Ingekomen rapporten van de ten behoeve van de militairen verleende vrijstelling van briefport wordt gemaakt, heeft, te,r kennis gebracht van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, aanleiding gege ven tot het uitvaardigen van een order aan de land- en zeemacht. In deze order wordt er op gewezen, dat de vrijdom van* briefport in het leven is geroepen uitsluitend om in deze tijden aan de militairen en hun verwanten en kennissen de kosten der briefwisseling te besparen en wordt het misbruik gelaakt, dat wordt gemaakt door hen, die den vrij dom beschouwen als 'n1 middel, om ide door hen te voeren correspondentie over handelszaken kosteloos te doen verzenden, om de posterijen zonder vergoeding, hun circulaires, prospectussen en reclame-bil jetten te doen verspreiden, of wel er zich toe te leenen, om de stukken, welke derden met de post wenschen te doen ver voeren, met de gewaarmerkte aanwijzing „militair" te voorzien, om zoodoende port- ontduiking te bereiken. De Belgischeoorlogsellende in Rotterdam. In den nacht zijn er nog een teetwrjf In den nacht, aldus de ,,Msbd." van. gisteravond, zijn er nog een tweetal Vanochtend waren de perrons van D.P. gebarricadeerd met koiiers, manden, doo- zen, beddentijken en opgepropte wiegen. De politiewagen deed dienst als hotel omnibus, en het was aardig om te zien, hoe kleine peuters in sjaals en dekens verpakt zorgvuldig in de imperiaal wer den gelegd. In Roosendaal staan nog 25 extra-trei nen gereed, elk van duizend vluchtelingen. En ook langs Hansweert rijden de Belgi sche treinen ons vaderland binnen. Maar het wordt benauwend voor Rot terdam, dat de tienduizenden vluchtelin gen niet meer kan bergen. Vanmorgen is er al een trein doorgestuurd naar Haarlem, en er zijn maatregelen getnm- men om de nu aankomende treinen niet allemaal meer te Rotterdam te doen stop pen. De hier vertoevende vluchtelingen za!\ vien trachten over heel het land te verdee- len om zoodoende de beschikbare localitei- ten vrij te krijgen voor de nieuw aanko menden. Door de staTT loopen groepen Ameri- kaansche Roode-Kruiszusters in haar ty pisch bijna militair uniform; zijn zijn met een hospitaalschip uit New-York geko men en zullen zich nu over Europa ver deden. Op het perron Delftschepoort troffen wij dr. prof. Frans van Cauwelaert, afgevaar digde van Antwerpen. Ilij nad zijn vrouw en kinderen in veiligheid gebracht, en keerde nu naar de grens terug om te zien of hij nog hulp kon bieden ,of zich mis schien als gijzelaar voor zijn dierbare stad te geven. Hij was vol lof en dank voor de roe rende naastenliefde der Hollanders, die hun arme ongelukkige Belgische broeders zoo gastvrij opnemen. Of het nog lang zou duren met Antwer pen, vroegen wij. „Wij zullen vechten tot den laatsten man" antwoordde de heer v. Cauwelaert. „De Duitschers hebben ons alles ont nomen, ons geld, ons goed, onze kunst, onze kerken, ons leven zelfs, maar onze eer zullen ze niet hebben."' Weer kwam een trein het perron oprij den, maar slechts een vijftal families stapten uit, de meesten waren reeds aan het Beursstation afgestapt. Daar werden zij in rijen gezet om ver volgens naar de HollandAmerikalijn te worden vervoerd. Velen stonden te snik ken, menschen, die misschien nog nooit aan het oogenblik hadden gedacht, dat zij nog eens van de liefdadigheid afhan kelijk zouden moeten zijn. Vrouwen uit de burgerij dringen zich naar voren en vragen den dienstdoenden inspecteur of zij niet een paar vluchtelin gen mee naar hun huis mogen nemen, zij ebben nog wel een paar bedden vrij. „Zeker", zegt de inspecteur, „hoe meer hoe liever." Wij rijden naar de Holland—Amerika lijn, waar een 1360 vluchtelingen zijn on dergebracht in iïe reusachtige localitetten van de derde-klasse-afdeeling van de HolandAmerikalijn. 1360 menschen hadden hier vannacht een goed en frisch bed gevonden, en de kleine stakkertjes lagen na dagen van vermoeienis nog heerlijk te slapen,'. Ülp banken, stoelen, kisten en koffers zaten de menschen bijeen, de een smookte een pijpje, de ander een nog geredde sigaret, Vrouwen susten haar schreiende kindjes, oude moedertjes zaten verslagen voor zich uit te staren, de handen samengevouwen in den schoot. Opvallend is 't, dat er zoo veel Russische jocTen onder hen zijn; som mige hoekjes van de reusachtige kaal lij ken de trottoirs voor de Antw'erpsche di amantbeurs. Een jonge jood zit heel kalm in een dik Hebreeuwsch gebedenboek te lezen, en let niet .op wat er rondom hem omgaat. De burgemeester Mr. Zimmerman deed met den directeur der Holland—Amerika lijn een rondgang langs de vluchtelingen. De burgemeester vroe gons of wij de hier ter stede vertoevende Belgische pries ters wilden vragen of ze de ongelukkigen hier wilden bezoeken om hen te troosten en moed in te spreken. In een ander gedeelte van de zaal, or delijk door hekken afgesloten, werd door de witte kellners der HollandAmerika lijn op lange tafels het warme middag maal voor de Belgeh klaar gezet. Schotels met gebraden worst, aardappe len met snijboonen, dan rijst met krenten als toespijs. De menschen hapten gretig toe. Er waren er die in geen dagen meer warm voedsel hadden geproefd. De hoofdcommissaris, de heer Sirks, was omringd door Israëlieten, die gaarne „kauscher" wilden eten. „Zoek maar een gezelschap geloofsge- nooten bij elkaar", adviseerde welwillend de heer Sirks, „en ik zal je allen naar een hotel laten brengen waar je „kau scher" kan eteh'.1 Om half twaalf zou vweer een ;extira% trein aa nde Delftsche Poort aankomen, om half één kwameh extra Braakman booten van Antwerpen aan, en o*m hall' drie al weer extra treinen. En zoo houdt de ontzaggelijke vloed Belgen aan, die heel onze stad overstroomt. Maar de overheid zorgt voorbeeldig voor hen. De Nederlandsche gezant naar Os te nde. Onze gezant te Antwerpen, Jhr. van Weede, is Woensdagochtend via Vlissingen naar Ostende vertrokken, ter vestiging van de legatie aldaar. Rijkssteun voor de vluchtelingen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de bëgrooting voor dit jaar een post van f 100,000 gebracht ter bestrijding van de kosten van onderhoud en verdere uitgaven van tengevolge van den oorlogstoestand uit bet buitenland naar Nederland uitgewekenen en van tengevolge van den oorlogstoestand behoeftig geworden in Nederland verblijvende buitenlanders. In de toelichting schrijft de minister: „De Europeesche oorlog heeft vele, bier te lande wonende, gezinnen van buitenlanders tot armoede gebracht doordat de kostwinner in zijn geboorteland onder de wapenen moest komen. Bovendien komen duizenden vluchte lingen uit België in Nederland. Ten deele hebben dezen voldoende middelen van bestaan ten deele ook hebben zij onvoldoende middelen of zijn zij van alle middelen ontbloot. Het is voor Nederland, dat tot dusver buiten den versehrikkelijken strijd kon blijven, een plicht van menschelijkheid dezen slachtoffers binnen zijn grenzen hulp en bijstand te verleenen. De particuliere liefdadigheid en gemeente besturen hebbep tot dusver de Nederlandsche gastvrijheid jegens de ongelukkige slachtoffers van den oorlog hoog gehouden en de minister vertrouwt dat zij zich ook in het vervolg niet zullen onttrekken aan de vrijwillig opgenomen taak. Rijkssteun is evenwel ten eenenmale onmisbaar. Gegevens voor den omvang van dien steun ontbreken echter". Uit de Tweede Kamer. Van de twee ontwerpen waarvoor de Kamer heden was bijeengeroepen, ging het belangrijkste nagenoeg zonde: discussie voor- b„. Wij bedoelen hetwerkverschaflingsontwerp, waarbij Hoofdstuk IX van de Staatsbegrooting voor het loopende jaar met 8V2 millioen wordt verhoogd. Van dit groote bedrag wordt echter het meerendeel (7 millioen) niet fonds perdu uitgegeven, doch slechts als voorschot aan de S.S. (4 millioen) en de H. IJ. S. M. (3 millioen) ten einde deze maat schappijen, die thans niet ruim in baar kasgeld zitten, de gelegenheid te geven tot het doen uitvoeren van werken. De overige IV2millioen zijn als volgt verdeeld: f 500,000 voor het Wilhelminakanaal (van de Zuid-Willemsvaart naar de Mark en de Amer), #f 200,000 voor de vissehershaven te IJmuiden en f 600,000 voor andere, nog onvoorziene werken. Bezwaar wera hiertegen na de Memorie van Antwoord, heden niet meer geopperd. Het andere voorstel dat de Kamer behan delde, ontleende zijn urgentie niet aan den oorlogstoestand, maar aan het naderen van den fatalen termijn van 1 Nov., waarop de Auteurswet in haar volle gestrengheid in werking zou treden. Daar gebleken was dat dit tot groote schade en moeilijkheden voor uitgevers enz. zou leiden, had de Regeering aanvankelijk voorgesteld, den overgangstermijn voor onderscheidene categorieën te verlengen met termijnen, wisselend van twee tot tien jaren. Doch toen daartegen in het Voorloopig Verslag veel bezwaar was gerezen en het denkbeeld was geopperd om een Commissie te doen benoemen die de regeling van den overgangstijd zou ontwerpen, was de Minister op dit denkbeeld ingegaan en had dus nu maar eenvoudtg voorgesteld, de werking van art. 50 der Auteurswet nog één jaar uit te stellen ten einde de te benoemen Commissie gelegenheid te geven om een overgangsrecht te ontwerpen. Daartegen had niemand bezwaar. Doch de Minister had van de gelegenheid gebruik ge maakt om een verduidelijking aan te brengen in de redactie van Art. 50, waardoor vast zou staan dat de vrijdom van dit eene jaar de reeds gepubliceerde uilgaven zou baten „óók wat betreft later vervaardigde exem plaren". Dus niet alleen den aanwezigen voorraad. Aanvankelijk hadden tegen deze laatste bepaling eenige leden bezwaar. Doch de minister wist deze bezwaren te ondervangent Bezoek van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier aan de Belgische vluchtelingen. Haarlem's Kerkvoogd, die sedert eenige dagen te Rotterdam vertoeft, teneinde er in de verschillende parochiekerken het H. Vormsel toe te dienen, bracht gisteren middag een bezoek aan de emplacemen ten der Holland—Amerikalijn, om er den zwaarbeproefden Belgischen vluchtelin gen een blijk te brengen van zijn sympa thie en hun in hun nameloos leed een woord van opbeuring en troost toe te spreken. De ,,M6bd." geeft van dit bezoek het vol gende verslag: Z. D, H. werd bij dit bezoek vergezeld door den HoogEerw. heer mgr. P. A. F. Thier, deken van Rotterdam, en zijn se cretaris, den ZeerEerw. heer J. M. v.- d. Tuijn; terwijl mede tegenwoordig waren wethouder H. Stulemeïjer, alsmede de ZeerEerw. hoofdredacteur en de directeur van „De Maasbode". - -r half zes per auto arriveerde aan de loods, tij dei.. j. cui ueei der Belgi sche gasten ingericht, werd hem door een afdeeling manschappen van den vrijwiili- gen landstorm het militair saluut ger bracht. Aanstonds begaf de hooge bezoe ker zich naar de bovenverdieping, waar de heer J. Slot, chef van den oivielen dienst der H. A. L., ter ontvangst aanwe zig, aan Z. D. H. werd voorgesteld. De bisschop wendde zich dan tot dei arme vrouwen en mannen, die zich zoo onverwacht in hun gemoedelijk collectief huishouden zagen verrast. In den begin ne met eerbiedigen schroom hun hoogen gast naderend, drongen zij zich dra in grooten getale rond hem en zijn gezel schap heen, en zoowel Katholieken als Israëlieten, klaagden hem vrijuit hup nood en spraken vertrouwelijk van het; groote leed, dat hen drukte. Met vader lijke genegenheid hoorde monseigneur hen aan, had voor allen een bemoedigend woord, informeerde belangstellend uaat hun toestand èh gaf bun jr&ad waaf- dlöii vroegen. Dan besteeg monseigneur een inderhaast opgesteld podium met Nederlandsche vlAggen versierd, en gebaarde stilte tot menigte. Z. D. H. sprak ongeveer als volgt: Beste vrienden! Ik ben hier gekomen' om u aan te moedigen. "Wij begrijpen van-' zelf, dat in deze treurige omstandigheden een zekere onrust u bevangt. Ge behoeft volstrekt niet ongerust te zijn. Gij zijt hier bij een broedervolk, dat de meeste sym pathie voor u en voor uw ongeluk heeft. Al onze autoriteiten zorgen voor u en zul len voor u blijven zorgen zoolang het noo- dig is.. Uw legers hebben dapper gestreden. Nu moet gij in uw ongeluk ook dapper zijn, vooral nu gij ziet, dat de autoriteiten al les doen om u te helpen. Zijt dus volkomen gerust; en weest er van verzekerd, dat men zijn best zal doen, om u een nog beter onderdak te bezorgen dan gij thans reeds hebt. Voor het oogenblik moet gij u met deze plaats als tijdelïjlj verblijf tevreden stellen; maar gaat gij naar een andere dan zal net zeker een even goede, zoo niet een nog betere zijn. En overal zult gij vinden een vriendelijk woord en een broederhart. En laat ik er dit aan toevoegen. Wij zijn bezorgd voor u, en dat zijn we uit broederlijke genegenheid. Maar als bis schop mag ik zeggen, dat de Katholieken onder ons zich uw lot aantrekken uit Christelijke liefde en om God. Niets an ders vragen wij, dan dat gij, als gij God dankt voor uwe redding, ook een klein gebedje zult storten, opdat God ons beloo- nen zal wat we voor u deden. Daarna gaf nlónseigneur aan de menigte zijn bisschoppelijken zegen. Het zalvend troostwoord van den Kerk vorst maakte zichtbaar diepen indruk. ,In de oogen van alle vrouwen glinster den tranen; verschillenden stonden luid op te snikken. En als Z. D. H. na het eer ste deel van zijn toespraak even rusten bleef, en ook aan het slot, klonken luid bravo's op en riepen de mannen in geest driftige dankbaarheid: „Leve Holland!" Onder leiding van den heer Slot maakte Z. D. H. vervolgens een rondgang door het gebouw, om nog meer van nabij de inrichting ervan gade te sraan. In de ruimte voor het nuttigen der maaltijden ingericht, vond monseigneur gelegenheid aan den vertegenwoordiger der H. A. L. te verklaren, dat ale Belgische gasten, zoolang zij de gastvrijheid der maatscnap- pij genoten, op de Vrijdagen waren ge dispenseerd in de onthoudingswet. Tenslotte begaf mgr. Callier zich nog naar het hotel der tusschendek'spassa- giers, waar mede verschillende, uitgeweke nen waren ondergebracht. Ook hier wer den de verschillende localiteiten, de eet-- zalen, de slaapzalen enz. bezichtigd, en bij herhalihg gaf .mgr. zijn verrassing te kennen over de keurige inrichting van een en ander. Telkens weer sprak öok de bisschop de groepjes vluchtelingen aan, die her en der door lint gebouw stonden, hen staag ver- menend, dat zij gerust zouden zijn en moed houden moesten. Aan eenige vrouwtjes uit Lier beloofde monseigneur nog, dat hij zou zorg dra gen ,dat een tweetal paters Jezuiten, eveneens uit Lier gevlucht en thans te dezer stede vertoevend, zich met haar in verbinding zouden stellen. Nadat monseigneur nog even de kleine maar devote kapel had bezichtigd -wij mochten daar tot onze vreugde vernemen, dat zij spoedig voor een ruimer bedehuis zal plaats maken vertrok de bisschop weer met zijn g'evolg, door de dankbare Belgen eerbiedig begroet. Eerste kamerverkiezing; in Zuid-Holland. Bij K011. besl. is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland tot bet bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 20 October 1914, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden op 27 September 1914 van den heer E. A. M. van der Kun, lid van die Kamer. Rapporteurs Tweede Kanier. De afdeeling der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 9 Juli 1900 (Stbl. no. 118), houdende nadere regeling van den dienst en bet gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerdhet wetsontwerp tot aan vulling en wijziging van de wet van den llen Januari (Stbl. no. 7) betreffende aanleg, exploi tatie en gebruik van telegrafen en telefonen, de beeren Tydeman, Boissevaïn, De Monté ver Loren, Fock en Teens tra; en over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Bevorderingswet. voor de Zeemacht 1902 (wet van 9 Juni 1902, Stbl. no. 86)deheeren: Bongaerts, Knobel, Duymaer van Twist, Roodenburg en Ter Laan (Rotterdam). Gemengde berichten. Brand In de gevangenis. Gisteravond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het Huis van Bewaring aan de Kasuariestraat te 's-Gravenhage. 't Bleek dat brand was ontstaan in een cel op de tweede verdieping, waar een vrouw was opgesloten. Daar er geen luci fers in de cel aanwezig waren, vermoedt men, dat de vrouw den brand heeft ge sticht. Zij werd in de qel beziggehouden met vuurmakers te vervaardigen en nu heeft zij vermoedelijk een vuurmaker te- fen het gaslicht, z.g. hanggloeilicht, ge- ouden; de voorraad krullen en de hars, waarmede de vuurmakers werden vervaar digd, leyerden eqn liqht brandbare massa, zoodat de cqi weldra in vlam stond. Vóórdat hül'p l$oij worden verleend was de vrouW deerlijk veiDrand, zoodat men voor haar léven vreest. Beambten van de gealarmeerde brand weer verleenden haar de eerste hulp, waar- na een dokter van <}en inmiddels gewaar- ecnuwden gemeentelijken geneeskundigen „dienst de vrouw verder Verbond, Zjj werd vervolgens naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De brand had, wat de materieele scnade betreft, overigens niet veel te beduiden. Niet veel pleizier vau z'n erfenis. De melk venter S. V., wonende aan de 1 ft mgvliet, te Rotterdam kreeg Woensdagochtend een erfenis van 1875 gulden. De man is 's avonds met een paar vrienden uitgegaan en is toen van al zijn geld beroofd. Uit wraak. Woensdagmiddag heeft in de Roetersstraat bij het Armenhuis te Amster dam een ontslagen verpleegde dier instelling een revolverschot gelost op een der opzichters, echter zonder dezen te raken. De man han delde blijkbaar om wraak te nemen over het feit, dat hij op rapport van dezen opzichter gestraft was, waarin hij aanleiding had ge vonden zijn ontslag te nemen. Hij werd dooi den opzichter gegrepen en aan de politie overgeleverd. Gasbedwelming. De hulp van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst te 's Gravenhage werd gisterenochtend inge roepen voor een geval van bedwelming, vermoedelijk tengevolge van het open laten staan van een gaskraan, in de woning van den stoker aan het Pompstation van de Duinwaterleiding. Een kind van 14 jaar was bewusteloos. Vier andere kinderen, van 13, 10, 8 en 6 jaar waren in mindere mate be dwelmd. Verduistering Door den commissaris van politie in de eerste afdeeling te's Gravenhage zijn ter beschikking van de justitie gesteld een jongeman ter zake Van verduistering van geld in dienstbetrekking; twee goede bekenden van de politie wegens diefstallen van goe deren uit goederenwagens op de openbare straat, naar welke personeh reeds sedert lang werd gezocht; een bekende rijwieldief (n een jongeman, die een ander een stuk van den neus beet. Allen zijn zij naar het Huis van Bewaring overgebracht. Aaugelioudcn. De klerk-boekhouder der Gemeente Bussum E., is wegens gebleken onregelmatigheden aangehouden en ter be schikking der justitie gesteld. Het vermiste knaapje. Uit het Ooster dok te Amsterdam is gistermorgen het lijk opgehaald van den 14-jarigen Rijk Kuiters, die eenige dagen geleden uit de ouderlijke woning aan de Egelantierstraat was verdwenen. Hoe een dienstmeisje „gemobiliseerd" werd. Het „U. D." vertelt het volgende. Met onthutst gezicht kwam 't nieuwe dienst meisje bet dien morgen aan 'r juffrouw ver tellen. „Alles was gemobiliseerd!" Haarvader en ook haar broeder moesten den wapenrok aantrekken om Koningin en Vaderland te dienen. Nu bleef moeder alleen thuis met haar jongste zusje van enkele weken, en nu vroeg zij of ze naar huis mocht gaan om moeder te helpen in het huishouden. Maar de juffrouw die in Utrecht kamers verhuurt kon 't meisje onmogelijk laten gaan. Na enkele dagen kwam ze weer, ditmaal met 'n pijnlijk ver wrongen gelaat, bij 'r juffrouw, en vertelde haar, dat 't kleine zusje van eenige weken plots ongesteld was, en dat zusje-lief wel voor 't laatste anker zou liggen. Hoeveel mede lijden de juffrouw ook met 't geval had, de kostgangers lieten het niet toe, dat 't meisje vrij-af kon' krijgen. Maar toen een volgenden dag, Toen kwam ze het treurige bericht brengen, dat zusje-lief in den afgeloopcn nacht het tijdige met het eeuwige had verwisseldEn itmig medelijden voelde ditmaal de juffrouw met't dienstmeisje, dat met behuild gelaat de tijding was komen brengen., En of ze nu Maandag maar vrij mocht voor de begrafenis. Vader en broer, die gemobiliseerd waren, kwamen ook naar Utrecht, om zusje-lief de laatste eer te be wijzen. Natuurlijk kön de juffrouw ditmaal 't verzoek om 'n dagje vrij-af niet weigeren. Eenige dagen later vertelde de juffrouw zoo en passant aan een buurjuffrouw van 't droevig geval, van den vader en broer die gemobiliseerd waren, en van de moeder, die in dien tijd nog zoo'n kleine kleuter moest missen.... „Maar... juffrouw... dat is niet waar! Ik ken de familie van uw dienstmeisje maai- al te goed. Haarvader is bier als tuinier werkzaam en is evenmin gemobiliseerd als haar broer. En wat u dddr zegt, van 't kind, dat dood is Och, komgisteren heb 'k 't kind nog gezien, 't is een echte gezonde Hollandsche meicl!" En 't gevalletje ging verder, en dien middag kwam de moeder met 'r gezond wicht op den arm 't aan de juffrouw laten zien. De juffrouw heeft haar dienstbode voorgoed vrij-af gegeven. Ongelukken. Té Roosendaal is het 4-jarige zoontje van den commies van de Hollandsche Spoor S. door een wagen met vluchtelingen uit Antwerpen overreden en gedood. Te Vrouwenbuurt, Fr., viel een petroleum stel om in de woning van den heer Zwart. Het 4-jarig zoontje kreeg zóó hevige wonden, dat bet overleed. In den Vliet, onder Roosendaal, is de on gehuwde bietenvaarder Adr. Irks, uit Kruis land, overboord gevallen en verdronken. Zijn lijk werd een half uur later opgehaald. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Buitengewoon crediet. Eindverslag is uitgebracht over het wets ontwerp tot verhooging van het achtste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1914 (buitengewoon crediet). Tegen l*et toestaan van dit nieuwe crediet van vijftig millioen gulden werden geen bezwaren geopperd. Echter verklaarden verscheidene leden met bevreemding te hebben gezien, dat deze aanvraag, zoo laat is ingekomen. Men wees erop, dat ten aanzien van de wijze waarop de sommen zijn uitgegeven, de Kamer over zeer weinig gegevens be schikt en wenschte alsnog een nadere specificatie der uitgaven te ontvangen. Gevraagd werd uit welken begrootings- post de aanzienlijke uitgaven zijn betaald welke, inverband met den tegenwoordi- gen toestand, door het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn ge daan en nog zullen worden gedaan en ten laste van welken post de schadeloos stellingen aan de spoorwegmaatschap pijen kullen komen. Vele leden merkten op dat, naar de vrij algemeen verspreide overtuiging in den lande, bij dé mobilisatie, 'in sommige op zichten'over des lands geleien is beschikt met eene onbekrompenheid, welke, ook vaü het ruimste standpunt beoordeeld, niet veel verdedigbaar was. Men wees aa. op de aanzienlijke toelagen aan offi cieren» 3(, Daartegenover valt, naar verscheidene leden betoogden, een schrielheid op te merken met betrekking tot enkele uitgaven, o.a. de vergoedingen aan de gezinnen \an kostwinners. Vele leden hadden met bevreemding gc. zien, dat sommige commandcerende offfc eieren aan verspreiding van couranten onder de troepen moeilijkheden m den weg legden en dat in het bijzonder „Het Volk" voor sommige troependeelen tot verboden lectuur is gestempeld. De uitzetting van ds. De Jong uit het gebied, "waar deze zijn standplaats heeft, achtten sommige leden voor straf oneven- ïedig aan het aan dezen ten laste gelegde feit. Enkele leden kwamen op tegen inhou- ding van verlof bij wijze van straf. Te Rijswijk is een landweerman door een ongeluk om het leven gekomen. Kan de Regeering de toedracht dezer zaak aan de Kamer verklaren? Kan zij de verklaring geven, dat de oorzaak jn geen opzicht aan onvoldoend toezicht is te wijten? Omtrent de vluchtoorden werden nadere mededeelingen gevraagd. Dat voorloopig van een demobilisatie nog geen sprake zal kunnen zijn, zag men algemeen in. Eenige leden vestigden de aandacht op, de kansen voor de Nederlandsche indus trie in deze tijden om zich te verheffen. De vraag werd ook opgeworpen of net niet aanbeveling verdiende dat de Regee ring aan de Kamer eenige inlichtingen verschafte die haar in staat zouden stel len, den Staatkundigen toestand, waarin ons land ten opzichte van liet buitenland verkeert, beter te beoordeelen dan zij thans vermag te doen. De Commissie van Rapporteurs is heden omtrent een en ander in mondeling over leg getreden met de Ministers van Oorlog er Financiën, onderteekenaars ian Memorie van Toelichting. Het bleek commissie daarbij dat het in 's lands be lang zeer gewenscht is dat de bepaling! van dit wetsontwerp spoedig kracht vj wet krijgen. Door de beantwoording v< de verschillende vragen en opmerking! af te wachten zou spoedige afdoening wc den belet. De Regeering verklaarde zich echter bereid, deze en andere op- meikingen en vragen in een nadere Nota te beantwoorden, ook nadat het wetsont- werp door de Kamer mocht zijn afgedaan. Onder die omstandigheden aarzelt de com missie niet, te verklaren dat de mondelin ge behandeling van het wetsontwerp ge noegzaam is voorbereid. Vergadering van Donderdag 7 October. (Vervolg.) De voorzitter stelt voor om heden te halftwaalf in de openbare vergadering aan de orde te stellen de wetsontwerpen tot het yerleenen van eon nieuw Krediet groot 50 millioen voor de mobilisatie; tot bestendiging van den staat van oorlog en beleg, en eenige kleine ontwerpen. De heer De M e e e s t e r wil ook aan de orde gesteld zien het wetsontwerp op de pensioneering van de onderofficieren en de minderen. Dit kan niet langer uit blijven èn omdat do Officieronwet is gegaan én omdat de wet terugwerkende kracht heeft tot 3 Mei 1913 en derhalve hoe langer men er mee wacht, de invoering des te bezwarender zal zijn. De voorzitter doet opmerken, dat de regeering in de tegenwoordige omstan- dgiheden ernstig bezwaar ziet om het be doelde wetsontwerp thans in behandeling te nemen. Ook de regeering ziet het groote belang van het wetsontwerp in en zal, zoodra de financieele omstandigheden het veroorlooven, de behandeling zoo spoedig mogelijk bevorderen. De heer De Meester handhaaft zijn voorstel om het ontwerp op de agenda te brengen. De heer Schaper wenscht over dit voorster nu niet te stemmen, ma&r mor gen. Ook de heer Bos komt tegen het voor- stel-De Meester op. Men mag de regeering in de tegenwoordige omstandigheden geen wetsontwerpen opdringen. Het voorstel-De Meester wordt v e worpen met 31 tegen 25 stemmen. Het voorstel van den voorzitte wordt h. st. goedgekeür d. Aan de orde is het wetsontwerp tot aan vulling en vei hooging van Hoofdstuk* IX der Staatsbegrooting (werken aan hel Wilhelminakanaal, de Vissehershaven IJmuiden, e. a.). De heer Juten beklaagt zich dat on der de noodwerken niet voorkomt hel bouwen van een nieuw station te Gilze- Rijen. De Minister van Waterstaat, de heer L e 1 y, antwoordt dat de werken aan de spoorwegen een geheel ander ka rakter dragen. Zij geschieden feitelijk niel voor rekening van den Staat, die de wer ken later naast! De heer Klee rokoped bespreekt di arbeidsvoorwaarden in de werkplaatsen van de spoorweg-maatschappijen, die zeei dringend verbetering behoeven. Zij van dien aard, dat de werkman voortdu rend moet zwoegen en jagen om zijn mi nimum-loon te halen. Spr. erkent dat d( minister niet op staanden voet kan grijpen, maar hij zou al zeer voldaan zijl wanneer de minister wilde toezeggen eel onderzoek te willen instellen naar de zeel verkeerde toestanden op dit gebied De Min is ter van Waterstaa de heer L e 1 y, deelt mede, dat een 01 derzoek in den geest van den vorige spreker, reeds aan den Raad van Toezicl) is opgedragen. De heer KI eerekoper vraagt of hl onderzoek zich ook uitstrekken zal tot d werkplaatsen van de Hollandsche Spool waar zegt spreker de toestanden nq slechter zijn. De Minister antwoordt bevestigen:! De overige artikelen en het wetsori werp worden goedgekeurd vergadering verdaagd tot heden te hal tic twaalf.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2