1 Maatschappij FAAM SPECIALE AFDEELING Kleeding naar maat. 1000 150 600 500 FATUM" te 's Gravenhage. rsrsj 100 60 xszs. 15 verkrijgbaar bij de voornaamste,Win keiiers. Leidsche Spaarbank. Een Keur van Nouveautés in prijzen van f35- tot f50.- Dczc afdecling staat onder leiding van gediplo meerde Coupeurs, waardoor wij garandcercn Elegonte Coupe en Chique Passen. 99 Branden. Zondagnamiddag is te Zeeland (N.-Br.) de hofstede van den landbouwer Laan tot den grond toe afge brand. Acht melkkoeien, een paard niet veulen en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Van den inboedel kon bijna niets gered worden. Oorzaak onbe kend. Verzekering dekt de schade. Te Erichem (gemeente Buren) zijn gisterenavond de boerderijen, bewoond door Kusters en v. d. Heijden, en een dubbele arbeiderswoning, bewoond door van Heerewaarden en Bonton, geheel af gebrand. In den afgeloopen nacht is de boer derij van Rooyakker te Helmond door brand vernield. Van den inboedel kon nagenoeg niets gered worden. Acht koeien en zeven paarden zijn in de vlammen omgekomen. Rood, ook in de Sport. Een inzender in „Het Volk" klaagt over de sport-rubriek in dat blad, die te eenzijdig aan het voetbalspel is gewijd. Niet onvermakelijk is het, dat de vu rige sociaal-democraat ook den verslag gever daarvan niet in de puntjes vindt. Deze spreekt telkens van „Ons Elftal" en van „de Oranjemannen." En hij moest zeggen: „het Nederlandsche elftal" en „de Nederlanders." Ook moest zijn geestdrift niet culmineeren in een Ne- derlandsch doelpunt, daar dit met de Internationale strevingen van het socia lisme niet te rijmen is. Elk doelpunt is goed, als het maar mooi gemaakt is. Een socialistische sport is een heel andere dan een bourgeois-sport! Ernst of Luim. Een drietal werklieden uit Gennep, werkzaam te Kleef, bezocht den vorigen Maandag al daar een café waar ze wel meer kwamen en zich derhalve nog al thuis gevoelden. Ze waren vroolijk! Een hunner was ge wapend met een harmonica, waaraan hij roerende accoorden ontlokte. Ze dronken elk een potje bier. Een hunner betaal de zijne vertering, de beide anderen meenden echter, dat zij die wel verdiend hadden met hunne muziek en weigerden te betalen. Terwijl zij de heele geschie denis als een grap beschouwden, liet de herbergier inmiddels de polilie halen, die onze beide snaken inrekende, waarbij zij zich nog steeds in de meening, dat het geen ernst was, verzetten en nogal luid ruchtig^ e fwerk gingen. Het bleek echter, dat de politie de zaak als bittere ernst bescib.ouwde. Onze beide pretmakers wer den in de gevangenis geborgen en kre gen acht dagen tijd om er over na te denken, wat men in Pruisen als ernst en wat als luim opvat. O n e e r 1 ij k e mededinging. Men schrijft aan die „N. Crt." Op een advocatenkantoor in den Haag verschijnt een gezet heer van 35 jaar met een prettig open gezicht en vraagt naar den oudsten associé. „Meneer is naar de rechtbank", zegt de bediende, „maar zijn compagnon is aanwezig." Het is den gezette onverschillig wie van de beide heeren hem te woord staat, mits hij maar geholpen wordt. „Weer een hopeloos juridisch geval", concludeert de kantoorjongen, en 'dient den cliënt aan. „U komt voor een advies?" informeert de advocaat. „Dat juist niet", luidt het antwoord. „Ik korii als commissionair van het Hotel des Indes, mijn naam is v. Veen." Hij ontpopt zich nu als cicerone van den heer Hendrix, groot tapijtenindus- trieel uit St. Nicolaas in België. „Meneer Hendrix was vier wéken in ons hotel gelogeerd", zegt de heer v. Veen, .„hij komt elk jaar met een keur- collectie tapis beiges, die hij bij ons ex poseert. 'Dit jaar bracht hij 150 stuks mee. Al die tapijten zijn bij aanzienlijke families geplaatst, die hem in liet hotel plegen op te zoeken. Een ,paar stuks heeft hij overgehouden. Hij moet naar St-Nicolaas terug, maar "heeft geen lust ze weer mee te nemen, o.a. vanwege de hooge invoerrechten ,die België van dit artikel heft. Ik heb hem eenige adressen van kantoren aan de hand gedaan, waar tengevolge van groote drukte de tapijten aan slijtage onderhevig zijn en misschien behoefte bestaat deze door nieuwe te vervangen. Wilt u ze zien? Voor den halven prijs zijn ze te koop en u ver bindt u tot niets." De jonge associé staart naar zijn vloer kleed, door de zolen der prcdeanen ver sleten en verzoekt min of meer gestreeld de tapijten te mogen zien. Het prettige uiterlijk zweeft d'e trap af en zeult even daarna een baal opgerolde kleeden naar boven, gevolgd door den heer Hendrix in hoogst eigen persoon. De tapijten, drie in getal, worden ont rold en aangeprezen, de weefmelhode en de stevigheid gedemonstreerd:. Het prettige uiterlijk gaat er op staan en de Belg rukt aan een Slip. 'De jonge associé verzoekt hiermede op te houden, ■daar de heer v. Veen door het plotse linge rukken moeite heeft overe.nd ^e blijven en 'teekenen van vermoeidheid vertoont. De heer Hendrix presenteert eenige gekroonde visitekaartjes van menschen, die sedert jaren op zijn tapijten wan delen prijst den advocaat gelukkig omdat hij in de gelegenheid is tapijten als de ontrolde te koopen en noemt ten slotte den prijs. De advocaat hapt niet toe, en de Belg, gebelgd omdat men hem, die zich nooit marchandeeren laat, gemarchandeerd heeft, vertrekt. Het prettige gezicht pakt de tapijten weer in. Zweetdroppelen parelen langs zijn kaken en liij' verklaart 'blijde tezilen zijn als de heer Hendrix ze kwijt is. „Mij gaat 'tniet aan", zegt hij, „ik ben maar commissionair van 't Hotel des Indes, en ik ga altijd met de reizigers mee, maar ik raad u aan, noem een prijs 100 gulden bijv. voor de drie tapijten, ik wil 't hem wel overbrengen. Misschien wordt hij kwaad, misschien doet hij 't; u weet niet hoe zulke Belgen zijnvanmiddag moet hij naar St.-Nicolaas en aan dat gepingel van een franc en een halve franc heeft hij een hekel, en slaat u niet toe, dan is een ander de gelukkige." Maar de advocaat gelooft niet in zoo veel voorspoed, hij wil nu nog niet deci- ■deeren, maar zal over een uur den heer Hendrix in des Indes opbellen. „Wees u nu verstandig", berispt de heer v.Veen. Maar de ander sceptisch vanwege zijn beroep, houdt voet bij stuk en de com missionair laat zijn zware vracht, waar schijnlijk om nog eens te laten zien, hoe zeer hij van derzelver onslijjtbaarheid overtuigd is, gewoonweg de trap afrollen. Beneden staat een kar met ten 'dienst man, die de baal met de kleeden iu ontvangst neemt, en de heer Hendrix met gevolg is weer op weg om elders te gaan weldoen. Doch de heer v. Veen ziet om, hij bedenkt zich en staat plotseling met een laatsten goeden wenk voor den neus. van den rechtsgeleerde. „Bel u des Indes maar niet op, want de heer Hendrix heeft er nu genoeg van, tenzij u nog Maar des Indes was al opgebeld! Noch Hendrix, noch v. Veen waren aan de directie van het hotel bekend. Geen Belg had daar ooit zijn kostbare vloerkleeden geë>poseerd, geen co ui mis sionair met een prettig open gezicht als de pseudo-titulai is was daar ooit in func tie geweest. Van Veen verdroeg zijn ontmaskering met volslagen gemoedsrust, want hij zeide zich te troosten met de gedachte, dat hij nog wel eenige tapijtjes zou plaatsen, al vorens tegen de lamp te loopen. Besmetting door onzuiver keukenzout In het „Maandblad tegen de Verval- schingen" schrijft dr. Van Hamel Roos en Harmens het volgende: „In verband met de zoo droevig afge loopen oestervergiftigingen te 's Hage, waarbij reeds vier slachtoffers getela werden, komt het ons van actueel belang voor te wijzen op de zeer interessante onderzoekingen, door drs. Rappin en Grosseron gepubliceerd, aangaande de kans van besmetting door onzuiver ge woon keukenzout. Zooals bekend is, luidde het deskun dig rapport inzake de bedoelde oester vergiftiging, dat de mogelijkheid zou kunnen bestaan van een besmetting bui ten de kweekplaatsen der oesters om, daar geen aanwijzingen van besmet wa ter bestonden. De vraag doet zich nu voor: kan het keukenzout een der oor zaken van besmetting geweest zijn? Vol gens de voornoemde deskundigen kan zich wel degelijk een bacteriologische flora op zout ontwikkelen en de schrij vers wenschen bij de zoutbereidi ng aan kustplaatsen, dezelfde hygiënische voor zorgen voorgeschreven te zien als bij de oestercultuur het geval is. Het steri- liseeren van zout (herhitting tot 105 gr. C.) levert betrekkelijk weinig bezwaren op, en waar het behandelen van groote hoeveelheden zout, die in zoutziederijen opgestapeld liggen, volgens de schrij vers, niet steeds met de noodige zinde lijkheid geschiedt, zou een dergelijke be handeling van groot hygiënisch belang zijn, zoowel voor de conservefabrieken als voor de huishouding. Wij maken na drukkelijk opmerkzaam op het feit, dat de voornoemde geleerden het oog heb ben op Ibpitenlandsche zoutziederijen, zoo dat door Uien geenszins een blaam op ons Hollandsch produkt ge worp én wordt. Doch waar voorkomen beter is dan 'ge nezen, achten wij het toch van belang op de bedoelde beschouwingen te wij zen, te meer daar zout een internationaal artikel is, en men natuurlijk kans heeft, niet altijd een behoorlijk gezuiverd arti kel te ontvangen." Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Aaltje Marie d. van A. Broersma en P. Broersraa. Johannes z. van D. Wassenaar en D Schroef. Geer- truida d. van P. Kooreman en E. van der Walle. Hester d. van J. Kluivers en H. Blansjaar. Hendrikus Adrianus z. van H. A. Weeber en M. C. Zaalberg. Wijnand Maarten z. van W. M. van Appel en G. van Weizen. Catharina Hendrika d. van J. H. van Duijll en L. van Leeuwen. Johanna d. van H. Wolters en D. Zwaan. Jasper Franciscus z. van J. de Graaf en J. M. Snik. Jannetje d. van J. J. Chrispijn en P. C. Koore man. - Petrus z. van W. B. van Oosten en M. S. van Klaveren. Dirk z. van P. Heruer en C. van der Sluis. Sophia Hendrika Wilhelmina d. van A. Hoogewoning en M. Pardon. Johannes vau J. Bakker en E. C. G. van Dissel. Maria Christina Johanna d. van P. Haasbeek en. A. C. Huner. Johannes Cornells Hendrikus z. van J. van Velzen en J. C. van den F.lshof. Mari.a d. van N. Nieuwenhuizen en L. E. J. A. Hoorn. Clasina Johanna d. van J. den Os en C. Craraa. Cato d. van J. Boezelijn en J. Rietkerken. Overleden: J. Van Eendenburg, Wed. A. Spijker, 77 j. H. J. Harthout, Wed. J. P. Marjee, 86 j. C. Hazelhors, Wed. H. Musegaas, 82 j. M. de Jong, ongeh. v. 89 j. C. J. Nieuwenhuizen, Wed. H. J. Ingezonden iVlededeeüiij a 30 ccnl per regel. Overwerkte nieren Dagelijks worden door een mensch omstreeks 3040 gram Af stof en 1 gram urinezuur afgesche; en deze hoeveelheid is voldoende tot een noodlottig einde te leiden neer zij in het lichaam achterblijft leen uw nieren kunnen u redden, zij alleen dragen zorg voor het j treeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overw zijn, blijft een gedeelte der schadej stoffen in het bloed achter en 1 tengevolge gevoelt gij u vermoeid dof, gij begint last te krijgen van 1 pijn, hoofdpijn, stijfheid in de spit en gewrichten, duizeligheid, bezint in hei water, waterzuchtige zwellin in de enkels of rond de oogen. J schien moet gij des nachts dikwijls staan, óf de urineloozing geschiedtn. lijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande versct selen verwaarloosd worden, kunnen vaarlijke en ongeneeslijke ziekten nieren en blaas zich ongestoord vei ontwikkelen en plotseling, zonder«1 schuwing, optreden. Geneest uw terwijl het tijd is, leeft zoo rustig gelijk, vermijdt buitensporigheden welken aard dan ook, houdt u aan eenvoudig dieet, en zet een kuur Foster's Rugpijn Nieren Pillen door; dat ieder spoor van uw kwaal verd nen is. Dit geneesmiddel herstelt goede werking der nieren en blaas, verdrijft het urinezuur, de oorzaak lendenjicht, rheumatiek, niersteen 1 en het voert het overtollige water waardoor de oorzaak van waterzw enz. wordt weggenomen. Te I eiden verkrijeb. bij D. M. Kruisi N. Rijn 33, Reijst en Krak, Steens'r en r>. do Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na 01 v. postwissel a f igiï voor één, of fl(| MfgVi voor 6 donzen. Eis de echteFoisterlsR PÜ" Nieren Pil! weigert elke doos, niet voorzien is van ^^iffijggorposa venst handelsineri Raabe, 65 j. C. Van der Werft', z. I J. Th. Pont, z. lij. M. de Kier, d.I J. J. Van den Wijngaard d. 2 j. 1 Oosten, z. 18 uren. P. M. Gamier, on v. 65 j. A. de Vries, Wed. A. Gom hoven 79 j. Opgericht door het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den löden October 1818. Kantoor: Oude Rijn n° 56, Zittingen ter ontvangst en terugbetaling der gelden Eiken werkdag 's morgens van lOi-lls uur en bovendien Maandag en Zaterdagmiddag van 12-1 Dinsdag en Vrijdagmiddag 1-2 Woensdag en Donderdagavond &-9 De rente k 3 pCt. gaat in den lsten en lóden van m iedere maand. HO Ml Busjes, om het sparen van kleine bedragen in huis te vergemakkelijken, zijn op elke zitting verkrijgbaar. V1SCHMARKT 16-17. Alle Deiaiende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen. tegen ongelukken verzekerd vo>r GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. gulden bij overlijden gulden verlies van één hand of voet. MÏÏSÏ I AA gulden A qulden iz De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. Ongevallen-Verz. Maaticfi, Piet Heinplein, koek Ama-PauwlosatlraiL

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 6