"FEUÏLL E T O N. DE VLIEGMACHINE. BUITENLAND. 5e Jaargang No 1438. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal, Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag 7 Juli !<>l De ADVEK fEN T1EPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentidngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop 'geen handels-advertentiön) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden aetrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dat mag weer niet! „De teerling is geworpen. Limburg krijgt zijn Roomsch-Katholieke Padvin- dersvereenigingen". Zoo begint in het „Hbld" een corres pondentie, waarin op vrij laatdunkende wijze wordt melding gemaakt van het „besluit, om in de Limburgsche plaatsen, waar padvindersclubs bestaan, de Roomsch-Katholieke leden daarvan bij een te brengen in een padvinders-ver- eeniging op Katholieken grondslag en in de overige plaatsen te ijveren voor de oprichting van dergelijke vereenigin- gen", waarin, wat vanzelf spreekt, voor de niet-katholieke jongens geen plaats zijn zal. Men kan uit heel de correspondentie proeven, dat dit Roomsch organiseeren niet in den smaak van den briefschrijver valt Hoort maar hoe hij besluit: „Voor Venlo, Roermond, Sittard, Echt, met het kleine percentage niet- katholieken, zal het dus vrij zeker on mogelijk zijn voor de niet-katholieke jongens eene organisatie te handhaven of een nieuwe op te richten,.... tenzij men elders in ons land de beteekenis versta van dezen uitsluitings-maatregel en de niet-katholieken door geldelij- ken steun in de gelegenheid stelt ©m tot hun Scount-Vereeniging ook te doen toetreden de jongens van die ouders voor wie de betrekkelijk geringe uit gaven voor een padvindersuitrusting, voor contributie of voor enkele kam- peerdagen toch nog te zwaar zijn." Die Roomschen ook! Als het nu nog socialisten waren, die een eigen organisatie stichtten we kennen b.v. de socialistische wielrijders,- vereeniging „Het roode licht" dan zjoiudt ge er in de vrijzinnige pers niets over hooren. De vrienden mogen zoo iets wel doen, maar die zwarte tegen standers 1 Op, vrijzinnig Nederland, om alles wat in 't Zuiden een niet-Rooms'ch padvin derspakje dragen kan, te steunen. Laten die Ultramontanen er nu toch eens geen pleizier van hebben, hoor! iWiijl, Roomschen, maken het heeren als dien briefschrijver, anders wel ge makkelijk. Wij komen zoo rond uit voor alles wat we doen. Indien we handelden als de vrijmetselaren, die elkaar in 't verborgen de hand reiken en kwaad worden als er iets van uitlekt, dan zou den vrijzinnige schrijvers heel wat min der stof hebben. Maar wij vertellen al les ruiterlijk, zijn heelemaal niet boos als men onze daden aan de groote klok hangt en bekommeren ons zoo weinig om al het geschrijf, dat we ons niet tot geheimzinnigheid zullen laten verlokken. Slechts wie bang is voor 't licht, sluipt weg in 't donker. En bang zijln we heelemaal nietl Teekenend. IHeden heeft in Amsterdam V de her stemming plaats voor het lidmaatschap der Prov„ ,Staten. ;Die strijd ging hier tus schen de vrijzinnigen en de socialisten- 18) Ja, commandant. Hij had toegang tot de waterbakken voor zijln dienst en een ingesteld onderzoek heeft me doen zien, dat hij verscheidene malen, vooral gisteren, den sl'eutel van de ijzeren deur heeft gehad onder voorwendsel de lei ding van het water te moeten nazien, 'cfat van de reservoirs naar zijln keuken loopt Er is nog een andere reden, zeide kapitein Broadwayzijln vertrouwelijk heid met den telegrafist, die op den voor avond van het eerste bombardement is verdwenen. Men moet Narvon de boeien aan leggen en aanstonds zijn boeltje nakij ken. Als zijn schuld blijkt, zal hijoogen- bl'ikkelijk gefusilleerd worden. Overi gens, dit feit herinnert mij er aan, dat wij hier nog niet 't regiem van de krijgs wetten hebben ingesteld. Ik zal oogen- bïikkelijk de leden van den Justitieraad benoemen. Gij moet voorzitter zijn, Broadway. De kolossus boog, maar luitenant Spark schudde met het hoofd. - Narvon is gisterennacht verdwenen, commandant Zijn maat, dien ik in de keuken heb gesproken, heeft hem se- Teekenend is het, wat het liberale „Hbld." gisteravond schreef ter aanbe veling van den vrijzinnigen candidaat: „De keus is waarlijk niet moeilijk; de opengevallen -zetel, die aan een vrijzinr nig-democraat heeft toebehoord, mag niet in handen van een sociaal-democraat val len. Elk Bberaal kan er van overtuigd zijn dat de 'beginselen, die hem lief zijn, veel-beter bevorderd zullen worden door de verkiezing van den heer Wjm, van Dies en, dan door de verkiezing van den sociaal-democraat Het is zeeron- gewenscht, zoowel dat de reeds sterke sociaal-democratische fractie in de Staten verstrekt wordt als dat district V, dat ook vrij zinnige candidaien voor Raad en Kamer kiest en kan blijven kiezen, sociaal-de mocratisch worde." Men ziet het het is een heel ander liedje dan dat men in Juni 1913 zong» Toen gingen liberaal en sociaal broeder lijk gearmd ter stembus. Toen leek de versterking van het sociaal-democratisch element niet zoo ongewenscht Maar, wanneer het straks tegen een clericaal gaat om de omzetting van de Sfaten, dan tappen de liberale bladen wel weer uit een ander vaatje, dan heet de ver sterking van de sociaaldemocratische fractie weer in het belang van het land* Zoo snijdt het toes van twee kanten. Maar we zullen dan zoo vrij zijn het „Hbld," het bovenstaande nog eens in herinnering te brengen. ALGEMEEN OVERZICHT. Het drama te Serajevo. Het is zeker een, betreurenswaardig ge volg van den gepleegden imoofd, dat die politieke betrekkingen tusschen Oostem rijk en Servië daardoor in eer gespannen geworden zijn dan in langen tijld het geval was. Niet de betrokken regeeringen zijn hier de oorzaak, maar wel de bladen in beide landen, welke zich niet ontzien om door allerlei opruiende artikelen de gemoederen aan weerszijden te verbitte ren. De Odjek deelde mede, dat de Servi sche regeering het onderzoek over den aanslag ook in Servië door een Oosten- rijksche commissaris zou laten leidien; het blad kan echter niet gelooven, dat Belgrado het schandaal en de scha n- d e zou moeten beleven onder een Oos- tenrijkschen commissaris te moeten staan» De „Balkan" maakt het nog erger en verklaart, dat bovengenoemd gerucht des te dwazer is, wijl Oostenrijk-Hpngarije zelf wegens vervolging van onschuldi- gen onder internationale controle zou moeten gesteld worden. Voor Qostenrijk- sche ambtenaren en soldaten is slechts één ontvangst in Servië mogelijk: op de punten der bajonetten. De Zuid-Slavische Nationalistische Om ladina heeft den 2den Juli een vergade ring gehouden, waar de gevolgen van den aanslag op den Aartshertog-Troon opvolger werden besproken. Op deze ver dert gisteren niet meer gezien en weet in het geheel piejt, wat er van hem1 ge worden is. I Hij heeft het eiland niet kunnen verlatenhij .moet zich verborgen hou den in de rotsen l'angs de kust. Er moet oogenblikkelijk een patrouille worden uitgezonden. f I— Ik geloof, dat (men niets zal vinden1, 'Commandant, onderbrak de eerste stuur man van de Mackenzie, want gisternacht toen mijn vriend Maurice en ik achter de rotsen wachtten op het opkomen van de zon, hoorden wij het karakteristieke ge luid van een lichaam, dat in het water vieli. .Dat was ongetwijfeld Narvon, die door sommige teekens, alleen aan hem bekend, wist, dat een Japansche toipedo- boot of een gewoon roeibootje op kór ten afstand voorblijging en het vaartuig door zwemmen wist te bereiken. Maurice Rimbaut gaf door een gebaar zijn instemming te kennen. Wij zijn dus verward in een werke lijk het van spionnage, riep de majoor uit, wiens woede, te lang ingehouden, einde lijk losbrak. Ja, overal verraad, commandant, zei- de kapitein Broadway. Dat is het wapen* dat de Japs bij voorkeur gébruiken. Dus wij kunnen er ons wel op voor bereid houden, dat op een goeden dag de geschutskogeis op zullen houden te wer ken, de kanonnen weigeren te schieten gadering werd de volgende ophitsende resolutie aangenomien 1)» ;W|ij veroordeelen en verafschuwen het barbaarsche optreden der misleide menigte tegen de onschuldige Servisch- 'Croatische bevolking,, |2). ,Wjij pro'testeepen voor de geheele beschaa:de wereld tegen het feit, dat de Oostennjksche autoritei ten het vandalisme der menigte goed keuren en ondersteunen. 3). De Omladina verheugt er zich over, dat de uitvallen der onafhankelijke partij, door het Zuid- Slavische volk niet goedgekeurd werden. 4). De Omladina begroet alle Croaten, Slavenen en Serviërs, die ongehoorde en onrechtvaardige aanvallen moeten verdu ren, en toch hun nationaal bewustzijn; bewaard hebben. De Servische regeering wascht haar handen natuurlijk in onschuld en het is duidelijk, dat de regeerende kringen in Belgrado geen part of deel hebben aan zulk een uitbarsting var. nationalistische razernij, evenmin als zij schuldig was aan den afschuwelijken aanslag. Zij ver afschuwt de gepleegde daad evenzeer als ieder ander. Maar het is uit de verhooren Zeer dui delijk geworden, dat de draden idler za- menzwering in iBelgrado zijn geknoopt, dat daar de bommen en pistolen £ijn ver schaft, en het geld voor de reis, en dat de Majoor van den ^ervischen öeneralen Staf, Milan Pribitsjiwitsy de moordenaars heeft gekend en van hujn plannen op de hoogte wasi. iZooals wij ook reeds in1 een pnzer vo rige nummers hebben medegedeeljd, scheen de Oostenrijksche' regeering geen ©ogenblik plan te hébben gehad, deze niet te miskennen samenhang te gebrui ken, om tot 9e Servische regeering den beslisten eisch te richten, den oorsprong van de samenzwering op te sporen. Zulk een eisch zou, nadat de [Minister van Buitenlandsche (Zaken met den Minister van Oorlog en den chef van den staf had geconfereerd, het karakter hebben gehad van een ultimatum. (Het schijnt echter, dat de regeéring te Wieenen (zulk een eisch met zulk een ondergrond niet heeft willen stellen. Voordat het onderzoek geheel is afgeslo ten, zeggen de .Weener berichten, moet iedere invloed er van op de buitenland sche staatkunde als voorbarig worden beschouwd. Maar de houding van de Ser vische pers wekt in Wieenen verbittering, die zich uit in het plunderen van Servi sche winkels en het betoogen tegen de Servische ambassade en het verbranden van Servische vlaggen» In deze verontrustende situatie komt zich inu ook nog Italië mengen, in deze nog wel een bondgenoot, maar die zijn bondgenoot weinig vertrouwen schenkt De Corriera delle Sera, het Italiaansche blad hetwelk in Milaan verschijnt, betoogt in een opzienbarend hoodfartikel, dat Oostenrijk-Hongaiiije er op aanstuurt, bij een vereeniging van Servië en Montene gro* den berg Lowtsen (bij Cattaro) in handen te krijgen. Italië zou dat echter niet lijdelijk kunnen aanzien, want al is en de electriciteit plotseling uitdooftfr. 'Hij streek zenuwachtig met de hand over de witte haren, deed eenige afge meten (stappen en bleef niet over de borst gekruiste armen staan» Mijn he eren, zegde hij, de toestand is in weinige oogenblikken honderdman ernstiger geworden, dan gisteren» Ddt moet van invloed zijn pp de tucht. De Amerikaansche troepen hebben tot dus verre de reputatie gehad zich van de Europeesche troepen door een zekere zorgloosheid in den dienst te onder scheiden, een buitensporige vertrouwe lijkheid tusschen meerderen en soldaten» een groote onverschilligheid in de kwes ties van uniform en stiptheid Ge wiirti mij zeker wel helpen, deze gewoonten te veranderen, jHet is niet voldoende te zeg gen: Met moed en ammunitie kan men het achter een borstwering altijd uithou den. De dienst moet ,met alle stiptheid worden vervuld, er moet rapport wor den uitgebracht van elk incident, er moet een absolute afscheiding bestaan graad en graad... Jk wil, dat allen er zich aan houden, vandaag te beginnen. Toen liep Lij weer naar den rand van den waterbak. Vijftien dagen water' zegde hij.'.. Meent ge dus, heeren, dat ik binnen vijftien dagen genoodzaakt zal zijn Mid way over te geven Én deze veronderstelling scheen hein het te hopen, dat het bondgenootschap met lOostenrijk-IHongarije lang zal duren, de mogelijkheid bestaat, dat beide rijken op een kwaden dag vijandig tegenover elkaar kom'en te staan» In dat geval zou Oostenrijk-fHongarije uithoofde van zijn sterke vlootbasis te Cattaro een over wicht hebben, dat het ?ou kunnen prik kelen tot het aannemen van een uitda gende houding» Noch Oostenrijk-Honga- rije, noch Italië dienen het evenwicht in de Adriatische Zee te storen en elke daad, die tot storing van dat evenwicht zou kunnen leiden, moet Italië met alle kracht verhinderen. Deze nieuwe spanning en de verhou ding tusschen Oostenrijk en Servië is een nieuwe factor in de toch al moei lijke toestanden der Balkanstaten. De spanning tusschen Griekenland en Tur; kije is nauwelijks bedaard, de toestand' in Albanië vraagt alle aandacht, vooral nu de Epiroten in 't Zuiden opnieuw de aanvallen begonnen zijn tegen de Te- geering en Servische troepen. En daar komt nu de Italiaansch-Öostenrijksche quaestie en de Servisch-Oostenrijksche die voor geruim en tijd den toestand zal beheerschen. De botsing tusschen de Qrooter-Ser- vische phatasieën en de levensvoorwaar den der Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie zal nog langen tijd voortwerken, en de toestanden in Europa, de vraag van oorlog en vrede, beheerschen. Prins Montenuovo. Volgens de „Wiener Zeitung" zond keizer Franz Joseph aan den opper-ce- remoniemeester, vorst Monttenuovo, een eigenhandig schrijven, waarin hij uiting gaf aan zijn erkentelijkheid voor de uit stekende diensten door den vorst in het bijzonder gedurende de laatste dagen, bewezen. Men weet uit ons nummer van gis teren hoe verschillende Wieener bladen den prins heftig aanvielen omtrent de regeling ;der begrafenis* welke aan hem was opgedragen. Er werd zelfs reeds gemeld, dat hij gedwongen was zijn ont slag te nemen, omdat zijn handeling was geschiedt uit een persoonlijke haat tegen den troonopvolger. De Keizer heeft door dit schrijven zeker een ant woord willen geven op deze insuniaties. De nieuwe Troonopvolger. De Weensche correspondent van de „New York Herald" (Parijsche editie) heeft een onderhoud gehad met een dame, die uitstekend bekend is met den nieuwen Oostenrijk-Hongaarschen troon opvolger en zijn gemalin en van haar het een en ander omtrent beiden verno men. De aartshertog is, volgens haar, iemand, die in alle opzichten gematigd is. Hij houdt b.v. van sport, maar is geen sport-fanaticus, zooals de vorige troon opvolger. Bovendien is hij buitenge woon bescheiden. Ten bewijze daarvan vertelde een ambassadeur den correspon dent het volgende: Onlangs was door eenige tantes van aartshertog Karl Franz Joseph een concert gearrangeerd. De zoo ongehoord, dat hij in een lachbui uitbrak, die bij energieke pjersoneai dik wijls het masker is van tranen. ,H'ij deed eenige stappen in de rich ting van Maurice Rimbaut, legde hein de hand bp den schouder, alsof hij! hem tot getuige wilde nemen 'en zegde met heesche stem: Er is in onze gemeenschappelijke geschiedenis, beste mijnheer Rimbaut, een buitengewoon edele figuiur: dat is die van Bayard, de ridider, die trouw was aan zijn plicht en aan zijn koning» Evenals hij wil ik zonder vrees, maar ook zonder blaam zijn. En daar de Voor zienigheid mij hier geplaatst heeft, op de uiterste voorpost van onze eilanden, zal ik tot den dood het fort verdedigen, dat het Amerikaansche volk mij heeft toevertrouwd» Eerder dan Midway over te geven, zal ik de kolen verbranden en en alles Vernietigen. Kapitein Broadway en luitenant Spark bogen ten teeken van instemming. Ik ben geheel te uwer beschikking, commandent, zegde toen luitenant For sten Ik had er zeker de voorkeur aan gegeven dezen veldtocht aan boord van mijn prachtig pantserschip Connecticut te voeren, maar men kiest niet zijn lot Midway is een schip, dat in den Stillen Oceaan voor anker ligt, tegenover den vijand. En u, beste mijnheer Rimbaut, aartshertog en zijn gemalin kwamen, doordat zij eene of andere plechtigheid hadden moeten bijwonen, wat later. Mid den in de eerste rij waren voor "het jonge paar twee armstoelen gereser veerd. Bij hun binnenkomen begroetten de aartshertog en aartshertogin verschil lende familieleden en daarna bracht Karl Franz Joseph zijn gemalin naar haar eerezetel, maar ging zelf op een der achterste rijen zitten, achter zijn tantes, boven wie hij eigenlijk den voorrang had, hetgeen onder de aanwezigen aan leiding gaf tot een spontaan applaus. Aartshertogin Zita is een buitenge woon ontwikkelde dame, zij spreekt Fransch, Italiaansch, Spaansch en En- gelsch en leert thans Magyaarsch. Zij is zeer geestig en contrasteert in dit op zicht sterk met haren echtgenoot, wiens voornaamste eigenschappen goedheid en bescheidenheid zijn. Sinds de ramp van van Serajewo barst hij telkens weder in tranen uit bij de gedachte aan het verlies, door het huis Habsburg en het rijk geleden en de groote verantwoorde lijkheid, die zijn nieuwe positie hem oplegt. Karl Franz Joseph wordt den 18den Augustus 27 jaar, zijn gemalin telt eerst 23 jaren. Zij hebben twee kinderen, aartshertog Franz Joseph Otto, die bij na twee jaar oud is, en een dochtertje van nog geen jaar. Albanië. Volgens een tot nog toe niet be vestigd bericht, zouden Üe Epiiroten Koritza aangevallen en deze stad na een heftigen tegenstand der regeeringstroe- pen ingenomen hébben. De Nederland- sche officieren Snellen en Vollenhoven Mallinckrodt, alsmede de in Albanee- schen dienst staande Oostenrijksche oud officier Qhillardi zouden gevangenge nomen zijn. Onmiddellijk na de ontvangst van dit bericht hjeft de Ned. regeering telefo nisch geïnformeerd in hoeverre dit be richt juist is. Voor een eventueel bericht op deze aanvraag verwijzen wij onze lezers naar de rubriek laatste berichten. De Romeinsche correspondent van de Echo de Paris seint aan zijn blad: Ik verneem uit diplomatieke kringen, dat het zeer waarschijnlijk is, dat prins Wilhelm zijn veiblijf in Albanië niet lang meer rekken zal; alles zou voorbe reid en gereed zijn voor het vertrek van den vorst, die Durazzo op zijn laatst binnen twee of drie dagen verlaten zou, op een Oostenrijksch oorlogsschip. Dit besluit, dat trouwens niemand verbazen zal, moet definitief zijn. Verschillende feiten, die zich in de laatste dagen heb ben voorgedaan, zouden den vorst er toe gebracht hebben deze smartelijke, maar onvermijdelijke beslissing te ne men. De kritiek van Mr. Williams. Zooals onze lezers weten had de Ame rikaansche gezant te Athene persoonlijk een onderzoek ingesteld naar den toe- hernam de oude officier, die >den jongen Fransichman vlak in het gezicht keek* wat 61 s uw plan? Uw kennis als inge nieur kan ons van zeer veel nut zijin. Zou er geen middel bestaan, dien lenor- mlein voorraad kolen te vernietigen, wij hebben .vijftien dagen om de werzaam- heden voolrte, bereiden en te leiden, hetzij door van onze miuren briketten in zee te gooien 'of ze te verbranden. Gij be hoort tot een land, dat neutraal is en natuurlijk neutraal zal blijven in den loop van den oorlog, gij hebt dus het recht hier eveneens neutraal te zijn. Hoe be schouwt u uw ról onder ons? Ik ben er zeker van, dat u het ant woord op deze vraag reeds in mijn oogen gelezen hebt, zeide de jonge man en drukte met kracht de hand, die hem werd toegestoken. Zonder ttnij al te vermetel te gedragen, wil ik bij u zijn, wat uw overgrootvader was bij Washington. Dat had ik wel gedacht van u, mijn heer Rimbaut... (Wij zullen bewijzen, dat onze voorvaderen ons eenige militaire deugden hebben achtergelaten, waaronder ook eergevoel, dat in staat is zichzelf op te offeren. Wij hebben meer dan 300.000 pond cordiet in de twee 'kruithuizendat is genoeg om een geheele stad te ver nielen. Wilt ge er u mede belasten op verschillende plaatsen miijnen te leggen? (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1