"BINNENLAND. Uit Stad e.i Omgeving. Eerste lustrum van het R.K. Vakbureau Te Utrecht wend Zaterdag in het St Josephsgebouw, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het R. K- Vakbureau!, eene openbare vergadering gehouden, die vooraf was gegaan idioor een huishoude lijke bijeenkomst. Na opening der drukbezochte vergade ring met den Ch^. groet, hield de voon- zitter, |de heer JJ. ivan Rijzewijk, van TjJj- burg, (de openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. begint piet op te merken, dat het nu 5 jaar geleden is, dat in ditzelfde ge bouw de vakcentrale werd opgericht. Op 18 Juli 1909 Werd n.l. het [Bureau geH sticht door 10 vakbonden met een geza menlijk ledental van 9356. Thans zijn bij het bureau aangesloten 23 vakbonden, tellende te zamen 35.000 leden. Dezq boniden geven 23 vakbladen uit en be schikken over 29 bezoldigde bestuurders. Als voornaamste instelling van het bureau mag zeker genoemd worden het fonds tot steun bij staking en uitsluiting. In Vijf jaren tijds keerde dit (fonds 150.000 uit. Als tweede instelling kan de vrijwillige steunbeweging genoemd worden, welke de kapitale som opbracht van f50.000. Vervolgens memoreerde spr. het tuber- culosefonds „Herwonnen Levenskracht", welks ontstaan in den breede werd ge schetst en dat reeds nu een kapitaaltje; bezit van f3449,60. iDe commissie van beheer, tlie zich voorgenomen had met de practische ver pleging te beginnen wanneer er f25.000 aanwezig is, denkt na den bloemendag] met de verpleging te kunnen beginnen. Die (vierde instelling, die jvenmjeHdmg (ver dient, is de op te richten eigen drukkerij voor de <R. K. arbeidersbeweging. ,Voor een zeer groot bedrag aan aandeelen is reeds ingeteekend, zoodat weldra aan de oprichting kan begonnen worden. Tijdens het bestaan van het R. K- Vak bureau werden in studie genomen en door inleiders behandeld het gewijzigd ontwerp Arbeidswet, het ontwerp Ziekte wet en werd geijverd voor de wettelijke regeling van iden 10-urendag, waarvoor 26 gewestelijke meetings en een generale meeting op 25 Sept. 1910 te 's Graven- hage werden gehouden. (Over deze drie onderwerpen is aan ,de Regeerirtg geadresseerd. Eveneens inzake de afschaffing van den bakkersnacht- arbeid. In herinnering bracht spar. nog de actie voor de sociale wetgeving eni den \erleenden steun en hulde aan de afgetreden Christelijke .Regeering,. Verder werd door het bureau gesticht de Ned. R. K. Coöperatieve Bond, ter wijl de actie voor den vrijen Zaterdag middag in vollen gang is. Ook de jeugd organisatie vroeg ten laatste de aandacht van het Vakbureau. In overleg met het Nat. Comité tot bevordering van Patro- naatsbelangen werd een regeling ont worpen. Deze regeling, door het R. KL Vakbureau aangenomen, voldeed niet bij de diocesane patronaatsbesturen. Als een gevolg daarvan benoemden de bisschop pen een commissie, die rapport moest uit brengen over dit verband. Het resultaat van deze behandeling is neergelegd in een comimuniqué, dezer dagen op het le Patronaatscongres van het Doorluchtig Episcopaat ontvangen. Deze uitspraak stemt tot vreugde en dankbaarheid. Aan het slot zijner mededeelingen over Ide werkzaamheden, wil spr. nog even vermelden, dat er meermalen is geconfe reerd en gecorrespondeerd met de Belgi sche ndburen, om te komen tot een inter nationaal veibonid. Door tusschenkomst van het bureau zijn er reeds kartelvep- idragen tot stand gekomen $lusschen enkele bonden, terwijl een viertal weldra zullen tot stand komen. t Wat het bureau zelf betreft, wil spr. een paar namen noemen^ en d|ajn op dej allereerste pflaats dien van den onver-1 moeiden secretaris-, den heer P. J. Haazevoet. 'Op de tweede plaats noemt spr. den geestelijken adviseur, pastoor Bult, die, ondanks zijn parochiaal werk, steeds op zijn post was als de belangen van het bureau hem riepen. Op de derde plaats noemt spr. den rechtskundigen adviseur, mr. P. J. M,. Aalberse, die het bureau vooral in de beginperiode krachtig heeft ter zijde gestaan. Spr. eindigt zijn rede met den wensch, Idat het in te treden tweede vijfjarig tijd perk voor'de R. K. Vakbeweging even voorspoedig moge zijn als het eerste. (Ludde toejuichingen.) De heer René idle Bruyne, secretaris van het Belgisch Vakbureau, huldigde namens het Belgisch Ghr. Vakbureau, het (R K. Vakbureau in Nederland. De Belgen zullen, zoo verkjaarde hij, in de naaste toekomst al hun best doen, dat de Nederr landsche R. K- broeders worden opge nomen in het internationaal R. K. Werk liedenverbond. Dierna was het woord aan den heer A>. H. J. Engels, ambtenaar van het Centraal Bureau der KJ. S. A. te Leiden, 'die een rede hield over het onderwerp.' „Ontwerp van wet betreffende ouder domsrente der behoeftig en". Naar aanleiding van deze rede werd, besloten, in samenwerking met die Dio cesane Werkliedenbonden een adres aan de Tweede Kamer der Stat en-O ene raai te zenden, waarin zij te kennen geven, Idat zij met groote teleurstelling kennis namen van de plannen van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Handel en NijL verheid^ ten aanzien van de verzekerings wetten, onder het vorig kabinet tot stand gekomenc. dat zij geenszins de meening van den Minister van "Landbouw kunnen deelen, als zou de vervroegde uitvoering van art 369 der Invaliditeitswet het thans inge diende ontwerp van wet (tot) verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigen noodzakelijk hebben gemaakt; idat zij ten zeerste betreurt de intrek king van art. 411 der Invaliditeitswet,! waardoor eene regeling, door het vorig kabinet tot stand' gebracht en door onder- geteekende ten zeerste gewenscht, voor onbepaalden tijd wordt onmogelijk ge maakt; 1 idat zij bovendien ernstige bezwaren hebben tegen het thans ingediende ont werp van den Minister van Landbouw; a. wijl dit ontwerp geenszins past in het systeem der Nederl. sociale wet geving, noch der Armenwet; b. wijl het den nadruk legt op ouder- (dlom, terwijl ervaring en (wetenschap pver- duidelijk hebben aangetoond, dat juist de klemtoon vallen moet op Invaliditeit, welke door clit ontwerp 'geheel wordt uitgeschakeld dat dit ontwerp geheel het karakter jiraagt yan en dan nog slecht jg,eregelde armenzorg, hetwelk blijkt uit het ver leen en van een rente alleen aan de bef- hoeftige 70-jarigen, alsmede uit de op dracht, aan gemeentebesturen gegeven, om deze wet uit te voeren, en de onder steuning slechts te geven aan diegenen, welke volgens het oordeel van die ge meentebesturen ondier de behoeftigien zijn te rangschikken; dat de opwaarts strevende arbeiders beweging inooit het verlanjgien haar Sjtaa/ts- armenzorg heeft te kennen ge(g|even, doch wel verlangt, 'dat de Staat door een sys teem van sociale verzekeringen de arbei dersklasse zal helpen, zooveel mogelijk door eigen kracht en zoover noodig met niet te ontberen Staatshulp, in éigen: behoeften te voorzien, en daardoor mede te werken tot het scheppen van een onaf- hankelijken arbeidersstand. Redenen, waarom ondergeteekenden Uwe Kamer 'verzoeken, "het ontwerp- oulderdomsrente niet aan te nemen, maar veeleer bij de Regeering aan te dringen; op een spoedige uitvoering van de Inva liditeitswet in haar geheel. iWielk doende, enz. Daarna hield het Tweede Kamérlid mr. Pp J. M. Aalberse een rede over: „De R. K. Vakbeweging voor vijf jaar en thans", waarin hij de R. K. Vakbewe ging hulde bracht voor wat zij piractisch tot stand heeft gebracht, maar allermeest omdat zij in haar werken het Katholiek karakter heeft .hoog gehou|den. Na deze rede voerde nog het woobd de heer Smit, vertegenwoordiger van de federatie van R. K. W|erkliedenvereeni> gingen, en huldigden een tweetal sprekers den voorzitter. Een dezer bood hem een boekwerk' aan, terwijl de tweede spreker, namens den Bond van R. K. Transport en Havenarbeiders, èen bedrag van f 10 ter bestuurstafel deponeerde tot het koo- pen van honderd bloempjes „Herwonnen Levenskracht". Pastoor B-ult, geestelijk adviseur van het R. K. Vakbureau, hul digde den rechtskundigen adviseur, mr. Aalberse, om zijn groote sociale kennis,- in dienst van het Vakbureau getoond. Voorts wees spr. op de eensgezinde sa menwerking, die moet bestaan tusschen stands- en vakorganisatie. Ten slotte huldigde spr. den secretaris, den heer ÏHaazevoet. (Applaus.) Daarna werd de vergadering gesloten. Zuid-Afrikaansche landbouwers. De Afrikaansche gasten van de Kon. Nederl. Landbouwvereeniging zijn Za terdag uit Amsterdam voor een tocht door Noord-Holland vertrokken, per boot door het Noord-Hollandsche Ka naal naar Marken-binnen. Te Marken-binnen stonden een 20- tal auto's gereed en begon de landtocht Door Beemster én de Schermer ging het naar Alkmaar, terwijl in de buurt van Midden-Beemster een collectie vee werd bezichtigd van den heer P. Jon gs leder was verrukt over wat hij te zien kreeg. Het vee in Noord-Holland was iets minder vleezig dan dat in Zuid-Holland, wat den Zuid-Afrikaanschen gasten da delijk opviel. Via Alkmaar ging het naar Heilo, waar het gezelschap ontvangen werd op Nijenberg, het buiten van jhr. P. van Foreest, voorzitter van het eere-comité. Die belangstelling ging vooral naar het rundvee, hoewel ook de Texelsche-, Wenseleydale- en Lincolnschapen zeer de moeite van een bezoek waard waren. Allerwege werd het gewaardeerd.dat de Noord-Hollandsche fokkers zich zoo veel moeite getroost hebben om een indruk te geven van de hoogte, waar op hun fokkerij staat. De mooie, regel matig gebouwde dieren, alle van een groote uniformiteit, waren daar wel het beste bewijs van. Algemeen is men on der den indruk gekomen van de voor treffelijkheid van het zwart-bonte vee. De heer Kolbe dankte voor de gulle ontvangst en voor alles wat men heeft gedaan om den Zuid-Afrikanen een leer rijken dag te bezorgen. Daarna werden de auto's weer beste gen en ging het verder door Noord-Hol land. Bioscoopbezoek door kinderen. Door eene commissie uit alle on derwijzers vereenigingen te Haarlem is een enquête ingesteld naar het bezoek der Haarlemsche schoolkinderen aan bi- osooop-theaters. Het rapport, omtrent deze enquête, is thans verschenen. In de maand Januari 1.1. had op de katholieke scholen een dergelijk onder zoek plaats, waarvan de uitkomsten aan leiding zijn geweest, dat de afdeeling Haarlem der Dioc. Vereeniging van R. K. Bijzondere onderwijzers alle onder wijzersverenigingen tot een bijeenkomst uitnoodigde, ten einde een commissie te benoemen tot het doen van bovenge meld onderzoek op alle lagere scholen van Haarlem. Het geheele onderzoek liep over 8114 kinderen. Hiervan bezoeken de bioscoop één of meermalen per week 475 of 5.8 procent; ongeregeld bezoek 4620 kin deren of 57 pet.; nooit of zeer zelden 3019 kinderen of 27 pet. 1493 kinderen of 38 pet. bezoeken alleen de "bios coop; 3057 of 62 pet. gaan onder ge leide; 1159 kinderen of 23 pet. gaan des avonds. I De commissie is o.m. van oordeel, dat het onderzoek voldoende stof geeft voor de overheid om in te grijpen. Waar gebleken is dat de ouders niet voldoende waken 'over hunne kinderen, mag de overheid op het terrein der ou ders treden, nu het bioscoop-theater een maatschappelijk kwaad is geworden, 't Belang van de maatschappij eischt, dat het kwaad zooveel mogelijk uit de om geving van het kind worde geweerd en waar de bioscoop beziglis om onze jeugd te bederven, ligt het op den weg van de overheid de vrijheid te beperken. Ofschoon er voldoende gegevens zijn gaat de commissie voort, om alge heel verbod te vragen van het bezoek van publieke bioscoop-theaters door kinde ren onder de zestien jaar, meent de commissie zóóver echter niet 'te mogen gaan. Het zou echter voor de Haarlemsche jeugd een zegen worden als de gemeen teraad wilde overgaan tot het vaststel len van een verordening op de bioscoop theaters, zooals bv. Rotterdam die ont worpen heeft. Prins Hendrik. Reuter seint uit Petersburg, d.d. 17 Juli Prins Hendrik der Nederlanden is na een kort verblijf te Moskou van daar te ruggekeerd, en heeft zich in den na» middag weer ingescheept op den'krui ser „Zeeland" voor de terugreis naar Nederland. Staatscommissie Onderwijs. Hoewel de Staatscommissie voor het Onderwijsvraagstuk vóór September in haar geheel niet meer zal bijeenkomen, houden haar sub-commissies zich mid delerwijl bezig met de voorbereiding van onderdeden, de verzameling en bewer king van gegevens, die den grondslag zullen leveren, waarop de commissie in September dadelijk den arbeid kan her vatten. L De Haagsche Tramwegstaking. Overeenkomstig het voornemen, werd gisteren alleen lijn 8 (Plein-Kurhaus) in dienst gesteld. Behalve dan de stoomtram Den Haag—Delft, die nog steeds gere geld blijft loopen van 's morgens circa half 10 af. r Wegens den Zondag bewogen ach op het Plein, datj ook al is er in 't geheel niets "bijzonders te zien, de verzamel plaats blijft van nieuwsgierigen, meer menschen dan in de laatste dagen. Maar de politie en de marechaussee bleven zor gen voor een geregelde circulatie, en van tijd tot tijd werden de vele zitbanken, die zich in deze dagen in de bijzondere be langstelling mogen verheugen, en de bank, die het tramhuisje aan vier zijden omgeeft, ontruimjet De ochtend bleef volkomen rustig, al was 't merkbaar onder het publiek, dat men op iets wachtte, |dat maax niet kwam, welke houding, naar 'thans wel kan wor den ontsluierd, blijkbaar verband hield met een reeds sedert eenige dagen ver spreid en maar niet verstommen willend gerucht, dat Zondag, dat was gisteren, uit andere steden havenarbeiders de stakers eens op hun manier een handje zouden komen helpen. Er is daar echter gisteren niets merkbaar van geworden. Het ophalen van werkwilligen vlotte gisterochtend', nu ook de marechaussées tot hun beveiliging optreden, beter dan de vorige ochtenden. Wiel is het tegen het uur van afhalen en tiiuis brengen woelig in sommige buurten waar stakers wonen. Er staat dan in den omtrek van jde woning vrij veel yolk opgehoopt, waar onder de vrouwen zich niet onbetuigd la ten jin het op minder aangename wijze te kennen geven van afkeuring 'jegens de werkwilligen. Van een daarbij noodig geworden krachtdadig optreden van het bevoegd gle- zag is intusschen gisteren niets gebleken. Naar van de zijde der H;. T,. M. gis teren werd vernomen, is de toestand zóó, dat er voldoende personeel, waarop -te rekenen valt, aanwezig is om .veertien, wagens met aanhangwagens te kunnen bezetten. Van geloofwaardige zijde werd verzekerd, dat menschen van het ontsla gen personeel in dienst terug komen. Maar daarbij werd tegelijk grif erkend, dat zulks slechts druppelsgewijze ge schiedt. De Maatschappij! heeft ook reeds eenig nieuw personeel aangeworven, ech ter evenzeer in geringe mate. Ten slotte kan vastgesteld worden, dat in ruimen kring, ook in stakers-omgeving, een gunstigen indruk heeft gemaakt, dat de oud-directeur der H|. T. AL» de heer O. J. van Stipriaan Luis^ius, van wien 't bekend is, dat hij met het vroegere personeel goed kon omgaan, geroepen werd om tijdens de bestaande moeilijk heden zijnen zoon, die nu alom tegen woordig moet zijn, in de directie bij te staan. Het is verder den geheelen dag rustig gebleven. Op het Plein werd één per soon opgepakt, die maar niets deed dan, met de handen in den zak, om de op de standplaats staande trams heendraaien, en, op de aanmaning om zich te verwijd- deren, wel even wegging,, jmaar even daar na het spelletje weer begon te herhalen. Daar dit wel wat verdacht leek, werd hij overgebracht naar het bureau aan de Nieuwe Haven. Daar bleek, dat hij sterk onder .den invloed van sterken drank ver keerde en werd hij ter ontnuchtering een poosje in 'bewaring gehouden. Hij had niets verdachts bij zich. De trams naar en van Scheveningen volgden elkaar op en vervoerden heel wat menschen naar de badplaats, waar het bezoek trouwens heel wat meer be- teekende dan verleden Zondag, toen er zoo'n beetje schrik bij het publiek scheen in te zitten. De dienst werd, getrouw aan de tot dusver gevolgde gewoonte, vóór den avond gestaakt. Bij de directie bestond het plan heden den dienst op lijn 1 (HpUandsc. e S, oor Bankaplein), de lijn die op den eerstein dag der staking zooveel van het straat publiek te verduren had, te hervatten]. Het stond echter gisteravond nog niet vast of het zou gebeuren, ook uit over weging dat de lijn, wegens asphaltee- ringswerken in een gedeelte van de Lan ge Poten en op het Pllein, toch niet vol ledig zou kunnen bereden worden, doch slechts van het Hollandsdhe Spoorstation maar het einde van het Hofspui. Ook des avonds bleef het rustig. Door het stakingscomité werden nog verschillende blijken van sympathie ont vangen. O.m. kwam eenig geld in van een „yoetbalvereeniging. Die Vereeniging van Wagenbestuurders van 'de Gemeente tram te Amsterdam had een steuncomité gevormd, dat binpen twee dagen f 50 ingezameld heeft, terwijl heden voor f 100 steunbons gekocht werden door dat co mité. 1 Ook de Bond van Machinisten der S S- en de Bond van MachinepersoneeJ der H. IJ. S- M. „Die Gemeenschap" hebben tot steun besloten. Die laatste is, volgens het stakings-comité, met 50 lijsten aan het w.erk. Zaterdag is ruim f 2000 aan steungeld ingekomen. De directie van de Hi. J"r M. heeft aan hen, die bij haar aan bet werk gebleven zijn, een gratificatie uitgekeerd' van f50. Bovendien is het loon van de controleurs blijvend' met f 2 per week verhoogd. „Haarlemsche Hanze". In antwoord op het hulde-telegram door de Centr. vergadering van boven- genoemden bond, op 13 en 14 dezer te Zierikzee gehouden, aan Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, verzonden, ont ving de heer Verbeek, voorzittef- van dezen bond, van. Mgr. Callier een breed voerige dankbetuiging. Mgr. verzoekt hem Zijnen dank aan de bondsleden te willen overbrengen en de leden nogmaals te verzekeren dat Mgr. het streven van den Haarlemschen Hanzebond ten zeerste waardeert,, zijn ijverig werken met groote belangstelling blijft beschouwen en de beste wenschen koestert voor den voortdurenden bloei van den bond en zijn afdeelingen. KORTE KRONIEK. Mevrouw Thomson heeft van den Koning van Montenegro voor haar over leden echtgenoot het kruis in de orde van Danilo ontvangen, met een begelei dend schrijven van den vorst, waarin deze hulde brengt aan de nagedachtenis) van den overleden held. -Gistermorgen is de oud-minister ds. A. S. Talma in het kleine kerkge bouw van de Ned. Herv. Gemeente te Bennebroek bevestigd als predikant bij deze gemeente. Die 'Haarlemsche raadscommissie voor de winkelsluiting heeft een rapport vastgesteld waarvan de conclusie strekt om te Haarlem de verplichte winkelslui ting in te voeren. Die commissie zal voor stellen dat de winkels gesloten moeten zijn tusschen 9 uur 's avonds en 4 uur des morgens. D|e staking aan de plantenboter- fabriek te Amsterdam is opgeheven. De directie blijft haar standpunt handhaven, dat zij de organisaties niet erkent. LEIDEN, 20 Juli. Bloemendag. De gisteren ten bate Van bet fonds „Herwonnen Levenskracht" voor Katho lieke tuberculoselijders, georganiseerde bloemendag, heeft opgebracht de som: van f802.03. Na afloop, ten 5 jure^ vereenjgde zich alle verkoopsters met het 'bestuur en de propagandisten in het RondsgebouW, pi- waar onder bet spelen van eenige mu zieknummers, Welwillend door de heeren Gordijn en Aniba fuitgevoerd en eenige Voordrachten door den freer J. de Haas, welke zich eveneens vrijwillig hiervoor beschikbaar stelde, gewacht werd op de lediging der busjes en de definitieve op- brengst. De Verkoopsters werd eene kleine ver snapering aangeboden, terwijl van alle deelneemsters en propagandisten met be stuur een opname werd genomen. De voorzitter van den R. K. Vakkern bracht vervolgens eerï dankwoord aan de EdelAchtbare Heeren Burgemeesters van Leiden en Oegstgeest voor hunne toe stemming voor dezen dag, aan de ver koopsters, propagandisten en bestuurs leden, Waarmede deze welgeslaagde dag tot het verledene behoorde. Processie naar Brielle. Heden morgen vertrok de processie van hier naar Brielle. 170 personen na men er aan deel. Te Brielle werd de Hoogmis opgedragen door den H.Eerw. heer P. L. Dessens, déken alhier, en wer den de predikatiën gehouden door de Weleerw. heeren A. van Meeuwen, ka pelaan aan de O. L. Vr„ Hemelvaart-kerk alhier, en L. Janssen Schmidt, kapelaan te Oegstgeest. Tot sluiting heeft heden avond een plechtig lof plaats in de O. L. Vr. Hemelvaartkerk met predikatie door den H.Eerw. Deken P. L. Dessens. Kinderen in de Bioscoop. Onder „Binnenland" hebben we opge- noemn dé conclusies, waartoe een onder- wijzerscommissie te Haar'.em is gek >men na een enquête betref.ende l.et bezoek der Haarlemsche schoolkinderen aan bioscoop-theaters. Wiij willen er hier eens aan herinneren, dat, eenige maanden geleden, mr. v. ei Eist in den Gemeenteraad heeft gewezen op de wenschelijkheid van een verorde ning voor het bioscoop-bezoek door kin deren hier ter plaatse. (WjiJf hebben er toen reeds op gewezen, dat de bemer kingen van den heer v. d. Eist ons zeer sympathiek waren alleen scheen het ons toe, dat hij te veèi den nadruk legde op de physieke nadeelen (voor de oogen b.v.), verbonden aan het bezoek der bioscopen door [kinderen, in vergelijking met de veel grootere zedelijke gevaren, waaraan kinderen bij1 het bioscoop-bezoek bloot staan. Het staat toch onomstootelijk vast, dat het bezoeken van neutrale bioscopen voor kinderen zeer gevaarlijk is ook al Zijn de voorstellingen daar niet beslist onzedelijk. In zeer vele gevallen wordt de verbeelding verhit en worden de sluime rende lusten geprikkeld. Ook in Leiden is, evenals in alle andere steden, een verordening op het bioscoop bezoek door kinderen zeèr gewenscht. Bij het zwemmen verdronken. Omstreeks 1 uur gistermiddag hoorden de menschen, in de omgeving van de Lammebrug, onder de gemeente Zoeter- woude, wonende, een vreeselijk, angst wekkend hulpgeroep van uit het water, Ide Vliet, achter wde Keet", bij het nieuwé Rijn- en Schiekanaal gebouwd'. De keet baas snelde naar buiten en zag tot zijn ontsteltenis een tweetal jongelieden in het water, waarvan één in zinkenden toe stand, terwijl den ander niet bij machte was hem te redden. Vlug was zijn besluit genomen; in allerijl werden pogingen tot redding aangewend, eerst door het toe- weiden van de aanwezige boei, terwijl' ondertusschen met de boot in het ha ventje werd omgevaren. In dien korten tijd' was de' jonge man echter reeds zoo diep gezonken, dat hij niet meer te zien was. Eenige minuten later werd hij met een haak boven water gehaald. Met den grootsten ijver werden pogingen tot op wekking der levensgeesten gedaan. Dr. Kortman, inmiddels gewaarschuwd en per motorfiets gearriveerd, paste verschillende middelen toe. De drenkeling, in een bootje liggend, werd naar het erf van de tuinderswoning van Cronestein ge bracht, waar op den wal de pogingen opnieuw nog een kwartier lang werden herhaald; helaas, het mocht niet geluk ken d'e levensgeesten op te wekken. On dertusschen was de ongelukkige herkend als dé 22-jarige V. O., wonende aan de Rijn- en Schiekade alhier. Een algemeene verslagenheid maakte zich van de vele nieuwsgierigen meester, vooral toen de moeder haar oudsten zoon, die even van huis was gegaan om te zwemmen, op zulk een wijze dood wedervond. [Het lijk werd naar het gemeentelijke lijkenhuis bij Zoeterwoude vervoerd. Lege r. Heden zijn een 60-tal reserve- korporaals en aidsp.-vaandrigs van het ,4e en het 15e reg. infanterie in werkelijkert dienst gekomen, om bij eerstgenoemd regiment alhier opleiding te ontvangen voor d'e rangen van reserve-sergeant en reserve-korporaal. Deze opleiding ge schiedt tot ultimo Sept. a.Su, waarna de adspiranten in hun nieuwen rang weder met groot verlof huiswaarts keeren. Gunning. Door "dé directie van het St. Willibrordus-college te Katwijk zijn aan dén heer J. de Best, stucadoor alhier, opgedragen de stucadoorswerkzaamheden aan de twee in aanbouw zijnde gebou wen, die door brand vernield waren. Geslaagd. Slechts twee leerlingen van den R. K. School voor M. U. L. Qj. aan [het Rapenburg, onderwierpen zich dit jaar, mét Verlof, aan de toelatings examens respect, van iGymnjasium en H. B. S. alhier. Deze zijn ook beide ge slaagd, n.l1. Alf. v. Wénsen en J. v. Beu|- kering. Geslaagd. Voor het examen M. O. teekenen slaagde te Rotterdam de heer H. Sutherland, alhier. Voor het toelatingsexamen voor

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2