Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 23 Mei no. 1402 Het Roomsche Meifeest. Morgen zal' door de afd. Leiden v. d. Ned. R. K. Volksbond de uitvaardiging* van de Encyclliek „Rerum N ovarium" op grootsche wijize herdacht worden. Im mers, de verschijning dezer Encycliek was een goedkeuring en een aanmoedi ging tevens van den in dien tijd pa^ opgerichten Ned. R. K. Volksbond, la het dan niet yaji zelf sprekend, dat de herdenking van dit feit. door 'die organi satie op grootsche wijze Wordt herdacht De uitvaardiging dezer Encycliek 'ge- scheidde naar aanleiding, ©enerzijds van de slechte toestanden, waarin de arbei dende stand gedompeld was, tengevolge van het practisch toepas.sen van de li berale beginselen op oeconomisch ter rein, anderzijds van de vetkeerde midde len die werden aangewend, om den ar beidersstand uit zijne slechte positie te verlbssen door hem idealen voor te hou den, waarvan èn de verwezenlijking zelve èn de middelen om tot die verwezenlij king, te komen, sl'echts tot nadeel wan de arbeiders konden strekken. Daarom, omdat de uitvaardiging dezer Encycliek van zoo'n groote beteekenis was voor de R. K. arbeidersbeweging, viert ieder Roomsch georganiseerd arbei der deze van harte mede. De R. K. arbei dersbeweging is op het ©ogenblik in hare volle ontwikkelingsperiode. In den groot en ©economisch en worstelstrijd on zer dagen is onze iR. K. Vakbeweging een macht, waarmede door ieder reke ning moet worden gehouden. Tegen de steeds driester en driester optredende sociaal-democratie vormt zij een macht, die vooral bij oeconomische conflicten het duidelijkst naar voren treedt, tferwijl zij van den anderen kant, voor het verkrij gen Van een meier Wenschwaardig bestaan voor den arbeidenden stand, het oecono misch liberalisme in zijin hartader aan valt. Zoo staat daar onze R. K. Vakbe weging, fier heffende haar vaan, strij dende voor de hernieuwing onzer maat schappij in Chrisfel'ijken geest. Maar wat heeft de Ned. R. K. Volks bond uit te staan met de R. K. Vakbewe ging? Ieder, die eenigszins: op "de hoogte is met de ontwikkeling van onze arbei dersbeweging, weet, dat de Roomsche vakbeweging ontsproten is uit den Ned. R. K. Volksbond, de oefenschool van alle Roomsche arbeiders,actie. Daar ook vinden, zooals in andere algemeene ver- eenigingen, arbeiders der verschillende Vakken, hun gezamenlijke belangen be hartigd, belangen ten nauwste verband houdende met hunne zedelijke en gods dienstige vorming. De Ned. R. K. Volks bond het middelpunt der Sociale Actiel De Ned. R. K. Volksbond met zijn vele onderafdeelingen, de stuwkracht der ver bonden organisaties, in dat lichaam saam'- gebracht. De Ned. R. .K. Volksbond de vormschool onzer arbeiders voor den strijd in de komende dagen! Kortom, de Ned. R. K. Volksbond is, het lichaam, de t bron Van (ajUe actie en ontwikkeling! Daarom is het zoo groot?ch schouw- spel wanneer Wij morgen die Mentallen Roomsche mannen in .het openbaar zien i uitkomen voor hun Katholieke beginse len wanneer wij hen zien voorbijtrekken - voorafgegaan door ontplooide banieren - met het kruis in top. Wie zien in die - mannen, de strijders voor onze Moeder de H. Kerk, de baanbrekers voor een ge- t zonde sociale actie, de mannen, op wie voor een deel onze hoop is gevessfigd n voor de toekomst. I n Voor de toekomst! Wat zal de toe- 5 komst ons brengen 1 De voortdurende ontwikkeling dei groot-industrie met haar j voor velen niet gunstige gevolgen, de steeds stijgende ontevredenheid onder de arbeiders, aangevoerd en aangewakkerd - door de sociaal-democratie en de z.g. moderne vakbeweging doen ons voor de toekomst niet veel goeds hopen. l Doch gelukkig, tegenover de sociaal- democratie cn haar aanhang, tegenover het liberalisme op economisch terrein, i tégenover deze beide geweldige machten wordt een weermacht gevormd, waar-, van de voorhoede reeds het aantal ,van 55.000 heeft bereikt. Deze weermacht gevormd uit de 5 Dioc. Volks-' entWlerk- tiedenbonden, ondersteund door de .„wan hoop" der sociaal - democraten, de Roomsch Katholieke Vakbeweging met haar 40.000 man, groeit met den dag. Sterk in wezen, sterk in aantal, wint zij dagelijksch meer vertrouwen onder de Roomsche arbeiders. En geen wonder. De dagelijksche praktijk leert den arbei-» der, dat alleen door kalm cn bezadigd op treden wat voor hen te bereiken valt. Maar bet is ook in het belang van den patroon wanneer een katholieke vak- vereeniging inplaats van het socialistische eenigen invloed in het bedrijf uitoefent. Immers het einddoel Van beide is| zoo geheel ui teen loopend. Strijdt de ^Katho lieke vakbeweging voor lotsverbetering met het behoud van den tegenwoordige™ maatschappijnorm, de moderne of socia listische vakbeweging is van oordeel dat alleen wanneer het privaatbezit zal zijn verdwenen de arbeiders een menschwaar- dig bestaan zullen hebben. Laat dan toch het volk begrijtp'en welk een inacht in de toekomst de vakbewe ging ten goede of ten kwade zal kunnen o. kkelenl Het is in het belang onzer geheele samenleving dat deze ten goede is! En wanneer morgen uit tientallen kelen het strijdlied weerklink van Roomsch arbeiden en s.trij'den, van Roomsch-Zijn in leven en sterven, juicht en jubelt dan mede, Volksbonden. Weet dan, dat achter u staat een leger van meer dan 50.000 maneen leger dat bereid is te strijden voor de eer van God en Kerft, Vorstin en Land. Leden van den Ned. R. K. Volksbond, kent morgen als één man uw taak. Nie mand verzuime aan den optocht dee I te nemen. Dan zal de dag van morgen weer nieuwe strijders brengen in het leger der Katholieke arbeidersbeweging. Dan zal' de dag van morgen vele lak sere strijders vormen tot vurige» Dan zal1 vja.n 'den dag van morgen weer 'nieuwe kracht uilgaan voor de groei en bloei der Room sell e arbeidersbeweging van Leiden en Omstreken. Leden van den Ned. ;R. K. Volksbond viert morgen feest 1 Viert op waardige wijze het feest van de herdenking Van de uitvaardiging der En cycliek „Rerum Novarum'". J. A. DE ZWART Jr. De Week in tiet Buitenland. De afloop der verkiezingen in Frank rijk zal voor het ministerie geen aanlei ding zijn, ondanks de geruchten, om af te treden, want de jongste stembus strijd heeft zijn radicale meerderheid niet alleen niet verminderd, maar zelfs ver sterkt. Het kabinet Doumergue heeft zich van den beginne af tot taak gesteld het overwicht van de radicale meerder heid te verzekeren en de nieuwe Kamer verkiezingen te leiden. En toch houden de geruchten van het aftreden van Dou mergue en het daarmede gepaard gaande aftreden van het geheele ministerie aan. Wat mag wel de reden zijn? Een po litieke zet om alle rechtergroepen bij een te brengen. Met grond mag betwij feld worden of deze hoop verwezenlijkt zal worden. Wiat dan wel? De finan- tiën? Ja, de oude Kamer heeft de be grooting niet afgedaan niet alleen, maar tevens een deficit van ongeveer 600 milr lioen francs achtergelaten. Maar daar over is tijdens de verkiezingen niet ge rept, doch moet nu in voorzien wor den Maar hoe? Caillaux is uit het Kabi net, intrigeert nu wel mede, doch heeft weinig kans om in het kabinet opgeno men te worden. Of zal de aandacht af geleid worden door een aanval op den President der Republiek, zooals in een artikel in de Figaro niet onduidelijk is te kennen gegeven. Het zijn en blijven raadselen, totdat de nieuwe Kamer met Juni bijeen zal zijn en dan nog kan het geruimen tijd duren voor het blijkt welke richting de meerderheid uit wil gaan. Veel goeds zal het voor de Katho lieken niet brengen, want het verdrijven der geestelijken uit het retraitehuis te Kamappes zou dan zeer zeker niet heb ben plaats gehad. Het is uiterst moeilijk uit het men gelmoes van berichten wijs te worden, over hetgeen in het nieuwe werelddeel aller aandacht trekt, n.I. de bemidde lingsconferentie te Niagara Falls. Heet te het gisteren nog, dat men van de on derhandelingen, weinig succes verwacht te, thans komt het bericht, dat de kan sen op welslagen boven verwachting zijn gestegen. Oh!, de bekende medewerker van 'de „New York Herald" heeft n.I. den Braziliaanschen gedelegeerde te Ni agara Falls geïnterviewd en deze heeft hem gezegd, "dat de onderhandelaars aan vankelijk van meening waren geweest, dat er 90 kansen op de 10Ü waren, dat de onderhandelingen tot niets zou den leiden, terwijl het thans onder de bemiddelaars vaststaat, dat de kans op succes buitengewoon groot is. Bovengenoemde correspondent vernam tevens, dat de gedelegeerden van de A B C-mogendheden een schema van hun bemiddelingsvoorstellen hebben voorge legd aan de andere gedelegeerden en dat de Amerikaansche met die^voorstellen zeer ingenomen waren en aan de regee ring te Washington tot aanneming ge adviseerd hebben, terwijl ook de Mexi- caansche afgevaardigden ze in beginsel hebben aangenomen. Of het waar is, zal de eerstvolgende weken wel blijken. Weekpraatje. Gisteren hebben Koning Christiaan en koningin Alexandrie van Denemarken als gasten van onze Koningin den Neder- landschen bodem betreden om eenige dagen in ons midden te vertoeven. De eerste ontvangst geschiedde, gelijk be hoort in de hoofdstad. Daarna had, he den, het bezoek aan Rotterdam plaats en nog voor den avond leidde Hare Majes teit hare Gasten naar Den Haag, waar zij in het Koninklijk Paleis hun intrek zullen nemen, om eerst Maandagochtend de residentie te verlaten. Tusschen De nemarken en ons land hebben steeds nauwe vriendschapsbetrekkingen bestaan Het waren b.v. onze zeehelden, v. Was senaar van Obdam en De Ruyter, die Denemarken hebben beschermd tegen den Zweedschen koning Karei X. Van het eens zoó machtige Deensche rijk, waartoe o.a. ook eens Zweden en Noorwegen hebben behoord is nu overgebleven een grondgebied, dat onge veer even groot is als ons land, maar met nog niet de helft van ons getal in woners, en met een veel kleiner, onbe duidend koloniaal gebied. Ook op het gebied van het landbouwbedrijf heeft Denemarken veel ^an Holland'te-danken. Dat b.v. de Deensche boter op de Euro- peesche markt zulk een goeden naam heeft, mag wel voor een groot deel worden toegeschreven aan Hollandsche voorlichting. Wat Denemarken ook, he laas, met Holland gemeen heeft, is de onderdrukking der Katholieken, die ech ter bij ,onze noordelijke Vrienden veel fel ler dan bij ons tot in de vorige eeuw is doorgezet. Nog in de vorige eeuw be- >nden er de strengste bepalingen tegen het belijden en verspreiden der Katho lieke leer. Gelukkig echter valt ook bij de Denen in de laatste tientallen jaren een krachtige opleving van de Kath. Kerk waar te nemen; het getal Katholie ken groeit gestadig aan. Zoo breekt de bestrijding der Kath. Kerk ten slotte af tegen de rotsvaste waarheid. Dat ondervinden ook heden ten dage )piie lilliputters in ons land, wier wapen-arèenaal gevestigd is in het huis van leugen en laster. Hoe ïs het toch mogelijk, dat het concentratie-bureau niet inziet, dat het zichzelve compro mitteert door iemand als het Kamerlid professor Eerdmans uit te zenden om hier e.i daar een spreekbeurt te vervullen. Deze heer heeft zich [toch door zijn moei- 1 ijk te qualificeeren strijdwijze tegen de Katholieken bijl alle wei-denkenden on mogelijk gemaakt. Op Hemelvaartsdag, de vrijzinnige landdag is hij weer door de concentratie als pion naar vo ren geschoven, en heeft natuurlijk weer zijn waarschuwende stem verheven tegen het clericalisme. Dat is de vijand, de vijand van de verdraagzaamheid. Zou die verdraagzaamheid echter niet vei liger zijn "bij de „dericalen", dan bij hen, die zoo „verdraagzaam" zijn ab soluut onjuiste voorstellingen te debi- teeren, en deze, ook als die onjuistheid zonneklaar is aangetoond, toch vol te houden? 'tIs bekend, wat den heer Eerdmans, enkele dagen geleden in de Tweede Kamer is overkomen; een door hem tegen den oud-minister Heemskerk openlijk geuite beschuldiging, werd op afdoende wijze weersproken door nie mand minder dan den tegen woo rdigen premier, minister Cort v. d. Linden. Maar ydc hoogleeraar achtte het toch niet noodjg cm iets te rectificeeren, noch om zijn ongelijk te bekennen. En dat durft dan smalen op anderer onverdraag zaamheid! Kom, laten wij er maar niet verder over praten, en liever den wensch uiten, dat onze Volksbonders te Leiden mor gen, bij de jaarlijksche viering van het Encycliekfeest, fier voor hunne beginse len 2ullen uitkomen. Zoo'n encycliek viering is heel mooi, maar ik wil toch eens even wijzen op iets wat nog veel, veel mooier is én voor de Volks bonders én voor de andere Katholieken, en dat is het aandachtig lezen, het be- studeeren van de encycliek „Rerum No varum", om dan nauwkeurig overeen komstig dien Pauselijken zendbrief te kunnen handelen. Men vergete dit toch niet bij alle feestvreugde. JAN. BINNENLAND. Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. De heden te Utrecht gehouden ver gadering van den ALgemeencn Bond van R. K. Kiesvereenigingen werd door den voorzitter, mr. -dr. D. 'K. P. N. Kooien, geopend met de volgende red-e: Mijne heeren, leden van de Volksver tegenwoordiging en afgevaardigden der aangesloten kiesvereenigingen, het resul taat der Juni-verkiezingen van het vorig jaar is voor de ontwikkeling der constitu- tioneele verhoudingen ten onzent alles behalve verblijdend. De sfrijld tegen de rech terzijde werd van links aangebonden door de drie partijen, geconcentreerd op het program van 16 Nov. 1912; daarin werden opge somd al de maatregelen, waaromtrent zij het eens waren geworden, met weglating zooals later bleek Van datgene, waaromtrent eenheid niet ie verkrijgen was geweest, met name van maatregelen voor de landsdefensie. Na de eerste stem ming gingen alle concentratie-mannen, ■die in herstemming kwamen op één na onder het Cauidijfosrfie juk der sociaal democraten door: het geheele land vist nu precies wat van de concentratie te wachten was, wanneer rechts het onder- spat dolf; en in plaats dat na den slag de concentratie de plaatsen achter de groene tafel innam, is opgetreden een kabinet, dat los staat van de partijen. De in idle Tweede Kamer gekozen leden der concentratie hebben geweigerd' op) zich te nemen de verantwoordelijkheid voor een nieuw te vormen kabinet; het opge treden ministerie heeft wel verklaard links te zijn en dus te verwachten den steun 'dier linkergroepen, maar de concentratie als zoodanig heeft geweigerd de verant woordelijke ministersposten in te nemen is 'feitelijk tot niets meer gebondende beloften, in het concentratie-program af gelegd, hebben alle waarde verloren. Bij! verschillende gelegenheden hebben we dan ook reeds kunnen bespeuren, dat ieder der drie partijen haar eigen kant uitgaat èn o)p 'het punt der- defensie èn op dat der belastingen; we zullen het wederom zien wanneer het wetsontwerp op de bedeeling der ouden van dagen aan de orde komt en wanneer de Grond wetsherziening op het punt van het kies recht behandeld wordt, Een politieke strijd1, als dezen zomer gevoerd', waarbij allerlei elementen zich verbonden om aan het leven van een gehaat kabinet een einde te ma ken, mag niet udtioopen op een wei gering, wanneer diezelfde elementen geroepen worden om de open plaatsen irv te nemen. Men heeft van links moeten weten, dat de concentratie alleen nooit op 5)1 zetels kon komen; 'ckt men zonder de sociaaldemocraten geen meerderheid kon behalen; alvorens zoo hoog van den toren te blazen, had men, in plaats van in het program af te geven op een hersen schimmig einddoel, zich liever moeten overtuigen, of voor het meer nabijle doel op hulp kon gerekend' worden. Tenzij waar is, wat gefluisterd wordt, dat de concentratie gehoopt had!, dat de recht- sche partijen bij de herstemming wel zouden adviseeren op haar te stemmen ter wering van de sociaal-democraten. Maar dis men zulk een hoop koestert, dan moet men niet den strijd voeren op eene wijze, .die de .drie partijen van rechts zonder eenige onderlinge afspraak als uit één mond heeft doen adviseeren onthouding waar het gaat tusschen een ooncentratie-man en een sociaal-demo craat Een liberaal, die zich nederig buigt voor de eischen der sodaal-democratetv kan niet verlangen van dezen onder scheiden te woriien. Het is intusschen een bedroevend feit dat de overstelpende propaganda die in het voorjaar van 1913 van de overzijde is gemaakt, er in geslaagd is menige stem aan de coalitie te ontroven en aan de zegenrijke werking van het kabinet- Heemskerk een einde te maken. Na ja ren moeizam'en arbeid door Minister Tal- ma en de rechterzijde was een comK pl'ex verzekeringswetten tot stand geko men, waarschijnlijk met gebreken, zoo- al's aan ieder menschenwerk kleven, maar toch van enorm bel'ang voor de Neder- landsche samenleving: ontijdig viel de drager der in die wetten belichaamde gedachten. Hij viel mét het gansche 'ka binet, omdat een aantal kiezers niet prin-l cipiëel' genoeg waren, om de drogrede-i nen der tegenstanders te doorzien. ?*t Antwoord lijkt zoo eenvoudig, wanneer men den arbeider vraagt: -wat hebt gij liever, een pensioen op uw 65ste jaar van f 2.50 of f3, waarvoor gij geen cent betaalt, of Verzekering im'ede tegen dc ge volgen van den ouden dag inet verplichte premiebetaling? Of a.ls men den kleinen ambtenaar voorstelt: wat kiesjtf gij: ver-i hooging van het tarief van invoerrechten waarvan misschien wel' anderen profitee- ren, maar gij, met uw klein, vast salaris, nooit voordeel', alleen nadeel kunt onder vinden, of directe heffingen, waarbij de kleine inkomens worden verschoond Wianneer men dan bedenkt, hoe de agenten van bui tenia ndsche huizen hun afnemers hebben opgezet, dat zij bij aan neming van het tarief duurder zouden moeten inkoopen, dan is het ten slofte verklaarbaar, dat eenige duizenden, het algemeen belang voorbijziende voor het eigen belang, zooals hun dat werd Voor gehouden, op de tegenpartij hebben ge stemd, althans; hun stem' aan de coalitie hebben onthouden. Oedane zaken nemen gjeen keer: J'aat ons middelen beramen, opdat onze kie-J zers zich althans geen tweeden keer la ten 'spannen voor de zegekar der link- sche partijen!. L I - 1 I Onze organisatie is, in haar kern voor treffelijk. In iedjer kiesdistrict, waar de Katholieken ook maar iets beduiden, is een centrale löesvereeniging, die, behalve in de groote steden gevormd wordt door tal vau locale onderdeelen. In bijna iede re provincie is een provinciale „Blond, waar, hetzij de pentralen alleen, hetzij met de lokalen verbonden zijn. Al moge juist zijn de bewering, dat de provin ciale bonden in ieder geval de lokale kiesvereenigingen moesten toelaten, ten einde ieder dorp in de provincie te t>mJ Vatten, al moge vorming van nog meer lokale vereenigingen in de lijta liggen, in haar kern is onze organisatie gezond. Wlelnu, laat van haar dan ook de noo- dige kracht uitgiaan: laat men niet om hulp opzien naar een centraal lichaam, dat juist, omdat het centraal is, te ver Van alle verwijderd is, om die hulp te verl'eenenmaar laat men zelf in eigen kring de vereischte propaganda maken Laat men het voorbeeld: volgen van de Zuiid- en Noord-Hollandsche Bonden, die ieder jaar een of twee groote vergade ringen houden, waarheen van uit iedere gemeente de plaatselijke leiders opgaan, om zich op de hoogte te houden; laat men het voorbeeld volgen van een dis trict als Amsterdam III, waar een pro paganda is gevoerd, boven mijn lof verheven. De Provinciale Bonden zijln de aange wezen lichamen, nu en in de toekomst oin voor de geheele provincie het oen- traalpunt te vormen; de cent ral en en de lokalen moeten die actie levendig houden, de deuren wijd geopend voor alle katho lieke kiezers, voorlichting schenkend en dringend om in te gaan,. Laten wij zorgen, M. H-* om gereed te zijn, wanneer op het meest onverwachte oogenblik misschien de 'krijgstrompet ge stoken wordt, laten wij niet uitstellen tot morgen, wat heden nog kan worden ver richt, opdat van onze partij die kracht in 's land's belang uitga, die er met reden van mag verwacht worden. Groote Sociale Cursus voor Voormannen d r R.K Vakbeweging. Gelijk bekend is, is door het Cen traal Bureau voor de K. S. A., in over leg met het R. K. Vakbureau, een groote cursu9 van 3 !w eken georganiseerd, spe ciaal voor de voormannen in de vakbe weging. Het eerste gedeelte, twee weken om vattende, werd in ;t vorig jaar gegeven. Thans zal van 15 tot 27 Juni het tweede deel, wederom twee weken om vattende, gegeven worden. Het programma luidt: Maandag 15 Juni: De Katholieke Kerk en de Sociale Quaestie; Dinsdag 16 Juni: Staat en Arbeiders vraagstuk. Woensdag 17 Juni: De Wet op het Arbeidscontract. Donderdag 18 Juni: Taktjek en lei ding bij Werkstakingen. Vrijdag 19 Juni: Arbeidswet, Veilig heidswet. Zaterdag 20 Juni: Woningwet, Ge zondheidswet. i Maandag 22 Juni: Sociale Verzekering. Dinsdag 23 JuniZiekteverzekering. Woensdag 24 JuniOngevallenverze kering. Donderdag 25 JuniInvaliditeits- en Ouderdomsverzekering, Staatspenrionee- ring. Vrijdag 26 Juni: WerfcToosheidverze- kering. Zaterdag 27 JuniOemeente en 'Arbei dersvraagstuk. Bovendien worden in de middaguren behandeld: De Raus; Heiligenveree- ring; .Kapitaal en Kapitalisme; Interest en Woeker; fWiss(el- en bank wezen Vrijhandel en bescherming. De avonden zijn gewijd aan practische oefeningen, vooral .hierin bestaande, dat aan een der deelnemers wordt opgedra gen, om in bijzijn van den cursusgever het 's morgens behandelde onderwerp in den vorm eener rede nog eens te behan delen, waarbij dan de anderen gelegen heid hebben tot debat en vragen stellen. Gelijk voor het eerste gedeelte van dezen cursus zal' ook voor het tweede gedeelte ervan slechts een beperkt aantal deelnemers worden toegelaten; hóóg st ens dertig. De deelnemers moeten zich verbinden, dit tweede gedeelte ge heel mee te maken. Alleen om zeer dringende redenen mag een voordracht verzuimd worden, na vooraf gevraagd verlof. Hoewel deze cursus in hoofdzaak voor de voormannen in de R.K. Vakbeweging gegeven wordt en daarom voor dezen gratis kunnen ook andere personen als toehoorders worden toegelaten tegen betaling van f5..(Een mopie gelegenheid voor Katholieke Studentenl) Men moet zich vóór 1 Juni a.s. aan melden bij het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden, in welks gebouw* ook dit tweede gedeelte zal worden ge geven. Land- en Tuinbouw. HILLEGOM. Op de gisteren gehouden veiling van in het gewas te veld staande narcissen-, darwin- en andere tulpenbloenif- bollen noteerden we de volgende prijzen Bicoior Victoria (enkele narcis) gemiddeld per 5 'bedden f75; Ajax Princeps (enkele narcisgemiddeld per 10 bedden f35* Cam- pernelle Regulosus (enkele narcis; per 10 bedden gemiddeld JF 2 5fSir Watkin '(enkele narcis) gemiddeld per bedden f65; Gol den Queen (enkele vroege tulp) gemiddeld per bed f28; .Rose Luis ante (enkele vroege tulp) gemiddeld per bed f 16; Prins van Oostenrijk (enkele vroege tulp) gemiddeld per bed f12; Massachussetts (darwintulp) per bed gemiddeld f33; Clara Butt (dar wintulp) per 5 bedden gemiddeld f70; Bic. Empress (enkele narcis) per 5 bed den gemiddeld f43; Theeroos ^dubbele tuipper ffecf gemiddeld f 44Imperator Rubrorum (dubbele tulp) per bed gemid deld f 17; Couronne d'Or (dubbele tulp) per bed gemiddeld f21; Brillant Star (en kele vroege tulp) gemiddeld pet; bed f75! Lady Boreel (enkele vroege tulp) gemid deld per bed f 24; Flamingo (enkele vroe ge tulp) gemiddeld per 'bed f 50. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Johannes, z. v H. F. v. Weeren en M. M v. d. Zeeu^. Willem, z. v. D. Roelandse en M. de Vrind. Petrus Johannes, z. v. A. J. de Bic en L. Willems. Gérard Johannes, z v. G. J. v. Lit en B. J. v. d, iRee. Filip z. v. H. Mayer en P. C. Mosis. Wilhelmus Jacobus Maria z. v. W. Rijs* bergen en E. Dirkzwager. Cornelia, d v. N. Lens en H. C. v. d. Weijden. Joseph Pieter, z. v. M. Teijn en L. de Wolff. Johannes Arie z. v. J. A. Mooij en I. W Waasdorp. Anna Helena d. v C. J. Lam an en A. Logeman. Arnoud Hendrik, z.. v. J Derné en C. J. F. Lange veld. Samuel Johannes, z. v. I. J. v. Eg mond en G. J. de Mooij. Jacob, z. v. S. J. Ie Poole en O. A. v. Beek. Jaco ba d. v. J. P. Kuyk en J. Jansen. Over leden: H. de Kier, m. 27 i. B. Lussc z. 12 weken. C. L. v. d. Lelie, z. 10 j. v. ;Velzen, fc, 4$ j- /H- v.)!Btaaij wed. W. C. Schipaanboord. 76 j. ALKEMADE. Geboren: Johannes en Laurentia, k. v. C. v. Hameren en A. de Zanger. Gerarda Agatha, d. v. W.v. d. Meer en M. Spruit. Joanna Alida Ma ria, d. v. L. v. d. Klugt en L. M, ri d. Hoorn. Joannes Cornelis, z. v. M. Hoo genboom en J. van Berkel. Onder- trfouwd: A. Boer, 33 j en C. M. v, d. Kerkhof. 23 j. Getrouwd: C. Pouw 25 i. en G. Th. Hartman 23 j. O verlede n J. v. d. Knijff 5 mnd. W. C. v. d. Zwet 2 j. M- v. Kins, 73 j.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 3