Tweede Blad, behoorende bij De Leldsche Courant van Zaterdag 2 Mei no. 1385. 1 KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. De Inkomstenbelasting. Twee amendementen vormen nu het yoorwerp der beraadslagingen. Eerstens, dat der sociaal-dem'ocraten om inkomens beneden 700 gld. onbelast te laten. Dit amendement zal ongetwijfeld zeer weinig sympathie ten deel vallen. Terecht heeft de heer De Meester er op 'gewezen, dat ook van bescheiden inko mens een bescheiden bijdrage mag wor den gevraagd; bovendien en dat is een zeer klemmend betoog wees hij er op, dat, dank zij den kinderaftrek (50 per kind), de meeste huisvaders, die f 650 f 700 of iets meer verdienen, vanzelf on belast zullen blijven. Vervolgens, dat der vrijzinnig-demok- craten, hetwelk tweeërlei beoogt. Ten eerste het brengen van een sterkere pro- jgressie in de inkomstenbelasting. En ten tweede het toepassen van progressie ook op de vermogensbelasting. Wij meenen, om de zaak klaar te ma ken, goed te doen door nog even de strekking van het ontwerp in herinne ring te brengen. De bedrijfsbelasting zal worden vervangen door eene inkomsten belasting (over alle soort inkomsten) en daarnaast wordt de vermogensbelasting Jgehandhaafd echter alleen als „aanvul- lingsbelasting" (Erganzungsteuer) van de inkomstenbelasting ten einde van het vermogen nog een „surtaxe" te kunnen beffen. Nu heeft de minister bij de inkomsten belasting een progressie voorgesteld, maar bij de vermogensbelasting (die aan vangt bij vermogens van 16000 gld.) 'biet. Het amendement van de vrijzinnig democraten wil de progressie bij de in komstenbelasting vergrooten en er een bij de vermogensbelasting invoe ren. Men kan wel voorspellen, dat geen van beide onderdeelen van dat amende ment een stemmen-meerderheid zal ha len. Wij zien echter geen., bezwaar in de aanneming van het tweede gedeelte yan het amendement (invoering van een progressie bij de vermogensbelasting) maar de aanneming van het eerste ge deelte (verscherping van de progressie bij de inkomstenbelasting) zou vooral op den middenstand, op inkomens van 2000 jgld. en hooger, drukken. Daarom zouden Wij met den heer Kooien dit gedeelte van het amendement vooral niet gaarne zien aangenomen. De Week in Het Buitenland. De schrik slaat een mensch om het hart, als hij hoort, hoe de oorlogsbudget ten der groote mogendheden stijgen! ,Wat zal het eind wezen van dien wedloop om het beste en het meeste oorlogstuig en de grootste oorlogsschepen? Deze week is in- de Oostenrijksche delegaties de oorlogsbegrooting ingediend, bedra gende 572 millioen, terwijl volgens den minister van Financiën op de geheele begrooting een ongedekt saldo overblijft ,van ;561 millioen. Nu, dan slaat ons landje met zijn paar millioen te kort daarbij vergeleken een flink figuur, maar wij behooren niet tot de groote mogendheden, hm! Maar om op die begrooting van Oostenrijk terug te komen, in de delegaties verklaarde graaf Berchhold, dat na de bewogen tij den (den oorlog op den Balkan) onder den drang van een algemeen zich uitende behoefte naar vrede em tijdperk is in getreden, waarin de gebeurtenissen der .wereldgeschiedenis van den laatsten tijd en de daaruit ontstane nieuwe staat van zaken zich allengs groepeeren en orde nen. De verstandhouding tot de staten van den Balkan is zeer vriendschappelijk; ;wij zijn de vreedzame en voortdurende ontwikkeling onzer onmiddellijke buren hoogst welwillend gezind. Wij willen ho pen, dat vreedzame regeeringsarbeid na Ide bloedige oorlogen van den laatsten tijd voor de goede betrekkingen tusschen de IBalkan-staten onderling bevorderlijk zal zijn en wijl koesteren den wensen, dat {Turkije ondanks de verliezen in den oor- jog met de vooruitstrevende Christelijke jBalkanstaten een sterke factor op den 'jBalkan blijft. Door handhaving der vriendschappelijke verstandhouding met 1de Porte zullen wij ons beider welbegre pen belangen het beste dienen. I11 Roemenië heeft zich tijdens en na ide crisis op den Balkan een vijandige strooming tegen Oostenrijk-Hongarije ge openbaard. De toenmalige minister-presi dent Majorescu is daar reeds in zijn rede van 13 Januari tegen opgekomen en ook .wij willen aan die strooming geen over matige beteekenis hechten, daar wij over tuigd zijn, dat Roemenië er niet aan jdenkt de groote voordeelen, die het van 1de nauwe en vriendschappelijke betrek kingen tot ons heeft genoten, op het spel te zetten. De tegenwoordige Roe- ineensche regeering doet dan ook haar 'best de vertrouwelijke verstandhouding itot ons ook voor de toekomst te hand haven. Natuurlijk zoolang Rusland niet advi- jseert in anderen geest! Overgaande tot de betrekkingen van t>ostenrijk-Hongari|e met d'e overige mo gendheden, legde spr. er den nad.uk op, (dat liet Qrjevoudig V,erbond, de grondslag blijft voor de buitenlandsche politiek der monarchie: Over die buitenlandsche politiek is, izoo- als onze lezers wéten, een Roodboek ver schenen, dat '926 diplomatieke beschei den bevat en loopt van 13 Augustus 1912 tot 6 November 1913. Nieuws bevat het niet, alleen blijkt uit eene nota aan de mogendheden, dat het kabinet te.Wee- nen bekend was met de toen nog geheim gehouden verdragen tusschen de Balkan- sta ten. Over Oostenrijks imislukte poging om het vredesverdrag van Boekarest herzien te krijgen, glijdt het Roodboek onder verwij zing naar allerlei jninisterieele verklaringen/ en met lakonieke algemeenheden handig heen, terwijl alle stukken, tusschen Wee- nen en Rome gewisseld over het Alba- neesche vraagstuk, ontbreken en ook de indertijd zoo druk besproken zaak-Pro- chaska (de mishandeling van dezen Oos- tenrijkschen consul iin Servië), volkomen doodgezwegen wordt Evenals de zen ding van Prins Ltohenlohe naar St. Pe tersburg, toen er een zeer gespannen verhouding tusschen Rusland en Oosten rijk bestondl Volgens dit Roodboek is alles pais en vrede, mpar waarom 'dan toch een gewapende vrede, die zooveel geld kost Weekpraatje. 't Is teekenend het berichtje, dat de- zier dagc^ in de geheelle pers circuleerde het is teekenend voor de huidige situatie der regeering: De gemeenten protestee ren bij honderdtallen, tegen de Ouder domsrente van Minister Treub. Zij prote steeren tegen de aderlating, die zij, toch al' op zulke zwakke finnacieele beenen staande, zullen ondergaan I Nog zelden zal' op een wetsontwerp van zoovele zij den zulk een scherpe critiek zijn uitge oefend als op dezen eersteling van den heer Treub. Qelooft u wel, dat iemand er mede tevreden is, tenzij de heer Treub zelf. De armsten, de allerarmsten, zij, die worden bedeeld, sluit minister Treub uit van zijn Ouderdomsrente. En zou het te verwonderen, zijn, als deze ongelukkigen over zulk een onredelijke behandeling bit tere verontwaardiging gevoelden. Maar de arbeiders, de niet op hun ouden dag be deelden, kunnen er ook niet tevreden over zijd. De „rooie" en de door de Concen tratie bedrogeii arbeiders niet, omdat zij nu toch niet meer zullen ontvangen dan „een rijksdaalder voor een dooie". En de Christelijke arbeiders I Een gehar nast protest is dezer dagen door het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium" aan de Tweede Kamer toegezondeneen adres waarmede ook alle Katholieke ar beiders zich ten volle kunnen vereeni gen. In dat adres 't is heusch wel de moeiten waard om er eens over te praten wordt ten eerste geprotesteerd tegen het beginsel, dat aan het wetsont werp Treub ten grondslag legt. Patri monium is gekant tegen net soort van Staatshulp, dat minister Treub aanbiedt, en dat zij kortweg onderbrengt onder de Armenzorg, omdat de werkman er door wordt verlaagd, terwijl het streven moet zijn om hem te verheffen door hem weer zelfstandig te maken en hem te h elpen in de zorg voor zichzelf.» Niet zijn behoeftigheid, maar zijn dienst betrekking en zijn premiebetaling moet beslissen over het genot van „rente", die daarom ook niet uniform kan zijn, maar voor verschillende personen en ver schillende plaatsen behoort te verschil len. Niet alleen tegen het beginsel, maar ook tegen de uitwerking ervan, is Patri monium ten sterkste gekant. Em wij met haar! 't Is toch merkwaardig, dat in het Leven dezer regeering zich het zelfde verschijnsel1 voordoet als in het leven van zoo menigeen, die, na eerst op een verwatene en zelfgenoegzame wijze cri tiek op een ander te hebben uitgeoe fend, zelf voor het werk wordt gezet, en daner niets van terecht brengt. De tegenstanders der vorige regeering hebben gescholden op - -ini3ler ima en nu zitten ze met de van alle kanten, ook van eigen zijde, zoo fel1 mogelijk be stookten en aangevallen minister Treub 1 „Loontje komt om zijn boontje" zou men in de gewone volkstaal zeggen: Maar dat „Loontje komt om zijn boon tje,, mag 'n christen mensch niet altijd toepassen. Die overtuiging scheen ook wel gelukkig, zeer gelukkig, te heer- schen bij velen der aanwezigen op de deze week te Hoofddorp gehoiiiden Ver gadering van de R. K. Centrale Kiesver- eeniging in het district Haarlemmer meer. Daar heerschte over het algemeen een geest, welke er niet op wees, dat men van plan is wraak te nemen over de, helaas, persoonlijke beleedigingen die in 't vuur van den nu uitgestreden strijd be treffende de herziening der statuiten door de tegenstanders elkaar zijn aangedaan. De strijd heeft, zooals terecht werd opgemerkt, veel1 geleken op een storm in een glas water. Doch nu is het parool „Vergeven en vergeten"* Wie deze regel in practijk brengt, toont helder in te zien, wat zijn plicht is en den moed te heb ben dien plicht te vervullen. Wie deze regel niet in practijk brengt, bewijst meer liefde te koesteren voor zijn eigen meening en persoonlijke eer dan voor de goeie zaak, voor de Katholieke belangen. Ziezoo, dat heb ik 'm eens gezegd, al is het niet zoo krachtig en kernachtig als de heer Van Best rake waarheden wist te zeggen, op de 111. Zondag gehou den vergadering van den Provincialen 'Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Ja dat ellendige en lamlendige gebrek aan durf, dat laag neerzien pp alles wat door Katholieken werd. gedaan en dat verheffen van alles wat niet-katholieken tot stand ^ren^en, heeft het wakkere Kamerlid op rake en geestige wijze aan den kaak gesteld, 'n Mooi idee van den afgevaardigde van Zoeterwoude om de redenaar te verzoeken welk ver zoek werd ingewilligd zijn veel nut stichtende rede in druk te doen ver schijnen. I I JAN. Gemeenteraad van Noordwijk. Vergadering van gisteravond. Voorzitter Jhr. VI C, van Panhuijs, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer M. Verloop. De notulen der vorige vergadering wer den vastgesteld,, zöoals ze voor de leden ter inzage hebben gelegen. Onder de ingekomen stukken kwamen j voor: 1. Möd'edeeling van den heer L. A. Roozen, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie van toezicht op het L. O. aanneemt f 2. Eenige missives van Ge& .Staten ter begeleiding van goedgekeurde raads besluiten. 3. Dankbetuiging van den heer F. H. van Spanje voer zijn benoeming t^t boek houder-kassier bij het gasbedrijlfi. 4. Verzoek van werklieden aan de gas fabriek om loonsverhooging. Gesteld in handen van Bv en ,Wr om advies. 5. Verslag van den toestand der ge meente gedurende het jaar 1913. Het rapport werd ter inzage voor de leden gelegd en zal daarna aan GecL Staten worden opgezonden. 6. Teruggekomen was de verordening op het gasbedrijf met enkele opmerkin gen van GecL Staten. De Raad vereenigde zich met de wij zigingen, door Ged. Staten aangebracht 7. Verslag van de commissie, belast met het onderzoek van de boeken en be scheiden van de Spaarbank voor Noord- wijk en omstreken. In het rapport wordt medegedeeld, dat de boeken in orde wa ren bevonden, en wordt dank gebracht aan heeren commissarissen en aan den administrateur, den heer H, B. J. Haan appel, die de administratie, ook volgens het rapport van den accountant, op voor treffelijke Wijze had gevoerd. Wethouder A1 k e m a d e vroeg, of de commissie niet overbodig was geworden, nu is vastgesteld, dat de boeken van de spaarbank elk jaar door een accountant zullen worden onderzocht De Voorzitter achtte het voortbe staan der commissie gewenscht. Zij kan het rapport van den accountant aan den gemeenteraad overdragen. Tot commissaris van de spaarbank werd herbenoemd de heer J. van Konij nenburg. In de vorige vergadering was ingekomen een adres aan de Tweede Kamer van de gemeente' Velzen inzake het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, wat gesteld was in handen van B. en W> om advies. B. en Wh stelden thans voor, met de strekking van het adres adhaesie te be tuigen. Aldus werd besloten. De rekening van de gezondheidscom missie over 1913 werd goedgekeurd,. Hierna was aan cTe orde een voorstel van B. en W. inzake de verbetering van de brandbluschmiddelen te Noordwijk a. Zee. Naar aanleiding van 'een ingekomen rapport van het Technisch Bureau Hout man te Haarlem, stelden Bw -en Wj. thans voor, aan b.g. bureau op te dragen het opmaken van een gedetailleerde begroo ting voor het inrichten van een electri- sche pompinstallatie met een motor van 30 P.K. De voorzitter deelde mede, dat een dergelijke inrichting een groot§ verbete ring zal zijn, omdat deze motor in het zelfde tijdsverloop 5 maal zooveel water geeft als de gewone handpomp en om dat men het water hooger zal kunnen opvoeren. De motor zuigt het grondwa ter op en perst het met groote kracht in de slangen, zoodat de bfandspuit over bodig wordt Alleen wanneer de brand verder dan 500 M. van de pompinstallatie verwijderd is, zal men de brandspuit als aanjager moeten gebruiken. De motor is berekend' op 1000 M, slang, zoodat het groote voordeel van een dergelijke inrichting lis, dat men op een afstand van 1000 M. van het pompstation nog steeds over voldoende water kan beschik ken. Het voorstel van Bt en *,WL werd na eenige discussie aangenomen. Tengevolge van den verkoop van de ziekenbarak, aan den heer Enthoven, waartoe in de vorige vergadering werd besloten, stelden R. en Wl thans voor, de ziekenbarak aan den openbaren dienst te onttrekken. Aldus besloten. Hierna werd de openbare vergadering ges'ctcn. Kerknieuws. De nieuwe Kardinalen. De weleerw. heer Goulmy schrijft in de „Msb." j De aanstaande creatie van nieuwe kar dinalen omvat de volgende dignataris- sen I. Louis Nazaire Bégin, gebo ren 10 Januari 1840 te Pointe-Lévis, diocees van Québec, studeerde achter eenvolgens aan het klein-seminarie van Québec (1857), aan het college van de Propaganda te Rome (1863), aan de universiteit van Innsbruck (1866) in -Qosienrijk, alwaar, hij in 1.867 den doc torstitel in de Godgeleerdheid verwierf. Intusschen zag hij zich op 10 Juni 1865 in de St Jan van Lateranen tot priester gewijd. In 1868 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Laval-universiteit te Québec, in 1877 tot studie-prefect aan het klein-seminarie en in 1884 tot bestuurder van de Laval-normaa!- school te Quebec; Op 1 October 1888 werd hij bisschop van Chicoutimi, be hoorende tot de kerkprovincie Québec, op 22 December 1891 titulair-bis- schop van Cyrene en coadjutor te Qué bec bij kardinaal Taschereau, op 3 September 1894 werd hij apostolisch administrator van Québec en 12 April 1898 aartsbisschop dier stad. Op 3, 4 en 5 Juni 1913 vierde mgr. Bégin zijn zilveren bisschopsjubileum. II. Franciscus von Bettinger, geboren 17 September 1850 te Land- stuhl (diocees van Spiers), werd 17 Augustus 1873 priester. Na als kape laan werkzaam te zijn geweest, werd hij in 1879 pastoor, in 1895 kanunnik van Spiers en in 1909 pastoor-deken der kathedraal aldaar. Op 6 Juni 1909 volg de zijne benoeming tot aartsbisschop van München-Freising, aan welke waardig heid het zitting nemen in de Kamer der Rijksraden verbonden is. Zal nu aan den koning van Beieren het voorrecht ver leend worden, om den Beierschen kar dinaal de barret op te zetten, waardoor het Beiersche kardinalaat een kroon-kar- dinalaat worden zou? II.I Giacomo Markies Delia Chi es a, geboren 21 November 1854 te Pegli (diocees van Genua). Hij werd priester op 21 Dec. 1878; secretaris van nuntiatuur te Madrid, terwijl Ram- polla daar nuntius was, van 18831887; minutante aan de Staatssecretarie en se cretaris van kardinaal Rampolla van 18871901; substituut van de Staats secretarie en secretaris van het cijfer schrift van 1901—1907; aartsbisschop van Bologna en als zoodanig door Paus Pius X zelf gewijd 1907. Mgr. della Chiesa was een groot vereerder en een trouwe vriend van wijlen krdinaal Ram polla. IV. Joannes Csernoch, geboren op 18 Juni 1852 te Szakokza (diocees van Gran), werd op 18 November 1874 priester gewijd en was achtereenvolgens pastoor en kanunnik van de metropoli- taansche kerk van Gran, lid van de Ka mer der Representanten, bisschop van Csanad, op 16 Februari 1908 aarts bisschop van Gran, alsmede prins-pri maat van Hongarije, op 13 Dec. 1912. De titularis van Gran is ambtshalve legatus natus van den H. Stoel, rech tens lid van de Kamer der Magnaten, met zetel naast de ministers, aartsher tog en eerste burger van het volk van Hongarije. Het is zijn voorrecht, den koning ^van Hongarije te mogen kronen, en wel zóó, dat, indien de stoel open staat, de kroning moet worden uitge steld, terwijl hij ook als bemiddelaar tusschen vorst en volk optreden mag. Aan den zetel van Gran is het kardina laat, om zoo te zeggen, verbonden. V. Francis Aydan Gasquet, van de Orde der Benedictijnen van Enge land, geboren 5 Oct. 1846, geprofest 30 Sept. 1867, priester 19 Dec. 1871, abt-president van de Britsche Congre gatie 26 September 1900. Hij is con sultor van de pauselijke commissie tot hereeniging der Kerken en resideert te Londen. VI. Victorinus Ouisasola J. M e n e n d' e z, gmeboren "21 April 1852 te Oviedo en studeerde aan de universiteit der stad. Hij werd eerst advocaat, doch in 1876 priester. Achtereenvolgens was hij beneficiant van de kathedraal van Ciu- dat-Real (18761882), kanunnik van het Kapittel dier kathedraal, secreta ris van het bisdom Orihuela (1882 1884), kanunnik van de kathedraal van Compostella, cantor dierzelfde kerk, alsmede vicaris-capitularis (1888), bisschop van Osma (18931897), bisschop van Jaen (18971901), bisschop van Madrid (19011905), aartsbisschop van Valencia (1905-1913) aartsbisschop van Toledo (1913 In deze hoedanigheid is mgr. Gui- sasola patriach der West-Indien, pri maat van Spanje, opperhofkapelaan des Konings, vicaris-generaal der Spaansche legers, commissaris-generaal der „Bulla Cruciata" in Spanje, senator. VII. Filippo Giustini, geboren 8 Mei 1852 te Cineto-Romano, werd 23 December 1876 priester gewijd. Ach tereenvolgens was hij hoogleeraar in het Kerkelijk Recht aan het Romeinsche se minarie (1878), secretaris van de H. Congregatie van de Bisschoppen en Regulieren (1902), idem van de H.H. Sacramenten (1908). Ook was hij audi teur der Rota vóór 1908. VIII. Felix von Hartmann, ge boren te Münster 15 Dec. 1851, werd 19 Dec. 1874 priester. Vervolgens was hij kapelaan van de „Anima" te Rome, idem te Havixbeck en te Emmerich (18801890), secretaris van mgr. Dingelstadt van Münster (1890), ka nunnik (1903), vicaris-generaal (1905 deken van het Kapittel en vicaris- capitularis, bisschop van Münster (19111912), aartsbisschop van Keu len (1912—?). IX. Mich el e L'ega, geboren te Bri- sighella op 1 Januari 1860, werd in 1883 priester. Achtereenvolgens was hij professor in de Wijsbegeerte en het Recht (18881890), auditeur bij de Concilie-Congregatie (1894), pro fessor bij het Kerkelijk Hecht aan de Apoïïinaris, ondersecretaris van het Concilie (1903) deken der H. Ro meinsche Rota op 20 Oct. 1908. X. FrederikGustaafPiffl, van de orde der Reguliere Kanunniken van •den H. Augustinus, was abt en proost van de collegiale kerk van Klosterner- burg, toen hij 2 Mei 1913 vorst-aarts- bisschop van Weenen werd. XI. Domenico Serafini van de Orde der Benedictijnen van Monte-Cas- sino, geboren te "Rome op 3 Augustus 1852, is op 16 Juni 1874 te Sibiaco geprofest en sedert 21 October 1877 priester. In 1882 werd hij procureur-ge neraal der Orde, in 1900 aartsbis schop van Spoleto, in 1905 delegaat voor Mexico, in 1911 assessor van het H. Office, in 1912 titulair-aarts- bisschop van Seleucia in Syrië. XII. Hector Irénée Sevin ge boren 22 Maart 1852 te Semandre (dio cees van Belley), studeerde te iMeximieu, Belley en Brou, en werd onderdirecteur; aan het doofstommen-instituut te Bourgs (1875). Op 10 Juni 1876 priester ge worden, zag hij zich in October d.a.v, tot professor van de Dogmatiek en itf 1888 tot directeur van het seminarie be noemd. In 1888 eere-kanunnik geworden, werd hij in 1891 kanunnik en tevens, directeur van de opvoedingsgestichten en kerkelijke conferenties. In 1904 werd hij hij vicaris-generaal in 1908 bisschop van Chalons, in 1912 aartsbisschop van Lyon en Vienne, primaat van Gallië. XIII. ScipioneTecchi, geboren te Rome, 26 Juni 1854, werd 23 Decem- 1876 priester. Later zag hij zich tot kanunnik van St. Jan van Lateranen be noemd. Hij werd 20 October 1908 as- sesor van de H. Congregatie van het Consistorie, tevens secretaris van het H, College. Te voren was hij aan hetzelf de bestuurslichaam substituut. 1 Na de creatie van de nieuwe kardina len telt het H. College 65 leden, zoodat er vijf vacaturen blijven. Er zijn dan: 5 kardinaal-bisschoppen, (ééne vacature welke op het a.s. Consistorie wel zal vervuld worden), 50 kardinaal-priesters en 10 kardinaal-diakens (4 vacaturen). Er zijn dan 10 kardinalen geen bis schop, n.l. Billot, Bisleti, Cagianode Aze- vedo, Gasquet, Guistini, Lega, Lugari, van Rossum, Tecchi en della Volpe. Tien kardinalen zijn dan kloosterling, n.l. 3 Benedictijnen, (Gasquet, Serafini, Vaszary). 2 Augustijnen (Martinelli en Piffl). 2 Franciscanen (Falconio en Ne- to). 1 Karmeliet (Gotti). 1 Redempto rist, (van Rossum), 1 Jezuiet (Billot). Er zijn dan 34 Italianen, 2 Duitschers (1 Pruis en 1 Beier), 4 Britten (onder wie 1 Ier), en 1 Canadees), 3 Oosten rijkers, 3 Hongaren, 1 Belg, 1 Brazili aan, 1 Nederlander, 5 Spanjaarden, 3. Noord-Amerikanen, 7 Franschen, 1 Por tugees, of wel 34 Italianen en 31 vreem den. Onder deze kardinalen zijn er 45 door Pius X en 20 onder Leo XIII gecre- eerd, terwijl er onder het pontificaat van Pius X 47 gestorven zijn, van wie er 1 door Pius IX, 42 door Leo XIII, 4 door Pius X gecreëerd waren. Aan de Curie werken dan 27 kardi nalen (of Gasquet naar Rome gaat, is niet te zeggen). De „doyer d'age" is kardinaal di Pie- tro (86 jaar) en de Benjamin kardinaal Merry del Val (49 jaar). Er zijn dan tusschen 80 en 90 jaar: 7 kardinalen; 70 en 80 jaar: 18 kardi nalen; 60 en 70 jaar: 30 kardinalen; 50 en 60 jaar: 8 kardinalen; 40 en 50 jaar: 1 kardinaal (de leeftijd van kar dinaal Piffl is mij onbekend). Deken is Serafino Vannutelli, onder deken Agliardi, eerste kardinaal-priester Neto, eerste kardinaal-diaken della Vol- Pe- STATEN-GENERAAL, TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag I Mei. De beraadslaging over het ontwerp-in- komstenbelasting wordt voortgezet en! wel over art. 33, bevattende het tarief, en de daarop ingediende amendementen. De heer Ter Laan (S. D. A. P.,) bepaalt zich tot de verdediging van het amendement der socialisten, om de inko mens beneden de f 700 vrij te laten. Spr. juicht toe, dat men rekening, houdt met het aantal kinderen bij dit ontwerp, maar ook zonder kinderen i3 het bedrag, dat de regeering als nood zakelijk voor levensonderhoud stellen wil, te laag. De heer De Geer (C.-H.), betoogt, dat progressie in een aanvullingsbelas ting als de vermogensbelasting onlo gisch is en daarom het voorstel-Bos c.s. onjuist, het stelsel der regeering goed is. De heer Tydeman (V. L.), is vaii oordeel, dat de heffing op gematigde wijze behoort te geschieden en de vor ming van groote vermogens niet belem merd mag worden. In beginsel acht ook! spr. progressie bij een aanvullingsbelas- ting onjuist, docli de belastingen toonen z. i. zekere immuniteit voor logica. Spr. meent, dat de vermogens tusschen f 5000. en f 10.000 door het amendement-Bos c.s. te zwaar belast zullen worden. De heer De Meester (U.-L.) acht ook het amendement-Bos te bezwarend voor inkomens, (die nog tot de middelma tige gerekend kunnen worden. Spr. ver klaart zich yoorts tegen liet amendement- Ter Laan. De lieer Kooien (R.-K.), waarschuw! tegen te hooge belasting van den mid denstand. Spr. zal tegen het ontwerp, stemmen, wanneer deze minister zich

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 5