No 1387. BUITENLAND. ^feuTlletqn. 149) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang Bureau OUDE) SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIIS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2tyf cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Geen vleiend getuigenis. Omtrent den Amsterdamschen predi kant ds. W: J. M. Engelberts werd dezer dagen in de pers de onderstelling ge opperd, dat hij vrijzinnig zou geworden Zijn of spoedig worden zou vrijzinnig niet in politieken, doch in protestant- schen zin natuurlijk want hij had een vergadering in die richting bijgewoond en er zelfs de presentielijst geteekend. De h eer Engelberts, die op 't oogen- bl'ik een reisje maakt per „Koningin der Nederlanden", verantwoordt zich nu op luchtigen toon in het H b 1 d.. Als hij naar een vergadering gaat om er moge lijk licht op te steken, schroomt hij niet 'daarvoor uit te iromen, zelfs door het teekenen der presentielijst, maar zulks wil dan volstrekt niet zeggen, dat hij met de richting der vergadering accoord gaat. Schr. maakt van de gelegenheid ge bruik om zich boven alle kerkelijke par tijen te plaatsen, want, zoo redeneert hij: „Wanneer ik nu in dit rustig oogen- blik, ver en wars van alle theologisch gekibbel heerlijk! de indrukken van diverse predikantenvergaderingen van onderscheidene richtingen nog eens kalm aan mijn geest laat voorbij gaan juisf op een afstand kan dat zoo uitnemend dan wil ik u wel zeggen, dat ik bijna nooit inet een voldaan gevoel daarvan thuiskwam ook van de laatste niet. Ik vond er niet meer, wel eens min- Wer religie dan overal elders, ook aan boord van dit schip." Geen vleiend getuigenis. In p redikantenvergaderingen moest juist de religie gloeien als een helder licht, want van de voorgangers moet toch het licht uitstralen, nietwaar. En nu komt hier een dier voorgan gers in een uur van kalme overdenking verklaren, dat hij in die bijeenkomsten „bijna nooit" voelt „de kracht van zijn band aan God". 't Is waarlijk niet hartverheffend. We zullen nu maar niet voor de zoo- veeiste maal aangeven, waarin de oor zaken schuilen, welke tot een dergelijke getuigenis leiden. Ze liggen voor de hand. Jammer intusschen voor de groote schare, die van de predikanten haar licht meet o.Lvar.jen, dat een dezer aldus getuigen moet. „Misereor super turbam", „Ik heb medelijden met de schare", is hier ten volle van toep- ing. algemeen overzicht. Gisteren heeft Minister Lloyd George in het Lagerhuis de Staatsbegrooting ingediend en heeft toen medegedeeld, dat het afgeloopen jaar voor de En- gelsche schatkist buitengewoon voor spoedig is geweest. Daardoor heeft hij in de bedragen bij aanvullingsbegrootin- gen gevraagd kunnen voorzien, en zelfs een saldo van 750.000 pst. overgehou den. Indien de uitgaven voor de vloot Ik heb aan die omstandigheid nog meer te danken, verklaarde Dornick koud' en kort, zonder een woord van verklaring of verontschuldiging. Toch trad hij een schrede naar voren, zoodat hij stond als schutsc tussclien haar ei: Hellbrinck, die als bewusteloos voor zich uitstaarde. De dame verliet het vertlek en ging de trap op. Het geluid van een wegrijdend voer tuig scheen den schilder eerst uit zijn begoocheling te wekken. Met een schreeuw van woede sprong hij naar voren, stiet het portret van den ezel en trapte er op, terwijl hij met een mes zijn woede wilde koelen aan een tweede dat van inrs. Ahrens. Drrnick echter vatte hem bij den kraag cn duwde hem met een kracht, die men hem nauwelijks zou toegekend hebben, tegen den muur. Je gaat terstond met mij mee, zoo sprak hij hem aan. Wilt gij jezelven en al je huisgenooten om een ell •;id:g vrou- wenmensch ongelukkig maken? Weg ^a.ar mee, beval hij en nam het den wil- sinds 1909 de ramingen niet hadden overtroffen, zou hij verlaging van belastingen hebben kunnen voorstellen. Nieuwe voorstellen, die belangrijke uitgaven meebrengen, zullen het Lager huis worden gedaan. De minister schat de ontvangsten uit de bestaande belastingen op 200.655.000 pst., de uitgaven op 205.985.000 pst. zoodat er een geraamd tekort is van 5.330.000 pst. Hoogere uitgaven zullen o.a. noodig zijn voor verlaging van plaatselijke be lastingen en voor onderwijs. De toelagen voor de volksgezondheid aan plaatselijke besturen zullen in het komende begrootingsjaar 4.750.000 pst. bedragen en de verhoogde bijdragen voor het onderwijs in Engeland en Wales 2.750.000 pst. Voor de sociale verzekering is aan sub sidies uitgetrokken 1.250.000 pst. Al deze subsidies beginnen met December en zullen het geraamde tekort van 5.330.000 pond sterling nog doen toe nemen met 4.218.000 p.st Daar de regeering bovendien een speling van 200.000 pst. noodig acht, is het tekort op de begrooting in het geheel geschat op 9.800.000 pst. De minister stelt, ter dekking van het tekort, een verhooging der inkomsten belasting voor. De belasting op inkomsten uit beroep bedrijf, betrekking, e.d. beneden 1000 pst. blijft onveranderd, doch stijgt dan geleidelijk tot 80 cent op inkomsten van 3000 pst. De belasting op inkom sten uit waardevermeerdering van bezit (b.v. door aanleg van spoorwegen, e.d.) zal worden verhoogd tot 80 cent, de aan vullingsbelasting zal beginnen bij 3000 pst. inplaats van bij 5000 psi en gelei delijk stijgen van 25 cent tot 80 cent. Volgens deze schaal zal de gewone inkomstenbelasting dit jaar 5.250.000 pst. meer opbrengen, de aanvullingsbe- lasting 2.500.000 pst. meer. Een ver hooging der successierechten zal 800000 pst. meer opbrengen, een wijziging der wet op. beleggingen in buitenlandsche fondsen 250.000 pst. meer, en verder zal een millioen worden genomen uit 't amortisatiefonds. Genoemde bedragen wegen juist op tegen het tekort van 9.800.000 L. Lloyd George legde er den nadruk op, dat de voorstellen der regeering ge richt zijn op den voorspoed en de kracht van het volk en op grootere machtsont wikkeling der natie. De besprekingen over de ingediende begrooting zullen wel geen gunstfge ver andering brengen in de Ulster-crisis. Men verwachtte dat de conferentie, welke door de verzoeningsgezinden ge durende een half jaar verlangd werd, thans eindelijk zou plaats vinden. Het schijnt echter nog niet tot een hervatting der besprekingen der partij leiders te zijn gekomen, en het is te voorzien, dat als de onderhandelingen weer aangeknoopt worden, zich nog heel wat moeilijkheden kunnen voordoen. Bij loc."ii knaap uit de hand. Hier is je hoed en nu kom mee. August, die slechts in ocgcn'clikken van opgewondenheid moedig was, werd daor Dornick's kalr.le geheel overmeesterd. Zonder een woord te spreken volgde hij den graaf de trap af. Beneden liet Dor nick terstond een rijtuig halen en reed eerst naar zijn hotel, daarna naar een dokter, wiens adres hij zich daar had laten geven, in:;i gedoken zal de schil der i:i een hoek van het rijtuig, niet in staat, zijn gedachten te behecrsciicn. Ecu korte beraadslaging met den arts leidde tot het resultaat, dat Hellbrinck vooreerst onder diens toezicht zou blij ven. Dornick had zich als den bescher mer van den jongen man voorgesteld. Toen hij zijn pas toonde, waarin al zijn titels en waai den werden vermeld, was :le arts zeer voorkomend en •willigde hij al zijn wenschen in. De hoogst opgewonden toestand van den jongen man was bovendien zoo di i- deeV'jk inc-rl-Taer, dat het verzoek, toe zicht over hcv.i te willen houden, volko men gerechtvaardigd was. De geneesheer zou na eenigc dagen bericht zenden, waartoe de graaf hem zijn adres over handigde. Of de fairi'ie van den patiënt moert verwittigd worden, zou eerst be slist worden, als de aard van het ziek tegeval bekend was,. de lersche nationalisten heerscht ern stige bezorgdheid. Naar verluidt, zou de regeering pogingen in het werk stellen om hen over te halen met een vergelijk als door minister Churchill in overwe ging gegeven werd, genoegen te nemen. John Redmond, de leider der nationalis ten, heeft echter reeds bij herhaling en met beslistheid verklaard, dat zij nooit in een uitsluiting van Ulster zonder tijds beperking zouden toestemmen. Van hun kant willen de Ulstermannen naar een hunner bladen verklaart, niet weten van een vergelijk op den grondslag van fe deralisme. Hun voornaamste bedenking berust op godsdienstige overwegingen, hm. En de godsdienstige overwegingen der Katholieke nationalisten dan? Wat kan er nu na zulke uitspraken als grondslag voor nieuwe onderhandelin gen overblijven? Er komt bijna geen nieuws uit Mexico Robert Kerr, die verleden week door admirarl Fletcher en generaal Fuston tot civiel-gouverneur van Vera-Cruz be noemd werd, is van zijn post ontheven. Naar verluidt moet de regeering te Washington tot dezen stap zijn overge gaan, wijl haar ter oore gekomen was dat Kerr zich op 7 Maart weinig vleiend over de politiek van Wilson had uitge laten. Kerr zou n.l. verklaard hebben: ik wil niet beweren dat de petroleumtrust invloed heeft op de regeering van Wil son en zijn ambtenaren, maar ik wensch alleen te wijzen op het eigenaardige feit, dat de belangen van de petroleumtrust tegelijkertijd geheel in overeenstemming waren met de oogmerken van Wilson's democratische politiek. Als men gelooven nag, wat uit Mexico omtrent den toestarjif van Huerta aan de New-Yorksche bladen wordt bericht, dan hebben de gebeurtenissen van den jong- sten tijd dezen tot een volslagen ge broken man gemaakt. Sedert een week, zoo bericht de correspondent van de „New-York Herald", heeft hij niet in zijn bed geslapen. Den geheelen nacht rijdt hij met zijn automobiel door de straten van Mexico en drinkt daarbij groote hoe veelheden sterke brandewijn, alleen om den moed erin te houden. Hij schijnt in te zien, dat zijn zaak hopeloos staat en dat hem niets anders rest dan zelfmoord of de vlucht. Tegenover zijn omgeving intusschen treedt hij op als een wild beest Niemand durft hem tegenspreken, zelfs niet met hem redeneeren. Hij wantrouwt iedereen, ook zijn zoon Jorge. Het bovenstaande is bepaald door een Amerikaanschen bril gezien, want in ver band met de uitnocdiging der Zuid- Amerikaansche republieken heeft Huerta twee afgevaardigden aangewezen om hem te vertegenwoordigen ter conferen tie, waar over de bemiddeling tusschen Mexico en de Vereen. Staten zal worden beraadslaagd. En uit Washington wordt geseind, dat men daar aanneemt, dat de bemiddelaars besloten hebben, zich voor het oogenblik te bepalen tot vereffening van het inci dent van Tampico, waarvoor de Unie genoegdoening van Mexico eischt in den Tei. ond daarop werd August Hell brinck door den a rts naar diens villa buiten de stad gebracht, waar hij in ieder geval beter verpleging vond, dan in zijn eigen woning. Graai Dornick droeg ook nsg verder zorg, door August's hospita te gaan be richten, dat haar huurder vooreerst door ziekte verhinderd was terug te keeren en dat in den tijd voor zijfn goederen moest worden zorg gedragen. De verhuurster, een gemüthliche win kelierster, lachte luide om het geval. De Signor heeft zeker niets meer, zeide zij. De kunstenaars zijn meest lichtzinnige vogels, die alles opmaken wat zij ver dienen deze echter hadnog liederlijke makkers gehad, die hem daarbij hielpen... „zulke van de ergste soort, die om God noch gebod geven", vertelde zij. Ik heb het den jongen heer dikwijl; genoeg voor gehouden. 't Was echter niet zoo gansch richting in zijn bol, meende zij, betee- kenisvol naar haar voorhoofd wijzend. De vrouw zou waarschijnlijk nog meer verteld hebben, als Dornick niet onge duldig haar woordenvloed onderbroken had en de rest der verschuldigde huur en nog een maand vooruit betaald had. Toen Dornick des avonds zijn hotel weder opzocht, werd hij overvallen door een schare Berlijnsche kej\njssen, die zich vorm van een saluut aan de Amerikaan- sche vlag. En Huerta dan? GEMENGD. Het bulletin der geneesheeren over den gezondheidstoestand van den Oostenrijkschen Keizer meldt, dat de hoest in den loop van den dag matig was; de algemeene toestand is goed. Een plaatselijk onderzoek heeft tot dus ver uitgemaakt, dat de catarrhale ver schijnselen zich tot de rechterzijde be perken. Door de nederlaag, die de 3000 man sterke colonne van generaal Cour- reau, den Rogi van het Noorden, Boe Hamara,h eeft toegebracht, zal' demarsch der Fransche troepen naar Tesa, niet weinig vergemakkelijkt worden, daar de troepen ven generaal' Eaumgarten nu niet meer voor een aanval in de flank be vreesd behoeven te zijn. Men gelöoft, dat de bezetting van de vesting M'Soen en de in Soek-el-Arba staande voorhoe de van generaal' Courreau reeds in de eerstvolgende dagen voeling met elkan der zullen krijgen. Een stemreohtvrouw heeft giste renochtend in de Royal Academy te Londen het portret van den schrijVer Henry James, geschilderd door Sargent, gescheurd. Men hoopt het te kunnen her stellen. De streek van Argyrocastro wordt steeds meer bedreigd door AEbanee- sche benden. Zografos de leider der Epiroten, verliet Argyrocastro en ver blijft nab ij :e Grieksche grens. De Griek- sche troepen die op de grenzen bijeen getrokken zijn, staan gereed om in ge val van moordpartijen, tussdienbeide te komen. Een draadloos telegram van het stoomschip „Seyclïïtz" meldt, dat een onbekend stoomschip in btrand staat op 150 mijlen ten Zuiden van het Sable-eiland. t Verschillende schepen beantwoordden het hulp-signaal van de „Seydlitz". Aan boord worden geen teekenen van leven waargenomen en in de nabijheid wer den geen booten gezien. Een hevige brand vernielde een huizencomplex van een hectare opper vlakte. Een 40-tal personen zijn omge komen en een 100-tal gewond. Het dorp Keidany is door een hevigen brand geheel in asch ge legd. De Landbouw. De landbouwer wordt, naar men weet, in de inkomstenbelasting getrokken en daartegen heeft de heer De Wijkerslooth de Weerdesteijn in een uitvoerige en uit stekende rede zich verzet Leest nu, hoe de minister zijn voorstel heeft verdedigd „Spreker zag een paar jaar géleden pachters, die, toen de landbouwproduc ten zoo hoog in prijs stegen, door de overwinst van een jaar de hypotheek konden aflossen. De heer de Wijker slooth de Weerdesteijn kome dus niet aan klachten over den ongJukki- in Florence ophielden en van zijn aan wezigheid gehoord hadden. Zij vertelden, al lang op hem gewacht en in alle hotels naar hem gezocht te hebben. Dornick had zich gaarne van het ge zelschap bevrijd. De vrees beving hem echter, dat men zijn ongezelligheid aan andere beweeggronden zou toeschrijven en de waarheid raden. Daardoor was hij nu veel voorkomender dan anders zijn gewoonte was, sloot zich bij den kring aan, liet zich voor een rijtoer overreden, ging met de heeren naar het theater, soupeerde inet hen, gaf zelf eenige kleine soupers, waarbij hij de beminnenswaar digste gastheer was. Eenige dagen later, bij een corsotocht in het park van Florence, werd Dornick doQr een zijner bekenden opmerkzaam gemaakt op een equipage, die hij voor de elegrantste hield. Dornick gaf dit ter stond toe. Een oude ongemeen leelijke heer zat er i<n. Dat is het rijtuig van den millionair mr. Morsly, zeide men hem. Volgens de nieuwste berichten heeft hij zich verloofd met zekere mrs. Ahrens, de Amerikaan- sche, die zich in den oorlog van '70 be kend gemaakt heeft. Haar huwelijk met dien ouden aap is zeer amusant., het kan toch slechts vanwege het geld zijn. Graaf Dornick, gij moet haar ook kennen, riep een jonge luitenant,. Zij hield gen toestand van de pachters. De heer Kooien: Hoe komen die pachters aan hypotheken De heer Bertling, minister van Finan ciën, erkent, dat hetgeen hij zeide on juist is en dat hij had moeten zeggen: eigenaren. Maar wat voor de eigenaren geldt, geldt ook voor de pachters" Dat is nu minister Bertling, teekent de „Limb. Koerier" hierbij aan. Ten voeten uit Hij spreekt van pachters, bedoelt eige naren. En besluit met: wat voor de pachter^ geldt, geld eigenlijk ook voor de eige naren. De afdeeling Landbouw moest aan Z,- Exc. den Minister van Financiën haar officieel verslag eens sturen, waarin ge schreven staat, dat de landeigenaren welf de pachters ongeveer niet van den voor uitgang op landbouwgebied hebben ge profiteerd: Overigens probeere de minister eens om hypotheek te nemen op zijn minis- terieele portefeuille. Sigaretten-industrie. Je Ut-eciit vergaderden een aantat sigarettenfabrikanten. In zijn openingsrede wees de heer Philips op het feit, dat voor de Holiand- sche sigaret bijna alle grenzen gesloten zijn, terwijl ons land een markt is, waar op nagenoeg alle buitenlandsche siga retten worden geworpen, zonder dat men hiervoor een bijzondere belasting eischt Spr. zei, dat terwille van de nationale sigaretten-industrie de Regeering ver plicht is, paal en perk te stellen aan dit s chreeuwende onrecht. Dcor de Hol- landsche sigaretten een voorsprong te geven op het buitenlandsche fabrikaat, In principe was men het eens, een request aan den Minister van Financiën te zenden, benevens een aan den Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw; Men was echter van oordeel, den anderen nog niet opgekomen fabrikanten de ge legenheid te moeten geven, zich bij de gevormde combinatie aan te sluiten,waar door niet alleen meer eenheid, ook meer gedachtenwijziging wordt .rkre- gen. Er werden eenige systemen van be lasting ter sprake gebracht en hiervan het voor en tegen overwogen. Er is geen belasting, welke geen bezwaren mede brengt Zoo ook de tabaksbelasting. Een parig was men het echter eens, dat de eenige weg, om de buitenlandsche over productie en de hierdoor ontstane schan delijke concurrentie den kop in te drukken, ligt in een belasting op den invoer van bewerkte tabak. Het zooveelste getuigenis, dat minister Koikman met zijn tariefwet den handel..., benadeelde Niet tegen den godsdienst. In een optocht door socialisten Zon dag te Enschedé gehouden, werd o.m een opschrift meegedragen met de v gende woorden „De Kerk, de Kroeg en de Kazerne zijn drie struikelblokken op den weg naar het geluk." zich langen tijd in Berlijn op en men mompelde toen, dat zij een rijken edel man zou huwen. Tot voor korten tijd ging zij voor zeer rijk door anderen zeiden echter, dat zij reeds in Berlijn groote schulden gemaakt had. De wereld vertelt altijd veei en vermengt waarheid met verdichting, meestal ten koste der waarheid, ant woordde Dornick koel. Hoé kalm hij zich uiterlijk ook toonde, brandde toch de wonde zijner ziel hem des tie meer. Zoo spoedig Dornick zijn verblijf in Florence voor lang genoeg hield, ging hij weder op reis, waarheen was hem onverschillig naar het Zuiden of het Noorden! Hij verlangde slecht; naar af wisseling, om den tijd te dooden en te vergeten, waaraan hij eenige oogenbük- keu ernstig gedacht had. August Hcllbiinck was nog nauwelijks tot bezinning gekomen, toen hij zich reeds in het asyl bevond, door den arts voor hem aangewezen. Een kalmeerend poeder deed hem in een d'epen slaap zinken, die hem wilde -*?n voor-; spiegelde. (Wprdt vervolgd)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1