MAGNA. BUITENLAND. BINNENLAND. 5e jaargang No 1384. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwarla^J. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Oetllusfreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advcrtentiën) t —5 regels 25 cent. iedere regel meer 5 centaangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit de Leidsciie Vroedschap. Zelden zou de voorzitter met zoo veel aanleiding de eens door hem ge bruikte qualificatie van debating-socie ty op den gemeenteraad hebben kun- kunnen toepassen als gisteren. Wat is er gelachen en gezellig gekout over de bereidwilligheid van burgemeester en wethouders plus den secretaris, die voor eigen risico een-viertal perceelen, vor mende „de Gekroonde Liefdepoort", ge kocht hadden, voordat de Raad er zijn toestemming aan had gegeven, omreden er dan meer kans bestond ze voordee- lig voor de gemeente te kunnen mach tig worden. Dat lijkt ons wel de juiste, voor de gemeente-financiën de beste weg, die echter, zooals de voorzitter als .vanzelf sprekend opmerkte, niet kan be wandeld worden als het over een groote som gaat. Niet minder vroolijk en niet min der gezellig werd de discussie gevoerd bij punt 24, bij de wijziging van de verordening op het bouwen en sloopen. De voorzitter merkte hierbij echter op, dat hij het wenschelijk acht, dat amen dementen van juridischen aard te voren Schriftelijk worden ingediend.-Nu, daar is ook veel voor te zeggen, vooral waar het betreft een amendement als de heer 'Hoogenboom voorstelde en... introk; 'n amendement, waarvan zelfs zelfs! de heer Fokker openlijk durfde getuigen, dat hij het niet zoo vlug kon verwerken. IMaar, wat de heeren Roem en Vergou wen uit hun tent gelokt en ten deele geïnspireerd door den heer Aalberse, die duidelijk en klaar eenige leemten in het eerste ariikel van de gewijzigde ver ordening had aangetoond wat deze heeren in hun amendementen neerlegden, schijnt ons toch niet zóó vèr-strekkend en van zulk een belangrijke juridische beteekenis, dat de portée er van niet onmiddellijk door de vroede vaderen zou kunnen worden ingezien. Ten slotte werd uitvoerig van gedach ten gewisseld over een verzoek der ver- eeniging „De Eendracht", een combina tie van sociaal-democratische arbeiders, om een voorschot ten behoeve van den bouw van 35 arbeiderswoningen en van 6 boven- en benedenwoningen, op een terrein omsloten door de 3 October- straat, de Magdalena-Moonstraat en de (Schel penkade, tot een bedrag van f 117.800, zijnde 95 pCt. der totale kos.- ten. B. en W. stelden voor gunstig op het verzoek te beschikken, ook al er kennen zij, dat er voor de gemeente aan de inwilliging van dat verzoek eenig ri sico verbonden is. De commissie van financiën, bestaan de uit de heeren Bosch, Reimeringer Ên v. d. Pot, had de aanneming van het yoorstel van B. en W. ontraden, op grond, dat het risico, dat de gemeente op zich neemt, te groot is. Alleen de heer Reimeringer stemde ten slotte te gen; de andere twee leden dier com missie wilden hun stem wel aan het voorstel van B. en WL geven, zoo dezen en de Raad het risico niet te groot acht- ^FEUILLETON. 146) De groentenhandelaar sprong op den wagen, en de oude knol, wetend, dat hem nu de stal wachtte, nam zoo snel 'moge'ij'k den terugweg aan. Door eenige stegen en zijstraten ratelde Üe wagen, om na eenige omwegen uir te komen bij den Dom en daar voor een zijdeur stil te houden. in den Dom! Spoedig in den Dom! sprak de groentenhandeiaar tot Frans eo hief dezen eenigszins ruw omhoog. Ateer instinctmatig dan met bewustzijn volgde Hellbrinck de aanwijzing op, slechts langzaam begrip van den toe stand krijgend. Houd je gedachten bij eikaar en stort ons niet in het ong-eiuk, klonk het nog eenmaal in zijn ooren en weder vatte hem een krachtige arm, die hem in een zijbeuk op een bank vlak bij een kolom nedertrok. Hiji wankelde; hij.was zich zeiven niet meester. Een zachte, teetlere hand vatte nu de zijne. Goddank, dat wij zoover zijn, sprak een lieflijke stem. Maar gij moet je nu .wat vermommen; wij hebben geen tijd ten in verhouding tot het goede doel. En dat vonden noch B. en Wl noch de Raad, die bijna in zijn geheel drie leden stemden tegen met J3. en W'. meeging. De 35 enkele woningen wil de ver- eeniging verhuren voor f2.85, terwijl beneden- en bovenwoningen een huur prijs van f3.25 tot f4 per week zullen moeten opbrengen. Wij willen hier even opmerken, dat wij ons heel goed kun nen vereenigen met de door den heer Bosch en den heer Pera uitgesproken wenschelijkheid, dat vereenigingen, die zich in dienst stellen tot verbetering van de volkshuisvesting, goedkooper wonin gen bouwen dan „De Eendracht", re kening houdend met de financieele draagkracht van dat gedeelte der bevol king, hetwelk het dringendst behoefte heeft aan een betere huisvesting. Vermelden wij nog met onverdeel de instemming dat aan de verbree ding der S. Jansbrug bij de Donker- steeg, op voorstel van den heer Boter- mans niet 5000 dodi 8000 gulden zal ten koste worden gelegd. Echter willen wij er hier ook op wijzen, dat wij het ten zeerste in B. en Wi toejuichen, dat zij den Raad eerst het goedkoopste plan nl. dat van 5000 gulden hebben voorge legd. Dat van B. en W* een invloed, een stuwkracht uitgaat tot bezuiniging, tot beperking der gemeente-uitgaven, schijnt ons zeer gewenscht. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Pest op Java. Inkomstenbelasting. Ofschoon de pest-interpellatie, mede tengevolge van de breed-uitgewerkte speech van den minister, den heer Pleyte, nog tot drie uur 's middags werd voort gezet, is er niet veel nieuws van te vertellen. Om drie uur hervatte de Kamer de behandeling der Inkomstenbelasting met het vrijzinnig-democratische amendement op art. 33, inhoudende het tarief. Dit amendement strekt om den aanslag voor inkomens van f5000f 10.000 een weinig te verhocgen, dien van fl 0.000 f20.000 zwaarder (f315 en f5 van elke f100 b^jven f 10.000), dien van f20.000 en hooger nóg zwaarder te treffen (f815 en f6 van elke f100 boven f20.000). Het werd ingeleid door den heer Mar- chant, die er vooral den nadruk op legde, dat de aanneming van dit amendement ons misschien aan de tabaksbelasting zou knunen doen ontkomen en den suikerpot redden. Wat hiervan, naar onze meening, waar is, zullen wij mor jen zeggen. ALGEMEEN OVERZICHT. Na een vacantie van een maand is de Duitsche Rijksdag deze week weder bijeen gekomen om mei Hemelvaartsdag een aanvang te maken met de groote zomervacantie. Werk is er echter genoeg af te doen, want de staaisbegrooting, die voor 1 April gereed te verliezen Een glas wijn Drink spoedig uitNog eens, beval zij, en legde, als ware hij ziek, een doek met eau de cologne hem op 't voorhoofd. Ik hoop, dat ge nu wél zooveel hersteld zijt, ging zij snel voort, dat gij je ginds onder den toren verïdeeden kunt. Nood breekt wet. Gij moet de livrei van mijn bediende aantrekker, en mij in zijn plaats naar het station begeleiden; de rest zult ge wel van den koetsier ver nemen. AAertens, vlug! beval zij haar be diende, die met een pakje in de hand naar voren trad. In de livrei vindt gij een brief met de nocdige aanwijzingen en geldmiddelen. Morgen moet gij in Holland zijn. JFrans was door den wijn en wellicht nog meer door de besliste woorden zoo versterkt, dat hij zich thans een begrip vormde van den toestand en zichzelven weder beheerschte. Wat hij niet ge droomd had te durven doen, deed hij in dit öögenblikhij greep de hand, die den verfrissck-enden doek zoo zorgvol op 't voorhoofd gehouden had, en bracht die in een opwelling van dankbaarheid aan zijn lippen. Terwijl de verkieeding plaats had, stond Edith wachtend in het middenschip. On willekeurig zweefden haar blikken naar het altaar en een oogenblik boog ook zij den knie -daar, moest wezen, is nog niet eens in de be- grootingscommissie afgehandeld. Besloten werd op de agenda cis eerste lezing te plaatsen van een aantal kleine wetsontwerpen, als mailverkeer, het in ternationale traciaat tot bescherming van het menschelijk leven, de gemeenschappe lijke rechten van eigenaars van schuldbe kentenissen, dë graanstatistiek.. Verder de tweede lezing van de begrooting van Buitenlandsche Zaken, met welke men deze week nog gereed hoopt te komen. In de volgende week zal dan de tweede lezing der oojlogsbcgrooting ten einde gebracht worcfen. In de begrotingscommissie verklaarde een regeeringscommissaris, dat Duitsch- Iand geenszins vijandig tegenover het ar bitrage-idee stond. Zulks blijkt uit het afsluiten jvan een algemeen arbitrageverdrag mei Engeland, en een ontworpen tolovereenkomst met Amerika. Op Duitsche aansporing kwam het Haagsche verdrag over de cprichiing van een internationaal prijzenhof tot stand. Duitschland zorgde er voor, dat de Duitsche delegatie op de Haagsche wisselrechtconfereniie de oprichting van een internationaal Hof van cassatie in 's-Gravenhage voorstelde. Duitschland wil echter geen vage arbitrageverdragen, die tot verdere twisten aanleiding kunnen geven, daarom weigerde het op de twee de Haagsche vredesconferentie in te stemmen met een wereld arbitragever drag. Tot deelneming aan een derde vredes conferentie in Den Haag is de regeering gaarne bereid. Voor de kans op resul taten zal de conferentie goed doen re kening te houden met het program der mogendheden. Von Jagow l eeft in die zelfde com missie een lange rede gehouden over de buitenlandsche politiek. De driebondmogendheden werkten voortdurend innig en hartelijk samen. In de Balkancrisis heeft deze staatkunde meestal goede resuliaten opgeleverd. Een Mid'dellandsche Zee-vërdrag is door de driebondmogendheden nooit gesloten. Ondanks de vijandige gezindheid van enkele leden der Hor.gaarsche onaflian- kelijkheidspartij is Hongarije evenals Oostenrijk den driebond wel gezind.. De benoeming van Liman von Sanders tot commandeerende generaal van het eerste legerkorps te Constantinopel is niet van blijvend karakter te beschouwen. Slechts tegen deze benoeming, niet te gen de Duitsche militaire zending op zich is van Russische zijde bezwaar ge maakt. De kwestie werd -echter vertroe beld door een heftige perscampagne, waarin vooral de „Nowoje Wremja" zich niet onbetuigd liet. Overigens wenschte Liman Pacha zelf van zijn post ontheven te worden. Wij hopen, dat de vorst van Albanië zijn taak met succes zal vervullen. Er zijn redënen om te verwachten, dat de opstand in Epirus spoedig tot het verleden zal behocren. Aan de Albanee- sche regeering is een leening van 75 miilioen francs gegarandeerd, aan Mon tenegro 40 miilioen. Moge de Heer ons bijstaan! kwam haar over de lippen. Een geruisch vernam zij achter haar* Hellbrinck was in zijn nieuwe gedaante voor den dag gekomen. Edith keek hem nauwkeurig na. Eenige sireken nog door het haar, Mertens, beval zijl, opdat de pruik alles bedekkeGoed zooEn nu voor uit Gij moet mij de deur van het rijtuig opendoen en sluiten en daarna op den bok plaats nemen. Aan 't station evenzoo. Frans wierp haar een smeekenden blik toe en boog eerst eenige oogenblikken de knieën vbor het altaar. Daarna ging hij vooruit en opende de kerkdeur. Vol gens het voorschrift stond hij daarna in positie bij het portier, met den hoed in de hand. Eenige kinderen speelden op het kerkplein en omringden het rijtuig. Naar het station 1 beval' Edith. Gij hebt de kamenier toch wel' goed op 't hart gedrukt prompt op tijd daar te zijn vroeg zij nog aan haar „bediende"; Ja, Euer Gnade, antwoordde Frans onderdanig en heesch zich zoo vlug hij kon op den bok. Wij zullen voort moeten maken, sprak Edith tot den koetsier, dezen haar uurwerk voorhoudend. Vlug ging nu de rit, terwijl de koetsier van Hellbrinck: zachtkens verdere aanwij zingen gaf. De Beiersche rijksraad vergadert eveneens en heelt gisteren met algemeene stemmen een reeds door het huis van afgevaardigden aangenomen voorstel betreffende de bestrijding der onzedelijkheid goedgekeurd. In dit voorstel wordt de regeering ver zocht met alle wettelijke middelen de toe nemende onzedelijkheid, hoofdzakelijk in de groote steden, te bestrijden en verder op den bondsraad invloed uit te oefenen, opdat deze door een wijziging der rijks wetten den grondslag legge ter bestrij ding van aanstcoteüjke winkeluitstallin gen, reclame voor anti-conceptioneele middelen, het houden van bars en derge lijke, voer zoover deze in dienst staan van de onzedelijk!.eid. In België is nog steeds groote obstructie tegen de schoolwet Op alle mogelijke wijze Lacht de oppositie in den senaat remmend op te treden. Twintig nieuwe amendemen ten zijn daartoe ingediend en vormen met de reeds acht en vijftig ingediende amendementen het respetatel aantal van acht en zeventig. Zou men dat van de linksche oppositie onder ons vorig mini sterie afgezien hebben? GEMENGD. In het bulletin over den gezond heidstoestand van den keizer van Oostenrijk van gisteravond wordt medegedeeld, dat in den algemeenen toestand geen wijziging is gekomen. De aartsbisschop van Keu- 1 e n, dr. Hartmann, lijdt aan bronchitis. Op aanraden van de doctoren moet de bisschop zijn voorgenomen reizen opge ven. De nieuwe grondwet van China vervangt het ambt van eerste-mi- n i s t e r door dat van staatssecretaris. Men gelooft te Peking, dat de tegen woordige eerste minister Soenpaotsji, zoodra de grondwet in werking treedt, vervangen zal worden door Hsoesjisjang die dan staatssecretaris wordt. In de zitting dejr Badensche Eer ste Kamer heeft de handelsraad Stroh- meyer d£ bevaarbaar m aki ng van den R ij n van Konstans naar Straats burg ter sprake gebracht en de geza menlijke kosten op 70 miilioen mark geschat, waarvan Zwitserland een deel zal moeten bijdragen. Minister Bodmann heeft de mede- deelingen van Strohmeyer beaamd en verklaard dat de uitvoering der plannen afhangt van de bereidverklaring van Ne derland om tollen op den Rijn te heffen. In den Elzas is een gunstiger stem ming voor het plan merkbaar. De toestand der m ij n w e r k e r s - staking te Colorado is ernstig. Zij dreigt een burgeroorlog te worden. President Wilson heeft last gegeven dat troepen naar het gebied van den op stand zullen gezonden worden. De Italiaansche gezant heeft bij de regeering geprotesteerd en zich het recht voorbehouden later schadevergoeding te eischen voor de Italianen, die schade ge leden hebben. Met Bryan heeft hij ook mondeling Op 't station bewees Hellbrinck der dame weder de noodige diensten en droeg haar de tasschen en reisdeken in de wachtzaal' na. De kamenier was daar al!. Rij terstond naar Feldhaus te rug, zeide Edith nog, toen hij eerbiedig, met den hoed in de hand, naar haar verdere bevelen vroeg. Ik mag de paar den hier niet onnoodig in de middaghitte laten staan. De juffrouw zal al deze zaken wel in de coupé leggen. Breng de gravin mijn besten dank' en een afscheids groet over, voegde zij1 cr bij in een drinkgeld gleed in zijn hand. Hij dankte en vertrok om bij 't weggaan aan de deur met twee heeren in botsing te komen, die juist de ach terzaal wilden binnentreden. De een was de rentmeester van Dor nick, de ander een koopman uit Bruckhoven. De Behrenbergsche livrei was bekend. Hell brinck bezat genoeg tegenwoordigheid van geest om voor den rentmeester de deur open te houden en den hoed af te nemen. Heeft baron Behrenberg een nieu wen knecht? vroeg de koopman. Dat was toch Mertens niet? Zeker was het Mertens, antwoord de de rentmeester, die op den knecht niet gelet had, terwijl hij een glas bier bestelde. Ik heb hem dezen morgen zelf de zaak ba:;en. Deze gaf de verze kering, dat ae l egeering zich ten zeerste met het conflict bezig hield, hetwelk ook in het congres zal besproken wots den. De Chineesche regeering staat voor ernstige politieke verwikkelingen. Zij heeft nl. mededeeling ontvangen, dat de mogendheden bereid zijn maatregelen te nemen in verband met de door de benden van den Witten Wolf aan de vreemdelingen toegebrachte schade en verliezen. In Sjhai-Tschoe hebben ern stige gebeurtenissen plaats gehad. De regeering staat machteloos daartegen over. In de omgeving van Catania werd een hevige aardschok gevoeld. Te gelijkertijd begon de Etna weer te wer ken en wierp een massa lava uit. Woensdagochtend begon plotseling de bodem den omtrek van den berg te trillen, hetgeen een heftige paniek ver oorzaakte onder de omwonende bevol king. De centrale krater van den vul kaan spuwt voortdurend gloeiende stof fen uit en boven den berg heeft zich een dikke wolk van zwarten rook ge vormd. Men zegt, dat de quae&tie van de uitsluiting bij de bakkers te Madrid zal worden opgelost door arbitrage, 't Wierk is hervat. De Amerilcaansche douane is op het spoor gekomen van smokkelarij van ruwe diamant door bemidde ling van tusschendekspassagiers op de transatlantische lijnen. Van de Maureta- nia heeft zij drie tusschendekspassagiers allen Engelschen,, aangehouden, die trachtten een partij diamant ter waarde van 125.000 gulden, de Unie binnen te smokkelen. Men denkt nu, dat dergelijke praktijken zeer veel voorkomen, omdat men uit den aard der zaak niet licht diamant zoekt bij deze klasse reizigers. Woensdagnacht woedde te St. Pe tersburg en in de omgeving een hevige sneeuwstorm. De Newa is belang rijk gestegen en overstroomde de laagste gedeelten van de scad. De schade is zeer groot. De Verjaardag van Prinses Juliana. Als verjaargeschenken ontving Prinses Juliana, naar de „Res." verneemt, van H. M. de Koningin o.m. een aquarium en een terrarium. H. M. had vooraf den heer A. B. Sciarone ten paleize ontboden om hem te raadplegen, welke planten en dieren het best in beide inrichtingen kon den worden geplaatst Het aquarium bevat inlandsche water planten, goudvisschen, een steenkarper, zeelt, ruischvoom, bittervoorntjes, een grondel, alven, puitaal, watersalamanders, een Amerikaansche dwergmeerval, enz, In het terrarium, met kleine rotspartijen tusschen groene planten, vonden inland sche zonhagedissen, muurhagedissen, Ita liaansche smaragdhagedissen, kleine land schildpadden, boomkikvorschen, vuur- buikpadjes, hazelwormen enz., plaats. Naast deze beide geschenken ging nog kwam om de Berlijnsche af te halen. Toen Hellbrinck goed en wel naast den koetsier zat, kwam een gendarm in de grootste opgewondenheid aangeloo- pen. Ondanks zijn haast vroeg hij aan den koetsier, daar hij dien kende als be*- diende van den voormalige» landraad, of hij niet een man in een zwarten, afgedragen jas, met kort rood haar en een grauwen h oed gezien had. De koet sier had niemand onmeet, die er zoo uit zag; hij was trouwens zelf pas aange komen, berichtte hij en keerde met het rijtuig om den weg naar Feldhaus op te rijden. De gendarme meldde den stations chef, dat hedenvoormiddag een veroor deelde uit de gevangenis ontvlucht was en men hem ervan verdacht, zoo spoedig mogelijk de grenzen te willen bereiken. Een scherpe controle moest daarom op alle reizigers uitgeoefend worden en naar alle zijden werd nu getelegrafeerd om op een vluchteling te doen letten. Intusschen zette de equipage van Feld haus in steeds sneller vaart zijn weg voort. Maar in plaats van naar het buiten te rijden, werd den weg ingesla gen naar eenjcleiner station, dat eenige uren verder a®. ile l'ijln naar Hoiiand lag. (Wordt vervolgd,),

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1