bul lnlaad. DE VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. 1464. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdaoen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POJJS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1 30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderil?«K Augustus 1914 De ADVER TEN TIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis jevVijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden Detrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel 10 cent. God zegen' de wapens I Maar wiens wapens? vragen nu de spotters. En dan wijzen Zij) er meesmuilend op, dat immers iedere mogendheid voor zich Gods zegen inroept en dat zij het toch niet allen 'kunnen winnen. Met de oppervlakkigheid der ongeloo- vigen beschouwd, lijkt deze tegenwer ping juist, maar goed doorzien mist zij allen grond. |Wat toch vragen Wij God in fijjdelijke zak'en Dat ',H!ij; onze wenschen verhoore, voior zoover deze ons zalig zijn, alzoo stelL lend het meerdere boven het mindere, het eeuwige boven het tijdelijke. En Wij beseffen daarbij1 diep, dat veel wat ons, menschen, raadselachtig voor komt in deze wereld, zulks niet zou we zen, indien (wij jdaarbij Gods oogmerken kenden. De gelolovige wordt dan ook niet in Jn vertrouwen geschokt wanneer zijh gebed om1 aardsche dingen geen ver- ïooring vindt, kracht zoekend in de over tuiging, dat het volgens hoogene leiding zoo beter voor hem is. Een en ander is ook toepasselijk op de gebeden voor den voorspoed der wa penen, waarbij nog komt, dat iedere mo gendheid natuurlijk' in gemioede over tuigd is, dat het recht zich aan hatfej zijde bevindt en idiat zij dus aan God niet vraagt om een zegepraal voor het onrecht. Zoo beschouwd, valt er waarlijk niet jte (spotten fcnet jh.et ^ebedj,,God Zjegen' Ide wapens", welk gebed ,ook wij hartgron dig ten (Hemel zullen opzenden, indien onze troepen, in den jammerlijken strijd van het heden mochten worden betrok ken. ALüHMhLiN OVHkZICIIT. De Oorlog. Nooit is Europa neergeploft in zulk een .geweldige catastrophe, als wij nu aanschouwen. Door de snelheid, waarmede de fei ten elkander hebben opgevolgd, staat de toestand ons misschien niet klaar voor den geest Alle Staten van Europa staan gewapend; alle hebben hun strijdkrachten gemobiliseerd. jWjat 'n knalk voor industrie en handel, wat 'n gevaar voor zoovele duizende menschenlevens Uit de volgende data, die de „Msbd." heeft opgeteek'end, blijkt- wel ten duide lijkste, hoe snel de feiten zich aan el kaar hebben opgedrongen. 23 Juli Oostenrijlk;-Hongar'ije over handigt de bekende nota aan Servië, waarop binnen 48 uren antwoord moet Worden gegeven. Juli. De iRussische regeeririg houdt een conferentie. De Ops ten rijk- Ho ngaarsche eischien Worden een indi recte uitdaging aan Rusland genoemd ■25 Juli. Het Servische antwoord, te ,W,eenen overhandigd, wordt onvol- FEUILLETON. 42) Daarin Vond (h!ij Weer ieen voorwendsel, om naar haar ,toe te .gaap. En in een oogwenk was hij bij de kamer van den commandant; Maurice kwam zonder geruisch bin nen. De majoor lag nog altijd te sluime ren de dokter was er niet meer. ;Het meisje trad (daidelijk top deni jongein man toe en ze gaVen elkaar de hand{[ Kate, ik smeek u, zeg mij toch dat ge geen spijt hebt en dat ge mij de vrijf- moedigheid, Waarmiede ik u straks in de grot alles bekende, vergeeft I Haar helderen blik op den zijne ge vestigd, viel zij hem in de reden: Neen, Maurice, ik heb nergens spijft over. Ik bemin u, ik ben gelukkigdit eiland is een paradijs voor mij, sindsi ik weet dat ge mij bemint Ik weet niet, waaraan ik het moet toeschrijven, maar van het eerste opgenblik af, 'dat ik u ontmoet te, voelde ik, dat ge mij niet onverschil lig kont zijn en toen wij over Frankrijk spraken scheen het mij toe, dat ik dich ter bij u hoorde, dat er tusschen ons zeer hechte, zeer oude banden bestonden. En toen ik u aan het werk zag voor onze doende geacht. De Oostenrijk-Hongaar- sche gezant Verlaat Bjelgrado. 27 Juli. Sir Edward Grey deelt in het Lagerhuis Zijn plannen mede tot het houden van een conferentie tusschen DuitsChland, Frankrijk, Italië en Enge land. Frankrijk en 'Italië nemen het voor- stel aan, dat door Duitschland wordtf afgewezen. 28 Juli Oos t enr ijk- Honga rijfe ver klaart Servië den oorlog. Servische sche pen in beslag genomen op den Donau. 30 Juli. Gedeeltelijke mobilisatie van het Russische leger. 1 Krijgsdaad te Berlijn. Belgrado door de Oosten- rijksche troepen gebombardeerd! '31 Juli Algemeene moblisatie van Rusland, De toestand van 'dreigend oorlogsgevaar in Duitschland» Jfturès Ver moord. 1 Aug; Duitschland verklaart Rus land den oorlog. Duitsche troepen vallen Luxemburg binnen. 2 Aug. DuitsChe troepen trekken bij Cirey Frankrijk binnen. Russische troe pen trekken bij Biialla Duitschland bin nen. Libau gebombardeerd door de „Augsburg"1. 3 Aug. Duitschland overhandigt België een ultimatum, waarin het eischt, dat België Zijn militaire operaties verge makkelijkt. Bielgië Weigert. Belang rijke verklaringen van Grey in het Lager huis. Italië verklaart zich neutraal te zullen houden. Gevecht tusschen Rus sische en Duitsche schepen bij het ei land Aland. 4 Aug. De Franstohe gezant verlaat Bjerlijn, de Duitsche gezant verlaat Parijs en verklaart dat daardoor de oorlogstoe stand tusschen Frankrijk en Duitschland is ingetreden. Duitschland zendt aan Bielgië een nota, waarin het verklaart, desnoods met geweld van wapenen die maatregelen te zullen doorzetten, die heft: essentiëel noodig acht. Duitsche troe pen vallen Bielgië binnen. Visé en Argen- teau in vlammen. De Duitschers rukken naar Luik op. Engeland verklaart aan Duitschland den oorlog.^ Toch zijn er voor ons, Nederlanders, in het dikke duister, dat over Europa neerhangt, enkel^ lichipunten te ontdekken. In de eerste plaats dan wenden*we den blik naar het Zuiden. Donker is het in België, waar de Duitsche grootmacht zich reeds nestelde. De Duitsche Keizer zelf heeft in ,den Rijksdag erkend, dat dit een schending is yan het volkenrecht, en, al twijfelen wij niet aan de oprechtheid der/bedoelingen van Duitschland, zoo het veiklaart voor die schending België na den oorlog schadeloos te zullen stellen, het is en blijft een droeve openbaring van de macht van het kwade, dat aldus „macht boven recht" zélfs door den Keizer van Duitschland kan worden ver dedigd, of beter: verontschuldigd. De mogelijkheid echter, dat Duitschland, over de Fransche plannen ingelicht, hier uit zelfverdediging handelen moest, is zeker niet uitgesloten. Ons land bleef van een schending zij- redding, bereid om deze moeilijke reis te aanvaarden,... o, toen is mijn genegenheid snel aangegroeid, Wat ik.... wat ik U -ge zegd heb....» Hoe bernjn ik u fcjn'hofc zal ijk! uj blijh ven beminnen, Kate Ge bemint mij! Maurice... Ik ben een beetje bang... Geheel alleen hier op deze rots, zal ik u misschien toeschij nen als iemand met... hoednaigheden, die ik niet meer zal blijken te bezitten als ge mij met andenen vergelijkt.... met de Frangaises vooral. Maar Frangaise zlijt ge, mijn liefste en altijd, geloof mij Maar hij hield op, want hij begon er aan te denken, waarom hij eigenlijk gekomen was. De tiien minuten waren bijna Verstreken 'bij Jhiet minste gedruisdh van het geweervuur zou majoor iHieuzey ontwaken, mee willen aanvallen en szou hij bewegingen verrichten, die gevaarlijk waren voor zijn wonde. Maurice bracht dit het meisje .vlug aan het verstand. Ik wist het al, zegde zij, luitenant Spark heeft me feeds alles meegedeeld'... Luitenant Spark is bij u geweest1 riep hij. En een zucht gaf meer uit drukking aan zijn woonden. Zij scheen ze niet te verstaan en keerde zich om naar het bed. Kom terug, zegde zij^ vertrekt niet ner neutraliteit door de Duitsche troe pen tot nog toe gevrijwaard. Dit is een lichtpunt voor ons in deze droeve tij den. Wij achten dit niet zonder beteekenis vooral niet in verband met de verklaring die Duitschland, volgens den Engelschen minister Asquith, aan het Engelsche Gouvernement heeft gedaan, nX „dat Duitschland aan Nederland zijn woord heeft verpand om zijn neutraliteit te eerbiedigen," Zoolang de Duitschers zich niet op Nederlandsch grondgebied begeven, be staat daartoe ook voor de Engelschen geen aanleiding. Moet het tot een Engel sche landing komen, om België en Frank rijk te helpen, dan zal die zeer waar schijnlijk aan de Belgische kust (Ostende bv.) plaats hebben. Daar toch worden de Engelschen in deze omstandigheden als vrienden ontvangen. Ook hier zien wij dus een lichtsprankel. Een onbetwistbaar lichtpunt is ten slotte de algemeene geest van ons volk. Zonder hoera-enthousiasme doet elk zijn plicht. De Duitschers in België. Met een bewonderenswaardigen moed hebben de ,Belgen zich tegen de Duit schers verdedigd. Het gevecht bij Visé. Omtrent het gevecht bij Visé werden een berichtgever van de „Tel." toen hij in een auto van „Het Roode Kruis" een bezoek bracht aan de platgebrande en thans ontvolkte plaats 'de volgende bij zonderheden medegedeeld Nadat de Duitsche artillerie eenige huizen had in brand gestoken, g'ing de infanterie tot het offensief over. Ze werd echter niet alleen tegenover georganiseerde combattanten geplaatst, ook de niet militaire bevolking nam aan het gevecht deel. Uit die huizen werd geschoten, knapen en vrouwen smeten de soldaten met steenen en zelfs grijsaards vuurden van achter deuren dpi de aanrukkende sol daten. Deze schoten neer wat hun in den weg kwam, naar de gebruiken van het oorlogsrecht. Toen het scheen alsof de nog niet gevluchte bewoners zich niet meer ver zetten, werd op commando van den be- velvoerenden officier een carré gevormd, dat de menschen omsloot. Nadat de sol daten onder het resteerend deel der be volking een manifest hadden uitgedeeld waarin, in de Fransche taal, namens den maarschalk der opereerende anmée werd medegedeeld, dat de Duitschers niet wa ren gekomen om te veroveren en zij de eigendommen en rechten der Belgen zou den eerbiedigen, trad de militaire com mandant naar voren. Hij wendde zich in het Fransch tot de burgerlijke bevolking, zeide, dat de Belgen in de Duitschers geen vijanden moesten zien en alleen dringende noodzakelijkheid tot het be treden van den Belgischen bodera had geleid. De bewoners zouden zich thans naar voordat ge bij mij geweest jzlijiu. Ik zal u hier wachten. De telefoonbei ging over juist toen de jonge man weer bij kapitein Broadr way in het blokhuis kwami Ge komt juist van 'pas, mijn waarde ingenieur. Zeg, ga daar eens voor dat kijkgat staan en zet uw bogen eens zoo zoo wijd mogelijk open. Hiet schouwspel is wel de moeite waard. Hij draaide den stang om, 'die zich voor hem bevond, ten ogenblikkelijk zag men ieen luchtstreep op het platvorm, dat met een groote menigte Japanners bedekt was, die onbeweeglijk naast elkander ge schaard stonden. Het licht had op hen dezelfde uitwer king als een" straal kokend water, die in een mierenhoop valt. Alles geraakte in beweging en'krioelde door elkaar en toen de geledtoren een achterwaartsche beweging maakten, vie len degenen, 'die zich aan kfen rand van het platvorm bevonden, op de rotsen te pletter. Maar op hetzelfde oogenblik laaiden er vlammen op, met een aanhoudend ge knetter, dat zoo juist-Wordt vergeleken bij het geluid van linnen, dat men stuk scheurt. Van vijf verschillende punten van Mid way kwam een orkaan van kogels op de warrelende menigte neer, daarna nood de Duitsche krijgswetten moeten schik ken en eiken aanval op de Duitsche troepen eenig deel er van zou als hoogverraad met den kogel worden,,ge- straft. Toen de officier het laatste woord had uitgesproken, werd er plotseling op hem gevuurd en zeeg hij ontzield te aarde.) Onmiddellijk werd een achttal perso nen, uit wier groep het schot was gelost, gearresteerd en op de plaats gefusil leerd. De overige bewoners werden met de kolven der geweren binnen het restant der woningen gedreven. Een verhaal van een ooggetuige. Een van de vele vluchtelingen, die evenals vele anderen gisteren morgen Visé verliet, vertelde aan den berichtge ver van het Handelsblad o.a. het vol gende: Niemand in heel Visé heeft dezen nacht een oog toe gedaan. We hadden ons nog op de gewone plaatsen ter ruste begeven, maar toen van alle zijden de schoten weerklonken, toen we de ko gels hoorden fluiten, toen kropen we weg in den kelder en zoo hebben nage noeg alle inwoners den nacht doorge bracht; Deze uren van angst zal ik nooit vergeten Toen ik naar het bedje van mijn kind ging, lag daar een kogel onder de de kens. Het lood had eerst het huis door boord, ook de beddeplank, doch was in het kussen blijven steken. Wanneer ik een oogenblik naar boven ging, om te kijken, zag ik aan alle kanten huizen in brand staan. Het huis van mijn buurman werd van voor tot achter door een gra naat doorboord. Maar,- voegde de man er in al zijn ellende en de herinnering aan de doorgestane angsten triomfantelijk aan toe: „Toch zijn de Pruisen nog niet over de Maas". Nog zoo juist, aldus de berichtgever, zag ik een geestelijke het Augustijnenge bouw binnengaan om teen stervende in zijn laatste oogenblikken bij te staan en hem de vertroosting van zijn geloof te brengen. Eerbiedig week de menigte ter zijde. De Duitschers trekken verder. Niet dan met "zware verliezen hebben de Duitschers zich van Visé meester ge maakt Aan de zijde van het Belgische leger waren de gesneuvelden niet talrijk Nadat de DiuitsChers tot driemaal /toe beproefd hadden bij Visé een brug over de Maas te slaan en de Belgische forten driemaal deze hulpbruggen stukgescho ten hadden, slaagden de DuitsChe troe pen er ten slotte in met boo(ten over de rivier te komen. Toen de DiuitsChers over de Maas wa ren, zijn zij gemarcheerd in de richting van Luik. Én gistermiddag moesten Wij reeds het bericht publiceeren, dat Zij be gonnen Zijn met het bombardeeren van Luik en Namen. Duizende bewoners van de aangren zende gemeenten zoeken flen goed heen komen in Holland. Proclamatie van koning Albert. Alvorens naar het front te vertrekken, zaakte een dpr kanö|*n«nt 'difi pp del hoog te van het platform geplaatst was, een andere troep, die tusschen de rotsen vier- sCholen zat, te voorschijn te komen en andere stukken werden in werking ge steld, die hen nu ook beschoten. Tezelfdertijd werden de ladders, ie vopr de beklimiming van fhfet Tprt dienden, sterk belicht, met haar lange tritsen van soldaten, die nu oogenblildoelijk in hum opstijging verhinderd werden en de een na den, apder (op (elkaar Vielen, ineenkrim pend en bloiedend. In minder dan twee minuten bleef er op het platform slechts een hpop licha men over, die zich vertrokken en ver- wrong eri Van alle kanten zag men schaduwen aanzweven, die zich naar de booten be gaven, die men niet kon onderscheiden, omgeven als ze waren door een gordel van klippen. Eensklaps werden de reflectors buiten werking gesteld en op hetzelfde oogen blik hield ook het geweervuur op. Het gevecht of liever de slachting was geëindigd. De strijd had juisjt zoolang geduurd, als voor een gewoon snelvuur noodig is. Een poosje later werd het vuur gedurende enkele minuten hervat, want de barken, die de overge bleven manschappien wegvoerden, zouden hun schuilplaatsen verlaten om zich weer heeft de Koning een proclamatie gericht tot Zijn leger, waarin hij o.m. zegt „Zonder de (minste (uitdaging Van onzen kant heeft een naburig rijk, trotsCh op zijn macht, de verdragen verscheurd, welke nochtans ook zijn handteekening dragen. Dat rijk heeft het grondgebied onzer vaderen geschonden en ons aangevallen, omdat wij weigerden onze eer te bezoe delen. De geheele wereld staat in bewonde ring voor onze loyale houding. Dat de achting en de eerbied, welke de wereld u toedraagt, u versterken, Toen zij haar onofhankelijkheid be dreigd zag, is de natie opgesprongen! en zijn haar kinderen ,uaa,r de grenzesi geijld om deze te verdediger*. j Dappere soldaten voor een heilige! zaak, ik heb vertrouwen in uw taaiéa moed; ik groet u in naam van Bielgië. Gij zult overwinnen^ wani gij zijt de macht, gesteld in den dienst van het recht Glorie aan u, leger van het Belgische yoilkherinner u voor den vijand, dat gij strijdt voor de vrijheid van uw be dreigde haarden"; België en de mogendheden. Minister Asquith las in het Engelsche Lagerhuis een telegram Voor van de Belgi sche regeering, waarin een beroep wordt gedaan op Groot-Britannië, Frankrijk en Rusland, om, als (zijnde (de (mogendheden, die de Belgische neutraliteit hebben ge waarborgd, op te komen tegen het ge welddadig optreden van 'Duitschland en voor de toekomst de onafhankelijkheid en integriteit van "[België te handhaven* In het telegram wordt verder pog ge zegd „België acht zich gelukkig te kim- nen verklaren, dat het reeds begonnen is mlet de 'verdediging der versterkte plaatsen"» (Toejuichingen), Asquith las tevens een telegram voor, waarin werd medegedeeld, dat het Belgi sche ministerie van oorlog den Franschem attaché militaire had verzocht toebereid selen te treffen Voor samenwerking van Fransche en [Belgische (troepten, in afwach ting tot het [resultaat van het beroep op de !mogendhied|en bekenjdjfcal 'zijn, en (jvaar- in verder wordt medegedeeld, dat de Belgische provinciale besturen beveL heb ben ontvangen de bewegingen van Fran sche troepen niet te beschouwen als schending van de grens. (Toejuichinigen.) Frankrijk en Duitschland. Een Duitsche cavalerie-patroudlle wend aan de Zwtitsersche grens door de Fran- schie cavalerie teruggeworpen. LDrie Duritr schers werden gedood. „Central New" meldt, dat de Duit schers van uit Luxemburg in drie colon nes voorwaarts fukken, een in de richr ting van Longwy, de tweede naar Ville- rupt en de dei|d(e naar Thionville. Villerupt is een Fransch doip, gelegen op 8 KM. ten Z. O. van Longwy, Thionr ville (in jhet Duitsch (Dtiedenhofen) ligt in Elzas-Lotharingen, (16 KMI ten Noor den van Metz. De Duitschers blijven nog steeds door- bij de groote oorlogsschepen te voegen. Door de lichtbundels steeds gëvblgd, verloren ze nog in Weinig tijd drie vier den van de bemanning. Met hun 600 schoten in de minuut 'deden de Maxims goed werk. Nauwelijks hadden de infanteristen tijd gehad om aan den strijd deel te ne menzij, die in de grot geposteerd wa ren, hadden geen schot gelost Zij had den enkel met bajonnetsteken eenige Ja panners onschadelijk gemaakt, die, om' aan het vreeselijk geweervuur, dat van de wallen gelost werd, te ontsnappen, 'boven van het platform waren afgespron gen. De gelen hadden noch tijd, noch lust gehad om tegenstand te bieden. Een merkwaardige bijzondierheid, reeds bij Port-Arthur waargenomen, was, dat er geen enkele noodkreet geen enkele klacht uit den hoop gewonden gehoord was. Alleen steeg er eelnig ge reutel op in de duisternis, die nog dich ter geworden was, door de plotselinge verdwijning van het elerfrisch licht De gewonde Japanner uit geen klacht. In de grot afdalend met Dr. Sander son, die kwam hoor en of het Ameri ka an sch detachement ook gewonden had, stiet Maurice Rimbaut tegen het lijk van Kerdok, dat bij de deur lag. 1 (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1