DE VLIEGMACHINE. BUITENLAND. 5e Jaargang. No. 1474. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. foterc. Telefoon 935. Postbus 6. )IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ii het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco »er post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V9 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 centaangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel «ner 10 cent. Jeth Militaire muziek. We genieten tegenwoordig nog al eens militaire muziek1, waarmede we be- alve Van Erp's corps ook' bedoelen de ewone hoornblazers en tamboers, wier >nen al even opwekkenden invloed uit- efenen. t Is merkwaardig te zien, hoeveel be er gemarcheerd wordt, zoodra muziek, m of trompet de maat aangeeft. Zelfs en vermoeide troep sterkt dan nog eens xtra de beenen. De militairen spreken dan ook steeds/ iet erkentelijkheid over hun muzikanten. Er is evenwel een „maar" bij, welke uist dezer dagen uitkomt, nu zoo lange ioldatenafdeelingen achter de muziek narcheeren, en wel deze: de achterste poepen hooren er zoowat niets van, Irat ten gevolge heeft, dan daar lang liet zoo kranig gestapt wordt als voor- ian. Dit laat zidh verklaren, Want 't moet ang niet ple.izierig wezen, in de verte nuziek te weten doch vergeefs er naar e luisteren. Dan zakken ontstemming moedeloosheid in de beenen. Hoe daarin verandering te brengen Van Erp's corps verdubbelen gaat na» uurlijk niet, om de kosten, terwijl split- ling ervan weer ten nadeele zoii zijn' Ier muziek en ook te veel van de krach- en der blazers zou vergen. Het moet loch lang niet gemakkelijk wezen al mar kerende zijn longen zoo stevig tefnoe- en gebruiken. Men moet. onderhand' ens even kannen uitblazen, rekenend ip rijn dubbelganger. Maar zouden daarom de tamboers en loornblazers niet practischer over den cèp verdeeld»-kunnen wforden? Thans oopt alles vooraan, terwijl het achter- ite deel van den trein heel veel nut lou kunnen hebben van wat geroffel en retoeter tussehen de afdeelingen in. Vergeleken bij de geveChtswaarde van le troepen, is deze musikale beschou wing natuurlijk' niet van groote waarde, maar we meenden haar toch even in 't midden te mogen brengen, wijl de ver aangenaming van het ^veik onzer mili tairen er mede gebaat kan wezen. Treurige practijkeri. Omdat de buitengewone omstandighe den het eischen, [heeft |de r|eg©erittg niaat- r^gelen genomjefn, dat de prijzen voor levensmiddelen niet opgedreven kunnen warden. De regeering heeft hier voor namelijk het oojg 'gehad op het publiek. Zij heteft gezorgd, dat het publiek bij winkeliers en handelaren kan koopen tegen normale prijzen en voorkomen, dat winkeliers en handelaren, gebruik ma- kefhld tvan den buitengewonen toestand, abnormale prijzein zouden kunnen Vra-t geh Voor levenJbehoeften. [Wjj juichen met ieder weldenkend mensch [dezen maatregel toe maar ver oorloven :oïri toch een vraag te stellen. Hefeft de regieering ook 'maatregelen 'ge nomen ,bm kien winkelier en handelaar te beschermen tegen den woekerwinst zucht van dein groothandelJHet is heel gemak- FEUILLETON. 51) Na een langen tocht van twaalf uur, was het een heerlijke gewaarwording, die de vliegers ondervonden, toen ze het «erste van die 'eilanden naderden, die het einde konden worden van hun gevaarlijke reis. Maurice Rimbaut had aanstonds een >ogte van tweehonderd meters bereikt, om, ,als hij in de nabijheid der rotsspjtsen was, geen al te groote hoeken met den horizon behoeven te maken. Intusschen had hij de snelheid van den motor teruggebracht tot negenhonderd schroef wentelingen en bijgevolg de snel heid van de aeroplaan tot vier-en-twintig kilometer verminderd, om1 meester te blij ven van zijn richting en van zijn wen dingen. Nadat ze den gordel van klippen, die het eiland Nühau omringde,overgevlogen had, bevond de „Katesbird" zich boven een kale vlakte, met een weinig gras be dekt, daarna zweefde ze over eenige ooschjes boomen, die slecht groeiden °P dezen m age ren grond. Naar voren verhief zich de steile rots massa, die de eigenlijke kern van het eiland vormde. keflïjk lomi den winkelier te vinden en hejrrn (m!et een zachten of een harden wenk te noodzaken een prijslijst voor zijn ramen te hangen (en een prijs te vragen als door de regeering vastgesteld. Miln-» der (gemiakkelijk schijnt het te zijn den groothandelaar te vinden en hem met een zachten o? harden wenk "te noodza ken ;zijn verplichtingen ha te komen Zooals [het tot heden gegaan is 'komt de winkelstand ien kleinhandel in het ge drang, (blijft de [groothandel buiten schot1. Voordat de oorlog uitbrak bebben wih- kejliers, bakkers, kleinhandelaars op con tract 'gekocht van groothandelaars. Toen de (oorlog uitgebroken was hebben vele igroothande(Laren dit contract verbroken met |de mededeeling, dat rij nu onmoge lijk kondein leveren. Zij kregen zelf niet geleverd, er was derhalve, wat men in den handel noemt, force majeure. Maar wat blijkt nu? Dat enkele groothandela ren ook (misbruik maken Van de buiten gewone tijdsomstandigheden, dat zij voor viefr a vijf maanden en langer voorraad hebben ien hadden voor den oorlog. Het verbreken van het contract is dus geen overmacht, maar een extra-winst, die voor sommigen duizenden en duizenden bedraagt, derhalve woekerwinst. En wan neer men nu aanneemt, dat alles met khnkejude munt moet betaald worden, Idan rribg toch wel de vraag gesteld wor- üeln pf hier geen ongelijke toestand ge schapen wordt. De winkelier, de kléin- 'handcjlafar komjt in het gedrang, betaalt !he(t [gjelaig. Dat de groothandel op het ooigeriblik icontante betaling eiscbt, er is iets |voor te zeggen. Maar dat de groot handel contracten verbreekt enkel en al léén oim woekerwinst te maken, iseen fclaad die nilet genoeg gelaakt en afge keerd kan worden. De nieuwe tarwe b.v. brengt den nor malen prijs op aan de markt. Waarom1 slaat (heit brood op? Omdat de bakker aan den groothandel den maximum prijs mloet betalen, omdat de (groothandelaren, die den minister den maximum-prijs heb ben opgegeven, er hun duizenden aan vejrdienen tnuoeten. Het wordt tijd, dat de autoriteiten ook hier ingrijpen. Het wordt tijd, dat de overheid maatregelen neemt tegen deze opdrijving ,van prijzen, het wordt tijd dat ide regeering maatregelen neemt tegen het knijpen en verdrukken van den 'klein handel door den groothandel in deze droeive tijden. L>e Oorlog. Zeven tegen twee. Zoo ooit, dan mag de oorlog, die thans woedt, bestempeld worden met den naam van wereldoorlog. !Het is nu officieel uit- Tokio gemeld niet dat Japan aan Duitschland den oorlog heeft verklaard, zooals voorba rige Fransche bladen reeds mededeelden, maar dat Japan aan Duitschland een ultimatum heeft gesteld, Waarop het voor Maurice Rimbaut koos een plunt uit om. te dalenhet was een heuvel, met zachte hellingen 'e,n 3 a 400 meters breed, die 30 graden naar links lag. Luitenant Forster had nu gelegenheid om de zekerheid van beweging te bewon deren, waar mee ide mechanische „vogel" manoeuvreerde,. Terwijl hij den hefboom voor ide richting naar zich toe trok, ver stelde jde ingenieur ide vleugels aan dien kant, waarnaar hij wilde zwenken en de twee groote aanhangsels bogen zich naar links; tegelijkertijd idraaid'e het verticale) vlak op den langen staart van de „Kates bird" in (die richting en met een gemakke lijkheid, idie geen vervoermiddel haar zou verbeteren, daar ide lucht het ideale mid den is voor de verplaatsing 'der lichamen, richtte zij zich maar den heuvel. Een laatste beweging van het stijgroer deed jde aeroplaan er overheen zwieren,. Aan iden anderen kant bevond zich de zee, op hoogstens drie kilometers af stand; imaar de helling, waarover zij nu vlogen, was zoo groen als de andere kaal was,. I Minder jdoor het werk in beslag geno men dan zijin vriend, bewonderde luite nant Forster dezen weelderigen planten groei. Daar in de laagte lachten in won dere harmonie de kleuren dier magnolia's, eucalyptussen, wilde oranje's en boom varens. Op een open plek meende hij eenige hutten van Kanakken te bemerken 23 Augustus des middags te 12 uur een antwoord verlangt. Ook Japan sluit zich dus aan bij hen, die Duitschland willen bestrijden. Het motiveert die bedoeling door den wensch verwikkelingen in het verre Oos ten te voorkomen. Hoe zulke verwikke lingen kunnen ontstaan, wanneer Japan zich niet in den strijd mengt, is niet dui delijk. Het Japansch-Engelsch verbond noopt Japan slechts op te treden wan neer het Engelsche territoriale bezit in Oost-Azië wordt aangetast Zoolang dat niet het geval is kan Japan er gerust buiten blijven. Thans echter ziet Japan zich reeds genoopt, om tegen Duitschland op te treden. En het stelt een eisch, die oip zich zelf zeer onzelfzuchtig schijnt. Het wil dat Duitschland Kiautsjau zal af= staan aan Japan, zonder eenige vergoe.- ding, ter eventueele teruggave aan Chi. na. Wie nu weet, hoe Japan indertijd me*. Korea gehandeld heeft, dat het op de zelfde wijze terug eischte van Rusland en met de door Rusland bezette deelen van Mantsjoerije, begrijpt volkomen, dat de eventualiteit, waarop Japan zinspeelt een uitstel ten eeuwigen dage beteekent. Wanneer Duitschland dien eisch niet aanneemt wat zeer vv aarschijnlijk is en zijn schepen niet uit de Oost- Aziatische wateren terugtrekt, zal Japan daaruit de consequenties trekken. Dan zal de strijd worden zeven tegen twee. Voeg hierbij, dat Turkije en de Bal- kanstaten gereed staan elkander onder ling te verscheuren, en met angst stelt men zich de vraag, wat. dat alles nog op moet uitloopen. Nog is niets met zekerheid te zeggen omtrent den volkenslag, die iederen dag in België kan worden verwacht. Een der dagblad-correspondenten ir. de provincie Noord-Brabant heeft een middel gevonden om over de grens te komen, een kijkje te nemen bij het Bel gische leger en weer veilig het vader land te bereiken. Hij deelt mede, dat de Belgen stellin gen hebben ingenomen ten Oosten van Gembloux, waar zij een dubbele linie van veldversterkingen hebben opgewor pen. De Belgen hebben het voornemen een verdedigende houding aan te nemen. De hoofdmacht der Franschen zou zich bij Gembloux bevinden. Bij den alge- meenen strijd zouden de Belgen het voornemen hebben in het uiterste geval met den linkervleugel op Antwerpen te rug te trekken., Het gevecht bij Dinant tussehen het over Givot in België binnengetrokken Fransche leger en de Duitsche legeraf- deelingen, die van Luik en omgeving) Zuidwaarts waren getrokken, blijkt meer beteekenis te hebben dan een scher mutseling. Aan weerszijden hebben be langrijke troepenafdeelingen aan den en nauwelijks had hij een vluichtigen blik op het bontgekleurde tapijt kunnen. wer- plen, of daar vertoonde zich reeds de zee ien enkele mijlen slechts naar links heit reusachtig groote eiland Kanai, het twee de van de gorep der Hawai-eilanden. De aeroplaan zwenkte opnieuw om zich daar heen te richtenmaar Maurice Rim- baut dacht ier iniet aan, om over |de ver schillende steile hellingen op dit tweede eiland heen te zweven. (Hiet geheele eiland was een vroegere vulkaan, waarvan de voornaamste krater op een grenspaal geleek, die aan den Oost 'kant van de groep geplaatst was. De ge leerden verklaren de vorming op de vol gende wijze. Zij zeggen n.l., dat in voor historische tijden een reeks reusachtige onderzeesche uitbarstingen eenige ophoo- pingen deden ontstaan, 'die vast en stevig genoeg waren om aan de werking der golven weerstand te biedendaarna zet ten er zich rondom koraalriffen op! af, die mogelijk maakten, dat er "zich na verloop van leeuwen aarcj- en humus-lagen konden vormen, die al 'dikker én dikker werden. Tot op ongeveer een mijl van de kus ten van Kanai genaderd, 'die met talrijke kleine, diepe baaien was ingesneden, steeg de „Katesbird" hooger en volgdd den oever. Gedurende een half uur had ze weer m<et haar maximum-snelheid gevlogen, maar was in het gezicht van het eiland strijd deelgenomen, die in het voordeel der Franschen is geweest. De verdediging van Brussel. Er zijn zeer ernstige maatregelen ge nomen voor de verdediging van Brussel en om het te beschermen tegen elke ver rassing door meer of minder groote groepen Duitsche cavalerie, afgedwaald naar Brussel en (ontsnapt aan de .aandacht van de plaatselijke wachten. Deze troe pen zullen onvermijdelijk stuiten op de versperringen rondom de hoofdstad, die flink bewaakt worden door de garde ci- vique, die voorzien is van mauserwape nen en vastbesloten haar plicht te doen.. De Belgen hebben te Brussel 20.000 man, die goed gewapend zijn en voorzien van patronen en sedert veertien dagen zijn afgericht voor den oorlog. Onder deze omstandigheden is er geen twijfel aan, of de hoofdstad is be schermd. Een officieus telegram uit Brussel meldt, dat de regeerlngszetel is verplaatst van Brussel naar Antwerpen. Moet hieruit de gevolgtrekking wor den gemaakt, dat men, ondanks de ge nomen voorzorgsmaatregelen, de hoofd stad niet meer veilig acht? Maar de weg van Brussel naar Ant werpen loopt over -Mechelen. Men schijnt dus tevens te moeten aannemen, dat die stad niet alleen nog niet in handen der Duitschers is, maar dat er zelfs geen, sprake is van eenig gevaar op de lijn. BrusselAntwerpen. Duitsch-Be gische onderhandelingen. De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft: na de inneming van Luik liet de Duitsche regeering door bemiddeling eener neu trale mogendheid in Brussel het volgen de mededeelen: De vesting Luik is na dapper verzet in storm genomen. De Duitsche regeering betreurt in de hoog ste mate, dat het tengevolge van de po sitie, die de Belgische regeering heeft gekozen tegen Duitschland, is gekomen, tot bloedige gevechten. Duitschland komt niet als vijand naar België, alleen onder den druk der om standigheden moest het wegens de mi litaire maatregelen in Frankrijk het besluit nemen binnen te dringen en Luik als steunpunt voor zijn verdere militaire operaties te ibezetten. Nadat het Belgische leger door held haftig verzet tegen een groote over macht zijn wapenen op de schitterendste wijze gehandhaafd heeft, verzoekt de Duitsche regeering den Koning en de Belgische regeering met den meesten nadruk aan België de verdere verschrik kingen van den oorlog te besparen., De Duitsche regeering is bereid elke overeenkomst met België aan te gaan, die zich hoe dan ook laat vereenigen met het Duitsch-Fransche conflict. Duitschland verzekert nogmaals op de meest plechtige wijze, dat het niet voor nemens is zich Belgisch gebied toe te eigenen en Duitschland is nog steeds bereid het koninkrijk België onmiddellijk haar vaart gaan verminderen op vier-en- twintig kilo mieters,. rDaar hebt ge Koloa, 'zeide de Ameri- kaanscbe officier. Maurice Rimbaut wierp een vluchti- gen blik naar links. Aan het eind van een inham, omgeven door hooge rotsrif fen, stond een klein dorpje aan den voet van ieen klapperbosch. Dit was het eerste bewoonde punt der groote eilanden, en ide ingenieur voelde groote neiging er op af te stevenen. Mis schien zou men er eene statie vinden van idle T. Si. F., waar men verbinding zou kunnen verkrijgen met San Francisco; misschien haddien idle Japanners, in hunne bezorgdheid om eerst Hionoloeloe, die 300 kilometers verder gelegen hoofstad te be zetten, dit eiland niet aangedaan. (Hoeveel alcool is er nog, Archi bald? 1 Een stuk of vijltien bussen: 150 i liters. c Vooruit dan haar Oahu. En de gele vogel vervolgde zijn vlucht, Wat zouden de suikerriet-planters en die Portugeesche ien Chineescl.e arbeiders van Kanai wel gedacht hebben, toen ze j hem in'de verte zagen heen-zweven? I Wielke legenden zouden zich weer vlechten in de verhalen der inboorlin gen en den schat van volkssagen vermeer deren, ;die de groote macht van de godin Pelé bezingen, die woont in den reusach- te ontruimen, zoodra de toestand der krijgsoperaties het veroorlooft. IHet antwoord door België den 13en Augustus daarop gegeven luidt: Het aan de Belgische regeering door de Duitsche regeering gedane voorstel herhaalt de in het ultimatum van 2 Augustus gestelde eischen. Trouw aan zijn internationale verplichtingen, kan België alleen zijn antwoord op dit ultimatum herhalen, en dat te meer daar sedert 3 Augustus Bel- gië's neutraliteit is geschonden en een ellendige oorlog op zijn gebied is over gebracht, en daar de mogendheden, die België's neutraliteit hebben gewaarborgd onmiddellijk op loyale wijze hebben ge antwoord op zijn roep om hulp. Belgische gruwelen. Er wordt zooveel geschreven overgruv- welen, door de Duitschers bedreden. Hier laten we nu eens volgen een citaat uit een schrijven van prof. J. D. Landfé aan „de Tijd" uit Aken. Tot hiertoe had ieder Weldenkend mensdh medegevoel voor het Ongelukkige land, dat ongewild in krijg gedompeld waseen verloren krijg zal nooit het volk, dat dapper en eerlijk gevodhten heeft, vermogen te vernederen. De Duitsdhers hebben sfteeds de groot ste achting voor den geslagen vijand; getoond, en hen mensChelijk behandeld. Dat wist men in B;elgië, waarin jaar in jaar uit duizenden Duitschers verblijf houden. Doch de Belgen hebben helaas getoond, d4t er onder hen onmensche- lijlke, dierlijke eigenschappen sluimeren, die, zoodra ze niet meer bemeesterd Wond den worden, op de afschuwelijkste wijze tot (uiting kwamen. Het zou onrecht zijn, iedere Belg zon der onderscheid daarvoor verantwoorde lijk te maken; dat doet ook hier nieJ mand. De Belgische gevangen .soldaten worden behandeld, zooals net elk man verdiend, die zijn plicht tegenover zijn vaderland vervuld heeftzelfs de in Duitschland teruggekeerde, in België mishandelde puitschers, verzoeken dit vooral niet aan Belgen te vergelden. Maar de verontwaardiging, over hetgeen geschiedde, is op het toppunt gestegen. En dat is begrijpelijk, wanneer men hoort, wat geschied is; ik voer hier slechts dingen aan, die door volkomen geloofwaardige personen aanschouwd zijn. Het is bijna te verschrikkelijk om het te schrijven: men heeft gewonden vermoord, gesteenigd, Weerloozen de oogen uitgestoken en .L.V- doch het is te veelMannen, vrouwen, zelfs kin deren hebben deelgenomen aan de ge meenste mishandelingen. Een vijftienja rige jongen schiet [uit een huis op een Duitsch soldaat, raaktDe jongen wordt gevat, voor den bevelhebber gebracht, zou gefusilleerd worden. Doch wat doet de kapitein Hij zegt„Onze eerste ko gel mag niet een kind dooden" en Jaat den jongen loopen. Deze gaat im het huis terug, schiet ten tweeden male op een Duitsch soldaat; nogmaals weigert de officier hem te dooden. Wat met den knaap geschied is, weet ik nietde re- tigen vulkaan van Kjlanea? Nu gingen de verschillende suikerplan tages aan de oogen der vliegers voor bij de rijkdom der Siamchvich-eilandem Hooge fabriekschouwen verhieven zich tussehen het dichte groen; dan volgden er bosschen van algeroba's, de kostbaar ste boomen van den Archipel, want zij groeien snel en bijna zonder water op elk stuk grond en brengen een soort boon voort die door het vee zeer gaarne gegeten wordt Bij een kromming van den oever werd de rotskust eensk lapis steiler. Zij1 maakte ieen scherpen bocht naar het Noorden* Dit was voor de „Katesbird" hef oogen- blik om Weer de „volle lucht" te kiezen^ De oogen op het kompas gevestigd, wees luitenant Forster den richtingshoek aan, dien men te volgen had: 126 gr. Op weg naar fjonoloeloe, herhaalde de ingenieur. N En opnieuw schoot de aeroplaan de wijde ruimte iri. Thans was de Amerikaansche officier op de „Katesbird" evenzeer op zijn ge mak als op de commandobrug van zijn schip; de gemakkelijikheid, de snelheid, waarmiede zij de reeds afgelegde 1500 kilometers hadden doorloopen, boezem den hem een onbeperkt vertrouwen in. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1