Uit de Pers. DE VLIEGMACHINE. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsel;e Courant van Zaterdag 8 Aug. no. 1466. Voor het Vaderland. ;Wfij lezen in de Maasbode: Een indrukwekkende Vergadering' van de Tweede Kamer der Staten-Generaal als die Van Maandag jongstleden behoort tot de beste bladzijden onzer vaderland- sche [geschiedenis. I Uit de daad der Staten blieek nu eerst ten Volle, hoe zij begrijpen de vertegen woordigers van het geheele volk te zijn. Een daad Van eenheid en een daad Van zelfbewuste 'kracht 1 Doch er werd ook gesproken door en kele leiders van parlementaire partijen. Anderen zwegen, wellicht uit overwe-t ,ging, dat het stilzwijgen op zulk een ©ogenblik een bewijs van volledig ver trouwen in de Regeering 'h'eeten mocht. Dat fwas juist gezien en ten opzichte der krachtige 'daad zal aan het stilzwij gen 'geen andere beteekenis worden toe gekend. Maar ler was nog eene andere overwe ging [mogelijk. En die wettigde wel een woord jn deze vergadejring. i, Het (was de overweging, dat zoowel het Nederlandsche volk als de volkeren van Europa een Weergalm' zouden ver nemen (Van de woorden, welke de Sta ten-Generaal zouden spreken. De socialistische fractie heeft imet deze overweging rekening gehouden; de ka tholieke niet. De eerste heeft .een groot gebaar ge- (maakt, misschien [wel het schoonste, waarop zij in de parlementaire annalen 'wijzen kan. De andere heeft [gemeend, dat het stil zwijgen thans meer dan ooit een daad Van (kloeke Welsprekendheid wezen kon-. .Maar niet iedereen, imaar vooral niet de .groote menigte begrijpt de welspre kende (taal van een zwijgende. En daarom meenen wij goed te "doen met hier te verklaren, Wat dat stilzwij gen der Katholieke fractie beteekende. Indien Idoor haar gesproken „was, zou het [in dezer voege geweest zijn: 'Het |uur des gevaars is plotseling ge komen. Buiten onze grenzen breekt de oorlogsbrand iuit en de fanatieke woede van (Strijdende volkeren djreigt de rech ten [onzer kleine natie te schenden. In |de iure des gevaars leert men zijne Vrienden kennen. Ook thans. Wielnu, |van (het ©ogenblik af, dat Hare 'Majesteit onze geëerbiedigde Koningin heeft Verklaard, dat Nederland zich be vond jn oorlogsgevaar,vVjan 'dat oojgen- blik jaf zijn wij, katholieken, bereid om dë lasten en ellenden van den oorlog imiede te dragen. Wij staan gereed; de Regeering kan over (ons beschikken. Het katholieke Volksdeel durft de fiere wapenspreuk .„Je Maintiendrai" mede voor zich opvorderen. Wij worden "wel eens beschouwd als vaderlandsloozenthans zullen wij opw nieuw bewijzen, dat het Oranjehuis in ons zijn trouwste onderdanen vindt. i Opnieuw, ja. [Want velen ,uwer weten het: ook in 1830 hebben Wij dat bewezen. Ook toen hebben Wij den strijd niet geschuwd en de katholieke bewoners der Zuidelijke Provinciën hebben toen Nederland be hoed voor een grootere afscheuring van het koninklijk gebied. Wij zullen het Vaderland dienen. Onze zonen (hebben niet geaarzeld, toen de Regeering hen wegriep van huis en haarid. Vaders hebben hunne 'vrouwen en kinderen Verlaten, zonen hunne ouders, öm Nederland te verdedigen, desnoods tnet hun bloed. Straks, indien wat God verhoede! onze dapperen gewond nedersto^ten, dan zult gij onze priesters, onze pleeg zusters (aanschouwen op het slagveld'1 FEUILLETON. 44) 'Miss, zei de luitenant, geloof (mij, dat ik rrttu niet dadelijk een vraag zou willen zien beantwoorden, waarvan mijn heele leven afhangt. Maar, daar uw yar der, die mij de eer heeft >willen aan doen, om mijn vertrouweling in deze zaak te zijn, mijn tusschenpersoon is, laat mij u dan zeggen, dat mijn eerbiedige gede genheid voor u reeds bestaat van den eersten dag af, dat gij' hier kwaamt, <en dat mijn innigste wensch is, aan ,u mijtn leven toe te wijden. -Kom, Kate, rnijin ldnidi.w. geef 'ant woord, zei de vader miet Zachte stem. iHet meisje wilde haar vader niets ven helen van net drama, dat zich in de grot had afgespeeld. Het gevaar, dat ziji daar had geloopen, de zonderlinge toestand, waarin zij zich 'had bevonden, de be kentenis, die ze op dat tragische oogen- blik had gehoord, en die zulk ieein die pen indruk in haar gemoed had achter gelaten, dat alles zou den gewonde (On getwijfeld hebben geschokt ,Het was een geheim tusschen haar en Mauricei Moest zij het nu aan 'haar vader bekend maken en hem zeggen, dat zij den jongen Franschman beminde, op hetzelfde oogenr Wij zullen het Vaderland dienen, ook Wij, die Jniet behooren. tot de strijd krachten des lands.. Gij, Idie gelooft, dat het .gebed van priesters en religieuzen, dat de schreiend- geuite (gebeden der achtergeblevenen op stijgen tot den Almachtige, gij, mi nister-president, die uwe hoop op Gods bijstand hier beleden hebt, rweet het Wel, dat luit onze kathedralen en kerken, onze (kapellen en binnenhuizen voortduw rende [gebeden om den vrede omhoog gaan! Maar ook op stoffelijke wijze willen Wij het vaderland dienen. De oorlog ontwricht de maatschappe lijke Verhoudingen en rukt de stutten der stoffelijke welvaart omver. Welnu, wij, op wie het volk vertrouwt, wij zullen gaan tot het volk en zeggen: „Steunt degenen, die ook om' uwentwil de Wapenen dragen. Eerbiedigt den sol daat, ontvangt 'hem in uw huisgezin als een heldhaftigen bezoeker, spijst hejml en laaft hem. Steunt de achtergeb'levey- nen imet uw geld en uwe goede woorden, tracht nimmer misbruik te maken van hun angst en hun onverstand. Blijft kalm) in deze moeilijke uren. Toont uw ver trouwen in de instellingen, \welke uwi vertrouwen Waarlijk wel verdienen, ont-» trekt toch niet op dwaze wijze aan den Staat Wat .gij den £taat verschuldigd! zijtl" Zóó (zullen wij spreken en onze dag bladen zullen onze woorden dragen tot in de kleinste huisjes der steden en in de 'afgelegenste hoeven van het platte land! En (wij durven verzekeren, dat ons woord niet zal worden yerworpen. TerWijl wij ons aldus inspannen, om' aan 'het vaderland te geven wat het toe komt, zal echter in ons land een hevige afschuw blijven leven naast dit gevoel; van liefde en opofferingsgezindheid. Een hevige afschuw van den oorlog! Geloovend ïn de Voorzienigheid, kun nen Wij aannemen, dat ook een oorlog door 'de Voorzienigheid Wordt toegelaten. Maar wij (lurven het Bijbelwoord uit spreken: Het is noodzakelijk, dat er ergernis kome, maar wee hem, wee hem, door wien zij komt! Zóó (beschouwen wij ook den oorlog. En nu £en lid der socialistische fractie (het terecht heeft gezegd, dat Wij den moord betreuren, die Zaterdag nacht te Parijs is gepleegd,, nu wensch en wij ook openlijk te verkondigen, dat wij iederen moord afschuwelijk vinden, doch] Vooral, ja, onuitsprekelijk-h'evig den masl sa-oorlog van een modernen oorlog Ver afschuwen. i De Gerechtigheid Gods zal de schul digen eens treffen! Laat Europa Weten, dat <pns kleine volk op God vertrouwt. Laat het weten, dat koningin WRhel- mina ,vóór dezen aanslag op den ge- droomlden wereldvrede haar hope op den Christus-Vó^r-alles heeft uitgesproken en dat wij, indien de strijd ons verrast, ho pend op de bescherming Van den Chris tus, den eeuwigen Vredevorst, ten strijde zullen gaan. Trouw aart den Christus,! Trouw aan het Vaderland! TrouW aan de Koningin) 1 1 Aldus (verstaan Wij het stilzwijgen der katholieke (fractie In de Tweede Kamer en wij (kunnen eti durven verzekeren, dat zij gesproken heeft naar ons hart! De Week in het Buitenland. Wij aarzelen een oogenblik, nu wij ons nederzetten om deze week! ons week- praatje te vervolgen, want de toestand rondom ons is zoo verschrikkelijk en ont zettend, dat de pen weigert deze naar waarheid te beschrijven. Er is veel, ont zaglijk veel gebeurd sedert wij ons laat ste weekpraatje, nu 14 dagen geleden schreven. De groote Europeesche oorlog, waarop wij toen reeds als een bestaande moge- blik, dat de grijsaard haar zijn geheel andere bedoelingen kenbaar maakte? Zou Zij hem daardoor niet bedroeven, en Zijn toestand verergeren? Want, on danks zijn sympathie voor den jongen ingenieur, viel het niet te betwijfelen, dat de majoor reeds eenigen tijd het lie velingsplan koesterde, zijn dochter aan den Amerikaanschen luitenant ten huwe lijk! te geven. In het bezit van een aardig fortuin, was deze de lang gedroomde schoon zoon voor den vader, die zijn kind een gelukkig bestaan wilde verzekeren. Het was dus zeker, dat hij niet zou. toestem men in een verbintenis met dien anderen, dien onbekende zonder fortuin, die hem geheel vreemd was. Deze overpeinzing doorkruisten het brein van het meisje, en op de vraag van haar vader antwoordde Zij, terwijl zij de hevige kloppingen van haar hart poogde te onderdrukken. Vader, ik bid ju, spreek zoo niet Ik Wil niet dat ge me verlaat en ik), ik wil U evenmin verlaten. Denk dan. eens na mijn kind, en laaft me uw antwoord spoedig wieten. Be denk dat dit voor mij de grootstje gerust stelling zou zijn, als ik sterf. Luitenant Spark ging heen ien ontmoet te aan de deur Maurice Rimhaut, die juist binnenkwam. (De jonge man kwam. vertellen, dat de lijkheid wezen, is thans een feit gewor den, en met angstige beklemming zien wij nu den toestand tegemoet. De oorlog met al zijn verschrikkelijkheden speelt zich af aan onze grenzen, waar het machtige Duitschland een strijd voert om leven en dood. De Belgen trékken de bewondering van heel de wereld (tot zich. Met hun geringe macht staan zij nu. itëeds een vier tal dagen hun twintig maal sterkeren vijand, brengen hem geweldige verlie zen toe, met bewonderingswaardige dap perheid houden rij den ongeliflk'en strijd vol en weten van geen wijken, 't Is zeker een treffend antwoord op de laffe en lage wijze, waarop Duitschland het klleine nijvere België in den rampzali gen oorlog betrok. Trouwens, de hou ding van Duitschland in dezen wereldi- krijg wiekt .weinig sympathie. De ge publiceerde briefwisseling tusschen En geland en Duitschland heeft de laatste sterk geblameerd. Wanneer wij hier nu nog in aanmerking nemen de wreecfe wijze, waarop de Duitschers optreden tegenover onschuldigen, h,oe tientallen van boeren en burgers uit dorpjes dood geschoten worden, dan zal het geen ver wondering wekken, dat de algemieene sympathie niet is aan de kant der Duitschers, (maar aan de rijde der Belgen. Zal deze ellende van den oorlog zich ook uitstrekken over Nederland? Zie hier een vraag welke thans duizendje huisgezinnen in Nederland in spanning houdt. Er dreigt gevaar, dat de furie van den oorlog ook onze grenzen zal overschrijden. Wij kunnen en mogen ons klit niet ontveinzen.. Zeker, wij mogen op timistisch zijn, Ifnaar laat dit optimisme ons niet voeren tot zorgeloosheid. Het spreekt van zelf, dat niemand in Neder land den oorlog binnen de grenzen zal halen, maar ook België heeft den oorlog niet gewild, ien tjoch Was het genoodzaakt de wapens o.p te nemen. Wij zitten in het midden van den Europeeschen oorlog. Aan onze kust strijden de Engelsche en Duitsche vloot en elke nederlaag van die laatste (kan toorza,a,'k (zijn, dat zij (bescher ming zoekt aan onze kust. Ook in het Zuiden van ons land is een schending, van onze neutraliteit volstrekt niet bui tengesloten. Het gevaar, dat de Engel sche vloot door de Schelde zal varen en zoo onze neutraliteit zal schenden, is, als wij de berichten mogen gelooven, tenge volge van eene verklaring der Engel sche regeering nu buitengesloten. Maar al bestaat er gevaar en al zou dat gevaar dagelijks grooter worden, wij moeten rustig blijfven en ons volle vertrouwen blijven stellen in de Nederlandsche Regeering en het Ne derlandsche leger. Beiden zullen er voor waken, dat de schending der neutrali teit aan onze grenzen vooikomen wordt. En mocht een der oorlogvoerende par tijen wat God verhoede, toch opzette lijk onze neutraliteit willen schenden, welnu dan zal ons Nederlandsche Volk opnieuw toonen, dat het groot is in alles, waarin een klein volk groot kan zijn. Dan zal die vijand, evenals de Duit schers in België, een weerstand vinden waarmede men rekening zal moeten hou den. Het Nederlandsche leger is gereed en wij 'kunnen gelukkig uit onze dage- lijksche omgeving constateeren, dat onze Hollandsche jongens geen bloodaards Zijn. Neen, in tegendeel, wij zij'n er zeker van, dat, wanneer de nood aan den man komt, de militairen zich met enthousiasme naar de grenzen zullen be geven om te toonen, dat de Hollandsche moed en dapperheid ook nog in het tegenwoordige geslacht voortleven. En evenals de onzen de noodzakelijkheid inzagen van de mobilisatie en zij zich daarom in plichtbesef op het eerste be vel naar hun garnizoen begaven, zoo zul len zij, als het noodig mocht zijn, ook bereid zijn naar het slachtveld te trekken en alles voor het vaderland ten offer te brengen. Maar laten wij hopen, dat Nederland van de noodzakelijkheid om een dergelijk offer te brengen bewaard blijft, en laat in deze dagen door (geiheel Nederland een aeroplaan spoedig zou opstijgen. Opzijn verzoek was een corvee soldaten naar boven gezonden om de 1 ijken te verwij deren, die op het platform lagen opge hoopt, tenminste die, welke het voort glijden van de „Kates bird" konden be moeilijken. Men had de lijken op de rotsen gewor pen om ze den volgenden nacht in zee te kunnen begraven. En nu het platvorm vrij was, had de jonge vlieger slechts een gedachtevoor het aanbreken van den dag, en vooral Voor de hervatting van het bombarde ment, te vertrekken Hij had zijn vriend' Archibaltlast gegeven, de laatste vcoi be reidende werkzaamheden te leiden, de aeroplaan op het platVprm te hijschen, het plankier .opnieuw te smeren om het glijden te vergemakkelijken, nauwkeurig den hoek te bepalen van de richting,, die men (mét behulp V,an die magneetnaald moest volgen, en vooral de kleppen te doen herstellen, die door de vijl van Kerdok waren beschadigdondertusschen zou de luitenant de overige deelen nakfij- ken en den motor voor de laatste maal beproeven. Het was dus het laatste vaanvel, dat hij aan Kate Heuzey wilde komen bren gen, want hij voelde er behoefte aan, dat rij hem zou herhalen, hoe zij hem' beminde, en hij vroeg zich af, of hij zich niet vergiste, of haar stemming nu niet gebed opstijgen tot Hem, die alles be stiert en alles ten beste regelt. En mor gen Wij u de volgende Week een bétere en hoopvoller schets kunnen geven van den Europeeschen toestand,'. (JOHN. Weekpraatje. ,/t Zijh droeve tijden, wanneer de oorlog woedt wen menschen men slacht lijtó dieren". Hoe dikwijlls heb ik dit Relgiséh lied door Belgen en Hollan ders hooren zinglen zonder te denken, dat de oorlog werkelijk teisteren zou. En nu Woiedt die oorlog in al haar vreeselijkheid. 't Zijne droeve tijden. Ons land is nog altijd buiten het con flict gebleven. Duitschland ontziet Ne derland in alle mogelijke opzichten en op ee(n Wijze, dat men zou gaan denken „2aar zit wat anders achter". België en( ons land spelen .een groote rol in den Europeeschen oorlog. De Belgen hebL ben het reeds aan den lijve gevoeld. Holland wordt ontzien, omdat Duitsch land ons noodig kan hebben. Al imoet in ons land het eerste schot nog gelost worden, todh ook gevoelen Wij geducht de gevolgen van het Euro- peesch conflict. De handel ligt stil, fa brieken zijn gesloten of werken op halve kracht. Houdt de toestand aan in de eerste weken is Weinig kans op verbe tering zullen spoedig vele menschen' zonder verdiensten Zijn. Ingevoerd wordt er niet van beteeke nis, uitgevoerd niets. Fabrieken hebben gebrek aan grondstoffen of hebben geen afzet, het gevolg is, dat zijl stop moeten zetten en in honderden gezinnen geen geld inkomt. Een gelukkig teeken is, dat er van Rijkswege en van gemeente wege geholpen wordt era ook' de parti culieren zich niet onbetuigd laten. Ook de reizigers zijn de dupe van dit treurige conflict. Het strikt noodzake lijke wordt ingeslagen en gekocht door het publiék. Honderden winkels hebben weinig of niets te doen. Het meest in het gedrang komt wel de neringdoende en kleine middenstand. Cr.ediet bestaat niet meer, wat gekocht wordt bij den groothandelaar moet be taald worden. En deze mensChen heb ben weer geld onder de menschen maar ontvangen niets. Hejt meererideel van het publiek houdt het geld ui den zak en betaalt niets. Op hun beurt vragen nu. die winkeliers contante betaling. Maar de menschen, die in het krijt staan, gaan nu met geld naar de heele groote winkeliers, zelfs naar de handelaars en betalen met 't geld, dat hun ouden le verancier toekomt. „Het Zijn droeve tij den."1 Anderen stoppen het zilvergeld in de kous. Je weet imaar nooitT, wat er gebeuren kan, hoort men hier en daar zeggen, ien dan Jreb ik! ten minste geld en zilvergeld, want met papieren geld doe je niets. Alsof, indien het nu werke lijk eens tot een crisis kwam, het zilver geld niet evenmin waarde zou hebben als het papieren. Het geld wordt nu onttrokken aan de Circulatie. Er kan niet betaald worden, vooral niet door werk gevers, die veel personeel hebben. Ja, waarom'? Ja omdat dezen en genen, die met handel en industrie weinig of niets hebben uit te staan, het zilvergeld op potten. „Het Zijn onverstandige en ego- istisChe menschen in den waren zin des woords". Er wordt gemopperd tegen winkeliers, tegen postkantoren enz., maar deze houden er toch geen wissel handel op na. Indien de menschen ge woon deden, of er niets aan de hand was, ging alles gewoon Zijn gang. Een goed ding is, dat de Regeering voor 'n wet gezorgd heeft, waardoor de prijs van de levensmiddelen niet opge dreven kan worden. De eerste dagejn van de crisis hebben sommige winke liers in ons land extra hooge prijzen gevraagd. Sommige buitensporig hooge. Dit gedoe is genoeg in de Pers gelaakt. Maar ook het publiek is de schuld. Het publiek heeft de winkels bestormd en ingeslagen, alsof wijl een beleg van een jaar tegemoet gingen. De winkeliers veranderd was, door allerlei bedenkingen of door de woorden Van haar vader. Maar toen hij voor haar stond, ver- groote droeVe, zachte oogen, van het meisje, schitterde weer dat liefdevol ver dwenen al die betwijfelingen. In de langen. Z:iJ legde den Vinger op haar mond, om te beduiden, dat haar vader was ingesluimerd, en Olivia haar plaats aan het ziekbed had ingenomen, daarna nam ze hem mee, in de gang. Een vluchtige oogopslag overtuigde hen, dat ze alleen waren. Maurice, zeide zij, ik ben tot uw beschikking en ik wacht o.p u. Daarna, terwijl ze elkaar een oogen- blik innig omhelsden, gaven ze - elkaar den verlovingskjus, alleen en ongestoord genietend hun groot geluk). Alleen! ja ze meenden fret, m'aar in derdaad was het zoo niet Want één man was getuige geweest van hun ont boezemingen ,op een donkere trap, die aan de andere Zijde van de gang uitliep én toegang verleende tot de magazijnen, waarover hij het opzicht had. Die man was luitenant Spark. Hij vloei de een pijnlijke gewaarwording, alsof een stalen lemmet zijn hart doorboorde. Zijn geluksdroom ven!oog op hetzelfde uur, dat hij meende, dat ze een vasten vorm zou aannemen. En daarvan was alleen de komst van dien vreemde de oorzaak. Een Franschman, een onbken- moesten hun voorraad aanvullen maar bij de grossiers ook' duurder en contant be- betalen. Daarmede wil ik d_eze frandelu wijze niet verdedigen, maar een feit is, dat wanneer het publiek op de gewone wijze gekócht had, de winkeliers die prijzen niet hadden durven vragen. De mobilisatie is prachtig van stapel geloopen. Er wordt wel eens afgegeven op leger en vloot en op hen. die leger en vloot voor moeten gaan, Welnu, ieder Weldenkend nrensch, die deze dagen zijn oogen niet in Zijn zak heeft gehad, zal moeten toegeven, dat er heel Wat komt 'te kijken, oira .een dergelijke mobilisa tie tot stand te brengen. Nederland was op tijd en op rijn post. Het plan van mobilisatie bleek uitstekend in e'kan- der te Zitten. Hulde aan de officieren en soldaten. Moge hun taak beperkt blijven. Dat zij niet geroepen behoeven te worden, om als onze buren' met het geweer in de hand lederen duim gronds aan den invaller te betwisten, want: „Het zijn droeve tijden wanneer de oor log woedt, wen menschen men slacht l'ijlkj dieren". Ho.e menig kind in Bielgië en Duitschland vraagt: „Zeg, moeder, waar is vader nu?" PEDIROSER. BINNENLAND. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond. Aan de afdelingsbesturen en leden van bovengenoemden bond is door het hoofdbestuur de volgende Circulaire ge zonden In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 3 dezer, heeft Zijn Excellentie Minister Treub den wensCh uitgesproken, dat' onze Regee ring op de medewerking van alle vak- Vereenigingen zou kunnen rekenen, bij de beteugeling der maatschappelijke ge volgen van den jiuidigen critieken toe stand. 1 Namens de -geheele R. K. Vakbewe ging is Z. Excell. reeds medegedeeld', dat in deze op onze medewerking kon worden gerekend. Wiij geven onze afdeelingsbesturen daarom in overweging, zich terstond' schriftelijk te wenden tot den Burge meester hunner woonplaats, met de mededeeling, dat rij bereid zijn hunne diensten ter beschikking der Overheid te stellen, (otm. in den geest der Verklaring van Z. Excell. Minister Treub, afgelegd in de zitting van de Tweede Kamer van Maandag 3 [Aug». JL, aan een zoo gunstig mogelijke regeling van het economisch leven in ons land mede te werken. Wij merken op, dat met bovenstaande wordt bedoeld, het zich beschikbaar stellen van werklooze leden tot het ver richten van diensten in niet te missen' bedrijven, waarin tengevolge der mobi lisatie arbeidskrachten te kort aanwezig ziin. >Wij 'moeten u voorts mededeelen, dat ons Dagel. Bestuur heeft besloten, ons vakblad a.s. Zaterdag niet te doen ven- schijnen. Een vergadering van ons. Hoofdbestuur, op Zaterdag 16 Augustus a.s., zal 'nader beslissjen, hoe in deze verder zal worden gehandeld. W,ij verzoeken onze afdeelingsbestu ren, ons uiterlijk vóór 15 Aug. te willen berichten, hoeveel en 'welke leden hun ner afdeeling onder de wapenen zijn geroepen. Wij verzoeken dringend, overal alles in het werk te stellen, dat de betaling! der contributie zoo goed en geregeld mogelijk plaats heeft, opdat onze bond deze crisis met succes doorstaan zal. Wij gaan ieen 'ernstigen tijd tegemoet» maar wij moeten p.nzen Bond, het koste wat het kost, flink op de beenen hou den. Wanneer er leden zijn, die niet betalen willén, kunnen wij ze niet dwin gen, doch wij vestigen er de aandacht op, dat zij dan terstond elk recht op de fondsen van den Bpnd verliezen. Elk lid moet blijven betalen, zoolang hij w.erk heeft, 'om daardoor onzen Bona in staat te stellen, aan zijn verplich tingen te blijven yoldoen. Het spreekt vanzelf, dat wij ook dé de, kwam hem zijn geluk on troeven en de roof was reeds volbracht, nooit zou Kate hem toebehooren, hij begreep het maar al te duidelijk'.... Het hartelijke van haar afscheid, ,de glans van geluk in haar oogen en de innige verrukking, die haar gezicht nog mooier maakte, alles zeide hem, dat hij niet meer aan haar moest denken Een onuitsprekelijke ^voede maakte ziéh van den Amerikaan meester en het schemerde hem voor de oogen. Neen, hij zo, uzich zoo maar niet laten verdrin gen en minachten. Hij wilde den strijd friet den indringer aanvaarden. En-vastbesloten, met samengeknepen vuisten, daalde hij (de trap aï. Die twee verliefden hadden elkaar ver laten, Kate om (haar "haar vader terug te keer en en Maurice om in 'de grot af te dalen, zonder te vermoeden wat zich in hun nabijheid had (afgespeeld. De aeroplaan was reeds op het plat form geheschen en van omlaag geleek hij op een roofvogel met uitgespreide vleugels, die uit zijn nest kwam, gereed om op zijn (prooi toe te èchieten. Ziesi mannen hielden het (toestel vast ,om te voorkomen, dat het (van de helling van het "platform zou afglijden, voordat de luchtschroeven in beweging iwaren. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3