Uit Stad en Omgeving. een giazen kom met stekelbaarsjes, die zoo aardig een nest in het water bouwen. Ter eere van het Prinsesje was er gisteren in de manege der Koninklijke stallen voor 30 kinderen van den leeftijd van de Prinses, een voorstelling van een specialiteiten-gezelschap uit Amsterdam, dat goochelkunst en dressuur van pape gaaien, honden en apen vertoonde, in tegenwoordigheid ook van de Konink lijke ouders en de Koningin-Moeder. Bevolking' van Zuid-Holland. Op 1 Januari 1914 bedroeg de bevol king var de province Z.-H hand 732.047 ir: ven en 769.458 vrcuv. c?; totaal 1.502.115. heiden telde 59.500 pereonen. R.K. Centrale Kiesvereeniging district Haarlemmermeer. In het hotel van den heer P. H. J. de Groot, te Hoofddorp, hield Woens dagnamiddag de R. K. Centrale Kies vereeniging in het district Haarlemmer meer hare jaarvergadering. Vertegenwoordigd waren de volgende af de dingenAalsmeer, Alkemade, Beu- neb roek, Haarlemmermeer i, II en lil, He crns lede, h i lie gom, Leinuiiden, Nieur wer-Ari/siel' en Oudslïoorn. Sn zijn openingswoord wees cle voor- zii er, de heer H. Bergkamp, op het belangrijke van dc-ze vergadering, die <ioor het geheele land me; belang- steliing tegemoet werd gezien. Docb niet het Centraal Bestuur, aldus spr., heeft er toe bijgedragen, aan de regle- -menis-herziening zooveel opspraak te verbinden. De voorzitter betreurde, dat voor vele bestuursleden de taak zoo bit ter gemaakt is door de felheid, waar mede niet alleen het concept, doch ook tal var; Centrale Bestuursleden zijta aan gevallen. Menschen die jaren lang hun tijd en geld hebben geofferd, zijn ver guisd en belasterd op een wijze, waar tegen een üraeimg protest van cjeze ta fel nkt achterwege mag blijven. Hei concept is niet zakelijk behandeld. Er is zelfs gesproken van een „versynoren" der opinie, van „spelen varr hoog spel", door het Centraal Bestuur, dat is voor gesteld als oude sukkels met praehisto- rische en Russische ideeën. En dat al leen, omdat het ons niet gewenscht leek, een voorstel' in de locale vereenigingen te doen behandelen, dat in onze centrale vergadering niet was ondersteund en waarvan de voorsteller spoedig een be langrijk deel introk. Dit voorstel, dat geheel op zich zelf stond, officieel rond te sturen, wenschte het bestuur niet op zich te nemen De voorzitter had deze zaken in liet 'kort nog eens willen uiteenzetten, om dat hij meende, dat juist het niet door zenden van het concept-Balvers veel ver bittering heeft gewekt. Omtrent deze quaestie zou, om verdere onaangenaam heden te voorkomen, geen discussie worden toegelaten. Alleen het concept der Cc:;".rale zal worden behandeld, waarbij natuurlijk ten volle rekening zal worden gehouden met gezonde wijzigingen, welke uit. de verga dering zullen opkomen. Het bestuur meende en meent nog een concept te hebben ontworpen, dat ongeveer de richting aangeeft, door de meerderheid der kiezers gewenscht. De voorzitter herinnerde voorts aan de op positie, te Hiilegom gevoerd, welke hij ten sterkste laakte en sprak zijn afkeu ring uit over de z.i. ongemotiveerde on derscheiding tusschen democratische en conservatieve opvatting in deze quaestie. Laten wij ons aileen afvragen, wat - lijk is. Dat is het voornaamste. Ten slotte spoorde de voorzitter nog ieens aan tot het waardig voeren der dis cussie. De heer Balvers zeide overtuigd te zijn, dat wanneer het voorst el-H i 11 egom diet wordt aangenomen, raen over eenige 'jaren van inzicht zal veranderd zijn en men in den geest van Hiilegom het reglement.zal op-tellen. Spr. de-eWe vervolgens mede, dat hij' van den h eer baron van Wijnbergen en dr. Nolens brieven bezit, waarin deze zich vóór het voorstel-Hillegom verkla ren, welke brieven werden voorgelezen. Artikel'sgewijze werd het concept als- nu behandeld en de eerste negen artike len met enkele min belangrijke redactie wijzigingen goedgekeurd. Aan de orde kwam alsdan artikel 10, regelende de candidaatsstelling, het belangrijkste punt in quaestie. Het Centraal Bestuur had voorgedra gen, dat: „het Centraal' Bestuur en elke aangesloten kiesvereeniging het recht heeft, een candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer voor te dra gen" (n.f. voor te dragen aan de locale kiesvereenigingen, die er dan over te stemmen hebben). Het Centraal Bestuur „bespreekt" alsdan „de voorgedragen candidaten 'het maakt bij meerderheid van stemmen uit, wien het als den can didaat van het Centraal Bestuur zal ad- viseeren" enz. Hiilegom stelde daartegenover: „Elke groep van minstens 40 leden der R. K. Centrale Kiesvereeniging met kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer heeft het rechc een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor te dragen (d. w. z. op de groslijst te plaatsen). En voorts wilde het aan het Centr. Besi. niet het recht toegekend zien, te adviseeren. Het moet alleen de namen der candidaten inzamelen, toezenden aan ie locale kiesvereenigingen, die dan te beslis-en hebben. „Het 3- procla- neert als officieelen candidaat der Cen trale Kiesvereeniging deugene, die in alle pla;... 'rijke kiesvereenigingen te za- men de volstrekte meerderheid der stem men heeft verkregen". De heeren Balvers en Kopenie licht ten het voorstel toe. Een debat ontspon zich erover. Alsnu werden het eerste en het tweede lid van art. 10 ongewijzigd, het eerste met 50 tegen 12, het tweede met 44 tegen 18 stemmen aangenomen. De derde alinea werd in dien zin ge-' wii'r'od, dit, wanre~r gern der candi daten de volstrekte meerderheid heeft behaald i;i de locale kiesvereenigingen herstemming wordt gehouden. Wanneer bij herstemming geen dei- beide candidaten de meerderheid behaalt beslist het lot. ïngelascht werd een artikel, regelende de stemming en de stemopname. Na een redactie-wijziging werd ver volgens artikel 11 aangenomen, even als de artikelen 12, 13, 14 en 15. Ten slotte werd hoofdelijk over de concept - statuten gestemd, waarbij 42 |j stemmen voor, 10 tegen en 6 blanco uit gebracht werden. De voorzitter sprak zijn vreugde er over uit, dat het concept, na slechts kieine wijzigingen, is aangenomen, en dat de actie, ertegen gevoerd, eigenlijk een storm was in een glas water. Bij de rondvraag dankte de heer Bal'" vers de vergadering, dat deze gezorgd had de zaak in vrede te behandelen en zegde namens zijne Hillegommers toe, dat zij onder het pas aangenomen regle ment zullen blijven werken als onder het tot nu i beslaande. KORTE KRONIEK. T- In den loop van den aanstaanden zomer zal, volgens het „Hbld.", Z.K.H. de Prins der Nederlanden een buiten- Iandsche reis maken aan boord van Hr. Ms. pantrerdekschip Zeeland. Zijn wij goed ingelicht, zegt de „N.R.Ct." dan betreft het hier de uitvoering van een plan van den Prins, dat reeds geruimen tijd bestond ,doch echter tot nu toe niet t o tuit voering is kunnen komen, n.l'. om een bezoek te brengen aan de Noorsche hoven. Te Rijswijk is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer J. Boom (R.-K.), se dert 1881 lid van den gemeenteraad. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht heeft wegens fami lieomstandigheden met ingang van 1 Augustus a.s. aan H. M. de Koningin ontslag als zoodanig aangevraagd. De Algemeene vergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in No'ord-Holland zal worden gehouden op Maandag 4 Mei 1914, des namiddags ten half twee uur, in het „Gulden Vlies", van den heer W. Mooij, Koorstraat 24, Alkmaar. Naar het „Volk" verneemt, heeft mr. J. W. H. M. van Idsinga, Chr.-Hist Kamerlij voor het district Bodegraven, thans ook zijn vrijkaart aan de Spoor weg-Mij. teruggezonden, mot dc mede- deelipg, dat hij zich niet gerechtigd acht een dergelijke gunst van de Spocrweg- Mij. te aanvaarden. Thans zijn alle berichten van ontvangst' binnen. De soc.-dem. Kamerfractie heeft, naar het „U. D." meldt, besloten, don minister van Waterstaat te interpelleeren over het besluit van den directeur-gene raal van S.S., waardoor het spoorweg personeel in dienst bij deze maatschappij en tegelijk raadslid, moeilijkheden tot het waarnemen van genoemde functie worden in den weg gelegd. Namens de fractie zal de heer A. B. Kleerekoper deze in terpellatie houden. LEIDEN, 1 Mei. Door mr. Egbert de Vries is met ingang van 17 Augustus aan de Koningin eervol ontslag gevraagd als dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland. Ingevolge beschikking van den Mi nister van Oorlog wordt de Kapitein P. J. Siigter van het 4e Regiment-Infante rie, met ingang van 1 September a.s. eervol ontheven van zijn detaoheering bij den Hoofdcursus te Kampen en komt alsdan alhier in garnizoen. De 2e Luitenant-Kwartiermee.ster J. Stadhouder van het 4e Regiment-In fanterie is aangewezen om dienst tc doen als verplegingsorficier gedurende liet ver blijf van de October-bataljon der le Di visie in de Legerplaats bij Laren van 3 tot en met 12 Juni a.s., alsmede bij het detachement militairen, dat is aangewe zen om die legerplaats in te richten (het z.g. voorkamp). GOUDA. Aan „Het Volk" wordt ge meld, is op verzoek „der patroons een nieuwe poging tot bemiddeling in de bouwvak-staking gaande, die van werk- liedertfijde zeer zeker zal worden aan- t vaard. f HILLEGOM. De Raad heeft aan B. en W. toegestaan een crediet van 1' 4000 voor verbetering van de Haven en tevens aan B. en W. volmacht verstrekt een l deskundige te raadplegen over de vraag of per kub. Meter of in massa aanber steed moet worden. Goedgekeurd werd een wijziging der politieverordening waarbij strafbaar ge- p steld wordt het losloopen van honden. Bewijslevering dat zulks geschiedt ten gevolge van handeling of nalatigheid van den eigenaar behoeft niet meer te ge schieden. Dit besluit werd met 9 tegen 4 stemmen genomen. Tegen stemden de heeren Balvers, H. A. v. Waveren, Top per en bheberding. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nog 'n viertal' schapen (dus nu 13) zijki aan de gevolgen van vergiftigd pijpenkruid eten gestorven, hetgeen voor den schaapher der D. A. een schadepost wordt van minstens f 400. Meerdere exemplaren hadden reeds lammen, anderen stonden op het punt te lammen. Den 4den Mei hoopt de heer N. A. Bellekom den dag te herden ken, dat hij zestig jaren geleden in dienst trad aan hei Si. Willibrordus-Col- lege alhier. Vele oud-leerlingen zullen zich den aangenomen rnr.bakker herinne ren, clie zich door zijn eenvoud en op rechtheid vele vrienden heeft verworven. LEI L C L' H EN DAM. De afd. Leid- schendam der R. K. Middenstandsveree- niging „de Hanze" hield gisterenavond in hotel „de Zwaan" alhier een open bare vergadering, waarin als spreker op trad de heer M. hl. C. Th. Fiedeldy Dop uit Amsterdam. De voorzitter, die de aanwezigen verwelkomde, in 't bijzon der den spreker van dezen avond en den geestelijken adviseur der afdeeling, drukte zijn spijt uit, dat ook deze 3de openbare vergadering zoo slecht bezocht was, niettegenstaande het voor den Mid denstand zoo gewichtige onderwerp dat behandeld zou worden. Vervolgens geeft de voorzitter het woord aan den Weled. Geb. Heer Fiedeldy Dop. Spr. begint met te zeggen, dat het er met den Mid denstand nog niet zoo bijzonder roos kleurig uitziet, en dat er, als men zoo hier en daar de zaken bekijkt, er nog heel wat moet gedaan worden tot ophef fing der verschillende mistoestanden in dien stand. Bemoedigend acht spr. het, dat men gedurende de laatste jaren een toenemende middenstandsactie kan waar nemen en dat de middenstander begint in te zien, dat, wil de Middenstand niet iji gedrang komen, er ook voor de toe komst een schakel m de samenleving' blijven, men zich moet organiseeFen. Spr. zegt vervolgens hoe de Middenstander behoort vereenjgt te zijn, op welke wijze de Middenstandsbelangen icunnen en be- hooren behartigd te worden, en welke voordeelen zooal uit een goede midden standsorganisatie voortvloeien. Uitvoerig en in details wijdt spr. uit over de wensehelijkheid van coöp. in koop, vakopleiding, bestrijding oneerlij ke concurrentie en over andere voor den middenstand hoogst nuttige en voordee- lige zaken. In den breede zet spr. uiteen, welke mistoestanden zooal onder den Midden stand bestaat, die alleen door aaneenslui ting, door organisatie kunnen uit de we reld geholpen worden en hoe een goed georganiseerde Middenstand bij het ver beteren van bestaande en het ontwerpen van nieuwe wetten zijn invloed bij de Hooge Regeering kan doen gelden, dan dat ook met zijne belangen behoorlijk wordt rekening gehouden. Spr. somt ver volgens op wat zooal door voorlichting en requesten door de Hooge Regeering is gedaan in het belang van den Mid- denstand. Vervolgens gaat spr. na de taak der verschillende plaatselijke Mid- denstaudsvereenigingen. Het is de plicht van ieder middenstander zich te orga- niseeren, omdat alleen door organisatie verbeteringen kunnen aangebracht .wor den. Spr. doet dan ook een beroep op ieder rechtgeaard Middenstander, dat hij zal medewerken aan de verbetering van dien stand. Terecht noemt spr. die Mid denstanders, die buiten de organisatie blijven, klaploopers, omdat zij wel wil len profiteeren van de voordeelen, welke de organisatie hun geeft, doch zelf geen tij;!, geld en opofferingen daarvoor over hebben. Op zeer duidelijke wijze zet spr. uit een in welke richting de plaatselijke ver eenigingen behooren werkzaam te zijn. Het is een niet te ontkennen feit, zegt spr., dat aan den Middenstander in den tegenwoordigen tijd, grootere eischen worden gesteld, dan vroeger, waardoor het voor vele middenstanders moeilij ker wordt zjch staande te houden, waar na spr. de middelen aan de hand geeft die niet anders dan tot een gezondere ontwikkeling en bloei kunnen leiden. Onmisbaar acht spr. voor iederen Mid denstander het houden eener goede boekhouding, het bevorderen van alge meene kennis, het-hebben van een goed ingerichte credietiimtelii-ng, incasso -en informatiebureau,,' en.?, enz. Ten slotte gaat spr. uitvoerig na de taak der vak gilden. Voor de toekomst acht spr. het van het grootste gewicht, dat goede' vaklieden worden gekweekt, en dat de tegenwoordige vaklieden hunne vakken nis in overeenstemming brengen met de eischen des tijds. Mei voorbeelden toont spr. aan welke ellende gemis van vak kennis bij vele Middenstanders reeds heeft teweeg gebracht. Met genoegen heeft spr. vernomen dat ook hier ter plaatse van wege de' Middenstar.dsvcr- eenjging reeds een tweetal jaren een boekiioudcursus had gegeven en dat voor aanstaande vaklieden een vakteeken- schooi is opgericht. Van har-te hoopt spr., dat deze vereeniging op dezen in geslagen weg zal voortgaan. Van de ge legenheid tot debat werd door twee aan wezigen georuik gemaakt, welke debat- ters, door den geachten spreker werden beantwoord. De voorzitter dankte hierna alle aanwezigen, den geachten spieker, van harte voor z-iju hoogst, nut tige, en interessante rede en sprak de hoop uit, dat de Middenstanders het ge sproken woord van den heer Fiedeldy Dop, ieder voorzich in zijn vermogen in toepassing zouden_ brengen^ NOORD.W1JK. Zooals in ons verslag va* gisteren stond vermeld, begon om twee uur het middagfeest, bestaande in verschillende volksspelen en ring rijd erij. Het weer was intusschen geheel opge klaard en bleef den geheelen middag en avond goed, hoewel het, vooral toen het zonnetje was onder gegaan, wel wat „frisch" was. De deelname aan "de volksspelen op het Lindenplein voor jongens en meisjes was bijzonder groot Alles Lep, dank zij ide goede zorgen van de politic, uitstekend vanstapel. Het publiek amuseerde zich kostelijk en er werd hartelijk gelachen, vooral om de druipende tobbcsDkers en de bestroopte broQ-Jhappers. De uitslag van het tobbesteken, waar aan 47 jongens deelnamen, was als vclgi le pr. J. Hoogeveeu Hz. 2e pr. J, Ange- vare Dz. 3e pr. B. Augustinus Pz. 4e pr. J. Frank' Kz. 5e pr. A. Heemskerk Cz. 6e pr. E. Wijn an ds Pz. De rest kreeg een troostprijs. Uitslag van het broo-dfiappen (20 deel nemers):: le pr. Koos Meijer. 2e pr. Arie Koemans. 3e pr. Arie Leenheer. 4e pr. Leen Smit. De rest kreeg een troost prijs in den vorm van een pakje sigaren,. Bij het prijisknippen voor meisjes waren 13 deelneemsters, 'die allen een prijs kregen. Uitslag van het eierdragen (2S deel neemsters) le pr. Cathr. v. Oosten. 2e pr. Jerona Vink. 3e pr. Jansje Vink. 4e pr. Nellie Caspers. 5e pr. Pietje Waas dorp. 6e pr. Neeltje Koelewijn. 7e pr. Jaantje v. Rijn. 8e pr. Clasina v. Bee- len. 9e pr. Cor Vink. 10e pr. Sientje v. Rijn. 11e pr. Jaantje Wetering. 12e pr. Willempje Groenendijk. 13e pr. Hein tje Wijnands. Alle deelneemsters kregen bovendien nog een pakje chocolade. Ook van het echt nationale volksver maak, het ringrijden, hebben de Noord- wijk ers weer volop kunnen genieten. Hieraan namen 21 paartjes deel. De ^prij- zen ovor de mooiste versiering werden behaald door: le pr. A. v. d. Loo Jzn. en mej. P. Wassenaar. 2e pr. P. v. Dam en mej. Jansje Heemskerk. 3e pr. M, v. d. Voorn en mej. Marie Krol. 4e pr. G. v. d. Plas Pz. en mej. A. v. d. Plas Pd. Uitslag van het ringrijden: le pr. G. v. d. Plas Pz. en mej. A. v. d. Plas Pd, 2e pr. N. v. Paridon en niej. N. v. d. Meer. 3e pr. D. Wassenaar Cz. en mej. A. Wassenaar. 4e pr. M. v. cL Voorn en mej. Marie Krol. 5e pr. G. L. v. d. Berg en mej. M. de Groot Jd. 6e pr. G. Vink Az. en mej. C„ Vink Ad. 7e pr. A. P, v, d. Plas. Pancr.zu en mêj. Agnes Alke- made. 8e pr. J, v. d. Holst en roe.j Llobben. Na afloop der ringrijderij werden in „Het Hof van Holland" de mooie prij zen aan de winners uitgereikt door den bu gemiester, Jhr. W'. C. Panhu:js, eere voorzitter der Oranjevereeniging. Alvorens het avondconcert op hei Lin denplein begon, bracht de muziek een serenade aan den eerevoorzitter, J hr. W. G. van Pauhuijs, waar de feestcommissie en de muzkanteni werden onthaald. „Crescendo" gar nu in de muziektent nog verschillende nummers ten beste, waarbij het op het Lindenplein en om geving zeer vroolijk toeging. Tot slot van den feestdag trok de mu ziek wederom door het dorp en werd op verschillende punten de militaire tap toe gè'oiazen. Of aile feestvierders wer kelijk aan de vermaning van den hoorn blazer gehoor gaven en naar bed gingen, betwijfelen wij sterk, want lang nog hoor den wij vroolijke troepjes zingende en dansende door de straten trekken. Het bestuur van de O. V. en de com missie kunnen met voldoening op dezen feestdag terugzien, want het Juiianafeest is uitnemend geslaagd. Hulde moet vooral gebracht worden aan de Harmoniekapel „Crescendo", die onder de kranige leiding van haar di recteur, dc hoer B. Verheij, den geheelen dag omermoeid en inet lust heeft ge werkt en er zooveel toe heeft bijgedra gen, om den dag tot een echten feestdag te maken. Wat zou een Juiianafeest ge weest zijn zonder muziek? 'Ook de politie, die versterkt was door een zestal rijksveldwachters, komt een woord van dank toe voor de tactvolle wijze, waarop zij de orde wist te be waren. en de feestcommissie bij de rege ling der verschillende volksspelen wist te steunen. Zonder te gewagen van de jjoffertjeskramen en andere tenten, die liet Lindenplein wel wat veel op een kermisterrein deden gelijken, mogen wij dit verslag niet eindigen, alvorens mel ding gemaakt te hebben van de feeërieke verlichting van het Lindenplein met lam pions, ciie zonder de „kermis" nog meer tot haar recht was gekomen. Het ge deelte van de Voorstraat tusschen Lin- denplein en Rn^dhuis, dat uit den aard der zaak het brandpunt der feestviering was, bood ook nu weer een vroolijken, wij zouden haast zeggen schitterenden aanblik. Hier werd ons oog vooral ge troffen door de smaakvolle étalage bij den* heer J. v. d. Werf. De in lila-kleu rig papier verpakte chocolade vormde met de sobere oranjeversiering een keu rig mo.'i geheel. De Raad dezer gemeente vergadert hedenavond halfacht. Punten van behan deling: ingek. stukken. Vaststelling pen sioengrondslagen van ambtenaren. Rege ling uitgaven. Benoeming commissaris spaarbank. Adres inzake wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrenten aan belioeftigen. Rekening gezondheidscom missie 1913. Voorstel brandweerinrichting te Noordwijk a. Zee. Onttrekking aan den openbaren dienst Ziekenbaj-ak, Ko- Juercn sc.ioolgeld. Kohier H. O.. Naar wij vernemen, is de heer Wi, de Ruijter alhier door de „Société Impé* riale de Horticulture de Russie" uitge- noodigd zitting te nemen in de Interna-/* tionale jury van de Internationale Ten toonstelling, die 26 Mei a.s. te St. Pe. tereburg geopend wordt WASSENAAR. In de gehouden raads-i zitting werd o. m. medegedeeld, dat dei twee hier gestationneerde Rijksveldwach ters zijn verplaatst naar elders en voor lopig één ander in de plaats benoemd» is n.l'. de brigadier-titulair Halma, uit Den Haag. Deze verplaatsing heeft plaats gehad naar aanleiding van de min der goede verstandhouding van gemeen te- en Rijksveldwachters, waarin de Voorzitter niet vermocht vrede te bren gen. Ook de gemeenteveldwachters zul len naar een ander deel der gemeente verhuizen om zoo weinig mogelijk met! de Rijksveldwachters noodig te hebben in den vervolge. In-bespreking komt nu de grenswijzi ging der gemeente, die in bewerkirigi is, in vqrband met de annexatie, door, Den Haag gewenscht. Hierover is door de belanghebbenden gemeenten een vergadering gehouden, waarbij tegenwoordig waren de burge meesters van Voorburg, Rijswijk, Loos- duinen en Veur en waarin besloten was zich om voorlichting te wenden tof prof. Oppenheim. Deze had de gezamenlijke gemeenten verwezen r.aar prof. Struyc- ken, die over deze zaak rapport heeft Uitgebracht. Dit rapport, gevoegd bij dat der gemeente, zal opgezonden worden, ora aan het verzoek te voldoen, dat B. en W'. gedaan is, om hun meening te zeggen over de grenswijziging. Een af schrift van beide rapporten zal bij den Raad circyJeeren. De heer v. d. Meer vraagt naar de kosten en of de gemeente betere verbin ding kan tegemoet zien. De Voorzitter schat de kosten op f 250 a f 300en denkt dat het geen invloed zal hebben op de betere verbin ding. Voor het bouwen van een huis bij de R.-K. school werd dispensatie verleend in betrekking tot de rooilijn, en om door verdere bebouwing bij „den Deyl'\ daar ter plaatse het terrein, voor vüla- bouw bestemd, uit te breiden. De Muziekvereeniging, die een jaar- lijksche subsidie krijgt van flOO, heeft door uitbreiding van het ledental haar begrooting overschreden en vraagt nu bovendien om daarin tegemoet gekomen te worden met een bedrag van f 100. De Voorzitter oordeelt, dat men nooit een begrooting van een vereeniging zoo veel moet overschrijden, waarom hij geen vrijheid vindt voor te stellen tot qe f 100-rsclieiiking over te gaan. De heer Wouters wilde nu bij uitzon dering, bij gelegenheid van den geboor tedag van Prinses Juliana eens gul zijn en daarom de f100 schenken. De heer Wouters maakt hier een voorstel van dat ondersteund wordt en met 6 tegen 5 stemmen wordt aangenomen. De Muziekvereeniging „Excel sior" gaf gisterenavond bij gelegenheidi van den vijfden verjaardag van Prinses Juliana een concert onder leiding van den heer C. L. Veerman. Met het oog op; den feestdag stonden op 't programma een aantal volksliederen. Er h eerschte als gewoonlijk een ge zellige drukte om de tent en op 't plein. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) ,24. Verordening, houdende wijziging van de verordening op het bouwen en sloopeu van 12 Oct 1905. Bij art. 1, luidende: „Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van B. ên W. op kroonlijsten of daken van gebou wen reeiame-borden, -letters of andere voorwerpen te maken, te plaatsen of te hebben", vraagt de heer Aalberse, of het speciaal de bedoeling is om reclame- voorwerpen van de daken te weren, of a 11 e voorwerpen. Verder vraagt spr., of in 'de verordening ook niet moet gewag gemaakt worden van schoorsteenen. De heer Car pen tier Alting zegt, dat het de bedoeling van de Commissie, voor dp Strafverordeningen was, alles te weren van de daken, wat gevaar kan opleveren. Hij zou ook de sehoojsteenen in de ver ordening genoemd willen zien. De heer Vergouwen zou wiilen spreken van andere dergelijke voorwerpen. De heer Zwiers merkt op, dat, als men in het algemeen verbiedt voorwerpen op. daken te plaatsen, dan ook vergunning, van B. en W- noodig zou zijn b.v. voor het plaatsen van een bliksemafleider. De heer Boter mans meent, dat men, als men gaat specialiseeren en sdhoorsteenen noemt, ook andere onderdeelen van het dak moet noemen. De heer v. d. Lip meent, dat art. 1 in de verordening is opgenomen om gevaar af te wendenniet alleen reclame-voorwerpen leveren ge* vaar op. Men kan toch altijd nog voor andere voorwerpen vergunning krijgen,. Spr. zou willen lezenHet is verboden, enz. „op of aan daken" enz. De heer F o k ke r wcnsc'nt met den heer Aalberse mede te gaan en voor alle voorwerpen het verbod uit te vaardigen. De heer Aalberse sluit zich aan bij hetgeen door den heer v. d. Lip is gezegd, wat betreft de bepaling „op of aan daken", omdat, als men onderdeelen gaat noemen* er gemakkelijk een wordt vergeten. Spr.: zou echter willen verbieden reelajuevoor- werpen of dergelijke, niet alle vo.onveiv

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 2