1000 Den BurchtGraanbeurs DUO HELLFRINK. „Mercurius" 100 FATUM" te 's Gravenhage, Café-Restaurant Rijwielhandel Telef. 1215. 1.50 per bus A 1 Kilo. Spekslagerij P. M. VERHOEF IA A GULDEN /A GULDEN 4 F |l 8 b'j verlies van g bij verlies van I één duim. één wijsvinger. schrikkelijke bijzonderheden. LJ. Zon dag kwamen wij ongeveer vijf uur van de kapel, toen Anna Moeder kwam zeg gen dat er Fransche zusters aan de deur stonden. Wij vonden dat niets vreemd, want dat gebeurt wel meer, en Moeder zeide aan eenige Zusters die goed Fransch spreken, dat zij er heen zouden gaan. Ik kwam juist de trap af en hoor de een dier Zusters tegen Moeder zeg gen :„Och, Moeder, dat zijn al de Zus ters van Visé, zij komen hier heen ge vlucht, haar huis is verbrand." Ik liep de vestibule in, maar welk een aanblik. Daar stonden een heele stoet Zusters, oude en jonge, met bleeke, beschreide, diep be droefde gezichten, doodelijk vermoeid (na al de emoties, die zij doorgemaakt had den), zij hadden den weg van Visé tot Eijsden geloopen, gepakt en gezakt met koffers en pakken, vergezeld van een 10* tal dames en jonge meisjes, die luidop snikten en lamenteerden: „mon pauvre mari, ah, mon fils, c'est terrible enz. enz.. Het eerste oogenblik stond ik sprake loos. Ik stond vlak tegenover een oud, klein Zustertje, die haar betraande oogen zoo diep weemoedig naar me opsloeg, dat ik al mijn zelfbeheersching noodig had, om niet in tranen uit te barsten. Dan sloeg zij haar mantel open en toon de mij stilzwijgend eene mooie groote, gouden kelk, met zilveren voet gewikt keld in een zijden doek. Ik meende, dat het een leege kelk was, die zij had mee genomen. Hoe u echter mijn aandoening te beschrijven, toen de arme Zuster met bevende stem zeide: „C'est le Saint Sa crament." Mijne knieën beefden en luid op schreiende wierpen wij ons (Moeder en de andere Zusters waren intusschen ook naderbij gekomen) op de knieën en aanbaden den verjaagden, verborgen Godmensch, Die bij ons een schuilplaats kwam zoeken. O, ik wilde, dat U dit tooneeltje gezien had, 't zou steenen har ten geroerd hebben. O. L, Heer wilde hier zijn, want de Zuster9 hadden eerst bij andere religieuzen hun toevlucht wil len nemen, maar een der meisjes was fa milie van een onzer Zusters. Wij vergezelden de Zuster, die het geluk gesmaakt had den heelen weg het H. Sacrament te mogen dragen, naar de kapel, alwaar zij het in het Taberna kel plaatste. Inmiddels was onze Heer Deken gekomen en daar het aantal H. Hosties (30>0) te groot was voor ons gebruik (U weet, dat de H. Hosties binnen een bepaalden tijd moeten zijn genuttigd) nam Z.Eerw. de Kelk mee naar de kerk, vergezeld van twee onzer met brandende kaarsen. H|et had juist geluid voor het Lof en de straat wa$ zwari van menschen, die allen eerbiedig op de knieën lagen en alzoo stilzwijgend O. L. H. welkom heetten. Wij togen dadelijk aan 't werk om' den arme zusters eenige verkwikking te bereiden, en troostten haar zoo goed mogelijk, ofschoon we nauwelijks onze eigen tranen konden inhouden. De arme zielen hadden al in geen veertien dagen een oog dicht gedaan van al het spekta kel dat de soldaten des nachts maakten, en ook al van angst. De Eerw, Overste, een zachte, edele vrouw (ze leek mij een heilige toe) was drie dagen lang als gij zelaarster gevangen geweest met den heer Deken en den burgemeester van Visé, Zij kregen niets dan bijna oneet baar voedsel, en moesten op een stoel of bank de nachten doorbrengen, vretse- lijke nachten voor die arme overste, die eigen leed vergetend, slechts dacht aan haar Zusters, die zonder steun of raad aan haar lot waren overgelaten. Haar ge- heele huis, alles, alles is verbrand. Zij hadden een prachtig klooster met pensi- naat, om wat te noemen: 9 piano's en een harmonium. De Remonstrans en eenig lijfgoed had den zij kunnen redden. De Zusters zijn tot Dinsdagmiddag bij ons gebleven. De overste was naar den Belgischen con sul gegaan en had van dezen den raad, gekregen, te trachten zoo spoedig mo-« gelijk Antwerpen te bereiken, hij gaf haar 'n vrijgeleide voor haar en dc Zus ters en was zeer welwillend. De Zusters zijn naar Breda gereisd, cn hebben een nacht in Ginneken bij Liefdezusters door gebracht. Hoe de reis verder is afgeloo- pen zullen wij vooreerst wel niet te hoo- ren krijgen. De droefheid en ontstelte nis der andere dames en meisjes, die met de Zusters waren meegekomen, was ook treurig om aan te zien. Eene dame zat luidop te snikken, men had haar man en zoon gevangen genomen. Zij was nauwelijks gekleed moeten vluchten, haar eenige dochter, 19 jaar, zat stil droevig er bij. Alles w&t zij had kunnen redden was haar wintermantel, dien zij 's nachts aan gehad had, toen zij uit angst in den kelder geslopen waren. Wij hebben de arme menschen zoo goed mogelijk bij particulieren ondergebracht. De men schen hier zijn werkelijk vol hartelijke liefde en behulpzaamheid. Een burger vrouw nam acht menschen mede naar huis en gaf Moeder nog flQ als aal moes. Dat zijn nu eenige staaltjes van al de groote ellende, die wij natuurlijk niet te zien krijgen. De stad is opge propt met gewonden en arme vluchtelin gen, die bij honderden de omliggende Belgische dorpen verlaten. !Men weet er geen raad meer mede en velen vertrekken nu maar naar Hol land. Hier bij Zusters zijn 42 kinderen ondergebracht, wier ouders niet zijn te vinden,schaapjes van 2 tot 14 jaar. Het hart breekt als men dat alles hoort. Ik had nooit kunnen denken, dat de oorlog zoo iets verschrikkelijks is. Onder de nonnetjes van Visé was een novice van 25 jaar, een aardig kind. Zij had een broer in den oorlog als Belgisch offi cier. Hij zal wel dood zijn, zei ze treu rig, want hij was bij dien eersten aanval in Luik. Haar moeder, een weduwe, woont ook in Luik en nu zat zij in dui zend angsten om haar moedertje, die zonder steun daar zat. Wat wij allemaal gehoord hebben, 't Is niet te beschrijven. Eergisteren wa9 een jonge vrouw hier van zeer netten stand. Haar man was door twee kogels getroffen, en aan zijn wonden bezwe ken. Nu zit ze daar met twee kleine kin deren, zonder man, zonder huis, zon der iets. Zij hadden een prachtige zaak in Visé, waren heel gelukkig en ziedaar, op eens al dat geluk verwoest. Haar man had drie k vier uren in zijn bloed neer gelegen, zonder eenige hulp. Overge bracht per auto naar hier, stierf hij spoe dig in haar armen. Ik heb een poosje met haar gesproken, maar het Fransch spre ken is een heele toer voor mij, zij hield me maar vast en we schreiden samen. U kunt 't zich'niet voorstellen; dat zijn nu vreemde menschen, die men nooit ge zien heeft, maar men voelt 't zoo diep mee alsof het eigen familie was. En zoo gaat het dag in dag uit, altijd weer nieu we klachten, nieuwe ellende. Ik heb van morgen een beetje zitten schreien in mijn kamertje, mijn zenuwen waren tot berstens gespannen, men vergeet echter eigen kleine pijntjes bij al die narigheid. En nu onze H. Vader ook nog dood.i Een slachtoffer van den oorlog! Een hei lige meer in den hemel. Naar zeggen heeft de Paus onlangs een visioen ge had, waarin hem medegedeeld werd, dat Nederland zou gespaard blijven. Ook de bekende heilige Pastoor van Ars heeft tn zijn leven voorspeld, dat ons land. niet in den oorlog betrokken zou zijn, om dat het in den tijd van '70 de religieuzen zoo liefdevol tot zich genomen heeft. (Mogen deze voorspellingen waar blij ken! En toch, buiten den oorlog zelf, wat al (schade en narigheid moet ons land nu ook al lijden. Kunnen de fabrieken in Leiden nog werken? Gelukkig dat de naastenliefde nu zoo schitterend uit komt en overal gezorgd wordt voor ar men en werkeloozen. Ik dacht zoo dikwijls aan u allen, als ik die arme menschen verzorgde en troostte. Eéne dame hacT zooveel van u, Moetje, en sprak een beetje Hollandsch, zij treurde zoo over haar man en zoon, die misschien al gefusilleerd waren. Ach, dacht ik, zoo moest ik Moetje nu eens hier zien, zoo afgetobd van verdriet en vermoenis, zonder man, zonder zoon zonder huis, gekleed in een nachtjapon en daarover gauw een japon aangetrok ken, niet wetend, waarheen te gaan. Haar man had een groote houtfabriek bij Visé, al (je geweren voor het Belgisch leger had hij geleverd, en nu alles verwoest. Ik zou nog lang met u kunnen praten, want we hebben zoo veel beleefd, maar ik zal nu toch maar een einde maken. Dit moet ik u nog even vertellen. Wij hadden voor de Zusters een schoollokaal voor algemeene slaapplaats ingericht, matrassen op den grond, en daarop een kussen en deken. De overste boden wij ons logeerkamertje aan, maar de brave ziel was niet te bewegen, ofschoon zij uiterst afgemat was, bleef zij liever bij de Zusters. Ze moesten me 's nachts eens noodig hebben, zei ze. Eenige wa ren met auto's naar Mariënwerth ge bracht, het waren er 25 en we hadden zooveel matrassen niet. De Heer Deken had ook een bed met toebehooren gege ven en was erg medelijdend. Hij zeide tegen de menschen: „Ik heb 25 Engelen in mijn parochie gekregen, die God zelf hebben .gedragen." De menschen waren erg onder den indruk. We zullen ons wederzien maar als een klein offertje opdragen voor al die arme zielen, die lederen dag voor Gods rech terstoel verschijnen. Wanneer de kinderen terug zullen ko men is nog een groote vraag. Velen had den natuurlijk familie in den oorlog. Al le Duitsche Pensionaten zullen er wel onder lijden. Onze Eerw. Moeder zit in Gladbeck en zal ook vooreerst niet naar Holland kunnen komen. Zij heeft zus ters gevraagd voor het slagveld, in Ma riënwerth zijn er al gegaan. In Mook hebben de Zusters 400 soldaten in huis. Wat zal dat daar een stil kloosterleven zijn. [Hier zijn ook ernige Zuster» in zorg over familie. Z. Ignatia heeft drie neven in den oorlog, zonen van haar oudsten broer, die in Duitschland getrouwd is. Wie weet of zij al gesneuveld zijn; de ouders zelf hooren er niets van. Wat een spanning voor die menschen. Dag beste Pa en Moe. 't Beste met alles. Laten wij maar veel bidden, opdat Gods straffende hand spoedig het arme Europa genadig moge zijn. Want dat de oorlog een straf is, wordt algemeen aangenomen. De wereld werd te slecht. |Hier stroomen de menschen naar de kerken; nu kan men bidden. De eer9 waarde Hieeren Geestelijken zeggen, Idat vele Missies niet zooveel uit-^ werken als deze oorlog. Vele verouderde zondaars bekeeren zich. God weet, wat Hij doet. Ik omhels U allen in den geest recht hartelijk. De groeten van Moeder Clara en Zusters. Groet s.v.p. de familie van mij. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf. Telefoon no. 127. Geopend van "'--12 «ren des morgens en van urcu des middags. Aanvragen vai, werkzoekenden 2 klerken (vrouwelijke), 4 reizi gers. 16 kleermakers, 1 hoedenmaakster, 7 ban ketbakkers, 17 sigarenmakers, 2 blikslagers, 15 bloemisten. 13 grondweikera, 9 loopknechts, 40 jongens (allerlei), 13 meubelmakers, 22 met- bClaars, 14 naaisters, 4 smeden, 3 stokers, 33 timmerlieden. 10 typografen, 7 warmoezlers. 3 waschvruuwen, 13 werksters, 9 dienstboden 12 schilders, 7 schippers, 150 loss werkl., 6 vf.ouw.cn v°or kokerijen, 133 vrouwen voor allerlei, pl.ni. 300 mannen voor verschillende vakken. Faillissementen. Uitgesproken: H.J. Dammen A.W.Hz., kruidenier, gewoond hebbende te Amsterdam, cur. mr, E. Polak. A. J. Krudde, landbou wer te Deventer, rnr. mr. dr. H. W. Iordens. Geëindigd: J. B. ter Haar, koopman, te Erica, gemeente Emmen. A. Leeuw te Haamstede. Nalatenschap van wijlen E. J. Bosman te Rotterdam. Stoomvaartberichten. Het ss. Potsdam p. 26/8 Wight, New York naar Rotterdam. Westerdijk p. 27/8 Wight, Rotterdam naar New York Baltimore en Newport News. T u b a n a n 26/8 v. Am sterdam n. Buenos Ayres. Dardanus p. 25/8 Perim, Amsterdam n. Java. Oranje Nassau 26/8 van Havre, W.-Indië n. Am sterdam. Westerdijk 27/8 Scilly, Rotter dam n. New-York, Baltimore en Newp. News. W e s t e r d ij k p. 27/8 Prawle Point, Rotter dam n. New-York, Baltimore en Newp. News. Bandoeng p. 27/8 Dungeness, Java naar Rotterdam. D j o c j a st. p, 26/8 Peniche, New Castle naar P.-Said. Nieuw Amsterdam 25/8 v. New-York n. Rotterdam. Prinses Juliana, st, 26/8 te Suez, Java n, Amster dam. Bandoeng, p. 27/8 Dover, Java n. Rotterdam. Djocja, st. p. 27/8 Gibraltar, Newcastle naar P.-Said. Potsdam 27/8 te Rotterdam v. New-York. Rindjani p. 27/8 Perim, Rotterdam n. Java. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingen verricht in tien morgen van 28 Aug. lyt4, meaegedeclci door het Kor:. Ncderl. Meteorologisch Instituut te Dc liildt. Hoogste barometerstand 770.3 St. Mathieu. Laagste barometerstand 756.9 Nice. Verwachting tot den avond van 29 Aug.: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noord westelijke wind, meest licht tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot-, Overgrootvader -en Broe der, den Heer GERARDUS BIK, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie J. en E. BIK. Rapenburg 13. 4558 VERKRIJGBAAR: Geconserveerde-eieren h 5 cent, ook bij contract tot Maart 1915. Versche eieren marktprijs. Weder- verkoopers rabat, bij D. WAR RING, Haarl.weg 6. Telef 622. (4555) ZONDAG 30 AUGUSTUS 8 uur MAANDAG 31 AUGUSTUS 7 uur 4554 Optreden van het zoo gunstig bekende Agent der Simplex en Vierkleur rijwielen en Motorrijwielen. Alle modellen in voorraad. Prijscouranten gratis. Ook andere rijwie len vanaf f 45.Ruime keuze in onderdeelen en banden, uitsluitend prima. Verhuur- en Reparatie-Inrichting. N.B. ZONDAO's GESLOTEN. 4328 Huurrijwielen van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen Een Gulden. ALLEEN HOEKHUIS, Bondsrijwielhersteller. Pieterskerkgracht 2a. De fabrieken van blijven doorwerken met haar volledig per soneel. Zij wijzen er met nadruk op dat hare Cacao geen luxe artikel, doch een voedings middel bij uitnemendheid is en niet aan bederf onderhevig. Zij raden een ieder aan, onder de tegen woordige omstandigheden, een flinke hoe veelheid te koopen. De prijs van BLOOKER'S ALDERS CACAO blijft Kleinere bussen naar verhouding Verbandcursus. Bij genoegzame deelname zal Maan dag 31 Augustus, in het gebouw der Zita-Vereeniging, Noordeinde 50, een Verbandcnrsns worden geopend, die ongeveer een maand zal duren. De lessen zullen gegeven wor den door een Gediplomeerd Ver pleegster, 's Maandags, 's Woen- dags en 's Vrijdags, van 3—4 namiddag. Onkosten f2. Schriftelijke aanmelding liefst vóór Zondag, of mondelinge Vrij dag en Zaterdag, van half twee tot half zes. 4551 HET BESTUUR. STREMMING VAN DE SCHEEPVAART OP DE DOES, onder LEIDERDORP. Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, maken be kend dat de Scheepvaart op DE DOES onder Leiderdorp, voor het leggen van een waterleiding zinker bij de brug in den Lage Rijndijk zal zijn gestremd op 8 September a.s., van des na middags 1 tot 6 uur. 's Gravenhage, den 24 Aug. 1914. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SWEERTS, Voorzitter. 4553 DE MONCHY, Griffier. Kleine Advertentiën Van 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Wegens ouderdom een goed beklant Volkslogement te koop, bij G. MEERLEVELD, Clara,- steeg 21 te Leiden. 4557 Steenstraat 1 Steenstraat 1 NOTEERT HEDEN: lappen 30 ets. per 5 ons. Vette Doorr. 35 Vet spek 40 Magere lappen 45 Karbonade 40 Gehakt en versche worst 40 R. REUZEL f 1.75 PER 5 POND, i contant aan den winkel afgehaald. P. M. VERHOEF TELEPIIOON 819. Steenstraat l 4556 Steenstraat mits ÏUOl GULDEN verlies van één hand of voet Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uü te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd GULDEN f\(\ bij levenslange hj ifl I GULDEN ongeschiktheid [dj f 1U B bij overlijden tot werken. V? \J \J GULDEN bij totaal ge zichtsverlies van één oog. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. de Ned. Ongevallen-Verz. Maatsch. 9f Piet Helnpïein, hoek Aflnalauwloiuitraat.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4