Gemeenteraad van Lisse. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag26Sept.no. 1508. Uit de Pers. De „Internationale". iVoor die Internationale sociaal-demo cratie heeft die oorlog oen ware qrisjs] doen uitbreken, merkt jbe^p ent rum pp> De „internationale" is ineengestort, schrijft het Zwabische socialist en-blad „Tagwacht", wijzende op de geschillen tusschen de Belgische, Djuitsohe en Fran sche partijbesturen. En in „Het Volk" erkende dezer da gen de heer Vliegen^,D|e sociaaldemo* oratie maakt, internationaal en nationaal, een moeilijken tij'd dppr^" Inderdaad 1 Het is nog niet heel lang geleden, dat de sociaal-democratie meende den oorlog in E,uropa te hebben voorkomen. Zij ging daarop wij herinnerden er onlangs nog aan niet weinig trotsch, ook hier te lande. Maar al heel spoedig werd deze grootspraak beschaamd. En de feiten hebben nu ook weer in het licht gesteld, dat de broederschap, die het socialisme predikt, een stevigen grondslag mist en dat zijn beginselen en leerstellingen niet anders dan uto pieën zijn. Men kan er daarom den sodaalhdemo- craten individueel geen verwijt van ma ken, dat zij in strijd met die hersen schimmige ideeën hebben gehandeld. Veeleer moet het in hen worden ge prezen, dat ook zij de trouw aan het vaderland niet verloochenden en zich als goede staatsburgers bereid toonden hun plicht te doen. Maar hét fiasoo van hun internationale leer en opvattingen is onbetwistbaar. Ook hirer streek ide practijk haar mee- doogenloos vonnis. Het vermaak in bedrukte dagen. De Maasbode schrijft: Wij leven onder den indruk van den oorlog. Er is weinig vertier en handel. Vader en kostwinner zijn onder de wapet- nen, de zaken gaan slecht, de werk Loos» heid is algemeen. Honger en gebrek staan voor de deur, en mensühen, Idlie nog pooit de hand toil vragen hebben uitgestrekt, moeten thans leven van de bedeeling! Wij leven tusschen misère en malaise, 't Moet wel zoo zijn. En Joch sluipt de twijfel soms ons hart binnen... Is het wel zoo erg? Beseft men den ernst van den toestand? Gevoelt men wel de verplichting van de zorg voor de toekomst, of acht men zich genoegzaam verzekerd door het be staan van een Nationaal Steun-Comité. Dezer dagen stond in de bladen het verslag van ide procedure 'tusschien dq Vereeniging „Het Kon. Ned. Toon-eel" en een groep artisten. De advocaat der artisten zeide in zijn pleidooi letterlijk: „Verminderd Schouwburgbezoek" zegt de Raad van Beheer. „Onwaar, meneer de kantonredhtier", aldus mr. Parser, „Carré Zaterdag en Zondag uitverkocht, Rpzentheater uitver kocht, Flora uitverkocht, Panopticum stampvol, FransCati betaalt zijn artisten 105 procent enz. enz." Spreker, aldus gaat het verslag voort, doet voorlezingen van rgdensies uit dag bladen, waarin geconstateerd wordt, dat er veel belangstelling is voor Concertzaal en schouwburgzaal'. Nu -de Koninklijke Vereeniging. Spr. heeft zes couranten, waarin /geconsta teerd wordt, dat de toeloop naar den stadsschouwburg groot is. Tegen die feiten kan weinig worden ingebracht. Nog merkwaardiger is, wat de verde diger aan deze woorden toevoegde: „vooral wanneer men bedenkt, dat Augustus en September de slechtste maanden zijn voor de Kon. Vereenigin'g Verleenden jaar speelde men in die maanden daar voor stoelen en banken". Verleden jaar was 't in de maanden Augustus en September maar slap met het uitgaand publiek. Toen was 't vrede, welvaart en voorspoed. Uit de Natuur. XIX. Onderzee booten. Alhoewel de ontwikkeling en vooral de praktische toepassing van de onder zeebooten nog geheel nieuw is, dateeren de plannen en wel meest zeer fan tastische reeds van ouden tijd. De eerste ernstige poging tot het bouwen van onderzeebooten werd in Parijs ondernomen door Fulton, die er in slaagde een vaartuigje te ontwerpen van 7 meter lengte, dat, met twee personen bemand, zich gedurende een drietal uren onder water bewegen kon. Ondanks dit vrij gunstig resultaat, werden de proef nemingen, uit gebrek aan belangstelling in regeeringskringen, spoedig gestaakt en vergeten. Eerst vooT ongeveer 25 jaar werd plotseling opnieuw de aandacht op het vraagstuk gevestigd en werden in vele landen bijna gelijktijdig proefnemingen gedaan, die zich echter in twee ver- Na leren wij fcn oorlogBti^ia^rg en werkloosheid drukken one, armode en ellende bedreigen ons, uitkomst i® nog niet te benaderen, <en de schouwburgen zijn uitverkocht, de publieke plaatsen ran vermaak zitten propvol. Wat een eigenaardige wetdld toch Vergadering van gisteravond Aanwezig 8 leden. Afwezig de heer van Lijnden. Er zijn twee vacatures. Voorzitter jhr. R van BönninghauBen, burgemeester. Naar aanleiding der notulen vraagt de heer Warmerdam waarom Ged. St. de belasting van honden ook voor min vermogenden, op f 5 hebben bepaald. De Voorzitter zegt, dat Qed. St. aannemen, dat, behoudens het tegen deel, deze honden ook luxehonden zijn. De notulen worden vervolgens vastge steld. De Voorz. deelt mede dat in gekomen zijn goedkeuringen van Oed. Staten, betreffende raadsbesluiten. Op den 21 Sept. is de kas opgemaakt van den gem.ontvanger en in orde bevon den. 'Er was in kas f3134.42i/2- Naar aanleiding van een adres van gemeente- naren, meest bewoners der Kanaalstraat, waarin verzocht wordt de straatlantaarns weer gewoon te laten branden, hebben B. en W. zich gewend tot den gasdirec- teur. In zijn antwoord aan B. en W. zegt de gasdirecteur, dat de kolenvoorraad voldoende is tot Januari. Verder advi seert hij de lantaarns met het oog op onveiligheid en ongelukken vanwege de duisternis wederom als vroeger te la ten branden, omdat de besparing van ge ringen invloed is. De heer Warmer dam vindt, dat de grond niet meer be staat om de lantaarns niet meer als vroeger te laten branden. Er zijn kolen te bekomen. Mede met het oog op de veiligheid stelt spr. voor de lantaarns weer als gewoon te laten branden. De heer v. Zanten stelt voor de zaak aan *B. en W. over te laten, naar aanleiding van de gegevens van den di recteur, die moeilijk op het oogenblik te controleeren zijn. Aldus wordt beslo ten. Besloten wordt vervolgens naar aan leiding van een schrijven de brug en straat van de Chr. school over te nemen. Brug en straat zijn door de Chr. school in orde gebracht en door den gemeente opzichter goedgekeurd. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de stationschef per adres gevraagd heeft 1/3 van de kos ten te willen dragen om zijn zoontje, die achterlijk is, in een inrichting te plaatsen, waar nog iets van hem terecht kan komen. DeVoorzitter zegt, dat B. en W. daaromtrent geen voorstel hebben. De Voorz. meent, dat men door h geld te geven de deur openzet voor vt andere aanvragen. Met het oog op de buitengewone tijden is het daarenboven heel moeilijk het bedrag toe te staan., De heer Lef eb re vraagt, of we hier met geen geval van krankzinnigheid te doen hebben. De Voorz. zegt, als wij een uitspraak van den dokter hebben, is de zaak uitgemaakt. Wij hebben die niet. De Voorz. wil gaarne helpen, maar v/e moeten ons laten leiden door wat recht is. Besloten wordt de knaap door een dokter te laten onderzoeken en met die gegevens zich tot het gouvernement te wenden. Verder wordt een adres voorgelezen van 'de firma van Werkhoven om den grond voor de perceelen, die zij in huur heeft op den Rijksstraatweg te bestra ten. B. en W. hebben zich gewend tot den heer van Zanten, die eigenaar is. Ook deze doet het verzoek. Het Dag. Bestuur heeft daarom den gemeente-op zichter om advies gevraagd, die advi seert tot bestrating. De heef Warmer dam vraagt of dit op den weg van de gemeente ligt. De Voorz. zegt, dat het een bestaande straat is. Besloten wordt tot bestrating over te gaan. De heer Warmerdam vraagt of geen adres is ingekomen van „Bid en Werk" en „St Isidorus" inzake voorziening in werk loosheid. De Voorz. zegt van ja, maar het is vergeten het onder de ingekomen adressen op te nemen. Het zal na de agenda behandeld worden. Vervolgens komt punt 2 van de agen da „Verordening trichine bij varkens" aan de orde. Bij deze verordening wordt schillende richtingen begaven: de eigen lijke onderzeebooten, die zich uitslui tend onder water verplaatsen, en de duikbooten, die zich willekeurig als een gewoon schip aan 't wateroppervlak be wegen kunnen, dan wel zich onderwater verplaatsen Bij beide type's van booten komt het er op aan, dat zij volkomen waterdicht gesloten kunnen worden, be stand zijn tegen de vooral op groo- tere diepte enorme drukking van het water, en bij de voortbeweging zoo min mogelijk weerstand ondervinden. Om aan deze beide laatste vereischten te voldoen, heeft men den booten een cirkelvormige gedaante gegeven, over eenkomend met die van de torpedo's. (Zie ons nummer van gisteren.) De voortbeweging geschiedt bij beide soorten met een Schroef, 'die bij de onderzeeboot gedreven wordt door elec- triciteit uit een meegevoerde accumula toren-batterij; daar de hoeveelheid elec- triciteit door de zwaarte van de accumu latoren beperkt is, zijn de onderzee booten dan ook niet in staat tot het verboden het slachten Tan varkens zon der aangifte, het vervoer van geslachte varkens, verkoop of weggeven van ge- heele of gedeelten van varkens, zoo deze van gemeentewege niet van trichinen vrij zijn bevonden. Het voor dit onderzoek benoodlgde spierweefsel moet kosteloos worden afgestaan. De Voorzitter opeist de be raadslagingen. De heeren v. "Zanten en Warmerdam juichen deze veror dening toe, met het oog op de vele ziek ten, die hebben plaats gehad. De laat ste spreker stelt voor 70 pet. vergoeding te geven. De Voorz. is tegen 70 pet. Beter vindt hij, dat de slagers een fonds stichten, waaruit de vergoeding wordt betaald. De heer Warmerdam zegt dat de arbeider die een varken heeft moeilijk de premie kan betalen en be pleit nogmaals de billijkheid van 70 pet. De verordening wordt met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. Over de vergoeding zal in een volgende verga dering beslist worden. Tot leden van de stembureaux in het eerste district worden vervolgens be noemd :als voorzitter de burgemeester, als plaatsvervanger de heer Parijs. Als leden de heeren van Lijnden en O. Tromp In het tweede bureau als voorzitter de heer Lefebre, als plaatsvervanger de heer Pijnacker, als leden de heeren J. Zane- veld en Warmerdam. In het tweede dis trict als voorzitter de heer Riggel, als plaatsvervanger de heer v. d. Velden, als leden de heeren van Zanten en Lan- geveld. Plaatsvervangers zijn de heeren O. v. d .Veld en Alb. v. d. Zaal Bij punt 4 van de agenda „Af en over schrijving gasbedrijf" wordt een bedrag overgeschreven van f1500. Het raadsbesluit aangaande den uit voer van kolen en cokes wordt inge trokken. Aan den politieagent Zindel wordt 50 gulden voor zijn rijwiel toegestaan. Alsnu wordt behandeld het adres van bovengenoemde vereenigingen, waarin verzocht wordt bij mogelijke werkloos heid werken van gemeentewege uit te voeren, die toch uitgevoerd moesten wor den. Zij hebben een werkloosheidcomité opgericht en vragen, dat een der raads leden daarin zitting zal nemen. De heer Wa rm e rd am bespreekt nader dit adres en bepleit krachtig, indien er werk loosheid komt, dergelijke werken ter hand te nemen. Spr. brengt dank aan het steuncomité, maar meent, dat steun aanvulling, werkverschaffing hoofdzaak moet zijn. DeVoorzitter zegt, dat hij veel voor het adres voelt. De heer Lefebre vindt het beste, dat een van de leden van het Dag. Best. zitting in het bestuur neemt. Bij stemming wordt wethouder Riggel als lid van het oomité aangewezen. De heer Warmerdam brengt B. en W. dank voor de bereid willigheid, waarmede zij het adres ont vangen- hebben, en wethouder Riggel, dat hij de benoeming heeft aangenomen. De Raad neemt vervolgens een be sluit, dat jfroeken van verschillende wegen ontdaan zullen worden van struikgewas met het oog op het uitzicht en de veiligheid. Hierna wordt de vergadering gesloten. De huidige toestand In België. Wie hadden het voorrecht iemand te spreken, die deze week door geheel Bel gië heeft gekruist Van zijn veelvuldige ervaringen mochten wc het een en ander vernemen. Zondag 1.1. begaf hij zich per auto van Maastricht over Verviers naar Luik. In Verviers vertelden hem' de beambten van den spoorweg dat de Belgen den spoorweg hadden vernield tusschen Tir- lemont en Leuven, zoodat de verbin ding met die stad en verderop met Brus sel verbroken was. Den volgenden dag, Maandag, ontdekte onze iegstm'ah op zijn tocht van Luik over Tirlemont naar Leu ven en verder naar Brussel, dat de Duit- schers er al weder in geslaagd waren den spoorweg te herstellen en de ver binding met Brussel weer tot stand te brengen. In den tijd van 12 uren moest dat werk zijn geschied. In Leuven had 'onze zegsman' het groo- te genoegen prof. Noyotns te spreiden, did( zich imet zijn vrouw geheel aan de ge wonden wijdt De Hollandsche -profes sor, voor wien onze zegsman een hooge bewondering opvatte, klaagde, dat de krachten te kort schoten en versterking maken van groote reizen. Het sturen van deze booten geschiedt onder water langs een bochtige lijn door middel van een achterroer, waarbij het schip zich steeds met de voorpunt een weinig naar "be neden hellend door het water verplaatst. Bij de duikbooten, die een hooger model hebben, van boven meer breed zijn en door het hebben van een kiel meer op den gewonen scheepsvorm gaan gelijken, geschiedt de beweging naar de diepte door op de zijkanten aangebrachte vinnen, die de boot geen helling geven, maar deze gelijkmatig rechtstandig naar beneden drukken, welke beweging nog ondersteund wordt doordat men ballast- tanks vol water doet loopen en daardoor het drijfvermogen vermindert. De schroef van de duikbooten wordt bij het varen onder water door electriri- teit bewogen. Komt echter de boot aan de oppervlakte, dan wordt van de be weegkracht van een benzinemotor ge bruik gemaakt Bij het varen onder water kan de laatste niet gebruikt worden, omdat dan van het Roode Kruts dringend noodzake lijk wak, omdat er vele arme stumpers in de velden aan hun wanden lagen te sterven. In opdracht van prof. Noyons heeft onze zegsman aan het Duitsdh le gerbestuur te Bmsstf versterking van hfct Roode Kruis te Leuven gevraagd. Het Belgische Roode Kruis kreeg van de Duitschers geen vergunning, maar wel werd door het Duitsdie Roode Kruis veel materiaal gezonden, zoodat ver ondersteld mag worden, dat de Jaak, dito prof. Noyons 2100 edeltmoeidg pp zich genomen heeft, niet meer zoo ver pletterend zwaar is. Het gasthuis lag vol giewonden. Elders waren nog wel bedden beschikbaarop ééne plaats b.v. wel 60, deelde prof, Noyons mede, maar de verplegers ontbraken. Bij de Duit- sche gewonden, die hij ter verpleging ontving, constateerde dr. Noyonis meest hoofd- en borstwonden. Daaruit leidde hij af, dat de Belgen met hun geweer vuur juist treffen. In Brussel had het gewone leven weer zijn gang genomen. Onder dat gewone was er wel het een en ander, het licht zinnige, dat onzen zegsman in een zwaar geteisterd land onaangenaam verraste. Daarbij vergeleken was Maastricht veel meer in de juiste stemming. De gods vrucht en ernst, welke in die stad tot uiting kwamen, hadden hem1 zeer getrof fen. Van Brussel ging het over Alost naar O ent; Alost, eenmaal reeds door de Duitïsch ers genomen, was weer in han den der Belgen, iMelle voor Qent, toomde de sporen, dat er hevig gevochten was. Bijna alle huizen waren er verbrand en verwoest Alleen de, ook door veel Hol landers bezochten kostschool (Pensionat des Jo?éphïtes) is ongedeerd. De streek om Gent, een Belgisch „Wiestland", een streek van bloemenkweek en van tuin bouw met veile kassen had niet gele den. Men had er zich zeer ongerust over gemaakt, maar deze streek heeft gedeeld in het voordeel, dat Qent zich door onderhandelingen miert den Duitsohen le gercommandant had verworven. In Antwerpen was de s'temming opge wekt Zooals al veel is vermeld, men arbeidt er aldoor aan versterkingen. In den pikdonkeren avond waren van de forten de zoeklichten werkzaam. Eigen lijk waren het geen zoeklichten. Die im mers werpen slechts een enkele schelle straal het luchtruim door. Maar men zou de Belgische instrumenten beter schijn- werkers kunnen noemen. W,ant ze ver lichten een groot vlak van den hemel tegelijkertijd, zoodat het afzoeken van het luchtruim veel meer effect kan heb ben. Van Russen in België is geen spra ke. Ook niet van Engelschen, hoe gaarne onze zegsman het hun ook hadde gegund. Men was in de Scheldestad verheugd over de hoopvolle berichten, welke de bladen dien avond bevatten over de reus achtige nederlagen der Duitschers. Toen onze zegsman Woensdag en volgende dagen omtrent de bewegingen en de aantallen der Duitsche troepen in Bel gië meer had gezien, hield hij op geloof te schenken aan die berichten der Ant- werpsche bladen. Woensdag was hij nl. te Mons, Jemappe en verschillende an dere plaatsen. Te Bavet lagen onder de hoede van Engelsche verpleegsters Fran- sche en Engelsche gewonden. In het Fransche plaatsje Binche kon hij lun chen in een kamer van de herberg, waar blijkens krijtopschrift op de deur, dej Oostenrijksche generale staf verblijf had gehouden. Deze was pas vertier Zuid-I waarts opgetrokken. Een ander klein plaatsje in die streek is Bois d'Haine. Onze zegsman sjDrak; er den directeur van de bijfabriek der bekende Kwatta. Men was er drukker, aan het werk dan ooit te voren. Voor het Duitsche leger namelijk. Een oogenblik had men de fabriek bijna moeten stop zettervlEr kwam gebrek aan suiker. Oeen nood echter. H,et Duitsche legerbestuur requireerde deze grondstoffen in vol-i doende hoeveelheid. Voor de Fransche mijnstreek had men algemeen ongere geldheden onder de bevolking en vree- selijke Duitsche represailles gevreesd. Gelukkig is men daarvan verschoond ge bleven. Vreeselijk echter was het gesteld met Dinant, waar onze zegsman Donderdag aankwam. Over het bitter lot van dit liefelijk stadje heeft onze oorlogscorrespondent te veel van de aanwezige zuurstof uit de aanwezige lucht verbruikt zou wor den, en men óf wel de verstikkende afgewerkte gassen in de scheepsruimte zou krijgen, óf ze naar buiten zou moeten voeren, waar ze door het regelmatig op borrelen van gassen de route van de boot aan het wateroppervlak nauwkeurig zouden afteeken en. Wanneer de boot zich onder water bevindt, is men door de z.g. periskoop in staat de omgeving waar te nemen. Deze bestaat uit een lange buis, welks top boven water uitsteekt en waarin een prisma-stelsel is aangebracht, zoodat op een wit veld onder de periskoop, als op het matglas in een foto-toestel, een nauwkeurig beeld van het wateropper vlak geworpen wordt Wanneer de boot dieper duikt, kan door 't onder water gaan van de peris koop geen gebruik worden gemaakt; een kompas werkt in het stalen omhulsel ook niet juist, zoodat ook deze niet kan dienen om de juiste richting te doen behouden. Teneinde het schip nu, dieper reeds verhaald. Een ontstellend feit ech ter, dat wel een verbijsterende werking moet hebben, deelde onze zegsman ons uit de allerbeste bron mede. Het betreft den te Dinant algemeen bekenden en, om zijn weldadigheid en voortreffelijk heid hooggeachten heer Himmer. Ontstellend en veelbeteekenend is de wiize waarop is deze notabele is behan deld. Hij was sinds 17 jaar vlce-oonsul van Argentinië. Aan zijn woning hing bij het binnentrekken der Duitschers niet alleen het wapenschild maar ook de vlag van Argentinië uit Niettemin werden door de Duitsche soldaten de deur en de ramen geforceerd. Meubelen werden kort en klein geslagen, het consulair archief vernietigd, vlag en schild neer gehaald. Daarop werden uit de fabriek die door een tuin gescheiden achter het huis ligt, de heer Himmer en een der tigtal werklieden te voorschijn gehaald. Zij werden gevoegd bij een aantal an-i dere mannen, die zonder vorm van pro ces zijn gefusilleerd. Weer heette fret, dat op Duitsche troepen was geschoten. Van Donderdag af was in Zuid-Bel- gië en verdere dagen ook in het overige België een groote troepenverplaatsing van Frankrijk uit merkbaar. Dit verplaat sen gebeurde met bewonderenswaardige snelheid en technische kalmte en zeker heid. Van een nederlaag in Frankrijk ge loofde onze zegsman niets meer. Integen deel moest het succes der Duitschers niet gering zijn om In België een zoo grootsch opgezette beweging te organi- seeren. Met de geweldige troepenverplaatsin gen, die wel niet anders dan Antwerpen ten doel kunnen hebben, ging in de! tweede helft dezer week een nog ver scherpte contróle en groote geheimzin nigheid gepaard. De Duitschers lieten om zoo te zeggen geen muis door. 't Was in alle steden onmogelijk in of uit de stad te komen. De sfeer der troepen concentratie en de daarmee gepaarde contróle bereikte Vrijdagmiddag Luik. Vele Maastrichtenaren waren dien dag nog naar Luik gegaan. Het werd hun niet vergund de stad weer te verlaten. Voor een tijd van vier vijf dagen moes ten zij er blijven. 1 U hebt dus den indruk, zoo vroegen we onzen zegsman, 'die zooveel met eigen oogen heeft aanschouwd, dat in België kolossale gebeurtenissen op til zijn? Inderdaad, zegde hij. i Vreest ge dan voor Antwerpen het ergste? vroegen we. Daarop kan hij, na hetgeen hij had gezien en ook van Duit sche officieren vernomen had, niet ant woorden met een ontkenning. Gaarne had hij ontkend, zegde hij, als dat slechts mogelijk ware geweest. Wij moeten daarom den toestand van België zeer donker inzien. (Msb.) De Engelschen in IJmuiden. In IJmuiden, omgaande en sprekende met velen, die de Engelsche bemanning der gezonken kruisers zagen landen en een en ander van hen hoorden, ontving men, aldus een der corr. van het Hbl., een diepen indruk van het gevaar waar mede duikbooten oologsschepen bedrei gen en tevens van het flinke, mannelijke karakter der Britsche zeelui. Zij waren plotseling in zee gestort en hadden veel geleden en doorgestaan, maar blijmoedig en bedaard kwamen zij aan land, trok ken droge kleeren aan en hielpen elkan der. De oommandant va de „Hogue", de kapitein ter zee Nicholson, was in geen vier weken uit de kleeren geweest. Men had zeer ruw weer gehad en einde looze waakzaamheid was noodig geweest Toen de ontploffing plaats had, meenden de officieren dat het schip op een mijn gestooten was, wat de andere kruisers blijkbaar eveneens meenden, want zij snelden toe om te helpen redaen en wer den toen achtereenvolgens door een tor pedo getroffen. En wat zeide een der Engelsche officieren vajrt 'die heman.nj.ngt der Duitsche duikboot? Ze zijn onze Vijanden, maar ze zijn dappere kerels (they are brave men.") Want ze had den niettegenstaande het ruwe weer en de holle zee 'hun gevaarlijken tocht voort gezet om den vijand afbreuk te doen, en welke kansen de onderzeeërs met hun dunne huid en wondbare machinerie loo pen bij zulk een aanval kan iedereen be seffen. Deze hulde aan den dapperen vij and strekt den Britschen zeelieden tot ondergedoken, ook zijn rechten gang te kunnen doen houden, heeft men een ver nuftig toestel, de gynoskoop, aangewend, een zware tol, aan een horizontale as draaibaar opgehangen. Deze tol, die zeer snel langs electrischen weg wordt rond gedraaid, behoudt steeds zijn zelfden stand in de ruimte; draait dus de boot, dan zal de tol direct ten opzichte van de boot een anderen stand hebben en kan men 'de boot dus gemakkelijk ln de oude richting terugbrengen. Teneinde geruimen tijd onder te kun nen blijven, nadat de lucht in de kamers door de ademhaling bedorven is, wor den cylinders met vloeibare zuurstof medegevoerd. Aan de voorzijde van de boot be vindt zich een buis, de torpedolanceer- buis, waardoor men, eenmaal een vijan delijk schip genaderd zijnde, enkele tor pedo's kan afvuren, die meer kans van treffen hebben, omdat zij van korter af stand geschoten kunnen worden dan dit met de gewone booten 'mogelijk is. H< I

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3