Vergadering van Vrijdag 9 October. Zonder debat of stemming werden eenige Kleinere ontwerpen goedgekeurd, waarna aan de orde kwam het wetsontwerp tot verhooging van Hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting van 1914 (nieuw buiten gewoon krediet van 50,000,000). De heer D u y m a er van Twist, zich voorbehoudend te zijner tijd het beleid van de nMinister van Oorlog te bespreken ten aanzien der mobilisatie en het onder de wapenen houden der troepen, vroeg thans enkele inlichtingen, o.a. hoe de re geering denkt over regeeringssteun aan de commissie ontwikelin gen ontspanning der militairen. Voorts wilde hij in een later in te dienen regeeringsnota inlichtingen ontvangen omtrent dwang uitgeoefend door officieren van gezondheid op militai ren om zich te laten herinenten en omtrent de wordingsgeschiedenis van de aanstel ling van veldprediker. De heer Ter Laan verklaarde dat, de sociaal-democraten uit overweging dat liet crediet strekt tot handhaving van den vrede voor dit crediet zullen stemmen, zich echter volle vrijheid voorbehouden om later tc debatteeren over de middelen, tot dek king van deze credieten. Maar thans reeds vroeg hij of het de regeering niet mogelijk is zuiniger met het nieuwe crediet om te gaan, dan met de eerste 50 millioen. Hij noemt in dit verband eenige voorbeelden van te groote royaliteit .zooals bij het in slaan van goederen en te ruime toelage aan officieren. Daartegenover wordt uit anderen hoofde weer te krap gehandeld ten opzichte von de landweermannen. Hij wees daarbij o.a. op het feit dat eerst aa het bezoek van H.M. de koningin in een der plaatsen waar troepen leggen, meerdere dekens werden verstrekt en beter tegen tocht werd gewaakt; en critiseerde verder het inhouden van verlof als strafmaat- regel. Ten slotte critiseerde hij de behande ling van het socialisme in het leger en in verband daarmede de houding van ver schillende hoofdofficieren. De Minister van Oorlog wijst er, tegenover de aanmerkingen van den heer Ter Laan nopens de toelagen aan officieren op, dat in deze tijden veel van de officieren gevergd wordt en hunne ver antwoordelijkheid groot is. In dit licht moeien de toelagen bezien worden. Intus- schen herinnerde spr aan de wijziging, gekomen in liet toekennen van toelagen, volgens welke de verhoogde toelagen alleen verstrekt worden aan officieren die buiten hun garnizoenen zijn ingedeeld, terwijl ook overigens de toelagen van hen, die in kampementen verblijven, reeds ver mindering hebben ondergaan en de toela gen van officieren in garnizoenen zelfs zeer zijn verminderd. Overigens wijst de Minister op de groote eischen welke met name aan de appro viandeering van een te velde staand leger worden gesteld en dat het daarbij wel eens kan Voorkomen dat in de eene streek eens iets duurder wordt ingekocht dan in de andere. Echter gelooft de Minister daarom nog niet dat het werkelijk zoo is. Met kritiek op verpleging, dekking enz. der troepen, verzocht de Minister in tijden als deze mild te zijn. Indien het waar is dat er collectieve straffen zijn opgelegd waar het verloven betreft, zal de Minister een onderzoek instellen. Maar men moet daarbij niet vergeten dat een verlof steeds het karakter draagt van een gunst, zoodat het aan den officier, die het verlof ver leent, steeds moet overgelaten worden die gunst al dan niest te verleenen. Maar gelijk gezegd, als het blijkt dat v^Tofs- weigering, bij wijze van straf, op collec tieve manier wordt toegepast, zal de Mi nister daaraan een einde maken. Wat betreft het optreden tegen het so cialisme, acht de Minister absurd een ver bod van het lezen van dagbladen van wel ke richting ook. Maar aan den anderen kant geeft de Minister aan de militaire commandanten volkomen het recht om, als er een billijke reden voor is, sommige ge schriften te weigeren in lokalen die onder het beheer van. die commandanten staan, die verantwoordelijk zijn voor de krijgs tucht. Met dat denkbeeld voor oogen vaar digde de Minister zijn bekende legercir- culaire uit. Het (ook door den heer Ter Laan ter sprake gebrachte) geval met ds. de Jong, wien na het houden van een door een commandant afgekeurde preek, het verder verblijf in de Stelling werd verbo den, zal de Minister nog eens onderzoeken, en daartoe de bewuste preek nog eens overlezen. Eindelijk beantwoordde de Minister nog een opmerking van den heer Eland ovez te late indiening van Let ontwerp voor het tweede crediet. Na korte replieken werd het wetsont werp z. h. st. aangenomen Het wetsontwerp betreffende bestendi ging van den staat van oorlog evenzo a. Na afhandeling van nog twee ontwerpen, waaronder dat tot nadere regeling be treffende de militaire ïechtsmacht in ge deelten van het grondgebied des Rijks, welke in staat van beleg zijn verklaard, werd de vergadering tot nadere bijeen- roeping gesloten. Vermoedelijk zal er in de volgende week geen vergadering zijn. behoudens eventueele oproeping voor spoedeiscbende *aken. Uit Stad ën Omgeving. Belgische vluchtelingen. Gisteravond had zich het gerucht door de stad verspreid, dat een trein met Bei- gische vluchtelingen nog hedenavond het station zou binnenrollen' Het zag zwart van.menschen voor het station, die allen geduldig iederen trein uit de richting Rot terdam afwachten. Ook het huisvestigings- comité was op het perron aanwezig. Alle hoop was gevestigd op den laatsten trein. 12 03 stoomde de trein langzaam het sta tion binnen, maap zonder Belgen. Na •enige minuten vertrok do trein en kwam het bericht, dat de vluchtelingen eerst heden zouden aankomen. Teleurgesteld gingen velen huistoe, anderen bleven nog napleiten, maar ook zij werden het wach ten moede en zochten de legerstede op. Kwartier voor twee is hedenmidag de trein met de eerste Belgische vluchtelin gen binnengekemen. Nauwelijks stond de trein stil of tal van rappe handen waren de menschep, behulpzaam in het uitstap pen, overnemen van bagage. Het huis- vestigingscomité, het steuncomité, het Roode Kruis, de politie en tal van parti culieren waren aanwezig om deze slacht offers van den oorlog ter wille te zijn. Jonge meisjes staken de handen uit de mouwen en begeleiden de arme vluchte lingen naar Zomerzorg. Dank het schoone weder konden allen aan groote tafels in den tuin plaats nemen. Hier werden de kinderen gevoed met melk en brood, de volwassenen met brood, kaas en koffie. De trein kwam van Roosendaal, waar de arme Belgen den nacht hadden door gebracht. Zij roemden zeer de gastvrijheid aldaar genoten. Het was inderdaad treurig om aan te zien. Daar zitten ze nu, zonder te weten waarheen, doodvermoeid, de meesten heb ben sinds Woensdag niet meer geslapen; de verschrikking nog op het gelaat. Wee- nende vrouwen, die alles in den steek hadden moeten laten en het zoo spijtig vonden, dat zij nu bedeeld werden, dat was haar nooit overkomen. Kinderen doen wezenloos, niet begrijpende waarom zij weggevoerd zijn. De menschen hadden ge red wat te redden was, maar er was toch nog zooveel achtergebleven. Sinds gistermiddag is er naar wij hoor den geen Belg meer in Antwerpen, die met de verdediging niet te maken heeft. Er zijn ook gewonden; deze worden heden middag in de stad verwacht. Voooloopig zullen de vluchtelingen wor den ondergebracht in Zomerzorg, Amicitia, den R. K. Volksbond, Zita-Vereenlging en andere lokalen. Een liberaal dagblad. Er loopen hard nekkige geruchten, dat hier ter stede een liberaal dagblad zal worden opgericht. Het blad zou bestemd zijn voor de vrijzinnigen der drie richtingen. Gemeentelijke afslag. Gistermorgen heeft er van gemeentewege een afslag plaatsgehad van garnalen en hedenmorgen een van rivier- visch. Van beide werd door velen gepro fiteerd. Oudheidkundige dienst. Bij resolutie van den Minister van Koloniën is dr. F. D. K. Bosch, te Leiden, ter béschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nedcrlandsch-Indië, ten einde daar t.e lande te worden benoemd tot adjunct oudheidkundige bij den oudheidkundigen dienst. Filiaal. De heer B. v. Noord heeft in de Haarlemmerstraat 157 een filiaal ge opend, waarin nu speciaal de heeren modezaak gevestigd is. In deze nieuwe af- deeling vindt men een enorme keuze hee rendassen, ondergoederen, overhemden, enz. Het geheel ziet er keurig uit en maakt een uitstekenden indruk. In den anderen winkel worden nu uit sluitend heerenhoeden eh -petten verkocht. Vakbeweging en steuncomité. De Leidsche Bestuurdersbond had gisteravond een openbare vergadering belegd ?n de Graanbeurs. Spreker was de heer Jl. Spiekman, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp „De* oorlogstoestand en de taak der vakbeweging in verband met Werkloozenkas en Steuncomité". Van de bestuurstafel werd geprotesteerd dat militairen geen toegang tot deze ver gadering hadden. Ook de heer Spiekman protesteerde en gaf het bestuur den raad in Den Haag protest aan te teekenen. Er was dan veel kans, dat 4 de commandant een hartig standje zou krijgen. Deze vergadering was belegd tegen het steuncomité in Leiden, dat niet samen heeft willen werken met de vakbeweging. Waar het Nat. Steuncomité, aldus spre ker, er van uitgegaan is en de steuncomi* té's er duidelijk op gewezen heeft, dat het de beste weg was met de vakbeweging samen te werken, haar medezeggenschap te geven, daar heeft het hem verwonderd, dat van alle steuncomité's in de groote steden, het steuncomtié te Leiden die sa menwerking niet gewild heeft, ja hoog hartig van de hand heeft gewezen. Spre ker wijst op andere plaatsen, speciaal Rotterdam, en toont aan, wat daar ver kregen is, doordat leden uit de besturen der vakbeweging zitting hebben genomen in de steuncomité's en sub-comité's. Het heeft de georganiseerde arbeiders er voor gespaard in de rij te gaan staan en hun hand op te houdeij. De vakbeweging heeft de taak van het steuncomité vergemakke lijkt door zelf het geld uit te keeren aan de leden der vakorganisatie. Daardoor is er een controle. In ie buitengewone cm- standigheden waarin we verkeeren is het steuncomité geen armenzorg. Buiten hun schuld zijn de georganiseerde arbeiders zonder werk, zij behoeven dus niet in het rijtje te gaan staan en hun hand op te houden. Het *s spreker een raadsel, waar om het steuncomité geen voeling, geen sa menwerking heeft gewild met de vakbewe ging. Hij kan het alleen zoeken in een kleinzielige minachting voor de vakbewe ging. Waar het Nat. Steuncomité, met H. M. de Koningin als voorzitster, de sa menwerking en het plaats nemen van be stuursleden der vakbeweging in de comi- té's uitdrukkelijk gewild heeft, daar heeft het comité te Leiden die afgewezen. Spre ker eindigde met te protesteeren tegen de handelwijze van het steuncomité te Lei den, dat van alle. groote plaatsen alleen deze wijze van handelen gevolgd heeft. AARLANDERVEEN. R. K. Middenstanders.'Woensdagavond 7 October hield de heer H. W. Spendel uit Leiden hier een rede met het doel tot op richting van een R. K. Middenstandsvereeniging en een correspondentschap van de Coöperatieve Midden stands-Credietbank te komen. Zeer duikeljjk en met pakkende voorbeelden. zette Spreker doel, werking, voordeelen enz. uiteen. De rede had werkelijk zeer groot succes, wat geen wonder is na het hooren van het groote nut van de bank, haar uitgebreiden werkkring, de groote zekerheid en de voor deden die zij biedt. Meer dan dertig leden waren reeds dadelijk gewonnen voor het lidmaatschap van de Ver- eeniging en verscheidene aandeden werden geplaatst, terwijl men naar den indruk te oordeelen, gerust kan zijn, dat het aantal aan deden nog flink zal stijgen en zeer velen, zoo niet allen, gebruik zullen maken van de voor ons dorp zoo noodige en gemakkelijke crediet- bank. Zij gaat zeker een grooten bloei tegemoet. Een woord van dank mag zekér hiervoor niet ontbreken aan den Zeer Eerw. Heer Pastoor, die er zoo voor geijverd heeft, terwijl ook den geachten Spreker, die het ons alles zoo duidelijk en pakkend uiteenzette, wat zelfs tegenstanders deed zeggen „Die bank valt me erg veel mee," een woord van dank toekomt. Moge nog lang de Zeer Eerw. Heer Pastoor als Geestelijk-Adviseur getuige zijn van den grooten bloei der Vereeniging en van de vele goede vruchten die zij voer onze dorpelingen zal afwerpen. Het hoofd der R. K. School, de Heer J. P. v. d. Does verklaarde zich bereid het Corres pondentschap van de Bank op zich te nemen, door wien circulaires, de oprichting meedeelend, de groote vlucht van de Bank aantoonend en de groote zekerheid uiteenzettend, aan de Katholieke ingezetenen zullen gezonden worden. Ook zullen daarin de zittingsuren van den Correspondent zijn vermeld. TER-AAR. Zwervers. Voor ongeveer drie weken verlieten een paar jongelui de ouderlijke woning om in gezelschap van rondtrekkende paarden- koopers z.g. zigeuners de wereld in te gaan. Een hunner H. v. T. heeft blijkbaar zijn be komst van het veel begeerde vrije leven en is tot zijn ouders teruggekeerd. De ander C. S. schijnt meer smaak in bet zwerven te hebben. Mogelijk is het ook vrees voor de gestreng heid van vader, die hem zijn avontuurlijk leven doet voortzetten. BLEISWIJK. Licfdadigheidsuitvoeriiig. De Gemengde Zangvcrceniging „Ons Genoegen" alhier, direc teur de Heer Chr. Baetings zal Woensdag 14 Oct. een uitvoering geven ten bate van het plaatselijk steuncomité. Er zullen 14 nummers uitgevoerd worden, te beginnen met het Wil helmus en eindigend met Domine Salvam fac Reginam nostram van Giesen. De Heer Jan de Jong van Rotterdam heeft zijn welwillende medewerking toegezegd. De Openb. School nol is hiertoe welwillend afgestaan. IIAZERSW OUDE. Gemeenteraad. Dinsdag a. s. vergadert de gemeenteraad. Aan de orde zijn: Inge komen stukken, Onderzoek geloofsbrieven, Begrooting 1915, Beschikbaarstellen van gelden voor liet Steuncomité. HAARLEMMERMEER. Najaarsveemarkt. Op de gisteren gehou den 2e najaarsveemarkt te Hoofddorp was de aanvoer van zeer weinig betee'kenis. Slechts 2 koeien en 2 paarden waren aangevoerd. Handel was er in het geheel niet. Men hoopt nog op de November markten, die gewoonlijk nog al eens van beteekenis zijn. Gemeenteraad. In df gohoudo» raadsvergadering onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. A. Slob, bevatte de agenda niet veel bijzondere punten. Bij de mededeeling van bet ingekomen be richt van herbenoeming van den Burgemees ter d. d. 24 Sept. 1.1. deed deze tevens mede deeling van de verhouding van deze tot de wethouders, inzonderheid tot den. wethouder Evelein. Van een vruchtbaar samenwerken tus6chen hen is onder deze omstandigheden geen sprake. De wethouder Evelein diende in deze van repliek en er ontstond een zeer onaangename discussie tussclien den voorzitter en den wet houder, die alkander onaangename dingen verweten, HILLEGOM. Trichine-verordening. De trichine-verorde ning is voor deze gemeente in werking getreden. De gemeente-veldwachter J. Frijlink is aange wezen tot het aannemen der aangiften. Nog geen werkeloosheid. Behalve enkele gevallen in de bouwvakken heerscht hier geen werkeloosheid; in hetbloembollenbedrijfwor den zelfs nog werklieden gevraagd. Dit is tot heden een verblijdend teekenl Het Steuncomité. Het plaatselijk Steunco mité „Hillegom" is voornemens geen steun te verleenen in geld, doch door uitreiking van Voedingsmiddelen en kleedingstukken. NIEUWKOOP. R.-H. Patronaat. Zondag j.l. werd het St. Joseph-Patronaat alhier geopend, betgeen met het oog op den primitieven toestand van het Patronaats lokaal en de tijdsomstandig heden geschiedde zonder eenige plechtigheid. Het bestuur was n.l. van meening, dat de plechtige opening tot later moest worden uit gesteld, wanneer eenmaal hoe lang nog? het eigen gebouw zou worden betrokken. Door de goede zorgen der Eerw. Zusters van het Liefdegesticht was een, der vrijstaande lokalen van dat gesticht tot voorloopig Pa tronaatslokaal ingericht. Zooals altijd hadden de zusters eer van hun werk, en de twaalf frissche Nicuwkoopsche jongens, die met een kort woord van den Directeur, denWelEerw. Heer J. P. A. Saulenn, kapelaan, als adspi- rantledcn werden aangenomen, hebben zeker reden tot dankbaarheid niet alleen aan bet Patronaatsbestuur, maar vooral aan de Eerw. Zusters, die hen zoo gastvrij en geheel be langeloos hebben gehuisvest. Waren de jongens eerst nog wqt schuchter, spoedig kwam de goede toon er in, zoodat wij deze eerste bijeenkomst mogen beschouwen als het begin van een voor Nieuwkoop groot sociaal werk, wat, naar wij hopen, onder Gods zegen en de bijzondere bescherming van St. Joseph rijke vruchten zal afwerpen. (Door omstandigheden werd de inzending vertraagd). College van Zetters. Door den Commissaris der Provincie Zuid-Holland zijn tot leden van het College van Zetters benoemd, de heeren C. B. van der Ent Braat en B. Kemp. NOORD WLÏK. Voor do militairen. Gisteren, Donder dagavond, gaf het Trio, „Murando," uit Leiden in de zaal van Café Flora, een gezelligcn Voordrachtenavond voor de militairen, die heel goed is geslaagd. SASSENHEIM, Wittebrood. Met ingang van 10 Oct. is door den burgemeester onzer gemeente het bakken van brood waarin zich meer dan 20% bloem bevindt, verboden. "WARMOND. Nog wittebrood, Van ochtend hebben de bakkers ten raadhuizen vergaderd en zijn overeengekomen nog niet te staken met de wittebroodbakkerijin afwachting tot er binnen kort misschien eenige verandering in de toe standen zal komen. Door onderlinge distributie zullen degenen wier voorraad opgebruikt ie, van bloem worden voorzien. Aan niet-inwonere der gemeente mag geen bloem of brood meer verkocht worden. KATWIJK. R» K. Middenstand. A. s. Maandag te 7.80 vergaderen in lokaal Fennes de personen die zich opgaven als lid der R. K. Midden- stands-vereeniging, tevens zijn de personen die met het doel instemmen opgeroepen ter vergadering. Aller opkomst wordt verzocht. Burgerlijke Stand. NIEUWKOOP. Geboren: Jacobus, z. van W. Verburg en C. van Dalen; Lodewijk, z. van I. J. Koole en B. de Leeuw. Overleden: Alida Cotte, ongehuw, 80 j. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Propaedeu- tisch examen in de geneeskunde de heeren J. van Lookeren Campagne (den Haag) en M. J. ten Raa (Scheveningen). De Geneeskundige Staatscommissie bevor derde heden tot Arts den heer P. W. Wijs man (den Haag); tot semi-arts den heer J. F. A. L. Wilkens (Batavia). Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en ,van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 2 klerken, 2 klerken (vrouwelijke), 2 rei zigers, 40 timmerlieden, 14 metselaars, 3 voegers, 1 wagemaker, 4 behangers, 16 schilders, 18 meu belmakers, 5 stokers, 1 bakker, 10 smeden, 2 blikslagers, 4 loodgieters, 20 typografen, 7 kleermakers, 11 sigarenmakers, 2 schippers, 2 motor-schippers, 4 bloemisten, 4 warmoeziers, 12 grondwerkers, 15 loopknechts, 20 jongens (allerlei), 3 rijwielreparateurs, 1 mach. monteur, 1 typogr. mach. zetter, 10 voorslaanders, 1 babbe laarskoker, 110 losse werklieden, 150 mannen allerlei, 3 waschvrouwen, 33 naaisters, 26 werk sters, 23 dienstboden, 1 winkeljuffrouw, 4 strijk sters. 164 vrouwen allerlei. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Het O. M. bij de rechtbank te '6-Gravenhago vorderde gisteren tegen C. van M., werkvrouw te Leiden, wegens diefstal van 92 centen in haar werkhuis 1 maand gevangenisstraf. H. van der L., stoker vroeger te Leiden, thans te Haarlem, F. de W., leerling-machi nist te Leiden en G. J. S., werkman te Leiden, wegens wederspannigheid, de beide eersten ieder 8 dagen, de laatste 14 dagen gevangenisstraf. C. M., los werkman te Den Haag, wegens diefstal van bloembollen onder Wassenaar 6 weken gevangenisstraf. H. C- FT. en E. A. J., losse werklieden te 's-Gravenhage, wegens diefstal van lorren te Rijswijk, 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 15 October a. s. Zware mishandeling. In hooger beroep van een vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij hij werd ver oordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf, wegens zware mishandeling van een agent van politie, stond voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht de 85-jarige timmerman D. N. 8., wonende aldaar. Bekl. heeft den verkeersagent van politie Groenendijk, in den vooravond van 25 Mei j. 1., toen deze geplaatst was in de Wagenstraat, hoek Gedempte Gracht, met een reeschaaf zoo geweldig op het hoofd ge slagen, tengevolge waarvan hij bewusteloos ineenzakte en later verpleegd moest worden in een Zenuwlijdersgesticht te Zeist. De man lijdt thans nog ten gevolge van den lievigen slag en zal waarschijnlijk nimmer genezen. Bekl. beweerde niet geweten te hebben wat hij deed, daar hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. Hiervan is echter bij zijn arrestatie niets bemerkt. Wegens vormgebrek van het vonnis requi- reerde de Procureur-Generaal Mr. d'Hnngest Baron dWooy, vernietiging van het vonnis en opnieuw rechtdoende veroordeeling van den bekl. tot 3 jaren gevangenisstraf. Mr. B. A. Droogleever Fortuyn betoogende dat de opzet om te mishandelen in deze zaak niet vaststaat dat niet bewezen is dat de ge troffene ongeneeslijk is en het z.niet vast staat dat bekl. zich h<e 't schuldig gemaakt aan zware mishandeling, pleitte oplegging van een mildere straf. Subsidiair vroeg pleiter een onderzoek naar bekl.'s geest Uitspraak 14 October a. s. Laatste berichten. Het bombardement van Antwerpen. Een telegram uit eBIgië aan de „Daily Telegraph" meldt ,dat de üuitschers er "Woensdag na talrijke pokingen bij mist in geslaagd zijn de Schelde tussctien Schoonaerde (zuid-westelijk van Dcnder- monde) en Eegenem over te steken. De strijd wordt voortgezet. De Belgen bieden wanhopig tegenstand aan een op rukken yan de Duitschers naar het zuid westen. ROOSENDAAL, 9 October. De Engel- sche bezetting van het fort St. Anne Iieelt voor een Duitsche overmacht zelf dit lort in de lucht laten springen. ROOSENDAAL, 9 October. Den heelen nacht door de donder van het kanon en de trossen vluchtelingen langs de wegen. Zij vertellen, dat in het zuiden van Antwer pen overal huizen branden, noemen natio nale school, Harmoniestraat en de Gast huisstraat, die reeds meer naar het cen trum der stad liggen. ROOSENDAAL, 9 Ochober. Zestigdui zend Engerschen zijn vannacht 3 uur over Ostende met zwaar geschut in Antwerpen binnengekomen. De Engelschen hebben een op de Schelde gericht fort opgeblazen om het voor de Duitschers onbruikbaar te maken. (N. R. Ct.) Een Bom op de Loods te Dusseldorf geworpen. BERLIJN, 8 October. Het groote hoofd kwartier meldt .vanavond, dat dc loods voor luchtschepen te Dusseldorf door een bora getroffen is, welke een vijandelijke vlieger had geworpen. In het dak van de loods fs een gat geslagen, het omhulsel van een luchtschip, dat in de loods lag, is vernield. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Men schrijft ons uit 's Gravenhage Er heerschte hedenochtend vroeg reeds groote drukte aan het Holl. Spoorstation al hier in verband met de verwachting dor Bel gische vluchtelingen. Een groej «je Belgen, meest vrouwen was in den afgeloopen nacht reeds aangekomen. Tegen 10 ure hedenochtend werd een trein uit Roosendaal verwacht mot 600 Belgische vluchtelingen waarvan er 400 naar Scheveningen zouden doorrijden om onderge bracht te worden in het circusgebouw, en in de barakken aan ilc Vuurbaakstraat, terwijl do overigen over verschillende gebouwen in tic stad verdeeld worden en een 20-tal te Rijswijk on derdak zal vinden. De politie, bijgestaan door de Haagsche Burgerwacht had te zorgen dat allen ter bestemde plaatse kwamen. Tegen het tijdstip waarop de trein verwacht werd waren een paar heeren bezig niet het in gereedheid brengen van versnaperingen voor de vluchte lingen. Per stoomtram gingen de voor de barakken bestemden naar Scheveningen, die voor het circusgebouw gingen per trein, terwijl de in Den Haag onder te brengen Belgen met extra trams of met reusachtige laat-auto's werden vervoerd naar „Eliinvan bet Leger des Ihils, h :-t Bestedelingcnhuia en naar de inrichting" n van het Tehuis, voor onbehuisden. Alvorens ze vertrokken werden ze op het perron van brood met kofiie of melk voorzien. Daar er meer waren meegekomen, dan verwacht was, moest een jantal in de coupé's blijven, totdat ook voor hen onderdak was gevonden. Faillissementen. Uitgesproken: M. LI e u v e 1 i n k, aannemer te Zut- phen; rechter-comm. mr. J. de Vries, curator mr. Th. Dijkstra, te Zutphen. D. A c a t h a n, laatstelijk gewoond hebbende te Amsterdam; rechter-comm. <mr. J. W. Huijsinga, curator mr. J. L. Polak. Geëindigd: J. I. M o o y, tg Amsterdam; J. F. Da 1- 1 e u-S wagemaker s, vroeger te Kaatsheuvel, thans te 's-Ilertogenbosch. Stoomvaartberichten. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. BOEROE 4 October v. Port Said, Java n. lAmsterdam. CERAM 5 October te Batavia v. Calcutta. EPSILON, gech., 8 October, v. Rotterdam n. New-York. GELRIA, 7 October v. Amsterdam n. Buenos-Ayres. KAWI, p. 7 October Dungeness, Rotter dam n. Java. KONINGIN EMMA 7 October v. tfort Said, Java n. Amsterdam. NIEUW-AMSTERDAM, p. 8 October Li zard, New-York n. Rotterdam. VEENDIJK, 8 October v. Rotterdam n. New-York. ZUIDERDIJK, 8 October v. Rotterdam n. Havana en New-Orleans. DJEBRES, p. 8 October Dunet Head, Java n. Rotterdam. EEMLAND, p. 7 October St. Vincent K. V., Amsterdam n. Buenos-Ayres MENADO, p. 8 October Lizard, Rotter dam n. Java. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 9 October 1914, medegedeeld door liet Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.5 Vlissingcn en Maastricht. Laagste barometerstand 754.5 Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van 10 October: Meest zwakke veranderlijke wind nevelig tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. Marktberichten. LEIDEN. 9 Oct. Veemarkt: Aangevoerd 0 paarden f0.a f0.0 Veulens a I"O. 67 stieren f75 a f 805* 618 kalf- en melk koeien f125 a f300, per kilo fa 132 varekoeien f95 a f235, 293 vette ossen <u koeien f175 a f320, per kilo f0.72 a f0.82, 417 graskalveren fSOafOO, 89 kalveren (vett.<) f25 a f80, per kilo f0.75 n f 0.95, 45 kal vei <11 (magere) f7.a 14.1881 schapen (vette) f 19 a f32, per kilo f0.60 a f 0.70, 301 schapen (weide) f18.a f20.0 Lammeren (magere) fa fdito vette jarige fa 1 -, 607 varkens (magere), f12 a f33, per kilo 43 a 45 ct, 0 varkens (vette) f0.a f0.916 biggen f3.a f6.7 hokken of geiten f 2 a f7. Ter markt aangevoerd: Runderen; 1527 Kalveren 134; Sehaapen 1682 Lammeren- Kaas. Aangevoerd 125 partijen Besteed werd voor: Goudscne kaas van f35 tot f38.— 2o soort van 1'3G tot f34. Ving. Derby kaas van ftot fLeidsche kaas de 5») KG. van f31 tot f34.— 2e soort van f27 tot 30. Vlug. Edammer kaas van ftotfHandel matig. Aan de stadswaag gewogc-n 95 partijen, 8>'86 stnks kaas, wegende 26638 KG. GOUDA, 8 October. Vee. Vette varken met redelijken aanvoer handel vlug, 28 d 02 per half kilo. Biggcu voor Engciuud nu t goeden aanvoer, handel vlug, 21 d 23 c. per kilo. Magere biggen met goeden aanvoer, handel vooruitgaande, f 0.90 a f 1.80 per week. Lam meren met redelijken aanvoer, handel matig, f 47 a f 22. Nuchtere kalveren met redelijk.-u aanvoer, handel vrijwel, f 8df 15. Grnskalve ren met redelijken aanvoer, handel vrijwel, f30 a f 90. Fokkalvercn f 16 d f 31. KAAS: lc qual. f 37.a f 39.2e qual. f 34,it f 36.zwaardere f 40.1' NoordhollandBchc kaas fd f.Aan gevoerd 92 partijen. Handed zeer vlug. BOTER met weinig aanvoer; handel vlug; prijs der goe- f 1.50df 1.60, wei- f 1.40df 1.50. HOOFDDORP. 8 Oct. Graanhcnrs: Wit to tarwe f 10. a fll.—Zaaihuwe 111.50af 12.50, Rogge f9.a f9.25, Haver f 10.50 a fll. Gerst f9,a f9.50, Paardenboonen f8.a f8.50, Duivenboonen f10.a f 10.75, Groene erwten fll.a t'12.Karweizaad f 15.50 a f 15.75, Blauwmaanzaad f 18.50 a f 19.Kana- riezaad flC.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3