ALBERT RIEl Uit Stad en Omgeving. Ingezonde.i irteledeelinge MARE 36. Toen de samenscholingen op het Plein tegen den avond steeds grooter werden, besloot de politie, het andermaal te ont ruimen. Het publiek werd de Spuistraat, het .Binnenhof, bet Tournooiveld en het Bezuiden hout opgedreven door mare chaussees te paard. Duizenden en duizen den menschen waren op de been. Spoedig vielen er dan ook klappen, en dit scheen het teeken te zijn voor den strijid. Steenen zweefden door de lucht en een ruit in de .'Heerestraat werd verbrijzeld. De politie schoot toen met de revolvers. De straten. Kverden daarop opengebroken en lan taarns vernield, zoodat alles in de diepste duisternis gehuld was. Op het Spui moes ten het de winkelruiten ontgelden; ver schillende werden ingegooid. Ook een tweetal marechaussees werden verwond in hun gezicht, doordat zij door een steen getroffen werden. In de Bagijne- straat werd, toen het Spui reeds lang was schoongeveegd, nog van 'de daken met steenen gegooid. Daar-liier een diepe duisternis hecrschte, durfde de politie er niet ingaan ,maar bepaalde zich er toe deze straat af te zetten. Het raadslid Hoeijenbos reed met een auto naar de critiekste punten en ver maande het publiek, kalm naar huis te gaan, teneinde de zaak der stakers niet te bederven. Op sommige plaatsen ge lukte hem dit. Door het stakingscomité is geprotes teerd tegen het optreden der marechaus sees, die zelf gewelddaden uitlokten. Ook} de heer "Hoeijenbos zal met den burge meester liierover onderhandelen. Tegen twaalf uur was de rust zoo goed als teruggekeerd. Patrouilles van de marechaussee bleven geregeld de straten nabij het Plein, het Spui ,met 'hesp. omgeving, de [Wagen straat, Vlamingstraat en aangrenzende buurten doorkruisen. i Vanwege de gasfabriek werd onder- dehand de schade aan de lantaarns zoo veel mogelijk hersteld. Alleen de Bagijne- straat bleef als een donkere plek liggen. Ter voldoening aan art. 40 der Ge meentewet heeft de burgemeester in ver band met een bij hem ingekomen aan vraag om met het oog op de uitgebroken staking onder het personeel der Haag- sche Tramwegmaatschappij een vergade ring van den gemeenteraad te beleggen op Woensdag 15 Juli, de leden opge roepen tot bijwoning van een vergade ring op dien datum des namiddags te 2 uur. De heer Harms, lid van den gemeente raad, heeft, naar men ons meldt, giste ren een onderhoud gehad met den bur gemeester en van dezen de toezegging gekregen, dat hij een onderzoek zou in stellen of de directie van de Tramweg- maatschappij ongeschoolde personen als tramconducteur laat dienst doen, hetgeen een gevaar voor de publieke veiligheid opleveren. Een aantal winkeliers van Korte en Lange Poten heeft tot B. en W. het ver zoek gericht, lijn 8 op den Vijverberg te doen stoppen, opdat het verkeer in de Korte en Lange Poten niet langer be lemmerd worde. In het gebouw van den R. K. Volks bond is gisteravond een vergadering ge houden van vrouwen van stakend H.. T. M.-personeel. Naar schatting waren er 600 bezoekers. Enkele jongelui, die buiten hun ouders om op verzoek van de tramdirectie als hulpconducteurs dienst hadden gedaan, zijn door die ouders per auto naar huis gehaald. De burgemeester heeft gisteren de volgende proclamatie uitgevaardigd: Waarschuwing. De burgemeester van 's Gravenhage, in aanmerking nemende, dat zich geval len hebben voorgedaan van ernstige ver storingen der openbare orde, welke niet kunnen worden toegelaten, brengt in her innering, dat, krachtens art °70 der Al- gemeene Politieverordening, alle deelne ming aan samenscholingen ei volksop- loopen is verboden en doet n beroep op de burgerij om ailes te vermijden, wat de politie bij het tegengaan ,van wan ordelijkheden (zou kunnen belemmeren. ,De burgemeester, (Get). VAN KARNEBEEK. Vanmorgen hebben 4 detachementen de verschillende remises bezet. Van elk regiment is het le bataljon geconsijgi neerd. Twee van deze detachementen zijn 60 man sterk en de andere twee 30 man. Mr. D. v. Houten, voorzitter van den •Raad van Beheer der Haagsche Tram wegmaatschappij, verzoekt in een com munique aan de bladen, het palbliek zich onzijdig te houden. In een lang stuk be toogt deze, dat de Maatschappij aan de verlangens van het personeel niet kan voldoen, zonder het winstcijfer tot een zeer klein bedrag terug te bren|gen, te klein, om de Maatschappij staande te houden. Voor verder nieuws zie men onder „Laatste Berichten". Stakingen. Men meldt uit Haarlem aan de „N. C": Binnen enkele dagen zal hier aan alle huizen in aanbouw het werk stil liggen, enkel, doordat de steenzetters en ver voerders van materialen den arbeid heb ben neergelegd. De reden was een uhns dat de patroons met ingang van 1 Juli inziens minder gunstig arbeidscontract, wenschten in te voeren. Door dat geen bouwmaterialen worden aangevoerd kunnen de metselaars niet werken en daardoor bestaat er alle. kans, dat bin nenkort ook de timmerlieden en tevens de schilders niet meer voort kunnen. Voorloopig is geen kans tot toenadering tusschen steenzetters en patroons in de bouwvakken. Betreffende de opheffing der staking te Almelo valt nog het volgende te ver melden. Door de patroons werd bedon gen, dat niet gesproken zou worden over een collectief contract en loonsverhoo- ging. Besloten werd geen rancunemaat regelen te nemen. Voorts zal de firma Smits onmiddel lijk 75 werklieden aan het werk stellen en in den loop der volgende week we derom 50 a 70, de firma Bendien 100 en in den loop der volgende week 100 a 150. Bovendien wordt aan het mannelijk personeel de vrije Zaterdagmiddag toe gestaan, waarvoor zij dagelijks een half uur langer zullen arbeiden. Voor over werk na S uur wordt 25 pet. verhooging toegekend en voor Zondagswerk 50 pet. Heden zullen derhalve de eerste groe pen werklieden den arbeid hervatten. Inwijding Vo kszaugorgel Zaterdag heeft te Tilburg de inwijding plaats gehad van het volkszangorgel der Federatie van R. K. vereenigingen voor Volkszang, onder zeer veel belangstel ling. De H.Eerw. heer van Schaik, pre sident van het Klein-Seminarie te Cu- lemborg, voorzitter van de Federatie, sprak daarbij de volgende woorden: Sommigen, aldus spr., zullen het zon derling vinden, dat een kring van ern stige mannen om een draaiorgel is ge schaard. Wij laten hen in dien waan, omdat we weten wat wij doen en welk goed en Gode welgevallig werk dit or gel zal helpen moeten volbrengen. De beteekenis van onze beweging is er niet alleen een van artistieken aard, maar de beteekenis is evenzeer een sociale, natio- nale, moreele en religieuse. Dat is wat we willen. En waar steeds naar geschik te middelen is gezocht ter bereiking van het doel, is dit orgel niet het minste. De oude lier van onze vaderen is uitge groeid tot een gevaarte, als we hier zien, tot een orgel, dat voor het volk, het or kest heeft vervangen en onnoodig ge maakt. Ons orgel heeft een groote en nobele gedachte ten grondslag en aan de ver vuiling er van zal het krachtig meewer ken. Dank daarom aan de heeren Dente- neer, Galesloot, en Hoosemans, die de idee van het volkszangorgel hebben uit gevoerd tot dit schoon resultaat Groot genoegen doet het ook, bij deze plech tigheid de „Varende Zangers", Goos- sens, en Galesloot, aanwezig te zien. Te verwachten is het, dat hun actie door het volkszangorgel zal worden gesteund. De Hanze. De Hanze, Bond van R. K. Veree nigingen van den Handel drijven den en Industrieelen Middenstand in het Bis dom Haarlem, houdt gisteren en heden de 21e vergadering van den Centralen Raad, tevens haar 7e algemeene vergade ring. Voor deze jaarvergadering zijn de leden opgeroepen naar Zierikzee. Waar echter dit plaatsje tamelijk geisoleerd is, en de reis voor vele leden een langdu rige, is het hoofdbestuur op de idee ge komen, de eerste vergadering te houden op de boot „Stad Zierikzee", van de firma J. en A. v. d. Schuyt, die gister morgen om half 12 van de Oosterkade te Rotterdam afvoer, om den tocht over de wateren aan te vangen, Zierikzee te gemoet. Talrijke afgevaardigden met diverse geestelijke adviseurs waren op de boot aanwezig, o.a. ook het bestuur en enke le leden van Zierikzee, met hun geeste lijken adviseur, pastoor Karskens. Nader bleek dat 23 van de 38 afdee- lingen waren vertegenwoordigd. Allereerst werd in behandeling genor men het punt „Mededeelingen." Bericht was ingekomen van verhinde ring van den rechtskundigen adviseur, den heer rar. Aalberse, en van de afr deeling Medemblik. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee leden van het hoofdbestuur, wegens ontslagnemen van den heer Bu- ters en periodieke aftreding van den heer J. Wijdeman. Als candidaten waren voorgesteld de heeren Wijdeman, v. d. Ham, Voskuijl, Spendel en Bosse. Herkozen werd de heer J. Wijdeman, met 66 van de 68 stemmen, terwijl de heer v. d. Ham met 40 van de 68 stemV men aan het bestuur werd toegevoegd. De gekozenen namen hunne benoeming aan en werden door den voorzitter met hunne verkiezing gefeliciteerd. Als plaats voor de volgende jaarverga dering werd bij stemming aangewezen Krommenie, waar de plaatselijke afdee- ling het volgend jaar haar tienjarig be staan viert. Daarna werd het jaarverslag behan deld. Uit het jaarverslag van den waarn. secretaris, den heer W. Boon, uit Krom menie, welk verslag al reeds gepubli ceerd is lin het orgaan van den,Bond „De Haariemsche Hanze", nemen wij het vol gende over: De Bond werd dit jaar met 4 nieuwe afdeelingen vergroot, en wel door Roe- lofarcndsveen, Boskoop, Woerden en Noordwijk, terwijl nog in voorbereiding zijn de afdeelingen Overschie, Berkel en Rodenrijs en Nieuvv-Vennep. Hoewel dit een bevredigende vooruit gang lijkt, staat daartegenover het ver lies van 4 afdeelingen, n.l. de afd. Enk huizen en D'iemen, welke na de oprich tingsvergadering geen enkele vergade ring meer gehouden hebben, en de afd. IJmuiden en Wijk aan Zee, die al het mogelijke gedaan hebben om het be- dreigde leven te Redden, doch hierin niet slaagden. Het aantal afdeelingen blijft dus 38. Was op 1 Juni 1913 het ledental 4300, op 1 Juni 1914 was dit 4600, een vooruitgang dus van 300 leden. Met opgetogenheid wordt melding ge maakt van het feit, dat de Rechtskundige Adviseur Mr. Aalberse, bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan der K. S. A. door Z. H. den Paus, benoemd werd tot ridder in de orde van den H. Gregorius. Het totaal der bijeen gebrachte gel den voor het altaarfonds, bedraagt nu f 1834.20i/2. Van het fonds U. B. O. vermeerderde het ledental met 296, zoodat het thans bedraagt 646. Drie sterfgevallen kwa men voor, waarbij aan de nabestaanden f668.45, f668.45, en f707.07 kon wor den uitgekeerd. Wanneer thans een sterfgeval mocht voorkomen, zal de uit- keering f913.15 kunnen bedragen. Het orgaan van den bond, geredigeerd door den heer J. F. M. Endel, wordt thans in 4600 exemplaren verspreid. Bij de bespreking van het orgaan wordt een beroep gedaan op de medewerking van de zijde der geestelijke en rechtskundige adviseurs, en op de welwillendheid der leden. Betreurd wordt, dat de financieele zij de van het orgaan niet voordeelig is, al valt dan ook te constateeren, dat de grootere oplage grootere uitgaven nood zakelijk heeft gemaakt. Melding wordt gemaakt van de herzie ning der statuten en het reglement van het diocesane informatie- en incassobu reau en van de stichting van de dioce sane onderlinge glas verzekering. De brandverzekering zal aan den cen tralen raad ter goedkeuring worden voorgelegd, terwijl de commissie tot op richting der ziekteverzekering haar rap port aan dien raad zal ter hand stellen. Het jaarverslag van de coop, eentr. middenstands credietbank is schitterend. Bedroeg de omzet in het eerste boekjaar 1911 f 1.086.642,941/2, het 2e boekjaar 1912 f 7.765.913,13i/8> dit jaar (1913) bedraagt haar omzet niet minder dan f 18.094.699,331/2» zegge ruim achttien millioen gulden. Ook in elk onderdeel van het bedrijf valt een flinke vooruitgang te constatee ren. Een winst is gemaakt van f5411.47, welke als volgt is verdeeld: 3 pet voor de leden te zamen f 1586.82; voor het reservefonds f 1324.65; reserve dubieu ze debiteuren f2500. Op 30 Nov. 1913 waren bij de bank aangesloten: drie bijbanken, Amsterdam Rotterdam en Den Haag; benevens 15 correspondentschappen: te Assendelft, Beemster, Gouda, Haarlem, Heemskerk, Hoorn, Krommenie, Leiden, Leidschen- dam, Maassluis, Oudewater, Purmerend Rijswijk, Schiedam en Zaandam. Het be stuur bestaat uit de heeren C. J. G. Struijcken, voorz.; F. J. Perquin, secr.; J. Th. Schuiten, lid. Vervolgens geeft het jaarverslag een korte bespreking van het diocesaan schil dersgilde en van 35 der 38 aangesloten ,afdeelingen. Hierop werd de vergadering, die een zeer prettig verloop had, geschorst tot na aankomst te Zierikzee. Daar kwam na een welkomstwoord van den voorzitter der afd. Zierikzee, den heer J. W. Gudde, en den bonds voorzitter, de heer J. Verbeek, in behan deling het financieel verslag van den bondspenningmeester, den heer J. Wij- ideman. Allereerst constateerde deze, dat alle afdeelingen aan hare financieele ver plichtingen ten opzichte van den bond hebben voldaan, en dat alle posten van uitgaven onder de begrooting zijn geble- Het verslag gaf aan inkomsten een be drag van f 2344.921/2, aan uitgaven f 1717.71i/2, aan saldo f627.215, welk bedrag vermeerderd moet worden met de vorderingen op de verschillende dio cesane instellingen als ziekteverzekering, glas verzekering, informatie en incasso bureau, en schildersgilde, ten bedrage van f 240.401/2. Die penningmeester knoopte hier een aanvrage aan vast om machtiging van de vergadering om f600 af te dragen aan het orgaan. Op voorstel van den heer 'Peters uit Amsterdam werd deze zaak aangehouden tot de kwestie van het orgaan aan de orde zou zijn. De heer v. Alphen, afgevaardigde van de afdecling "Schiedam, leidde vervolgens het onderwerp in, luidende „Wijziging boterwet", Hij kwam tot de conclusie, dat wijziging van art. 8 van de Boter wet noodzakelijk is, ten einde daardoor te verkrijgen, dat kleine melkslijters in het vervolg mogen karnen, in werkplaat sen waar margarine ten verkoop of in bewaring aanwezig is, en 'dat zoo noo- dig de grens van de hoeveelheid te ver werken melk worde vastgesteld, beneden welke het in voorraad hebben van mar garine geoorloofd zij, omdat knoeierij alleen mogelijk is in zuivelfabrieken, waar belangrijke hoeveelheden verwerkt worden. Ook art. 7 eischt wijziging, daar in worde opgenomen dat ieder voertuig waarmede margarine in detail aan de huizen der klanten wordt bezorgd, moet worden voorzien van een duidelijk op schrift „margarine", om daardoor oneer lijke concurrentie tegen te gaan. Door de vergadering werd het hoofd bestuur gemachtigd deze zaak ter harte te nemen, en zich met een gedocumen teerd adres tot de regeering te wenden, of de andere noodige stappen te doen, teneinde tot de gewenschte wijzigingen te geraken. Hierop werd de vergadering ge schorst. Na het gemeenschappelijk diner in hotel van Oppen, had om 9 uur een concert plaats, aangeboden door het be stuur der sociëteit „Genoegen."' Propagandadag van de Spoorweg mannen (Geheelonthouders) te Tilburg De (nationale R. K. Vereeniging van (geheel-onthouders onder spoor- en traru- weg-pcrsoneel heeft Zondag wil van haar werken gehad. Te Tilburg was een na tionale propagandadag belcjgfd, welke in; alle opzichten uitstekend is geslaagde Druk bezoek, een geanimeerde vergade ring en uitstekende redenaars. Nadat 's morgens in de kerk der eerw. paters Capucijnen een H. Mis was op gedragen, werd 's middags in den RL ÏK. Gildenbond de groote propagandar vergadering gehoudenl Wan Iveinde en verre w aren de spoor- en tramweg-man nen opgekomen en tie groote zadl, die ruimte biedt voor honderden, was flink bezet. Voor deze gelegenheid waren toe passelijke versieringen aangebracht. iWat de huishoudelijke vergadering be treft vermelden wij alleen jiet opmerke lijke feit, dat de H. Su M-, dn tegenstek ling met de andere spoorwegmaatschap pijen, een alles behalve welwillende hou ding aanneemt. Dtaar geen vrij vervoer voor leden of correspondentie; zelfs mo gen de beambten in dienst het bonds- insigne niet dragen. Deze maatschappij! neemt nog het reeds lang uitgesleten standpunt in, dat idrankbestrijders-spooiv Wegmannen izich maar moeten aansluiten bij de neutrale vereeniging. Dit gaf een der leden aanleiding tot 'de zeer juiste oplmerking, dat de H. Su M- bij con flicten als anderszins van neiftrale ver eenigingen allerminst gjediend isC f De heeren P. Vroom uit Venlo, G. Smulders ,uiit Oeffeit en de bondsvoor zitter behandelden respectievelijk de derwerpiencontributie en donateurs, or- gaan en propaganda ien propaganda onder het personeel van tramwegen en Van Gend en Loos. Pater ,Borromaeus de Greeve hield een rede ever de vraag: ^Waarom geheeb onthouding?" t Prins Hendrik in Rusland. Rleuter peint uit Petersburg: De keizer en de keizerin ontvingen prins Hendrik der Nederlanden. Na die ontvangst hacj een (jejeiïner plaats, waaraan ook de kin deren van den "keizer, de grootvorstin Maria Pawlowna en het gevolg van den prins deelinaimlenj. Aardbeving te Benkoelen. Uit Batavia méldt men, dat Zaterjdag- Imiddag te half een eene aardbeving te Bienkoelen plaats had, Waarbij vier lieden wérden gewond. De „Tasman" in een cycloon. Volgens een Reuter-bericht aan de En- gelsche .bladen Werd de „Tasman", dié naar men weet de verbinding tusschen! Java <en (Australië onderhoudt, op "de jongste terugreis naar Java door een cy cloon jbeloopemt (Het schip werd uren lang door de golven als een bal heen en weer geslingerd. 'De kapitein en de eerste (stuurman bleven dertig uren zonj- der leenige onderbreking] op de brug. On der de passagiers heerschte groote vrees, maar het stoomschip, dat lichtelijk be schadigd werd, bleef (behouden idoor did prachtige zeemanschap van de oxideren/ en de bemanning. E enigen der beman ning werden gekwetst. LEIDEN, 14 Juli. Bloemendag. In het Bondsgebouw aan het Rapen burg waren Zondagmiddag een 120-tal dames en meisjes bijeen, die gevolg had den gegeven aan de Qproep van het be stuur van de R. KI Vakkern om1 op Zon dag 19 Juli bloemtjes te verkoopeni voor bovengenoemd fonds. De voorzitter der R. KJ. Vakkern zette het doel van dit fonds uiteen, n.l'.. die katholieke tuber culoselijders uit te zenden naar een sa natorium, die niet in staat zijn dit voor eigen rekening te doen, en wees op de groote naastenliefde, welke in dien bloemenverkoop is gelegen. Dank zij de welwillendheid van de Edelachtb. Hee ren Burgemeesters van Leiden en Oegst- geest, zal dit comité in deze beide ge meenten belast zijn met deze regeling, Het .bloempje zal ten verkoop worden aangeboden van des morgens 81/2 uur tot des namiddags 5 uren. De verkbopsters werden vervolgens zoo ingedeeld, dat meisjes uit de paro chie aan hare parochiekerk zullen ver koop en terwijl zich een 14-tal beschik baar stelden dit aan idle kerk te Oegst- geest te doen. De medewerking Van de[ Eerw. Geeste lijkheid is ingeroepen om aan deze zaak meerdere publiciteit onder de katholie ken te geven. Bovendien zullen in den loop dezer week een 600-tal billetten in beide gemeenten worden opgehangen en opgeplakt, waarvoor zicii welwil end beschikbaar hebben gesteld de propagan- daclubs van de St. Josephsgezellen Ver- 30 cent per regel. DENKT OM MBÜBELiVIAGAZIJI eeniging, van den Ned Rj. K., Volks bor en van den Ned RJ. IQ Grafische Bon welke propagandisten ook Zondag b hulpzaam zullen zijn. Na een opwekkend woord allen na vermogen mede te werden om de ve kbop te doen slagen, sloot de voorzitt met gebed deze vergadering. St. J an sbrugL De Scheepvaa door de St. Jans brug over den Oude Rijn, ter verbinding van de Hoogstrai met de Donkersteeg, zal vanaf heden k nadere aankondiging zijn gestremd. ROOMSCH' AGENDA. Donderdag 9 uur vergadering d< Rj. K. Drankbestr.-Prop.-club Dr. Aricn Vergadering Onderwijzers en Ondo v* ijzeressen «n h°t Arrondissemei Alkemade In de groote zaal van Zomerzorg I Leiden had heden de jaarlijksche verg; dering plaats van onderwijzers en onde Wijzeressen der openbare en bijlzonder scholen in het arrondissement Alkémadi De Voorzitter, de arrondissement! schoolopziener St. A. d'Engelbron nei opende te e!f (uur de Vergadering en hee te de talrijke aanwezigen van harte wé kom. Spreker noodigt de talrijk aanwez gen uit, door een krachtig applaus t huldigen, het hoofd der Chr. School t Lisse, den heer Steemunkel, ter verga dering aanwezig, heden "25 'jaar hoof der school. Vervolgens deelt de voorzil ter mede, dat de notulen nagiezien zijn e stelt de Vergadering voor de notulen zon der lezing vast te stellen in verband m< de uitgebreide agenda, hetgeen goedge feeurd wordt De voorzitter doet vervolgens eenig mededeelingen. Spreker kon zich nie vereenigen m et de opvatting van som mi ge onderwijzers, die kinderen beneden I jaar toelaten. Spreker is een school be kend, waar een kind van vier jaren ii de klas onderwijs geniet Wlat moet e van het onderwijs terecht komen. Spre ker vraagt de medewerking van alle aan wezigen om dit euvel tegen te gaan. Te voren had spreker dien hoofden vaj scholen verzocht, naar aanleiding van '1 circulaire der regeering, mede te werken dat kinderen die aan de Leerplicht Iie& ben voldaan, maar op straat rondloo pen, nog een plaatsje in de school vin den. De rekening van den penningtaeeste wordt gesteld in de handen van de hee ren Sprenger, Zevenhoven en Beumer die na de pauze verslag zullen uitbren gen. Vervolgens komt aan de orde de ver kiezing van bestuursleden naar aanlei ding van de periodieke aftreding vai den heer H. de Boer te (Wjoubrugge, mej M. CÉ, Brunings te Noordwijk binnei en het vertrek van den heer D. M ooihui zen. De uitslag zal bekend gemaakt wor den na de pauze. Alsnu houdt de heer iR. (MLC d'Engel bronner, kapitein der infanterie van he N. L Leger, leeraar Kon„ Militaire Aca demie te Bireda, een voordracht „Ovei het leVen van den inlander op Java". Dl inleider acht hef zich een groot vcor recht voor deze vergadering op te treden |Miaar 't is hem een buitengewoon genoé gen dit te doen nu de vergadering gelefc wordt door zijn vader. Spreker hoop Voor de aanwezigen een gids te zijn dooi Indië. De talrijke volken over de ver schillende eilanden van Indië zijn ras-ver wand. |W|ij zullen ons echter bezig hou den met de Soendaneezen, de JaVanen en Madoereezen op het eiland Java, di< sterker den invloed ofmdervond/en hebbe* van de Mohamedanen. De talen zijn onderling verwand. Door lichtbeelden werden wij in ken nis gesteld1 met een inlandsch regent ei eChtgenoote, het onder-districtshoofd ei dorpshoofden, den secretaris van de kam pong als politieman, alle leden van hel dessabestuur. Wlij gaan nu de dessa in en 'nemen kennis van de huizen der in Landers, die op palen gebouwd zijn en verscholen liggen tusschen dé wuivende klappers; met de levenswijze, de klee ding, het spinnen en weven en afwerken der saronghet Voedsel is in hoofdzaak rijst, den rijstbouw, de oogst, het onder wijl De vergadering wordt voor een uur onderbroken. Te twee uur zal' de heef R, ML C. d'Engel bronnen voortgaan mei de behandeling en o.a., een reisje met de tram van Willem over Magelang) naar Djohjo maken. Ruim .150 onderwijzers en on de rw if zeressen waren ter vergadering aanwe zig!. i Met de pauze werd d!e 'rekening en ver antwoording van den penningmeester goedgekeurd. Bij de hierop volgende bestuursverkie zing werden gékozen de heeren H. ide Boer, hoofd een er bijzondere school ff Noordwijk a. Zee, A. J. de Grave, on- d r.vijzer der openbare school te Noord- w.ijk aan Zee en J. O. Matze, hoofd der R. K. jongensschool te Sassenlieim,

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2