DE VLIEGMACHINE. BUITENLAND. .BINNENLAND. 5e Jaargang. No. 1452. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel '"--,ér 10 cent. Dom. Wat betreft de kwesties van loon en arbeidsduur, die door de Haagsche Tramwegstaking aan de oppervlakte zijn gekomen, kan verschil van meening be staan. In beginsel moet natuurlijk een ieder zijn vóór een rechtvaardig loon en vóór een normalen arbeidstijd, in de practijk zijn het echter vragen van min of meer, waarbij de mejeningen klunnen ver schillen'., i Een andere kwestie, die bij de Haag- sche Tramwegstaking naar voren ge treden, is die der erkenning der vakor ganisaties. En daaromtrent is< meenings*- verschil niet mogelijk,. .De H.TJM. doet dom en zal, als de verschijn, fclen niet bedriegen, tengevolge van die dom heid aan het korste eind trekken, door de vakorganisaties te kleineeren en te ne- geeren. Voor de erkenning der vakorga nisaties komt in onze dagen, gelukkig, een ieder, die de vrijheid 1'ief heeft, yam welke kleur of richting hij ook zij, ten1 krachtigste opf, Een ieder niet de vqrstokt-liberale, Haagsch-deftige „Nieu we Courant". Deze tracht het onsympa thieke drijven van Üe directie der TL T M. goed te praten, smalend spreekt zij van „zekere elders gevestigde, door bui tenaf wonende heeren ge.eide, half-po- litieke vereenigingen", ter wille waarvan het Haagsche tramverkeer stilstaat en de stad in rep en roer wordt gebracht.. Het starre conservatisme, dat zóó den groeienden invloed der vakorganisaties wil' tegenwerken, bedrijft in zijn wanhoopt een domme daacf, Om te onthouden. Onze lezers weten, 'dat verleden jaar de Katholieke Middenstandsvereeni; gen uit den Middenstandsbond getreden zijn. t Vorige week heeft te Dordrecht hiet middenstar.dscongres plaats gehad, waar bij de voorzitter, de heer Meuwsen, van Amsterdam, die uittreding ter sprake ge bracht heeft. De heer Meuwsen was blij, en 'hetzelfde heeft hij"' aan eten redacteur van ide „Telegraaf" verklaard, dat de Ka tholieken weg zijn; want, zoo zei-die hij, nu behoeven wij bij de behan'p deling van vraagstukken geen economis'ch-godsdienstige pver- tuigingen meer te laten gelden. 'Het is om te onthouden. ,W'ij weten nog heel goed', dat, toen destijds de eerste Katholieke middenstandsvereenigingen tverden opgericht, van meer dan één zijde werd beweerd, dat middenstand! en godsdienst iniets met elkander te maken hebben, |dat de vraagstukken, die den middenstand raken, van zuiver economi- schen aard' zijn en de middenstand diers dus in ééne vereeniging tehuis behooren. Uit de uitlating van den heer Meujwsen valt de gevolgtrekking te maken, dat vóór de scheiding in den middenstands bond nu en dan vraagstukken aan de orde zijn geweest, waarmede de Kar tholieken het niet eens waren len hunl eeonomisch-godSdienstige overwegingen lieten gelden. FEUILLETON. 32) Dat was een andere aanleiding om dikwijls de kazemat te bezoeken, het geluid van haar stem te hooreiE Hij bedankte haar met een blik en plotseling kwam een andere vraag hem op de lippen!. En uw bloemen, Miss?r. Zij maakte een treurig gebaar en wees op den gewonde, alsof zij wilde zeggen, dat zij niet aan haar bloemen k'on denken daar zij heel wat andere zorgen had+.< - En daarbij komt nog, zegde zij na eenige oogenblikken, dat het water in afgepaste porties wordt verstrekt, zoo dat ik me deze weelde niet kan veroor loven1.. Alle planten, die u gisteren op onze tafel hebt gezien, zijn opgeofferd daar er geen water meer beschikbaar is. Zoudt u me misschien willen zeg gen van welke plant u het meest hield. Waartoe is dat noodig? zegde zij...» Ik1 denk er liever niet aan., Er was een stekje cyclamen met twee steeltjes, dat ik onder de reis in mijn hut had ge nomen, daar ik vreesde, dat het onder weg zou stervenhier had ik het buiten gezet, omdat het plantje vooral frissche Indien dit opgaat Voor den Midden standsbond, dan ook voor iedere mid- denstandsvereeniging, ;en dan hebben ook zij gelijk gehad, die betoogd hebben, dat de belangen der Katholieke middenstan ders alleen in -een Katholieke midden stands vereeniging konden behartgd wor den. Mogen die Katholieken, waarvan de heer 'gezegd' heeft, dat er nog tal in den bond zitten, door zijln woorden van [die dwaling genezen zijn, dat d,e .Ka tholieke Imiddeustander in een neutrale vereeniging tehuis behoort, omdat er geen specifiek Katholieke middenstandsbelan- gen ;zijn. Laat ide heer Meuwsen bedenken, dat er inderdaad verband is tusschen econo mie en godsdienst. Hij levert trouwens zelf het bewijs, waar hij het wjets- ontwerp-Aalberse tegen mr. Levy heefj verdedigd, 'die het fel bestrijdt omdat het roomsch is. ALGEMEEN OVERZICHT. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat de Europeesche pers lange artikelen, wijdt aan de eischen welke Oostenrijk aan Servië zal stellen. t 1 De „Neue Freie Presse" meent te weten, dat de eischen van de 'Oosten- rijk-Hongaarsche regeering hierop zou den neerkomen! Onmiddellijke instel ling van een onderzoek tegen de door den aanslag gecompromitteerde Servi sche onderdanen en bladen onder waar borging, dat dit onderzoek ook een we zenlijk en grondige aanvulling zal zijn in de resultaten van het onderzoek dat te Serajewo werd begonnen. De Oostenrijksch-Hongaarsche regee!_ ring moet nl. de zekerheid hebben, dat de schuldigen inderdaad vervolgd en ge straft zullen worden. Oostenrijk-Honga" rije zal verder verlangen, dat de Servi sche regeering tegen de organisaties en jeugdvereenigingen die een agitatie te gen de Donaumonarchie voeren met groote beslistheid zal optreden. Zij zal den wensch uitspreken, dat het toezicht op de grenzen beter dan tot nu toe zal worden ingericht. De stap zou verder niet enkel ten doel hebben de openlijke misbruiken uit den weg te ruimen, maar ook de Servi sche regeering tot een wijziging in haar politiek in de richting van een duurza- men en blijvenden vrede te bewegen. De Oostenrijksche minister van bui tenlands che zaken, graaf Berchhold, had gisteren een onderhoud met den keizer te Ischl, om ide resultaten van het (onder zoek te Serajewo aan den vorst voor te leggen en zijn goedkeuring te vragen op de stappen, die bij de Servische regee ring zullen worden ondernomen. Die stappen zullen nog- deze week worden gedaan en zullen bij den meest hoffe- lijken vorm een zeer beslist karakter dragen. In Weenen is men van meening, dat de aanneming der Oostenrijksche eischen lucht noodig heeftt. Dan was er nog een aschkruid-plantje, dat ik met moeite in het leven heb kunnen houden... Het waren lang niet de schoonste bloemen van .mijn arm tuintje, maar ik' geloof, dat ik net meest van het zwakke houdt,, vooral hield ik van mijn cyclamens. Zij keerde naar het bed terug en boog zich angstig over het bleeke gelaat, dat nu en dan vertrok en luisterde naar de schorre ademhaling van de verscheurde borst. Toen Maurice bij de deur gekomen was, stond hij -op en maakte met de hand een vriendschappelijk gebaar. Die schemering begon over het fort te vallen. i l Maurice Rimbaut ging naar den wacht post. Hij was al zoo bekend in het; garnizoen, dat men de ophaalbrug zon der meer voor hem neerliet en toen hij aan een onderofficier de reden had mee gedeeld, waarom hij aan den ingang van de grot wilde gaan zien, zon-der van de inwendige trap gebruik te ma ken, liet men hem doorgaan. Maar nauwelijks was hij op den over dekten weg of hij richtte zich naar den tegenovergestelden kant, want hij wist, dat daar, in het Westen, had de majoor gezegd, het tuintje van Miss Kate was. Er viel juist een granaat op eenigen afstand van hem neer; het projectiel waarvoor een termijn van 48 uur word! gesteld, waarschijnlijker is dan de ver werping. Dit vooruitzicht wordt slechts in mi litaire kringen betreurd, die de Servi sche beloften toch niet vertrouwen, en die het liefst aan den onhoudbaar ge worden toestand met geweld een einde zouden willen maken. De „Neue Freie Presse" put voorts uit de toespraak van den Tsaar tot Poincaré de hoop, dat ook Rusland zich zal aansluiten bij de politiek van locali- satie van het Oostenrijksch-Servische conflict. „Als de andere mogendheden zich er van buiten houden, zoo besluit het blad', en Servië doet wat het doen* moet en dat wel zeer spoedig, daar moet zeer den nadruk op gelegd wor den dan kan de vrede nog gered wor den." Naar aanleiding van bovenstaande be richten heerscht in Weenen natuurlijk groote spanning. Die algemeene vraag is wat zal Servië op dergelijke stappen doen? H,et antwoord uit Belgrado hangt natuurlijk geheel af van den raad uit St. Petersburg. Men hoopt, dat het advies van Rus land vredelievend zal zijn. In het Huis van afgevaardigden te Hongarije zijn eenige interpellaties over die Oostenrijk-Servische betrekkingen ingediend. De minister-president, graaf Tisza nam Tiet woord om ze te beant woorden. In het bewustzijn zijner ver antwoordelijkheid en geheel op de hoog te dezer kwestie zijnöe, hield hij het voor zijn plicht te verklaren, dat het op het tegenwoordige oogenblik niet in het belang van het laid zou zijn deze kwestie in het parlement te bespreken. (Groot tumult links.) Zoodra de tijd- hiervoor gekomen zou zijn, zal hij het zijn plicht achten deze kwestie in het Huis te bespreken. Ten slotte verzoekt hij den interpellanten van de indiening der interpellaties af te zien. De onrust in verband met de Oosten rijksch-Servische verhoudingen wordt iri- tusschen steeds grooter. Zoo publiceert de Weensche „Militar Rundschau" opzienbarende berichten over een mobilisatie, die Servië in het! geheim voorbereidt. Troepenverplaatsing naar het Noor den geschiedt in ijlmarschen of per trein. Concentratiepunten zijn Maljiwo en Uzi- ce. Langs de Drina verzamelen zich ben den vrijwilligers. Op verschillende pun ten langs den Donau zijn schansen aan gelegd. i Groote hoeveelheden ammunitie wor den van "Krajugewitsj naar de grens vervoerd. Ook in Montenegro zijn ver dachte bewegingen waargenomen. Bij dit alles komt nog een onver kwikkelijk incident. Gisternacht is te Weenen een moord aanslag gepleegd op den Oostenrijksch- Servischen agent Nastits, bekend uit het hoogverraad-proces te Agram. Nastits werd door dolksteken zwaar gewond. De daders, klaarblijkelijk Serviërs, ont- spatte tegen den granieten wand in dui zend witgloeiende scherven uiteen. De ingenieur, in wiens ooren de knal don derde was reeds gewend aan dit ru moer en bepaalde zich slechts tot het ontvluchten van het vergiftige gas. Het hoofd opheffend, bemerkte hij op de rots een violetachtige vlek, die duide lijk te zien was op het zwarte graniet. Dat was een zoethoutstruikje. Het tuintje was daar. Een kleine trap1 was in de rots uit gehouwen en toen hij op het platform kwam, waar de „Kale Garden" begon zooals majoor Heuzey gezegd had, slaakte hij een zucht van spijt...E. Het bombardement had daar wel ge woed... Het was een hoekje van nauwelijks eenige vierkante meters oppervlakte. De granaten hadden dat hoekje plantengroei vernield, de teelaarde met groote boo ten uit het verre Californië aangevoerd* amgeweld en verspreid. De granaatsplinters hadden de teere stengels van de aronskelken en pioen rozen afgesneden. De shimosa had bin nen enkele seconden de groote blade ren van de aschkruidplanten verdroogd, de goudachtige bloemkronen van het drieblad en de fijne kelken van het Idókjeskruid, stukken van begonia's en holwortels lagen overal op de rots ver- kwamen; het heet echter, dat de poli tie hen op het spoor is. Het gebeurde wordt geheim gehouden. Die bladen heb ben tot nu toe nog niets over den aam- slag bericht. Albanië D'e Albaneesche gezant te Weenen kwam gisteren uit Valona te Durazzo aan en werd door den vorst geruimen tijd in audiëntie ontvangen. Diaarna ver trok hij naar Weenen. Die voornaamste leiders der rebellen zijn Tajao, vroeger militaire gouverneur van Ipek, later eerste luitenant bij Tor- goet Pasja's Albaneesche expeditje; Gje- noch Bey, vroeger officier bij den ge- neralen staf onder Torgoet Pasja; en Selmdena, vroeger kapitein bij de gen darmerie onder Essad Pasja. De vertegenwoordigers der Mogend heden deelden de opstandelingen mede, dat de diplomatieke gebruiken niet toe lieten, dat zij zich naar de opstandelin gen te Siak begaven. Zij waren echter gaarne bereid hun wenschen aan te hoo- ren. Het zou dus practisch zijn deze schriftelijk mede te deelen. GEMENGD. Staking in Rusland. Te St. Petersburg en in andere plaatsen van Rusland is een groote staking uitge broken onder het trampersoneel waarbij zich 160.000 menschen heb'ben aan gesloten. In de Wibnywijk te Petersburg over vielen de stakers verscheidene politie posten. Zij wondden een inspecteur en diens adjunct en sloegen een agent half dood. De stakers richtten barricaden op, die door de politie werden bestormd. Bij een poging der stakers om hun kamera den te bevrijden, werden een rivier-op*- zichter en twee agenten gewond. De bereden politie vuurde een salvo af om de menigte te verstrooien, waar door een aantal personen gewond wer den. Verder werd er te St. Petersburg een trein door een 300tal stakers aange houden. i Zij dwongen den machinist onder be dreigingen de locomotief te verlaten en de passagiers om uit te stappen. Die stakers wierpen een telegraafpaal om en versperden de rails. Van uit Peters- burg zijn gendarmes en troepen naar de plaats van het voorgevallene ver trokken. Het verkeer is hersteld. Naar luid van berichten in de bladen hebben de werklieden van de Baltische (Werf jd'en arbeid gestaakt. Een menschenmenigte, die Fransche matrozen luidruchtig begroette, is door kozakken aangevallen. Die menigte heeft met steenworpen geantwoord. Een Pastoor Spion. In de buitenlandsche bladen, en .atuurlijk ook in onze goed ingelichte liberale pers komt een bericht voor dat een pas-, toor te Fontaine-la-Louve in Frankrijk gearresteerd is wegens spionnage ten gunste van Duitschland. En ons ijverig anti-clericaal schendblad spreid, te sterven onder de laatste zon nestralen. Arme Kate, zeide de Jongeman;* wat zal het haar spijten. En plotseling bij den laatsten schijn van de ondergaande zon bemerkte hij een bloemjx)tje, dat beneden aan de helling was gerold en waaraan hij twee bloempejs kon onderscheiden met rose- achtige kronen. De bloempot was gebroken, maar de bloem was ongeschonden. Het was de cyclamen, waarvan het meisje hem juist had gesproken en die zij onder de reis in haar hut had be> waardj Hij snelde toe 'en ontdeed de plant van den gebroken bloempot en nadat hij zijn zakken met aarde gevuld had, ge lukkig, als had hij een schat gevonden, haastte hij zich naar de kazemat terug. VIII. KERDOK. Sedert zes dagen was er met uitzon dering van de artilleristen, die het vuur der Japanners beantwoordden, de man nen van de corvee, die monsterachtige groote projectielen uit het kruithuis naar de geschutstorens vervoerden, en de wachten geen soldaat in het garnizoen, die niet aan het maken van de aeroplaan medewerkte. Zij, die niet konden vijlen, soldeeren de N. R. Courant, wist er gisteravond reeds bij te vertellen, dat hij spionnen- dienst yerrichtte voor een vrouw. Eerlijkheidshalve vergeet echter die zoo goed ingelichte pers er bij» te voegen, dat pastoor Heutebaut een afgevallen priester is en reeds enkele jaren in den kerkelijke ban is. Hoe naief, hè, van onze liberale bla den om te vergeten dit er bij te vermel den. Een proces wegens majes- teitsschennis. Het gerechtshof te Berlijn veroordeelde den redacteur van „Vorwarts", Alfred Schultz, wegens zijn artikel over het „hoch" op den keizer, en den klassenstrijd, tot een gevangenis straf van zes weken. Het openbaar mi nisterie had zes maanden gevangenis straf geëischt. Het proces werd met gesloten deuren gevoerd. A u t o-o n g e 1 u k. Cfp den weg van Leuven naar Thienen is gisteren bij het vallen van den avond een ernstig autopongeluk gebeurd. Een Brusselsch zangeres, imej. Maria Medts, was in ge zelschap van de bankiers Monnon en Durand een autotochtje gaan maken, waarbij de heer Monnon zelf stuurde. Tusschen Leuven en Thienen wilde de automobilist wijken voor een wagen, maar kwam daarb'ij in botsing met een kar. Alle inzittenden werden uit den auto geslingerd. Mej. Medts werd met een schedelbreuk opgenomen .en stierf enkele oogenblikken later. De heereu Monnon en Durand werden ernstig'ge wond. Alleen de chauffeur kwam er met enkele schrammen af. Een promotie. De „Tijd" deelt mede, dat gistermid dag aan de universiteit van Weenen de plechtige promotie plaats had van pa ter Caecilianus Huigens tot doctor in de Musikhistorische Wissenschaft (af- deeling der filosofische faculteit.) Over den nieuwen doctor ontvangt het blad eenige bijzonderheden van zeer bevoeg de zijde, waaraan wij het volgende ont- leenen: Na zijn studiën te Aken voltooid te hebben, bezocht pater Caecilianus eeni ge abdijen der Benedictijnen, zooals die van Beuron en Oosterhout, teneinde vol gens deze beproefde modellen den zang van de "kloosters zijner orde te kunnen hervormen. Als eerste arbeidsveld daar toe zag hij zich het klooster Alverna te Wychen aangewezen. En met welk een succes hij, dank zijn kennen en kunnen, zijn lievelingsdenkbeeld heeft mogen ver wezenlijkt zien, blijkt wel uit hetgeen de deskundige redacteur van „De Koor bode" na een bezoek aan Alverna daar omtrent verhaalt. Na zijn bewondering te hebben geuit 'over het rhytmisch en op mooien toon reciteeren van het koorgebed, rozenkrans gebed etc., gaat hij, over den zang spre kende, voort: „In anderhalf jaar tijd is hier werkelijk een reuzenarbeid voor ve le jaren verricht I Wie de gewone koren of klinken werkten aan het piatfonmj van steenkolen, dat spoedig daar was. Men wachtte den laatsten nacht af om1 het met planken te bedekken, uit vrees dat een granaat het werk op het laatste oogenblik zou vernietigen. Naarmate het werk vooruitging, in teresseerden de belegerden zich voor de wonderbare machien, die hulp zou vragen aan de Amerikaansche vloot. Geen enkel schip verscheen aan den horizon, behalve de drie Japansche krui sers, die in acht en veertig uren hun gra naten schenen te willen verschieten; en iedereen was er van overtuigd, dat er slechts dan hulp zou komen, als de vlie ger admiraal Hopkins, opperbevelheb ber van de Stille Oceaan-eskaders kon verzekeren, dat Midway nog stand hield. Nu was de vliegmachine bijna gereed. Kate en haar gouvernante hadden spoe dig door middel van een naaimachine, die zij uit San Francisco hadden mede gebracht de stukken zeildoek aan elkaar genaaid, die de jonge Franschman zelf bovcnbracht. Vervolgens werden de vleugels beves tigd aan het platform, dat men ten on rechte het schuitje bleef noemen en met elkaar door stangen verbonden, die aan het geheel een onbewegelijke vastheid gaven. j (Wordt vervolgd,)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1