VERSTOPPING Evenals liet finantieel versjag werd ook deze begrcoting goedgekeurd. De verificateurs T, P. Friedeman en F. W* de Caes en A. M. Severijn bren gen hun rapport uit en verklaren de boeken van den waarnemend penning meester C. A. v. Zeeland en van den administrateur, den heer Th. J. Rutjes in orde te hebben bevonden. Als bestuur leden werden herkozen de heeren Q. de Vroede en gekozen J. H. v. Heugten, J. C. de Koning en H, Fransen, zoodat nu in het bestuur zitftïng hebben: A. H. Smulders, en C. A. van Zeeland, beiden uit Utrecht, G. de Vroe de, Amsterdam, A. J. M. Clement, Breda, J. H. van Heugte, Eindhoven, J. Cl de Koning, Tilburg, en H. Fransen, Nij megen. De rechtspositie van den gepial'arieer- den bestuurders werd geregeld. Het vakblad de „Katli. Timmerman" zal evenals voorheen tweemaal per maand verschijnen. Besloten werd een commissie te be noemen, die de voorbereidende werk zaamheden regelt, "om een "Bpndszieken- fonds in het leven te roepen. Het kantoor van den Bond blijft al thans voorloopig te Utrecht gevesfcgd. Des namiddags te 5 uur werd de goedgeslaagde Bondsvergadering door den voorzitter gesloten. Rechtszaken. De Arnhemsche verordening op de winkelsluiting. Voor den Hoogen Raad werd gepleit in de zaak van J. Z., door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot f 6 boete of vervangende hechtenis, wegens het na het sluitingsuur voor de winkels visch medegeven aan een bezoeker van zijn herberg op Zondag 17 Oct. 1913. Mr. Dr. F. Donker Curtius, advocaat te 's Gravenhage, ontwikkelde tegen dit vonnis twee cassatiemiddelen: le. schen ding van artt. 143, 211, 216, 253, Strafv. doordat in de introductieve dagvaarding niet vermeld is het uur waarop requi- rants inrichting gesloten moet worden. 2e. schending, althans verkeerde toepas sing van art. 5 der Arnhemsche veror dening op de Winkelsluiting, door re- quirant schuldig te verklaren aan het verkoopen van eetwaren, welke uit zijn inrichting worden medegenomen op de uren, waarop het volgens art. 1 dier ver ordening verboden is, winkels voor het publiek geopend te hebben, terwijl toch art. 2 van de wet van 1 Maart 1815 (Stbl. 21), houdende voorschriften ter viering der dagen aan den openbaren Christ. Godsdienst toegewijd het recht toekent, om geringe eetwaren in open bare inrichtingen te verkoopen. Bij de toelichting van deze cassatie middelen voerde pleiter aan dat vol gens art. 52 der Arnhemsche verorde ning op de winkelsluiting het sluitings uur van 9 uur niet toepasselijk is op inrichtingen, waarvoor een ander slui tingsuur is bepaald doch dat dit de strafbaarheid krachtens art. 5 wegens het medegeven van waren na het sluitings uur niet opheft, doch haar bevestigt. Maar juist daarom had het sluitings uur in de dagvaarding moeten zijn aange geven, aangezien men anders niet weet, of de overtreding strafbaar is volgens art. 5 der verordening op de winkelslui ting, dan wel wegens de overtreding van hef sluitingsuur der inrichting zelf. En wat het tweede cassatiemiddel aangaat, volgens art 2 der Zondags wet mogen in dergelijke inrichtingen ge ringe eetwaren worden verkocht. De rechtbank heeft daartegen aangevoerd, dat men zich op die wet niet mag be roepen om een gedurende de week gel dend verbod op Zondag op te heffen PI. meende dat daardoor den rechter zich stelde in de plaats van den wet gever. Verder heeft de rechtbank be toogd dat deze verordening het verkoo pen van geringe eetwaren op Zondag niet verbiedt, maar alleen het verkoopen met de bedoeling om mede te nemen. PI. meende echter dat waar de wetgever het recht van verkoop onbeperkt heeft gegeven, een gemeentelijke verordening daarop geen inbreuk mag maken. Wel spreekt de Zondagswet van ver koop op „openbare plaatsen", maar daaronder vallen volgens pl. ook win kels. Hij beriep zich daartoe op een cir culaire van den minister van Justitie, van 7 Juni 1855 (Luttenberg, III, blz. 791), die onder „besloten plaatsen", be doeld in art. 171 der Grondwet verstaat zoodanige plaatsen waar men zich ont trekt aan het oog en den omgang van anderen en op een conclusie van het O. M.. bij den Hoogen Raad, voorafgaande aan het arrest van 8 Mei 1911 (Wi 9189), volgens welke onder „openbare" valt te verstaan: „voor het publiek toe- dankelijk." Conclusie O. M. 25 Mei. Land- en Tuinbouw. Coöp Centr. Raifceisenbank. Zaterdag had te Utrecht de algemeene vergadering der Coöp. Raiffeisenbank plaats onder Jeiding van J. Wesjerdijlk te Uithujzermeeden, voorzitter van dien raad van toezicht. Aanwezig was de heer Löhuis, inspecteur van den landbouw, als vertegenwoordiger der regeering. De voorzitter deelde mede, dat ondanks de depressie in het landbouwbedrijf het aan tal aangesloten banken van plm. 439 tot 475 steeg, de omzet ^teeg van f 50 tot 67 millioen, terwijl de normale be drijfswinst f22.000 bedroeg. Dit i$| een laag bedrag, gelet op den grooten omzet. Ook {Jet reservebedrag van f82.000 is niet groot en stemt tot voorzichtigheid. Het vormen van reservekapitalen, zoo wel voor de Centrale Bank als voor de aangesloten banken, adit spreker nood zakelijk. Ten slotte herdacht hij het over leden eenige eerelid den heer Jhr Dom mer van Polderveldt. Nadat de jaarverslagen, die in druk zijn verschenen, waren goedgekeurd, werd besloten de zuivere winst over 1913, groot f 6324.731/2» in het reserve fonds te storten en f 4305.51*/a op ver schillende rekeningen af te schrijven. Aangenomen werd het voorste!1 om den raad van toezicht met een lid uit te breiden. Daarna werd behandeld het Voorstel van de Coöp. ^Boerenleenbank Amstelveen, om aan het bestuur der Cen trale Bank te Utrecht voor drukke werk zaamheden ingaande 1 Januari 1914, jaarlijks f3000 uit te keeren, namelijk f 1000 voor ieder der drie bestuursleden. Daarna werd ooik aangedrongen op ver goeding aan bestuursleden der loCale barlken, doch dit denkbeeld werd met nadruk bestreden door den hoofd-inspeC- teur der Centrale Bank, op grond, dat dit in strifd is; met de beginselen der Raiffeisenbank. De voorzitter van het bestuur der Centrale Bank, Jhr. W) Bosch van Oud-Amelisweerd, gaf daar op een uitvoerig overzicht van de druk ke werkzaamheden van het bestuur. Na breedvoerige discussie werd het voorstel aangenomen met 209 tegen 71 stemmen en 4 blanöo. Als bestuurslid werd herkozen Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, te Utrecht; als leden van den raad van toezicht werden herkozen de heeren F. H. van Wichen te Alkemade en G. W. Stroink te Steenwijkerwold, terwijl we gens uitbreiding van dezen raad gekozen werd de heer H. J. Besier, notaris- te Utrecht, Tot plaatsvervangende be^tuursf- leden werden gekozen de heeren F. P. van Ditzhuyzen, te Baarn en H. J. Be sier te Utrecht. Tot plaajtsvervangersj van den administrateur werden gekozen de heeren J. M. E. van Stekel en burg en C. Verkroost, beiden te Utrecht. C Langdurig werd daarna gediscussi eerd over een voorstel van de Coöp. Boerenleenbank te Jubega-Sahurega, lui dende: het bestuur wordt uitgenoodigd, zoo mogelijk, zoodanige maatregelen te nemen, dat de aangesloten Boerenleen banken haar leden kunnen verzekeren tegen financieel© schade, him door even tueel© tekortkomingen van den kassier rokkend. Het bestuur der Raiffeisenbank' ver klaarde dit voorstel onaannemelijk. Het werd ten slotte ingetrokken. Vervolgens werd aangenomen een voorstel van het bestuur, luidende: de algemeene vergadering der Coöp. Cen trale Raiffeisenbank besluit aan artikel 9bis van het huishoudelijk reglement een vierde lid toe te voegen, luidende: ,.in afwijking van het voorgaande wordt de jaarlijksChe bijdrage der zuivelbank te Leeuwarden bepaald op f 500." Bij de rondvraag werd er over ge klaagd door de afdeeling Hoogeveeij, dat enkele lokale banken hypotheek, ver leend hebben boven f3000, niettegen staande dat in strijd isf met het! besluit der vorige algemeene vergadering. Ook hebben enkele banken geld geleend aan gemeenten. De heer Bosdh van Oud-Amelisweerd zette uiteen, dat aan enkele banken dis pensatie is verleend van dit besluit Ook 'eenden enkele banken aan gemeenten. Haar is deswege het Crediet opgezegd. Met de gewone vriendelijkheidsbetui gingen werd de vergadering gesloten, nadat de regeeringsafgevaardigde, de heer Löhnis, er den nadruk op had ge legd dat de regeering groote belangstel- stelling voor de Coöp. Centrale Raif feisenbank voelt, wijl zij zoo uitnemend werkzaam is in het belang van den land bouw. Coöp. Centrale Boerenleenbank. Gisteren heeft te Eindhoven een bui tengewone algemeene vergadering plaats gehad van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank. Ruim 300 afgevaardig den van aangesloten banken waren aan wezig. De vergadering was bijna geheel gewijd aan statuten- en regiem ents-wij- zigingen van centrale en plaatselijke ban ken. De voornaamste wijzigingen waren 1. dat elke plaatselijLe bank drie in plaats van twee aandeelen van f 1000 moet nemen en daarop 10 'in plaatjsl van 1 pet. moet storten. Hejf bestfuitf achtte deze vrijzigfing noodzakelijk ter verhooging van het crediet der Centrale Bank, vooral wanneer zij in relatie wil treden.jnet andere bankinstellingen, als b v. de Nederlandsche Bank of de 'Rijksr postspaarbank. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 2. dat aan de provinciale en gewes telijke christelijke boeren- en landbouw bonden het recht wordt toegekend een of meer aanbevelingen te doen voor le den van den raad van toezicht der cen trale boerenleenbank. Na breede discus sie werd deze wijziging met 12 stemmen tegen aangenomen^ 3. dat aan de Centrale Boerenleenbank de bevoegdheid wordt verleend tot het uitgeven van schuldbrieven. Daar de Cen trale Bank aan instellingen ten bate van den landbouw, als coöperatieve zuivelfa- I brieken, veilingsvereenigingen, enz., cre- I dieten verleend, die vele jaren loopen, I acht het bestuur het noodig schuldbrie ven uit te kunnen geven, die eveneens vele jaren loopen. Het voorstel werd met algemeene stem'men aangenomen. 4. dat aTs een maatregel, om oneer-' lijkheid te voorkomen, wordt bepaald, dat bij elke inspectie ten minste vijf boekjes, willekeurig door de inspectie te voren aan te geven, ter controle aan wezig moeten zijn. Na eenige tegenkan ting ujt de vergadering werd ook dit voorstel aangenomen. Hierna werd de vergadering geschorst tot 12 Juni, op welken dag de sta tuffen en huishoudelijk reglementen der plaat selijke banken behandeld zullen worden, en ook verdere maatregelen tot een scherpere controle ter sprake zullen komen. De Kortenaer in Mexico. Het belangrijke aandeel, dat aan onze Marine is toegedacht in de verdediging onzer Oost-Indische bezittingen, heeft eenigermate de aandacht afgeleid van de taak, die de Nederlandsche Zeemacht overigens heeft te vervullen. Opmerking verdient het daarom, dat in korten, tijd zich nu voor de tweede maal het geval voordoet, dat aan Ne derlandsche oorlogsschepen is opgedra gen de bescherming van Nederlandsche belangen en zoo noodig van de persoon lijke veiligheid van Nederlandsche on derdanen in oorlogvoerende en in bin- nenlandsche beroering verkeerende lan den. Ten vorigen jare was het voor Kon- stantinopel en op de Turksche kust, dat de „Heemskerk" en de „Kortenaer" met dat doel optraden, nu is het in Mexi co, dat laatstgenoemd pantserschip met die functie is belast. Een dezer dagen hier te lande, door de familie ontvangen schrijven van een der opvarenden van dit schip komt ons om meer dan een reden, merkwaardig genoeg voor, ook in verband met de vol gens de telegrafische berichten sindsdien ontstane verwikkelingen, om een gedeel te van den inhoud hier te doen vojgen. Het schrijven is gedateerd uit Tam- pico, aan boord H. M. „Kortenaer", van 25 April. 't Is allemaal en alles pretroleum. Ons scheepje ligt midden in de petroleum. Ze voeren hier een wreeden oorlog om de petroleum, en de lijken der gesneu velden, die in de heete, zwoele lucht lig gen, en soms zelfs de doodelijk gewon den worden met petroleum overgoten en in brand gestoken. Maar aan boord is alles wel en nu er eenig uitzicht is, is, dat er brieven weg kunnen komen, uitjdit geisoleerde landje, zal ik maar vlug wat bij elkaar schrijven. De kans om iets uit .Holland te hooren, schijnt nog wel gelijk nul te zijn. Mexico's westkust heeft twee belang rijke ingangen n.l. de Tampicorivier en de haven van Veru Cruz. Wij zijn opge- stoomd tot de stad Tampico, waar con stant heerschen typhus, pokken en mala ria. Het rivierwater mag daarom niet worden gebruikt voor wasschen, en wij drinken nooit anders dan gestilleerd wa ter. Iedereen aan boord moet geregeld kininepillen slikken. Niemand kan er zich aan onttrekken. Sedert hier petro leum is ontdekt, en de exploitatie daar van is ter hand genomen, is de rivier over haar geheele lengte met een vrij aanmerkelijke laag olie bedekt, en dat schijnt de muskietenplaag ©enigszins te temperen. De stad is aan drie zijden door moerassen en lagunen omgeven, en daar door zijn de mosquito's hier overwel digend. Vera Cruz is inmiddels nog on gezonder dan Tampico. Maar nu zal ik eens enkele dingen in tijdsorde achter elkaar zetten. Op een Zaterdagmiddag waren wij al len op Curasao heftig aan het tennis sen, toen de spoedordonnans verscheen met een codetelegram voor den overste. De commandant ging daarop onmiddel lijk aan boord om de order te ontcijfe ren, welke luide, dat de „Kortenaer" met den meesten spoed naar Tampico moest vertrekken om de Hollandsche kolonie aldaar een boord te nemen. Van den Curapaoschen wal werd afscheid ge nomen. Na een slaap van anderhalf uur, wel geteld, stonden wij weer aan dek bij het snelkolenladen. Toen om 11 uur de schuit zelfs aan dek vol kolen zat, ver lieten wij met spoed de haven zonder van iemand afscheid te hebben geno men. Acht dagen stoomden wij volle kracht om de West, zonder iets anders te zien dan lucht en water, en nu bijna een week geleden kwarmen wij bij vrij vies weer en na twee dagen storm voor Tampico ten anker. Daar lagen op de reede vele Amerikaansche Dreadnoughts en van deze kregen wij eindelijk eenige inlichtingen omtrent den toestand. Dinsdagmorgen stoomden wij de Tam- pico-rivier op, 6 zeemijlen ver en anker den op de rivier voor de stad. Onder weg passeerden wij overal posten gewa pende federalen, kampvuren met geza delde paarden en gewapende kerels er om heen. Het dorpje Dona Cecilia was door de rebellen verbrand en uitgemoord en lag in puin. Op de rivier lagen een paar Mexi- caansche oorlogsschepen. Buiten had de Amerikaansche admiraal ons verzocht niet te salueeren, omdat de kanonscho ten de overprikkelde Mexicanen dade lijk aan een overval zouden doen den ken maar op de rivier vuurden wij eer- bi edigl ijk 21 saluutschoten af ter eere van de Mexicaansche vlag. Toen wij eenmaal voor anker lagen, kwamen van alle zijden berichten over den toestand, de laatste rebellenaanval- len en den te verwachten oorlog met de Gringo's (green coats). Avond aan avond waren erin de stad, vooral op «de pleinen wilde betoogingen en lichte gevechten Viva Huerta. Viva la Libertad. Muerta los Gringo's, (de Amerikanen). Binnen enkele dagen werd weer een rebellen- aanval olp' de stad verwacht, welke nu nu reeds drie dagen met volle kracht aan den gang is. Dag en nacht bloedi ge gevechten, waarin bijna altijd de re bellen worden teruggeslagen. W:ij hoo ren steeds hevig geweervuur en kanon gebulder en zien de granaten springen en de ataqueer-liniën vuren, dorpen in brand gestoken, en troepen, die te paard komen aanrennen of boven op open wa gens ter versterking worden aangevoerd. Eergisteren lagen wij met onze mo torsloep en een leege volgsloep den ge- heelen dag aan den wal, te wachten op vluchtelingen, die in veiligheid moesten worden gebracht. Op de kade liepen wij heen en weer, met onze verborgen ge laden revolvers tusschen al die bruine kerels, die overal langs de haven me.t geladen geweren op post zaten. Vandaar had men een kijkje op de groote plaza. Op het einde van dien morgen waren na veel schieten en lang vechten de rebel len tot in id'e buitenwijken der stad doorgedrongen. Tot vlak in onze nabij heid, hoorden wij in de straten het he vige schieten, en dan in eens kwam er weer een trein aanstoomen vol soldaten, die uit de wagens sprongen, waarna dan zoo'n heele compagnie in den looppas over het groote plein snelde naar de meest bedreigde punten der stad. Ko- nonschoten bulderden van de Mexicaan sche oorlogsschepen. „Bravo, Zaragos- se", e. a., en nu en dan joegen troepen ruiters in vollen ren voorbij. Het was wel aardig, maar ik was toch blij, een browning bij de hand te hebben. De kerels zien er barbaarsch uit. Alle rebellen, die gevangen worden genogen, krijgen den strop en de wei nige boomen, die hier zijn, hangen dan ook zoo vol als een kerstboom. Krijgs gevangenen kent men hier niet, want als een vijandelijke troep door verliezen zich feitelijk zou moeten overgeven, dan schieten de overwinnaars maar door, tot er niemand meer op de beenen staat, en allen dood of gewond zijn. Dan een scheutje petroleum erover en een vlam metje er in, en de begrafenis is klaar. Niemand weet hier hoe groot de ver liezen van de rebellen eigenlijk zijn, want dezen nemen, als zij teruggesla gen worden, al hunne gesneuvelden en gewonden mee, op zeer eigenaardige wijlze. De handen worden bijeengebon den en dan worden zij te paard mee gesleurd, o|p sleeptouw achter de vluch tende ruiters aan. Het gehalte der federale soldaten staat niet hoog. Ook de bevolking der gevangenissen is soldaat geworden. Des avonds staan karren met gewapende ge leiders voor de drankhuizen en alles, wat te veel couragewater heeft ingenomen, wordt meegepakt en moet soldaat wor den. Eerst liep het gerucht, dat na het bombardement van Vera Cruz door de Americano's, alle Mexicanen, federalen en rebellen, gezamenlijk den buitenland- schen vijand zouden bevechten. Dat is echter niet gebeurd en tot groot genoe gen van de Gringo's bevechten de twee binnenlandsche partijen elkaar met vol le kracht Japan heeft veel wapens verschaft aan Mexico, en zdfs hebben winstbeluste Amerikanen de munitie en wapenen.ge leverd, waarmede de Mexicanen nu hun landslieden neerschieten, want de ver overing van Vera Cruz heeft aan veel Amerikanen het leven gekost. 1) Die stad werd hardnekkig verdedigd, elke straat, elk huis was een kasteel, dat genomen moest worden. De Ame rikanen werden teruggeslagen, en toen hebben zij in de baai een paar kleine oorlogsscheepjes gelegd, voor elk der met soldaten gevulde straten één. En toen zijn met het vuur der scheepska- nonnen de straten leeggeblazen. Er zijn toen weer nieuwe troepen aan wal ge zet, en na veel verliezen aan beide zij de zijden is Vera Cruz daarna geheel door de Amerikanen bezet. Nu wordt er iederen dag verwacht, dat zij ook Tam pico zullen aanpakken. Dc Oostkust van Mexico is, evenals de westkust, (aan den Grooten Oceaan) door de Amerikaansche eskaders ge blokkeerd, zoodat de Mexicanen abso luut geen toevoer van wapens en mu nitie kunnen krijgen, en daar zij slecht maai" ifr eel veel schieten, zal hun koek wel opraken, en dan zijn zij uitgepraat. Amerika zo.u 'misschien de olierijke ha vens Vera Cruz en Tampico wel kun nen nemen en behouden, maar het bin nenland zal het nooit kunnen nemen of beheerschen bij gebrek aan troepen. Maar hoe dit ook zij, mijn eetlust lijdt er nog niet onder, doch aan de bijzon der fijne, maar zeer zware Mexicaansche sigaren moet ik nog wennen Dadelijk na aankomst, nog juist op tijd, hebben wij de Hollandsche kolo nie aan boord gekregen, daar een nieu we aanval der rebellen olp handen was. De vorige malen hadden de Nederlan ders een onderkomen gevonden bij de Duitschers. Eerst kwamen er pl.m. veertig men- schen, mannen, vrouwen en kinderen. Natuurlijk stonden v/ij onze hutten af voor de dames. In de waschkom- Ingezonden Mededeelingen 4 30 cent per regel. leidt tot vele andere onaangename kwa len. Verstopping is een ernstige kwaal, om dat zij zoovele schadelijke gevolgen heb ben kan. De achtergeblevene, afge werkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt geen nieuwe kracht uit ons voedsel, doch wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en ge drukt. Vaak treedt huiduitslag op, gij wordt bleek, uw tong is beslagen en gij krijgt een onaangenamen smaak in den mond. Last van gal, brakingen, he vige hoofdpijn, maag- en ingewandskwa len zijn gewoonlijk te wijten aan slechte spijsvertering, en aambeien zijn er dik wijls een gevolg van. Wanneer de ontlasting niet gemakke lijk en minstens eens per dag plaats vindt, neemt dan een dosis Foster's Maagpillen, totdat zij op een natuur lijke wijze geschiedt Zij zijn zuiver plantaardig en een der groote voordeden, ervan is, dat de hoeveelheid te gebruiken pillen niet voortdurend vergroot behoeft te worden. Zij veroorzaken geen kram pen. Foster's Maagpillen zijn te I eiden ver- krijgb. bij D. M. Kruisinga, N. Rijn 33, Reijst enKrak.Steenstr. 41, en U.deWaal.Mare 56, f 0.65 p. flacon, of f 3.60 per zes flacons Eischt de echte en weigert elke flacon, die niet voorzien is van nevenstaand han delsmerk. 8076 men worden nu de Luiertjes gespoeld. A le guerre comme a la guerre. Schoo- ne Spaanschen vgrdrijven de minder aan gename geuren tactvol door overvloedig met de fijnste Oostersche welriekende oliën te strooien, welke wij krijgslui, die anders geen grooter lekkernij ken nen dan kruitdamp, nu met graagte in snuiven. Doch, o foei, 's morgens werden wij, na een slechten slaap gewekt door kin dergeschrei. Hoe weinig klonk dit als krijgsge rucht op ons oude slagschip. Die kleine kinderkelen deden smartgeluidjes hoo ren, en toen wij onze ontstelde militai re hoofden om het hoekje staken, zagen wij in de gang voor de deur van elke hut een kamermeubel met één oor.,. Een ontzettende aanblik op een oorlogs schip. De Hollandsche kolonie bestaat voor een groot deel uit petroleumhee- ren met dikwijls uitvoerige familiën, n.l. chefs, ingenieurs, kantoorpersoneel, enz. Gisteren kregen wij ook nog Denen aan boord, die geen toevluchtsoord hebben, en vandaag nog een restje Amerikanen. Wij hebben hier zoo ellendigi weinig extra-ruimte, da,t die toevloed van nood- ga sten .vrij groote misère meebrengt. Alle officieren, de commandant inbe grepen, hebben hun hutten afgestaan, en moeten nu maar zien, waar zij zich bergen. Het valt toch lang niet mee. Zoo sliepen al den eersten nacht in den nor in een bedwelmende atmosfeer, een jonker op de bank, een op de tafel, een op stoelen en twee naast elkaar op den Vloer. De dekens waren afgestaan en zoo lagen wij dan onder tafellakens en politieke overjassen. Nu slapen er twee in een kanon van 21 c.M., anderen gewoon op dek. Dat is wel frisch, doch heeft toch ook over vloedige bezwaren. Ik had bijv. een keer een stuk zeildoek als kooi opgehangen en piepte daarin onder den blooten he-» mei half aangekleed, dat was nog vrij luxueus, maar ik ontwaakte nu en dan toch onpleizierig door de groote torren en kakkerlakken, die op het licht afkwa-l men en dan met een smak neerploften in .je kooi, bij voorkeur op je gezicht, en bij het ontwaken bleek dan de aan wezigheid van groote bulten, beslaande uit in den slaap doodgeslagen torren. Om een uur of vijf bij het opstaan lag het geheel© dek vol piet honderdduizen den van die vieze dieren.... Desdaags ligt steeds een sloep met een officier aan den wall, om van rallej voorvallen te rapporteeren en vluchtelin gen op te nemen. Des nachts isi er ook altijid een officier aan dek met het oog op het spoken en sphieten aan den wal', dat dag en nacht .voortduurt. Toen wij hier aankwamen, waren onze kolen vrijlwel op en moesten wij nieu wen voorraad opdoen, omdat wij an ders nooit weer van hier zouden weg komen en geen water zouden kunnen distelleeren. Gelukkig lag hier een gnx>- te boot, die nog kolen had en ze ons tegen hoogen prijs heeft verkocht. Wij moesten ze hebben „Costa qui costa" zei de de Spanjool pog. En met al die extra-menschen aan boord, die zich toch al niet weten te bergen, moesten wij kolen gaan overne men, met nog 100 ton deklast. En dan al' die petroleum! Men kan hier niets koopen, zelfs geen Mexicaansche .postzegels. Maar overi gens gaat hier alles beaft aan boord} gezond en Lustig. Gisterenavond hebben wij aan dek mandoline getokkeld voor onze kolónialen. Allemaal hebben wij gezongen volksliederen en oude Hol landsche liedekens. Een piano wa* aan

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 4