a BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Jaargang No 1385. Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRI|S bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag Mei 1914. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentlSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. ALGEMEEN OVERZICHT. iHet is nog lang ni: .'-tig in Mexico .ofschcc.i de wapenstilstand tusschen [Amerika en Mexico is aanvaairi Admiraal Howard, de bevelhebber der [Zuidzeevloot, heeft n.1. bericht, dat Me- xicaansche bondstroepen en opstandelin gen bij Mazathan en Acapoleo weer slaa?s zijn, terwijl admiraal Eadger meldt, Wat voor Tampico weer een incident is voorgekomen. Zoowel belegeraars als .belegerden hebben met scherp gescho ten op het postschip Antilla van de (Ward-lijn, dat de Canadeeesche vlag .voerde. De stuurman van de Antilla is •gedood. Op verzoek van den kapitein heeft de .commandant van een der Engelsche oor logsbodems die voor Tampico liggen, bij de bevelhebbers van het garnizoen en van de opstandelingen tegen het vu ren op een onzijdig schip geprotesteerd. Volgens een bericht uit M.exico aan de Daily Telegraph bevindt generaal 'JVHas, Fdens de bezeting door de Ame rikanen bevelhebber van het garnizoen te Vera Cruz, zich thans te Saltillo. Hij heeft in een telegram zijn voornemen te kennen gegeven met zijn troepen de Amerikaansche grens over te steken, om er een stad te veroveren, die hij even l'ang bezet zal houden als de Amerikanen Vera Cruz. Dat zou in strijd zijn met den wapenstilstand en ;t zal ook wel niet waar zijn. Te Juarez loopt het gerucht, dat Villa niet van plan is den strijd tegen Huerta op te geven en ten spoedigste naar Sal tillo zal oprukken, waar een vrij groote troepenmacht geconcentreerd is. En Carranza, de rebellenaanvoerder, is blijkbaar ook niet van zins de strijdbijl te begraven. In zijn antwoord op het aanbod tot bemiddeling gedaan door de vertegenwoordigers der Zuid-Amerikaan- sche staten, vermijdt hij nl'. zorgvuldig elke toespeling op de burgeroorlog in Mexico. Tengevolge van deze houding van den leider der constitutionnalisten heeft de hoopvolle stemming in de Ame rikaansche hoofdstad weder plaats ge maakt voor een eenigszins meer pessi mistische opvatting. Huerta heeft beloofd den Amerikaan Ryan in vrijheid te zuilen stellen, wan neer althans de bewering van den Brazi- liaanschen en den S.paanschen gezant, dat hij te Zacatecas gevangen wordt ge- 'houden, juist mocht blijken. Consul Miller bericht, dat hij', nadat generaal Zaragoza hem volledige be scherming had beloofd, het Ameri- kaansc'n consulaat te Tampico heeft her opend. De actie van de Britsche en Ameri kaansche diplomatie om het rijke oliege- bied tusschen Tampico en Tuxp^n neu traal te verklaren, heeft in zooverre reeds succes gehad, dat Huerta zijti toe stemming heeft gegeven deze streek te neutraliseeren. Thans doen de diploma ten en de bevelhebbers der oorlogsche pen voor Tampico bij1 Carranza drin gende stappen om te bewerken dat ook hij het olie-gebied zal sparen. In het Pruisische Huis van afgevaar digden had bij de behandeling van de begrooting van eeredienst de beruchte roode heer Hoffman de onbetamelijkheid een vergelijking te maken tusschen de nalatenschap van Bebel en van Kardi naal' Kopp. Tegenover de geruchten om trent de schatten, die door Bebel' zou den zijn nagelaten, kwam hij triomfante lijk met het bekende krantenbericht, dat kardinaal Kopp niet minder dan 7 mil- lioen Mark zou hebben nagelaten. Het geen hem natuurlijk aanleiding gaf tot het debiteeren van eenige zeer goed- koope aardigheden, waarvan men zin en strekking gemakkelijk begrijpen kan. De Centrums-afgevaardigde Glattfel- ter kwam het roode heerschap dadelijk op de vingers tikken en las hem de reeds door ons meegedeelde tegenspraak van bedoeld krantenbericht, door den testament-uitvoerder dr. Porsch open baar gemaakt. Niet 7 millioen, maar nog niet één millioen liet de kardinaal ;na, dank zij de groote sommen, die hij aan liefdadigheid besteedde. Ook door tegenstanders is kardinaal Kopp altiid als een waar vriend van de armen ge prezen. Zoodat de tegenstelling met Be bel, daargelaten of zij op andere gronden niet onmogelijk was, op dit punt zeker alreeds een dwaasheid was. GEMENGD. Officieel wordt bekend gemaakt, dat ide Keizer van Oostenrijk -een even goeden nacht gehad heeft als de twee vorige. De algemeene toestand is volmaakt be vredigend. De buitengewone legerbe- lasting in Duitschland zal, volgens of- ficieele opgaven, in Berlijn en voorsteden 144 millioen mark opleveren. Volgens dezen maatstaf zou de belas ting in het geheele rijk 2500 miliioen opbrengen. Zoo hoog zal het totaal be drag wel niet loopen, maar zeker is het, dat de raming van één milliard mark verre zal worden overtroffen. De Rijksdag nam het internationale verdrag betreflende de b e v e i 1 i g i n g van mensch en levens ter zee (Ti- tanic-verdrag) in eerste, tweede en derde lezing definitief aan. Daarna werd het ontwerp betreffende de statistiek der graanvoorraden, produc tie en maalderijen in de drie lezingen goedgekeurd. Na een proces van 7 uur heeft het hof van appel te Perm de Duiische luchtschippers Berliner, Haase en "Niko lai, wegens het maken van plattegronden, het vervaardigen van afschriften, het ma ken van beschrijvingen van versterkte punten, het verzamelen van inlichtingen over zaken van militairen aard, het ge heimhouden van 'hun plaats van her komst en het binnendringen van versterk te terreinen in Rusland, tot zes maanden cellulaire g e v a n g e nis straf ver- 75ördeeTd onaer sitrek van~53 dagen ïv,;c_ arrest. De aanklacht tegen Berliner, wegens publiceering van geheime stukken in een met Rusland niet in oorlog zijnden staat is ingetrokken. De luchtballon is ter beschikking van de regeering gesteld en de wapenen zijn aan de politie uitgeleverd. De veroordeelden blijven, to Ida 1 er een cautie van 2000 roebel voor elk wordt gesteld, in huisarrest Gisterochtend is bij het station Nie- der-Saulheim een ernstig spoorweg- geluk gebeurd. Een passagierstiein van Alzey, naar Mainz is, al rangeerende, op een goederentrein geloopen. De rij tuigen vielen den spoordijk af. Tot dus ver zijn 4 dooden en 10 gewonden onder den wrakhoöp vandaan gehaald. Naar officed wordt gemeld, zijn ten gevolge liet spoorwegongeluk bij Nie- der-Saulheim drie personen gedood, te weten de machinist en twee vrouwen. Vijf personen zijn zwaar en een groot aantal licht gewond. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Vrijdagmiddag is op de grens- van Rijnland en Westfalen tusschen Osterfrid, Kirchhellen en Sierkraie, in de bosschen van den industrieel Grillo, een brand uitgebroken, die is overgeslagen naar de bosschen van den hertog van Aremberg. De brandweer van de verschillende plaat sen in den omtrek is telefonisch en tele grafisch te hulp geroepen; bij den sterken wind en de droogte is het echter on waarschijnlijk, dat de brand gestuit zal kunnen worden. De woning van den houtvester is door het vuur ingesloten. Een buitengewoon groote uilgestrektheid' bosch loopt gevaar. Tusschen de mijnarbeiders en de mijnbesturen in Colorado is een wapen stilstand ingetreden. Er hebben nog 700 mijnarbeiders hun wapens bij de troepen der Vereen. Staten ingeleverd. De stakingsleiders zullen niet de troepen tot herstel der orde samenwerken. De nieuwe Voorz. der Eerste Kamer. Naar wij vernemen is het Eerste-Ka- merlid J. ,J G. baron van Voorst tot Voorst benoemd tot voorzitter der Eer ste Kamer. Baron Van Voorst tot Voorst, die tot de Roomsch-Katholieke partij behoort, werd in 1846 geboren, trad op jeugdigen leeftijd in dienst bij het Instructie-batal- lon te Kampen, waar hij den officiers rang behaalde. Na de verschillende officiersrangen te hebben doorloopen, en laatstelijk kolo nel-commandant van het regiment gre nadiers en jagers te zijn geweest, werd hij in 1908 na zijn yerkiezjng tot lid der Eerste Kamer voor de Provincie Zuid- Holland op non-activiteit gesteld met den titulairen rang van generaal-majoor en vestigde zich toen te Arnhem. Baron Van Voorst tot Voorst is adju dant van H. M. de Koningin in buiten gewonen dienst, ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden en rid der in (de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Raad van State. Volgens den Haagschen redacteur van „De Tijd" komt vpor het lidmaatschap van den Raad van1 State (vacature-Bor- ret) in aanmerking baron Van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Braoant, een broer yan den nieuw- benoemden voorzittef van de Eerste Ka mer. Oneerlijke Concurrentie. Onder de wetsontwerpen, welke, vol gens besluit der Tweede Kamer van gis termiddag, a.s. Donderdag 11 uur in de afdeelingen zullen worden onderzocht, is het voorstel van wet van den heer Aal- berse tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een hieuw artikel ter bestrijding van de oneerlijke mede dinging. KORTE KRONIEK. - Twee officieren van gezondheid der Koninklijke marine hebben zich be reid verklaard ter beschikking te worden gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl'.-Indië, om bij' de pestbestrijding werkzaam te zijn. In verband met de bepaling in de landelijke arbeidsovereenkomst in de ty pografische vakken heeft de Districts- vereeniging Gouda en Omstreken van den Ned. Bond va^-P~ siuicii wntCriit. ürt jaar de vier vacan- tiedagen voor het personeel vast te stellen op 1, 3, '4 en 31 Augustus a.s. De drukkerijen te Gouda zullen op die dagen gesloten zijn. Ook de dagblader zullen dan niet verschijnen. LEIDEN, 2 Mei. „Tarcisius". Niet ondienstig achten wij het van dit drama, dat door de tooneelafdeeling „Vader ICclping" van de SL Jozefsgezel- len-Vereeniging ten bate van de Sint Vincentius-vereeniging zal worden opge voerd, eenige toelichting te geven. Het stuk speelt in den tijd der eerste Christenen en voert ten tooneele Tarci sius, den kleinen martelaar voor het H» Sacrament. Deze kleine christen wordt door Paus Marcellinus uitverkoren het H. Sacrament te brengen naar christenen die veroordeeld zijn om voor de leeuwen te worden geworpen. De heiden Ful- vius, die dit is te weten gekomen, maakt dit bekend aan den Senator Cassianus en beiden zweren den dood aan den kleinen Tarcisius. I11 de catacomben vinden wij vervolgens de christenen bijeen, die daar de H. Handelingen komen bijwonen. De Paus geert Tarcisius, na hem te hebben beproefd, verlof de H. Teerspijze den ter dood veroordeelden te gaan brengen. Tarcisius gaat zich alsdan kwijten van den verheven last. Fulvius, die door mid del van een valsch schrijven Tercisius gelast een uur vroeger te gaan dan was afgesproken, stelt zich verdekt op den weg, die moet worden gevolgd, en treft Tarcisius vervolgens doodelijk. Deze be werkt de openlijke geloofsbelijdenis van zijn neef Caecilius. Dat Fulvius door den bliksem wordt getroffen, brengt Cassia nus tot inkeer en met een treffende bede sterft Tarcisius, de martelaar voor het H. Sacrament. Dit boeiend drama, waar in verschillende zangen elkaar afwisse len, doet ons een blik slaan in de histo rie, der Kerk in de eerste tijden en zal zeker in ons verlevendigen de liefde voor het H. Sacrament. Jubileum Prof. Franchimont. Heden herdacht pro., dr. A. P. N. Franchimont den dag, waarop hij 40 jaar geleden het ambt aanvaardde van hoog leeraar in de organische chemie aan de Leidsche Universiteit Leerlingen, oud leerlingen en vrienden hadden zich tot eene commissie gevormd om den jubila ris, die in den loop dezer maand dep 70-jarigen leeftijd zal hebben bereikt, en dus bij het eindigen van den loopenden academischen leergang zijn ambt moet nederleggen, op dezen herinneringsdag te huldigen. Als meest waardige en blijvende hujde is dan ook in de vestibule van het Or ganisch Chemisch Laboratorium een bronzen plaquette aangebracht, met zijn beeltenis, geboetseerd' dcor de kunste naarshand van Toon Dupuis. In de collegezaal van het Laboratorium hadden zich heden middag ruim 2C0 deel nemers aan deze hulde verzameld, waar de jubilaris werd toegesproken door een van zijn oudste leerlingen, den Utrecht- schen hoogleeraar prof. dr. P. van'Rom- burgh, die de groote verdiensten van Franchimont zoowel voor het onderwijs als voor de wetenschap schetsten Verder werd het woord gevoerd door den rector-magnificus prof. dr. G. Jelgersma en door den voorzitter van 'de Nederlandsche Cbeirische Vereeniging welke prof. Franchimont onl:- hare eere- leden telt, prof» dr. E. Cohen van Utrecht). Onder de aanwezigen werden verder nog opgemerkt tal van ambtgenooten, ook van elders, vertegenwoordigers van het College van Curatoren, afgevaardig den van geleerde genootschappen, studen ten, oud-studenten en meerdere belang- stellenden. Na afloop der plechtigheid had in ho tel „Lion d'or" eene druk bezochte re ceptie plaats, waar de 'nbilaris nog werd gehuldigd namens de hoogleeraren der philosophischc if^"+ door zijn ambt genoot prol dr. F. A. H» Schreinema- kers, en namens den Leidschen Chemi- schen Kring door dr. P. J. Montagne). Talrijke schriftelijke en telegrafische ge- lukwenschen uit schier alle' oorden der wereld vertolkten die gevoelens van hoog achting en waardeering. v e onze ver dienstelijke geleerde landgenoot zoo te recht geniet tot verre buiten de grenzen van ons vaderland Schaik is eenige verbetering gekomëru Hoewel nog zorgwekkend, is er vooruit gang waar te nemen. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 9 uur. Vergadering N. R. K. Volksbond. Katwijk-Leiderdorp. De R. K. Centrale Kiesvereenigingi KatwijkLeiderdorp" houdt, zooals reeds vermeldt, haar jaarvergadering op Donderdag 14 Mei a.s., des avonds te uur in hotel „Rijnland" te Leiden. Behalve de gewone punten (mededee- lingen, verslagen, benoemingen) komen aan de orde eventueele voorstellen van de afdeelingen, die voor 12 Mei a.s. inkomen bij den voorzitter, den heer C. J. L. v. d. Meer te Noordwijk, die tij delijk ook het secretariaat waarneemt. De heer P. G. Paardekooper te War mond, heeft n.L v/egens drukke bezig heden ontslag genomen als lid van het Centraal Bestuur en heeft dus opgehou den Secretaris-Penningmeester te zijn. ALKEMADE. Voor deelneming aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht hebben zich 34 jon- lieden aangemeld. BODEGRAVEN. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den Gemeenteraad, ver kreeg de heer J. Beyen 3 stemmen, de heer Heusdens 333 stemmen en de heer Ruting 343 stemmen, zoodat laatstge noemde is gekozen. GOUDA. Door de staking der met selaars en opperlieden liggen verschi- lende werken stil. Bij de in aanbouw zijnde kurkwarenfabriek te Waddinxveen zouden eenige metselaars uit andere plaatsen aan het werk gaa i. Door aan drang der stakers echter kwamen ze hier op terug en vertrokken. Zes heiers, aan wie metselaarswerk werd opgedragen, doch die dit niet wenschten te doen, werden ontslagen. HAARLEMMERMEER. Is de Donder dag gehouden raadsvergadering werd een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana. Naar B. en W» gingen om prae-advies een tweetal adressen van ouders van kin deren, die aan den Hillegommerdijk een openbare lagere school wenschen. Inzake de verlichtingskwestie vve.d me degedeeld, dat B. en Wc geen .groot gas- plan aan durven, dat ruim een half mil lioen zal kosten. Binnen enkele weken zal een plan van electrische voorziening ingediend worden. Dit plan zal omvatten de dorpen Hoofddorp, Nieuw-Vennep, ALLenes en Zwanenburg, en de wegen Hoofdvaart, Sloterweg en IJ weg van Lisser- tot Spaarnwoudcrweg» Jot .onderwijzer aan schopJ.il wer.d benoemd de heer H» F. v. d. Hoek, te 's-Gravenhage. Aan lj.et burg. armbestuur werd een buitengewone subsidie verleend tot eeö bedrag van f 3600. Voor f 3000 zal gekocht worden 3900 vierk. M> grond tot verlenging van den Nieuwen weg te Hoofddorp. Aangehouden werd etn voorstel tot aankoop van den Kruistocht te Hoofd* dorp van Marktplein tot Kagertocht. HAZERSWOUDE. De Raad dezer ge* meente vergadert op Wbensdag den 6 Mei 1914, des voormiddags ten 9V2 ure. De agenda vermeldt: Aanbieding van het Verslag van den toestand der Gei' meente over 1913. Wijziging Begrootingi 1913. Af- en overschrijving 1913. Vast stelling Kohier Hondenbelasting 1914, id. Hoofdelijken Omslag 1914. KATWIJK. Het Ned. Herv. Weeshuis alhier is in het bezit gekomen van een, vierde in een kapitaal1 v-an f20,000 in-j schrijving in het Grootboek der Natio-j nale 21/2 pCt. rentegevende schuld, be- l'ast met vruchtgebruik, besproken door wijlen mevrouw wed. G. Vos Fz.Hon* dius te Rotterdam. Door het bestuur der afdeelingi Katwijk van „Het Groene „Kruis" zijn! tot magazijnhouders benoemd: te Kat-! wijk aan Zee in de pl'aats van den heer Burgerhout de heer P. Sdiuitemaker, schilder, Noardeinde, Katwijk aan Zee, en voor Katwijk aan den Rijn in de plaats van den heer Wt v. Beelen Cz. de heer Jac. Meijer Johz. te Katwijk)' aan den Rijn. NOORDWIJKERHOUT. In de zit ting van den Militieraad op 30 April j.l. zijn vrijgesteld wegens broederdienst de lotelingen N. L. Duindam, H. v. d, J. Warning, W. P. Warmerdam en ÏL J. de Winter. OEGSTei :coT. De raad dezer gen. meente vergadert Dinsdag, n.m. 61/0 u. Mededeel'ing ingekomen stukken. Re- dames Suppl. Kohier hoofdelijke om* slag 1913. Vaststelling Kohier hoofden l'ijke omslag 1914. ROELOFARENDSVEEN. Bij gele genheid van den verjaardag van H. K. Hi; Prinses Juliana, werd door bet Bestuur der Julianavereeniging alhier, een op-' tocht georganiseerd. Voorafgegaan door het Muziekkorps begaf zich de stoet naar, het Raadhuis teneinde den Burgemees ter, als vertegenwoordiger van H. M* de Koningin, te complimenteeren. De! Burgemeester beantwoordde dit met een; redevoering, waarin hij uit naam van H. M. de Koningin de ingezetenen dankt, zegde. Ook door den voorzitter der Ju lianavereeniging, den heer Vergeer, werd het woord gevoerd. Nadat het ma- ziekkorps eenige vaderlandsche liederen; had ten gehoore gebracht, begaf men! zich naar het café van der Geest, alwaar^ men eenige ververschingen gebruikte. RIJNZATERWOUDE. B. N. alhier die sedert geruimen tijd niet goed bij het! hoofd was, heeft door verdrinking een einde aan zijn leven gemaakt. VEUR. Gisteren vierde de heer L. P. Haring, hoofd der school alhier, onder; vel'e blijken van belangstelling, zijn 40-' jarig ambtsjubileum. Des morgens werd hem door een commissie, samengesteld uit oud-leerling gen, een huldeblijk aangeboden, bestaan* de uit een gouden horloge met inscrip*, tie en een gouden ketting. 'i Des avonds gaf het gemeentebestuur, blijk van belangstelling door den jubi*' l'aris te zijnen huize te komen geluk* wenschen en werd hem door de harmo* nievereeniging „St. Cecilia" een sere nade gebracht. WOU BRUGGE. Vrijdagavond gaf het; fanfarekorpst er eere van onze Prinses! een goed geslaagde uitvoering op het plein naast het Raadhuis. De koude was oorzaak, dat niet veel' toehoorders aan wezig waren. ZOETERWOUDE. (Dorp). De oude buurtschap, de Wèipoort, reeds genoemd ten tijde van bet beleg en ontzet van Lei den heeft weer iets van het oude karak ter verloren. Vroeger kon bet er zóó donker zijn dat men het kerkepad en de korenmolen voorbij liep, zonder bet te kunnen zien; zoo donker, dat voetgan gers, 's winters bij donkere lucht, zonder maan, een lantaarn meedroegen om on gelukken te voorkomen. Tot dusver was in deze buurt van een verlichting geen sprake, de oude petro leum gloeiende spijkers verlichting; zou ook „geinig gebaat hebbes in die

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1