BUITENLAND. DE VLIEGMACHINE. BINNENLAND. 5e Jaargang. No. 1458. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 279 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-ad vertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel **r.èr 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Oorlog tusschen Oostenrijk en Servië. Nog steeds blijft Europa in spanning of de reeds uitgebroken oorlog tusschen Oostenrijk en Servië gelocaliseerd zal blijven of niet Een beweging slechts van Rusland en... Europa staat in brand. In Weenen, in Petersburg en Berlijn dansen de massa's brooddronken een oorlogsdans. Wat bekommeren zij er zich om of er al of niet een aannemelijke reden is om de kanonnen aan het woord te laten en een slachting van honderdduizenden voor te bereiden. Er waren er nog die hoopten, dat keizer Wilhelm al zijn invloed zou aan wenden om zijn grifzen vriend den ouden Frans Joseph terug te houden van het uitspreken van het noodlottig woord, d^t vernietiging moet brengen. Men Leeft er niets van gemerkt, misschien zou het ook niets geholpen hebben. Luidde niet Wilhelmus laconisch antwoord op Grey's bemiddelingsvoorstel, ongeveer aldus JNuttelooze moeite, Oostenrijk wil den oorlog? Het voorkomen van een oorlog tus schen Oostenrijk en Servië is dus abso luut buitengesloten. Dood en vernieling zullen wederom op den Balkan hun in trede doen. Do brutaliteit van Servië om tegen te spartelen, nadat het machtige Oostenrijk met zooveel woorden had ver klaard voor Zaterdagavond zes uur moet gij u zonder eenige reserve aan al mijne eischen onderwerpen, komt het duur te staan. In den Balkanoorlog heeft het reeds vele duizenden van zijn zonen moeten offeren en welke offers zullen, thans nog worden gevraagd? Maar de groote vraag is zal de ellende van den oorlog zich beperken tot deze twee landen, of zal ze zich over heel Europa uitstrekken? We lezen van verschillende pogingen om den strijd te localiseeren, wat heel goed verwezenlijkt kan worden. Het gerezen conflict is van* zuiver locaal be lang, terwijl Oostenrijk reeds aan Rus land te kennen gaf, dat het de integri teit van het Servische gebied zal eerbie digen en zelfs wenscht. af te zien van een bezetting van Belgrado. In Rusland hecht men echter niet veel geloof aan deze mededeeling en enkele berichten doen vreezen, dat Rusland zijn afwachtende houding zal laten varen en zich zal gaan mengen in den strijd, wel ke tusschen zijn vijand Oostenrijk en zijn beschermeling Servië is ontbrand. Het staat thans jnamelijk vast, dat Rus land op groote schaal aan het mobili- seeren is. Daardoor wordt de kans, dat de strijd tot de twee oorlogvoerende mogendhe den beperkt zal blijven, natuurlijk veel geringer. Want Duitschland heeft reeds te ken nen gegeven dat elke Russische mobili satie door een mobilisatie in Duitsch land zal gevolgd worden. FEUILLETON^ 38) iIk verlaat ui (pief, Zjjt ge gewapend r— Ja, maar "ik bid u, ga tóch paar boven i— |Wat gaat ge doen? iNaar boven om te rien. Dat zijtn signalen van een man; (die gaat en komtv Voor wien? Ik vrees voor den vijand.' i(Begeef u toch niet in gevaar voordat ik niet kapitein Broadway terug ben! iDat kan ik [U niet beloven. Alles zal afhangen van*..»!. i v 1 l (Hij1 hield opi. De lichten waten nu beter waar te nemen boven den hoogen wand. Hij nam het meisje bijl de hand, trok haar naar den muur vain steenkolen, want als zij weer naar Ide trap terug wilde gaan, hadden zij veel ikans gezien worden doo,r 'deingeme, [die naar berieden kwam». De helling, die Was aangebracht om den aeroplaan naar het platform te ver voeren, teekendje .op' (een Jpiunt van Bern wand een diepe schaduw ai Zij" liepen naar dit punt toe en tegen elkaar gel- drukt, bleven zij onbewegelijk staan en hielden huin adem in. Boven hen kraakten de lichte planken, die tusschen "de rails liepen. Van den anderen kant echter liggen op het oogenblik verschillende berichten voor ons, die een eenigszins geruststel lenden inldruk maken. Zoo o.a. een Reutertelegram uit Lon den, waaruit blijkt dat de Engelsche regeering nog voortdurend alle pogin gen in het werk stelt om het terrein van den strijd te beperken, en dat men met vertrouwen hoopt dat zekere Europee- sche mogendheid er in slagen zal een en tente tusschen Oostenrijk en Rusland te bewerken. Een vredelievend karakter draagt ver volgens een door een invloedrijk Rus sisch orgaan uitgesproken meening. Dit orgaan acht het een ramp, als Rusland dadelijk Oostenrijk binnenrukt, doch oordeelt zulk een snellen stap van Rusland niet waarschijnlijk. Het is van opinie, dat de Oostenrijk- Hongaarsche bemerkingen op het ant woord van Servië als basis zouden kun nen dienen voor onderhandelingen. Na dat het prestige van Oostenrijk door de oorlogsverklaring is bewaard, zijn de voorwaarden voor een bemiddelend op treden gunstiger, meent het blad. Men wachtte zich echter, zich door deze berichten tot optimisme te laten verleiden. t- Het manifest van Keizer Frans Jozef. Aan mijne volken. Het was mijn meest vurige wensch dat de jaren, die mij door Gods genade nog gegeven zouden zijn, gewijd zouden wezen aan werken van den vrede en aan het beschermen van mijn volken voor de zware offers en lasten van den krijg. In den raad der Voorzienigheid is het echter anders besloten. De drijverijen en de haat van den tegenstander dwin gen mij, tot bescherming van de eer van mijn monarchie, tot verdediging van haar aanzien en haar machtspositie, en tot verzekering van haar bezit, na lange ja ren van vrede, weer naar het zwaard te grijpen. Ik vertrouw op mijn volkeren, die zich bij alle stormen steeds in eenheid en trouw om mijn troon schaarden en voor de hoogste macht van het vaderland al tijd bereid waren tot de zwaarste offers. Ik vertrouw op Oostenrijk's dappere van toewijdingsvolle geestdrift vervulde legermacht. Ik vertrouw op den Almach tige, dat Hij aan mijn wapens de over winning verleen e. FRANS JOSEPH, I STEUROKH. Voortzetting de vijandelijkheden. Uit Weenen wordt geseind, dat de Serviërs hedennacht om half twee de brug tusschen Semlin en Belgrado in da lucht bliezen. ,De Oostenrijk-iHongaarsche in fanterie en artillerie beschoot in vereeni- ging met de Donaumnonitoren de Ser vische posities aan gene zijidie van de brug. |Dle Serviërs trokken na een kort: gevecht terug. De verliezen aan Oosten rijk - Hongaarsche zijde zijn zeer onbe duidend. Gisteren slaagde een kleine pioniers- afdeeling in samenwerking met de doua- De man .niet de signalen ging naar beneden. (Een poosje later sprong hij op den grond en verscheen toen in het volle licht. (Het was wel degelijk (Kerdok. Maurice Rimbaut verwachtte, dat hij de lantaarns van gekleurd glas nog bij zich zou hebben. Rij had ze piet meer. 'Zonder twijfel had hij ze boven gelaten, op een plaats, waar ze triiet gemakkelijk zouden gevonden Svorjden. Kerdok was paar een plaats in de grot gegaan, waar aan een sterken haak het uiteinde van den ketting, idle djeri aeroplaan vasthield, wtas bevestigd. Plotseling bleef hij stils.taan'. Hij was bij het uiteinde van een vleu gel en keek er naar of er een wonder Was gebeurd. r( Een wonder, werkelijk, want die vleu gel schommelde.*. D;e ingenieur was er niet in geslaagd de schommeling geheel tegen' te houden. Wie was er dus geweesit? iEen poosje nog bleef de kleurling staan en nam1 den Vogel met gefronste wenkbrauwen Waar. Vervolgens keek hij achtereenvolgens1 naar alle punten Van de grot en zocht den onzidhtb'aren Vijand, dien hij daar vermoedde en Maurice Rimbaut voelde, dat het meisje dichter tegen hem aan kwam.^.. In en er in, twee S(errische schepen met munitie en mijnen buit te maken. Die pioniers en douanen overmanden na een kort, maar heftig gevecht de numeriek sterkere bemanning en vermeesterden het schip, alsmede de gevaarlijke lading. Het schip werd door twee Oostenrijk-Hon- gaarsche Donauschepen weggesleept Van de vesting van Bielgrado uit is een Oostenrijksch stoomschip met mar chinegewerem beschoten. 'Niemand werd gewond. De begeleidende Oostenrijksche monitoren beantwoordden het vuiren. Volgens de „Voss^ Ztg." hebben twee •Donau-monitoren hedenmorgen om half Vier een aanval gedaan op de citadel van Belgrado. Die kazerne van de vesting en de electricifeitswerken werden in brand geschoten. Een 'Oostenrijksche batterij houwitsers ondersteunde den aanval dier schepen. Om half vijf werd het vureri door de Oostenrijksche schepen gestaakt Nader meldt men omtrent dit gevecht uit Semlin Om 1 uur 's nachts werden de bewo ners van Semlin door schoten uit den slaap gewekt Eerst knetterde een ge weldig geweervuur Cu kort daarop don derden jde kanonnen. Mjön vernam, dat teen Donau-schip door Serviërs met mi trailleurs beschoten was» De Oostenrijkr Hongaarsche troepen beantwoordden bet vuur. Dit gevecht duurde slechts korten tijd. Ondertusschen lieten die Serviërs de Save-brug in de lucht springen. Van den oever bij Semlin ziet Intern, dat het ijzeren geraamte der brug in tweeën is gebroken. De eeme helft hangt ten deele over den stroomneer. De pijlers schijnen echter behouden te zijn gebleven. Om half vier kwamen de drieDiorau-tmonitoren, „Te rnes"; „Bodrog" en „Santos", in fictie. Te Semlin snelde iedereen naar den oever om de beschieting van Belgrado te kunnen gadeslaan. Uit het- Wiesten vernam men «een hevig geweervuur toen de drie mo nitors in slaglinie den Servischen Donau- oever bij de vesting Kalymagdam, den ouden Turkschen naam voor den citadel van Bielgrado, naderden. De „Ternes" vuurde bet eerst. Men zag een granaat boven de hoog gelegen ves tingkazerne ontploffen. Thans openden ook de andere schepen een geregekf vuur. Van het dak der vesting-kazerne) stegen zwarte rookwolken op. Het dak was getroffen en in brand geschoten. Ook op een andere plaats, onder de vesting Kalymagdam; in de nabijheid dier electri- citeitswerken, zag men vuur oplaaien. Deze brand werd gebluischt, maar de kazerne, die telkens opnieuw door gra naten getroffen werd, staat in lichtelaaie. Nu en dan mengt zich onder de gra naten een schrapnell, kenbaar aan de kleine witte wolkjles. Hiet vuur der moni tors werd van den Oostenrijkschen oever door batterijen gesteund. Van Servische zijde werd slechts met geweervuur geantwoord. Juist op bet oogenblik, dat een hevige kanonnade los brandde, verlichtten de èerste zonnestra len den Donau. De monitors nadertlen den Servischen oever steeds dichter onder het voort- Beweeg u toch niet! fluisterde hij haar aan het oor. Plotseling bemerkte Kerdok de me- dalie, de cyclamen en bet blauwe lint en rijn trekken ontspanden zich weer. Hij begreep, dat de dochter van den commandant in rijn afwezigheid in de grot was geweest en weer kalm naar boven was gegaaneen idylle anders niet Een soort grijnslach ontblootte Zijn gele tanden en de jongelieden, die ge heel onzichtbaar waren, zagen hem op nieuw alle hoeken gadeslaan en zich richten naar de deur van de wenteltrap. Hij ging de eerste twee trederi op en luisterde en deze houding was zoo vreemd, dat Maurice Rimbaut Zijn hand in rijn zak) stak en zijin revolver greep. De hand van het meisje voelde het wapen..,. De jonge man voelde, dat Zij nog meer beefde. Zeer zacht zegde hij: Wees maar niet bang!.v Vooral 'geen bewegingen maken Zjj nam de hand die vrij Was geble- in de hare, daar zij zich zoo beter be schermd voelde. Een rilling ging den jongen man door de leden van het hoofd tot aan de voeten. De tragische zijde van den toestand bestond niet meer voor hem. Meegesleept door een onweerstaanbare! durend gebulder der kanonnen. De rook der schepen lag als een zwarte sluier over den Donau, 'terwijl de witte rook wolkjes der ontploffende shrapnells bo ven de vesting van Belgrado hingen. Om half vijf staakten de monitors het vuur en verlieten zij den Servischen oever. Daar op trad voorloopig ruist in. Toestand in Europa. President Poincaré is gisternamiddag in verband met den internationalen toe stand te Parijs terug gekeerd. Zijn voor genomen bezoek aan Noorwegen was in der haast afgeschreven. De anti-oorlogs'- meetings te Parijs zij'n door den Minis ter van oorlog verboden. Te Parijs is de vrij algemeen heerschende meening dat het verloop der gebeurtenissen geen definitieven koers ten goede of ten kwa de zal nemen voor over 5of 6 dagen; tijd dien men zich ten nutte zal maken tot het voortzetten der maatregelen voor de nationale verdediging. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de Oostenrijksche troepen het Servische grondgebied zullen betreden vóór de eer ste dagen der volgende week. Dit laat eenige speling voor een nog altijd mogelijke diplomatieke actie te Weenen. In Londen is gisteren de toestand in Europa ter sprake gebracht in het La gerhuis. In antwoord op een vraag be treffende de internationale crisis, zeide minister Asquith: De toestand is van buitengewoon ernstigen aard. Ik kan slechts zeggen, dat de Engelsche regee- ging niet ophoudt met haar pogingen, om alles te doen, wat zij kan, om het conflict te localiseeren. Berlijn. Tegenover een medewerker der „National Zeitung" heeft een hoog geplaatst diplomaat te Berlijn zich als volgt uitgelaten: Niemand kan zeggen, welken loop de gebeurtenissen zullen nemen. Tot op dit oogenblik hebben zich nog geen feiten voorgedaan, die het ergste doen vreezen. Doch de toestand wordt door alle diplomatieke en politie ke kringen als buitengewoon ernstig ber schouwd. Wij voelen en vermoeden, dat wij voor belangrijke gebeurtenissen staan en dat er in de eerstvolgende uren beslissingen kunnen vallen, waarvan den vrede in Europa afhangt. Al wordt he den uit Petersburg bericht, dat de Rus sische regeering het conferentievoorstel van sir Edward Grey aanvaardt, dan is dit thans toch van geen waarde meer. Veel gewichtiger schijnt het «en mis schien kan men daarin een lichtstraaltje zien dat de gedachtenwisselingen tus schen Weenen en Petersburg nog steeds worden voortgezet. Dit feit, dat schijn baar van weinig belang is, heeft toch iets geruststellends en houdt de moge lijkheid eener overeenkomst in zich. De laatste beslissing ligt niet te Berlijn, of Weenen, maar te Petersburg. Het is mogelijk, dat Rusland de gebeurtenissen in Servië voorloopig als eenvoudig toe schouwer zal volgen en eerst tot een interventie zal overgaan, wanneer dit noodzakelijk blijkt. De onzekerheid, in kracht mlurmelde hij in een zucht: Kateik bemin u..,. Wees niet bang; De kleine hand begon te beven. Hij herhaalde: Kate, ik houdt zooveel van u En ofschoon zijn stem niet meer ge luid maakte dan de vleugels vani een nachtvlinder, die om de electrische lam pen zweefde, begreep hij, dat ze hem ge hoord haid, want zij fluisterde aan zijn oor: O! Maurice..,. Zij wachtten met ingehouden adem. Kerdok was weer gerustgesteld en sloot de trapdeur. i Zonder leven te m'aken, schoof hij een grendel toe, die vroeger niet door den ingenieur was opgemerkt en waarvan het bestaan hem1 onverklaarbaar was'. Want in welk geVal was het noodzake lijk den toegang naar de grot te sluiten voor degenen die in het fort waren Voor hen, die echter vani buiten kwa men, Was het van belang, dat de toegang tot de trap was afgesloten, want hier door kon mem alleen het fort binnen komen zonder last te hebben van ge schutstore us' en! mitrailleuses. Er bestond geen twijfpl: Kerdok had overdag den grendel van de zware deur Verplaatst en deze voorzorgsmaatregelen deden duidelijk zien wat hijl van plan was. En nu, wat ging hij nu doen Na den grendel dichtgeschoven te heb- welken vorm deze interventie zal ge schieden, maakt echter den toestand nog ingewikkelder. In ieder geval dwingt deze afwachtende houding van Rusland zijn naasten buurman om op alle even tualiteiten voorbereid te zijn en de noo- dige maatregelen te treffen. Het zou een ontzaglijke ramp voor heel Europa zijn, wanneer het conflict tusschen Oos tenrijk en Servië zich tot een algemeenen oorlog zou uitbreiden, die alle groote mogendheden zou meesleepen. Het suc ces der overwinnaars zal echter geens zins opwegen tegen de enorme schade die aan eigen land en economische be langen toegebracht zou worden. De ver antwoordelijkheid voor dezen laatsten stap, die geen terug meer toelaat, is zoo groot, dat men nog steeds hopen kan, dat de algemeene oorlog niet zal uitbreken. Deze hoop is echter zeer ge ring. i Russische maatregelen. Uit de verschillende Oost-Pruisische grensplaatsen komen berichten in over Russische troepenbewegingen. Zoo moe ten Russische pioniers, artilleristen en 2 regimenten infanterie het Russische grensstation Wirballen bezet hebben. Bo vendien hebben de Russen alle grenswe- gen bezet. Een escadron Pruisische ulanen is uit Stalluponen naar het Duitsche grenssta tion Eydtkuhnen vertrokken. Het geheele verkeer langs de grens van Oost-Pruisen en Rusland ondervindt een geweldige opstopping. Ook in het overige Rusland worden omvangrijke militaire maatregelen geno men. Het heele Russische legerkorps, dat aan de Zwarte zee gestationneerd is, is in actie. De haven van Riga is door mijnen ver sperd. i Uit Lemberg wordt gemeld dat het geheele personenvervoer van Rusland naar Oostenrijk is stop gezet GEMENGD. Ongelukop een kermis. Men meldt uit Tudela dat een vuurwerk op 'n kermis ontploffing veroorzaakte, waar bij 25 personen werden gedood «en; 50 gewond. Mijnramp. De Bleichroder Ztg. meldt uit Kraja: In de mijnschachten van het kalibergwerk Kraja II had heden nacht een zware dynamietontploffing), plaats, waarbij 11 werklieden doodelijk verwond werden. Uit Tripolis. Twee colonnes hebben Maandag rebellen van den stam Qualon teruggeslagen. Aan de zijde der opstandelingen sneuvelden 145 man. De Italianen verloren twee man aan dooden, waaronder 1 officier en 27 man aan gekwetsten. Een beroep op de Nederlandsche Regeering. Een op dit oogenblik in een der brand punten der politieke crisis vertoevende oud-gezant Van H. M. de Koningin, seint aan de „Tel." het volgende artiklel.i ben, !k!eek hij nog eens ovieral rond en naar den haak snellend, liet hij den ket ting schieten, i Langzaam ging de aeroplaiain naar be neden en rustte 'eindelijk op het wagentje. Toen stapte Kerdok Tn Jiet schuitje boog zich over de machine en nam een instrument, dat hij er vooraf scheen te hebben neergelegd. Hij draaide een schroef ,uit, nam het bovenste gedeelte van een der knalketels er af, drukte vervolgens op een veer en maakte ein delijk het uiteinde vari een van de uit laatkleppen los. Een oogenblik later nam1 hij de klep er geheel af en plaatste haar iri een' bankschroef, die op eenige meters af stand stond. j Toen ham1 hij een ander werktuig, en men hoorde het geluid van een vijl, die kraste op het geharde staal Van het stan getje van de klep. De bandiet, mompelde de ingenieur» Nu was rijn handelwijze geheel dui delijk. Hij zou door de stangen van de kleppen voor de helft of twee derden gedeelten af te vijlen', ze zoo broos m'a ken, dat de een na de ander zou breken, als m'en nog geen twee mijlen had af gelegd. De motor zou onvermijdelijk stilstaan, m'en zou in zee vallen en.., (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1