PAANAKKER Co. r 1000 150 600 300 OPRUIMING van RESTANTEN DIE JAHRESZEITEN, FATUM" te 's firaventme, R.=K. Dienstbode, LEIDSCHE PROCESSIE A. H. VAN UDEN, MAARSMANSSTEEG 3. joferookte kinnebakken Vraagt "Spoorwegongeluk te Hoek v. Holland. De express-trein Amster damHoek v. Holland is Zaterdagavond bij aankomst aan het station te Hoek y. Holland om n u. 27 min., vermoedelijk tengevolge van het weigeren van een rem, doorgeloopen in het bagagedepót. Al is de materieele schade niet onaan zienlijk, menschenlevens zijn niet te be treuren. De belangstelling was gisteren zeer groot. Uit den omtrek kwamen velen de ruïne aanschouwen, door den door de stootblokken gereden trein aangericht. De machinist heeft in het voorloopilg verhoor het volgende verklaard: Enkele honderden meters vóór de ge wone stopplaats van D-trein 9, even voor bij wachtpost 20, waar de eerste wissel wordt gepasseerd, begon de machinist, z£oals te doen gebruikelijk is, met het probeeren van de remmen. Dat ging niet goed. De stootblokken naderende, maakten Teeuw en zijn machinist-leer ling gebruik van alle remmingsmidde len, waarover de tender-locomotief be schikt, dat zijn, behalve de Westing- house-remmenhet geven van tegen- stoom en het in werking stellen van den zandstrooier. Alle middelen faalden en kort voor het stootblok riep Teeuw zijn helper op de machine toe, er af te springen. Dat deden ze en ontkwJameat daardoor een wissen dood. De hoofdconducteur Riemvis, even eens 't gevaar ziende aankomen, sprong op het perron, viel en kreeg 'daardoor enkele lichte verwondingen aan 't gelaat. Kan dit drietal van geluk spreken, de passagiers in den trein, evenals de aan wezige personen in het plaatskaarten bureau, kwamen er niet minder goed af. Tot goed begrip van het gebeurde diene, dat het derde spoor aan het sta tion is gereserveerd voor de Amster- damsche express, die in den regel te 11 u. 40 min. arriveert en reizigers voor de Harwichboot aanbrengt uit Zuid- Duitschland, België en ons land. Tusschen de aankomst van dien trein en het vertrek van de nachtboot naar Harwich is een tijdsverloop van twaalf minuten. Wel wacht de boot, zoo noo- dig, tot 'smorgens 5 uur op den trein; is hij aangekomen, dan moeten binnen de twaalf minuten reizigers en bagage aan boord zijn. Het derde perron ligt het dichtst bij den steiger van de boot, onmiddellijk achter het kantoor van de Great Eastern en eenige meters achter het stootblok verrijst de muur van het plaatskaarten- kantoor. De tender-locomptief XI9, fabrikaat Van de Nederl. Fabriek, reed met flinke vaart door het stootblok, drukte den' zich daarachter verheffenden muur van het plaatskaartenkantoor in, werd door de werking van den tegenstoom endoor het puin van den muur in haar vaar* gestuit. Het gevolg van die plotselinge tegenbeweging was, dat de twee wagens van den trein, die onmiddellijk achter de locomotief aanrolden, ten deele in el kaar werden gereden. De harmonica-wagen 16257, Van de Belgische Staatsspoorwegen, reed op den bagagewagen 1831 van de H. S. M., den eersten wagen achter de loco- Tnptief in. Daardoor werd de goederen wagen ten deele verbrijzeld en het voor ste gedeelte van den harmonica-wagen tusschen de wanden van den goederen wagen gedrongen. Een drietal reizigers, zich bevindende in het midden van de wandelgang van den Belgischen wagen, kwamen met den schrik vrij. Een hunner, een zoon van Albion, in de (meening, dat hem een andere .uit-» weg was afgesneden, klom door een raam en belandde heelhuids bij hiet bureau van Hudig en Peters, de agentuur der Great ^Eastern. Onder de reizigers bevond zich ook een Amerikaan, die, begrijpelijk, even spoedig zijn corpus had geborgen en in een vaartje op de boot toesnelde. Tot hij tot de ontdekking kwam, dat zijn hoed in den trein was achtergebleven. Hij keerde op zijn schreden terug, mopperend, dat het toch geen behoor lijke regeling was, waarbij men iemand blootshoofd liet vertrekken. Op dat moment was reeds bekend, dat het geval nogal schappelijk bleek te zijn afgeloopen, zoodat een der aan wezigen zich vermakende met het staaltje van Amerikaansche phlegtna- tiek, den hoed van 'tien reiziger op scharrelde, die hem accepteerde met een 'gebrom van: „Nou zal 'k ér maar niet meer over spreken." Tot zoover wat buiten het plaats kaartenkantoor gebeurde; hoe 't daar binnen toeging, vertelde aan een redac teur van de „Maandag-Crt." de lichtge wonde commies der H. IJ. S. iM., de heer A. Avegaart. Hij was in dat bureau aan wezig voor de uitbetaling van het loon aan het spoorwegpersoneel. In zijne na bijheid bevond zich de heer L. van der Sande, klerk der firma Hudig en Pieters. Laatstgenoemde was gezeten vóór het loket, waar de plaatskaarten worden verkocht. Behalve dit tweetal waren in het lokaal aanwezig de H. S. M.fklerk Wl. Geerling en de bediende van Hudig en Pieters, Aalderson. De heer Geerling werkte aan een tafel in de nabijheid van den ingedruktenl buitenmuur. De commies Avegaart had hem, enkele minuten vóór het ongeluk, van die plaats weggeroepen, om hem bij het nazien der ontvangst- en uitbetalings- staten te helpen. Vrij zeker dankt de heer Geerling daaraan het behoud van zijn leven, want de tafel, waaraan hij placht te werken, is door de locomotief igjeheel verbrijzeld. De heeren v. d. Sande en Aalderson bekeken jeencourant, Avegaart en Geer ling hielden zich met de uitbetaling onledig, toen de heer Avegaart plotse ling een geweldige bons, gevolgd door het kraken van houtdeelen, hoorde. Avegaart, v. d. Sande, Aalderson en Geerlings werden onderstboven gewor pen en gedeeltelijk onder voortgestuwd puin bedolven. A. werkte zich er uit en riep om hulp. Het publiek stroomde het kantoor binnen, doch toen hij weer op de been was, wist hij de menschen te beduiden, dat ze het weer moesten verlaten. Eenige bootwerkers hebben daarop de zwaar kreunende v. d. Sande uit het puin gehaald, evenals Aalderson, die buiten kennis was. Met Geerling en Avegaart Werden ze naar de 3e klasse-wachtkamer gebracht, waar dr. Rijken de eerste hulp verleende. Van der Sande bleek nogal ernstig ge wond; later bleek, dat hij een schouder blad gebroken had, doch zijn toestand geen reden tot bezorgdheid geeft. Aal derson kwam spoedig bij. Geerling had een kneuzing aan de rechterpols opge- loopen, Avegaart een kneuzing aan den rechtervoet en een diepe schram aan de linkerhand, veroorzaakt door een glas scherf. Van de gewonden is alleen v. d. Sande bedlegerig; hij wordt in zijn wo ning verpleegd. Het inrijden van den muur door de locomotief moet een 'geweldigen slag hebben gegeven. In het dorp hebben de menschen het gehoord en deden dienten gevolge al spoedig de geruchten de jon de, dat er verscheidene personen door het ongeluk waren gedood. Dit bleek gelukkig niet het geval. Heden zou de machine worden ge- inspecteerd, om officieel de vermoede lijke oorzaak van het gebeurde vast jte stellen. De wichelroede, Men schrijft uit Winterswijk aan het „/TJbld." Aan de expiortslachterij der firma Zwa nenberg zijn op aanwijzing van den man met de wichelroede (den heer Tér Horst uit Delden) pogingen gedaan, om water te vinden, ,D|e firma Hoogedoorn uit Giessendam werd nu met dit werk ber last, doch slaagde aanvankelijk niet in hare pogingen, ten gevolge van de dikke leemlaag. Ze zette haar taak echter ver der voort en thans met het beste resul taat; want op een diepte van 60 M. welt het water zoo overvloedig op, dat van zelf 280 a 300 liter water per uur Qp- welt, {tferwijï met behulp van de pomp 9 a 10,000 Liter per uiu)r verkregen wordt Dït resultaat is des te verrassender', om dat vroeger aangewende pogingen steeds mislukt waren en niemand in dezen zoo leemhoudenden bodem water had dturven verwachten. De man met de wichelroede hee't de plank dus niet zooveel mis geslagen. Ai- leen gaven zijne aanwijzingen 30 mieter diepte aan, terwijl er inderdaad tweemaal zoo diep geboord moest worden. Uit dit alles blijkt tevens, dat .mén hier miet een waterader te doen heeft Het water is nu voor bacteriologisch onderzoek naar Amsterdam opgezonden. Gevallen. Zaterdag is te Utrecht een 17-jarige timmenmansleexling van een in aanbouw zijnd huis aan de Maliebaan van een groote hoogte op straat geval len, na eerst tegejn een, vsahuittingrand) te zijn terecht gekomen^ Naar de rijksklinieken oveigebracht, is hij spoedig aan de gevolgen overleden. Verdronken. 1Zaterdag is de 33- jarige ongehuwde G„ v. Dl, afkomstig van Haarlem, commensaal te Sloterdijk, werkzaam /bij de artillerie-inrichtingen aan de iHembrug, bij het ibaden in het Noord zeekanaal verdronken. Een 17-jarig jongmensoh, A. A. te Ol denzaal, is bij het baden in de rivier de Dinkel verdronken. Te Barendrecht is bij de brug over de Oude Maas de 19-jarige C v. P. van Heinenoord bij het zwemmen ver dronken. Lijk opgehaald Zaterdag is uit het water van de (Houthaven te Amster dam het lijk van een ongeveer 45-jarigen man opgehaald Op het lijk werden een portemonnaie en een groen beursje ge vonden met geld. Voorts een spoorkaartje AmsterdamHaarlem 3e klasse buurt verkeer. Uit den Rijn bij Wiageningen is Za terdag opgevischt het lijk van een vrouw, vermoedelijk dat der siohip|persvrouw, die in de afgeloopen week bij Emmerik over boord is geslagen. Gestikt iTe Haskerdijken (Fr.) is de 13-jarige ,D|. Siytsma onder een om vallend voer hooi geraakt geraakt en ge stikt Twee eischen. Een Engelsch blad vertelt ernstig van een'jongmensch, dat een jong meisje ten huwelijk vraagt. Op zijn aanzoek krijgt hij ten antwoord: „De man, dien ik Vensch te hu wen, moet aan twee eischen beantwoor den: hij moet toonen moeil, en hij moet toonen hersens te bezitten." „W;elnul" antwoordde de jonge trnan; „ik meen, dat ik je reeds getoond heb, over beide eigenschappen te be schikken." Het meisje sprak: „Moed heb je inderdaad getoond te bezitten, toen je me uit het water heb gehaald, nadat onze roeiboot was om- jgleslagen. Dit was echter geen hersen werk." „JaWeP/", verzekerde de jonge man, „want ik had de boot opzettelijk laten omslaan, liefste 1" „Hbld." Beslag gelegd, Namens de gem;. Haarlem is Vrijdagavond te IJmuiden be slag gelegd op het circus Hermann Alt- hoflf, wegens niet betaling van de ver nielde bestrating te H,aarlemi. Afloop Verkoopingen. LEIDEN. Gehouden verkooping in het No tarishuis aan den Burg alhier, op Zaterdag 4 Juli 1914, ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris alhier. Het Winkelhuis te Leiden aan de Haarlemmerstraat no. 65 en het Heerenhuis met tuin achter dit winkelhuis aan de Apothekersdijk no. 31. Samen in bod f13900. Kooper de heer J. den Duin voor f13914. Het Winkelhuis te Leiden in de Paradijssteeg no. 11. In bod f900. Kooper de heer J. W. P. Licht qq voor f975, en het Huis te Leiden in de Paradijssteeg no. 30. In bod f540. Kooper de heer J. J. de Cler qq voor f550. Het Winkelhuis te Leiden aan den Apothekers- dijk no. 31 is niet gegund. Faillissementen. Uitgesproken: H. Geraerts, kantoor houdende en laatstelijk wonende te Hilvaren- beek, thans te Turnhout. Cur. mr. W. E. C. de Groot. G. Roskamp, vroeger caféhouder té Enschedé, - thans timmerman te Hengelo. Cur. mr. M. A. Engels. Vernietigd: M. S. Vermeul, bouw kundige, Rotterdam. Geëindigd: L. van der Vijver, te 's-Gravenhage. W. K. Petri, decoratie schilder te Haarlem. Geboren: fransiscus johannes wilhelmus Zoon van j. raaphorst e. j. raaphorst- hakkaart. Leiden, 4 Juli 1914. 4005 Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het overlijden van onzen eenigen Zoon en Broeder JOANNES ANTHONIUS. Na een lang en geduldig lijden en meermalen gesterkt door de Genademiddelen onzer H. Kerk, stiert hij zacht en kalm den 4en Juli, in den ouderdom van 21 jaren en 4 maanden. Uit aller naam, W. UIJTTEWAAL. C. M. UIITTEWAAL, van den Dobbelsteen. A. M. UIITTEWAAL. A. A. A. UIJTTEWAAL. Langeraar, 5 Juli '14. 4010 Gevraagd te Leiden of in de onmiddellijke omgeving van Lei den (OegstgeestWarmond) drie ruime Zitkamers met twee kleinere Slaapkamers. Brieven met prijsopgave onder letter D., aan Binnendijk's Adv.- Bureau, Breestraat, Leiden. 3937 Gevraagd met Augustus, te Haarlem, in klein, deftig gezin,eene als meid alleen, goed burgerpot kunnende koken, en v. g. g. v. Blieven onder letter P, aan J. SCHIPPER's Boekhandel Haarlem (3959) naar BRIELLE OP MAANDAG 20 JULI. Vereeniging voor den Leidschen Geld en Effectenhandel te Leiden. Het Bestuur bericht dat Zater dag 11 Juli de kantoren der bij de Vereeniging aangesloten firma's gesloten zullen zijn wegens Beursvacantie. Namens het Bestuur M. J. EIGEMAN, Voorzitter. AUG. L. REIMERINGER Secretaris. Leiden, 6 Juli 1914. 4007 Kamer niet Pension gevraagd door een heer, voor den prijs van f30.— per maand met inbegrip van bewassching, bij nette burgermenschen. Brieven worden ingewacht aan het bureau van „De Leidsche Courant", onder no. 3936. Stationsweg 151, 's Gravenhage Lid le Klasse van het Nederlandsche Instituut van Accountants. Leeraar M.O. Boekhouden en Handelsrekenen. 4009 Leeraar M. 0. Staatsrecht. Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde. Inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. s F. SOU PART LEIDEN. Rijnkade 4. specialiteit in: Grafzerken, Kruisen en verder marmeren werken. 4C08 Helder waschgoed 2 ets. droog toegeslagen. 2ets. gemangeld. 1728 StoomwasscheriJ .MOLENZICHT". tl. J; A. FOL. Mare Singel 71a. Agentschap Voorschoten. Vanaf heden zal als agent voor Voorschoten optreden de heer J. v. d. PEET, tot wien men zich gelieve te wenden voor het opgeven van abonnementen, als mede voor het plaatsen vanadver- tentiën. 4002 SPEKSLAGERIJ f 1.per 5 Pond. P, M, VERHOEF. STEENSTRAAT 1. Telefoon 819. (4006) Electrische Melkinrich ting en Roomboterfabriek De prijs der ROOMBOTER dagel. versch is f 1,50 per kilo. KARNEMELK 5 cent per liter. 88 Hoogachtend, H. J.Rijsbergen, Kraaierstr. no.5. „ARTI ET RELIGIONI" Opgericht 21 October 1904. Directeur: de Heer CORNs. A. BONTEN. Geestelijk Bestuurslidde WelEerwaarde Heer M. VINCK. In OCTOBER 1914 VIERING van het 10-JARIG BESTAAN der Vereeniging. Als Feestnummer zal worden opgevoerd: Het zoo beroemde werk van JOS. HAYDN, voor KOOR, SOLI en ORKEST. Dames en Heeren, die nog lid wenschen te worden van bovenge noemde Zangvereeniging, worden beleefd verzocht zich ten spoedigste op te geven bij den Secretaris, Boommarkt 4A. Namens het Bestuur, 4004 G. J. VAN DEENE, Secretaris. De tfoedkoope Tarieven van de Onderlinge Glasverzekering „De Hanze". Inlicht. Bureau L. Mare 66, IO—2 uur. 1802 Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor gulden bij levenslange ongeschiktheid tot werken. GULDEN bij totaal ge zichtsverlies van één oog. ai^iuivncti vci i^civd u vuur IA A gulden /a gulden 4 F IB II I bij verlies van fill bij verlies van I één duim. VfV/ één wijsvinger. I|F gulden verlies van één hand ot voet De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Ongevallen-Verz. Maatsch. <)9 Piet Heinplein, boek Anna-Pauwlonassraat. Adverteert in De Leidsche Courant Kleine Advertentiën Van 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent. HOOI. 3945 Ongeveer 5000 pond best gewonnen hooi te koop, te bevragen bij Th. van der Plaauw, Rijndijk, Voorschoten. Xe Koop een Coupé, een Landauer, een Ka geschikt voor groentenkar, en e Stroosnijder, pij J. C, VAN DL, GEEST, Roelofarendsveen. 3 -

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4