Gemengd Nieuws. den. Morgana constateerde, dat dé spie ren der ingewanden door die bewerking zeer aan kracht wonnen. Hij is nju van meerling, dat de blinde darm niet alleen bij honden en andere dieren, doch ook! bij den mensch een zeer gewichtig/en rol speelt bij de spijsvertering. Met jtVaCht kant Morgena zich dan ook te gen de hedendaagsche theorieën, die eenVoudig den blinden darm als overtol lig onding uit den weg willen ruimen^ (Vox Medic.) „Hooren" met de tong. Dat het hooren jniet uitsluitend, door het oor geschiedt, kan men zelf waarne men. Men hoort ook! door de hersen pan, en niet alleen tdat, doch slecht-hoo- rende-personen, kunnen een verbazende verbetering in liun waarnemings-vermo- gen van geluidgolven brengen, wanneer zaken wadlit nog op verklaring; alleen zij een waaier van hard gummi tusschen de tanden nemen. Deze samenhang van kan er op gewezen worden, dat zeer waarschijnlijk tal van dieren door de tóng hooren. Dat moet natuurlijk zóó verstaan worden, dat de tong een hooge mate van gevoeligheid bezit, die zich ven uitstrekt. De tong der slang ola, die wegens haren eigenaardigen smallen en in tweeën gespleten vorm aanleiding gegeven heeft tot het bijgeloovig denk beeld „Ongetwijfeld is de tong der slang een tast-orgaan, doch ze d.ent zeer zeker ook! als vergoeding voor het gemis van ooren. Onder den trein. Op een over weg bij de stopplaats BaaideriR,ade- iwijlft gemeente Ambt Handenberg, is een met twee paarden bespannen wagen door den trein aangereden, tengevolge waarvan ide wagen werd verbrijzeld en de voerman H,. ,Bruggeman zoodanig (werd gewond, dat hij spoedig na het ongeval pverleed. Honderd duizend gulden aan diamanten gerold. Deze krach i zoo schrijft „De Grondwet" overkwam j.l. Zondagavond den beken den Amsterdamschen diamanthandelaar G. Polak. Genoemde heer kwam dien avond met den trein van 7.94 uit Ant werpen te Roosendaal aan. Hij reisde expresselijk ie klasse en bij het vertrek uit Essen constateerde hij nog, dat z'n portefeuille met ongeveer f 100.000 aan geslepen en ruwe diamant zich vei lig en wel in z'n binnenzak bevond. Te Roosendaal aangekomen, moest hij zijn coupé verlaten om een kaartje naar Am sterdam te nemen. Dit geschied zijnde ging hij zonder verder oponthoud weder om naar den trein en stapte in hetzelfde 1 e klasse rijtuig. In den doorgang, kwam) hem een jongmensch tegemoet, bleek van uiterlijk gekleed in een grijs fantai- siepak en witte stroohoed op het hoofd. Doldriftig wordt hij door dit jongmensch raakgeloopen, waarbij deze den heer Po lak! zoodanig met z'n vollen schoen op den voet trapte, dat deze ibet .uitschreeuw de van de pijn en onwillekeurig naar z'n been tastte. Buigend en excuseerend, klopte de vreemdeling hem op den schouder en informeerde medelijdend d$ hij hem zoo'n pijn gedaan had. Intusschen hink- te de heer Polak naar z'n plaats in de coupé, toen op 't zelfde oogenblik hij bemerkte, dat z'n kostbare portefeuille verdwenen was. Met één sprong was hij aan het raampje en riep om den dienst- doenden maréchaussée, die terstond met den heèr Polak persoonlijk den geheelen trein afzocht: van dien bleeken jonge ling was echter niets 'meer te zien. Waar schijnlijk is die op dit drukke uur met een anderen trein vertrokken. Men be grijpt de verslagenheid van den besto lene. Den heelen avond bleef men nog onderzoeken, doch zonder eenig resul taat. De heer Polak looft thans f 1000 uit, aan hen, die omtrent den dader eeni- ge inlichting kan verschaffen. Terechtzitting in de open lucht. Men meldt uit Vaals aan de „L. K."; Dezer dagen had alhier in de Grens- straat eene terechtzitting in de open lucht plaats. Voor twee leden der recht bank en den wachtmeester van hier moest verschijnen een jonge man, zoon van den heer W;. te Vylen. Deze, uit Duitsche ouders te Vylen geboren, werd eenige dagen na zijn geboorte naar Pirui- sen gebracht, om1 aldaar tot heden zijn verblijf te houden. Nu had genoemde jongeling den ouderdom bereikt, waarop er inoet worden geloot. In "weerwil van een daartoe strékkend advies der Ned. autoriteiten, heeft hij aan de Oproeping tot Toten geen geVofg gegeven en wordT hij dientengevolge hier als deserteur be schouwd. Meergenoemde jonge man meende zoo te moeten handelen, omdat een oudere broeder, welke wat betreft zijn geboorte, in 't zelfde geval verkeert als hij, vóór een paar jaren hier wel geloot heeft hij trok gelukkig een hoog nummer en toch in Pruisen moest dienen, 't Mooie van 't geval is evenwel, dat noch Consul, noch Com missaris der Koningin, noch Minister de ze zaak in 't reine hebben weten te brengen. De jongeheer Wl. bleef op Duitsch gebied. Dit viel hem niet moeilijk, daar de samenkomst met de heeren rechters aan den in de Grensstraat staanden rijks- grenspaal plaats bad. Immers, ware hij öp Ned. gebied overgestapt, dan zou hij' in Nederland ingelijfd zijn geworden en zou de Duitsche regeering hem al'sdan als deserteur hebben beschouwd. W|. ver keert dus in een eigenaardige, lastige po sitie, daar zijn ouders te Vylen woonach tig zijn en hij hun niet mag bezoeken. Na eenige formaliteiten vervuld en eenige vragen beantwoord te hebben, werd de zitting opgeheven en toog die „noch Duitscher, noch Nederlandsche onderdaan" weer naar Aken. Korte Blijdschap. Men meldt aan de „Msbd." uit Bireda dt. 15 Juli: Met den trein Van 3.17 uur arriveerde heden te Breda uit Oisterwijik een jong mensch, vergezeld van een „garde d'hön- neur", waaraan hij zeer gehecht was. De band tusschen die twee was zichtbaar en ook hoorbaar: een stefvige ijzeren ketting. Het jongmensch was op we)g /Ier nadere kennismaking met den heer Offi cier van Justitie te Breda. He$ verla ten van den trein ging heel normaal en het Iperron werd kalm' afgestapt. Aan den uitgang stond een wagen van Zeer solide constructie gereed tof ontvangst der rei zigers. Maar het schijnt, dat juisf( deze deugdelijke samenstelling bij' den jongen man aan het ééne eind van den ketting verkeerde gedachte heeft opgewekt: één stevige ruk .X hij Was los en met een stevig spurtje ging het naar den Acade miesingel. Nu is het zeer goed mogelijk, 'dat de begeleidende rijksveldwachter een. hoogst verdienstelijken staat' van dienst heeft, op sportief gebied liet zijln gezel van daareven hem ver achter zich. En toen zich de wachthebbende agent van politie aan het station ook in beweging zette, konden ze den voortvluchtige met hun beidjes nóg niet k'rijlgen. De vreugde over de herkregen vrijlheidl was echter van korten duur. Behalve de ietwat belemmerende, werking van den armketting bezat deze nog de eigen schap zeer de aandacht te trekken der aurveiileerende politieagenten en ver- dier dan de Catharinastraftt J>rach^ de Vluchteling het niet. Een wedloop onder zulke omstandig heden moest well zeer de aandacht trek ken. Maar de minst welkome ooggetuige voor den veldwachter is ongetwijfeld wel geweest genoemde heer Officier van Justitie, die zich toevallig aan hertf sta tion bevond. Treurig. Te Harencarspel is gisteren het vierjarig zoontje van het echtpaar E., die naar de R. K. kerk waren, om hun jongste kind te begraven, in een sloot achter het huis gevallen en verdronken. Branden. Gisteravond is tenge volge van hooibroei de hofstede van den heer Herweyer aan den Maasdamschen weg onder 's Gravendeel afgebrand, 't Woonhuis is behouden. Gisteren is de boerderij van den heer W. Buitenweg, aan den ouden Wierdenscheweg, op de grens van Wier den en Almelo, geheel afgebrand. Er werd zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. Drie kalveren kwamen in de vlammen om. Gisterenavond 5s het boerenerve het Lankamp, gelegen aan den Schapendijk te Almelo, geheel afgebrand. Het erve, een ouderwetsche Twentsche boerenwo ning, was het eigendom van A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg en werd bewoond door J. Janmaat en de wed. H. Hemmink. Het vee kon slechts met .groote moeite gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Gisternacht is te Wierden, door on bekende oorzaak, de woning van den landbouwer W'. B, (de Klumper) afge brand. I Een valsch t ei eg ram# Def „Nieuwe Zuid Hollander" vermeldt, dat dr. Hoffman te Gouda, een telegram/ heeft ontvangen, waarin hem wordt be richt, dat hij door liet hoofdbestuur der „Maatschappij der Geneeskunst" wordt voorgedragen voor het eene-lidmaatsdiap dier Maatschappij. Het telegram' was onderteekend: „De secretaris Schreve"! Deze onderteekéning is gebleken valsch te zijn. Dr. Hoffman heeft in overleg, mef den secretaris der Maatschappij van Ge neeskunst, het telegram gezonden aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, die een justitieel onderzoek heeft gevraagd Overreden. Door een stoom tram der Staatsspoor, komende van Sche- veningen, is gistermorgen omstreek^ elf uur een jongmensch overreden op de lijn tusschen de Nieuwe Scheveningsche boschjes. Aangereden. Aan het sation te Maastricht is gistermiddag de hulp- remmer F. H. S., toen hjj de lijn wilde oversteken, door een binnenkomenden personentrein gegrepen. De machinist, die het ongeluk zag aankomen, remde uit alle macht. Toch is van S., de linkerarm verbrijzeld en kreeg hij eenige hoofd wonden. Hij werd naar het gesticht Cal- variënberg overgebracht. Vo o r id e n k e u r i n g s r a a d. Men schrijft aan het „Ctr." 't Gebeurde in een klein stadje in het Zuiden, tijdens de zitting van den keu- ringsraad voor de nationale militie. Ook tot hier, in het uiterste hoekje van het „donkere zuiden",, waar hooge wallen, en 'n breede vest den keuringsraad sche nen willen te weren, drongen de biljetten door met vette letters: „Militie! Zitting van den keuringsraad". Ruim 40 vader landslievende borsten ontvingen hun opi- roeping. t '11 Metselaar krijjgt ook 'n biljet voor 2?m zoon. Jongen, jongen, de 18-jarige moest komen, 't Stond er zwart op wit. D'e veldwachter had 'tnog 'n keer voor gelezen ook. „Je kun bij 'twegblieven hoogstens f 600 boet krijgen", had ie ge- zegtd. n't Moesten toch wel hooge nier neeren zijn, als ze je zoo op» 'je kop konne beboeten... [En voor die heeren moest Nil nou z'n eiges gaan prisse- teere..,..." „Ze vragen oe beroep ook, beur!" had de veldwachter er bij gevoegd. „Wjatte beroep?" „Ja, oe stiel." „Och, m'n stiel zeggen?" Nou, dat zou \vel gaan. En 's avonds was er met vader en .moeder en broer Koo, die in dienst was geweest, over gepraat. Onze keuringscandidaat zou ,z'n stiel niet ver kleinen, hoor, voor "die meneeren. iDe keuringsraad' houdt zitting. Nil, in {z'n werkmanspak als opperman, om steenen aan te dragen, is er ook. Nil komt in de raadszaal met al de anderen. Vader heeft 'm tot aan de deur gebracht. „En niet vergeten* hoor!" roept hij Nil nog even toe, voor de deuren dichtgaan. „'Die soldlaat met "Z'n gouwe kraag en z'n brilleke op, die mot ons zéker keure, hè?" vraagt Nil zacht aan z'n lotgenoot. Sstt. Daar worden de namen afge roepen. „Jan P." „Voornamen?" „Beroep?" „Veldarbeider!" „Gebreken?" „Neeje." „Onder de maat" en 't plankje daalt en vonnist reeds of P. aan de keuring zaj deelnemen of niet. Zoo wisselen „veldarbeiders" af met „landbouwersknechten". Eén, ópipermanl is er bij. „Beroep)?" „Opperman." Nib leke is dat ook, 'maar H,je mot je neige voor die meneeren toch wat fesoenlijker prisseteere, dan gewoon as opperman." „Nil B." wordt er geroepen. De „piot- tekes in den dop" achter de balei be ginnen al te gichelen. „Voornamen?" „Nil!" „Allemaal noemen", klinkt het wat barsch. „Nil B." De 'heer schijnt te glimlachen en leest: „Nicodemus Marie Lodewijk ,Bl" BjW|anneer ben je geboren?" Nil haalt de schouders op. „Ben je daar dan zelf niet bij ge weest Brullend gelach achter de balie. 'Nil grijnst 'eens.. De heer leest: 7 Ja nuari 18Ó5. „Diat mo je maar weten", zegt het oppermannetje droog. „Beroep?" L Nils gezicht klaaFt op. Hij denkt aan 't waarschuwend vaderwoord voor de Ideur 'dicht ging en plechtig en met na druk komt het uit Nillekes mond „Hand langer!" ;De raadszaal dreunt van 't la chen. Van verschillende kanten wordt er (geroepen „opperman". „Meneer de soldaat, hij is niks meer ,as ik", roept Ü'e opperman /achter de balie. „Stilte", klinkt het gebiedend van ach ter de tafel, 't,Bevel van den hoogen heer werkt als decrescendo, en van dubbele forto is ihet gelach bed'aard tot pianist- simo. De drie leden van den Keuringsraad lachen flauwtjes. Nog 'n laatste vraag: „Gebreken „Neeje", bijt Nilleke boos af. „Onder de maat", klinkt' het nu. 1 Is 't wonder, dat de heeren bij „ge breken" even, als in gedachten, aan het voorhoofd tikten Verhaal van een oude vrouw*. De oudste vrouw in Berlijn is 102 jaar. Zij woont in de Zionskirohstraat in een kleine, netjes ingerichte woning, 't Is de weduwe Auguste Heinrichts. Een redacteur van het „Berl. Tagf' bracht haar dezer dagen een bezoek. De wereld is voor deze vrouw eng( begrensd. Zij is sinds de laatste 12 jaar gebonden aan haar leuningstoel. Toen het tegen de 90 ging, wilden haar bee- nen niet zoo goed meer voort. Nu slaat zij uit den stoel de wereld daar buiten gade. Haar buren en haar jonge schoon dochter zij is eerst 84 jaar oud 1 brengen haar de nieuwtjes uit de stad en de wereld over. Een honderd en twee jaarl Eigenlijk nog zoo oud niet! Er zijn ongeloovig krachtige zeventigers, tach tigers en negentigers I Goethe volein digde in zijn rijpe kracht op zijn 72e jaar de „Wiilhelm Meister". Aan Lord Palmerston, in de wandeling „Lord Vuur- brand" geheeten, werd eens gevraagd' wanneer de mensch in de lente des le vens verkeerde. „Op zijn negen en ze ventigste jaar", antwoordde hij. En hij voegde er lachende bij: „Daar ik pas tachtig geweest ben, heb ik dus de lente juist achter de rug". De jeugd wil uitrazen tot zijn 80e jaar en onze 102 jarige oude Berlijn- sche zou zich nog gaarne met de ande ren verheugen en een flikker slaan als haar voeten nog maar wilden. ,,'t Is een echte Bierlijnsche„In al die 102 jaar ben ik geen enkele maal buiten Berlijn geweest, zeide zij aan den redacteur. Vroeger ja, zijn wij wel naar Schöneberg geweest en naar Steglitz, heelemaal naar Steglitzl Maar verder zijn wij1 niet geweest. Eens zouden wij naar Rummelsberg gaan. Dat is nu 80 jaar geleden. Maar 't kwam er niet .toe.» 't Was te ver.VA Ze was waschvrouw en stond aan de wasdhtobbe. Toen begon iiet werk! al omi 3 uur. Dat was anders dan tegen woordig. In 1838 had Zij den eersten spoorweg in Berlijn zien komen, maar ze zou er voor geen geld ter wereld ingegaan 2!ijn. Toen een jaar daarna de omnibus sen kwamen, toen was het wat anders». Daar kon men rustig in gaan zitten. Ze heeft veel beleefd Toen zij 14 jaar oud was, in 1826, zijn overal in Berlijn gaslantaarns aangestoken. Dat was een feest geweest! En de revolutie in 1848 herinnerde zij zich ook nog. Maar zij had dien niet meegemaakt, want ze moest aan de waschtobbe staand Haar naaste herinnering was haar eeuwfeest. Toen was er een automobiel voor haar deur gekomen, waarin een mooie heer miet allemaal goud op zijn uniform en die bracht haar de gjelukl- wenschen van den Keizer. Z;ij dacht eerst dat het de Keizer zelf was. En de Kei zer stuurde haar 100 thaler. Ja, als' men zoo eiken dag 100 jaar kon worden 1 En ze hadden haar ook nog verhaald dat de mensch en nu in de lucht konden Vliegen. Ze hadden mooi praten, maar dat kon zij niet geloaVen. En toch, ze had uit haar raam toch nog zoo'n ding door de blauwe lucht zien gaan. Vlak bij haar stil venster. Toen had de nieuwe tijd haar toegeknikt. Een vriendelijken knik kreeg de krantenman bij zijn af- scheidnemen mede. Kinderroof. De New Yorksdhe correspondent van de „Daily Telegr."! deelt enkele bijzonderheden mede om trent een justitieel onderzoek, dat aan het licht heeft gebracht dat er in de Vereenigde Staten een bepaalde organi satie bestaat voor den kinderroof. Het Is gebleklen dat er verschillende benden bestaan, meest samengesteld uit Italia nen, die bij dien kinderroof samenwer ken en die als het ware een „kidnapping trust" vormen. In de laatste tien jaren zijn er door deze benden ongeveer 150 kinderen gestolen, die dan tegen losprij zen, waarvan het bedrag al ntaar gelang van het vermogen der ouders werd vast gesteld, werden vrijgelaten. J 1 Er is nu zulk een bende gearresteerd en hierbij bleek, dat de „roovers" zeer sluwe methodes volgden om hun afper singen te doen slagen. Men begon ge woonlijk ide ouders van het gestolen kind bevreesd te maken door de toezen ding van kleedingstukken en haarlok ken hielp dat niet, dan dwong me&r de kinderen hartroerende brieven te schrijven naar huis, met beschrijvingen van de gruwelijke mishandelingen, waar mede ze werden bedreigd. Dat was ge woonlijk voldoende om de ouders toege vend te maken voor de gestelde eischen. Merkwaardig is het zeker wel, dat het volstrekt niet in de meeste gevallen rijke ouders zijn, wier kinderen als slachtoffers werden gekozen. Blijkbaar was het veel gemakkelijker een prooi te zoeken in de kringen der kleine win keliers van vreemde nationaliteit, die zich gemakkelijker vrees aan lieten ja gen. Meestal werden de kinderen ge roofd als ze op weg naar school waren maar ook kwamen vele gevallen voor, dat kinderen uit kinderwagens werden gestolen, als de begeleidster^ der kin deren een oogenblik onoplettend waren. Allerlei. Di- dood van een chr.isfen-geleerde. Deze week had in de kerk van den H. Antonius van Padua te Versailles/ de lijkdienst plaats van kolonel de Ban ge. Kolonel de Bange is de uitvinder van een oorlogsmachine, die destijds' voortreffelijker was dan -eenig ander, welke de mogendheden, gebruikten. Een vertegenwoordiger van den minister van Oorlog en een deel van het garnizqen' van Versailles waren in de kerk aan wezig om de laatste eer te bewijzén. De pastoor der parochie vervulde den laatsten wil van den overledene door het woord te nemen en de aanwezigen te wijzen op datgene, wat de kolonel het meeste had bemind: het kruis van Christus. Voortgesproten uit een god loochenaars-familie had hij den schat des geloofs gevonden door zijn goed ver trouwen en 2ijn persoonlijke studie. „Zonder de waarheden van den katho lieken godsdienst is allelsi mysterie rond om ons'\ zeide deze ^eleerdie, die als koorknaap de H. Mis diende en zich voor God vernederde. In zijn testament stonden deze ken merkende woorden: Zeg niet, hij is ge storven als een heiligemaar bidt voor m'ij, want God alleen kent het binnenste des harten. Paus Pi us X en de kerken van Rome. iRome telt meer dan 300 kerken, waar van slechts 57 parochie-kerken zijn. Daar de stad 600.000 inwoners heeft, telt elke parochie ongeveer 10.000 gel'oovigen. Reeds paus Leo XIII zocht hierin verbe tering te brengen, door deels aan reeds bestaande kerken het karakter te geven van parochie-kerken, deels nieuwe pa rochie-kerken in de nieuwe stadsgedeel ten van Rome £e doen bouwen. Z.' H. Paus Pi,us X zette het werk van zijn: voorganger voort. Onder zijn pontificaat kregen o.a. de nieuwe wijken van de Via Flaminia tusschen de Porta del Po- polo en de Mylvische brug in het Wes ten der stad schoone, monumentale pa rochiekerken. Andere kerken, zooals de beroemde Chiesa Nuova, de kerk van het Oratorium van den H. Philippus Neri en de kerk van San Giovanni dei Fiorentini, Werden in parochie-kerken veranderd. Nieuwe parochie-kerken werden voor de Porta Pia en .de Porta Tributin^ aan den voet van den Aventijnschen heu vel gesticht. De werkzaamheden van de parochie geestelijken zijn vooral in de nieuwe, meestal zeer arme stadsgedeelten bui tengewoon moeilijk. De pastoor moet dikwijls ook de noodzakelijke materieeïe hulp verleen en, vooral omdat ook de protestantsche secten van dezen toestand gebruik maken en met goed gdviulde beurs vele proselieten zoeken te maken. Ter navolging. Aan een schoone rede, welke Mgr. P. Batiffol laatstelijk hield voor de leden der Société des Amis des cathédrales over „Le sentiment liturgique" (men spreekt daar niet van een „beweging" zooals hier), ontleent de „Tijd" de vol gende merkwaardigheid: Een letterkundige, zoo zeide de ge leerde conférencier, verhaalde mij on langs, dat hij op den feestdag van Pa- schen, in den omloop van het hoogkoor der Notre Dame in Parijs, juist tegent over den Aartsbisschoppelijken troon een professor had ontmoet van de hooge- school, een beroemd geschiedkundige. Mijn zegsman was zoo discreet den naam niet te noemen, ofschoon die naam aan geen onzer onbekend is. Hij voegde er bij zeer verwonderd te zijn geweest, toen hij zijn ouden professor, wiens anti-cle- ricalisme algemeen bekend was, een ge heel nieuw missaaltje zag doorbladeren. De meester drukte zijn leerling de hand. „Verbeeldt u," zeide hij hem, „ik heb er mij nooit precies rekenschap van ge geven, wat toch eigenlijk de Mis te be- teekenen heeft. Ik ben wel eens bij een huwelijksinzegening geweest, en bij be grafenissen, maar ik was daar natuurLijk zooals de meeste aanwezigen, gansch onverschillig voor den godsdienstigen kant dier ceremonies. Ik weet wel, dat het doel van den dienst de transsub stantiatie is, maar daarbij houdt heel mijn wetenschap op. En nu ben ik eens komen probeeren, of ik met wat goeden wil ook belangstelling in die zaken kan vinden. Ik heb me een missaaltje aan geschaft en eens igestudieerd om de ver schillende ceremoniën te kunnen vol gen." Of onze letterkundige de gewenschte autoriteit was om uitleggingen te geven, zoo gaat Mgr. Batiffol door, wil ik daar laten. Doch meermalen ontmoetten zij elkander in de Notre Dame. De profes sor ging nog meerdere malen alleen ter kathedraal; hij gaat ook naar andere kerken. Hij doet zijn best om te begrij pen, wat de geloovigen gevoelen en ge nieten bij zoovele ceremoniën, die hem vroeger een zinledig formalisme toe schenen. Ter navolging voor niet-Katholieken envele Katholieken! Burgerlijke Sl tuil LEIDEN. Geboren: Johanna Apolonia Maria, d. van P. C. van der Kroft en S. M. A. Frankemölle. Catharina, d. van L. Leemans en J. van der Kaai. Elisabeth, d. van VV. Poeliejoe en C. Blansjaar. Johannas Chris- tianus Antonius, z. van A. H. van Noort en en C. J. C. W. Vorst. Geertruida Petro- nella, d. van A. Neuteboom en F. Geebcii. Roelof, z. van D. H. van der Zeeuw en J. Munsterman. Anne Charlotte Christine, cl. van J. Heringa en A. Hengevelrl. Wolfram Siegfried, z. van S. W. Marsman en C. Sitters. Adrianus, z. van P. van Riemen en S. Delfos. Maria, d. van VV. H. Haak en M. VL*er. Overleden: H. Stokkel, tl., 6 \v. M. l'leijsier wed. J. van der Kaaij, 72 j I. I'. de Hees. m., 64 j. AARLANDERVEEN. Geburen: I). van Mol en Groen in 't Wout. |Z. van Ha/.e- broek en Spruit. Getrouwd: P. de Jong, 31 j. en M. A. van Schalk, 24 j. ALKEMADE. Geboren: Jaeobus Eve- rardus Maria z. van G. de Koning en M. M. Rodewijk. Godefridus Adrianus z. van A. G. van den Hoorn en J. M. van den Broek. Overleden: P. C. Straathof 9 mnd. W. H. van der Meer 2 w. J van Hameren 1 mnd. (te Leiden). BODEGRAVEN. Geboren: Jacob Hen drik, z. v. G. van Dieijen en M. J. vanSchaik. Pieternella Jacoba, d. van J. Tuis en G. van Dommelen. Theodorus Henricus, z. van E. Zwanenburg en A. J. de Wit. Gerrit Jasper, z. van G. P. Aartse en H. Voskuilen. Betsy, d. van D. Heemskerk en C. Verboom. -Ondertrouwd: D. Schouten 23 j. en J. Heemskerk, 24 j. O v e r 1 e tl e n A. de Kruijf 40 jr. A. Okkerse, wedr. van C. Oosterlaak, 77 jr. HAZERSWOUDE. Geboren: A.lriaan, z. van S. v. Beek en G. v. Dam. Martinus Johannes, z. van J. Kompier en H. v. Diemen. Everdina, d. van H. Jansen en G. Molenberg. Cornelis Nicolaa's, z. van H. v. d. Zwaan en M. J. Rodenburg. Jacob Paulus, z. van L. v. Klaveren en E. v. d. Spek. Jaeobus, z. van J. Wortman en D. Jansen. Jaeobus, z. van J. T. v. d. Ven en J. C. Brugman. Ondertrouwd: W. J. Ravensberg jm. 25 j. en E. Verhoorn jd. 27 j., beiden alhier. Getrouwd: J. Hassefras jm. 26 j. en J. Kraan jd. 24 j. te Hazerswoude. Overleden: Abraham Koppe, oud 8 j. Elisabeth Treur, hvr. van Roelof Johannes Kastelyn, oud 45 j. NIEUWVEEN. Geboren: Mathijs Jaeobus, z. v. J. L. van Noort en E. Heems kerk. Levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van J. van Dijk en P. J. Elzevier- Stok mans. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Jo hannes, z. vah Th. van Gijlswijk en M. Hege. man. Jan, z. van P. F. Scheepmaker en M W. Gerritsen. Petroneila Cornelia, d. van A. Pennings en G. C. van Ruiten. NOORD WIJK. Geboren: Catharina, d. van C. v. d. Niet en A. v. d. Zwart. Neeltje, d. van J. Barnhoorn en A. Schaap. Theo-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 5