2 BUITENLAND. De Oorlog. 5e Jaargang. No. 1487 Se Seicbehe (Bou/tont Bureau OUDE SINGEL <54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. Drr BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V> cent, met OeTlIustreerd Zondagsblad 5 cent Woenst'ag September 1914 De ADVERTENTIEPRIJS b draagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. I^leine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel .er 10 cent. Uit de Leidsche Vroedschap, In de raadsvergadering van gisteren hebben de benoemingen een kalm ver loop gehad. De aftredenden werden her kozen. Alleen de commissie van onder zoek der 'bezwaarschriften tegen aansla gen in de plaatselijke directe belasting onderging verandering, doordat de hee ren Dr. H. J. Zwiers en S. de Boer Azn. bedankt hadden. In hun plaats werden gekozen de heeren Mr. C. v. d. Pot on J. Botormana. Mr. C, v. d. Pot werd voorzitter. Toen de raadsleden door de benoemingen heengeworsteld Waren, dachten we, idat de voorzitter spoedig de vergadering «sou sluiten. Maar neen. De werkloosheidsverzekering is er niet zonder discussie afgekomen. Over het voorstel van B. en W. werd feitelijk niet gesproken. De heer Fokker meende een achttal vragen te moeten stéllen naar aanleiding van ihet schrijven van minister Treub. De heer Briët als voorzitter van het bestuur van het gemeentelijk Werk lozenfonds beantwoordde eenige van iclie [vragen, verdedigd^ Ihet bestuur telgen een aanval van buiten en gaf een uiteenzet ting, waarom het bestuur op zijn een maal genomen besluit was teruggeko men. Van hetgeen het bestuur over" de bekende adressen geadviseerd had. nam Mr, Briët geen woord terug:- De heer v. d. Pot sprak zijn verwondering uit, dat niemand een loflied zong op minis ter Treub, omidat hij zulk een wijzen mlaatregel had voorgesteld en behandel de de principieele zijde van de werkloos heidverzekering. Ook de heer van Tol juichtte. De voorzitter juichtte niet en vroeg, wat de heeren eigenlijk, van plan waren. Aan de orde was een voorstel van B. en Wi. en over dit voorstel had hij nog geen woord vernomen. In lief verslag kan men het verloop van de discussie volgen. Het voorstel van' B. en WL werd zonder stemming aangenomen. Minister Treub heeft een noodmaat regel voorgesteld betreffende de werk loosheidsverzekering. De^door den mi nister voorgestelde regeling is reeds uit gebreid in dit blad gegeven. Uit de inge komen stukken blijkt duidelijk, dat B. en :W:., al erkennen zijl, ;diat tie voorgestel de buitengewone maatregelen in dezen abnormalen tijd aanneemlijk zijn, nog al' tijd het advies van het bestuur van het Fonds als het juiste aannemen, en het betoog van Mr. Briët heeft duidelijk aan het licht gebracht, dat het bestuur zijn advies niet prijs geeft. Wij zijn het vol komen met den voorzitter eens, dat door dezen maatregel van den minister er geen sprake meer is van Verzekering maar van staatsonderstand en toch noe men Wij dien maatregel een gelukkigen. De vakvereenigipgen hebben met het oog op werkloosheid werkloozenkassen in het leven geroepen. En nu geven wij toe, dat er op het oogenblik met de betrekking tot de werkloosheid overdre ven wordt en de werkeloosheid in nor male winters erger is dan op het oogen blik. Maar de maatregel zal toch wel genomen zijn met het oog op den ko menden winter. En of die winter nor maal zal zijn, niemand weet het, maar naar aanleiding van de bijzondere tijds omstandigheden zou men zeggen, dat hij beslist abnormaal zal zijn. Raken die werkloozenkassen nu uitgeput, wat zal dan die arbeider zeggen, die jaren heeft bijgedragen, nooit werkeloo's is geweest en door de abnormale omstandigheden op het laatst ook werkeloos wordt? Hij zal zeggen: ik heb jaren bijgedragen en dat is de vrucht van mijn werk; weg met die werkloozenkassenik wil er niets meer van weten. Door dezen maatregel komt het beginsel der verzekering niet in het gedrang. Wil men het langer geen verzekering noemen, maar staatszorg, ons goed. Maar nu toch ingegrepen moet worden, is het beste, dat op deze wijze geholpen wordt, waardoor en het beginsel der verzekering niet in verdruk king komt on de flinke georganiseer- de arbeider niet zijn hand behoeft uit te steken om een aalmoes. Men stare zich niet blind op staatssocialisme. En nu kan men zeggen, dat door de- ^en maatregel de georganiseerde arbei ders, die in het bezit zijn van een werk lozenkas bijzonder worden bevoorrecht, het is waar, maar wat kunnen die arbei ders daar aan doen. Hun doel is ge- 'eest in tijden van werkeloosheid gel ui te hebben om' te voorzien in de noo. dige levensbehoeften; daarom zijn werk loozenkassen in het leven geroeren. Men heeft niet stilgezeten met de gedachte: „wie dan leeft, die dan zorgt", zooals he laas zoovelen gedacht hebben I Het werk van eenige jaren mag toch door deze buitengewone omstandigheden niet ver woest worden en daarom juichen ook wij toe, dat de regeering hare torvlucht heeft genomen, tot dezen tijdelijken noodmaatregel. Zijn wij er nu? Straks komen mis schien zij, die gespaard hebben, die hun penningen gebracht hebben naar de spaarbanken. Maar de penningen raken op. Wij zijn het met Mr. Briët eens, dat om consequent te blijven ook zij recht hebben op een tijdelijken noodmaatregel van de regeering. Rusland en Duitschland. Er is nu geen twijfel meer mogelijk, dat het Russische leger in Oost-Pruisen in de buurt van Ortelsburg en Qilzen- burg (deze laatste plaats ligt tusschen Ortelsburg en Ide Weichsel) een geduchte nederlaag heeft geleden.De Duitsche over winningstelegrammen melden 7Ö.000 gevangenen en het geheele verlies van de artillerie der Russen, die vermoedelijk wel voor een gedeelte in de moerassen zal zijn blijven steken. fUit de détails van het bericht dezer schitterende overwinning van de Duit- schers is aangaande het veldplan der Russen iets van belang gebleken, nl. dat zij Oost-Pruisen met twee legers zijn binnengedrongenhet eene kwam.uit. het Oosten over Eydtkünen en Gumbinnen, het andere uit het Zuiden over Soldau. Deze legers, die aanvankelijk in nauwe gemeenschap met elkander ageerden, hebben later blijkbaar meer op eigen ge legenheid gehandeld. Het Noorderleger bezette Tilsit en sloeg het beleg of, nam (dit is nog altijd niet duidelijk), de hoofdstad van Oost-Pruisen, Ko-, ningsberg. Het Zuiderleger-trok op naar de Weichsel, met de kennelijke bedoe ling deze tusschen de Pruisische vestin gen Thorn en Qraudenz te overschrijden. Het vond daar op zijn weg het leger van generaal Von Hendenberg, moest den strijd blijkbaar op een ongunstig terrein 'aangaan en werd verslagen en grooten- deels vernietigd, -terwijl het overblijvende gedeelte over de. grenzen werd terug geworpen. Rusland en Oostenrijk. Wat er in Gallicië gebeurt, moet ook op een groote nederlaag van een der beide partijen uitloopen. Met groote le gers staat men daar tegenover elkander maar behalve dit weinge weten wij al leen, dat het front zich hier van Lublin tot Z. O. van Tarnopol uitstrekt, en een afstand van meer dan 350i KM,omvat., De afwisselende berichten van gedeeltelijke Oostenrijksche en Russische overwinnin gen, nu op dit, dan op dat gedeelte van dat front, bieden geen houvast, en wij zullen nadere berichten moeten afwach ten alvorens iets positiefs aangaande den uitslag van dezen reeds vele dagen woe denden veldslag iets te zeggen is. De Franschen. Dat de Duitsche troepen, indien zij al ooit voor Oost-Pruisen bestemd :ijn ge weest, thans nog derwaarts gedirigeerd zouden worden, achten wij niet denkbaar. Wij gelooven, dat zij bestemd zijn voor versterking van de Duitschers op be paalde punten van Lotharingen en den Elzas. Mogelijk voorzien de Franschen dit en trachten door contra bewegingen te verhinderen dat deze troepen daar ko men, waar zij voor de Franschen ge vaarlijk zijn. Berichten van het front van Lotharingen en den Elzas gewagen er tenminste van, dat de Franschen de aanvallen hebben hervat. Het schijnt er voor de Franschen niet erg rooskleurig uit te zien. Bij Rijssel en Bergen teruggedrongen, bij Maubeu- ge slechts door het doorzicht der velu- heeren en een in alle orde uitgevoerden terugtocht ontsnapt aan het lot van een tweede Sédan te ondergaan, wijkt het Fransche leger versterkt door Engelsche hulptroepen, in de geheele strook ten Westen van de Maas telkens verder te rug. Het volgende Fransche communique werpt een ander licht op den toestand> dan de tot nu toe gemelde berichten, welke echter o. i. een zeer groote waar schijnlijkheid hebben. Het communique luidt nl.: „Wij rukken langzaam op in de streek Vogezen-Lotharingen, waar sedert twee dagen een ware belegcrirtgsslag wordt geleverd. Wij hebben den kroonprins verslagen in de buurt van Spincourt en Longuyon,' maar in de buurt van Neufchateau (dep. Vogezen) en Paliscul gedeeltelijke neder- lagen geleden, die ons noodzaakten te rug te trekken op de Muas. Een algemeen gevecht Is op het oogenblik aan den gang tus schen de Maas :en Ret hel. Onze legers hebben feitelijk nergens ernstig geleden. Het moreel van de troe pen is uitstekend, de geleden verliezen zijn aangevuld" Toch kan men tusschen de regels door iin dit oommuniqué lezen, dat het den Franschen niet bijster goed gaat. De Duitschers in Belg Een 'telegram uit Terneuzen (geda teerd van gisteren) aan dé ,,N. Rott. Ct." meldt: Uit een particulier bericht valt af te leiden dat de zending van Duitsche troe pen oostwaarts niets anders was dan ver wisseling van vermoeide soldaten die nu door versche troepen worden of zijn ver vangen. Thans zijn de Duitschers weer in het noorden van België gekomen en bevinden zich te Denderleeuw, Erembo- deghem, Aalst, Lede en Dendermonde. De treinenloop bezuiden Qent is weet gestopt. Hedenavond kwamen hier een aantal vluchtelingen, waaronder een no- iabele uit Leuven, die cot de gebonden gevangenei 'behoorde. De oude heer heeft ook van de mishandelingen en be- leedigingen verhaald .waaraan hij en an deren blootstonden. Hij weet niet waar (zijne vrouw is. De Indépendance Beige meldt dat de Duitschers de omstreken van Brussel ver sterken. Het kerkhof wordt herschapen in een versterking. Te Leuven hebben de Duitschers twee Jezuieten, professoren aan de universiteit aldaar, dodogeschoten. Een dertigtal venters van dagbladen, waarin Duitsche wreedheden vermeld stonden, zijn, op karren gebonden, naar Brussel gevoerd, en eerst losgelaten, dank zij de tusschekomst van een Ne- derlandsch burger. De Duitsche gouverneur van Brussel heeft de uitzetting binnen een etmaal van de te Brussel woonachtige Engelschen bevolen. Dezen hebben een protest ihge- diend bij den Amerikaanschen gezant. IDe snelheid en de beslistheid, waarme de Duitschers na hun bezetting van Luik daar het Duitsche burgerlijke bestuur hebben ingevoerd, zijn evenzeer een be wijs van den Pruisischen geest van argu mentatie, als de orde en de regelmatig heid, waarmede de opmarsch en de ap proviandeering van het Duitsche leger geschiedt. Er is op gewezen, dat verschillende omstandigheden doen gelooven, dat de inval in België is (geschied volgens een vooraf beraamd plan van den generalen staf. Hetzelfde zou men kunnen zeggen schrijft het „N. v. d. D.", van de Germa niseering van Luik, dat nu opeens een Duitsche stad moet worden. Niet alleen zitten Duitsche ambtena ren daar op de stedelijke bureaux of ze er al jaren zitten, maar ze gebruiken daar gedrukte stukken met het hoofd: „Ge- meinde behörde von Lüttich" welke stuk ken in Berlijn gedrukt zijn en het jaartal 1904 dragen. Als hier geen drukfout in het spel is, zou het plan om van ihet Belgische Liègle een Duitsche stad Lüttich te maken, al tien jaren geleden voorbereid zijn. De steden-verwoesting. Over de tijden van barbarisme spant de 2Qste eeuw de kroon. De stedenver- woesting gaat voort. Mechelen is weder om tweemaal gebombardeerd. En het zelfde lot trof Aerschot. De bombardementen hebben te Me chelen groote schade aangericht aan de Lieve Vrouwekerk. Verscheidene bommen zijn in het middenschap gesprongen. Al de prachtig gebrandschilderde ruiten zijn aan gruis. De Wonderbare Vischavngst van Rubens is door shrapmellscherven vernield; het eenige basreliëf van Faid- herbe, de Kruisheffing, is verbrijzeld. Leuven na verwoesti ig. De oorlogcorru van tie „Tijd" schrijft: Onmiddellijk nadat het bericht over Leuven s verwoesting bekend werd, heb ik alle andere plannen op zijde gezet en ben naar Leuven gegaan. Ik heb er den nacht van Zondag op Maandag -doorge bracht. al was 1.et dan ook in de open lucht en tusschen Duitsicue soldaden. De aanblik der stad is verschrikkelijk. Het grootste deel is uitgebrand en wel de meest voornaamste buurten. Enkele stra ten van minder aanzien zijn echter nog geheel onbeschadigd, De stad is overi gens totaal verlaten, terwijü tientallen rot tende cadavers van paanden een ontzag lijken stank verspreiden,. De kathedraal is verbrand, evenals 2 gebouwen idler hoogeschool, waaronder de bibliotheek. Het stadhuis is geheel onbeschadigd en de militaire autoriteiten dragen ook zorg, dat het nog steeds brandende vuur dit gebouw niet aantast;. Het aantal dooden uit de bevolking wordt tusschen 70 en 80 geschat,. De Duitschers hebben een onderofficier en twee man gedood. De Duitsche oom- manidant verhaalde mij als de aanleiding der verwoesting, dat Belgische troepen lop 7 kilometer afstand van Leuven Dins dag gesignaleerd waren, waarop Duit schers uitrukten en met hen slaags raak ten. Toen zouden de burgers plotseling uit de vensters zijn beginnen te schie ten, om de nog in jde stad zijnde troepen te beletten hulp te gaan biedien. Des avonds te 9 uur heeft de commandant daarop bevel gegeven de stad1 te verbran den. Verschillende mannen, die verdacht waren, zijn op de straten gêdöodi, een T groöt aantal andere gevangen genomen. In het hotel „Maria Thieresia", waar de officieren dineerden, zou nilen negen bom men gevonden hebben, waarop ook on middellijk de hotelhouder gedood werd. Dat ook de kathedraal verbrand' werd', vindt zijn oorzaak in het feit, dat een mitrailleuse in den toren gevonden was, waarmee de Belgen vroeger op vliegv- machines schoten,. Met deze mitrailleuse was nu echter niet gevuurd. Alle vluchtelingen beweren, dat er ab soluut niet door burgers geschoten is, doch de in de stad zijnde soldaten zulks gedaan hebben op de vluchtende Duit schers. Een Belgische 'doctor van Leuven noemde een georganiseerd optreden der bevolking zooals de Duitschers het voor stellen, in deze omstandigheden een krankzinnig idee. Verder sdhrijift de oorrespondent In Brussel begint het mindere volk rumoerig te worden, daar er gebrek aan levensmiddelen is. Mitrailleuses zijn in alle buurten Opgesteld), (daar idie [Duitschers vast van plan zijn bij het 'minste yerzet de stad ook te vernielen. De hollandsche families vluchten,. Zoo juist kwam de Hollandsche gezant uit Brussel te Maas tricht met zijn familie aan. Volgens Duit sche berichten is Zondagmiddag de be schieting van de stelling Antwerpen be gonnen. Een medewerker van het „Centrum", Pater Mets, die uit Leuven moest vluch ten, schrijft o. m. Reeds 10 dagen waren de Duitschers in Leuven. De bevolking was kalm. De soldaten betaalden in 't begin met Duitsch geld, doch nu gingen ze rond om 'tgeld in te wisselen. De menschen waren blij Belgisch geld te ontvangen, doch toen zij 't Duitsche geld hadden gegeven, kregen zij in ruil... een briefje, een bonnetje, natuurlijk zonder waarde. Daarmede betaalden ook de officieren, die in 't hotel fijn gedineerd en altijd champagne gedronken hadden. (In ons kloostertje kwam een officier, begeleid door een soldaat met geweer. „Binnen een half uur levert u 12 ma trassen." We zijn juist met 12 reli gieuzen. Onze gardiaan antwoordde: „dat is veel, heer officier." „Ik moet ze hebben", en we gaven onze eigen matrassen. 's Anderendaags kregen we zelf 20 soldaten ingekwartierd, 't Waren over 'talgemeen goede jongens; vier waren katholiek. Ze waren dadelijk thuis, speel den op de piano en zongen 't hoogste lied. Wij gaven hun sigaren en bier en behandelden ze met alle goedheid. In ons studiehuis waren 40 soldaten inge kwartierd. De paters hadden hun met de matrassen ook de kussens der stu denten gegeven. Ze hebben de 40 kus sens medegenomen. 'In al de kloosters zijn de soldaten met de grootste vriendschap ontvangen. De officieren, die bij de priesters logeer den, waren allen ten zeerste voldaan, de meesten schreven dan ook een brief- of kaart van innige dankbaarheid. In de hospitalen werden ook eveneens de gewonde Duitschers met liefderijke zorg verpleegd. „We zijn hier vertroetelde kindjes", zeiden ze, „het spijt ons om hier weg te gaan." In't hospitaal lag o.a. een soldaat van Lutherschen godsdienst. Een katholiek priester, de Zeereerw. lieer dr. van der Vorst, president van het groot-seminarie, zat bij zijn bed. Samen Baden ze een acte van berouw, een acte van liefde tot God. „Blijf bij mij, Eerw.", hoorde ik hem zeggen, „blijf met mij bidden. Ik zou mijn heimath nog zeer gaarne wederzien, doch u zult aan de familie schrijven?" En als de priester zich moest verwijderen, dan was het: „Spoedig terugkomen, vader?" En die priesters worden gevloekt en van haat en onverdraagzaamheid beschuldigd! De huizen van hen, die afwezig waren, werden opengebroken en daar ging het woest en baldadig toe. Daar werd alles geplunderd en vooral de wijnkelders moesten het ontgelden. Daar werd niet gedronkenmaar gebrast de wijn stroomde over de kostbare tapijten en veel werd stukgeslagen en vernield. Toch bleef alles rustig, zóó rustig, dat tie gijzelaars werden afgeschaft. Aan den Zeereerw. deken werd door den commandant geschreven nog eens het volk op het hart te drukken rustig te blijven. Deze schreef aan al de pastoors en oversten der kloosters en juist dien avond brak de storm los. Wat er gebeurd is Ik weet het niet, maar ééne zaak staat bij m ijvast: de burgers hebben niet geschoten, ze hebben niet gevochten. Gemengde Oorlogsberichten. Een neef van don Keizer geboeid. Een telegram uit Parijs meldt, dat Graaf von Schwerinn, idle een neef van Keizer Wilhelm is, Zaterdag met andere krijgsgevangenen in het sta tion Achères bij Kortrijk gevangen is genomen door een luitenant van de Fran sche jagers, die hem zijn helm afnam, en den degen, Idie hij van den Keizer zelf had gekregen. De graaf was alleen lacht gewond.. ,H ij zat in een coupé 2de klasse, onder bewaMng van twee gen darmes,. Daar hij' geweigerd had' zijn eerewoord te geven., om niet te o-ntvluciir ten, was hij aan handen en voeten ge boeid. De Belgische missie, De Belgische missie, die op weg is naar Amerika om te protesteeren tegen hert optreden van Duitschland, heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Koning van Engeland om dezen te bedanken voor hetgeen Groot-Britannië voor België heeft gedaan. Een Nederlandsch schip aan- gehoude n, Het Nederlandschq stoomschip Themis, met een gedeelte la ding voor Duitschland, is gisteren, vol gens de Westminster Gazette, in de ha ven van Dover binnengebracht. Sédan-dag kNu juist vier-en-veer tig jaar geleden was de groote dag, die feitelijk een einde maakte aan het Fran sche Keizerrijk; Keizer Napoléon III werd met zijin leger door tie overwinnende Duitschers gevangen genomen,. 'Ook nul weer zijn de Duitschers bij Medières en Sédan, juist als bijna een halve eeuw geleden. W]at zal ditmaal de 2e September ons brengen? De Pauskeuze. Gisteravond om 5 minuten over half 7 was opnieuw het opstijgen van de rook uit den schoorsteen der $ixtijwsche kapel waarneembaar. Verscheidene duizenden personen wa ren op het St. Pietersplein hiervan ge tuigen. De menigte, 'die meende dat de 'Paus gekozen was, ging naar de basiliek, ten einde de afkondiging avn de Pauskeuze bij Dei Wonerij,. imaar het wachten bieel; zonder resultaat. Hedenmorgen constateerde 'men, dat de rook wélke uat den schoorsteen der Six- tijmsche kapel opsteeg, bijna onzichtbaar was. Bij de stemming van 's avonds vermeer derde men de hoeveelheid stroo, die met de stembriefjes wordt Verbrand. 'Gistermiddag om 4 uur begaf baron v. Erp, de gezant van België bij den H;

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1