S Ï74, MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1412. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc Telefoon 035 Postbus 6. DIT RI.AD VERSCHIJN! ELKEN DAO. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Vrijdag Juni loH De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regel» 0.75, elk» regel meer löcenl Ingezonden mededeelingen van I5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratU bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) l5 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent Mr. H. W. C. de Jong. Wlij hebben gisteren eenige bemerkin gen gemaakt naar aanleiding van de eerste speech van den vrijzinnigen can- didaat voor het Katwijksche Kamerdis trict, Mr. de Jong. Maar wij mogen het daarbij niet laten, daar wij in de gelegenheid zijn den Ka- mercandidaat in eenige trekken voor on ze lezers van kop tot teen ,uït te beel den. Wij willen onzen lezers mr. De Jong voorstellen, zooals hij voor ons oprijst uit de courantenverslagen. In een der verslagen lezen wij: „Spreker meent der rechterzijde den raad te moeten geven, oppositie-partij te blijven, omdat zij van het regeeren geen kaas heeft gegeten." En in een ander: „Spreker verkondigt, dat rechts niet geschikt is voor regeeringspartij." Is hier niet een liberaal aan 't woord, van de onvervalschte, oude verwaand heid? De rechtschen zijn domjpers, mo gen aan den leiband loopen, moeten ver blijven van de staatsruif; wij, liberalen, vormen het intellect, kunnen regeeren, hebben recht op de baantjes. Naar spre kers meening, aldus lezen we verder in een der verslagen, is deieenige partij, die waarborgen geeft, goed te kunnen regee ren, de... concentratie!! BoemNu weten wij waaraan we ons te houden hebben. Ten slotte wees spr. er op, volgens de verslagen, dat de antithese een ge slacht van huichelaars kweekt De huichelaars zijn natuurlijk te vin den, uitsluitend te vinden, aan de rech terzijde van de antithese. Wiat moet het vöor Mr. de Jong toch een ramp zijn onder zoo'n huichelaars-geslacht te le ven, en er (misschien (meermalen in zijn ,ajd>- vocatenpractijk mede te doen te krijgen, 't Is om te verdroogen van verveling en om in te krimpen van ergernis. Mocht er toch eens voor iemand die zóó op de rechterzijde weet af te geven, een ander district openkömen. In Kat wijk heeft hij helaas zoo weinig kans. V O, ja! In 't „H bid.." hangt een schrijver uit Limburg ten genoege der verlichte lezers aan de groote klok, hoezeer in 't Zuiden de eenvoudige plattelanders aan kwakzalvers- en leeken-geneesmethoden hechten. Hij vertelt het sappig, de woor den van een „smid uit een achterstraat je", die verstuikte ledematen in een om mezientje beter masseerde, gewichtig gep noeg achtend om ze letterlijk weer te geven. Daarna laat hij dan een dorps geneesheer optreden, die de methode van den smid „onzin-werk" noemt en meteen den staf breekt over andere staaltjes van kwakzalverij en'onreinheid. „Ik heb ze ook wel gezien, die een etterende wonde dicht dekten met een koolblad. Bij een ander was 't er toch door gene zen. En al beweer je dan, dat je een puist desnoods „genezen" kunt met een blad, een prop papier of een sigaar, als FEUILLETON. Hoe zou zij toen ontsteld' zijn, als men haar gezegd had, dat juist deze plek haar vaderland worden zou, idat zij deze eens met liefhebbende, ja bewonderende blik ken zou beschouwen! En nu, hoe trots liet zij het oog weiden over de wijd zich uitstrekkende velden van het Feld- hauser bezit. En hoe prettig rezen ginds die heuvels, bekroond met het Feldhauser bosch! En de waarheid worde gehul- digd, zij bewonderde niet alleen, maar maakte ook allerhande vernuftige bereke ningen, zooals het voor een moeder van zooveel zonen past Oom Dornick en tante Magna ko men toch morgen ook al, vroegen de jongens thans, nu Landkrons statige bouw zich voor het oog vertoonde. En zij brengen een klein nichtje mee, heeft mama gezegid!, zoo kakelde d'e kleine. En ook 'dien grooten neef, dan zijn we allemaal bij grootvader samen, herin nerde Jo-si. Daar staat grootpa al op den trap, riepen de tweelingen jubelend, het teeken gevend tot een stormloop op graaf Lands- kron, die spoedig moeite had, onder de je de zweer maar zuiver houdt, dan ge^ looven ze je toch niet Wat 'n toestanden, hè, in dat don kere Zuiden. Die Roomschen ook. O, denkt u er zoo over, verlichte le zer? Kijk dan eens rond u in de steden. Waar parasiteeren daar de waarzegsters op en die horoskooptrekkers en hoe die „helderzienden" meer mogen heeten? En hoe komt het dat de „Vereeniging tot bestrijding der Kwakzalverij" alom een vruchtbaar arbeidsveld vindt? En in wel ke noordelijke stad wordt storm geloo- pen op de nog altijd spaarzame badin richtingen? O ja! Juist, nu weet u geen ander ant woord. Zonderlinge denkbeelden op het gebied van gezondheid en reinheid zijn waarlijk geen monopolie van „het don kere Zuiden", waar men bovendien van waarzeggerij en wat daarmede verband houdt verre achterstaat gelukkig bij 't verlichte! Noorden. Ge moet „die Roomschen" niet zoo minachten, want ze bekampen u met uw eigen wapenen. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. pe Bootwerkerswet. De voorzitter heeft haast. Vóór het einde der maand moet de Kamer met al haar werk gereed zijn. "Het is dus blijk baar zijn bedoeling, tegen het eindie der volgende week de behandeling van het stuwadoorswetje te doen afloopen. Voor het sectie-onderzoek van de ontwerpen onderwijs-reorganisatie en het ontwerp strafvordering zullen dan de twee laatste weken van Juni bestemd worden en daar na gaat de Kamer naar huis toe. Maar de Kamer is wat vermoeid van al die zittingsdagen en zoo kon men gisteren- ochtend niet dan een kwartier na het aanvangsuur beginnen. Van de drie door den minister in het algemeen debat als principieel verkeerd afgewezen denkbeelden uit het ontwerp- Talma de eisch van toelating tot het stuwadoorsbedrijf, de instelling van ar- beidsboekjes en de mogelijkheid van overheidsbemoeiing met het bepalen van Zondagsloon is' het eerste gisteren door de Kamer behandeld en wat het 'wezen der zaak betreft aange- n o m e n. Zeker, het amendement van den heer Spiekman, bedoelende de wijziging in den geest van de wet-Talma aan te brengen, vond zoo goed als alleen steun bij de geestverwanten van den voor steller, en een amende men t-v. d. Voort v. Zijp, eveneens ingediend met de bedoe ling om de redactie Talma te herstellen, werd door den voorsteller zelf ingetrok ken. Toch heeft de idee-Talma de over winning behaald. Minister Talma bedoel de immers met zijn eisch van toelating tot het stuwadoorsbedrijf niet een beperking van de bedrijfsvrijheid, maar een maat regel, noodig voor «de administratie. En dat idee ligt ten grondslag aan het door den minister overgenomen en door onstuimige liefkozingen jstaande te blijven. De schaar jongens, wier aantal sinds eenige maanden vijf beliep, had den grootvader, met het oog op de Feld hauser toestanden, reeds nu en dan een heimlijlken zucht gekost. Nu hij. echter zijln dochter zoo gelukkig, zoo fier op haar kinderen, op hem toetreden zag* kon hij niet. anders dan zich hartelijk verheugen. Maar waarom komt gij te voet, kindlief? Bij alles wat ge toch al doet, moest gij je niet zoo vermoeien. Beweging doet mij goed, antwoord de Tiny opgewekt. En ik moet ook zor gen, dat ik niet te dik word een zorg, «die voorloopig nog vrijwel overbodig scheen, want slank als een jong meisje was zij gebleven, en sierlijk, als vroeger het rijkleed, omsloot nu een wandel toilet haar veerkrachtige gestalte. Wij konden de paarden nu niet mis sen, papa, ging zijl, des graven arm ne mend', verklarend voort. Wie hadden er vanmorgen nog werk voor en vanmidi dag moeten ze naar Bruckhoven om Beo- inaiid1 af te halen. Als men maar één span heeft, moet irnen schipperen. Hoe gaat het mama? sprak zij opgewekt ver der. Heeft zij de reis er goed afgebracht? Als de eerste pijnlijke indrukken maar overwonnen zijn, zal 't wel goed gaan. En was alles hier goed in orde? Bernard de Kamer aangenomen amendement van den heer v. Idsinga. Volgens dit amen dement moét elke stmvadoorsonderne ming worden ingeschreven in een regis ter, welke inschrijving niet mag worden geweigerd, wanneer dé onderneming aan de eischen van art. 3 voldoet (minstens één van de hoofden moet ingezetene des Rijks zijn en zij mogen in eenig ander bedrijf óók alleen als hoofd of bestuurder werkzaam zijn). ALGEMEEN GVERZICHT. Uit St. Petersburg wordt verzekerd dat het geheele internationale troepen detachement, dat uit Skoetari naar Durazzo gezon den wordt, uit ongeveer 200 man zal bestaan, circa 40 maa van elke groote mogendheid. De volmachten van den be velhebber van deze expeditie zijn zeer streng afgebakend; deze troepen heb ben slechts voor de persoonlijke veilig heid van den Prins von Wied en zijn gezin, alsmede voor die der leden van de internationale controlecommissie te zorgen, voor het geval de opstandelin gen Durazzo binnendringen. De inter nationale expeditie zal onder recht- streeksch toezicht vah de controlecom missie staan. Op het oogenblik, dat de expeditie te Durazzoj aankomt, moeten de Itiaansche en Oostenrijksdie troe- penafdeelingen zich ^terugtrekken. Aan de expeditie is onvoorwaardelijk verbo den zich met een militair optreden tegen de opstandelingen ini te laten. Onwaarschijnlijk kïriik'i een bericht uit Rome aan de Petit Parisien, waarin ge seind wordt, dat de heerschappij van den vorst von Wied over Albanië nog slechts kort zal duren. De mogendheden moeten er van hebben afgezien om den vorst aan de Albaneezen op te dringen. In hetzelfde telegram wordt gezegd, dat de mogendheden zich reeds bezig houden met een opvolger voor den troon van Albanië te vinden, en wel een Moham medaan. Engeland, Frankrijk, Rusland en Duitschland moeten reeds hebben verklaard niet onwelwillend tegenover een candidatuur van een Mohammedaan- schen prins te staan. De vorst en de vorstin "hebben drie uur aan boord van het Oostenrijksche slagschip Tegethoff vertoefd, het ge heel bezichtigd en er hun bewondering over uitgesproken. Bij hun terugkeer te Durazzo zijn zij hartelijk toegejuicht. Mexico. Blijkens door Carranza ontvangen te legrammen "hebben troepen opstandelin gen, onder bevel van generaal Candido Aquilar, de steden Tantima en Tantoju- ca in den staat Vera Cruz bezet Aqui lar, door Carranza onlangs tot gouver neur van Vera Cruz benoemd, is thans meester' van een groot deel van dien staat. Hij heeft er burgelijke en militaire autoriteiten aangesteld. heeft er mij aansprakelijk voor gesteld Gij hebt overal prachtig voor ge- 'zorgid Hé, daar komt mama aan, die kan het u zelf zeggen, voegd'e hij) «er bij, terwijl de gravin, door de vier neefjies .omgeven, op Tiny toe-ijid:ew Moeder en dochter omhelsden elkaar innig en lang. Eindelijk weer eens hier Lj. O, die herinneringen! duchtte de gravin... Hebt gij in mijn kamer -die twee beelden ge zien,.. Mijn Josi, mijn Oabrieile! Dat was een lieve gedachte van Dornick. Ja, het was een teedlere opmerk zaamheid van hem, zeide Tiny bewogen. De .gravin bracht den zakdoek naar de oogen. Van Dijy zult u pleizier hebben, ging Tiny afleidend voort. Ik vind, dat hij' charmant is gewonden. Hij heeft Ber nard gezegd, dat hij zich in den herfst te Berlijn voor het vaanidrigsexamen voor bereiden wil £ijt gij ook al boven ge weest, moedertje? Hebt gij de kinder kamer gezien, idi-e ik voor Magna's kleine kleuter heb gemaakt? Niets heeft miij zoo'n genoegen gedaan, als dat Magna die vreugde nog is vergund geweest Het is zoo adndig, dat zij eerst hier komt U zult eens zien, wat er op Dornick nog te regelen valt om het na die lange eenzaamheid weder bewoonbaar te ma- ken(, (ging Tiny voort terwijl zij haar President Wlilson heeft naar uit New- York wordt gemeld, het verbod van uit voer van wapenen na ar Mexico her nieuwd, nadat juist een nieuwe scheeps lading wapenen voor de rebellen was verzonden. Blijkbaar wil de president door dezen maatregel vooral Villa tref fen, die groot gebrek aan wapenen heeft. Zou Wilson heusch hopen op die wij ze van Villa te kunnen afkomen? Admiraal Budger, heeft naar Washing ton geseind, dat een Japansch stoom schip, de Seio Maroe, te Salina Cruz is aangekomen met een lading wapenen en munitie, voor Huerta bestemd, het heeft die echter niet ontscheept. Of de los sing door de Amerikanen verhinderd is, vinden we niet vermeld. Het stoomschip Antilla is ónder Cu- baansche vlag naar Tampico oj> weg, met oorlogstuig voor de opstandelingen. De Amerikaansche vloot zal trachten de ontscheping te verhinderen, omdat Car ranza weigert een wapenstilstand te Slui ten tijdens de onderhandelingen te Nia gara Falls. GEMENGD. Verschillende Fransche bladen ge ven van de vermoedelijke samenstelling van het nieuw te vormen ministerie het volgende beeld: Minister-president ien minister van on derwijs, Viviani; justitie, Savary; bui- tenlandsche zaken, Jean Dupuy; binnenl. zaken, Malvy; financiën, Noulens; oor log Messimy; marine, Peytral; openbare werken ,Sarraut; landbouw, Raynaud; handel, Thomson; arbeid, Metin, en ko loniën, Clementel. b— Reuter seint uit New-York, dat de regeerihg der Vereenigdé Staten een wetsontwerp gereed heeft, om de Philip- pijnen onafhankelijk te verklaren. Voor het echter in behandeling komt, zullen met alle Europeesche mogend heden en met Japan, onderhandelingen worden gevoerd over verdragen om de Philippijnen tot onzijdig gebied te ver klaren. In de Spaansche Kamer beeft de republikein Saivatella heden straatbe- toogingen, om het kabinet omver te werpen, aangekondigd, indien de regee ring haar beleid inzake Marokko, het welk gaat tegen den volkswensch, niet wijzigt. Spr. zinspeelt op den invloed eener buitenlandsche mogendheid op de regeering en zegt dat de republikeinen! bij het ontwerp inzake den bouw vani een nieuw* eskader zullen gaan dwars- drijven. Uit een onlangs gehouden volks telling, die echter uit den aard dert zaak wel vrij gebrekkig zal zijn ge weest, is gebleken, dat de bevolking van het nieuwe bij Griekenland gevoegde bied 2.030.000 zielen bedraagt, terwijl volgens de volkstelling van 1907 het overige Griekenland 2.750.000 inwoners telde. Griekenland heeft dus op 't oogen blik in het geheel 4,780.000 inwoners. De Bulgaarsche regeering heeft moeder voorging de trappen op. De gravin volgde haar ondernemende •dochter met dat ontzag, hetwelk haar krachtdadig streven haar altijd had inge- boezemjd1; thans ten minste bewoog zich haar werkzaamheid op een gebied, waar zijl elkaar beter verstomden. Zij hadden intusschen haar doel nog niet bereikt, toen Tiny's oudste reeds met het bericht kwam aangestormd, dat het rijtuig, waarin oom en tante zaten, reeds op den Landskronerweg zichtbaar was. Zjj maakten zich gereed' om de gasten beneden te gaan ontvangen,, toen de graaf met een courant verheugd op Tiny toe trad. Je man zal in een goeden luim zijn. Onze kleine ^Anzeiger" verspreidt zoo juist een exfra-blad, om te melden dat de „Friedengesetz" aangenomen is en het Centrum voor de eerste maal vóór een der wetten heeft kunnen s-temmieni, O, dat is een zegen, antwoordde Tiny levendig. Bernard deelde mij- reedis mede, dat de vooruitzichten voor de wet goed waren. [God geve, dat het in de toekomst zoo blijve. Hoe eigenaardig, idat het juist heden geschiedde, lieden, nu Dornick terugkeert. Uw man heeft reden, trots daarop te zijn; hij heeft het mee helpen be vechten. haar zaakgelastigde te Athene opgedra gen, aan de Grieksche regeering leed wezen te betuigen over de anti-Griek- sche betooging te Sofia. Jiet Sobranje heeft de overeen komst met Roemenië op het gebied van. posterijen jen telegrafie goedgekeurd De benden van den Witten Wolf zijn er in geslaagd, zich door de Chi- neesche regeeringstroepen die hen had den omsingeld, heen te slaan. Zij hebben daarna Mintsjou geplunderd en in band gestoken; ook het zendingsge bouw is in vlammen opgegaan. De zen delingen zijn gered. De regeeringstroepen trachten hun thans den weg naar het noorden af te snijden. Het openbaar ministerie heeft te gen Perugia, die de Gioconda uit het Louvre te Parijs heeft ontvreemd, wegens diefstal met voorbedachten rade drie jaar gevangenisstraf geëischt. Donderdagmiddag zijn twee mari ne-officieren, die een tocht per vlieg tuig deden, bij Southampton in zee ge vallen en verdronken. Diocesaan-Comité der K.S.A. In het gebouw „;Unitas" aan de Prinse straat te 'sGravenhage werd gisteren d«e jaarvergadering gehouden van het dio- cesaan-comité der JC A. in het Bis dom Haarlem, onder voorzitterschap van mr. E. van den Bogaert. Na een welkomstwoord van den voor zitter en het voorlezen der notulen van de 'Oiige vergadering, uraem de secre taris, de heer B. Grobben,, het jaarver slag 1913 uit Na in zijn inleiding te hebben herinnerd aan den voor de re-cht- sche partijen teleurstellenden uitslag der Kamerverkiezingen, gedurende den vori- Jgen zomer, wees de secretaris er op, dat het -comité zijn werkzaamheden, wel ke door de verkiezingsdrukte wel een weinig in 't gedrang waren gekomen, in de wintercampagne wederom krachtig heeft voortgezet. Bijjiet Diocesaan-comité zijn thans 28 plaatselijke comité's aan gesloten. Met algemeene stemmen besloot men aan het Centraal-Bureau der K. S. A. een feestgave van f 25 aan te bieden. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat het batig saldo thans f 817.40 bedraagt. Daarna was aan 'de orde de bestuurs verkiezing, waarbij de heer I. Visser, die aan de beurt van aftreding, doch her kiesbaar was, -met algemeene stemmen werd herkozen. Vervolgens hield de heer mr. P. J. Reymer uit Hilversum, een rede over: „Het wetsontwerp Staatspensioneering van Minister Treub". Met een dankwoord aan den heer Rey mer voor zijn belangrijke rede en een opwekkend woord tot de aanwezige af gevaardigden, sloot de voorzitter daarop de niet druk bezochte vergadering. Men ging naar benedén. De oude graaf, de gravin,, Tiny's vier jongens en Tiny zelf ontvingen de aankomenden, bij het rijtuig. De slanke knaapi idie het eerst uit het rijtuig sprong en op die grootouders toe snelde, was vooral bij de grootmoeder de beste bemiddelaar voor een verheugde ontvangst Het hupsche, door blonde lokken omgeven gelaat droeg de trekken van haar kinderen en vermocht het moe derhart eenige vergoeding voor het ver-" lorene te schenken. Tiny wierp zich met gelijke onstuimigheid als vroeger in Mag na's armen en beide vriendinnen om helsden elkaar innig, terwijl de oude Landskron en Dornick eén warmen hand druk wisselden en de kinderstemmetjes der kleinen zich in de algemeene be groeting mengden. Met het morgenrood! van den vrede komt hij terug. Na langen strijd ook vrede en geluk voor u, fluisterde Tiny, nog vervuld van het zooeven gehoorde, Magna toe. Eigenlijk moesten alle klok ken luiden. iIn mijn hart klinkt een grootsch nooit eindigend rMagnificat, antwoordde Magna innig, en wendde zich tot den graaf, die haar vaderlijk omarmde. JWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1