BUITENLAND. BINNENLAND. Bureau OUDB SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke rege! meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Vrijdag 8 Mei Katwijk. Het Centrum wijst er zeer terecht op, dat bij een vacature, als te Katwijk aanstaande blijkt, op verschillende om standigheden dient gelet te worden, en liet bl'ad vervolgt dan „De partijen, met wie wij over het geheele land samenwerken, hebben ver leden jaar bij' de algemeene verkiezingen zwaar liet gelag moeten betalen. De Chr.-Hist. verloren vier zetels zij wonnen er bij de na-verkiezingen één terug de antirev. negen. De Katholieken hadden slechts één verliespost te betreuren, al trof dat ver lies ook gevoelig. Bovendien waren het juist de 1! e i- ders der met ons bevriende partijen, die uit de Tweede Kaïner verdwenen, wat niet slechts voor die partijen een nadeel is, maar voor de geheele Kamer. Zou ook met deze omstandigheid geen rekening moeten worden gehouden Het is slechts een vraag". Hiertegenover vragen wijl: Zijn de Ka tholieken aangewezen om te trachten dat verlies, door Christ.-Hist. en Antirev. geleden, eenigszins te herstellen door voetstoots weg te geven een zetel, waar op zij een zeer gegronde aanspraak ma ken Mogen wij niet vertrouwen, dat de omstandigheden, die aSn onze coali- itiegenooten dat verlies hebben bezorgd, .wederom, misschien zeer spoedig, zich zoodanig zullen wijzigen, dat de verlo ren zetels alle worden herwonnen? Is het, nu het niet gaat over een „zittend lid", niet juist nu een bij uitstek ge schikte gelegenheid om in het Kamer- district Katwijk meerdere overeenstem ming te brengen tusschen de zeer groote relatieve meerderheid van het kiezerscorps en den afgevaardigde? Ook dij zijn slechts vragen. Wij wenschen echter te herhalen en met klem er op te wijzen, dat ons in ziens vóór alles moet bewaard blij ven de eenheid, der coalitie. Het zou een politieke dwaasheid zijn en een on vergeeflijke roekeloosheid om in deze omstandigheden nu wij waarschijnlijk zeer spoedig de evenredige vertegen woordiging zullen krijgen, waarbij aan het gehaspel over zetels grootendeels een einde wordt gemaakt ter wille ivan een, hoe gerechtvaardigd ook, partij belang het daar vèr bovenuitstekende belang, dat wij hebben bij de eenheid der coalitie, over het hoofd te zien. Doch dat zal, naar wij vertrouwen, ook Izoo licht niet gebeuren, 't Is zoo-onge in een brutaal van het Vaderland zoo ongemeen brutaal' als men bedenkt de eensgezindheid onder de geconcen treerde liberale partijen om te schrij ven, dat zich de vraag op de lippen dringt, hoe'of het gekibbel om maar steeds te nemen bestaanbaar is met de bewering, dat de Coalitie het verbond is, dat opkomt voor de eer van God. 'De onwaarachtigheid van die leuze., al dus genoemd orgaan, wordt door de Katwij'ksche ruzie alweer eens duidelijk in het licht gesteld. Moge het resultaat van „het gekibbel" het liberale blad beschamen. Moge Jhet resultaat zoo zijn, dat er uit blijkt, dat fjSUlLLETON~ 152) MAGNA. Om wille van den knaap had zij leed. Sinds jaar en dag was het niet gebeurd, dat zij zich tot zulk dol spel met den knaap had laten verlokken, en vaak had zij het betreurd, dat in zijn omgeving alle vroolijkheid zoo ontbrak.... Ach, dat nooit een verlangen naar zijn zoon den vader deed terugkomen! Was dan ieder gevoel van liefde ook jegens zijn kind uitgewischt? De duisternis viel in en de avondkoelte kwam, een nachtegaal verhief haar kla gende tonen. Een innig verlangen greep Magna aan. O, die liefde, die steeds .weder ontwaakte, "die ondanks alles haar bijbleef Eindelijk stond zij op, om naar haar slaapvertrek te gaan. Hier aangekomen, zonk zij op haar bidstoel neder, 'Zij vouwde de handen en trachtte haar hart te verheffen, maar Slechts zijn naam kwam op haar lippen: ss O, Arthur,- Arthur! Magna had zich niet veigist, toen zij I» 4e sfMuw yan 4e Ix>qi&£u mm elk der Coalitie-pa: tijen iiuog schat haar eigen rechten, maar ten slotte nog hooger schat de eenheid der Coa litie, die opkomt „voor de eer van God"w Staatsraad Struycken. De benoeming van den pas 4-1-jarigen professor Struycken tot lid van den Raad van State kan ons, Katholieken, een keer te meer leeren, dat we geen geloof be hoeven te hechten, ja niet mogen hech ten, aan de lasterpraatjes onzer vijanden alfe zouden wij een achterlijk ras zijn. Om te zwijgen van de lagere functies in de maatschappij, welke niet zoo licht onder 't oog der publiciteit vallen, mag toch zeker worden geconstateerd, dat hooggeplaatste Roomschen, die als alle hooge boomen veel wind vingen, tegen dezen wind minstens even goed bestand bleken als wie ook. Ga b.v. de parlementaire geschiedenis vooral der latere jaren na vroeger werden we immers liefst geweerd en telkens komt ge Roomsche namen tegen van goeden klank. Op het gebied der wetenschap de professoraten zou dit stellig in niet mindere mate het geval wezen, als we daar wat meer toe gang hadden gekregen. Hoe dit laatste ook moge zijn, nog nooit heeft met recht de mare kunnen klinkener zou wel een Katholiek be noemd wezen, als maar een geschikt persoon te vinden ware geweest Waar oprecht naar een Roomsche werd ge zocht, daar werd er wel een gevonden, •die alleszins in aanmerking mocht komen, men. Zoo ook nu weer in den nieuwen Staatsraad, van wien het H bid. moet getuigen „De heer Struycken is een kracht, die èn voor den kring van het onder wijs, èn naar buiten voor wetenschap en staatkunde een plaats van zeer groote beteekenis in de juridische fa culteit heeft bekleed. „Hem kenmerkt eene merkwaardige veelzijdigheid, die zoowel den practi- schen kenner van het administratieve recht, en de werkelijkheid vooraan plaatsenden politieken denker, als den wijsgeerigen criticus vormt. „Wie geschriften ate Administratie of Rechten en De gemeente en haar gebied heeft leeren kennen, zal begrij pen dat de Regeering voor het lid maatschap voor haar hoogste raads- college een zeer gelukkige greep heeft gedaan, en dat het aan Struycken niet liggen zal, of van den Raad van State zal' een practische en tegelijk breede invloed in zijne adviezen uit gaan". Hoort dit gij allen, die uw Roonisch- lieid soms verbergt om voor vol' aange zien te worden, en schaamt u! Neen, ons geloof voert ons niet tot achterlijkheidintegendeelhet is een vaste basis om op te bouwen. En kra nige bouwmeesters tellen wij velen on der ons. De benoeming van Staatsraad Struy cken zij ons een aansporing te meer om altijd onvervaard als „ultramontaansche klanten" voor den dag te komen. meende te herkennen. Een heer, die bij de schemering door het dichtste deel van het park gedrongen was, stond daar, ver borgen onder afhangende takken, en staarde onafgebroken .naar het terras. Zijn blik rustte met eigenaardige uitdrukking op Magna en volgde haar bij al haar bewegingen. Toen de knaap naar buiten trad en het overmoedige spel begon, verduisterde zijn blik. Hij had zich een andere voorstelling gemaakt. Vaak had hij er zich een licht verwijt van gemaakt, het geluk van die vrouw daar vernietigd te hebben, door dat zij onder de scheiding leed en in de eenzaamheid versmachtte. Maar zag deze vrouw er nu lijdend of ongelukkig uit? Magna scheen hem jonger en schooner dan toen hij haar verlaten had. Zooals zij nu snelvoetig den knaap vervolgde en zooals zij daarop, het hoofd tegen een steenen vaas geleund, en rond haar licht zomergewaad het donker haar golvend daar stond, had hij wel met den knaap kunnen zeggen: „Zoo zijt gij schoon",. Onwillekeurig greep hij naar zijn hoofd; waarvan het haar in d'en laatsten tijd heel wat dunner geworden was. Hij ge voelde zich oud, ontgoocheld, verbitterd. Om haar had hij zich vergeefs bekom merd; zij had alles wat hem ontbrak. Zij leefde in zijn huis, genoot de schoon- tel ïJii teen teeliiksn yistfe, <Jis ALGEMEEN OVERZICHT. De toestand in Albanië wordt critiek voor den nieuwen vorst Wilhelm. In het Noorden zijn Servische troepen de D'ibra overgetrokken, om daar een heuvel tc bezetten, en in het Zuiden lijden de Albaneezen geregeld de neder laag tegenover de Epiroten. De publieke meening te Djirazzo wordt door de ge ruchten, die uit het Noorden en Zuiden tot haar doordringen, des te ongeruster en des te zenuwachtiger naarmate de regeering zich ineer hult in een geheim zinnig zwijgen over de politieke en de militaire gebeurtenissen. Dit geeft aan leiding tot het ontstaan der meest fan tastische maren en tot opgewonden be toogingen, waarbij het: „leve de oorlog, leve Albanië", niet van de lucht is. Met het oog op liet opwindend karakter dezer betoogingen is de regeering er toe over gegaan ze 'te verbieden. Vorst "Wilhelm heeft echter ten zijnen paleize een depu tatie uit de bevolking van Durazzo laten ontbieden, teneinde met haar eens een kalm, verstandig woordje te spreken en de gemoederen tat bedaren te brengen. Volgens telegrammen, door de regee ring ontvangen, dringen de Grieksche benden, voorzien-van kanonnen en ma chinegeweren, voortdurend verder noord waarts op. Óver Ciaffa en Kicok mar- cheerend, zijn zii reeds tot op 5 uren van Berat genadevd. De Albanee^clie gen darmerie is naar het Zuiden weggedron gen. Als Berat valt, staan de wegen naar Walona en Dunzzo open. De sterke Grieksche bent? tn bestaan voor het grootste deel uit Grieksche soldaten, die door Grieksche officieren worden aan gevoerd. In Tirane worden 10.000 man op de been gebracht, die onverwijld naar het terrein van den strijd zullen ver trekken. Intusschen heeft de ministerraad de internationale commissie uitgenoodigd om in de regeling van de Epirotische kwestie bemiddelend op te treden. Die commissie heeft de uitnoodiging aanvaard en daarop aan Zografos laten weten, dat zij bereid was hem de concessie te laten weten, die de Albaneesche regeering hean wil doen, mits de vijandelijkheden op houden. Dit laatste heeft Zografos ge daan en met ingang van Donderdagmid dag twaalf uur geëindigd. Volgens een blijkbaar van officieuse Fransche zijde afkomstige mededeeling vindt thans tusschen de mogendheden een uitwiselsing van gedachten plaats over de regeling van het Grieksche vraag stuk. Het geldt aan de te Valona bij eengekomen intern, controle-commissie de opdracht te geven, de aan de bevol king van Epirus te verleenen waarborgen vast te stellen. De Fransche regeering zou zich bereid verklaard hebben, hier aan haar toestemming te hechten. De correspondent van de „Patriote" te Rome weet te melden, dat door den Servischen gezant Parijs Vesnitsj, die hem hedenavond zoo aantrok. Zij genoot de liefde van zijn kind, kon zich ver heugen in zijn ontwikkeling wat een prachtige jongen was die Dietrich ge worden en hij..!.,, hij dwaalde ruste loos rond. Maar wat... wat had hem nu hier heen gedreven? Daarover vermocht hij zichzelf geen rekenschap geven. Na de dagen vol opgewondenheid van Florence had hij zich nog korten tijd in Italië op gehouden, maar dat land had alle be koorlijkheid voor hem verloren. Een nederdrukkend gevoel van beschaming, de onoverwinnelijke vrees, dat hij nog met de Amerikaansche in betrekking zou kunnen komen of gebracht worden, had hem aangegrepen en deed hem de ge dachte, naar Berlijn terug te keeren, ver werpen. De wereld stond hem toch open, en hij kon zich de plek uitzoeken, die hem het best beviel, die hem het mees! aanlokte. Een oogenblik had hij gedacht, dat het vaderland zulks zou wezen, en daarop had hij zijn weg over Bruckhoven genomen, onder voorwendsel, daar eenige zaken te moeten regelen vóór hij een groote reis ondernam. Had hij nu Magna treurend en jijdend gevonden, zooals hij zich steeds voor stelde, wellicht had hij dan verder aan den inwendigen drang gevolg gegeven, te hjj dêj jyeg töt te pa zich naar Rome had begeven, om over een Concordaat tusschen Servië en den H. Stoel te onder handelen, een door kardinaal Merry del Val ontworpen concordaat heeft onder teekend, Volgens dit ontwerp zal er een Katholieke aartsbisschop voor Belgrado benoemd werden, met jurisdictie over alle Katholieken van oud-Servië. Nieuw- Servië zal in twee bisdommen worden verdeeld, waarvan te Prisrend en Us- kub de bisschopszetels zullen gevestigd worden. Kardinaal-staatssecretaris Merry del Va) heeft aan den aartsbisschop van Mexico geseindDe Paus koestert den leven- digen wensch, dat de poging van de Z.- Amerikaansche republieken ten gunste van den vrede moge slagen in het belang van de rust en den voorspoed van Mexico. Het zal den Paus een voldoening zijn, wanneer deze zijne wenschen ter kennis komen van den president en alle invloed rijke personen in Mexico. Moge dit Pau3.'ïj verzoek toch veilige uitwerking hebb n, nu hei vast staat, dat de vredesecn.ci ntie tusschen Mexico en de Vereenigde Staten op 18 Mei in Niagara Falls in Ontario zal beginnen. Te Mexico wordt verzekerd, dat ook de constitutionalisten aan de conferentie zullen deelnemen en dat Carranza drie vertegenwoordigers naar Canada zal zen den. Huerta heeft, zooals bekend, drie gedelegeerden aangewezen. De bespre kingen zullen loopen over den algemee- nen toestand in Mexico, daar de bemid delaars van meening zijtn, dat met de oplossing van het Amerikaansch-Mexi- caansche geschil de beëindiging van den burgeroorlog beslist gepaard moet gaan. Amerika schijnt intusschen niet van zins voorloopig zijiii troepen b Mexico terug tc trekken. Eer het tegendeel. Het Amerikaansche departement van oorlog deelt nl. mede, dat aan generaal Funs- ton te Vera Cruz verlof is gegeven, om, zoo hij zulks wenschelijk acht, de door Amerikanen bezette linie uit te breiden en met het oog op eèn mogelijken aan val versterkingen op te werpen. Fn bo vendien zijn nog 24 kanonnen uit de oorlogsschepen te Vera Cruz aan wal gebracht. GEMENGD. Het bulletin van gisteravond over den toestand van Keizer Frans Jo zef luidt: In de verschijnselen van dro ge katarrh is aan den rechterkant geen merkbare verandering gekomen. De kei zer heeft vandaag wat meer gehoest dan, voorgaande dagen. De hartswerking en de algemeene toestand zijn volkomen be vredigd. Prins Alexander van Teek is tot gouverneur-genera al van Canada benoemd, in de plaats van den hertog! van Connaught, wiens ambtstermijn dit jaar afloopt. Een officieuze nota uit Belgrado zegt: Den 30sten April waren tegen: den avond enkele gewapende Bulgaren bij Siflits de grens overgetrok ken. Er ontstond een gevecht, waarin 2 Bulgaren werden gewond, een doode- had hij het wocid vergiffenis kunnen uitspreken. Hoewel van "tweeërlei rich ting, hadden zij dan toch in vrede kun nen leven. Maar nu kwam zijti gansche trots in opstand. Zou hij haar gaan opzoeken, die aan zich zelf genoeg had en hem voor h aar geluk niet noodig had Nog een laatsten blik wierp hij op zijn huis daarna wendde hij ziclï af en ging naar den uitgang van het park, waar een rijtuig hem wachtte. Zijn besluit, tijd en afstand tuss<chen zich en zijn vaderland te stellen stond thans vast. Een EngeteChman, met wien hij in Rome had kennis gemaakt en die hem veet van zijn jachtgronden in Ame rika had verteld, haakte er naar, met hem de reis daarheen te ondernemen. Toen Dornick den uitgang van het park bereikte, waar de koetsier zat te slapen op den bok van het met één paard bespannen rjjtuig, zag hij twee mannen den landweg opkomen. Daar hij niet gezien wilde worden, verborg hij zich achter een boom. .Wat staat daar voor een karretje? hoorde hij een der wandelaars bij 't naderen zeggen en hij1 herkende de stem zijns rentmeesters, 't Is wat te zeggen. Zij heeft zeker den pastoor van Fel'd- h a u s weder laten komen! De opzichter is teeli e.ea ftQhie itfA dat Ajll.es Wi lijk. De anderen trokken zich daarna op Bulgaarsch gebied terug. De bevelhebber van Nevrokop seint uit Sofia: Het 22ste regiment Griek sche infanterie met vier machinegeweren en een batterij berggeschut trekt zich te Berowo, niet ver van de Buigaarsche grens, samen. Afdeelingen Grieken loo pen de omliggende dorpen af en bedrij ven er buitensporigheden. De Neue Freie Presse meent te weten dat de onderhandelingen over de Orient sporen zullen mislukken op het Servische tegenontwerp, '-"ervië wil geheel meester blijven van de tarieven. De bakkersgezellen van Parijs en omstreken kwamen hedenmorgen in de arbeidsbeurs bijeen en besloten in be ginsel tot staking. De staking zal plotseling worden af gekondigd, zoodra het oogenblik voor het syndicaatsbestuur gunstig is. De be weegreden tot het besluit is de kwestie der overuren en de ongeschonden top- passing van den wekelijksclien rusttijd. In Spanje is een staking uitge broken onder 't personeel der koopvaar dijvloot. Stakers en reeders blijven op hun stuk siaan. De laatsten h.lbtn de scheidsrechterlijke tusschenkomst ver worpen; de stakers zijn bereid het ge schil door arbitrage te laten oplossen. Uit alle Spaansche havens en uit ovcr- zeesche havens heeft het personeel der koopvaardijschepen doen weten dat het zich bij de staking aansluit. Te Ferrol is de staking algemeen; tal van stoomschepen die met steenkool geladen zijn, welke voor de marine be stemd is, kunnen niet lossen, daar de bootwerkers zich solidair met de sta kers verklaard hebben. Donderdag begint te Asjabad een militair sensatieproces. De beklaag den zijn een Russische generaal, twee andere officieren en twee ambtenaren. Zij worden beschuldigd de munitie en wapenen van het arsenaal aan Perzen te hebben verkocht. Het Duitsclie politievaartuig Zie- then heeft den Engelschen vischkottec G. Y. 1120 uit Grimsby ten N. van Norderney aangehouden en te Wil helmshaven biniK..0vJcept. Een Italiaansch arbeider in de 2e Simplontunnel heeft een aanslag ge pleegd op Rothpletz, den hoofdinge nieur van het werk. Een ander ingenieur wierp zich op den aanvaller en kon hem vasthouden. De hoofdingenieur is echter aan het hoofd gekwetst. Het schijnt onder de Italianen die on langs gestaakt hebben, nog altijd te gis ten. Katwijk. Het Huisgezin schrijft o.m. „De beste oplossing ware ongetwij feld dat men het eens werd en ten slotte met één candidaat, den coalitie-i Candidaat, uitkwam. Docli dit eens-worden moet niet afge dwongen zijn, geen sdhijn naar buiten terwijl' van binnen wrevel en ontstem ming huizen. maar voor zijn neus gebeuren kan. Hij merkt niets. Hij zal niets willen merken, sprak de ander. Ik will h angen, als ik het ditmaal niet aangeef. Die oude grijskop zal! dan toch eens ondervinden, wat het betee- kent, de wet te minacihtenl zweltste de rentmeester, die, uit de Stad komend, van het goede te veel1 had genoten. I Laat dat toch, wat gaajt het u aan, vermaande de ander. Ate een zieke naaf den pastoor verlangt, behoeft men dat toch niet te weigeren. Die u hoort spre ken zou meenen, dat hij in Rusland was of bij de Turken. Ge zult hierin toch je zin eens niet hebben, ging de rentmeester voort. Als de gravin het niet tegenhield, zoudt ge allang een nieuwen pastoor hebben.. Nu, plëizierig heeft zij het sindsdien ook niet gehad't is altijd een punt, waaromtrent men de menschen ergeren kan, vervolgde hij, den weg naar het park inslaande en naar den front van het teras loerend. Beiden kwamen nu dicht langs Dofj, nick. Spoedig daarna besteeg de graaf zijn rijtuig en gaf bevel naar Brudk^ hoven terug te rijden.

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1