ALBKRÏ UIHL Nederland en de Oorlog:. zeide de kardinaal o.m., „waar ik 400 Belgische vluchtelingen gezien heb. Zij worden er prachtig verzorgd. Gij kunt dus heel gerust zijn, want gij zult daar door de Engelsche fami.ie; van Londen en omstreken hartelijk ontvangen wor den." De Belgische bladen melden nog, dat de kardinaal Zondag te Londen op het Buckingham Pa!ace ontvangen werd door den koning en de koningin. In den mid dag defileerden 50.000 Katholieke Ieren langs hem, terwijl hij tusschen Redmond en O'Connor op het balkon van de West- minster cathedral s.tond. DuiUchland wil nog geen \rede. De „Nordd. Allg. Zlg.'" schrijft: In de leugencampagne, welke den oorlbg van de Triple Entente tegen Duitsch- land vergezelt, komen den llaatsten tijd ook berichten voor over de behoefte van Duitschland aan vrede. Nu eens wordt gesproken over een beweerde uitlating van den Rijkskanselier omtrent Duitsch- lands geneigdheid tot het sjluiten van vrede, waarop Grey door bemiddeling van Amerika een fier antwoord heeft gegeven, dan weer zegt men, dat tie Duitsche gezant te Washington zich moeite zou geven voor Diuitschland den vrede te bereiken. Die neutralen moeten door het uit strooien van dergelijke berichten den in druk krijgen, dat het Duitsche Rijk s\trij- densmbede zich wil s/chikken naar de vredesvoorwaarden van de Triple En tente. Tegenover dit gegoochel kan worden verklaard, dat het Duitsche volk in den oorlog, welke het werd opgedrongen, de wapenen niet zal neerleggen voor het strijdende de waarborgen heeft be reikt, wjelke het noodig heeft voor zijn toekomst ?n de wereld* De houding van [Italië. Mei groote belangstelling, zoo ver neemt het „Giorna d' Italia" uit Peltro- grau slaat de Russische pers de hou ding gade van Italië. In politieke krin gen wordt gezegd, dat een interventie noodzakelijk zal zijn en men slechts, het ontslag van minister di San Giuliano afwacht, die niet alleen een voorstander van het 'Drievoudig Verbond, maar ook ziek is. tHet eers.te vinden de Russen natuurlijk veel erger dan het laatste en zij zouden gaarne zien dat het tegen woordige Italiaansche kabinet zoo spoe dig mogelijk .zijn matten oprolde om plaats te maken voor een hetwelk het bondgenootschap met Djuitsjchland en Oostenrijk eenvoudig verklaarde voor een „waardeloos s.tuk papier", ziel} schaarde aan de zijde der Triple En tente en dus de enormiteit beging de wapenen op te vatten tegen zijn eigen bondgenoot. Misschien dat zij die daar op speculeeren, wel eenige hoop begin nen te koesteren bij het vernemen van het bericht afkomstig uit Venetië volgens hetwelk de kruiper „Piemonte" uit Somaliland teruggeroepen is naar de Italiaansche wateren. Een begin van Ita- lië's vloot-mobilisatie Ook de Regeering te Boekarest is vol belangstelling voor Italië's plannen. Uit Russische bron wordt zelfs gemeld, dat uit Boekarest een deputatie naar Rome is vertrokken om poolshoogte te nemen van Italië's politieke plannen, aangezien de positie van "Roemenië in het Euro- peesch conflict van denzelfden .aard zou zijn als die van Italië. Voor het konin klijk paleis te Boekarest heeft een mani festatie plaats gehad ter eere van Rus land. Roemenië's zuiderbuurman Bul garije acht, zooals men weet, zijn natuurlijke plaats aan de zjjde van den Driebond. Het prijsgeven der neutraliteit door Italië zou dus misschien ook aan leiding kunnen worden voor een ge vaarlijke verhouding tusschen Bulgarije en Roemenië. Gemengde Oorlogsberichten. Hulp voor de Belgen. Gelijk wij reeds meldden, hebben zich in verJ schillende Engelsche kolonies hulpfond sen voor de Belgen gevormd. In Mel bourne bedraagt dit fonds reeds 150.000 gulden, in Sydney 325.0100 gulden. GisJ teren zijn door den burgemeester van, Melbourne f 120.000 aan den Belgischen gezant in Londen gezonden, om deze aan koning Albert te overhandigen. Bommen in Tsingtau. Een Japansche aeroplane wierp bommen op de kazernes van Tsingtau en kwam onj gedeerd terug. De vloot in de baai van Lao-lshan opereerend, sloeg de vijande lijke verkenningen terug. Duitschers en Japanners. Officieel wordt uit Tokio gemeld: Een detachement verkenners maakte zich Zondag meester van het station te Kiauchou. De Hela. De Engelsche admiJ raliteit bericht, dat de onderzeeër E 0 veilig is teruggekeerd na een Duitschen kruiser te hebben getroffen met een torpedo, 6 mijlt ten zuiden van Helgo land. Deze kruiser is, meent men, de „Hela". De dood van generaal De la Rey. Uit Kaapstad wordt gemeld: Generaal De la Rey, vergezeld door generaal Reyers, keerde gisteravond per automobiel huiswaarts. Hij ontmoette in een auto politie, die den weg bewaakte tegen een bende bandieten. Men som meerde de auto van De la Rey stil te staan; 'deze gehoorzaamde niet, waar op de politie een kogel afschoot, die? De la Rey in het hart trof. Het ongeval maakt diepen indruk in het land. De eerste toespraak van Paus Benedictus XV. Bij de ontvangst op 7 Sept. van alle geloovlgen van zijn voormalig aarts- diocees, aan wie de H. Vader op den morgen van dien dag, onder een door hem opgedragen H. Mis, de H. Com munie had uitgereikt, hield hij in de Sala regia tot hen de volgende toespraak: „Dezen ochtend heb ik mijn ontroering niet kunnen bedwingen, toen ik de H. Communie nuttigde en het Brood der Engelen aan mijn geliefde kinderen uit deelde. Want ik gevoelde het pijnlijke der scheiding van u, met wie ik juist op dit oogenblik zoo innig vereenigd was. Maar laten wij niet spreken van schei ding, want daar scheiding slechts be trekking heeft op de lichamen, blijven de zielen steeds ten nauwste met elkaar ver bonden. Ik zal naar mijn geliefd Bologna niet meer terugkeeren, maar gij, mijn geliefde Bologneezen, zult naar Rome komen en gij zult hier uwen vroegeren aartsbisschop bezoeken en mij troosf brengen door goede berichten o/er u godvruchtige gezindheid en uw werk zaamheid. Voornamelijk de jongelingen van de katholieke vereeniging voor de jeugd, 'beveel ik in de katholieke actie ten sterkste aan. Weest sterk in het belij den van uw geloof en verspreidt overal door uw edele werkkracht de vruchten van uwe christelijke gezindheid. Ik keer niet meer naar Bologna terug, en ik zal ook niet meer den zoo geliefden Monte del la Guardia bestijgen, om de H. Moeder Gods ve vereeren, maar gij, mij ne zonen, zult de allerheiligste Maagd gaan bezoeken voor uwen voormaligen herder, cpdat de Moeder vol van genade hem bescherme en bijsta in het .nieuwe en moeilijke ambt, waartoe de Heer hem geroepen heeft. Ten einde nu deze wonderbare eenheid der heilige liefde in u steeds krachtiger te doen worden, beveel ik u, geliefde zonen, in het bijzonder de vereering van het allerheiligste Sacrament des Altaars aan. Vooral in dit Sacrament wordt die bovennatuurlijke vereeniging ge vierd, welke eenmaal in de Zaligheid des Hemels haar voltooiing vinden zal. Na deze woorden werden alle aanwe zigen Fogelaten tot de handkus. Mgr. Menzani, de vicaris-generaal van Bologg- na, kon van ontroeering nauwelijks spre ken, toen hij den H. Vader met eenige woorden voor zijn opwekking wilde dan ken. Onder geestdriftige toejuichingen keerde daarna de Paus, vergezeld van de leden der hofhouding, naar zijne vertrek ken terug. RINNRNLAND. De Troonrede van 187 0. In de huidige omstandigheden is bet interessant te herinneren aam hetgeen in de troonrede van het oorlogsjaar 1870 gezegd werd. De Koning sprak toen o.a.: „Ik gevoel behoefte het in deze ver gadering uit te spreken, hoe ik hooge- jijk de trouw en vaderlandsliefde waar deer. door het Nederlandsche yolk, ge durende de ernstige omstandigheden der laatste maanden op zoo indrukwekkende wijze aan den dag gelegd. Eenparig bleek de wil, wat ook .ge beuren zou, de zelfstandigheid yan den staat te handhaven. 'Zee- en landmacht, nationale militie, schutterijen, vrijwillige vereenigingen, wedijveren In dien geest orde en rust heens.chen overal, de last der inkwartieringen wordt met toewij ding gedragenvoor de gezinnen der opgeroepen militieplichtigen wordt m ill- del ijk gezorgd, en bij dit alles mogen wij met voldoening wijzen op de gelijk tijdige werkzaamheid onzer landgenoo- ten voor het Roode Kruis. In onze vriendschappelijke betrekkin gen met de andere mogendheden' bracht de uitgebroken oorlog geenerlei stoornis. De oorlogvoerenden hebben niet al leen de door mij aangekondigde strikte onzijdigheid erkend, maar tot de pplos- sing der daaraan uit haren aard verbon den moeilijkheden welwillend de hand geboden. Vele zijn de bewijzen van vertrouwen in dezen hachelijken tijd door ons ont vangen. Het is mijn bepaald voornemen bij de gekozen onzijdigheid te volharden. Intusschen heeft de loop der gebeurte nissen mij vrijheid doen vinden, met het huiswaarts, zenden der buitengewoon bij eengeroepen lichtingen een .aamvamg te maken, en daardoor de ingezetenen .van buitengewone lasten te ontheffen. Mo gen weldra die buitengewone maatrege len niet (meer moodig zijln-'" Hieruit blijkt, dat de toestand in 1870 minder kritiek was dan thans. De mobilisatie en de'politiek. Het Kamerlid K. ter Laan heeft, naar „Het Volk" meldt, tot den Minister van Oorlog de volgende vragen gericht: 1. Is de Minister genegen rejgelen vast te stellen, waardoor voorkomen wordt, dat militaire autoriteiten aan "bun ondergeschikten de Jezing van het dag blad „Het Volk" verbieden, gelijk sedert de mobilisatie op enkele plaatsen het ge val is gewees.t 2. Kan de Minister de verzekering geven, dat de opgeroepen la.dweer- en militieplichtigen de vrijheid be. ouden tot het bezoeken van gebouwen en verga deringen van hun politieke partij en hun vakvereeniging 3. Is de Minister bereid, aan de Ka mer inlichtingen te .verstrekken over de aanleiding 'tot uitzetfting van Dr. de Jongh te Veghel uit het door de derde divisie bezette gebied Tarwe. Door de gemeente Haarl e;mm er- meer is bijna 2000 H.L. tarwe aange kocht, waarvan reeds de groots,te helft is opgeslagen in een daarvoor gehuurd gebouw. De Raad had besloten tot een maximum prijs van f 8.50 per H.lX, doch B. en W|. is het gelukt tarwe van zeer superieure kwaliteit te koopen tegen den prijs van f 8.25 tot f 8.40 per H.L. De meen te heeft dus voor ruim 15.000 gul den aan tarwe gekocht Ta rwep rijzen. Ook al zou de prijs van het voor Rege rin^swege- aangekoc.ite buicn- iandsc .e graan verhooging van het prijsmaximum voor tarwe-meel ten ge- gevolge moeten hebben, dan zal nog niet aan hande aars of graanboeren wor den toegestaan, den prijk van ,hun voor raden binnenlandsche tarwe zoo hoog te stellen ,dat zij buitengewone winsten zouden behalen, ten koste van het brood etend publiek. „De N oorda m". Gisteren kwam te Rotterdam1 het be richt in, dat het stoomschip „Noordam" der HollandAmerikafijn, dat sedert 10 dezer te Queenstown lag, na derwaarts te zijn opgebracht, verlof heeft gekre gen de reis naar Rotterdam voort te zeft- ten zonder dat van de lading iets ge lost be!ïoefde te worden. Rogge en tarwe als veevoeder. Men schrijft aan „De N. Crt«": „Bij ministerieel besluit is den burge meesters de bevoegdheid verleend beslag te leggen op mogge en tarwe, indien |de landbouwers te veel van deze pro ducten aan vee- en varkens voederetn. In welk geval kan de burgemeester van deze bevoegdheid gebruik maken? Het 'begrip te veel is zoo trekbaar. Het is ons bekend, dat in vele gemeen tem reed's druk rogge gevoederd' wordt 't Is treu rig, dat er nog 'zooveel rogge voor Mar- kens voed er wordt gemalen, terwijl de bakrogge reeds tot Neen (prijs van f 12 is gestegen. De landbouwer ziet niet in, idat hij met de roggfe zeer spaarzaam moet omgaan, en hii geeft liever Sfeze graansoort aan zijn vee al is (de ;hanjd els waardie dan ook inog zoo hoog, dan üat "hij voor ander veevoeder geld zal uitgeven ten nog veeL meer dan anders het Igeval is. Die rogge 'heeft h ij immers niet (miert Zijn geld be hoeven te betalen. Wjaar (de uitvoer van rogge door de regeering Verboden is^ ook al om den graanvoorraad in ons land niet noodeloos te vermindlereG, daar moet de Landbouwer deze vermindering toch niet in de ihand werken, door -ee(n zoo kostbaar en voor (het menschdom zoo nuttig artikel noodloos .aan het vee of de (varkens te *,vi oeren", alleen om op die wijze te 'ontkomen ,aan "hief koo pen van de gebruikelijke veevoeders, 'die door de buitengewone tijd'somstandiglhie- (den hooger in prijs tijn geworden. Juist (de landbouwende stand, de klasse die (eigenlijk het iminst van den oorlogstee- stanid te tijden heeft, fen gelijk vanzelf spreekt niet zoo'n financieel ischitterejnd' jaar kan hebben als dn jie laatste janeu 't geval was, hij moge onder deze om standigheden wat meer naastenliefde be zitten en de maatregelen der regeering in de hand werken. iWal bedoelde maatregel inderdaad doeltreffendzijn, dan vaardige rmen het besluit uit, dat de (landbouwer in het gelheel geen rogge als veevoeder mag be zigen. M'en drage den burgemeesters qp (den ologstvoorraad van rogge enz. te noteeren, doch tevens tje tontroleerep of (daarvan moer gebruikt wordt 'dan voor 'menscbelijke behoefte noodig is. Op die wijze kan m'en den landbouwer tdn min ste nog noodzaken, iets ten algemeemen nutte te doen. Ons kwam ter oore, (dat in enkele ge- mJeenten door de burgemeesters reedis die roggevoorraad wordt nagegaan. Dit voorbeeld moge navolging vinden." De neutraliteit van Nederland. De „Nerd. Allgem. Ztg." schrijft: De Koningin der Nederlanden wees in de Troonrede op de ernstige tijdsomstandig heden, waarin de kamers 'weder bijeen kwamen. Met bijzonderen nadruk wees de Koningin haar volk nogmaals op de plichten der neatraliteit. Wiij- willen gaarne en met volkomen voldoening vasLtifkn, dat Nederland deze plichten met de grootste stiptheid tracht na te komen. Deze verklaring schijnt ons te gewich tiger, wijl van alle kanten pogingen in het werk gesteld worden om pnder het Ne derlandsche volk de juiste begrippen van hetgeen de neutraliteit in Sen tegemwoor- idigen oorlog eischt, te verdoezelen. Daar toe moet vooral gerekend worden de lage belastering onzer troepen, welke voortdurend uit Engelsche, Fransche 'i41 Belgische bron die Hollandsche pers bin nendringt. Kenden de Hollanders de laat-te ge beurtenissen en kle Duitsche troepen niet beter,- idan gouden zij onze soldaten voor benden roevers, idieven da dronkaards moeten houden. Het is 8-e hopen, dat deze troonrede bewerken zal, dat de Hollands che .pers, niettegenstaande de kuiperijfefri om het Hollandsdie volk tegen ons ,öp te hüsefn, onpartijdig zal blijven oordeelen. Kolen uit Duitschland. Naar wij vernemen wordt sinds eeni- gen tijd de uitvoer van kolen uit Duitsch land naar Nederland geheel onbelem-i merd toegestaan. B uit-enlandsch graan. De prijs, waarvoor het buitenlandsch graan, dat voor regeeringswege is aan gekocht ter beschikking zal worden ge steld van meelfabrikanten en molenaars, is, naar wij vernemen, nog niet vastge-* steld, maar indien deze prijs zoo hoog zou moeten zijn, dat de bepaling van1 het prijsmaximum voor tarwemeel zou moeten worden verhoogd, zou dit. voor de regeering geen reden kunnen zijn om eigenaars van voorraden binnenlandsche tarwe, onverschillig of die voorraden in handen zijn van handelaars of van graan boeren, toe te staan de prijzen er van zoo hoog te stellen, dat deze categorie van' ingezetenen buitengewone winsten zou behalen ten koste van het broodetend publiek. Suikerindustrie^ Het is niettegenstaande herhaalde be sprekingen tusschen suikerfabrikanten, suikerraffinadeurs en personen bij den suikerhandel betrokken, niet mogelijk ge weest deze belanghebbenden bij de sui kerindustrie te brengen tot een gemeen schappelijk advies aan de Regeering over de suikerquaestie. Dientengevolge wordt door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel ernstig overwogen, of niet ter voorko-' ming van prijsopdrijving van de suiker voor het binnenlandsch verbruik, de voorraden geraffineerde suiker in. bezit zullen moeten worden genomen, alsmede de voorraden suikerbieten, die bij de aan staande suikercampagne zal worden ge produceerd, teneinde deze laatste onder nader te bepalen voorwaarden ter be schikking te stellen van de suikerraffina derijen, opdat deze zullen kunnen door werken en werkloosheid in dezen tak van industrie zal worden voorkomen. Mocht dit plan doorgaan, dan is te verwachten, dat hierdoor een niet onbe langrijk voordeel voor de schatkist zal worden verkregen, hetgeen in dezen tij den zeker dubbel welkom zal wezen. Belanghebbenden hebben het dan aan zich zelf te wijten, dat zij een groot deel van de winsten, die zij zich voor spiegelden, te zullen behalen, zullen der ven. Naar Siberië. De graanhandelaar, de heer J. F., wo nende te Rotterdam, die zich voor zaken te Odessa bevond, is naar de „Tel." ver neem t, door de Russen gevangen geno men en naar Siberië gebracht. De heer Fis Oostenrijker van geboorte, vandaar de gevangenneming. Die Katoennijverheid. Indien 't nog noodig ware den ver- strekkenden invloed van den oorlog aan te toonen ook daar, waar men, opper- 'vlakkig beschouwd, weinig van dien in vloed zou verwachten te bemerken, dan zou de Engelsche katoennijverheid daar van een voorbeeld kunnen leveren. De katoennijverheid van Lancashire bezigt voor het verven harer goederen in hoofd zaak Duitsche kleurstoffen, om de een voudige reden, dat deze kleurstoffen veel meer schakeeringen hebben dan de En gelsche. Nu wordt die voorraad thans na tuurlijk niet aangevuld en het gevolg is, dat de kleurstoffen thans schaarsch zijn in Engeland, zóó zelfs, dat de verffabrie- ken (in ingeland bestaan afzonderlijke fabrieken, die de katoenen goederen ver ven) reeds in uitzicht hebben gesteld, dat de prijzen voor het verven aan het einde dezer maand zullen opslaan. Een agent en commissionair in katoe nen goederen 'te Amsterdam toonde aan het „Hbld." een schrijven, door een En gelsche fabriek begin September aan hem verzonden. Daarin werd den groot handelaars in Nederland aangeraden, zoo spoedig mogelijk orders te plaatsen voor het verven van 'de katoenen goederen, waarvoor zij gecontracteerd hebben, met het oog op diezelfde in uitzicht gestelde prijsverhooging als gevolg van de schaarschte der verfstoffen. Aan dit schrijven werd toegevoegd, dat men in Engeland, wanneer de voorraad op is, zijn toevlucht zal moeten nemen tot.j. Engelsche verfstoffen, die meer beperkt zijn wat kleurschakeeringen aan gaat. Koninkl. NatkStieuncomité. Bij bovengenoemd Comité is in de week van 6 tot en met 12 Sept. aan gif ten ingekomen de som van f21.398.63.- Het totaal bedrag van ontvangen bij-» dragen en toezeggingen bedraagt nu f 424.28a87i/2. Voorzitter Twee 'e Kamer. Tot voorzitter van 'de Tweede Kamer is herbenoemd mr. Hv [Goeman Bo[ge- sius. Eerste Kamer. Door de buitengewone omstandighe den is tot Jduisver op (Het Voorloopigl Verslag der Eerste Kamer over de nog I aanhangige Inkomstenbelasting di Stu. Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. denk r om f mELBELHAG vzjjft WlAntiS 36. wadoorswet nog niet de Memorie v* Antwoord door die R-egeering ingezao den. 'Dientengevolge kan bet voornemtf dier Kamer om die ontwerpen pa openinj der nieuwe zitting dadelijk te behande Jen, niet tot uitvoering konten. De Staatsbegrooting. Alle bladen zijn het er over eens, da de ingediende ontwerpen voor de Staats begrooting (klaar gemaakt, vóór de te genwoordige crisis uitbrak) niet meei dan een formeel e beteekenis hebben, zoo als trouwens minister Bertling zelf op merkt. De oorlog heeft thans aan alle finan- cieele berekeningen den bodem ingest gen. Het dienstjaar 1915 zal daarom in de verste verte geen weerspiegeling kunnes zijn van het beeld, dat in de begroo ting is neergelegd. Er zal, aan den eene kant moeten worden bezuinigd, zooveel mogelijk overal, waar dat geschieden kan zonder schade voor den oeconomi- schen toestand des lands, die toch el door de buitengewone gebeurtenissen zeer moeilijk is en daardoor juist vêrhoo ging van menigen begrootingspost zal kunnen eischenen aan den anderen kan! Izal ook iiLOg wellicht in (1915 eene zee groote verhooging van de militaire hoofdstukken niet kunnen worden on! gaan. Daarbij zal menige post onder dt inkomsten de normale verwachtingen te leurstellen. Welke factoren hun invloed op het dienstjaar 1915 zullen doen gel den valt slechts bij gissing te zeggen, oo maar niet eens te spreken van de kracht, waarmede zij zich zullen openbaren. Over 1914 zijn zegt de minis ter ten gevolge van de bijzomdert omstandigheden nog minder dan anden ramingen te maken, die eenige waardt 'hebben. Wij vernemen, dat de oorspron kelijke begroeting een eindcijfer had vat 2541/s miiuoc.., t.i «i«i dit thans, tec gevolge van de extra-aanvragen, tendet- le nog aanhangig, gestegen is toi 325 millioen. Over 1915 valt totaal niets te zeggen. Op het papier zijn de uitgaven, naai den ouden stijl, geraamd op 255 mil lioen. Hier zal van af gaan, omdat links en rechts besnoeid zal worden, maar ei zal ontzaglijk veel meer bijkomen. Wij zeiden gisteren, dat wij heden di cijfers van de verschillende hoofdstukkei zouden geven. Maar... wat hebben de le zers eigenlijk aan die cijfers,, die allemaal in de lucht hangen. Nie" uno l'an zeggen, of ze zullen - -dhaafd. Bij nader inzien - r-_; oio daarom beter voor die oi;ngen" geen plaatste verspillen Uit Stad en Omgeving, LEIDEN, 17 September. R.K. Vrouwenbond. Het dagelijksch bestuur van den R K. DdoQi Vrouwenbond afdeeling Leiden, deelt mede dat overeenkomstig, de ziens wijze van de meerderheid der leden, zoo- als uit de gehouden stemming is ge bleken, de lezingen efn -de liturgische cur sus zullen doorgaan. De eerste lezing zal in afwijking van het vroeger be paalde 22 October a.s. plaats hebben, deen groentijd. Na de goedkeuring van de Corps- vergadering heeft het Collegium van het Leidsch Studentencorps bepaald, dat de groentijd zal plaats maken voor een week van verplichte .kennismaking' van 5 tot 13 October. Alle uiterlijke ken teekenen, zooals kort geknipt haar enz., komen te vervallen. Feestelijkheden zulllQn niet plaats hebben. Voorts worden de novitii in de gele genheid gesteld lid te worden van het Leidsch Studenten-Vrijwilligerscorps. De plechtige inauguratie zal eerst la ter plaats hebben, na afloop der mo bilisatie. iRoode Kruis. Voor het Roode Kruis is ingekomen f6.63, gecollecteerd door 4 jongens. Universiteit Bij beschikking van 'dien minister van binjiemlandsche zaken is, voor het tijdvak van 16 dezer tot en miet 31 Augustus 1915, benoemd tot con servator bij de pharmacologic aan d- Rijksuniversiteit, dr. Ju R, Fu Rassers, en hem met Ingang van '16 dezer, eervol ontslag verleend als assistent in Jiet zie* kernhuis (afdeeling heelkunde). Bij beschikking van den minister van binmeinlan'dsche zakein is, voor het tijdvak van 16 dezer tot -en met 31 De cember, buiten bezwaar van 's rijks schat kist, benoemd tot assistent in het zie kenhuis (afdeeling heelkunde) aan de Rijksuniversiteit E. FL la Gha/pelle, alhier- Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zakefci zijn, voor het tijdvak van 16 dezer tot en met 31 De cember, benoemd tot assistent aan Rijksuniversiteit, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, in het ziekenhuis (af deeling heelkunde) C. J. van

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2