De Oorlog. Nederland en de Oorlog. 5e Jaargang. No. 1483 2)e Ceiebclie Qou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL S4, LEIDEN. In tere. Telefoon 935, Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kw.iriaal. branco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De AUVEK l'EN HERWIJS bedraagt van 1—5'regela U.75, elke regd ineer 15 cenl Ingezonden mededeellngeo van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 oent. «Ml gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentfêngevraagde betrekkingen, huur ta verhuur, koop en verkoop (geen handela-advertentlfin) 1—5 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cenl; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. Iedere regel .er 10 cent. Uit de Leidsche Vroedschap. De burgemeester heeft gisteren in den Raad een sobere, juiste en weloverdachte rede gehouden. Hij heeft niet over dreven, maar ook den toestand niet te licht beoordeeld; zakelijk uiteengezet, wat gedaan wa9, werd, moet worden, tiet dagelijlcach bestuur heeft ln stilte gewerkt, maar veel tot stand gebracht in deze buitengewone maand. En waar de burgemeester hulde bracht aan de bur- burgerij vermoedt. De tegenwoordige hulde brengen aan het gemeentebestuur. Er werd en wordt in dezen buitenge wonen tijd veel van het bestuur en ambtenaren gevorderd, meer dan de (gerij in haar geheel, daar mag Ide burgerij omstandigheden vragen veel geld. B.en W. moeten over geld kunnen beschikken. De Raad heeft daartoe een crediet ver leend van f 70j,000, En al zal dan ook het volgend jaar het vermenigvuldigings- cijfer der plaatselijke belasting niet on* aanzienlijk stijgen, laten we niet ver geten, dat we ons opofferingen moeten getroosten, vooral indien ons land van den oorlog bevrijd zou blijven. De vergadering had verder een ^lug verloop. In een oogenblik had de voor zitter de agenda er door gehamerd, nu de punten 16 en 17 van de agenda, werden afgevoerd. Het bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds had ver zocht deze punten aan te houden, omdat zijn opvatting omtrent de door de geJ( meente te volgen gedragslijn waarschijn lijk gewijzigd is naar aanleiding van het belangrijk schrijven van den 'Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel inzake den gemeentelijken steun aan de werk- loozenverzekering. |Hjet adres van den Bond van Nederl. Gemeentewerklieden vond geen steun in den Raad, hetgeen te begrijpen is. Waar de gemeentewerklieden onder de huidige omstandigheden er heel wat beter voorJ staan dan de werklieden in particulieren dienst, was dit adres volstrekt niet op zijn plaats. De bond had beter gedaan, dit adres niet de wereld in te sturep, daar het te voren ervan overtuigd kon zijn, dat het niemand in dezen moei lijken tijd sympathiek kon zijn. Sym pathiek daarentegen was de vraag van den heer Fokker, of B. en W. niet kon den bevorderen, dat de ongehuwden, die vóór de mobilisatie in den kost waren bij dezen en genen, een gedeelte van de 35 pet. uitbetaalden aan die kostgevers. B. en W. kunnen hier wel niet ingrijpen, omdat zij dan op civiel-rechtelijk ter rein komen, maar zij kunnen toch wel eenigszins medewerken, dat zij, die voor een groot deel leven van 't verhuren van kamers, tenminste gedeeltelijk geholpen worden. Wel zijn B. en W. in de goede richting werkzaam geweest, maar nog een aanmaning zou geen kwaad kunnen. Die 35 pet. worden toch niet uitsluitend voor zakcenten gegeven. Toen de agenda was afgeloopen, heeft de heer Sijtsma drie vragen aan B. en W. gesteld. De twee eerste vragen waren vrijwel overbodig. Een ieder "kan be grijpen, dat B. en W. al het mogelijke doen om aan jje gedwongen vacantie zoo spoedig mogelijk een einde te ma ken. Het dagelijksch bestuur ziet niets liever, dan dat alles zijn gewonen gang gaat. Het heeft in deze niet stilgezeten en heeft reeds een zoo goed mogelijke regeling getroffen met de hoofden van scholen. Gemakkelijk is het niet, om zoo maar ineens gebouwen te vinden, waar de militairen ondergebracht kunnen wor den. Er komen zooveel factoren in het spel. Ingeval van noodzakelijkheid moe ten de troepen bij de hand zijn en nie^ verdeeld over allerhande gebouwtjes. Dat de militaire autoriteiten medewerken, be wijst wel, dat waarschijnlijk eerstdaags ook de vijfde school leeg komt. Ten slotte heeft de heer Sijtsma de werkloosheid besproken en als middel aan de hand gedaan om buitengewone werken door de gemeente te doen uit voeren. Dat -de heer Sijtsma de werk loosheid ter sprake heeft gebracht, kun nen wij niet anders dan prijzen. Maar Van de andere zijde zijn wij het met den voorzitter eens, dat men in een der- gelijke aangelegenheid zich eens goed op de hoogte moet stellen, wil men geen ionnoodige ongerustheid wekken. De quaestie der werkloosheid is een moei lijke. Wanneer men de werkloosheid in lezen buitengewonen tijd vergelijkt met die in de wintermaanden, dan vallen de cijfers mede. Men moet niet vergeten, dat inen ook te doen heeft met een categorie werklieden, die altjjd inge schreven staan, die nooit vast werk heb ben, omdat zij geen vak verstaan. Wij staan pas in het begin. Wanneer nu reeds tot buitengewone werken de toe vlucht moet worden genomen wer ken, die toch maar niet een, twee, drie klaargespeeld zijn, die veel voorberei ding vragen wat moet er dan gedaan worden, als de nood werkelijk aan den man komt? Dat oogenblik is nu nog niet gekomen, en wij zeggen het den> voorzitter na: „Eerst aanzien hoe het met 't krediet loopt." Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat er voor de men- schen in de bouwvakken werk is, wan neer particulieren en gemeente mede willen werken. Werken, die in normale omstandigheden uitgevoerd zouden wor-1 den, waarom zou men daarmede nu niet beginnen, en zeker behoeft met die wer ken niet gestaakt te worden, waarmede reeds een aanvang gemaakt was. Wat de andere werklieden "betreft, men maakt van een textielarbeider niet ineens een timmerman of een grondwerker. Een subcomité van het steuncomité tracht ook voor hen werk te vinden. Op het oogen blik moet een ieder medewerken om te voorkomen, dat men tot buitengewone maatregelen zijn toevlucht moet nemen. BUITENLAND. De Duitschers in België. Iin Noord-^Bjelgië ondervinden 'die Duit schers iwiat het !zegt, ieen sterke vesting 'miet een ondernemende bezetting in zijln rug te hebben. Dat [M^ec helen door die (Belgen hernomen lem naar het schijnt hun wieer Idoor Ide iDluitschers ontnomen is, is betrekkelijk leen episode van; wei nig gewicht in deze reuzenstrijd, al bloedt ons hart om het lot van al de kunstwer ken, die in tien strijd misschien zijn ten ondergegaan. Erger voor.de .Duitschers is ,dat zij, Idoor ide bezetting van Ant werpen telkens verontrust en bestoolkt, daarmede rekening moeten houden bij den troepenaanvoer naar 'het front op de Fransch-Bielgische grens. ,Wat den toestand aldaar betreft, het schijnt, Üat de Franschen ach beginnen te herstellen Van den jéersten schok. In berichten uit Antwerpen (die "men ech ter verstandig zal doen met eenige re serve te aanvaarden) wordt verzekerd» dat zij de Duitschers achteruit wierpen. Daarmede klopt, dat te Roroi, ongeveer 15 K.M. recht ten Noorden van Doornik, de Fransche vlag wappert. Zonderlinger klinlkt het bericht, dat de Franschen voor Namen zijn. Gisteren werd bericht, idat Zij te Givet waren. Maar tevens, idat 'Longwy door de Duit schers genomen was. Is het mogelijk aan een ernstige beweging der bondge- nooten tegen Namen te denken, terwijl het Dudtsche leger in hun rug de vestin genlinie SédanMontmédyLonguyon Virtori bedreigt en Longwy reeds geno men heeft? I 1 Het gevecht te Mechelen. Tien spijt Van een prachtige verdediging van het (Belgische leger, dat gedurende twiee dagen bij Mechelen in een ontzet tend gevecht was gewikkeld, den eersten idag tegen 20.000, den tweeden |dag tegen 40.000 iDudtsChers, z!i]n de Belgen ge noodzaakt geweest otp 'Antwerpen terug te trekken. Terstond daarna nestelden de Duitschers {rich in de stad, waarvan leen gedeelte, nadat de bewoners eerst gewaarschuwd waren, [door de forten van St. Catherine, [Wiaelhen "en Heindonck werd plat geschoten, om aldus de Duit schers geen dekking te geven, om de forten bij verrassing te naderen. Na dit vreeselijk gevecht en bombardement is de bevolking als gek de stad uitgevlucht De prachtige kathedraaltoren wérd op acht plaatsen geraakt, nadat het beroem de carillonwerk vernield was. De spoor wegverbindingen zijn .met Mechelen ver broken, evenals het telegraaf- en post verkeer. i Vluchtelingen uit Mechelen, die te Roo sendaal aan de grens zijn aangekomen, verklaarden dat het ongelooflijk was hoe de Duitschers zelfs de wegen, die gebo ren Mechelaars onbekend waren, wisten te gebruiken om 'de stad te naderen. De reden waarom de forten een gedeelte der stad hebben vernield is, Idat idle Duit schers zich in de huizen van dit gedeelte nestelden en van daaruit de Bielgen be schoten. 1 Tc Mechelen is geen enkele Belg meer aanwezig. Zestigduizend vluchtelingen hebben de stad verlaten. Volgens de ver klaringen van sommige vluchtelingen heb ben de Duitschers gezegd, dat zij, uit wraak over het feit, dat het Belgische leger opnieuw het Duitsche heeft aanger vallen, de stad Antwerpen zullen plat schieten. Emile Van der Velde, de bekende Belr gische socialist, heeft deelgenomen aan de gevechten tusschen Mechelen en Vil voorde en daarbij de troepen aangemoe digd te strijden „voor "de rechtvaardigste zaak ter wereld." De overgave van Namen. De militare médewerker van de „Ti mes" noemt den val van Namen een van die onverklaarbare gebeurtenissen, die den oorlog inderdaad tot een kansspel maken. „Die stelling Namen was van de groot ste beteekenis voor het welslagen van de campagne der bondgenoot en. Het be zit van Namen was van levensbelang voor de Franschen ,daar het den schakel vorm de tusschen de linies van Sambre en Maas en voor een leventueelen opmarsch der Franschen naar het Noorden of Oos ten een prachtig steunpunt vormde. Na men werd beschermd door verdedigings werken dagteeikenid uit denzelfden tijd len gebouwd ,als de versterkingen van Luik. Er was voldoende tijd geweest, om de verdedigingswerken te voltooien len een flinke troepen nacht, ter verstem king van de 4de 'Belgische divisie, die hiet garnizoen der vesting; vormde, naar de stad te zenden. Dat Namén onder ideze omstandighe den, als het ware als een open stad, binnen een paar Idagen voor den Duit- schen aanval bezweken is, verdient wel nadere toelichting. Er loopen geruchten, dat de stedelijke bevolking te Namen en zelfs het Belgi sche garnizoen der forten minder dapper zouden hebben weerstand geboden dan hun landgenooten te Luik. En ongetwij feld (Ls er bij (de Belgen een licht gevoel van teleurstelling ontstaan, dat hun bond- genooten hen niet hebben bijgestaan en dat zij alleen den eersten schok van het groote Duitsche leger hadden te verduren» maar het is niet aan te nemen, dat de Belgische bezetting ook maar in het minst in haar plichtsbetrachting is te kort ge schoten, en het zou ons dan ook niet in het minst verwonderen, wanneer wij hooren, dat zij ten slotte voor de gewel dige overmacht is bezweken. iöet bezit van Namen was zoowel voor de Duitschers als Voor de bondgenooten om zoo te "zeggen een levensquaestie, en het is een handige zet van de Duitschers geweest, deze vesting in te nemen onder de oogen van tie vereenigde Fransche >en Engelsche legers. Als wij nog hopen en g"eIooven, zegt de schrijver, dat óns tegen-offensief in het Noorden slechts is uitgesteld en niet is opgegeven, zoo "moeten wij toch rond uit érkennen, dat hnet het verlies van Namen en ide 'Maaslinies het offensief van onzen kant onder veel ongunstiger omstandigheden Zal mpeten plaats heb ben dain verwacht 'was. .Trouwens is deze aftocht leen slecht begin voor een tegen aanval." In Elzas-Lotharingen. Is hét inderdaad waar, dat de Fran schen in Lotharingen, waar zij totaal verslagen heetten te Zijn, het offensief hervat hebben len in het dal van de Vézouse voortrukken? Dan is het ook niet waarschijnlijk, dat 'hun verliezen zóó groot zijn geweest, 'en dat hun terugtocht een vlucht is geweest, die een paniek evenaardde? En wat beteekent het, dat de Franschen den Boven-Elzas ontruimen, den Boven- Elzas, waar zij volgens Parijsche be richten Mühlhausen pas hadden her overd, en de Dpitschers over den "Rijn teruggeworpen heetten te hebben? Meer dan één Vraagteeken is hier op zijn plaats. r De Russen in Pruisen. In Oost-Pruisen wordt de opmarsch der Russen met verbijsterende snelheid voortgezet. JWiaar gisteren nog geen Rus aanwezig was, is nu de eene stad na de andere in hun bezit, hetgeen wel voor namelijk (|oe te "schrijven zal zijn aan de bijzondere bewegelijkheid hunner cava lerie, de kozakken. De plaatsen, die sedert de berichten van gisteren als door hen bezet worden opgegeven, liggen aan den noordelijken zoom van het Masurische merengebied: Nordenburg aan het 'naar idle stad ge noemde meer, Rustenburg aan liet Do- benscher Meer, Sennsburg, RotUesz, Bis- schofisburg. Ondanks dien spoed, is het natuurlijk dwaasheid, dat men 'te Berlijfn reeds sid dert voor de kozakken. De uiterste plaats door de Russen bezet, ligt nog 500 K.M. van Berlijn. Men heeft aan de Spree dus nog den tijd fom zich voor te bereiden. Op Zee. Hen Duitsche hulpkruiser ia den grond geboord, In het Engelsche Lagerhuis deelde Churchill me^e, dat de Duitsche hulp- kruiser, het koopvaardijschip „Kaiter Wil helm der Grosse", bi eten de 14.000 ton en bewapend met tien kanonnen van naar schatting 4 inch, 'door 'een Engelschen lichten kruiser tot rinken is gebracht ter hoogte van (plaatsnaam waarschijnlijk door de censuur geschrapt). Dit is een der weinige gewapende Duitsche hulp- kruisers, die er in geslaagd is zee te kiezen. De overlevenden werden aan land gezet Vóór het schip in den grond werd geboord. Aan boord van den Engelschen kruiser werd één man gedood en werden acht licht gewond. De ondergang van de „Magdeburg". (Hiet Diudtsche departement Van marine deelt mede, dat de kleine kruiser „Mag- ricbiug»', bij ecu tocht in Rnsche 'gokomcti" woRit, opdat de vefsthrilAi.,- trolF. nahii ihier'eiland iCMenshoimi nn,n dp™ i__ i-~1,12 golf, nabij bet 'eiland Oldensholm aan den gronld is geraakt, [fcllet bieden "Van hulpl idoor die andere schepen was bij dén dikken mist onmogelijk. Daar hiet niet gelukte het schip Vlot te imaikén, liet m,eïi het bij den aanval van overmachtige Rus sische strijdkrachten in tie lucht vliegen, zoodat het op „eervolle" wijze is onder gegaan. Onder het vuur des vijands werd door de toirpedoboot „V 26" het grootste deel der bemanning van den kruiser ge red. De verliezen 'van ide „Magdeburg" en de „V 26" staan nog niet vast. Tot nog toe werd gemeld: 17 dooden, 21 ge wonden, 85 vermist; tot deze laatste be hoort de commandant van de „Magde burg". De geredden zullen heden in de Duitschie haven aankomen. Schepen op mijnen geloopen. Een Lloyd's telegram meldt, dat de Deensche stoomtrawler „Skuli Togeti", van Grimsby naar IJsland, in de Noord zee op een mijn liep en zonk. Dertien leden der bemanning werden bij de Tyne aan land gezet; vier worden vermist. JHét Noorsche stoomschip „Gottjfried", bestemd voor Blyth, liep eveneens in de Noordzee op een mijn en zonk^. Vier leden der bemanning werden bij' de Tyne aan wal gezet; acht worden vermist. De Paus en de oorlog. De (WeensChe b,Reichspost" komt met leen verklaring voor "den dag, die de lijf arts Van Paus Pius X, dr. Marchiafava, aan tien Romeinschen vertegenwoordiger van het blad zou hebben afgelegd!. Volgens den geneesheer werd het drin gend verzoek tot tien Paus gericht opi mét z;ijn hooge autoriteit te pogen het Uitbreken van |den oorlog, te voorkomen. De Paus you daarop woordelijk het volgende verklaard hebben: „,De eenige heerscher, bij wien ik met kans op succes zou (kunnen tusschenr béitie komen» wijl deze monarch steeds trouw gehecht ,was aan, den H|. Stoel, is keizer Frans Jozef. Maar .juist bij 'hem kan ik niet tusschenbeide komen, want tie oorlog, dien Oostenrijk voert, is recht vaardig, maar al te zeer rechtvaardig." Wiijl geven dit bericht natuurlijk onder alle voorbehoud. Een nieuw ministerie in Frankrijk. Viviani heeft aan Poincaré me degedeeld, dat de ministers besloten hadden gezamenlijk af te treden. Poin caré droeg aan Viviani op een nieuw kabinet te vormen. Om elf uur Woens dagavond heeft Viviani aan Poincaré de samenstelling van 't nieuwe kabinet me degedeeld. Voorz. van 't kabinet, zonder portefeuille, ls Viviani; justitie Briand; buitenl .zaken Delcassé; binnenl. zaken Malvy; oorlog Millerand; marine Augag- neur; financiën Ribot; onderwijs Sarraut; openbare werken Sembat; handel Thomp sonkoloniën Doumerguelandbouw Fernand Diavld; arbeid Bienvenu Martin; Jules Guesde ds minister zonder porte feuille. Daliraicr is onderstaatssecretaris van schoone kunsten. Viviani heeft op het Elysce de ministers aan Poincaré voorgesteld. jHet samenstellen van cfft nieuwe mi nisterie bedoelt een verbroedering te scheppen tusschen verschillende partijen en stroomingen. Gemengde Oorlogsberichten. Sc h r ij ven van den bisschop van Luik. Zondag i9 in alle kerken van het bisdom Luik een schrijven van den 73-jarigen bisschop, Mgr. Rutten, voorgelezen, waarin deze, na een korte mededeeling over den dood van Pius X Xz. g., de bevolking met de volgende woorden tot kalmte aanmaant: „Wij smeeken u dringend, u van elke vijandelijkheid en zelfs van elke on vriendelijkheid jegens het Duitsche leger te onthouden. In den toestand, waarin wij ons bevinden, moet elke handeling van dien aard als een misdaad be schouwd worden, welke de Duitschers tot represaille-maatregelen zou dwingen, waardoor vaak de onschuldigen het eerst getroffen worden. De Duitsche autoriteiten hebben mij uitdrukkelijk verzekerd, dat geen strenge maatregelen zullen getroffen worden, als de bevolking haar rust en kalmte weet te behouden. Wij vertrouwen vast op u allen, dat gij onvoorwaardelijk aan onze drin gende bede zult gehoor geven, en dat gij er volgens uw krachten toe zult bij dragen, dat dit verzoek door allen na- gen van den oorlog nog niet geweldiger lover ons neerkomen." Negen paters Redemptoris ten doodgeschoten. De Parij sche oorrespndent van „De Tijd" be richt, dat negen paters Redemptoristen door Duitsche soldaten zijn doodgescho ten. "De paters woonden in het klooster te Reidisheim. Toen deze stad voor dq teerste maal door Fransche troepen was ingenomen, werden eenige Fransche sol daten door de paters gastvrij ontvangen. De Duitschers zaten echter de soldaten, die vluchtelingen bleken te zijn, op de hielen, drongen het klooster binnen en schoten negen paters op het klooster plein dood tegelijk met de gastvrij ont vangen Duitschers. Een telegram van Koning George aan Koning Albert. Volgens een officieus bericht zond ko ning George van Griekenland aan ko ning Albert het volgende telegram: „Ik ben ontsteld door het bericht van het gevaar dat gij geloopen hebt door het werpen van bommen. Ik hoop, dat de Koningin en de kinderen niet geleden hebben. Met bewondering volg ik de schoone wapenfeiten van uw dapper le ger." Een dorp verwoest. UitDahl- heim in Lotharingen wordt aan de „Mör- chinger Nachrichten" gemeld: Nadat op 2Q Aug. uit de huizen op de Duitsche troepen was geschoten, werd op bevel van den militairen commandant liet dorp beschoten en met den grond gelijk ge maakt. Dahlheim was een dorp in het distract Chateau Salins en had 286 in woners. BINNENLAND. Oorlog en Al coho 1. Door het Nijmeegsche Kruis verbond is aan den minister het volgend verzoek schrift gegaan. Geeft met verschuldigden eerbied te. kennen het bestuur der als rcchtspersioon erkende vereeniging: „het Nijmeegsche Kruis verbond", dat in de vergadering van 23 Augus tus 1.1. n aeen inleiding van den heer Dr. F. D. Banning over „Oorlog en Alco hol" de volgende motie bij acclamatie werd aangenomen „De vergadering, gehoord de inleiding Van Dr. Banning over „Oorlog en Al cohol", gelet op de mededeeling van Uwe Ex cellentie over den graanvoorraad in ons land.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1