Uit de Pers. ,67) MAGNA. goedkeuring aan Rijnland werden voor gelegd!, verklaarde dit hoogheemraad schap, alleen idan geen 'bezwaar tegen de vernieuwing te maken, indien eeji grooter doorstroomingsprofiel, in casu van 40 vierk. M„ verkregen werd. B. en W» maakten daaruit op, dat Rijn land, indien het een grooter doorstroom mingsprofiel wenschte, ook wel dé hoo- gere koeten jou betalen, op grond van art, 23 der Algemeene Keur van Rijnland.. .Het antwoord van Rijnland, zoo zeggen E en W:. aan den Raad, heeft hen in hooge mate teleurgesteld, daar dijkgraaf en hoogheemraden art 23 in casu niet van toepassing achtten. "Zij waren echter bereid, aan de vereenigde vergadering voor te stellen, aan de gemeente f 1500 ua't te keeren. Ondanks alie pogingen van B). en W;., bleven dijkgraaf en hoogheemraden on wrikbaar. In hooger beroep zien E en Wj. niet veel heiL De gemeente zal zich nu een hoogere uitgave van f1700 moeten getroosten» Met het oog op id'e kosten va.n het maken der nieuwe plannen enz. en mogelijke tegenvallers, is het echter veilig, den be trekken post met f2500 te verhoogen. In dien geest doen E en Wj. aan den Raad dan ook een voorstel. Vaststelling Kohier Plaatselijke directe belasting. Onlangs hebben en 'Wj. Idle opmer king gemaakt, idat, nu in het vervolg ter berekening van het zuiver inkomen der belastingschuldigen geen aftrek van het bedrag van den aanslag in de vermogens-, bedrijfs» en personeele belasting meer zou zijn toegestaan, voor 1914 het gemiddeld heffingspercentage zou bedragen onge veer 4.86 pet. en het vermenigvuldigings- cijfer ongeveer 5u48 pet. Nu het primitief kohier is vastgesteld, blijkt, dat de opmerking van E en W» vrijwel juist was. Blij de gemeentebegrooting voor 1914. is d'e opbrengst der plaatselijke directe be lasting geraamd op f470.434. Na aftrek van 'de vermoedelijke ontvangst der sup- pletoire kohieren en van het forensen kohier en na verhooging van het daarna verkregen bedrag met een som wegens verlies voor kwade posten, zal het te heffen bedrag f477.155,70 bedragen. Bi/Xeen*vermenigvuldigingsc5]fer 1 zooi de opbrengst der belasting bejdragen f 86.893,64. Teneinde derhalve een hoo gere opbrengst van ongeveer f477,150,70 te verkrijgen, moet men het vérnrenig- vutdigingsoijfer vaststellen op 5,5. Het gemiddelde heffingspercentage van het belastbaar inkomen bedraagt dan 4.879. Op grond daarvari stellen B|. en W|. aan den Raad voor, bet kohier der plaat selijke belasting over 1914 vast te stellen tot een bedrag van f 9.779.690 en het ver- menigvuldigingscijfer op 5,5. Verbetering van den Lagen Rijndijk. In Febr. 1913 werd' in handen van E en Wl gesteld een. verzoek van het dag. bestuur van den Algem. Ned,. Wielrijders- bond, Toeristenbond voor Nederland, om over ||ie gaan tot vernieuwing van d'e bestrating van den Lagen Rijndijk tus- schen de grens der gemeente en de Spanjaarsbrug. Mede als gevolg van dit verzoek werd op de begrooting voor 1914 een bedrag van f2600 uitgetrokken voor de herstra ling van dien Lagen Rijndijk tuiSsChen de Driftsloot en de Spanjaards brug en den aanleg van een rijwielpad van' de Span- jaardsbrug tot nabdj de Zjjlpoortsbrug. Van het uittrekken van dezen post werd aan den Bond bericht gezonden, waarop een tweede adres volgde. In 'dit adres geeft het dag. bestuur van <fcn Bond te kennen, dat die voorgenomen verbetering van idle bestrating niet vol doende kan worden genoemd. Adressant geeft idaarom in overweging, alsnog te willen besluiten tot vernieuwing van de verharding van den Lagen Rijndijk tus- schen de Z|ijlpoortsbrug en de Spanjaards- brug over jde volle breedte. Ter tegemoet koming in de hooge kosten, die met de vernieuwing van Id'en weg, die gedeeltelijk buiten de grens der gemeente gelegen is, gepaard gaan, wil de Bond te zamen met de Kon. Ned. Automobielclub een bijh drage van f300 geven, terwijl hij tevens mededeelt', aan de gemeenten Alkema de, Leiderdorp, Woubrugge en Koudekerk verzocht te hebben, even eens een bijdrage in de meerdere kosten aan Leiden aan te bieden, aangezien het ook voor haar ingezetenen van belang is> dat de Lage Riijndijk een betere verhar ding verkrijgt. Naar aanleiding van dit nader ailres if de verbetering van de bestrating van den Lagen Rijndijk opnieuw onder de oogen gezien. Met de commissie van Fabricage zijn E en Wi. daarbij tot de overtuiging gekomen, dat door den aanleg van het rijwielpad wel een belangrijke verbetering zal verkregen wonden voor het verkeer per lüjwiel, doch dat daardoor het ver keer voor gewone voertuigen en automo bielen in het geheel niet wordt gebaat Tegen ^lgeheefe (vernieuwing van den weg blijven echter financieele bezwaren be staan, terwijl de door den Bond voorge stelde steenslagweg niet alleen kostbaar in aanleg en onderhoud zou worden, doch boyendien hier niet zou 'voldoen. De in uitzicht gestelde financieele .steun heeft E en ,W|. ook niet kunnen bewegen voor te stellen tot een algeheele ver betering over te gaan. Reeds is ge bleken, dat de 'buitengemeenten hiervoor niets gevoelen en de in uitzicht gestelde som van f300 is te klein, om de schaal ten gunste van volledige vernieuwing te doen overslaan. Intusschen (komt bet Jhen ivoor» (dat groo- tendeels aan de wenschen van den Bond zou kunnen worden tegemoet gekomen, wanneer besloten wend de veldkeien, die beoosten kie grens der gemeente worden aangetroffente vervangen Idoor de ourthe-keien, 'die zich in den rijweg op den Lagen Rijndijk binnen de grens der gemeente bevinden, en in plaats van die ourthe-keien nieuwe klinkers op den rij weg te leggen. Het rijwielpad .zou dan kunnen vervallen. Door deze verandering wordt natuurlijk in de eerste plaats het groot en snel verkeer gediend, ,doch ook net verkeer per rijwiel zal er van kunnen profiteeren. De kosten zullen door deze wijziging volgens opgave van den directeur van gemeentewerken niet stijgen boven de dp de begrooting uitgetrokken som van f2600, en zij geven den Raad daarom in overweging goed te 'keuren, dat de op de begrooting uitgetrokken gelden tot een gezamenlijk bedrag van f 2600 worden be>- steed op de zooeven aangegeven wijze en hen te machtigen van een en anuer rmede- deeling te doen aan het dag. bestuur van den Algem. fvled. Wjelrïjjdersbond. Gemeentelijke Credietbank. De Vereeniging van Nedl. Gemeenten, waarbij ook Leiden aangesloten is, heeft het voornemen opgevat xeen gemeente lijke credietbank op te richten en zich tot her gemeentebestuur gericht om haar te willen meededen, of Leiden bereid is tot de oprichting mede te werken, en zoo ja, voor hoeveel aandeden zijxlan zou willen deelnemen. Die commissie van financiën juicht het plan tot oprichting der bank toe, omdat h. i, door deze in het leven te roepen instelling op weinig kostbare wijze in de behoefte aan kasgelden, uitgifte van lee ningen enz. zal kunnen worden voorzien, terwijl ook- het uitzetten van gelden k deposito er door zeer wordt vergemakke lijkt en aan de gemeenten een deel der gemaakte winst zal ten goeie komen. Ook B. en Wi. 'komt het voor, dat de oprichting der bank zeer in het belang van de gemeente zal ^jn. Zij stellen daar om den Raad voor, in de vanwege de Ven. v. Nedj. Gemeenten op te richten gemeen telijke 'credietbank deel te nemen voor 30 aandeden ad f 1000 (recht gevende op 9 oprichtersbewijzen), waarop bij de uit gifte 10 pet. zal worden gestort. Geen Schoonheidscommissie. In de raadsvergadering van' 24 April 1913 werd in handen van BL en W. ge steld een adres van Ide Vereeniging tot bevordering (der |Bouwku|nst alhier, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd om Tweede Blad, bèhoorende De Leidsche Courant van Woensdag 27 Mei no. 1405 KAMEROVERZICHT. TWEEDE?, KAMEKi. jye Bp ot Werkers wet. De heer Biertl'inigi is stil van het tooj neel verdwenen, en minister Treub heeft zijn plaats ingenomen. Meer dan twee maanden hebben cie belastingwetten mi nister BertHing voor het voctlichtf gebouw den en hem gedwongen de discussies teaanhooren, inplaats van te lei den. Nu is de Kamer begonnen met de Stuwadoors- of Bootwerkerswet. De Voorzitter der A. R. Kamerchib, de heer v. d. Voort van Zijp heeft een begin; gemaakt met de algemeene beschouwin gen. De Loge en de Concentratie. De Tijd schrijft: „De Fakkel" komt nog eens terug op den invloed, die de loge heeft uitge-» oefend op de samenstelling der concen tratie en erkent, dat baron Van Wijn bergen, over dit onderwerp sprekende, met de bewijsstukken in de hand, het recht had, uit de uitlatingen van. de lo- giezijde de co'nclusie te tr- Eken, dat de Juni-Verkiezing een triomf voor de vrij metselarij bcteekënde', Dit is de zoovee Me uitlating van vrij zinnige zijde, dat de lbge een politie ke machi is, waarmede rekening, moet gehouden worden. Merkwaardig is, wat *De Fakkel" zegt over de vrijmetselarij en de publieke zaak. Zij houdt zich „overtuigd, dat de loge vooral in Isttreken, waar het cleri- calisme, in welken vorm ook, de vrijheid Yan bandelen bedreigt, mienigen dienst aan die vrijheid heeft bewezen". Maar het blad maakt tegen de vrijmetselarij het bezwaar, dat alleen de ingewijden weten wie leden ziijn. „De Fakkel" had duidelijker kunnen wezen, want die ingewijden zijn zelVe*.., ook weer ledende loge js een geheim zinnig gesloten gezelschap, en wat dë heeren onderling bespreken eh uitvoe ren, komt slechts een hoogst enkelen keer als „,bi) ongeluk" aan het licht. Dat dit voor vrijzinnigen, die niet bij de loge zijd aangesloten, onbehagelijk is, is te verklaren, en „De Fakkelgeeft aldus haar ongerustheid te kennen „De geheimzinnigheid maakt, dat ,het, zonder dat de publieke opinie, zonder dat andere belanghebbenden, 'daartegen kunnen waken, mogelijk wordt, dat» on geweten, de vrijmetselarij de geheele po litiek beheerscht, of dat de een of an dere loge alle baantjes, alle publieke functies, met voorbijgaan van anderen, aan de „vriendjes" uitdeelt. Wlij beweren niet, dat dit gebeuren zou, maar zeg-l gen, dat het mogelijk is.' Ook» een so-' c.iëteitsclub, ook een politieke vereeni- jging, ook een bepaalde familie .kunnen hetzelfde beproeven, maar dan ziet, dan Weet iedereend^t het gebeurt, kan men erop wijzen, ertegen waarschuwen, ver der voortgaan -onmogelijk maken. Het kan zijn, dat geheimzinnigheid in dit opdicht wenschelijk, verdedigbaar ook is in streken, waar het clericalisme den scepter voert, en zonder dien stillen steun de niet-riericalen van allen invloed, alle benoemingen, verstoken zouden blij- V|eii". W|ij hebben hierin, zegt de T ij d, niets .toe te voegen, maar zullen deze gewichtige verklaring als bijlage voegen bij onze verzameling „Gr,aag op B'aaiE tjes". - STaTEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER. Vergadering w. Plnsd/tg 26 Mei yerv Na overneming van de drie kleine amend ementen-fTydenian door de regee- "FEU ILL ÉTON. Het- 1rnijn zusters eenig kin dl, klaagde de oude weder. En hij is altijd zoo goed voor mij geweest Als hij zoo ziek ligt, kunt gij misschien zijn hart. nog tot het geloof voeren. Ach, tante, al'die hoop heb ik sinds lang opgegevenmisschien heb ik eens in mjjn liefde te- zelfbewust daarop ge rekend. Daarom heeft God mijl mijn onmacht getoond. Nu verlang ik niets anders dan mijm plicht te doen, al het overige aan den Heer overlatend...... Wilt gij voor mij bidden?. Voor ons? voegde ziji er met eenigen aandrang bij, de handen der oude met kussen over-, dekkend, De reis is anders zoo erg niet als gij denkt, tante» In negen of tien dagen is men over en ontelbaremen- schen maken Ide reis ieder jaar. Gij zult spoedig en dikwijls een brief hebben. Gij zult de oude niet meer vinden, als gij terugkomt 'Maar gij zult mijn zegen hebben!ui... Kom hieri. Haar oude, magere handen legden zich op Magna's hoofidi, terwijl haar bevende lippen een gebed uitspraken. Breng hem ook een groet van zijn de tante. Zeg hem, dat ik hem dank ring worden alle artikelen van het wets ontwerp pp de jRaden van Beroep aan genomen. De lednidsterruming wordt be paald' op heden. De Kamer gaat daarna over tot de behandeling van de Bootwerkers- wet, waarbij de Voorzitter in over weging geeft in het geheel geen alge meene beschouwingen te hopdenp of d'eze zeer algemeen te honden. De heer Van der Voort van Zijp (A. iR.) begint een algemeene beschou wing te houden die hij heden zal voort zetten. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De Raad' dezer gemeente vergadert op Donderdag 28 Mei, des namiddags te 'üwee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van inwoners der ge meente, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor den tijd an twaalf maanden, tot leden of plaatsvervangende leden in de stembureaux, voor de verkiezing yan le den van de Tweede .Kamer der Staten- Generaal', de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. 2e. Benoeming van een Voorzitter van het Biestuur van het Gemeentelijk' Wierk- l'oozenfonds (aftredend Mr. P. E. Briët). 3e. Bienoeming van vier lieden van hét Biestuur van het Gemeentelijk Wierkloo- zenfonds. 4e. Benoeming van een lid der Com missie voor het Stedelijk Museum1 „de Lakenhal". 5o. Bienoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de -school der 3e klass.è No. 1. 6e. Bienoeming van eene hoofdtonder- Wijzeres aan de openbare bewaarschool' in het EÜsabethsJiof. 7e. Verzoek van .Mej. Wl van der WiaaI's-Rolloos om bestendiging in' de betrekking van Stads-vroedvrouw. 8e. Staat tot wijiziging der begroeiing, dienst 1913, van de Gemeentelijke Bank- van Leening. 9e. Voorster tot Wijziging der begroo ting, dienst 1913, ten behoeve van de meerdere kosten van het drukken van den nieuwen Catalogus van het Stede lijk Museum en van ,de kosfen van den Armenraad. 1-Oe. Voorstel' tot Voldoening van een 2 tal onbetaald gebleven rekeningen over 1912, uit den post „Onvoorziene Uit gaven" voor 1913. Ile. Voorstel' tot verhooging van eeni- ge posten der begrooting, dienst 1913, waarvan de raming te laag is gebleken. 12e. Voorstel tot ingebruikgeving van de bovenvertrekken en de binnenplaats van de Commandants woning in het voor malig Invalidenhuis aan de Vereeniging: „Biuitenbedrijf". 13e. Verzoek van N. D. Smits om1 wijziging van de bij het uitbreidings plan aangegeven rooilijn op den Zijl- singel'. 14e. Voorstel tot deelname iti de door de Vereeniging van Nederllandschë GeJ meenten op te richten niaajnilooze ven nootschap, genaamd „Gemeentelijke Cre dietbank". 15e. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in.de gemeente Voor hout door de Leidsche Ellectriciteitsr- fabriek. 16e. Voorstel tot het aangaan van een 'overeenkomst met het Rijlk inzake de beschikbaarstelling van de Idioten af- deeling „Voorgeest"^ ten behoeve van het onderwijs in de psychiatrie en de neurologie aan de Rijks-Universiteit te Leidei). 17e. Verzoek van dë Leidsche Stu denten Roei vereeniging „Njord" ter be koming in eigendom van een gedeelte van het perceel, gemeente Oegstgeest, Kad. bekend onder Sectie E no. 537. 18e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de meerdere kosten van vernieuwing der Driegatenbrug. 19e. Verzoek Van den AHg. Ned. Wael- rijdersb'ond, Toeristenbond voor Neder land, om (alsnog te besluiten tot ver-I voor al zijn goedheid; mijn eerste gebed daarboven, als God mij in genade aan neemt, zal wezen, (dat hiji tot zijn Zalig maker en Zijln heilige Kerk moge terug- keeren. Dat behoeft gij hem echter niet te zeggen. D'enk ter maar aan als ik er niet ...eer ben en gij «recht gelukkig zijt Magna weende. LV. I In een der voornaamste ziekenhuizen van de Amerikaansche wereldstad, lag 'sinds weken een kranke, die, uit het Zuiden komend, een nistkoorts medége- bracht Ihad, jdie :eerst veronachtzaamd was en hem toen ter neder had geworpen. Een ziekenzuster vervulde stil haar taak in de ziekenkamer. Sinds de koorts der kranke voor eeni- ge dagen verlaten had, was de verple ging niet zwaar, daar de patiënt blijk baar slechts naar rust verlangde en bo vendien zijn wenschen steeds met de grootste hoffelijkheid kenbaar maakte. Toch vermocht de zuster voor den ücranke geen hart te hebben, daar hij noch een hartelijk woord noodig had noch daarvoor toegankelijk scheen. Ook sprak hij geen wensch of verlangen naar iemand uit, bij een vraag daarnaar had hij den dokter waarlijk kort afgewezen. De zuster herinnerde zich, dat hij ge durende zijn koortsaanvallen nu en dan den naam eener vrouw uitgesproken had, nieuwing van de verharding van den La gen Rijndijk tus'schen de ZijHpoortsb'rug en de Spanj^ardsbrug over de volle breedte.- 20e. Verzoek van de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst inzake de goedkeuring der gevels van op te richten gebouwen en de instelling van een z.g. Schoonheidscommissie. 21e. Vaststelling v,an het Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1914. Benoemingen. Ter vervulling van de vacatures, welke zi/len ontstaan in het bes.fcuur van hc(t G meentel'ijk Werkloozenfonds tengevol ge van de periodieke aftreding der hee ren lo. A. J. van Achterberg, C. H, Kuuw, J. Bots en C. Laterveer bieden Bt. en WL de volgende dubbeltallen aan le. A. j. van Achterberg en P. Otfo, 2o. C. H. Kouw en A. P. Houps, 3a J. Bots en Mr. A. Tepe, 4o. C. Lateri' veer en M. S. van Polanen. In verband met de vacature in de Commissie voor het Stedelijk Museum ontstaan door het eervol ontslag, ver leend aan den heer D. Hartevelt, biedt de Commissie de volgende aanbeveling aanprof. dr. L Knappert en Mr. J.. Th. C. Virul'y. B. en W.. stellen yoor, om mej. W. van der Wjaal'sRolloos wederom voor drie jaar in hare betrekking van Stads- vroedvrouw te bestendigen. B. en Wl bieden den Raad voor de benoeming van een onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan .de openbare la gere school der 3e klasse No. 1 alhier, ter voorziening in de vacature, welke is ontstaan, tengevolge van het met ingang van 16 Mei j.ll verleend ontslag aan den heer G. de Boer, de volgende aan beveling aan: lo. F. Reindersma, on derwijzer met verplichte hoofdakte aan eene O. L. school te Enschedé; 2o. H. F. du Pon, onderwijzer aan de O. L( school 3e klasse, No. te Leiden3o. R. de Jong, onderwijzer aan de O. U school te Tjalleberd. Ingevolge het bepaalde bij artikel 3 der verordening, van den 13en Mei 1869 bepalende het personeel (aan de openbare bewaarscholen in deze gemeente ver bonden, bieden E en W|. de volgende voordracht aan voor de benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de open bare bewaarschool in het Elisabeths-hof, ter vervulling van de vacature, welkë den Hen Juli a.s. zal ontstaan, tenge volge van het met ingang van dien da tum aan Mej. J. C. Rosskopf verleend eervol'ontslagl|o. Mej. E. C. Ets1, hoofd der Nutsbewaarschool te Vlissingen 2o. Mej. J. C. Baars, hoofd der Nutsjbe- waarschool te Aalten; 3o. Mej. A. van Vreeningen, hoofd eener freyvaarschooiH te Dokkum. 4 De Driegatenbrug en Rijnland. Nadat aan den aannemer, belast ge weest met den aanleg van werken voor •die H. E. Si. M., was toegestaan de Drie gatenbrug in den Zijldijk gedeeltelijk af te breken en daarnaast een tijdelijke brug met grootere doorvaartwijdte te bouwen, hebben E en |W|„ nadat zij tot dë slotsom waren gekomen, dat de brug niet alleen in haar ouden toestand moest worden hersteld, maar dat de vernieuwing dier brug dringend noodzakelijk was, den aan nemer ingevolge raadsbesluit tegen be taling van f450 ervan ontheven, orn de brug weer in haar ouldien toestand te herstellen. De vernieuwing zou 'dan in 1913 kunnen plaats hebben, terwijl dë gemeente zoolang de hulpbrug in gebruik kreeg. Nadat de vergunning tot het hebben van een hulpbrug, inmiddels ten nam,e der gemeente overgeschreven, was afge- Loopen, verlengde Rijnland de vergunning, o,p voorwaarde, dat de iDiriegatenbrug vóór 1 Febr. weder volledig moest zijn hersteld, terwijl de provincie o.a. als voor waarde stelde, dat de brug zoo spoedig mogelijk weer in den vorigen toestand moest worden teruggebracht. De [Raad stond hiervoor een bedrag van f4800 toe. ,Toen nu het plan van d'e nieuwe brug, waarvan (d'e afmetingen ge lijk waren aan die van de bestaande, ter doch het scheen meer in toorn dan in liefde geweest teftijn. Hdj had dan steeds op haar verwijdering aangedrongen. Nu lag hij meestentijds stil droomend op zijn legerstede. IWiaaraan dacht die eenzame man, wiens haar reeds grijs was, alhoewel hij daar voor de jaren nog niet had; die een zoo levensmoede trek in 't aangezicht had; wiens gesloten mond een zoo bitterej uitdrukking had, dat hij gewis met geen toekomstdroomen zich meer bezighield? Ondanks zijn blijkbaar gunstige levens omstandigheden, boezemde deze zieke der zuster toch meer medelijden in, dan anderen, die aan haar zorgen waren toe vertrouwd. En toch moest die zieke heer zichzelf toegeven, dat hij juist tot die weinige gunstelingen van het geluk had behoord, wier levensbaan van het begin af ge- effend en wel bewaakt was. Als eeni'gi kind was hij steeds het middelpunt van alle denken en streven zijner moeder ge weest; hem kwam naar het inzicht der moeder alles toe, wat het leven groot en schoon maakte. Zijn voortreffelijke ja ren hadden hem zijn kindsheid en jon- gelingsja'ren licht gemaakt; hij wist, dat hij wat kon praesteeren, als hij wilde, i Rijk, schoon, geacht, door de gunst van het lot gedragen waarom bevond hij, graaf Dornick, zich thans in den bloei van zijn mannelijken leeftijd moe de, werkeloos, zonder doel in den vreemd de? Hij had ook deze jaren geheel naar believen kunnen leven. Hij had in alle streken gezworven, had' hier nietsdoend gedroomd, was ginds door ijverige stu diën terug gehouden, had elders in on ontgonnen streken jachtavonturen nage jaagd. Menig schoon uur was hem ge worden waarom thans zoo onbevre digd Herdacht hij met zekere bitterheid zijn pioeder, die hem vergoodde, die zijn Wil dacht te stalen terwijl zij hem al de (hinderpalen uit den weg ruimde; die zijn geluk dacht te verzekeren terwijl' Zij hem gewende, slechts zich zelf te zoeken, hem als ideaal hoogstens eer gierigheid voorhield. Zelfs de godsdienst had hem niet met zijn voorschriften en vorderingen perken gesteld, welke zijn moeder immers voor hemoverbodig hield. Slecht in een en kring was hem de bewondering onthouden, had men hen* op hoogere idealen gewezen. Bernard Behrenberg was hem mogelijk juist daar-, om enghartig voorgekomen. Het meisje met de bruine vlechten haar had hem pok' nooit den tol der verafgoding betaald. Daarom was het hem eens een zoo zoete triomf geweest, dat'zij, juister zij hem) haar hand en haar wil bood den wil, dien hij gedacht had te kunnen leiden, en die zich trots dat zoo sterk betoond, had? Bracht die vrouw haar levensgeluk voor een beginsel ten offer? De gedachte aan die andere, welkq eenigen tijd zijn geest had terug gehou den, die hem, ora haar schijnbaar vrij grootsche streven een ideaal geschenen iiad die gedachte hield hem nietj meer terug. En als haar beeld hem al eens voor den geest kwam, wendde hij zich daarna vol afkeer af het was zoo aangenaam, zich zoo bedrogen te hebben. i Hij maakte zich daarbij zoo gaarne diets, dat hij aan zich zelf genoeg had, En als nu en dan eens een gedachte aan huis bij hem opkwam, als het zeldzame geval intrad, 'dat zijn zelfgevoel wankel de, hij zich buigen wilde, dan zag hij IMagna in haar uitbarsting van .opge wektheid op het terras en zij had hem waarlijk niet noodig. Dit waren wellicht de oogenblikken waarin zijn aangezicht een zoo harde uit drukking toonde, dat zijn zuster er hetj hoofd over schudde. 1 Sinds Dornick zich beter gevoelae, had hij1 zich de couranten laten brengen, om zich wat te verstrooien. Hij had ze Vervuld gevonden van de keuze van den nieuwen paus! (Wordt vervolgd»)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3