„Wij hebben een Paus" BUITENLAND. De Oorlog, 5e Jaargang. No. 488 Sdicbelie Sou/ïó/rit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitoezonderd zon- en feestdaoen de abonnementsprijs bedraagt met gratis POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1 30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag 3 September 1914 De ADVERTENTIEPRIJS b-.-draagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1 —5 regels 50 cent, iedere regel .er 10 cent. „Habemus Pontificem"h [Wiij hebben een Paus... Dat is die juichkreet, die te midden van het ge schrei om de gruwelen van den wree- den oorlog opstijgt uit millioenen Ka tholieke harten, nu wij hebben een nieu wen Vredesvorst. Wij hebben een Paus.... Toen de wereld werd opgeschrikt door de onverwachte tijding van den dood van Paus Pius X, werd door zoovelen de verwachting uitgesproken, dat het, in d»e belemmerende omstandigheden, lan gen tijd zou duren, voordat een nieuwe Paus zou zijn gekozen. En ziet, slechts veertien dagen geleden is Paus Pius X gestorven en nu mogen wij wederom begroeten een zichtbaar Opper hoofd van Christus' Kerk. Wij hebben een Paus... Chris tus blijft bij Zijne Kerk en in deze droevige tijden heeft Hij de trouwe kinderen Zijner Kerk niet langen tijd zonder Opperherder willen laten. Wij hebben een Paus.... Wij twijfelden niet, of voor Pius X zou een opvolger worden gekozen, en toch juichen wij, en toch jubelen wij, en toch zijn wij verheugd in kinderlijke vreugde, omdat wij ons nu weer zoo krachtig gevoelen en zoo rijk-begenadigd als k i n- deren der Katholieke Kerk, die door Christus is gebouwd op de rots van Petrus, waartegen breekt de kracht der beukende golven van den oceaan aller eeuwen, waarop wij veilig staan temidden van d§ rondom ons zwiepende stormen Dankbaarheid is 'de kern van de vreugd de, (die ons bezielt, nui wij een nieuwen Paus -mogen begroeten, als het Hoofd der Kerk, der ééne Heilige, Katholieke en (Apostolische Kerk, wier trouwe kin deren wij willen zijn. Dankbaarheid voor het rijik-beënfld kindschap van Christus1' Kerke - In den namjddag bereikte ons het draadbericht van de verkiezing van Kar dinaal Giacomo Delia Chi es a, Aartsbisschop Van Bologna, tot opvolger van Paus Pius X. Den 25ste Mei van dit jaar is. de nieuwe Paus tot Kardinaal! gecreërd. Kardinaal1 Giacomo Markies Delia Cjhiesa, werd geboren den 21 sten No vember 1854 te PegUi (diocees van Ge nua). Hij werd priester op £1 Ded. 1878; secretaris, van de nuntiatuur te Madrid, terwijl' Mgr. Rampolla daar nun tius was, van 18831887 secretaris van kardinaal' Rampolla van 18871901 van ,19011907 bekleedt hij; een andere functie aan de Staatssecretariein .1909 werd hij aartsbisschop van Bologna en als zoodanig door Paus: Pius X zelf ge- Wijd. De nieuwe Paus heeft als naam geko zen: IBenedictus XV. Uit Jde verkiezing van dezen Paus blijkt weer, (dlat alle menschelijke berekeningen en alle menschelijk overleg geen invloed op jde Pauskeuze Lebben, want, voorzoo ver ,ons bekenid, is de nu gekozen Paus oiet genoemd onder Ide waarschijnlijke opvolgers van Paus Pius X. De H. Geest beslist, wie petrus' Stoel bezetten ^zal. De DuiUcheiS naar Parijs. De groote generale staf van het Duit- sche l^ger deelt dato 2 Sept. mede: Het centrum van het Fran scne leger on geveer tien legerkorpsen sterk, werd gis teren tusschen Reims en Verdun door onze troepen terug gewor pen. De vervolging wordt heden voort gezet. De Fransche uitvallen uit Ver dun werden afgeslagen. De Keizer be vond zich tijdens den strijd bij het le ger van den Kroonprins en bracht den nacht te midden zijner troepen door. 'Een eveneens van gisteren gedateerd bericht uit dezelfde bron luidt: De Fran sche vesting G i v e t (aan de Maas in de nabijheid van de Fransch-Belgische grens) is den 31sten Augustus geval- 1 en. [Het gaat er voor Frankrijk hoe lan ger hoe bedenkelijker uitzien. De afstand, die de Fransche linies van de Belgische grens scheidt, wordt hoe langer hoe grooter. De kring, die de Franschen om Parijs trekken, hoe lan ger hoe kleiner. Hoewel men verzekert, dat de tweede vestingenketen, waarvan Peronne a. d. Somme, La Fère, Laen, Reims, en in het Oosten Commercy, Pagny, Dyon, deel uitmaken, veel sterker is dan de buitenste vestingenkrans, schijnt het toch lang niet ondenkbaar, dat binnen een week of hoogstens veertien dagen het Duitsche leger voor Parijs staat. Men be denke echter, dat de Duitschers, als zij Parijs hebben bereikt, nog niet in die stad zijn. De Russen naar Berlijn |Het is volstrekt niet onmogelijk, dat de Russen voor Berlijn zullen staan op hetzelfde oogenblik als de Duitschers Parijs belegeren. 'Het Russische rijk beschikt dat verlieze men niet uit het oog over een leger van ettelijke millioenen. Aange nomen dat de verliezen bij O r t e 16 - burg zoo groot zijn geweest als de Duitsche berichten melden, dan is dat tegenover de enorme menschenmassa's die Rusland in het geweer kan brengen, toch slechts het verlies van een klein per centage. In het Noorden van Oost Prui sen, in 'de buurt van Koningsberg ageert de rechtervleugel der Russen; in Galicië staat haar linkervleugel tegen over een Oostenrijksch leger, dat aan vankelijk in de buurt van Krasnik-Lublin voordeelen heeft behaald, maar waaraan naar luid van de laatste berichten, het zelfde lot beschoren is als aan bet leger der kondgenooten in Frankrijk, n.l. om voortdurend achteruit gedrongen te wor den door een vjjand, die weliswaar enor me verliezen lijdt, maar deze lijden kan, omdat hij over onuitputtelijke reserves beschikt. Gevechten tusschen Russen en Oostenrijkers. Betreffende de gevechten in Galicië tusschen Russen en Oostenrijkers ver meldt een officieel telegram uit St. Pe tersburg: Onze legers, die Galicië binnentrekken, hebben (hum opmarsch in de richting van Lemberg voortgezet. De vijand trok langzamerhand terug. Wij namen eenige kanonnen met munitie. De vervolging wordt voortgezet. Bij de Grida Lipa (een rivier) hield de vijand een sterke stelling bezet, welke hij als onneembaar beschouwde. Boven dien deed de vijand van Lidliez een flank aanval. Na een verwoeden strijd wierpen wij de Oostenrijkers terug, en brachten hun groote verliezen toe. Wij begroeven 4800 lijken van Oostenrijkers, vermees terden vaandels, 32 kanonnen en maak ten talrijke gevangenen, onder wie een generaal. Op het Zuidelijke front in het district Warschau zijn alle aanvallen van de Oos tenrijkers met succes afgeslagen en is op den rechtervleugel het offensief be gonnen. Wij dwongen daar de Oostenrij kers terug te trekken en namen daar ka nonnen, mitrailleurs en duizend gevan genen. De verliezen van den vijand zijn volgens het zeggen van gevangenen groot. Een Reuter-telegram uit Londen be richt: De Russische generale staf heeft be- i ken-d gemaakt dat op 28 Augustus bij Lustchoff(?) de 15e Oostenrijksche di- j visie volkomen vernietigd is. Divisie- en brigade commandanten en de chef van den staf zijn gedood, i 0(0 officieren en 4000 soldaten zijn gedood, 600 gewon de krijgsgevangenen gemaakt. De Rus sische troepen hebben, behalve 20 ka nonnen, het vaandel van het 85e Oos tenrijksche regiment veroverd. Het slag veld is met talrijke lijken bedekt. Daartegenover vermeldt een niet-offi- cieel bericht uit Weenen: In den grooten slag tegen de Russen (in het gebied tusschen Zamose en Tys- zowice, in het Russische gouvernement Lublin, 20 K.M. ten noorden der Ga- licische grens) heeft het leger van gene raal Auffenberg gisteren een volkomen overwinning behaald. Een groot aantal Russische soldaten is gevangen geno men en 160 kanonnen buit gemaakt. De Russen zijn in vollen aftocht over de Bug. Ook het leger van generaal Dankl, dat Lublin aanvalt, strijdt voortdurend met succes. In Oostelijk Galicië is Lemberg nog in het bezit der Oostenrijkers; toch is daar de positie tegen een overmachtig Russisch leger zeer moeilijk. Oneenigheid in het Engelsche Lager uis Maandag kwam in het Engelsche La gerhuis een scherpe oneenigheid tusschen de afgevaardigden tot uiting. De schijnbare eenheid, die in de laat ste dagen tot stand gekomen was, ver dween, naar uit nadere berichten blijkt, plotseling na de rede van den leider der Ieren, Redmond. Asquith had een kalme rede gehouden, waarin hij zeide, dat geen der partijen vóór- of nadeel moést hebben van de opschorting der partijgeschillen. De re geering was voornemens de beide wet ten, waarop de parliament act moet toe gepast worden (Home Rule en Welsh disestablishment) nog vóór het einde van deze zitting in het staatsblad te brengen. Een plotseling uitstel vond hij unfair. Asquith hooptè evenwel, dat men door onderhandelingen nog tot een schikking zou komen. Bonar Law sprak in denzelfden .geest naméns de oppositie; hij wenschte, dat de oude veeten nu niet herleven zouden, dat zou een blaam op het huis leggen. Redmond bleek toen veel meer uit de woorden van Asquith op te maken dan de unionisten, en verklaarde op dreigen den toon, dat de Ieren niet zouden dul den, dat dit. Home-Rule-voorstel niet vóór de volgende zitting tot wet zou zijn verheven. De toestand van onzeker heid moest nu eindigen, zeide hij. Toen brak de storm los. Lord Bal four verweet Redmond een geschilpunt te berde gebracht te hebben, waarvan de 'bespreking tot strijd en verbittering aan leiding moest geven. Bovendien zeide de vroegere leider der unionisten, ver keerde het huis in abnormalen toestand, wijl verschillende leden onder de wa penen waren. Het huis was zeer rumoerig en voort durend werden interrupties gemaakt. Eindelijk rees de minister-president op en bezwoer het huis zijn waardigheid voor oogen te houden en de oogenblik- kelijke geschillen op den achtergrond te plaatsen, met het oog op den wereld brand, die uitgebroken was. De leden van het Lagerhuis gaven aan dit beroep van Asquith ten slotte gehoor. Wat er in België gebeurt. Aan teen brief van een Belgisch pries ter .aan zijn broer in Holland oritleeiKt de („Tijd" het volgende: Gisterenavond jzijoi hier komen aamge— feukkelld 7 arme kloosterlingen, uit Leuven tee Voet tot St. Truiden gevlucht, en van daar !c$> een boerenkar hier aangeland. Wat die eerbiedwaardige kloosterlin gen over de misdaden der Pruisen ver halen, is zóó afschuwelijk, dat het haast niet (te gelooven is. En wat de zeereerwi heer [pastoor van N,. verhaalt is even af schuwelijk. De vrouwen ondergaan de gemeenste behandelingen onder de oogen hunner 'mannen en kinderen. De Zeereerw. heer Gist, pastoor van Haelen-bij-Diest, is opgehangen. De zeer- eerw. heer Von Swijzenhoven, pastoor deken Van Beeringem, terwijl hij een ster vende vrouw bijstond, is doodgeschoten. De vrouw lag in doodsstrijd, toen de Pruisen binnenkwamen en het bed onder haar Wegtrokken. Och, wacht todh even, Ibad lef e, (zeereerw. heer Ideken, gij ziet toch, dat de armie vrouw nog slechts een paar minuten meer te leven neeft. Daarop trok de soldaat zijn revolver en velde den zeereerw» de ken (dood neer. v .Woedend over de nederlaag te Meehe ulen [geladen, hebben de iDuitscners dei stad Leuven in brand gestoken. Van Leuven tot 'Thienen staat geen huis meer recht. De Maastrichtscne correspondent, die vele Ltuvensche\lacntedngen sprak, zegt Veler verklaring stemde nierin overeen, dat de Duitschers in Leuven in vergissing op eikaar hebben geschoten en toen hun wraak aan de kunstzinnige stad en haar beewuners gingen koeien. Een Zeppelin boven Antwerpen. Terwijl [Antwerpen in volslagen duister nis was, aldus senrijft een cun espondent van ide „Msbd." gisteren aan zijn-blad^ en Ide bevolking in rustigen slaap was neergezonken, kwam uit de richting Bier- chein een Zeppelin opdoemen. Het gesnor der motoren wekte reeds velen 'uit den on vasten dommel en met verbijstering zag men een blauwe vlam door Ide donkere lucht schieten. Na den eersten donderslag, die de hui zen deed schudden en de vensterruiten uiteen (deed springen, greep een .paniek de 'bevolking aan, die verbijsterd naar de .kelders fder huizen vluchtte. Intusschen hield het bombardement uit. het luchtschip aan. Zes a zeven ontplof fingen volgden vlak opeen en de kracht der projectielen was zoo groot, dat op een plaats een gat van 20 nieter diep in den grond geslagen werd. Waarschijnlijk was 'de aanslag bedoeld' ojr de kazerne aan Ide Etterbedksche .poort, in de nabijf- heid van de straten van Berchem. De kazerne der gendarmerie achter de Plantingen stortte geheel in en van vele |der (omliggende 'gebouwen wierden deuren en vensters uitgeslagen door de gewel dige Uuchfcdrukking. - Flarden gordijnen vlogen door de lucht en bleven hangen op ide telefoon- en tele graaflijnen, idie gedeeltelijk oo.k vernield werden. Terwijl vermoed wordt, 'dat geen men- schenlevens iyal'jen te betreuren, valt met zekerheid tie 'zeggen, dat de materieele schade weder zeer groot is. De toestand der stad' is heden zeer kritiek. Tal van vluchtelingen zoeken zet. nuwachtig een goed heenkomen en met trein en rijtuig jaagt men voort om de stad te ontvluchten. Priesterhaat - Een Jezuiet gefusilleerd. De Pater-Conventueel Bern. Mets, ge vlucht uit Leuven, doet aan het „Cen trum" het volgende verhaal „De soldaten kunnen geen priesters zien of zij geraken in woede. „Zwijnen, vuile honden, volksverdommers", deze en dergelijke woorden braken zij tegen de priesters uit. De beleedigingen en mishandelingen, welke wij zelf als pries ters moesten verduren, zijn eenvoudig vreeselijk, en nog huiveren wij, als wij erover spreken. Vele dorpspastoors zijn dan ook op gruwelijke wijze mishandeld. En de reden hiervan? Men maakt den soldaten wijs, dat de priesters de bur gers en boeren opzetten om op de sol daten te schieten. Over 't algemeen zijn de officieren zeer vriendelijk. Zij groeten ons, sommigen wenschten ons goede reis. Doch ook drie officieren waren vol haat en zeiden: „de pastoors zijn de schuld van alles, zij zetten 'tvolk op." Dat een of ander pastoor zijn plicht vergat, 'tkan zijn, ik weet het niet; doch zeker is het, dat de priesters juist kalmte gepredikt hebben en de menschen hebben gebeden en gesmeekt, toch niets tegen de soldaten te ondernemen. [In Leuven hebben de pastoors dit Zon dagmorgen in de H. Missen gedaan en Dinsdagmorgen in de H, Mis ter eere van Carolus Borromaeus betrad de grijze Deken nog den preekstoel en bad en smeekte het volk, toch kalm te zijn en de soldaten te eerbiedigen. Toch krijgen de priesters ook in Leuven van alles de schuld. Een onder officier durfde ons zelfs zeggen: „Al de pastoors van Leuven worden dan ook opgehangen." Men heeft, zegt men, ge weren in den toren der St. Pieterskerk gevonden. Doch men vergeet, dat die toren niet aan de geestelijkheid behoort, maar aan de stad. De geestelijkheid heeft over dien toren en over de klok hen niets te zeggen. Op den toren zijn weleer Belgische soldaten geweest, van daar dat men er eenige patronen, geen geweren, heeft gevonden. En dan vergeet men, dat een groot deel van Leuven, en van de mannen het grootste gedeelte, niet meer naar de kerk gaat; dat er een groot aantal so cialisten zijn, die zich allen weinig van het woord des priesters aantrekken.Toch zijn, volgens de Duitschers, de priesters in Leuven van alles de schuld en worden zij als uitvaagsel behandeld. Op de verschillende dorpen, waar wij doortrokken, ondervroegen wij met op zet de menschen, wat de pastoor gepre dikt had, en overal ontvingen wij het zelfde antwoord, dat wij trouwens ver wachtten: „o, onze pastoor heeft ons zoo gebeden, toch rustig te zijn en maar alles te geven, wat ze vragen." En dan verhalen ze fluisterend met gesloten deuren, hoe de pastoor van 75 jaar ge heel een dag geboeid jn de brandende zon moest staan, elders: dat men hem geboeid meevoerde en een nacht op een veld liet liggen. De meeste officieren schijnen vrij van dien priesterhaat, ook sommige soldaten groeten eerbiedig en 't moeten wel mannen van karakter zijn, die dit durven doen, als overal de vervloekingen weerklinken." |Het ,,H. v. A." vernam van den pro vinciaal der Jezuieten, dat bij de pa niek te Leuven terstond een groot aantal priesters en paters werden gevangen genomen. Een [20-tal paters Jezuieten werden ge plakt en men deed ze gaan tot Ter- vueren. Daar deed een officier hen af tasten en op een hunner vond men een agenda, met een beknopt relaas van de gebeurtenissen sedert het begin van den oorlog. Er stond ook geschreven, dat de bi bliotheek der Hoogschool, die zelfs door de godsdienstoorlogen en de revoluties was gespaard, in 1914 door de Duit sche overweldigers was in brand ge stoken. Dit (gelezen h'ebbend1, sloot de officier de agenda en zeide: Dat is voldoende. (Met vier andere officieren hield hij een specdalen (krijgsraad en daarna verwittigde hij den priester, dat hij op staanden voet zou worden gefusileerd. Deze vroeg de absolutie „in articulo mortis" te mogen ontvangen; men liet aan een zijner collega's toe om ter zij te staan. De priesters gingen geknield op den weg zitten, terwijl de wakkere jonge Jezuiet zich tegen een boom ging plaatsen. De anderen wendden het hoofd af, doch de beulen dwongen hen toe te zien en naar den terechtgestelde te kijken. Op enkele oogenblikken werd het lijk begraven en daarna moesten de anderen den weg voortzetten. De geestelijken werden in vrijheid ge steld door tusschenkomst van den pater provinciaal, die den Amerikaanschen gezant deed optreden. Deze deed1 ook de bescherming van het Amerikaansche seminarie verzekeren, waar, naar men ons verzekert, Mgr. de rector en Mgr. de vice-rector een onderkomen konden vinden. Gemengde Oorlogsberichten. Aanslag op den Tsaar. Te Kopenhagen is bericht van een' aanslag op den Tsaar ontvangen uit Petrogracf (St .Petersburg). Na een troepeninsjpeo- tie reed de Tsaar over de Newsky-Pro- spekt omgeven door. een cordon van kozakken, toen van afstand van 50 paV eenige revolverschoten op hem' werden afgevuurd door een jongen inlaw. Een kozak werd gedood. D:e Tsaar bl'eef on gedeerd. De dader werd door een re Chercheur gearresteerd. Hit is een stu dent van de Technische Hoogdsthool' t r Petrograd, Aksakoff genaamd. Er zij', nog tal' van andere arrestaties^ gedaan De politiechef van Petrogad is on Nederlanders t'd OHam'bur(r_. Onder leiding van den Nederlant séhen conqubgeneraal Flaes heeft Vrij dagavond te Hamburg een vergaderin; plaats gefhad van het Koningin-Wilhel mjina-fonds, waarin een comité is; be noemd tot ondersteuning van gezinnen van Nederlanders, welke in verband m'ex den -oorlog, hetzij doordat de .kost winner is opgeroepen, hij zijn betrekkin? heeft verloren in nood verkeeren. H»

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1