BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Nederland en de Oorlog. Het brandersbedrjj f te Schiedam. Maandag is de burgemeester van Schiedam met twee heeren uit den Schiedamsehcn handel, de heeren D. Ris en S. A. Maas, in particu liere audiëntie door den Minister van Land bouw, llandel en Nijverheid ontvangen. Met den Minister werd de zorgvolle toestand der Schiedumsche branderij-industrie besproken, en de hulp der rcgcering werd ingeroepen voor den invoer van buitenlandsch graan. De Minister gaf de stellige verzekering, dat hij in beginsel tot medewerking bereid is en plannen# in overweging zou nemen, om het brandersbedrijf weer te doen herleven. Dienstmeisjes en Steuncomité. Te Utrecht hebben dc dienstmeisjes, na machtiging van den burgemeester verkregen te hebben om bij de dienstmeisjes daar te stede langs de huizen eene collecte te houden, besloten Dinsdag li October a.s. zulk een col lecte des morgens cn des avonds te houden en die in November en December nog eens tc herhalen. De opbrengst zal voor het grootste deel worden afgedragen aan het plaatselijk steuncomité en voor het overige gedeelte aan Armenzorg. Een noodlottige vergissing. Naar men verneemt, moet het doodschieten van een landweerman bij een oefening onder Rijswijk het gevolg zijn eener noodlottige vergissing. Een der aan de oefening deelne mende militairen had een houder met scherpe inplaats van met losse patronen in het magazijn van zijn geweer gedaan. Hij heeft zich uit gewetenswroeging eigener beweging bij zijn compagniescommandant aangemeld. Vaststelling van prijzen. Door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is aan de burgemeesters in eene ciculaire beicht, dat, te beginnen met 2 October a.s., wat betreft maximum prijzen, liet volgende wordt vastgesteld: A. Als aanvulling en wijziging van 's Mi nisters circulaire van 5 September j.l.: Ie. Beste Zeeuwsche tarwe, met uitzonde ring van zaaitarwe, per 100 K.G. 12.50. De andere soorten van inlandsche tarwe naar verhouding; 2e. Inlandsche rogge, met uitzondering van zaairogge, per 100 K.G. 11. B. Ter vervanging van 's Ministers tele gram van 7 Augustus j.l.: Ie. Tarwebloem, inlandsch per 100 K.G. 16.25; 2e. Tarwemeel, ongebuild, per 100 K.G. u.-; 3e. Roggemeel, ongebuild, per 100 K.G. 13.-. De prijzen zijn contant van fabriek of mo len voor bakkers en dergelijke meelverbrui kers. Aan tusschenhandelaren moet op ver zoek 0.25 korting worden verleend. C. Als wijziging en aanvulling van 's Mi nisters circulaire van 4 Augustus j.l.: Ie. Wit brood per K.G. 0.23; 2e. Bruinbrood per K.G. 0.21; 3e. Gebroken Groningsch roggebrood per K.G. 0.12. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot eene verhooging van den broodprijs in verschillende gemeenten, van: Voor wit brood met niet meer dan 2 cent. voor bruinbrood en voor gebroken Gro ningsch roggebrood met niet meer dan 1 ct. per K.G. De prijzen zijn contant afgehaald aan de bakkerij of winkel. Uitvoer van wol. In de „Berl. Börsen-Courier" lezen we, dat de tot nu toe verboden invoer van Ne- derlandsche wol in Duitschland weder is toegestaan. De Duitsche minister zou de autoriteiten aan de grenzen gemachtigd ..hebben tot nader order den invoer toe te la- -ten van onbewerkte of niet machinaal ge- Jtvasschen wol uit Nederland. „H etVolk" inDuitschland ver boden? Zoowel uit Hamburg als uit Kleef ontving Het Volk bericht, dat aan personen, die zich daar bij het postkantoor geabonneerd heb ben, op dat blad, geweigerd wordt voortaan de krant uit te reiken. In Hamburg werd den abonné's medegedeeld, dat het blad ,,geconfiskeerd" was, in Kleef ^ontving de abonné het aanmeldingsbiljet terug met de bijvoeging: „Verboten". Het blad heeft om inlichting in Duitsch land verzocht, ten einde te kunnen nagaan, of men hier met een algemeenen regeerings- maatregel te doen heeft. Geen wit brood. Te Rijnsburg en tc Hillegom kunnen dc bakkers geen bloem meer krijgen bij hun leve ranciers, waardoor geen wit brood meer ge bakken kan worden. De tanvevoorraad is gelukkig nog voldoende, zoodat men toch nog tarwebrood kan bakken. Ook te Katwijk aan den Rijn is de bloc-mvoorraad zeer gering en zal men ook daar van wit brood binnen kort verstoken zijn. Bloem. Naar aanleiding van het feit dat de Haagsche bakkers klagen over gebrek aan bloem heeft minister Treub, in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Haagsche Corres pondentiebureau verklaard, dat wanneer de nieuwe booten met tarwe zullen zijn aangeko men, hij ernstig in overweging zal nemen om ook bloem tc laten malen. De minister hoopt dat dit zoo espoedig mogelijk het geval zal kunnen zijn. Vergoeding Aalmoezeniers en Veldpredikers. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan aalmoezeniers cn veldpredikers, voor zoo ver ieder hunner zulks verlangt, toegekend wordt een bedrag van f200 in eens ter tege moetkoming in de kosten voor noodzakelijke uitrusting en gedurende den tijd, dat zij als zoodanig bij het leger te velde dienst doen, een vergoeding van f10 per dag. Vee-voeder. Eenigen tijd geleden is aan het departe ment van Landbouw een vergadering ge houden van de hoofdbesturen van alle Boe renbonden in Nederland. Deze heeft tot resultaat gehad, dat de Regeering het voornemen heeft gevormd om op twee wij zen In do behoeften van veevoeder te voor- Alen. lo. wil zij zelf invoeren lijnkoeken, maïë en andere vdedèrartikeien. De Regeering wil deze goederen bij inschrijving toewij zen en bij voorkeur aan veréeijj jiri'géfif: welke deze inkoopen doen ten behoeve van hunne leden-landbouwers onder de vol gende bepalingen: De maximumprijs wordt door de Regeering vastgesteld. Inschrijvin gen aan dezen maximumprijs en aan lagere prijzen kunnen gebeuren voor par- tijen minstens 100 ton en hoogstens 300 ton. De maximumprijs zal telkens door de Re- gecring worden medegedeeld. De betaling moet geschieden na de toewijzing con tant. Aan de hoogste inschrijvers, veree- nigingen van landbouwers, worden, wan neer er voldoende voorraad is, de partijen tot de vastgestelde maximums toegewezen. Is het quantum, dat door de vereenigin- gen wordt gevraagd grooter dan de aan wezige voorraad, zoo worden dc aange vraagde hoeveelheden pond pondsgewijze verminderd. Waneer de landbouwvereeni- gingen niet de hoogste inschrijvers zijn en niet den geheelen vóorraad wegkoopen, kan ook den handel worden gegund. De handel moet ook weer bij voorkeur aan vereenigingen van landbouwers leveren. De Regeering stelt aan de koopende voorwaar den, waaraan deze moeten voldoen om te waarborgen, dat hét gekochte uitsluitend door Nederlandsche landbouwers wordt verbruikt. De overtredingen worden met boet# bestraft. 2o. wil de Regeering, goederen door de landbouwvereenigingen zelf voor import gekocht, aan zich laten adresseeren. onder voorwaarde, dat deze goederen uitslui tend door Nederl. landbouwers worden verbruikt. Tegen friet nakoming van deze voorwaarde zal ook weer eene bete wor den vastgesteld. Rookende vrouwen. Mogen vrouwen rooken? Dit is het onder werp van een enquête, door een Engelsch tijdschrift, „Lady's Realin", eenigen tijd geleden ondernomen. Het is een amusant vragen- en antwoordenspel. Het onderzoek strekte zich uit tot Spaan- sche of Zuid-Amerikaansche dames, die, naar het schijnt, moeilijk de sigaret kunnen ontberen. Ook heeft men geen onderzoek' in gesteld in Holland en Vlaanderen, daar, volgens het Engelsche tijdschrift, de I-Iol- landsche en Vlaamsche boerinnen steeds met de pijp in den mond naar de markt of het veld gaan! Dat is een interessant nieuwtje voor de Hollandsche dames, die zulk eene boerin wel zelden of nooit gezien zullen hebben. Overigens heeft „Lady's Realin" heel wat antwoorden bij elkander weten te krijgen. Prinses Gagarine, eene dame uit den hoogen Russischen adel, is van meening, dat indien de vrouw er een genoegen in vindt; te rooken, er geen enkele reden be staat om haar van dit genoegen te beroo- 'ven. Maar een pijp of sigaar rooken is niet elegant, ie meer daar het rooken van een pijp of sigaar de tanden zwart maakt. Zij wil dus alleen aan de vrouw het rooken eener sigarette toestaan. Miss Meresia Nevil verklaart eerst, dat de vrouw volkomen vrij is om te rooken, evenals de man, maar daarna neemt zij den terugtocht aan. De vrouw, die rooken wil, zoo zegt zij, moet er goed op letten, dat zij het niet overal en altijd doet, zich af vragen, of zij door te rooken hare omge ving niet hindert en of zij het werkelijk voor genoegen, en niet om )rmodern te schijnen doet. Mrs. Hugh Fraser verdedigt het rooken warm. „Er is niets, dat zoo verfrischt als een sigaret. Maar... men moet de beste soort tabak kiezen en den rook niet in slikken." 1 V Miss Evelyn Lang is het daarmede in het geheel niet eens. „Neen, zegt zij, ik kan niet toelaten, dat eene moeder eene siga ret rookt, terwijl zij haar kind wiegt of dat eene ziekenverpleegster een pijp rookt. Tabak is schadelijk voor de hersenen, voor de keel, voor de tanden enz. enz. en in plaats van te wenschen, dat de vrouwen zulen gaan rooken, hoop ik, dat de man nen er eens mee zullen ophouden." Verdedigsters door diK-en-dun vindt het rooken door vrouwen niet. „Herwonnen Levenskracht." In de inaand October zal „Herwonnen Levenskracht" een begin maken met het uitzenden van patiënten. Reeds kwamen tal van aanvragen om verpleging in, doch on getwijfeld zullen meerdere volgen. Ter bevordering van een juist overzicht van het totaal aantal te verplegen patiën ten, verzoekt de Commissie van Beheer van „Herwonnen Levenskracht" aan hen, die voor opname in een sanatorium in aan merking wenschen te komen, hun naam en adres, alsmede den naam van den Vakbond waarvan zij lid zijn, uiterlijk 10 October a.s. te willen opgeven aan bovengenoemde commissie, Spreeuwenpark 10, Amsterdam. De plaatsing zal geschieden op deze wij ze: in aanmerking komen: Ie. de leden, 2e. de vrouwen der leden, 3e. de kinderen der leden. :i De opname zal grootendeels afhangen van het oordeel van den geneesheer. De toestand van den landbouw. Nu er, zoo wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, van regeeringswege lijnkoe ken voor veevoeder .worden verkrijgbaar gesteld, is een groot bezwaar, dat de vee teelt, tengevolge van den krijg ondervond, ondervangen. Binnenkort zal een derge lijke maatregel ook voor mais als varkens voeder getroffen worden. De regeering heeft namelijk ook gezorgd voor den aan- vper van mais, dat op dezelfde wijze als lijnkoeken verkrijgbaar zal worden ge steld. Het zuivelwezen en de mesterij zijn dan van een groote moeilijkheid bevrijd.' In normale „tijden geschiedde de invoer van' veevoeder goeddeels uit Argentinië, maar Engeland wilde thans de ladingen niet doorlaten, omdat het geén>waarborg bevat, udat ze niet door ons, land naar Duitschland verder zouden worden ver voerd. Voortaan zijn^ de boeren niet meer gedwpngên den di§{én" roggê tót voeder te gevéru" - De uitvoer Van landfiouwartibelen naar Duitschland zoowel als naar Engeland heeft nu geheel ongestoord plaats. De stremming ervan aanvankelijk werd ver oorzaakt door troepenvervoer, maar sedert de troepen zijn waar ze moeten wezen, gaat alles ongestoord zijn gang en de vraag aan beide zijden Duitschland cn Engeland is van dien aard, dat onze landbouwers met niets behoeven te blijven zitten! De uitvoer naar België staat stil. Dit land heeft wel de quarantaine-maatregelen voor den veeinvoer uit ons land opgeheven, maar de militaire omstandigheden zijn, gelijk men kan nagaan, van dien aard, dat geen invoer kan plaats vinden. Het schijnt, dat België nu door Duitschland zelf van vleesch wordt voorzien. Gemeenteraad van Leiden. De heer Hoogeboom zegt, dat het zelden voorgekomen is, dat Rijnland niet aan het verzoek voldaan heeft om te spuien. Het vuile water wordt alleen ver werkt door spuiing, de toestand blijft ecu- ter dezelfde. Spreker vindt echter dat de gemeente te zuinig omspringt met spuien. Van de zes keer is nog maar twee maal gespuid. Conform het voorstel van D. en W. wordt besloten. De heer Carpentier Alting brengt een woord van hulde aan B. en W. voor de oplossing die zij willen brengen en die hij zich een betere denkt dan die van adressanten. Spreker is echter bevreesd, dat de zaak wel eens op de lange baan kan geschoven worden, en dringt er op aan dat deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk geregeld wordt en vraagt om grooten spoed. De heer Ficjier zegt dat B. en W. niet de indruk hebben gekregen, dat de Holl. Spoor de zaak op de lange baan wil schui ven. De Holl. Spoor is van plan zoo spoedig mogelijk aan te vangen. De heer Carpentier Alting vraagt of het noodzakelijk is, dat de tunnel voor voetgangers en fietsers gekoppeld wordt aan het plan van de H. IJ. S. M. De voorzitter zet het nieuwe plan van de Holl. Spoor uiteen en zegt dat beide tunnels niet vereenigd kunnen worden. Er zullen twee aparte tunnels komen De heer Reimeringer zegt, dat dc Kamer van Koophandel bij de Holl. Spoor ook heeft aangedrongen op verbetering niet alleen aan den overweg maar ook in het station. Het praeadvies wordt aangenomen. Bij de rondvraag bespreekt de heer C a r- pentie r Alting naar aanleiding van de réde van den rector magnificus het rijksmuseum van Nat. Historie. Spreker haalt de passage aan uit die rede en vraagt of er werkelijk vrees bestaat dat het museum zal verplaatst-worden. Zoo.jja, of; B. en W. dan maatregelen' willen nemen, dat dit niet zal plaats hebben. De V o o r zit te r zegt, dat'dit bijna ge heel op dén wég Van curatoren 'ligt. Wan-' neer B. en W. zeggen, dat. die collectie, zoo nuttig, is, legt dat bijna, geen gewicht in de schaal. Spreker is er van overtuigd, dat cu ratoren in deze alle moeite zullen doen om de bezittingen die de universiteit toebehoo- ren, te behouden. De heer Carpentier Alt in g acht het noodzakelijk dat curatoren gesteund worden door andere belanghebbenden. B. en W. kunen in dezen veel steun verleenen De Voorzitter zegt, dat een schrij ven gericht zal worden aan curatoren en de regeering. Niets meer aan de orde zijnde wordl de vergadering gesloten. HET EERSTE NUMMER. Het eerste nummer, gedrukt op de eigen drukkerij, verscheen gisteren later, dan was gehoopt en verwacht. Maar wie zal het euvel duiden, als de eerste dag nog niet alles loopt, zooals het wezen moet. **-• Bij het afdrukken waren tegenwoordig de Commissarissen der Vennootschap en meerdere belangstellenden. Toen deze zich vereenigd hadden in de ruime vergaderzaal, nam de president commissaris, de edelachtbare heer A. A. van Gils, het woord om commfssarissen en mede-aanwezigen van harte welkom te heeten, Allereerst wenschte spr. een woord van d.ink te richten aan de geestelijkheid van Leiden en omgeving voor den grooten steun dien deze steeds aan de „Leidsche Courant" heeft geschonken. Zonder dien steun, aldus spr., hadden wij het zeker niet zoo ver gebracht. Spr. hoopte, dat de geestelijkheid hare medewerking, die zoo noodig en vruchtbaar is, in dc toekomst zal blijven "verleenen. Met de grootste dankbaarheid zal deze steeds worden aanvaard. Bijzonderen dank wil spr. ook brengen aan de N. V.„Futura'' "voor de zorgen aan de „Leidsche" Courant" besteed. Hij ver trouwt, dat „Futura" en .„de Leidsche Cou rant" steeds, waar het noodig mocht blij ken, elkander bewijzen zullen geven liarer welwillende gezindheid. - Spr. huldigt vervolgens den architect, den heer v. d. Laan, onder wiens leiding zulk een mooi geheel is tot stand gekomen. De heer Van Gils sprak ten slotte zijn vast vertrouwen uit in den ijver en de toe wijding van directeur en redactie. De Weleerw. heer Chr. Dessing,' kape laan te Zoeterwoude, neemt daarna het woord om zijn beste wenschen uit te spre ken voor den bloei en groei van de „Leid sche Courant". De eerw. spreker is er van overtuigd met die wenschen de gevoelens van de geheele geestelijkheid te vertolken. In hartelijke woorden huldigt kapelaan' Deising den heer Van Gils als .een man, die zonder neven-bedoelingen, zonder eenig eigenbelang, voor de" katholieke^, belangen' strijdt. Spr. hoopt,! dat de arbeid „van dejL president-commissarisen diens mede-com- tnissarisseij met ljet rijkste succoa'zullen 'fr$fden bekroöifa.r - Afslag van garnalen en vlflch. Gistermorgen ten 11 uur werd van ge meentewege de eerste afslag van gepelde garnalen gehouden op de Gedempte Vol dersgracht onder de kap. De garnalen wa ren versch en van zeer goede qualiteit, ter wijl de verpakking er uiterst zindelijk uit zag. Zij werden per maat inhoudende on geveer 2 1/2 H.G., verkocht tegen den prijs van 12—17 cent, alzoo zeer billijk. Voor de eerste maal was er tamelijk lief hebberij om te koopen. Hedenmrgen 11 uur werd voor risico van de firma Spaargaren te Oegstgeest van wege de gemeente zoetwatervisch (bliek en voorn) afgeslagen. Voor deze visch waren veel gegadigden, vermoedelijk ook met het oog op den Vrijdag. De prijzen liepen van 18—22 cent per kilo, dus vrij goed, maar de visch zag er dan ook prachtig uit. Voor hen, die in den afslag van visch, garnalen, enz. belang stellen, zij 4 alsnog vermeld, dat deze afslag zoo mogelijk steeds des morgens ten 11 uur zal plaats hebben onder dc kap op de Gedempte Vol-' dersgracht en dat een paar keer tevoren een omroeper een en ander op kruispunten van straten zal aankondigen." - V Stroozakken. Het Comité voor het ver schaffen van stroozakken aan militairen deelt ons mede onder vriendelijke dankzegging aan allen, die hiertoe bijgedragen hebben dat het bcnoodigd aantal stroozakken verkregen is. Het Comité ontving uit Den Haag 850 stuks. Daardoor is er nog een kleine overschot, waarvan door tusschenkomst van de Werk verschaffing polsmoffen voor de militairen zullen worden gebreid. Afscheids-college. Prof. Dr. J. A. Korteweg hoogleeraar in de heelkunde aan de Rijks universiteit alhier, aan wien op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag is verleend, zal zijn afscheids-college geven op Maandag 5 October a.s., 's namiddags te 2 uren in een der localen van het Academisch-Ziekenhuis. Brood en Broodprijs. Met ingang van 5 October a.s. mag in deze gemeente geen wit brood, onder welken vorm ook, worden verkocht of afgeleverd. In het bruin brood (zoogenaamd tarwebrood) mag niet meer tarwebloem worden verbakken dan ten hoogste 20 pCt. De maximumprijs van het bruin brood is vastgesteld op 8 cent voor een brood, wegende ten minste 4.5 ons, en 16 cent voor een brood, wegende ten minste 0 ons. Niemv nood brood. Naar aanleiding van een berichtje over een nieuw soort noodbrood dat door dr. G. L. Voerman te Leiden gemaakt zou zijn, deelt deze mede, dat het „proef nemingen betreft van het Rijksbureau tot onderzoek van Handelswaren, welke nog niet tot. een resultaat hebben geleid, dat voör "publicatie geschikt is". Spijbelaar. Op de veemarkt alhier is hedenmorgen een -schaap achtergebleven. De eigenaar kan zich om inlichtingen tot de politie wenden. Te water. Hedenmiddag om 1 uur kwam een losloopende koe op de Visch- markt in botsing met den ambulance wa ken. De wagen raakte van de steunblokjes, nam 'éeri draai en kwam in het water te recht. Met behulp van een schuit en stok ken hadden de militairen hun wagen spoe dig op het droge. - In beslag genomen. ï)oor dè politie alhier zijn in verschillende boekwinkels de voorradige exemplaren van hét geïllustreerde tijdschrift „Wereldwee" in beslag genomen/ oni^dat daarin verschillende teekeningen van Dh. Raemaekers voorkomen, die aan de Duitschers, Franschen en Belgen aanstoot kunnen geven. Winkelsluiting op Zondag. Maandag 19 Oef. zal in d«n Hoogen Raad worden behandeld de zaak tegen den winkelier H. A. V. die door den Leidschen Kantonrechter en de Haagsche Rechtbank is veroordeeld wegens het op Zc#dag in strijd met de verordening op de winfelsluiting verkoopen na het vast gestelde sluitingsuur. Besmettelijke ziekten. Ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad zijn van 23—29 September de volgende gevallen van besmettelijke .ziekten in de provincie Zuid- Holland voorgekomen: Leiden, 1 geval van Roodvonk; Stompwijk, 1 geval van typhus, 1 g^val van diphtlieritis. Gevonden voorwerpen. Bankbiljet van 25.— (gevonden in Augustus); 3 zilverbons van de gemeente Rotterdam; witte zak met waschgoed; kinderhandtaschje met zak doek; zwart fluweelen zak; sleutels; pak ledige meelzakken; R. K. kerkboekje; porte- monnaie met inhoud; lorgnet; nikelen hor logeketting; zwart taschje met een stuk Lijn gaas; kattebel van een rijwiel; bril; ijzeren horloge in den vorm van een man chetknoop; geelachtige dameshandschoen; zwarte handwagen; notitieboekje; zwarte ceintuur; étui met 2 potlooden; zilveren col lier met aanhanger; 2 sleutels van een mo torrijwiel; zilveren schakelarmband; wit metalen broche me tsteentjes; bok; wandel stok; zwarte rozenkrans in étui; zilveren dameshorloge; gouden kinderoorbelletje met blauwsteentje; school-agenda; koperen half onsgewicht;' zwart^damestaschje met inhoud; rozenkrans van witte koralen;vzil veren broche waarin zwarte steen met vrouwenkop; nikkelen remontoir horloge met ketting; blauw koralen halskettinkje; bruin gestroomde boxer.' -' Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag, behalve Donder dags en Vrijdags, van één tot drie uur n.m, ten politiebureele alhier.. Geboren: J.. z. van W.jan Oosten en M. van der Linden; W. A.," z. van K. Wassenaar en A. H. Eikerbout; CG M./d. van P. J. van der Kaai en M. S. ^de Ko ning; C.;J z. van G. Brands en J. Fasseur; I., z. van H.?Batelaan en S. Neuteboom; P., d. van F. P^Kluivers en J. Slingerland; J. P., z. .van' Ll van Hove^en A. van Elk; C.j'd. van D. Haarland en" J.'vanPutten; W. H., d. van P. IL van Benten ep D. M.t Metscher; A., z. van J. Singeling en~G. van; der Nat; J. S., d. van H. Stolwijk én's. M.:~' van Hertum; J., z. van J. de Bruin en E.- Noest; W F., z. van J. Berlembn erfC. Ver-, hoeven; A., df van A/ van der linden cn' E. Lepelaar. f Oy e-r 1 c d e n: C- va? Wete^/jn., 57 b;, E, C. dê Óraaf geb.'ftïVtofir I., 3vk leVeiu.4 kind van A. N.U9ink en M. Blok; S. M. Ligt- voet geb. van der Voorden, v., 52 j.; a. Bakker, wede.. J. van der Mei, 74 j.; p. Taffijn, z., 10 m.; levenl. kind van N. Yvar. merdam en M. M. Vermeulen; M. J. Coiijn geb. Rasser, v., 49 j. AARLANDERVEEN. R. K. Middenstand. De R. K. Midden» standsbond „de Hanze" in het Bisdom Haarlem, zal op Woensdag 7 October in deze gemeente eene spreker zenden, de heer H. W. Spendel, teneinde te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Hanze en vestiging van een correspondentscnap van de Coöp. Centr.' Credietbank ALPHEN. Electriciteit. Naar wij met zekerheid kunnen mededeelen is van Rijkswege nu ook vergunnifig verleend tot net graven in den Rijksstraatweg ten behoeve van den kabel voor de electriciteitslevering. Jam: mer genoeg heeft de mobilisatie de voort- zetting van den aanleg zeer belemmerd en ondervindt daarvan nog het ongemak, doordat de bij het bedrijf aangestelde mon teur zich nog steeds onder de wapens be vindt. ff Er bestaat gegronde verwachting, dat binnen enkele weken electriciteit zal kun nen geleverd worden. HAZERSWOUDE. Kalverkeuring. Onder groote belang stelling had Woensdag de kalvèrkeuring der Fokvereeniging „Al Beter" plaats. Vooral de verzameling Zwart-blaard Gro- ningsche kalveren was een kijkje over waard. De verschillende premies vielen ten deel aan de heeren: H. de Jong, P. F. Verkleij, M. Veelenturf, W. Zommerscn, Arn. de Jong, J. B. Wesselingh en Th. C. Wesselingh. Treurig ongeluk. Een treurig ongeluk overkwam dezer dagen den metselaar J d. Staaij. Bezig zijnde, met het stellen van een cementen put, geraakte het hijsciitoe- stel in het ongereecte en werd de ongeluk kige zoozeer door verschillend materiaal getroffen, dat hij na twee dagen van hevig lijden bezweek. LISSE. —Trichine. Bij den veehouder Van der Z. alhier heerscht onder de varkens trichineziekte. NIEUWKOOP. Inenting. Op Maandag 12 October a.s. te 12 uur zal in het lokaal der openbare school gelegenheid zijn tot kostelooze in enting. NOORDEN. Inenting. Op Dinsdag 13 October a.s. des middags 12 uur zal in het lokaal der gemeenschappelijke school gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. HAARLEMMERMEER. Militie-plichtigen. De protestvergade- ring die te Nieuw-Vennep werd gehouden naar aanleiding van, de vergoedingen die in deze gemeente werden gegeven, heeft naar het schijnt, wel succes opgeleverd. Over het algemeen zijn de vergoedingen aanmerke lijk verhoogd, hoewel ze toch nog niet op peil s^aan w.at in de. omliggende gemeenten wordt gegeven. Het is nu toch gebleken dat deze verhoogde vergoedink kan gegeven worden, zoodat het betreurd wordt dat dit niet reeds van den beginne af gegeven is, waardoor veel ellende zou voorkomen zijn. OEGSTGEEST. R. K. Middenstand. Donderdagavond halfacht zal in de tijdelijke school ten huize van den heer van Douveren een pro- pagandavergadering worden gehouden voor R. K. Middenstanders, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van de Hanze en de vestiging van een correspon dentschap van de Coöp. Centr. Midden- standscredictbank. Als inleider zal optre den de heer H. W. Spendel van Leiden. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Na opening met gebed en lezing der notulen deelde de Voorzitter méde dat de heer Peters wegens ongesteld heid verhinderd is de vergadering bij te wonen. De Voorzitter biedt den raad de gemeente- rekining aan en benoemt de heeren van der Voorn, Molenaar en Peters tot leden der commissie tot nazien dezer rekening. Ter tafel kwam het punt der agenda: In koop levensmiddelen. De Voorzitter deelt mede dat het steun comité alhier verzoekt 2UUU.voor in koop van boonen, erwten en aardappelen, dat het door bemiddeling van 't Koninkrijk steuncomité kan verkrijgen, om aan de winkeliers en handelaren alhier te verkoo pen, met bepaling van prijs. Door verkoop langs dien weg kan schaarschte en duurte worden voorkomen. Ds. Ekering was als afgevaardigde der steuncomité's ter vergadering om de plan nen der comité's uiteen te zetten. Nadat de voorzitter de bezwaren van den heer Van Dam. nl. dat door de groote in koopen de levensmiddelen duurder zouden owrden, en van den heer Van der Voorn, die op de risico wees als de producten goed- kooper werden na den Inkoop, had beant woord, werd met algemeene stemmen 2000 als voorschot renteloos aan het comité toe gestaan. Besloten wordt aan het gezin van den ge meentebeambte Terhorst, op een schrijven rijkstoclage, nog 2,10 toe te staan, zoolang van Ged. Staten, deze wekelijks boven de hij onder de wapenen is. Bij de rondvraag spreekt de heer Lievcrse de wenschelijkheid uit dat te Hoogmadé tij delijk een tweede nachtwacht wordt aange steld, daar men thans geen politie 's nachts in het dorp ziet en de aldaar gestationeerde rijksveldwachter reeds geruimen tijd elders in den lande dienst- moet doen. De Voorzitter was van oordeel dat de nachtwacht Hoogeboom altijd trouw op zijn post is. Hij ziet daarom de noodzakelijkheid van een tweeden nachtwacht niet in, temeer daar hij vernomen heeft dat de rijksveld wachter aldaar weder op zijn standplaats is teruggekomen. D.é Raad gaAt daarna in geheime zitting (ef hespéékirig réclamé Hoofdelijken omslag

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2