Maandag 14 BUITENLAND. De Oorlog. DE VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. ^97 2)c £eidócJxe SouAa/nt Bureau OUDE 8VIVOBL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdaoen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1 30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. September j 1914 De AUVER1EN titilvijb bedraagt van 5 regels 0.75, elke regel neer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel 10 cent. De terugtocht der Duiischers in Frankrijk De terugtocht der Duitsche legers uit Frankrijk is een allerbelangrijkst wa penfeit in dezen oorlog. Is het een gedwongen terugtocht, dan zou men moeten aannemen, dat de Duit schers werkelijk tengevolge van den enorme inspanning der vorige dagen uit geput geraken, wat een veege zaak voor hen zou zijn. Is de terugtocht vrijwil lig, dan kan hij bedoelen, de verbonde nen verder van Parijs te lokken, opdat de Duitsche rechtervleugel gelegenheid kfijge €en omvatting te berwerkstelligen buiten de actie van de bezetting van Parijs. Hun terugtocht wordt van W. tfot O. gieteekend door de plaatsen Lunévil- le, Pont a iMousson, Gerbeviller, Bac carat, Raon FE tape (dat dicht aan de grens van Frankrijk en den Elzas, ligt) en Zuidelijker door Nomeny, Ramber- villiers en St Dié (eveneens dicht bij de grens). Zijn de beide legers, die langs deze terugtochtlinies naar den Elzas terug- keeren, het leger van den Kroonprins van Beieren en van den Kroonprins van Pruisen, die hie rs,tonden De streek rond Nancy is eveneens door deDuit- schers, verlaten, ime't-'inbegrip van h:et ver woeste Pont a Monsoon, bet earste plaatsje in Lotharingen, dat dein' vuur doop ontving. De Duitsche legers,, die op den rech ter vleugel ageerden zijn reeds 200 K.M. van Parijs. De Duitsche bezetting van Amiens heeft die süad prijsgegeven en trekt weg in de richting van 'Duitsch- land. Aleen in het centram houdt een ge deelte stand. Dit sjchijnt he(b leger in den omtrek van Ver dun té _#ijn, welke belangrijke plaats overigens! in de berich ten, zonderling genoeg, niet wordt ge noemd. Generaal Joffre, die het behaalde suc ces door (middel van een dagorde aan zijn leger bekend inaakte, zegt daarin „wij Wonnen 200 K.M. terrein". Trekt men, aangenomen dat dit van Parijs uit bedoeld is, van die stad als middelpunt een cirkel met een straal' van 200 K.M. dan komt men in Noordelijke richting bij de Fransch-Belgische grens, nadert in Nloordoostelijke richting Meziè- rezCharlevilUe, en blijft lop 50 K.M. Van Verdun. De steden RheitmlSu Soissons, St Ouentin, Cambray, Arras, Dourai en Amiens, allen gelegen in! 'het door de Duitschers, bezette geb'ied, vallen binnen dien cirkel. De verandering is dusi wel groot en men kan zich ternauwernood verklaren, hoe dit alles gebeurd is. De „Daily Chronicle" geeft voor den tegenslag der Duitschers de volgende oorzaken op: de overbrenging van de groote troepen afdeelingen naar het Oos telijk oorlogsterrein; de verzwakking FEUILLETON. De daling was prachtig geschied. Herhaald handgeklap kwam van het schip, waar heel de bemanning, bij el kaar geschaard, bij. de redding tegen woordig was. Reeds werd er een takel aan bakboord bevestigd, waarmee een ketting werd „neergelaten, om den groo- ten vogel 'Vast te pueren, die b'ij allen een onbeschrijfelijke nieuwsgierigheid opwekte!. Eensklaps sjcheen liet Maurice {Rimbaut toe, oLjij zonk'. Daar hij op zijn drijvers vertrouwde, 'naakte hij geen haast om in de sloep te komen, ofschoon dit gemakkelijk1 ging, daar twee matrozen de „Katesbird" met bootshaken naar zich toe hadden ge trokken. Hij keek om zich heenjiet was waar, het schuitje begon te zinkertf De voeten reeds nat, stapte de jonge man haastig in de sloep en bemerkte nu, dat de drijvers bijna geheel onder water warenhet water was tot aan ien bodem van het schuitje gestegen, vn leege bussen dreven naar alle kanten van het Duitsche veldleger door de ont trekking van vele manschappen voor de bewaking van de verbindingslijnen; de verdwijning van hun meerderheid in ge tal naarmate hun verbindingslijn langer werd in de richting van Parijs en de ver sterkingen der Franschen op kwamen zetter; de verzwakking van het moreel der Duitsche troepen, die vermoeid wa ren door vreeselijke marschen en ontred derd door zware verliezen; vermoedelijk onevenredige verliezen onder de Duib sche officieren, zonder wie de minderen niet zoo gemakkelijk tot bloedige ge* vechten kunnen'worden aangedreven. Hier volgt de officieele telegrammen-1 reeks, waaruit we bovenstaand kort over zicht hebben samengesteld. Het Engelsche Persbureau meldt: „Onze troepen hebben de Ourcq over schreden en zijn hedenochtend snel opge trokken ter vervolging van den vijand Twee honderd man zijn gevangen geno men. De cavalerie van de bondgenooten be vond zich dezen nacht tusschen Sois sons en Fismes. De vijand trekt achteruit benoorden Vitry. Het derde Fransche legerkorps heeft al het geschut van een legerkorps ver overd. Onze vliegers rapporteeren, dat de vijand met grooten spoed terugtrekt." Een volgend officieel bericht uit Lon den meldde, dat, na de 60'00 man en de 15 kanonnen, die op 10 en 11 Sept. in handen vielen der verbondenen, het 'derde Fransche leger op 12 Sept. 160 kanonnen buitmaakte, en de Duitsche strijdmacht zich terugtrok langs ide geheele li nie ten (Westen van de Maas. Een mededeeling der Fransche Re geering van Zaterdagavond 11 uur luidde aldus: „Aan onzen linkervleugel duurt de al- gemeene terugtocht voort der Duitschers voor de Engelsch-Fransche strijdkrach ten, die reeds den benedenloop van de Aisne hebben bereikt. Ook in het een- terum 'blijven de Duitsche legers terug wijken. Wij zijn de ''Marne tusschen Epernay en Vitry-le-Francois overgetrok ken. Aan onzen rechtervleugel begon de vijand heden ook een terugwijkende be weging en werd de streek om Nancy ontruimd. Wij hebben Lunéville weder bezet. Ondanks de vermoeienissen van een vijf- daagsch gevecht, vervolgen onze *troe-| pen den vijand krachtig. De terugtocht van den vijand schijnt sneller te gaan dan de opmarsch was. Zij was op som mige punten zóó overhaast, dat onze troepen in de hoofdkwartieren, in het bijzonder te Montmirail, kaarten, docu menten, persoonlijke schrifturen vonden, die door den vijand, waren achterge^ ten, benevens pakken brieven, die ont-1 vangen waren of voor verzending gereed lagen. Overal, en in het bijzonder in de streek van Fromentières, liet de vijand Benige minuten nog en het zou aan de machine komen. En de cylinders, die uren lang met volle snelheid gewerkt hadden, waren heetgeloopen'. Zoodra het zeewater ze bereikte, zou den verscheidene er van springen wegens de plotselinge afkoeling en dan was de aeroplaan buiten dienst gesteld'. De ingenieur gaf zich dadelijk reken schap van dit nieuwe gevaart Zijn kreten, zijn uitleggingen, zetten de matrozen van de sloep aanzij hiel den de aeroplaan lang genoeg met hun bootshaken boven water, om den tijd te hebben den ketting van den takel, die aan bakboord bevestigd was, aan •het bovengedeelte yan het toestel vast te makenl Eenige óogenblikken later aan deze ketting met den stoomlier opgeheschenfc kwam de „Katesbird" .ter hoogte van de brug. Toen Maurice Rimbaut zijn toestel in veiligheid zag, steeg hij aan boordt Een lange, magere man, met een baar deloos gezicht, een uniformklak met breed galon op het hoofd, wachtte hem' op en stak hem beide handen toe. Commandant Howe van de Fultonr. Maurice Rimbaut, Fransch ingenieur Een Franschman, maar waar komt ge vandaan? batterijen, houwitsers en tal van caissons achter. De gevangenen wekken den indruk van gebrek, afmatting en ontmoediging. Vooral ook de paarden zijn uitgeput." Dit bericht werd gevolgd door een tweede officieele mededeeling van dezen inhoud Op 6 Sept. richtte de opperbevelheb ber der Fransche legers de volgende legerorder tot de troepen: „Op het oogenblik, dat de slag wordt begonnen, waarvan het heil des lands af hangt, is het noodig allen eraan te her inneren, dat het geen tijd meer is, om achterwaarts te zien. Alle pogingen moe- ten worden aangewend, om den vijand aan te vallen en terug te deijven. Eén troep, die niet meer kan vooruit gaan, moet, het koste wat het wil, hetH veroverde gebied behouden en zich la ten dooden, liever dan terug te wijken. Onder de tegenwoordige omstandighe den kan geen wijken meer worden ge duld. Men weet, hoe die bevelen zijn opge volgd, 'en welk een schitterend resultaat verkregen werd. Bij het binnenrukken van onze over winnende troepen in het gebouw, waarin de generale staf van het 8e Duitsche legerkorps gevestigd was, in Vitry-le Frangois, vonden zij de volgende leger order, geteekenid door den luitenant-gene raal Tulff voin iTschepipe unid Wierden- bach Vitry^-lie-Frangoisi, 7 Slept. 10 u. 30. Het doel van onzen langen en moeilij ken marsch is bereikt; de voornaamste Fransche troepenmacht heeft den slag moeten aanvaarden, na voortdurend te Zijn teruggetrokken. J> groote beslis sing is ontegenzeggelijk nabij. Morgen zal de geheele Duitsche legermacht, dus ook die van ons legerkorps, oprukken over 'de geheele linie van "Parijs naar Verdun. Voor (hetovelzijh ien (de eer van, Duitsch- lanld Verwacht ik, dat ieder officier en soldaat, ondanks idle zware en heldhaftige gevechten van de laatste Idaigen, zijn ge- heelen plicht zal doen tot zijn laatsten adiemtodht. Alles hangt a'f van het resultaat, dat 'morgen zal wor den bereikt". 'Deze order is vooral flaarom belangrijk, wijl eruit blijkt, dat de Duitschers niet minder gewicht hechtten aan den uitslag van den slag aan ide Marne dan de Fran sche opperbevelhebber. Een communique van Zaterdagmiddag 3 uur luidt: 1. Aan onZen linkervleugel zet de vijand Zijn terugtocht voort; hij heeft Amiens ontruimd ien is in aar het Oosten terug getrokken. Tusschen Soissons en Reims trokken de Duitschers terug naar het Noorden van ide Vesle. Zij hebben 'de Marne tjen Zuidoosten van Reims niet verdedigd'. 2. In het centrum houdt 'de vijand, die Revigny en Brabant-le-Roi heeft verloren, nog stand in ihet Zuiden van de Argenne. Bij onzen rechtervleugel trekken de vij andelijke strijdmachten, welke aan de En naar het Oosten Wijzende, scheen de Amerikaansohe officier te zeggen Daar voor ons is de onmetelijke ruim te vanwaar hebt ge kunnen vertrekken? Waar hebt ge kunnen rusten? Een diepe stilte heerschte nu aan boordmen wachtte op het antwoord van d^n vlieger, evenals de Grieken wachtten op de orakels van de Pytho- nissa van Delphi. Ik kom van Hawaï, zegde de jonge man zonder eenig vertoon; van nog ver der zelfs, van Midway^ Van Midway, riep de Amerikaan, maar dit is bijna 3000 bijlen hier van daan. En een stomme verbazing stond op alle gezichten te lezen: Ja, 3000 mijlen heeft mijn aero plaan inderdaad afgelegd. Maar dan is Midway, ons grofat kolendepot nog niet genomen, riep de commandant van de Fulton uil Neen, nog niet, toen ik eergisteren morgen vandaar vertrok. Eergisterenmorgen. Ge hebt dien afstand in twee dagen afgelegd? En commandant Howe streek met zijn hand over zijn voorhoofd als om' zich te verzekeren, of hij niet het voorwerp Ik zou het wel in minder tijd heb- was van een begoocheling'. ben kunnen doen, als ik geen brand- Meurthe lagen, terug. Behalve St., Dié en Lunevillé ihebben wij wederom Raon-L' Etape, Baccarat, iRemerceville, Nomeny en Pont-a-Mounen bezet." De order van den Franschen opperbevel hebber luidt: „De veldslag, welke sedert vijf dagen geleverd werd, is geëindigd met een on betwistbare overwinning. De terugtocht van het le, 2e en 3e Duitsche leger voor onzen linkervleugel ien centrum wordt geaccentueerd. Het 4e leger van den vijand begint zich ten Noorden van Vitry en Sermaise terug te trekken. Overal laat de vijand talrijke gewonden en hoeveel heden minutie achter. Overal worden ge vangenen gemaakt. Terwijl onze Jroepen terrein winnen, constateeren zij de spo ren van een geweldigen strijd er. belang rijke maatregelen de or de Duitschers ge nomen om onzer, aanval weerstand te bieden. De krachtige hervatting van ^ret offensief bepaalt het succes. Gij, officie ren, onderofficieren ien soldaten, gij hebt mijn beroep op u beantwoord, gij hebt uw vaderland (goed gediend." Het Belg'sche leger in octie. De „Indép. iBelge" van Zaterdag meldt, dat het Belgische leger het Duiit- sche leger, dat Cortenberg, tusjschen Leu ven en Brussel bezette, in tweeën heeft gesneden. De (nieuwe artillerie van groot kaliber bewees vooral goede diensten. Een officieel telegram uit Antwerpen d.id. gisteren meldtHet gevecht, da'tf ten zuidoosten van Antwerpen is begonnen, is heden met heftigheid voortgezet Op onzen linkervleugel! is een tegen aanval gedaan door Duitschers, die uit Leuven waren getrokken. Dit noodzaakte onze vleugeldivisie te wijken. In het centrum en aan den rechtervleugel daar entegen heeft onze infanterie onder de gunstige omstandigheden terrein gefwon- nen. Het gevecht zal morgen wordeh voortgezet. I Er is alle grond, om1 aan te nemen, dat door (het optreaen van versche troej pen, die tot dusverre in reserve zijn ge houden, de gunstige toestand aan onzen linkervleugel! kan worden hersteld. De Belgische legatie te 'y Gravenhage deelt het volgende mede: Het Belgische leger, dat den lOen dezet maand llit 'Antwerpen vertroK, heeft over een breed front overal de Duitsche troepen teruggeworpen. iDe steden Me- chelen en (Aerschot werden hernomen. De troepen hebben den spoorweg tus;- schen Leuven en Thienen opgeblazen. Het offensief wordt op een bevredi gende wijze voortgezet De groote sL»g tusschen Oostenrijkers en Russen. Er valt nu bijna niet meer aan te twij felen het Oostenrijks.ch-Hongaarsche le ger van een millioen man is in Gallicië reddeloos gesjagen. Terwijl voor eenige dagen de Russ,en in het |Z.O. hun volhouden zagen beze geld door den val van Lemberg, een open stad overigens^ maar de hoofd stad van het kroonland Galicië en ook stof voor rnïjn motor had moeten inne men te Hawaï. Wat Midway betreft, het kan 't nog wel 10 a 12 ''dagen uit houden, en om dit aan uw landgenooten te gaan mededeelen, heb ik den eenigen weg gekozen, die vrij gebleven was, dien van de lucht Gij hebt dat gedaan ?_v. Gij, die Deze typische opmerking in den mond geen Amerikaan zijt van een Angel-Sakser teekende wel de hoogste verba zingt En "de oude officier .greep weer de handen van den jongen rnian en drukte die lang en stevig om Zijn bewondering uit te "drukken, die hij met allèn, die daar waren, deelde'. Onder al die vragen, die zich aan ,hem opdrongen, bleef er één onopgelost. Waarom was het een Franschman, die deze buitengewone zending had aan vaard en volbracht? Weliswaar was Trankrijk alle andere volken voor op het gebied der luchtver- overing en was van daaruit de eerste stoot uitgegaanmaar welk voorval had een Franschman er toe kunnen brengen hier naar de onmetelijke eenzaamheid van den - Stillen Oceaan te komen, waar zoo zelden de Fransche vlag gezien werd? Vanwaar kwam dit toestel, waarvan geen enkele 'courant het vervoer ver meldde het intellectueel middelpunt van heft land, slaagden daarentegen de Oosten rijkers er niet in, hun doel, Lublin, te bereiken. Nadat Lemberg in de handen d«r Rus sen was, gevallen, en de Oostenrijksche troepen, die de omgeving van die stad verdedigd hadden, waren teruggeworpen, is de jgtrijd bijna geheel overgebracht naar het Noordelijk gedeelte van het front, en woedde nu vooral tusschen To- maszow en Kras,nik, waar 600.000 Oos tenrijkers s,tonden. Bij laatstgenoemde plaats gelukte het den Oostenrijkers de Russen te verslaan, toen deze nog niet geheel gereed waren. Maar door middel van de in den rug der Russen gelegen spoorwegen, die naar een telegram te verstaan geeft, uitnflmend funetioneeren, werden de volgende dagen uit All'e dee- len van het groote Tsarenrijk reserves aangeroerd, en eindelijk achtten de Rus sen zich dientengevolge tegen de Oos tenrijkers opgewassen. Dezen, van hun kant, hadden den tijd benut door hunne lijnen een 30 K.M. in Polen vooruit te schuiven naar de zijde van Lublin, terwijl hun versterkin gen waren toegezonden uit Duitschland, ten behoeve waarvan bruggen over de Weichsel waren geslagen. De slag, die nu gevoerd werd, be- slisjte over het lot van het Oosftenrijksch- Hongaarsche 'leger. Het (gelukte generaal Roeszky door een snelle beweging in de buurt van Tomaszow miét een aanzien lijke troepenmacht het front van den vijand te verbreken, en den linkervleugel der Oostenrijkers, in den rug aan te val len. (Reeds eenige dagen geleden werd Russische cavalerie in een der telegram men gemeld in den rug van bet Oosten rijksche front.) «Men begrijpt, dat deze met goed gevolg bekroonde onderneming allemoodlottigst was voor de armee der Donau-monarchie. Oedwongen naar meer dan één zijde front te maken („naar drie", zegt een telegram1, hetgeen wijst op nog een andere omtrekkende bewe ging) kon zij zich niet fcttaande houden, zelfs niet in de versterkte stellingen', die Zij aan den Weichsel bij Opole, en bij Turobin (25 K.M. ten O. van Kras- nik), had (opgeworpen. Stormenderhand werden cfeze door de Russien genomen en de hoofdmacht der Oostenrijkers, te ruggeworpen tot over de San. Het succes der Oostenrijksche wape nen, waarvan in het bovenbedoelde te legram uit Weenen sprake was, is het achteruitdringen der Russen na een strijd van 5 dagen, „op den weg paar Grodek". De uitdrukking is uiters't vaag. Grodek is een kleine plaats^ ongeveer 20 K.M. ten WJ. van Lemberg, aan den weg die van daar naar Krakau voert (het ligt vlak bij Sadowa, waar in 1866 de Oostenrijkers' door de Pruisenver slagen werden). ÏWéér aan dien weg heeft die slag plaats, gehad? Het be richt spreekt er niet van. Er vielen zegt het 10.000 gevangenen in de handen der Oostenrijkers, Wij twijfelen er niet aan, want in den oorlog op het Oosterfront gaat nu eenmaal alles, in Hoe kon men zich indenken, dat een man zulke afstanden had kunnen vlie gen, zonder oponthoud, geheel all'een, gedurende lange uren, dag en nacht 1 Maurice Rimbaut moest dus met en kele woorden opheldering geven en de geschiedenis vertellen van den bouw van den aeroplaan met de middelen en werk krachten van de vesting; daarna ver haalde hij in het kort zijn vlucht .over Honoloeloe, dat door Japanners was be zet, zijn verblijf van verscheidene ureni aan 'den rand van den Kilaiiea en 2ijn laatsten vliegtocht naar San-Francisco, dien hij wegens gebrek aan alcohol had moeten onderbreken. Alleen de beweegreden tot deze ge waagde ondernemingen ontging degenen die naar Maurice Rimbaut luisterden, en zou hun tot het laatste toe onbekend, blijven!. Maar ze zochten er niet meer naaiC Geheel meegesleept door een verhaal van onvergelijkelijke grootheid, ondanks zijn eenvoud en beknoptheid, kojnden zij slechts één uitroep vinden |om hun harts tochtelijke bewondering weer te geven. Leve Frankrijk! Leve Frankrijk' En gedurenide enkele ooigenblikken inaakte zich een vrei^deroes van de geheele be manning meester. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1