e Geicbofte Goti/fcotit No 1392. 11 BUITENLAND. pUILLETON,L ,54) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag M[ei 19!4. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—S regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Vredesvorst. Gelijk men weet, heeft tusschen den Paus en het hoofd der R. K. Kerk in (Mexico een wisseling van telegrammen plaats gehad, waarbij1 het verlangen naar een duuirzamen vrede in dat land werd [uitgesproken. Natuurlijk zal niemand ook Zj. H. niet, van wien het initiatief in deze uit ging verwacht hebben, dat de oorlog voerende partijen nu terstond het zwaard in den schede zouden hebben gestoken. Daarvoor laaien ginds de hartstochten te hoog op; daarvoor is veler eigenbelang te innig bij den strijd betrokken. Wel echter wezen die draadberichten er een keer te meer <y>, tot wien de (combattanten zich zouden kunnen wenden om waarlijk onpartijdige interventie. Wijs ons toch één vorst ter wereld, die zoo frank en vrij1, zonder blaam van cwie ook te vreezen te hebben, dergelijke telegramwisseling kan uitlokken en pu- bliceeren als de Vorst van het Vaticaan. Uitlokken en publiceeren als een wenk tot den vrede. Zeker, er zijn souvereinen, die groote aardsche macht aan hun woord zouden kunnen bijzetten, maar eerstens zouden zij andere souvereinen, wier macht de hunne evenaart of overtreft, met,, de vredes boodschap uit hun tent lokken en twee- dens doen zij allen beter door de hand in eigen boezem te steken. Oorlogsdreigend is thans toch het aan zien der gansche wereld, waar alom brandstof ligt opgehoopt, terwijl op vele plaatsen de puinen nog rooken. En hoe kan iemand, die in eigen huis zich tot de tanden wapent, anderen van vrede sp.eken? Om te zwijgen van door meer deren pas gevoerde oorlogen, waaraan de herinnering nog levendig is. Neen, geen gezaghebbend staatshoofd valt aan te wijzen,.van wien een vredes- uiting, als waartoe de Paus het sein gaf, in gemoede zou kunnen worden aanvaard!. Maar wel Pius X- kon zijn stem ver heffen, zonder dat iemand er aanstoot aan vermocht te nemen. Z. H. kon zulks doen, wijl ieder over tuigd is, dat alle eigenbelang verre van hem is. De* Paus zoekt naar olie noch goud, naar voordeelige tractaten noch ver overingen. Alleen het heil der volken is Zijn doel en dit beseft de wereld. En ook kon Z. H. spreken, gelijk hij deed, wijl hij ondanks den diefstal zijner Staten, welke trouwens toch tot de kleinsten der wereld behoorden nog altijd groot gezag bezit, voortsprui tend uit de onverwoestbare organisatie der Roomsche Kerk. En zoo zetelt te Rome de eenige Vre desvorst. algemeen overzicht. Een ramp, die aan 1909 doet denken heeft Italië en wel voornamelijk Cata nia op Sicilië getroffen. Een aardbeving die door haar heftigheid de grootste, onrust onder de bevolking verwekte, moet volgens de telegrammen een golf- „Ook het verkeer met lieden van zoo luiteenlbopende meeningen, weet zij op haar opgewekte wijze uitmuntend te on derhouden en daarom is zij niet alleen in mijn partij-kringen, maar ook in die der tegenstanders een gaarne gezien per soon, naast wie haar echtgenoot zich bescheiden in de schaduw heeft te hou den. (Deze laatste nu is mij echter een .wapen, waarmee ik haar verdienste in het nauw drijf). Het liefst is het haar werkelijk als zij zich aan onzen kleine kan wijden, met wierf zij nu juist ener gieke ioopoefeningen houdt. Gij zult, hoop ik, zelf nog eens zien, hoeveel zon nig geluk mij in dezen donkeren tijd geschonken is. „Hebt gij nog immer, geen bericht yan uw broeder? Uw arme ouders lijden zoo zwaar onder dezen slag. Mijn zuster bezoekt uw vader zeer dikwijls en spreekt hem over u. Uw moeder weigert helaas hardnekkig haar te willen zien, alsof zij aan het ongeluk schuld had. God neme Spoedig het zware kruis van hunne schQudets. vormige aardschok geweest zijn van bi- zondere kracht. In de plaatsen rondom Acireal'e vooral te Mangano, Zerbati, Pennisi, Santa Venerina, Belpasso en Li- nera, richtte de aardbeving ernstige scha de aan. Verschillende boerderijen zijn totaal1 vernield, vele families zijd dakloos. De boeren vluchtten naar het veld, waar zij, verstijfd van schrik, getuige waren van de verwoesting van hun woningen. De groote wegen zijn voor een groot deel bedorven en op verschillende plaat sen bedenkelijk verzakt. Het spoorweg verkeer van Giarre naar Mangano is ge stoord, daar de grond l'angs de tunnel gescheurd is. Ook het telegraaf- en tele foonverkeer is gestremd. Op het eerste bericht van het ongeluk werd in Acireal'e een groote hulptroep georganiseerd. De prefect van Catania en de autoriteiten begaven zich onmiddellijk naar het gebied van de aarbeving, dat geldkkig niet zeer uitgestrekt is. Ook het Roode Kruis was spoedig met 200 menschen ter plaatse. Treinen met red dingsmateriaal kwamen met korte tus- schenpoozen binnen, automobielen brach ten ingenieurs en geneesheeren aan. De weg van Acireale naar Santa Vene rina biedt een troosteloozen aanblik. Overal ziet men draagbaren, waarop ge wonden liggen ,die hoofdzakelijk uit San-" ta Venerina komen, waar de aardbeving het hevigst was en waar bijna alle hui zen ingestort zijn. In het hospitaal van Acireale zijn reeds vele gewonden opge nomen. Linera is totaal' verwoest Onder de puinhoopen liggen vele gewonden en eenige dooden. De brandweer en man schappen van het Roode Kruis zijn be zig met het uitgraven van bedolven men schen. Het aantal slachtoffers wordt tot nu toe geschat op 100 dooden en 120 ge wonden. In Linera alleen zijn 50, in Giarre 20 dooden geteld. Te Catania veroorzaakte de paniek een muiterij1 in de gevangenis, die echter onderdrukt werd. Cosentini is volkomen verwoest. De prachtige villa's zijn niets anders nrecr dan groote puinhoopen. Het kermen dei- gewonden en levend bedolvenen vervult de lucht. De menschen, die zich wijden aan het reddingswerk, verkeeren voortdurend in levensgevaar. Men meldt verder uit het dorp Bongiardo en uit de gemeente Etea, dat daar 10 personen gedood en 20 gewond zijn. Ook in Pisano zijn dooden en gewonden. Naar uit Washington aan de „Matin" wordt geseind, wordt de Mexicaansche toestand meer en meer ernstig en heerscht bij de Amerikaansche regeering een voort durende vrees, dat zij haar passieve ge dragslijn zal moeten verlaten, wanneer, hetzij een wanhoopsdaad van Huerta, het zij een plotseling uitbreken van een anar- clustischen toestand het leven der bui tenlanders in gevaar zou komen. Daardoor wint de meening veld, dat een militaire expeditie tegen de hoofd stad onvermijdelijk wordt. Volgens de New York Herald ontvan gen de regeering te Washington en de Eurcpeesche gezantschappen aldaar dege- „Van graaf Dornick hooren wij ook niets. Men weet slechts dat hij een lan ge reis naar Amerika is gaan maken. Hij moet zijn vertegenwoordiger in rechten volmachten voor jaren vooruit gegeven hebben. Wat treft dat alles zeld zaam met het verdwijnen van uw broe der samen en hoeveel raadselachtigs ligt daarin. „Ik gun u uwe vrijheid van harte, maar toch betreur ik nu de koene onder neming, die u bevrijdde. De tijd van ge vangenschap was nu spoedig voorbij, en dan kondt ge uw werkzaamheden hier weder hervatten. Het is een harde be proeving, als van de weinige krachten, die wij in de journalistiek hebben, er ons nog ontnomen worden. Zoudt gij niet eens op uw post hier kunnen terug- keeren? O die vrouwen met haar niet op de gevolgen lettend ingrijpen. Mijn vrouw lacht om het geval en zegt, dat zij zich nooit aan zulk een energieke in menging zou hebben schuldig gemaakt. „Wieet gij overigens, dat uw koene redster nu ook in uw eilandenrijk ver toeft. Zij was hier altijd maar voor kor ten tijd, maar dan zagen wij haar vaak. Zij stelt er intusschen steeds meer prijs op, in de wereld rond te zwerven. Zij zegt, dat zij overal het schoone zoekt, in welken vorm dat ook zij. Mocht zjj lij'ks on uNbarende rapporten uit.de Me xicaansche hoofdstad. Zoo heet het, dat 't leven van Long, die na Ö'Shaughnes- sy's vertrek de Amerikaansche zaakge lastigde is, bedreigd wordt en dat Huerta Silliman, den Amerikaanschen consul te Saltllo, heeft doen gcvaiigen zetten. Hu- erta's doel met dergelijke willekeurige handelingen zou zijn, cle Yereenigde Sta ten te prikkelen tot een opinarsch naar Mexico. Het Amerikaansche departement van marine hee.'t den monitor Czark, bewa pend met twee twaalfduimskanonnen, last gegeven zien bi; de voor Tampico liggende vloct van sChqut-bij-nacht Mayo te voegen. "Daar de Ozark weinig diep gang heeft, kan men er "de rivier Panuco (waaraan Tampico ligt) mee opvaren. Op een desbetreffend verzoek om in lichtingen heeft admiraal H v.d tele grafisch geantwoord, dat de opstande lingen Mazatlan nog niet hebben ver overd. De strijd om die stad duurt voort. Bryan deelt mede, dat d: voer Huerta bestemde munitie aan boord van de Kron- prinzessin Cacilie, welk schip thans in de haven van Puerto Mexico ligt, naar Duitschland zal-worden teruggezonden. Naar de Albanische Correspondenz mededeelt, zijn Vrijdag alle leden der Internationale commissie met Zografos, den president der voor- loopige Epirotisch^ regeering, en Kara- ponas, minister van buitenl'andsche zaken, te Santa Quaranta bijeengekomen. Aan gezien zij daar echter geen onderkomen konden vinden, zijn zij naar Korfoe ver trokken, om daar de onderhandelingen voort te zetten. De strijd duurt evenwel' nog voort. De opstandelingen hebben zich bij Her- sek, ten zuiden van Koritza, in een sterke stelling verzameld. Nu Frasjeri ingenomen is, dreigt een nieuwe, met rrissche en sterke krachten te ondernemen aanval' op Koritza. Men houdt de inneming van Koritza door de opstandelingen voor een spoedig feit. Het maakt den indruk alsof de Epiroten nog voor het begin der onderhandelingen overwinningen willen bevechten om hun aanspraken te kunnen ondersteunen. Een deel van de te Tirana gelegerde Albanee- sche troepen is reeds op weg naar Ko ritza maar het is de vraag of zij nog vóór den val' van de stad zullen aanko men. GEMENGD. Het Zondagavond gepubliceerde bulletin zegt, dat de nachtrust van kei zer Frans Jozef iets meer door hoestbuien onderbroken werd. In de catarrhale ver schijnselen valt eenige, zij het ook ge ringe, vermindering te bespeuren. Ove rigens is ip den toestand geen ver andering gekomen. In een verslag Van de woorden, door Z. H. den Paus gericht tot de leiders van het te Rome gehouden d r a n k b e s t r ij d e r s-c o n g re s, wordt door de „Croix" meegedeeld, dat de H. Vader aan het Italiaansche Kruisverbond heeft verklaad, zich als lid te hebben doen inschrijven van de „Nuova Crocia- ta". De H. Vader heeft zich verbonden toch het schoone en ware zoeken daar, waar het alleen te vinden is Wees Oode bevolen eii in trouwe vriendschap. Bernard van Behrenberg." Aan Frans had de brief menige zucht ontlokt; hij was nog niet in de stem ming, de geestdriftige wereldbeschou wing van baron Behrenberg te deelen. Het langst bleef zijn blik rusten op het gedeelte waarin van zijn schoone redster sprake was. Verwijlde zij werkelijk op Engelschen bodem? Dacht zij aan hem of was zijn lot voor haar een voorbij gaand iets geweest? Hij wist zoowaar niet, of het vrees of onrust was, die zich bij dit bericht van hem meester maakte. Frans Hellbrinck bevond zich sinds een jaar in een kloosterinrichting in En geland, hem door aanbeveling, welke Edith had verschaft, aangewezen. Zij had zich indertijd terstond tot den uit het land verbannen bisschop van Bruckhoven gewend, teneinde zijn medewerking te vragen om voor Frans Hellbrinck een toevluchtsoord te vinden. Haar verzoek' had het gelukkigste gevolg gehad. In verband met hetgeen Hellbrinck had ge leden en waarvoor hij geleden had, was 1 deze dubbel MendeHjk opgenomen, zich te onthouden van alle gedisNleerde dranken. (Tijd). Te Parijs i$ de Katholieke afgevaar digde Henry Taudière, professor in de rechten aan het Parijische InsLtut Catfto- lique, overleden. Verleden jaar was hij als opvolger van S|avary de Beauregard in het Vendeesche district Bressuire voor het eerst gekozen en voor veertien dagen was hij met verpletterende meerderheid als afgevaardigde herkozen. De overlede ne was, naar de „Univers" meldt, een onvervaard Katholiek van de daad, die vooral door zijn raad en zijn voorlichting tal van Katholieke organisaties vooruit hielp. De bekende Katholieke Belgische staatsman Woeste, minister van staat en Kamerlid, is met zijn afstammelingen in den gravenstand verheven. De Spaanse he begrooting voor 1915 stelt vast een bedrag van 1.455.961.765 peseta's aan uitgaven en een bedrag van 1.355.075.818 peseta's aan inkomsten. Het tekort zal worden gedekt door de uitgifte van obligaties. De minis ter van Financiën deelde aan de Kamer mede, dat de belasting op suiker op 25 peseta's per 100 K.G., die van buitenland- sche suiker op 60 peseta's per 100 Kg., die van zout op 20 peseta's per 100 Kgv en die van zout voor conserven op 10 peseta's per 100 Kg. is gesteld. De Cir culatie van geldswaardige papieren zal tot een bedrag van 2.500.000.000 peseta's worden opgevoerd, met een garantie van 60 pCt. aan goud, restant tot 80 pCt aan zilver. Het Atheensche blad Ethnos publi ceert de nieuwe organisatie van "het O r i e k s c h e leger, die eerlang aan de goedkeuring van het parlement zal wor den onderworpen. Diensvolgens zal het leger bestaan uit 14 divisies, vercenigd tot vijf legercorpsen. Een 15de divisie zal worden gevormd, als daarvoor het noodige kader beschikbaar is. De sterkte van het leger zal, als de plannen der regeering worden goedgekeurd, 390.000 man bedragen. Op het Kreckower exercitieveld zijn Zaterdagmiddag twee militaire vliegers, de luitenants Faber en Kurtz, die tijdens een oefeningsvlucht van Schwerin naar Posen daar wilden landen, van een hoog te van 200 M. gevallen. Beiden wa ren terstond dood. De politie heeft een vrouwelijke kantoorbediende, die van een te Hamburg gevestigde werf een deel van het plan voor een oorlogsschip had gestolen en het aan een Fransch spionagebureau verkocht gevangen genomen. Zij had bo vendien getracht een andere vrouw te overreden, haar meer materiaal voor het zelfde doel te verschaffen. In de stad Kopys zijn door een brand negentig huizen, w.o. 75 win kels en vier synagogen verwoest .Twee honderd gezinnen zijn dakloos gewor den. Men heeft te doen met een geval van brandstichting; de dader is gearres teerd en heeft bekend. Katwijk. Naar wij vernemen, is met al'gemeene Na al de opwindende gebeurtenissen was Frans het afgezonderde leven hier een weldadige tegenstelling. De orde zelf echter boezemde hem het hoogste belang in. Hoezeer haar medeleden ook naar het hoogste doel streefden, wa ren zij toch ook geroepen den kamp met de wereld aan te binden en op hun eigen gebied te, strijden. Alles wat kunst en wetenschap aanbood vond hier weer klank, en op alle vragen van den dag werd acht geslagen. De meesten der ou dere leden waren mannen, die een leven, rijk aan ervaring en ernstige studie ach ter zich hadden; velen hadden bij de meest verschillende volken en de meest uiteenloopende streken der aarde ge werkt. Daar hun hoofdzaak was en bleef, door voorbeeld en leer tegen den stroom van ongeloof, genotzucht en ontevre denheid, die zoo machtig door de wereld dreigde heen te gaan, was het zeer na tuurlijk dat de wereld hen de grootste vijandschap had gezworen. Zij waren in tusschen aan haat en vervolging zoozeer gewoon, dat zij cr nauwelijks meer acht op sloegen. Kortelings hadden zij weer in Duitschland de gevolgen van dien haat ondervonden. De grootsliheid van dat werk had Frans, ongemeen aangetrokken .en had stemmen door de Christ.-Hist. Kiesver- eeniging te Katwijk candidaat gesteld de heer dr. J. Th. de Visser. Aan de districtsvereenigingen zal' ver zocht worden de candidatuur over te nemen en te steunen, evenals aan de anti revolutionaire en r.-kath. kiesverenigin gen. In verband hiermede oordeelën wij zeer ad rem wat de „Meiboom", antin. we:'blad voer Leiden en Oinctr. schrijft: „De vraag is, of de Chr.-Historische Kiesvereniging te Katwijk goed deed, met zoo overhaast een candidatuur aan te bieden. Dat prikkelt steeds als bewijo van wantrouwen. Waarom zooveel1 haast, vraagt men, als de zetel u inderdaad toe komt? Waarom niet liever gewacht tot de commissie uit de drie gecoaliseerde par tijen beslist heeft? Ook de anti - revolutionairen eri roomsch-katholieken mogen wel gehoord worden". Wij herhalen, wat wij reeds met klem hebben betoogdVóór alles dient te blij ven bewaard de eenheid en de vrede onder de coalitie-partijen. Maar wel stel len de Christ.-Hist. die eenheid en die vrede door hun voorbarig besluit op een zware proef! De heeren Rodrigues de Miranda te Amsterdam en mr. D. A. van Eek, oud burgemeester van Boskoop en voorzitter van de afdeeling Leiden der S. D. A. P., worden genoemd als degenen die het meest in aanmerking komen om in Kat wijk vanwege de S. D. A. P. als tel-can- didaat de worden gesteld. Eerstgenoem de genoot die eer ook in 1913. Ramaer geeft in zijn werk„Religie in verband met de politiek in Nederland"' deze verhoudingscijfers jn het Kamer district Katwijkchrist.-historisch 14,5, anti-rev. 27,4, katholiek 40,6. Een booze week schrijft de A.-R. „Rotterdammer" boven de volgende driestar: Voor Neerland's „protestanten" is het een booze week geweest. De protestant, Prof. Eerdinans, in de Tweede Kamer een onbehagelijke figuur gemaakt en als praatjesmaker aan de kaak gesteld I En dan in één week twee Roomsch- Katholieken op dusdanige wijze in het gestoelte der eere geplaatst, dat eene ijskoude anti-papistische rilling niet ach terwege kan blijven. De Roomsch-Kathol'ieke Prof. Struy- óken in den Raad van State benoemd! De Roomsch-Katholieke generaal Van Voorst tot Voorst tot voorzitter van de Eerste Kamer aangewezen! Wij vinden het voortreffelijk. Maar is het niet tartend voor de man nen van het Protestantsch bewustzijn, die bij de stembus van verleden jaar de schare tegen Roomsche overheer- sching opriepen, dat zoo iets kan ge beuren Binnen één week zoo veel papistische narigheid hoe kan Minister Cort van der Linden het over zijn hart krijgen Schijnt het niet of hij zich tot edele taak gesteld heeft om de holheid van hem de smart, niet meer voor het va- derlnd te kunnen arbeiden, verminderd. De opdracht, zijn broeder terug te zoeken, had hij sindsdien trachten te vervullen. Hij had vernomen, dat de dame, die in Berlijn en Florence zijn beschermster geweest was, gehuwd was, en nu als mrs. Marsby met haar man te Londen woonde. Een verzoek aan de ze dame, om hem over zijn broeder in lichtingen te verschaffen, was koel af gewezen. Zijn broeder had zich haar be scherming en haar weldaden zoo onwaar dig getoond, dat zij iedere betrekking met hem afgebroken ten hem verboden had, haar weg ooit weer te kruisen. Door een groote bestelling had zij. nog ge hoopt hem eenige hulp te verstrekken, maar oolk daarbij' had hij alle verwach tingen den bodem ingeslagen. Frans was, na al hetgeen hem omtrent August's le ven in Berlijn bekend was geworden, wel geneigd, de dame geloof te schen ken, hoewel eenige woorden, waarmede Fraulein Sehulze van het geval melding maakte, wel een andere oplossing deden vermoeden. Ook Edith had geen voor liefde voor zijn broeder, maar toch zag zij hem voor een slachtoffer van de da me aan. (Wprdt yexyolgd)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1