3 BUITENLAND. DE VLIEGMACHINE. 5e Jaargang. No. 1463. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week f 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1 30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Augustus 1914 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiöngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel ^r 10 cent. Onhoudbare theoriëen. Men heeft gisteren kunnen lezen, hoe r. Troelstra in de Tweede Kamer de ^vaderlandslievende tactiek zijner partij ïeeft opgeschort. „De nationale gedachte moet de nationale geschillen nu overheer- ichen',) zeide hij, waarmede hij aan de socialisten de marschorder uitgaf. Natuurlijk besefte hij wel, dat niet al zijn roode vrienden zoo maar opeens goed in 't gelid zullen loopen en daar om riep hij al bij voorbaat clementie in, wanneer hier of daar de Interna tionale zou "worden gehoord. Voor de zen keer zou men daar dan niets onva derlandslievends in mogen zien. We waardeeren natuurlijk de houding van mr. Troelstra, bij wien eenvoudig de natuur boven de leer gingmen kkn zijn nationaliteit niet uittrekken als een jasje, daarvoor is ze bij een rechtgeaard mensch te diep met het heele wezen saam'gegroeid. We Verwachten dan ook, dat des heeren Troelstra's aansporing niet aan doovemans ooren zal gezegd zijn. Die driekleur zal de roode vlag wel' ovierheerschen. Maar wat nu te zeggen van een leer, die men niet onder alle omstandigheden can handhaven „Geen man en geen cent'' maken de socialisten graag tot hun parool, maar nu zullen ook zij toch wel gevoelen, dat we thans daarmede niet ver zouden ge komen zijn. De Internationale is hun }ijf- dreun, maar nu is hun leider bang, dat ze zal worden gehoord op plaatsen, waar slechts het Wilhelmus past. Zoo zouden We nog meer tegenstellin gen kunnen maken, maar 'het 'is niet onze bedoeling te prikkelen; we wilden slechts èVen doen gevoelen,'hoe onhoud baar "feitelijk de roode theoriën zijn. Mógen veler oogen thans, opengaan en het nationale IgeVaar blijvend do natio nale eenheid sterkten. Wij, Roomschen, behoeven nu ;geen enkele onzer leuzen, geen enkele onzer liederen achterbaks te houden. Ook dit worde ingezien door wie ons graag als Ultramlontanen minachten. ALGEMEEN OVERZICHT. De groote Oorlog. Wat was te voorzien als! een gevolg Van de diplomatieke onderhandelingen en meer nog als een gevolg van de ge stelde wapen-feiten is geschied. De di- plpifm'atie-ke rialatjeusj Mfusschen Duitschland en Frankrijk zijn verbrokjemi. De iDuiti e iDuitsche gezant te Parijls kreeg (Maandag zijh paspoort en ^verliet des avonds om tien uur Parijs. Die Fransdie regeering gaf te Bierlijh. aan den Fransdien gezant onmiddellijk instructies zijn paspoort te vragen en Berlijn te verlaten,, Officieel is dus niu de oorlogstoestand FEUILLETON. 41) Maar luitenant Perry, die het bevel voerde over het detachement artillerie» belast met het bedienen ,der kanonnen, verzekerde hem, dat hij zou zongen, dlat de kogels van zijn geschut over het plat form zouden heengaan, doch het „niet zouden rakein; dat hij daartoe de inooidiga bevelen zou geven. Twintig man werden in de grot zelf geplaatst, om de aanvallers, die aan het kruisvuur der mortieren mochten ontko men zijn, a bout portant te beschieten, bij het betreden van het platform, en om den inechanischen „vogel" te bewa ken. Uit grooter voorzorg, liet Maurqe Rimbaut de „wagen" waarop zlijln aero- plaan rustte, toit Ver naar achteren in de grot rijden. Daarna ging hij, een Weinig vermoeid door de inspanning van die laatste uren, Weer naar het platform. In de groote stilte, die allies omgaf, scheen het eensklaps .toe, dat hij een geklots hoorde. Of het 't geluid van riemen, dan wel van kleine golfjes was, die in een rots holte binnendrongen hij kon er zich tusschen beide landen door d'e regeerin- gen erkend. Dat was te voorzien, zooals Wij zeiden. Wat niet zóó dreigend Was, maar toch ook werd gevreesd, is eveneens ^werke lijkheid geworden: Duitschland heeft aan België den oorlog verklaard. Om half tien gistenenochtend werd de Vergadering van de B|elgische Kamers geopend onder koortsige ontroering. De Koning, de Koningin, de prinsen en prin ses Marie-José komen dm tien Uur bin nen en worden met groote levendighied "begroet. Er komt aan het gejuich geen einde. De Koning beklimt de verheven heid van het presidium en houdt daar, staande, de rechterhand op de bOFst, te /jnidden van een angstige stilte een rede, ^velke wij hier laten volgen „Nog nimmer sedert het jaar 1830 heeft er ernstiger uut voor [België ge slagen. Ons goed ïecht en (de nood zakelijkheid van ons autonoom bestaan voor Europa, doet nog hopen, ;dat zich geen ernstige gebeurtenissen zullen voordoen', maar indien Wij het hoofd moeten bieden aan 'een invasie op ons grondgebied, dan zal Idie plicht ons ge wapend en bereid vinden tot de grootste opofferingen. Van nu af staat de Belgi sche jongelingschap gereed, om het va derland, dat in gevaar is, te verdedigen. Slechts één enkele plicht wordt ons opgelegd een handnekkigen tegenstand, moed èn 'eensgezindheid. Onze dapper heid is gebleken Lud de mobilisatie, die op bewonderenswaardige wijze verliep, en uit het groot aantal vrijwilligers, die zich aanmelden. Het oogenblik om !te handelen is aangebroken. Ik heb 'u doen bijeenroepen, om de Kamer in staat te stellen van hetzelfde patriotisme blijk te geven als het volk. Gij ïiülit met spoed alle maatregelen weten te treffen. JZiJt gij bereid, het heilige bezit onzer voor ouders te handhaven? Niemand' zal ^ijin plicht verzaken. iHjet leger is pp de hoogte van zijn taak. De regeering en ik zijn vol vertrouwen. (Het gouvernement is zich van zijn/verantwoordelijkheid bewust en zal alles dn het twefk stellen, om het opperste welzijn des lands tot het uiterste te waarborgen,. Indien een vreemdeling ons grondgebied schendt, zal hij alle Belgen geschaard vinden om hun koning, die den eed, op jc^e constitutie afgelegd, immer zal getrouw blijven- Met vertrou wen zie ik de 'toekomst tegemoet Het land, dat zich verdedigt, dwingt iden eer bied van allen af en 'zal niet ten onder gaan. God zal met ons zijn." (Wanneer de koning zijn redevoering uitgesproken heeft, is hij het voorwerp van een onbeschrijflijk 'enthusiaste ova tie. Men roept: „Leve de koning! Leve België! Leve onze onafhankelijkheid 1" Een ieder is iten hoogste opgewonden en zwaait met zijn zakdoek en wanneer de koning de zaal verlaat, is ihet alsof de toejuichingen zich verdubbelen. Alle af gevaardigden zonder onderscheid van politieke richting wuifden met hunne pak doeken. geen rekenschap van geven. De zWare planken ovferloopende, kwam hij op een vooruitstekend gedeelte van het platform, vanwaar de aeroplaan zou opstijgen in het luchtruim!. Op dit vooruitstekende punt hoorde hij het geluid duidelijker. *|t Was zeker: er kwamien roeib'ooteh aaner werden mensChen aan land gezet Toen zijn oogen aan de "duisternis ge wend Waren, zagen zij tegen de eerste rotsen schaduwen afgeteekenden toen die naderbij gekomen waren, meende hij ladders te zien, die boven de hoofden der mannen bengieldienj. Geen geluid van stappende Japan ners waren zeker blootsvoets. Geen en kel gekletter van wapenenpij hadden dus de stalen scheeden hunner ba jonnet ten, die gedruisch maken, aan boord ge laten. Geen enkel geschitter, Want zij hadden de metalen knoopen door hoor nen knoopen vervangen 'en het blanke lem'miet hunner wapens zwart gemaakt. Met kleine, zachte pasjes terugkeei- rende, bereikte Maurice Rimbaut de grot weer, deelde den bevel voerenden overste van het detachement mede, wat hij zoo even gezien had «en ging kapitein Broad- Way weer opzoeken, die in een soort stalen blokhuis geïnstalleerd was, dat tegen den muur stond bij idle ophaal brug. Daar waren drie telectrische reflectors, Ook de koningin wordt, als zij vertrekt, een warme ovatie gebracht Als het corps diplomatique vertrekt worden in de eerste rijen opgemerkt de Fransche gezant, de Engelsche gezant, (de gezanten van Rusland en van Luxem burg, benevens van alle naties, die te Brussel geaccrediteerd zijn, behalve die van Duitschland en Oostenrijk- Nadat de Koninklijke familie is ver trokken, keurt de Kam'er een Ereidieit van 200 millioen francs voor de eisühen der landsverdediging, Waarna een reéks spoedeischende wetten wordt aan genomen Van de Veldje, leider Van de socialisten, verklaart, dat een oogenblik is aangebro ken, waarop de socialisten hun plicht zullen doen zonder aarzeling. Zif zullen voor alle kredieten stemmen, welke de regeering voor die verdediging des lands zal indienen. Zoo zijn dus onze Zuidelijke buren, wonende in een klein onzijdig rijk, als het onze, dat met den strijd niets re ma ken had, dat noch met Rusland, noch met Oostenrijk, noch toet Frankrijk, noch met Djuitlschiand onderhandeld had, dat niets wenschte dan mei nust gelaten të worden en in vrede te mogen voortleven, door onzen gezamenlijken Oostelijken buurman aangevallen. De reden is duidelijk: Duitschland wil door België trekken om Frankrijk te be reik en. Tengevdlge van het feit, dat door Duitschland aan Bielgië den oorlog is verklaard, heeft Engeland aan Duitschland den oorlog verklaard. Wij Willen onzen lez- rs hier in herin nering brengen een passage uit de door Sir Edward, den Engelschen minister, eergisteren in het Lagerhuis gehouden rede, welke aan duidelijkheid niets te Wenschen overlaat. Ef kibnmen, zoo |i® Jongevieer de redenee ring van Sir Edward, eenige omstandig heden voorkómen, die het ingrijpen van Engeland noodzakelijk maken. En hij noemde er dadelijk twee: De beschieting van dè noordelijke en weste lijke havens van Frankrijk door de Duit- sche vloot, en de schending (der neutraliteit van België of Ne derland. „Wja inneer de onafhaïikel ijk- heid der kleine staten wordt be dreigd, dan moeten wij onze macht in de weegschaal wer pen, tusschen beide komen en den toestand regelen volgens onze opvatting-" Zoo sprak Sir Edward en legde daar door op de meest juiste eit openhartige wiijze aan de wereld voor, wat zij van Engeland te waChten heeft Dat wil echter niet zeggen, dat Engel land ook niet andere aanleidingen kan hebben, om in te grijpen. Sir Edward zeide ook: „De vloot is gemobliseerd en met de moblisatie van het leger is een aanvang gemaakt W;ij moeten gereed zijn, en zijln die naar het Zuiden gekeerd waren. Elk van deze k!on versteld Worden over een hoekafstand van 120 gr., men kon dus hun licht recht naar het Zuiden laten vallen of ze omzetten en toinstens twee bundels richten op een voorbijvarend schip. Zij komen I zeide die jonge man een weinig gejaagd, ik heb ze zoo juist ge- zieri. Ikl weet het, zeide kapitein Broad way kalm. Ze zlijln reeds gesignaleerd de schildwachten die ik verdekt heb op gesteld en die draagbare electrische bel len bij zich hebben. Dank zij de electrici- teit, word ik oogenblikkelijk op de hoog te gebracht Van alles, wat aan alle kanten van het fort plaatst grijpt. Het is on geveer een kwartier geleden, dat de eerste roeiboot is aangekomen^ Laat u 'ze dan ongehinderd aan lajnd komen vroeg de ingenieur verwonderd.. Ja, dat is beter. Ik heb mijzelf het genot voorbehouden, om hen op het gun stige oogenblik de volle lading te geveri Geen schot 'mag er gelost worden, voor dat ik de kanonnen doe losbranden door het omdraaien van dezen draaist,ang. Men moet die gelen tot het laatste oogenblik gerust hun gang laten gaan en bij" hen de ontsteltenis teweeg brengen, die Zij onder ons meenden te veroorzaken. Dat is wel zoo aardig, vindt ge niet? De kalmte, die door den reus aan den gereed, om de gevolgen te dragen van het gebruiken van al onze krachten. Wij weten niet hoe spoedig wij onszelf zul len moeten verdedigen. Wanneer de toe stand zich zoo ontwikkelt als thans waar schijnlijk is, zullen Wij het hoofd bieden aan alle gebeurlijkheden." Maar hij gaf tevens de beide gevallen aan, waarin zeker Engeland onverwijld zou ingrijpen. En daaronder behoort ook, de schen ding der neutraliteit van België en Ne derland. Duitschland weet dus, dat die schen ding de onmiddellijke interventie van En4 geland moet ten gevolge hebben. Wanneer het deze niet wenscht, vkan Ihet zich er naar richten; De toestand is dus op het oogienblM zoo: Aan de eene zijde staan: Rus la nd, Engeland. Frankrijk (drie bondge- nooten), België (dat ao'or Duitschlands optreden gedwongen is met deze drie op te trekken) en Servië (dat de aan leiding is geweest voor het [uitbreken, van den oorlog, toen Rusland het wilde verdedigen tegen Oostenrijk), Aan de andere zijde staan: JO os ten- rij' k en Duitschland (twee bondr genooten). Het beslist zekere wapenfeit uit deze dagen vele berichten zijn onbetrouw baar is de Duitsche inval in België. Een ooggetuige seinde gisteravond uit Maastricht Ik kom zooeven per auto van de Bel gische grens bij Mouland en Visé, waar een gevecht in vollen gang is. Voorloo- pig vallen Duitsche cavalerie, artillerie en mitrailleurs de [Belgische Maasstel ling aan. Groote infanterie afdeelingen volgen via Aubel en Gemmenich. Een oogenblik reden Sleeswijksche huzaren den grooten weg (naar Eysden op, doch, zoo dra ze vernamen pp .Hollandsch ge- bied te zijn, gingen ze terug. Wij hadden een gesprek met een officier en eenige manschappen, die last hadden de Ne- derlandsche grens te doen eerbiedigen. Zij spraken Van „Unsere Hollandische Freun de" en waren zeer optimistisch gestemd, daar hen de meest fantastische berichten waren medegedeeld. Turkije en Japan hadden aan Rusland den oorlog ver klaard; Rusland jf/as al weg enz. Ze waren eergisternacht in Sleeswijk weg- gespoord en via Munster gisteren in Aken aangekomen. Onderwijl donderden de kanonnen van de forten, terwijl de Duitsche artillerie reeds tot aan de Maas was doorgedron gen, waarover men vannacht zou trach ten een brug te slaan. Die van Argen- teau en Visé deden de Belgen hedenmorr gen om vier uur springen. Er waren we der vliegmachines in (de lucht Izeer hoog, doch er werd onophoudelijk met shrap nels op geschoten. Ik zag de bommen springen die een bruingrijze rookpluim lieten hangen. Met angst werd de vlucht der meeste een dekkers gevolgd, doch de granaatkartetsen sprongen wel soms vrij dag gelegd werd, had den ingenieur al zlijn koelbloedigheid teruggegeven,. U 'brandt dus niet oogenblikkelijk los - Neen, ik moet nog tien of vijftien minuten tijd hebben. De Japanners ver zamelen zich, als ze een overval bij ver rassing willen doen, op het punt, van waar zij voorwaarts stormen, en om hun tegenstanders ontzag in te boezemen, slak ken zlij allen tegelijk hun keet „banzai'N Het punt waar ze zullen samenkomen is noodzakelijk het platform zelf, waar die schurfd van Kerdok hen ontboden heeft, zooals de lantaarns hun hebben aange geven. Men moet hun den tijd laten om naar boven te klimmen. Zlij hebben ladders, ik geloof ten minste, dat ik ze gezien heb. Juist.... en wanneer zen Een lang aangehouden bellen deed dein Amerikaan zwijglen. Hij bracht het oor bij een kastje, dat aan den ijzeren wand bevestigd was, en nadat hij eenigen tijd gfeluisterd had, zeide hij: Acht booten!.... dus zlijn er ongfeveer 250 man I Zijt ge wel zeker, dat er op een ander punt geen ontscheping plaats heeft r- In ordeBlijft goed uitkijken. Die mededeel ing van zoo even, zeide dicht bij doch raakten niet Door mijn verrekijker kon ik hier en daar troepen zien. Een Nederlandsch douanebeambte had bij Visé midden tusschen de Duit- schers gezeten en volgens den ooggetui ge ligt het dorp half in puin en hebben zelfs de inwoners meegevochten, In Eysden is in de kloosters door het Roode Kruis alles in gereedheid ge bracht. De dokterscolonne verlaat zoo even Maastricht. Duitschers hadden een manifest bij zich in de Fransche taal Au Peuple Beige, waarin zij zeiden, dat zij kwamen om te beschermen, niet om te veroveren, doch dat alle tegen stand nutteloos zou zijn. Van andere zijde wordt uit (Maastricht gemeldi De bevolking van Visé is grootendeels gevlucht: vliegtuigen wierpen boven het stadje projectielen. Daareven' zag ik een lange droeve stoet Duitschers door onze stad gaan; allen zijn België uitgezet' Boerenwagens en ouderwetsche dorpsrij tuigen met kinderen en bagage komen, van het station Lanaeken aan de spoor- lijn van Hasselt over het grensdorp Ca- berg naar hier. Naast en achter de wa gens loopen mannen en vrouwen; de meesten kijken ernstig, sommigen lucht hartig. Velen zien er arm uit. De mare chaussee houdt den weg vrij; de bevol king toont zich diep getroffen. Enkele straten verder ontmoet ik een eindeloo- zen optocht biddende menschen. De „Soir" deelt mede, dat de konin gin met de prinsjes intrek zullen nemen in het Paleis aan het Place de Meir te Antwerpen, en dat ook waarschijnlijk de regeeringszetel te Antwerpen zal ge vestigd worden. i Een oproep van kardinaal Mercier. Wederom heeft Kardinaal Mercier een oproep gericht tot de geestelijken en ge- loovigen van zijn aartsbisdom om stof felijke en geestelijke hulp voor (de sol daten te verkrijgen. Gisteren, zoo verklaarde Z.E., waren wij de tolk van uwe gevoelens, en stuur den wij aan onze soldaten een groet toe van broederliefde, erkentelijkheid en eer bied. Vandaag hebben wij voor hen, in on ze metropolitane Kerk, de litanieën van alle heiligen gezongen; wij hebben hen dicht bij ons gezien, wij hebben hen ge groet en gezegend. f Zij zijn flink en koen, en toch leest men zonder moeite op hun gelaat de droefheid hunner herinneringen, veeleer nog dan de onrust voor het vooruitzicht van morgen. Hun leven zouden zij, zonder moeite opofferen, maar thuis ontbreekt het hoofd van 't geziner is een arbeider te kort, en men vraagt zich met angst af, wie, tijdens hunne afwezigheid, zal wa ken over hunne bejaarde ouders, hunne vrouw, hunne moeder, hunne kleine kin deren. De regeering heeft een heilzaam plan opgevat. Wij moeten het ondersteunen. Alvorens ten strijde te trekken, moe ten onze soldaten zonder kommer en ge rust zijn. de kapitein, kri|g ik van een geheimen wachtpost, die is uitgehouwen boven in een rots, die in zee stat. Kerdok' heeft zijn Vrienden hoogst waarschijnlijk! nieft kunnen verwittigen van het bestaan van dergelijke posten, die van verre onzicht baar zijn, want de vijandelijke booten zlijn dezen post voorbijgevaren zonder te vermoeden, dat mien hen op eenige me ters aftsand kon tellen. Ik zou gaarne bij u willen zijn, als het beslissende oogenblik1 daar is, zeide de jonge Fransdhman.... Heb ik nog tien minuten Op z'ijn allerhoogst Gaat ge naar de aeroplaan Heb daarvoor geen zorg, want ik heb uitdrukkelijk bevelen gegeven aan den sergeant, die het commando in de grot voert; h'iü zal de booglampen op het vastgestelde oogenblik! aansteken en geen enkele Japanner...... Maar Maurice luisterde niet meer. Neen, hij ging niet naar zijn aeroplaan, hij dacht alleen aan Kate. Naar haar ging ahij toe, niet naar zijn aeroplaan., Want zij was Wel op de hoogte gebracht van hetgeen gebeuren ging? Zou ze niet verschrikken van het ge weervuur, dat in haar onmiddellijke na bijheid zou losbranden? (®ordt vervolgd*)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1