelen zal het zeerwaarschijnlijk mogelijk zijn het verkrijgbaar stellen van witbrood voort te zetten, totdat van re- geeringswege tarwebloem wederom ver krijgbaar zal worden gesteld. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat mocht het publiek niet algemeen hiertoe blijken mede te werken, de burgemeester genoodzaakt zou zijn tot dwangmaatrege len over te gaan, gelijk in andere ge meenten reeds geschied is. Comité van Neder 1. Uitgeweken uit België. De laatste dagen zijn onder den stroom van vluchtelingen ook vele Nederlanders in hun vaderland teruggekeerd, en het is voor hen van belang de aandacht op bovengenoemd comité te vestigen en hun in overweging te geven zich spoedig in de registers te laten inschrijven. Dc taak van het comité is, door middel van de Nederlandsche regeering zooveel mogelijk de iii België achtergelaten bezittingen van Nederlanders te beschermen, voor zoover dc oorlogstoestanden zulks toelaten. Verboden van uitvoer. Het Stbld. no. 476 bevat het Kon. besluit van 9 dezer, houdende verbod van uitvoer van koper. Het Stbld. no. 477 bevat het Kon. besluit van 9 dezer, houdende verbod van uitvoer van ruwe en gewasschen wol, schapevachten en wollen garens. De uitvoer is verboden van den dag dei- afkondiging van dit. besluit. Dc Kroon behoudt zich voor, deze verboden tijdelijk op te heften of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing tc doen verleenen. Belgische vluchtelingen. 120 Krankzinnigen, begeleid door 15 paters, zijn gisteren uit Bouchot bij Antwerpen te Son aangekomen. Tarwe en rogge in de provincie Groningen. Het Kamerlid de heer Teenstra heeft de volgende schriftelijke vraag gericht tot den minister van landbouw, nijverheid en handel Is dc minister van landbouw, nijverheid en handel bereid, aan de Kamer nader in bijzonderheden de feiten mede te deelen, naar aardeding waarvan voorde provincie Groningen speciale maatregelen werden genomen, door inbeslagneming van de aanwezige tarwe en rogge Nederlanders uit den vreemde gek om e n. Te Amsterdam is een comité gevormd tot bevordering van den terugkeer van tevergeefs uit liet buitenland gekomen vrijwilligers en vermeende dienstplichtigen. Het comité bestaat uit de heeren mr. I\ A. Diepenhorst, hoöglecranr, voorzitter"; J. Kort hals Altes, lid Prov. Staten van Noord-Holland, secretaris; mr. E. P. F. A. van den Bogaert, advocaat en lid Prov. Staten van Noord- Holland mr. C. J, Heemskerk, advocaatmi-. J. van Heerde, hoofdcommies afd. Militaire Zaken ter gemeente-secrétaric van Amsterdam. R. K. Meisjesschool. Zooals eene adver tentie in dit blad aangeeft, begint 15 October e. k. het nieuwe leerjaar voor de scholen ver bonden aan het gesticht „de Voorzienigheid" Hoogewocrd alhier. Reeds meerdere malen is in dit blad er op gewezen dat de Burgermeisjesscliool bestaat uit 9 klassen. Nadat 7 klassen zijn doorgewerkt, kunnen de meisjes opgaan voor het toelatingsexamen voor het Gymnasium, II. B. School en Kweek school voor Onderwijzeressen. Meisjes die de 8e en 9e klassen blijven doormaken, worden behalve in het Fransch en Duitsch nog onderwezen in het Engelsch, Handels-rekenen en Correspondentie, Boek houden en Stenografie. De beide laatste vakken worden onder wezen door een leeraar.met middelbare acte. Ook bezit eene der Onderwijzeressen, in de hoogste klassen les gevende, eene middel bare acte. Uit het vorenstaande blijkt genoeg, dat de gelegenheid bestaat, zeer voldoende kennis op te doen op-v.n. school. Ook voor Ouders der eerste standen bestaat niet meer de nood zakelijkheid, waarachter men zich zoo gaarne verschuilt, hunne meisjes op eene openbare school te doen. Geloof en Wetenschap. Geloof en Wetenschap vergaderde gister avond in de zaal van de St. Joseph Gezellen vereeniging. Mr. Tepe opende de vergade ring met den christelijken groet, heette allen welkom en gaf het woord aan den secretaris ter voorlezing der notulen van de vorige gadering. De notulen alsmede het jaarver slag door den secretaris uitgebracht werden onder dank van den voorzitter vastge steld. De penningmeester bracht alsnu het financieel verslag uit over het afgeloopen jaar. Ook hem bracht de voorzitter dank. Boeken en bescheiden zullen door een com missie onderzocht worden. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredende en volgens het re glement niet herki'esbaar waren de heeren dr. Weebers, mr. Tepe en v. d. Laan. In hun plaats werden gekozen de heeren dr. H. J. Taverne, dr. P. Niemer en P. v. d. Velde. Ten slotte werd een voorstel van het be stuur aangenomen om in dit buitengewone jaar de contributie op de helft te brengen en als gevolg daarvan ook de lezingen tot de helft in te krimpen. Alsnu kreeg prof Groenen van "War mond het woord om zijn lezing te houden over „De Poezie van den Bijbel". In heer lijke taal heeft de gewijde redenaar aange toond, dat de Bijbel niet alleen om zijn inhoud maar ook den vorm het boek der boeken, het mooiste boek is. In een taal, sprankelend van dichterlijk gevoel, heeft spreker de dichtjuweelen doen schitteren in het leven van Joseph, in de ballingschap der Joden in het tijdperk der koningen. Hartverheffend was de jubelhymne van den ondergang van Pharao en zijn gevolg, ont zagwekkend de dood van aisara door de hand van Debora. Gouden vruchten op zil veren schalen waren de gevleugelde woor den uit de boeken der wijsheid. Welk een innerlijke ware poezie geven de prophetieën van Isaias, Jeremias en Ezechiel verkondi gend de komst van den Messias. Vervolgens bracht de Eerw. spreker de dramatische poezie naar voren en wel uit het boek Job, waarin zoo duidelijk uitge beeld wordt het veelbewogen raadsel van- waar en waarom het lijden in de wereld, het mysterie van het lijden. Hoe jammer dat wij zoo kort mochten genieten van die zuiver lyrische zangen uit het Oude Testament. Prof Groenen heeft zoo juist ons de echtheid en de poezie van de Psalmen geschilderd, het zingende cre do, zangen zachter dan de dauw die neder- druppelt ,de hoofdbestanddeelen van de liturgie, bij uitstek het Kerkgebed. Wij hebben den bijbel gezien in zijn ware schoonheid, bezongen door dichters als Dante, Shakespeare, Milton, bovenal onzen Vondel, getoonzet door Haydn en Verdi, gepenseeld door een Rembrandt. De wensch van den gewijden redenaar mag hier nog wel eens herhaald worden, dat n.l. de tijd spoedig moge aanbreken dat de bijbel weder ter hand gem^ icin wordt in het huisgezin, dat daaruit weder voorgelezen wordt aan den huiselijken haard, want al is zijn schoonheid en poezie majestueus, verre boven zijn vorm staat de inhoud. Wij hebben hier een heel klein stukje weergegeven van de schitterende in leiding tot de poezie van den bijbel; het rs niet mogelijk die dichterlijke taal weer te geven vooral waar prof. Groenen zoo meesterlijk de .gewijde strophen citeerde. Onder een hartelijk applaus bracht dc voorzitter den Eerw. spreker dank voor zijn heerlijke voordracht, welke een verade ming is geweest in deze droeve tijden en sloot de vergadering met den christelijken groet. De Belgische vluchtelingen. De ongeveer 450 vluchtelingen, die de gemeente hier ter stede heeft onderge-* bracht, zijn zooals we reeds meldden op genomen in verschillende inrichtingen. De Volksbond heeft liet grootste aantal, daar zijn er 204 geherbergd, dank zij het initiatief van den heer Schinck, die ook hedenmorgen, toen wij een bezoek brach ten aan den Bond, al het mogelijke deed om de arme vluchtelingen ter wille te zijn en te helpen. Men kan den Volksbond op het oogenblik niet, beter vergelijken dan met de derde klasse van een der groote booten op Amerika. Er zijn stroozakken en bedden aangebracht, waar de arme ver drevenen kunnen uitrusten van de ontbe ringen en vermoeienissen van de laatste dagen. Dank zij de hulp van particulieren werden hedenmorgen uitgedeeld broeken, hemden, borstrokken, kousen, zakdoeken, bovengoed. De arme stakkerds hebben in .der haast alles willen pakken en zooveel achter moeten laten. Het is te begrijpen dat die opgejaagde menschen eerder ge dacht hebben aan portretten en kleinodiën van hen, die hun dierbaar waren, dan onder- of bovengoed. Er is veel noodig en alles is welkom, ook dekens, lakens, zeep, kommen, kannen, handdoeken, versnape- ringne, sigaren. Van milde gevers kwam dezen morgen reeds veel binnen, maar er is nog zooveel noodig. En die arme men schen zijn zoo dankbaar. Het is hartroe rend om de verschillende verhalen aan te hooren. Hier een moeder met vier kinde ren en het vijfde op komst en daarenboven haar hulpbehoevende vader, terwijl de va der en kostwinner dood is, daar een va der met hulpbehoevende kinderen, op een andere plaats meisjes en jongens zonder ouders. En dan verhalen. Menschen, die uit hun dorp gevlucht waren naar Ant werpen en vandaar weer opgejaagd naar de Hollandsche grens. Menschen die in Antwerpen in de kelders gezeten hadden, beducht voor de bommen van Taube's en vliegmachines. Maar eindelijk hadden zij die schuilplaats moeten verlaten. Zij ver telden van den angst en ellende, die ze hadden uitgestaan en hoe de bommen over hun hoofden gierden, toen ze in allerlei wegvluchtten uit de gebombardeerde stad. In Roosendaal waren zij in de kerk onder gebracht. Daar waren zij even op verhaal gekomen,maar ze waren blij,dat ze nu hier waren. Amicitia en Musis Sacrum waren hetzelfde ingericht als de Volksbond, ook hier dezelfde verhalen. Verschillende opge- nomenen in Amicitia zijn overgebracht naar Noordwijk en Musis Sacrum. Van nacht om 12 uur bracht de trein nog 20 vluchtelingen aan. Dank zij de zor gen van leden van het R. K. Huisvefsti- gingscomité, die op het perron aanwezig waren, werden deze in het St. Elisabëth- gesticht ondergebracht. De trein 10.45 uit Rotterdam bracht nog eens 35. Volgens deze menschen moet de toestand in Roo sendaal en Bergen-op-Zoom ontzettend zijn. Teekenend is het volgende relaas van een bijzonderen verslaggever, wat er te Roosendaal omging: Wat ik vreesde is geschied, gistermid dag tegen 5 uur was de voorraad uitge put. Niemand kon meer geholpen worden. Voor de enorme massa hongerende men schen was iedere hoeveelheid, die aange voerd werd, gelijk een sneeuwbal in de zon. Ik weet niet hoeveel duizenden broo- den, door onze militairen aan boterham men gesneden, rondgedeeld werden. Na 5 uur had men alleen nog groote emmers water. Gelukkig was weer nieuwe voorraad voedsel onderweg. Op het slation, altijd nog dezelfde wanhoopstafereelcn. Daar sloeg plotseling voor me een jonge vrouw in een toeval met een smak legen den grond. In twee dagen had ze niet gegeten, dorst eerst niet te vragen en toen ze vroeg was er niet meer. De brancards vervoerden voortdurend zieke menschen en vooral ook vrouwen, die een of twee dagen geleden moeder wa ren geworden. Eene was er, waar de heu gelijke gebeurtenis klagelijk adjectief in deze omstandigheden zich juist Woensdagavond had afgespeeld. Onmid dellijk daarop was het bombardement be-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2