De dagen van de daad. DE VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. 1465. Bureau OUDE SINGEL, S4, LEIOEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPR!|S bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel .er 10 cent. Europa ligt neer in de ellende van d.en oorlog en fcucht onder het wee, dat die menschenmoord-in-het-grooit als een ruime over de volkeren uitstort Door die dikke duisternis van rampen ien smarten .moét jiii lichten als een troost en als een redding de Christelijke cha- ritas, de ware liefde. Het zijn nu de dagen van jde daad van de daad, die Christus eischt van allen, die [Hem Willen volgen, als (Hij zegt: „Aan uwe liefde zal men erken nen, dat gij JMijne navolgers zijt"» Wie zegt iQod te beminnen en in deze tijden, waarin zoo Velen moeten torsen den zwaren last van pijnlijke armoede en Oijpend gebrek, Jniet .als hij i ets kan missen van het zijne afstaat aan zijn lijdende mede-menschen, is een lieug en a ar» v Niet te krachtig 'kiünnen wij aanbevelen bet comité van liet Roode Kruis, het comité tot steuin, en andere dergelijke instellingen, die beoogen 'in deze dagen, somber en zwaar van leed, hulp te brengen, 'Ook is 'in onze stad gevormd een comité van 'dames. De vrouw, "wie de Schepper het goed-doen al9 een na tuurlijken drang in het hart heeft gelegd, kan in ,deze tijden niet werkeloos toe zien, En vooral de katholieke vrouw, wier liefde geadeld 'is in de schoonheid' dier bovennatuurlijke beweegredenen, zal nu hare krachten 5|n den dienst wiliepi stellen der lijdende inenschheid. iHiet zijn nu 'de dagen van de daad' het Katholietazijn 'legt ons als plicht op: het brengen van offers, 'het doen uit bloeien in de Vruchtbaarheid van de daad ons beginsel: „Bemin 'uw naaste als üzelven". V 't Was in orde. 'Met blijde verwondering (hebben we ongetwijfeld allen waargenomen, hoe goed onze legeroiganisatie ,in elkaar bleek te zitten. Alle [militairen, die wij spraken, waren ingenomen met ide wijze, waarop zij ingedeeld, gekleed !èn verzorgd wer den, terwijl ieder tér zich van heeft kunr nen overtuigen, hoe regelmatig het troe penvervoer geschiedde en hoe snel we groote legermassa's bijeen hadden). Verwondering wekte zulks, want ier zal Wel geen tak yan openbaren dienst zijn, Wielke de laatste (jaren aan zooveel, min achtende critiek blootstond als het leger. Het moet voorde autoriteiten vaak ont moedigend zijn geweest, vooral wanneer zij moesten ontwaren, hoezeer die gering schatting ook in die gelederen .doordrong lea tyj de burgerij zich uitte. (Maar nu is ;t blaadje opeens gekeerd ien daarom spreken 1we Van blijde ven- wondering. "Velen waren al bang geweest; dat werkelijk het defensiegeld niet goed1 besteed ware, doch deze vrees is weg gevaagd: alles iwas ïn orde, ondanks die snelheid, waarmede moest gehandeld worden en het groote aantal menschen ten paarden, dat zorg behoefde. FEUILLETON. 43) De dokter onderzocht het. Op de borst was een draak getatoueerd, wat hem1 voor een Chinees deed houden maar onder den oksel zag men een andere fi guur, die een zon voorstelde, omgeven door allerlei vreemdsoortige teekens. Dit figuur was ongetwijfeld het ken- teeken van de handlangers van één dier talrijke geheime genootschappen, die in Japan als uit den grond verrijzen. Chinees of Japanner, bewoner der Philippijhen of Javaan want hij droeg kenteekenen van deze vier volkstypen Kerdok had t\vee jaar lang spionpage- vverk in het fort Midway verricht, want hij was Van het begin af aan bij het bou wen en inrichten ervan werkzaam ge weest, Was hij ingenieur? Zijn uitgebreide kennis van de werktuigkunde deed het Wel vermoeden Was hij een Japansch officier, die, als zoovele anderen, in een vreemd land eenvoudige, ja somtijds vernederende! weikzaamheden verrichtte om1 achter een of ander geheim te konten Niemand had het ooit geweten. Hij iHulde aan degenen, die ondanks laat- dunkend neerzien op "hun werk, in vre destijd hun zwaren plicht d^d^n» Hyjn werk vindt thans reeds zijn loon, want, ware de organisatie biet goed geweest, die geest onder 'traepen en burgerij zou te wensch en hebben [overgelaten, terwijl thans wèderzijdsch vertrouwen h'éeirscht. Vo'eg bij dit al de voorspoed ider Bel gische wapenen en 'het valt "fe voorzien, dat bij de eerstvolgende behandeling der weermachtbegrootingen in de Tweede Kamer een heel andere foon zal worden vernomen, dan sinds lang het geval is. De lui van „geen man en geen cent" zullen wel in de schulp blijven, waarin zij thans gekropen 'zijin, want hun dwaze theorie zou nu ook misdadig zijn geble ken in haar gevolgen, (Maar ooik zullen wel verstomd zijn de eeuwige albedillers, die geen goe'ds konden hooren van leger en vloot, welke zij hoogstens als een noodzakelijk kwaad wilden dulden. 't Zou (erpu raar met ons uitzien, inr dien we ons niet verdedigen konden. Tot sp'ot der (glansche iwereld [zouden (wij strek ken en niemand 'zou het de moeite waard achten, onze p'artij te kiezen. Thans ievenwel zijin !we overtuigd, dat we met zelfvertrouwen 'de dingen kun nen afwachten die komen zullen en dat we onze eervolle plaats op de wereld kaart waardig zijn» Onze defensie bleek in orde. Zij blijve nu ook in orde. kJKJ I C 1 L /-* ALwLhi .A D V, ..vZiCilT. De Oorlog. De Duitschers in België. Aller belangstelling wordt getrokken naar de dappere 'Belgen. [Ofschoon de juistheid van alle berichten niet te conr troleeren is, is bet [zeker, dat de verliezenj der Duitschers groot (zijin. Die schattin- giein door hen 'zelf gemaakt varieeren van 2500 h. ;35'00 'man» In ieder dorpje stui ten zij op hardnekkigen tegenstand. In dien de oorlog 'zoo voortgaat, zullen de Duitschers Frankrijk niet eer "bereiken, vóór alle steden !éri dorpen in België in even zooveel (puinhoopen, de lande rijen in woestenijen veranderd zijn. In alle ,Belgische bladen vindt men het bericht, dat ide Duitschers, die gewond' in handen der 'Bielgen vielen, verklaren geen oogenblik rekening] te hebben ge houden met de mogelijkheid van tegen stand in Bielgië» "Enkele der gewonde sok- daten bleken niet eens fe weten, dat de vijanden waartegen zij vochten, .Belgen waren, zij meenden in Frankrijk te zijn binnengemarcheerd» Op het gevechtsve'd bij Visé. De redacteur van 'de „Limb» Koer,." beschrijft in zijin blad het volgende (droeve tafereel Vlak naast de plaats, waar wij stil ston den, speelde zich een hartverscheurend schouwspel af. Vrouwen en kinderen wer den uit een aan den weg staand boeren huisje gedreven, waarvoor een vijftigtal was een van die talrijke spionnen, die Japan naar buiten zendt en die alle ge gevens verzamelen, die het noodig heeft voor rijn wereldpolitiek!. Geduldig had hij het geschikte oogen blik afgewacht om de gelen in het fort binnen te voeren en tegelijkertijd had hij, door te beproeven om den aero- plaan te vernielen, zonder dat het ge merkt werd, alle tussChenkomst trachten te voorkomen. Dat was nu al de derde verrader, die •in het garnizoen 'was ontdekt in acht dagen tijds» Waren er misschien nog anderen Dit was de zorgwekkende vraag, die de verdedigers van Midway zich stelden. Daarin was de minderwaardigheid Van het Amerikaansche leger gelegen, dat het bestond uit vrijwilligers, die zoowat overal waren aangeworven, zon der dat men eenig zekerheid had olmb trent hun afkomst. Spionnen hadden de telegraaf ver nield, den watervergaarbak geledigd en getracht den vijand in het fort binnen te leiden: kon er nu niet een vierde ko men, die het kruitmagazijn in de JLucht zou doen vliegen Deze vrees was niet overdreven^ want een fanatiek Japanner aarzelt nooit oim zich voor Lijn vaderland op te offeren» Kerdok zou er het bewijs van gegeven Duitsche soldaten stonden» De arme men schen schreiden, trilden en beefdende doodsangst stond hun op d'e verwrongen trekken; hun huisjie zou in brand gesto ken worden» Meemend, dat het vernield zou worden, omdat het misschien noodig zou zijin om mieer vrij uitzicht te krijgen, ien onderstellend, dat fdie menschen geen Dudtsch verstonden, riepen wehun in het Fransch eenige geruststellende woor den toe„Les soldats allemands sont une armée civilisée; dis ne vous feront pas de mal-'" De tobberds hoorden het niet eens in hun doodsangst Maar een Duitsch onderofficier, die het blijkbaar ook niet had begrepen, kreeg achterdocht Waarom We geen Rodden Kruisband droegen? vroeg <hijL Hen was waar: we hadden in de haast veteten, uniform pet en den armband aan Fe doen van het korps, waarbij we óns tijdelijk hadden aangesloten» Het getuigenis onzer Roode-Kruisge- zellen en het feit dat We de uiterste voorposten, met officieren ongehinderd waren gepasseerd, alsook de mogelijk heid, dat men een armband licht ver liest, deden Iden onderofficier van ver dere ondervraging afzien. De huisvader van het gezin werd in- tusschen van de weenende vrouwen en kinderen afgescheiden en naar den over kant gevoerd, waar een rijtje van zes of zeven burgers uit Mouland met den rug tegen een muur stonden opgesteld. Een der soldaten dreigde de man met de kolf van 't geweer» Hiet geval bleek erger te zijin dan wie ondersteld én» De burgers hadden uit hun huizen op Ide soldaten geschoten» C Ze zouden gefusilleerd worden, vertel de ons een onderofficier. En een infan terist, die ons iets verd-er begeleidde i want de bewakingsdienst in de Duitsche gelederen is uiterst 'scherp vertelde ons Verontwaardigd, dat burgers Duitsche soldaten, die met (doorgeioopen voeten achteraan waren komen Sleepen, hadden neergeveld» f-fet oorlogsrecht werd on verbiddelijk op hen toegepast: de hui zen, waaruit geschoten was, werden ver brand, de schuldigen zouden gefusilleerd/ worden. Of de mannen, die daar op den dood stonden te wachten, besef haidb. den van het lotdat hun bereidi was Misschien beschouwden zij zich slechts als bewaakten» [Tal van sol daten, bajonet op het geweer, 'hielden voor ben de wacht Onder deze burgers was een jongen van een jaar of 17, 18. Eén, 'n oudere man, scheen zijn lot te gissen: zijin trekken waren verwrongen» Een andere, 'n dikke veertiger, stond nog kalm tegen den muur zijn pijp te rooken» Zeven of acht huizen vermoedelijk hun woningen "rbrandden langs den weg; de Duitsche soldaten lieten het vuur rustig geworden» Krakend stortten bal ken en puin omlaag. De opmarsch der Duitschers. Uit Maastricht wordt d.d. gisteren aan de „Msbd." bericht: De Duitschers Zijn er éindelijk in ge- hebben, als de zaak door Kate's tu®- sChenkomst niet anders was, uitgeloopen. Had hij niet aan .den ingenieur ge vraagd, om met hem mee te gaan? Waarvoor diende dit anders, dan om den aeroplaan onderweg te vernielen en zoodoende met den FransChman in de diepten van den Stillen Oceaan neer te storten? Toen Maurice Rimbaut, al te zeer te goedertrouw, aan het meisje zegde, dat men, om zulks te doen, niet moest te rugschrikken voor zelfmoord, vermoedde hij geenszins, dat hij juist te doen had met een man, die in 't geheel niet bang daarvoor was. In hoevele omstandigheden reeds heb ben de Japanners niet getoond, dat zijl den vrijwilligen dood niet vreezen als het offer van hun leven uuttig kan zijin voor hun vaderland lEn onder den indruk van deze ver schrikkelijke waarheid, die opnieuw door de feiten gestaafd was, besloot kapi tein Broadway dadelijk na het gevecht, dat alleen de officieren voortaan toegang zouden hebben tot de twee kruitkamers. Majoor Heuzey, die door zijn dochter op de hoogte was gebracht van den aan val, die ging plaats hebben, had in een soort verdooving toch het hevige ge weervuur gehoord, dat zoo dicht in zijh nabijheid was losgebrand! om ten Noorden van Visé een zware ponton-brug te leggen, sterk ge noeg om zelfs het zwaarste geschut te kunnen dragen» Over deze brug trekken de Duitschers nu met cavalerie en veldartillerie op Luik aan. Alle troepen trekken op 'Luik ,aan om dit te bezetten). Achter Berneau hebben hedenmorgen talrijke .schermutselingen plaats gehad» !De wegen zijn met dooden bedekt De auto's van onze ambulance, clie tot dusverre de gewonden naar hier vervoer den, mogen hiet meer over de grens. iHieden had iLuik gecapituleerd. Maar toen 2 regimenten Duitschers de stad binnengetrokken waren, werden de poor ten plotseling gesloten, en begon men uit de vensters en van "de daken de regi menten te beschieten. Lie Duitschers stel den zich te weer, doch moesten voor de overmacht wijken ien werden allen in de pan gehakt. De Duitschers zijn woedend over deze verraderlijke daad en belegeren nu op nieuw de stad om haar te vernielen. Naar men zegt, zijh eenige 'forten reeds inge nomen. T)e Duitsche officieren kunnen hun soldaten nauwelijks meer in bedwang houden. Uit Antwerpen meldde men gisteren aan het „Hblii"; De Belgen hebben volgens ingekomen berichten een schitterende overwinning behaald aan de boorden van de Vesdre (zijrivier die bij Luik in de Maas uit mondt) en de Maas. De derde iBielgische legerdivisie onder bevel van generaal Le- (man (heeft (.een aanval (der/Duitschers finaal afgeslagen. De slag was opnieuw om een uur des nachts bij het schijnsel der maan begonnen» Er werd van beide zijde verwoed gestreden» De Duitsche troepen waren terecht ge komen op een terrein, waar de Belgi sche genie mijhen had aangelegd. Zij le den hier aanzienlijke verliezen. Op het slagveld werden niet minder dan 1200 dooden opgeraapt Aankomst van vluchtelingen en gewonden. De aanvoer van de gewonden blijft te Maastricht steeds aanhouden. Reeds in de vroegte trokken gisteren de automobielen van het Nederlandsche Roode Kruis er weder op uit en weldra klwamen ze terug met zwaar en liüht ge wonden, ouden en jongen, doch vooral veel jonge, krachtige mannen en bijna allen Duitschers. Verschillende van de binnengebrachten zijn reeds overleden. Een blies den laatsten ademi ui|f, op het oogenblik dat hij het hospitaal werd bin nengedragen. Zoo juist zag ik, schrijft een corres pondenten van een der bladen, nog een jongske van ongeveer 12 jaar binnen dragen. Zijn moectór Was Weg en het kind ging de straat op naar zijn grootmoeder, Een schot in het been deed hem1 vallen wat keek ,die knaap dankbaar, gerust nu hij daar zoo zachtkens uit dien automo biel gedragen werd, naar binnen onder Zijn oog schitterde toen luitenant1 Spark hem de vlucht van den vijand kwam berichten en de aanzienlijke ver liezen, die hij had geleden. In den geest zag hij reeds de bevrij ding van Midway, want hij boog zich naar het meisje, dat droomerig aan zijn bed za<t, en ieen glimlach, de eerste sedert zijn vreeselijke verwonding, verhelderde zijn wasbleek gelaat H;ij wenkte den Amerikaanschien lui tenant, die heen wilde gaan, nadat hij eerst eerbiedig voor het meisje had gle- bogen, te blijven» Kate, mijn lief kind! riep hij uit En toen haar hoofd op zijn borst lag, sloeg hij zijn verwanden arm om haar blanken hals» Luister, mijn kind, zei hij halfluid. En vooral, ween niet, als ge hoort, wat ik u ga zeggen..v ,lk geloof inu vast, dat Rimbaut er in slagen zal een punt te bereiken, vainwaar hij ons eskader kan telegrafeerenmisschien zelfs zal hij het vasteland bereiken maar ik geloof ook, dat ik niet lang genoeg zal Teven om zijn terugkomst af te wachten.... Negen dagen, het is te veel!.... Neen, prevelde hij zachtjes, na -een poosje stilte, ik heb geen negen dagen meer te leven, ik voel het. O, vader, lieve vader, zeg dat toch niet! de bescherming van de Limburgers. Zoo juist sprak ik, aldus dezelfde be richtgever, een paar Hollanders, die gisteravond toen zij ziCh even over de grenzen waagden, werden gevangen ge nomen. Het was h,un geluk, dat zij zich als Hollanders' konden legimiteeren, want n,u werden zij slechts geboeid en den geheelen nadht onder bewaking ge steld. Gok van hen vernam ik dat de Duitschers met groote verliezen terug trokken. Bij het aftrekken der troepen werden de gevangen Hollanders in vrij heid gesteld. Het overschrijden van de grens is dan opk inderdaad een levensge vaarlijk stukje. Even voorbij Mioulan liepen gisteren vader en zoon, beiden Belgen, toer. hun door eenige Duitsdie Ulanen werd toe geroepen „handen hoog"). De arme ke rels verstonden het niet en het volgende oogenblik was beiden het levjenslidit uitgeblazen. Een menschenleven telt niet meer. OistermOrgen Zijn te Venlo ruim dui zend Duitschers en Oostenrijkersi in er- ba rm'el ijken toestand aangekomen, die uit Bielgië, hoofdzakelijk uit Antwerpen wa ren gevlucht. Tijdens het oponthoud aldaar zijn ze in een der loodsen van de iDuitsChe spoor ondergebracht Het was deerniswekkend deze verstoo- telingen met honderden kleine kinderen, waaronder vele zuigelingen, op de fluks bijeengebrachte matrassen en banken te zien neergehurkt, weejiend, hongerig en dorstig en grootendels schamel gekleed. Nauwelijks was de burgerij van den ongelukkigen toestand dezer menschen op de hoogte, of men zag tallooze dia- mes en (hfeeren en kinderen met voorra den brood en vleesch en melk naar de „Köln-Minderer" trekken, waar .alles dankbaar werd aangenomen en gTetig verslonden. De mensChen vertelden, dat er in Bel gië een proclamatie was uitgevaardigd, dat alle Duitschers en Oostenrijkers bin nen 24 uur het land moesten verlaten. Het Belgisch gepeupel was daarop aan het werk gegaan, en had een groot aan tal woningen en hotels van Duitschers vernield en geplunderd. Tengevolge daarvan had men in de haast eenige zaken van waarde, die men had, meegenomen en was men naar den trein gevlucht, bang als men was het leven er bij i'n te schieten., De meesten hadden bijna geen geld, daar zij bijna alles hadden uitgegeven om' groote voorraden levensmiddelen in te slaan imet het oog op de te verwachten duurte. Een DuitsChe vrouw uit Hasselt verteldemensChen, die (Zpndag nog mijn beste vrienden waren en mij hielpen goedkoop meel en vleesch in te slaan, dreigden mij gisteren te zullen 'doodschie ten, zoo ik bij het aanbreken van den dag niet vertrokken was» Oeen wonder, dat de anpie vluchtelin gen bij het vertrekken van den trein' spontaan een „hoch" uitbrachten op Ven lo, Koningin IWilhélmina en Nederland. Daar zich hlier geen Duitsche locomoties Het is nutteloos, zich zelve te mis leiden, mijn kind. Zie, ik haal moeilijk adem en weldra zal het leinde daar zijin, het is dus beter, dat ik u, nu 'ik er nog toe in staat ben, spreek over het plan, dat ik gevormjd heb om te zorgen, dat ge niet alleen staat in het Leven».-.' Is er ieen schoouere dag uit te kiezen/ om u daarover te spreken, dan >een dag van overwinning?»^. Vader, ik bid u, zeg het mij, snik,te het meisje» Nu dan, laat mij uitspreken. Luitenant Spark, die hier staat, bemint u; ge zult het ook wel (gem'erkt heb ben, en ik weet het; het is een officier met "een schitterende toekomst en met edele gevoelens wiens familie ik ken; hij is waardig diet de onze verbonden te worden en daarin de militaire oven- leveringen voort te zetten, die er sedert twee eeuwen in eere zijn geweest. Wilt ge, ,,dat ik gerust sterf» in^ijh jkinjd Neem dan de hand aan, die hij u aan biedt, en laat mij uwe verloving beze gelen, nu ik er nog de kracht toe heb.^ .Het meisje had naar den grijsaard ge luisterd met een 'treurigen blik. Toen hij geëindigd had, rolde er een groote traan over haar bleeke wang en zij ant woordde niet (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1