Woensd:iji BUITENLAND. BINNENLAND. 5e «Harganj» No 1405. Bureau OUHG 54, tKIIJEN. Interc Telefoon 035 Postbus ft DIT Rl AD VP.RSC) II |N I EI.KP.IM DAG UIT< iF.7< INDF.RD ZON- FN FEESTDAGEN DF ABONNF.MFNTSPKIIS hiMlra.itfi mét OPA IMS POLIS Ongevallen-verzekering en het OHILLIJS TRFRRl) ZONI)A<ISBLwnoi Leiden 0 cent per week 1.10 per kwartaal bi| onze agenten 10 cent per week, 1.3^ per kwartaal Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met OeTllustreerd Zondagsblad 5 cent 23^ Mei 101». Dt AMVP.Rl'ENTIFPBI|5 bedraagt mn 1—5 regel» 0.75. elke regel meer ISceni ingezonden mededeelingen van I5 regel» 1.50, elke regel meer 30 cent. mei gratie bewijsnummer Hij contract aanzienlijke korting. Groote letter» naat plaatsruimte. Kleine AdvertentiSn gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen nandels-advertentiin) 1—5 regel» 25 cent. Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regel» 50 cent Iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Evenredige Vertegenwoordi ging- ,Die uitslag der Bielgische Kamerver kiezingen zij ons leerzaam, nu ook bij ons te lande de Evenredige Vertegen woordiging nadert Reeds is het verslag van de Staatscom missie voor de „E. V.", vergezeld van' vijf wetsontwerpen met memoden van toelichting, aan de Koningin aangeboden. Natuurlijk l eteekent dat nog niet de spoa dige invoering van het stelsel, maar we gaan er dan toch heen. En dan is het goed, duidelijk op te merken, hoezeer ook bij een evenredig kiessysteem, politieke acties onzerzijds noodzakelijk blijft Er is wel eens gezegd!, dat „E. V,." en 't wend als grief ertegen aange voerd de partijverhoudingen zou doen verstijven en zoodoende het politieke le ven dooden, maar België leert het tegen deel. De uitslag der verkiezing was er nu toch een achteruitgang in aantal zetels der irechtsche meerderheid. Oelukkig was de achteruitgang niet on rustbarend. De katholieke bladen wijzen er in alle kalmte op, dat de meerderheid van 16 stemmen, bij de verkiezingen van 1912 behaald, een onverhoopt maximum was, dat noodzakelijk eens moest dalen dat de rechtsche meerderheid vóór 1912 slechts 6 stemmen bedroeg, en dat het getal 12, diat hunne huidige meerderheid aanwijst, dus nog zéér bevredigend mag worden genoemd. Hoe dit intusschen wezen moge en welke de oorzaak der schommelingen moge zijn, in ieder geval blijkt de nood zakelijkheid het kruit droog te houden, ook bij een evenredige vertegen woord U ging. Geen inslapen bij de gedachte: we krijgen nu onze competente portie, want het ontwaken kon dan wel eens een ont goocheling zijn. Aizoo: onze propaganda blijve leven- fciig, ja zij er nu bovendien al op ge richt, onze kiezers góed van aard, wer king en consequenties der evenredige vertegenwoordiging te doordringen. ALGEMEEN OVERZICHT. Albanië. Het is onmogelijk om uit de tegenstrij dige berichten uit Durazzo zich een hel der beeld van den toestand te vormen. Tot nog toe is er over de gebeurtenissen) die aanleiding hebben gegeven tot de in scheping van den Mbret op de Misurala geen enkel' vertrouwbaar bericht tot ons gekomen, schrijft de lbN. R. Cf' ,W.ant zoowel de Oostenrijkers als de Italianen hebben belang bij' een bepaalde voor stelling van zaken, en de Frnnsche en Engel'schc dagbladcorrespondenten doen aan ententepoütiek, zijn er dus op uit, om den tpestand in Abauië, 'de schepping1 van Oostenrijk en Iiarlë, zoo treurig mo gelijk voor te stellen. Zij willen gaarne B- wijzen, dat die schepping op een al- jgeiieele mislukking uitgeloopcn is en door dat streven zijn hun berichten wel licht sterk gekleurd. Daarom is het waarschijnlijk1 ook toe te schrijven, dat Dr. Dillon, de bekende correspondent van de „Daily Telegraph"' de schuld van het gebeurde op de Nej derlandsche officieren 'werpt, die naar krachten tot de vorming van den Aüba- nccschen staat hebben bijgedragen. De Nederlandsche officieren zijn de ejmige Europeanen, die zonder eenige politieke bijbedoeling in het belang van Albanë werkzaam zijn. Reeds die omstandigheid maakt het onwaarschijnlijk, dat de voor stelling, door dr. Dillon en eenige van zip Italïaansche collega's gegeven, juist zou zijn. Echter is het op zichzelf reeds geen verblijdend feit, dat eqn dergelijke voorstelling in het buitenland' wordt ver spreid. 1 Van belang is daarom wat de Italiaan- sche minister van buitenlandsche zaken, bi San Giul'iano, in de Kamer over Al banië heeft medegedeeld. Hij zeide n.ï. dat de toestand eischt nauwlettend toe zien van Italië, dat nooit zal kunnen toestaan dat het evenwich(tf in de Adria- tische Zee tot zijn nadeel gewijzigd wordt. Die Minister kan niet in details treden betreffende de gedragslijn, welke de regeering in deze volgen zalhij geeft een overzicht van de laatste onlusten welke een sociaal en agrarisch karakter dragen en voortvloeien uit het verzet der Muzelmannen tegen de gevreesde overheersching van de Christelijke min derheid in het land. Di San Giul'iano zeide vervolgens dat de toestand donker blijft. De onderhan delingen zijn moeilijk, omdat de leiders der opstandelingen zich verbergen en het bijna onmogelijk is met de onwetende ongedisciplineerde massa te onderhan delen. De toestand in Albanië leidde tot le vendige ged'achtenwissclingen tusschen Oostenrijk' en Italië waarvan de resulta ten zijn le. Oostenrijk en Italië willen de consolidatie .van den ^Albaneeschen Staat en de handhaving van het gezag van den Vorst, de recente gebeurtenis sen kunnen de reeds genomen besluiten, Epirus betreffende, niet wijzigen2e. Oostenrijk en Italië zullen zich inspannen de interventie van hun legers te vermij den de ontscheepte detachementen zul len zoo. spoedig mogelijk teruggeroepen worden3e. zij zullen de zending van detachementen van internationale troepen naar Durazzo aanvaarden wanneer alle mogendheden er in toestemmen4e. aan de internationale controle-commissie zal gevraagd worden doeltreffende steun aan de Albaneesche regeering te verschaffen 5e. conform hun overeenkomsten zijn Oostenrijk en Italië geenzins van plan zich in de binnenl'andsche aangelegen heden van Albanië te mengen. De Minister zeide vervolgensWij heb ben vertrouwen in de medewerking van alle groote mogendheden om' de taak Van Oostenrijk en Italië in Albanië te verlich ten. Die medewerking zal1 eerstens bestaan in net zenden van een Internationaal' korps naar Durazzo. Naar het heet zal een Engelsch bevel hebber aan het hoofd van deze troepen worden geplaatst. Behalve Rusland, Oos tenrijk en Italië moet ook Frankrijk zijn toestemming voor het plan hebben gege ven. De beslissing van Engeland ont breekt nog, maar is waarschijnlijk spoedig te wachten. Opmerkelijk is hetgeen de nieuwbe noemde Albaneesche gezant te Wieenen, Sure ja bei Vlo ra, die Zaterdag te Wiee- nen aankwam, omtrent den toestand opj merkt. Ook hij acht. den toestand zeer ernstig, maar volstrekt niet hopeloos. De zaak is, dat de vorst niet over een voldo'ende militaire macht beschikt. De door de Nederlandsche officieren geor ganiseerde gendarmerie is niet voldoen de. Zij was groof endc el's voor Epirus noodig, maar het geheel'e land heeft troe pen noodig en de gezant meende, dat Albanië die voorloopig niet kon leveren en men dus tot vreemde hulptroepen zijn toevlucht zou moeten nemen. „De Ne derlandsche officieren I bbcn uitnemend werk verricht en giftan hiermede voort, doch hun aantal' ,is te gering". De ge zant ziet in dc bewering vooral1 een pa- nislamitische en hij -• van oordeel, dat Essad pasja het Molumedaansche fana tisme heeft weten te cxplojteeren. Er kan, meent de gezant, geen rust komeiii indien niet minstens 5000 man vreemde troepen naar Albanië komen. Ook zou het noodig zijn dat een internationale controlecommissie het beheer van heit l'and pVerneemt. Dc beweging in ;Middem- Albanië is een Mohamedaansche, vijan dig tegen de vreemdelingen, maar niet anti-christelijk. „Ik geloof' zeide Sureja bei, ,.dat er geen gevaar bestaat voor het leven van vorst Wilhelm1; hij moet zich echter sterft toonen on mag Durazzo niet weer verlaten. De opstandelingen zijn niet zijn persoonlijke vijanden, maar principieeie tegenstanders van een chris telijke dynastie. Deze opvatting van Su reja bei dekt dus wel de opvatting om trent het dubbelhartig spel van Essad. Het (Deensche 'Heercnhuis beraadslaag de over een interpellatie betreffende maatregelen tegen de Deensche agitatie in Noord-Slëeswijk. En in antwoord op deze interpellatie verklaarde minister president Bethmann-Holhveg, dat hij nooit erkennen zal dat de toestanden in Noord-Sleeswijk ten deele ten gevolge van de agitatie tegen het Duijtsche we zen thans overbevredigend zijn. Maar even beslist moest de minister verkla ren, dat de regeering deze agitatie trachjt te onderdrukken en met alle kracht streeft naar de bevordering van den Diuit- schen geest. De regeering heeft alle te harer kennis gekomen ^gevallen bij de Deensche regeering metjiiadruk ter spra ke gebracht. Deze zorgde er voor, dat er verbetering kwam. Op dezelfde wijze zal ook voortaan worden gehandeld. Ik deel, zeide de heer .Von Beihmann-H.ol'l- weg, in den wensch van den Deenschen minister, naar vriendschappelijke betrek kingen met den buurstaat, maar bij geen der verantwoordelijke personen bestaat eenige twijfel, dat eeu chauvinistische woeling de vriendschappelijke betrek kingen der beide staten moet verstoren. Aan dc politiek in de Nordmarken zal worden vastgehouden en 'deze politiek is er in de eerste plaats op gericht de provincie economisch eh cultureel voor uit te brengen, maar tevens ook om óp krachtige wijze de tegen het Duitsche volk gerichte agitatie te bestrijden. Moe deloosheid zal in den strijd niet tot de overwinning voeren, die kan alleen ver kregen worden door de vestiging van de overtuiging, dat de; droom van een vereeniging van Sleeswijk met Denemar ken nimmer zal' kunnen worden verwe zenlijkt. (Levendige toejuichingen). GEMENGD. Prins Oscar de vijfde zoon van het Duitsche Keizerpaar is .verloof'd' miet gravin Ina von Bassewitz. ,De familie von Bjassewitz behoort tot zeer ouden Mecklenbuigschen adel. Die vader der bruid, graafi Carl von Bases- witz-Levetzow, staat als staatsminister, minister van burtenlandisciie zaken en mi nister van de aangelegenheden van het Kon. huis, zoowel als president van den ministerraad aan het hoHd der regeering van het groothertogdom 'Mecklenbung- Schwerin. De bruid werd op 26 Jan. 1888 in Luestow in Mecklenburg-Schwerin ge boren. Prins Oscar van Pruisen, kapi tein van het le garde-regiment, zag den 27en Juli 1888 in het Marmerpaleis in Potsdam het levenslicht Sinds eenigen tijki reeds was be paald, dat president Poincaré dezen zo mer een bezoek aan Petersburg zou brengen; de datum was echter nog niet vastgesteld. Thans wordt bericht, dat de tsaar den president heeft uitgenoodigd op 20 Juli te komen en in plaats van drie dagen, zoo als aanvankelijk het plan was, vier idiagen aan het Russische hof te vertoeven. Poincaré zal nu op 16 Juli a_s. uit Parijs vertrekken. Op de terug reis zal hij zich naar Kopenhagen be geven, om het bezoek van den koning en de koningin van Denemarken te be antwoorden. Na een bespreking tusschen den Engelsch en gezant en den Nederland- schen chargé d'affaires met Blryan werd aan de overheid te Tampico de meder deeling gezonden, dat de drie mogend heden, die de bijeenkomst bijwoonden, niet zouden toestaan, dat de petro- leumbronnen, idie behoorden aan vreemdelingen, in handen kwamen van individuen* die profiteerden van dc ge dwongen afwezigheid der rechtmatige eigenaars, om ze in bezit te nemen. De tsaar van Rusland is voor nemens naar Roemenië te gaan. De offi cie use „Indé pen dance Roumaine" schrijft, dat Roemenië de grootste waarde hecht aan 'de vriendschap van het naburige Russische rijk. In Constantza, waar de ontmoeting van keizer Nikolaas en koning Carol zal plaats hebben, wonden reeds grootsche toebereidselen voor de ont vangst van den tsaar getroffen. De Doema heeft gisteren het wets ontwerp over de toelating van de P o o 1- sche taal in het zelfbestuur van Polen met 87 tegen 71 stemmen verworpen. R. K. Patroons in het Bloembollen- bedrijf. Maandagmiddag werd in het gebouw Sit. Bavo, te Haarlem, een algemeene vergaf dering gehouden van den Dioc. Bond van R. K. patroons in het Bloembollen- bedrijf. De heer F. J. Eldering te Over- veen, had den voorzittershamer ter hanc^ genomen. Na de vergadering geopend te hebbenj heette de voorzitter allen welkom en deelde mede', dat de Z.Eerw. heer rec tor J. Wl. Borsboom, uit Haarlem, door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem was benoemd tot geestelijk adviseur van den nieuw opgerichten Bond. De voorzitter heette den Eerw. heer Borsboom als zoodanig welkom ,en sprak de beste wenj- schen uit voor een aangename en pro'- ductieve samenwerking. De vergadering stemde door applaus met deze woorden in. Mededeeling werd gedaan van een in gekomen schrijven van den heer v. d. Schoot, uit Hillegom, dat hij zijne be noeming tot voorzitter van den Bond; niet aanneemt. Verder deelde de secretaris mede dat de Bond op het oogenblik bestaat uit 15 afdeelingen, n.l. de afd. Beverwijk; Bennebroek, Heemskerk, Heemstede, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwij- kerhout, Oegstgeest, Overveen, Sassen,- heim, Vogelenzang, Voorhout, Warmond en Wassenaar. Te zamen tellen deze afj- deelingen 344 patroons, werkende met 1283 arbeiders. Ter vergadering waren alle afdeelingen vertegenwoordigd met een stemmenaantal van 578. Aan de orde werd gesteld de verkie zing van een eersten voorzitter, wegens, het bedanken van den heer v. d. Schoot. Bij eerste verkiezing werd de heer F. J. Eldering, te Overveen, gekozen met 524 van de uitgebrachte stemmen. De heer Eldering dankte de vergade ring voor het in hem gestelde vertrou wen en nam de benoeming aan. De afd. Heemskerk had een voorstel ingezonden om, met het oog op de be palingen in het huish. reglement, wat betreft de arbeidsvoorwaarden der werk lieden, naast den R. K. Dioc. Bond van Bloemistpatroons, een R. K. Tuinders- bond op te richten,-onder verschillends leiding, maar met nauwe samenwerking. De voorz. deelde namens het hoofd bestuur mede, dat het nu nog niet gei- wenseht geacht werd eeu splitsing in den Bond te brengen, doch kon niet an ders dan toejuichen, als een R. K. Tuin,- dersbond werd opgericht. Gaarne zal het hoofdbestuur dan daarmede samen wer ken. In dezen geest zal aan de afdeelingj Heemskerk bericht worden. Ten slotte sprak de Z.Eerw. heer rec tor Borsboom zijn ingenomenheid uit met zijn benoeming tot adviseur van den Bond en hoopte op een krachtige, nu% tig*e samenwerking van beide zijden. Hierop sloot de voorzitter de verga dering. Noord-Brabant en de Alg. Bond. De centrale R, K. kiesvereeniging in het 'district Zevenbergen heeft besloten toe te treden tot den Algem. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. Verder heeft de vergadering het dagel. bestuur in overweging gegeven, zoo mo gelijk stappen te idoen bij de overige nog niet aangesloten idistrictskiesvereenigin.- gen ir. Noord-Brabant om eveneens aan te sluiten. Katwijk. Door de S1.D.A.P. is thans In het di strict Katwijk definitief candidaattfgesfel'd de heer F. de Miranda, die de candi^d^q-/ tuur heeft aanvaard. Stuwadoorswet. Door B. en W. van Rotterdam is het volgende adres verzonden jaan de Tweede Kamer; „Geven met verschul'digden eerbied te kennen B. en W^ der Gemeente Rotter dam, dat zij in 1909, door den toenmaligen Minister van Landbouw, Nijtverheid en Handel daartoe in de .gelegenheid ge steld, hunne opmerkingen en bezwaren hebben kenbaar gemaakt tegen het toen in voorbereiding zijinde ontwerp voor eene stuwadoorsweti dat zij thans onder hunne aandacht ziep gebracht een nota, door hunne ambt- genooten van Amsterdam' pver het ge wijzigde ontwerp tot uwe vergadering gericht dat verschillende van de bezwaren, in die nota tegen de thans aanhangige be palingen, uit den aard der zaak -dn niet mindere mate gelden voor [Rotterdam 'met ■baar belangrijk scheepvaart- en transito- Vefkeer; dat ondergeteekenden, ter voorkoming van het ontstaan der opvatting, alsof het tegenwoordig ontwerp in zijne gevolgen voor Rotterdam zonder bedenking zou worden geacht, zich verplicht rekenen, voor het van de zijde der hoofdstad aan gevoerde we!' zeer de aandacht van uwe Kamer $e vragen. KORTE KRONIEK. Op de aardewerkfabriek van de Société céramique te Maastricht, hebben ongeveer 50 vrouwen het werk gestaakt, waardoor 200 mannen niet werken kon den. Daardoor hadden er nogal ongere geldheden plaats, waarom de hulp der politie ingeroepen werd. Het heeft Z. H, den Paus behaagd mej. Dorothée van B|eugen,k presidente dier Bossche Derde Orde, te decoreer en met de eeremedaille Pro Ecclesia iet Pontifice. Uit Stad e,t Omgeving. LEIDEN, 27 Mei. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. 'Gisteravond vergaderde de afd. Lelden van bovengenoemden ibojtd in de Sint- Jozefsgezellenvereeniginigp N,a opening den Chr, groet door den 2en voorzitter, den heer J. J. Vermeulen, en lezing der notulen, werd medegedeeld, dat op een herhaald verzoek aan de Jozefsge- 'zellenvereeniging, om vermindering van contributie voor de leden der vakvereeni- ging afwijzend was beschikt. Uit de ver gadering werden adressen van patroons opgegeven, aan wie een verzoek zal wor den gericht om invoering van den vrijen Zaterdagmiddag. In behandeling kwamen een viertal voorstellen voor ide ejy, bonds vergadering, ifioor J_eiden in, te [dienen, alle betrekking heblbienidle op het orgaan en het fonds voor uitkeeriiig bij werkeloos heid!. Eén voorstel werd verworpen, de drie andere, nL om het orgaan om de 14 dagen te laten verschijnen, om dit even eens in handen van een uitgeversfirma te stellen en om adspdrant-leden op 17- jarigen leeftijd tot het werkeloosheids- fonds te laten toetreden, werden aange nomen. De heer /Hu Lomberi, lid der af- deeling, hield vervolgens cene zeer bloei ende toespraak over het onderwerp „Lc- vensstlrijd", waarin hij den strijd van den mensch tegen de wereld en de kwade hartstochten schetste, doch tevens wees op de genadegaven (van ions Hl Geloof ipm in dien strijd te blijfven staan. Spreker sichetste vervolgens den strijd tusschen geloof en ongeloof, den strijd op maat schappelijk en stoffelijk .terrein, den ar beid, hier van ons geëischt'. den strijd tusschen goed en kwaad in de organi satie, om ten slotte 'de leden op te wekken, bij allen s'trijd en bij alle leed en stormen trouw hunnen plicht te doen en daarvoor den zegen van God te ver werven. Na een 'dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Vereen, van Ned. Arbeidsbeurzen. Onder voorzitterschap van den heer ,De Vooys, hoogleeraar te Delft, werd (heden in de Stadsgehoorzaal alhier de algemeene vergadering van Niederland- sche Arbeidsbeurzen gehouden. Uit het jaarverslag bleek o. m. dat het aantal aangesloten arbeidsbeurzen thans 20 bedraagt Eindhoven en Heerlen traden tot de vereeniging toe. Daarente gen bedankte 's-Hertogenbosch, wegens dc a.s. opheffing der Bieurs 'Het Rijk vergoedde, 'evenals de vooin- jgaande jaren, dc kosten der gevoerde intercommunale telefoongesprekken, ten bedrage van f 521.—. De reorganisatie der arbeidsbeurs te Oberhausen bracht in het financieel be heer ingrijpende wijzigingen, doordat de positie van den directeur in vast verband is gebracht tot de veneenigingw IDeze beurs is een onderdeel geworden van de Vereen, vanned. Arbeidsbeurzen. In Juni werd de beurs lid van het „Rhei- nische Arbeitsnachweisverband" te Keu len en in Januari 1914 ook van die te Münster, waarmede een niet te onder schatten succes is bereikt., 2269 aanvragen kwamen in behande ling, waarvan 975 pilaatsingen tot stand kwamen. Behalve in Januari en Februari en in de drie laatste maanden van het jaar, ontving de beurs van de arbeidge- vers, waarmede zij in connectie stond, voldoende aanvraag om de zich meldende werkzoekenden te plaatsen. De gezamenlijke beurzen verleenden dit jaar ten behoeve van uitgezonden werklooze Nederlanders 713.40 Mark aan voorschotten, waarvan de beurs te Ober hausen 447.32 Mk. weder incasseerde. Het "Rijk verleende aan de beurs te Oberhausen in 1913 een subsidie van f 6000.— Deze verslagen werden goedgekeurd. Tot voorzitter werd gekozen prof. J. P. Vooys en voor de dagelijksche lei ding tot 1917 werd aangewezen de Ar beidsbeurs te 's-Gravenhage. Op voorstel van het bestuur werd be-

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1