ïe Ja s^ani» BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No 1382. Ste C^icbohe Sou/tont Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc Telefoon 935 Postbus 6. dit blad verschijnt flken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GR A IMS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. VNiet onder stoelen of banken. De socialisten steken het te Zaandam niet onder stoeten of banken, welke rich ting zi^uit willen. Zoo knabbelen Bi. en W, er geducht aan de herdenking der nationale vier dagen, maar den 1 Mei-dag willen zij er tot gemeentefeest stempellen. Heelemaal kan dit van 't jaar nog niet en om nu zijn roode vrienden dien aangaande zooveel mogelijk in te lichten en toch aan vacantie te helpen, heeft burgemeester Ter Laan de volgende missive tot de hoofden der openbare inrichtingen van onderwijs gericht: „Het ligt in de bedoelirg, 1 et da r- heen te leiden, dat voortaan opi 1 Mei aan alle openbare inrichtingen van onderwijs in deze gemeente vaCantie wordt gegeven. „Voor dit jaar zijfa echter verorde ningen en l'eerplan nog niet met dilep maatregel' in overeenstemmng. „Ofschoon Bi. en Wi. gaarne zouden zien, dat nu reeds zooveel' mogelijk van den 1 MeLdag als vacanliedag zou worden gebruik gemaakt, kan ik op grond van het vorenstaande niet de vrijheid geven, dat klassen jiaar 'huis worden gezonden. Tegen Combinates van klassen voor zoover mogelijk bestaat voor dien dag bijl mij en den wethouder van onderwijs geen overwegend bezwaar." Waarlijk, het gaat daar: yan dik hout zaagt men planken. Terwille van een zuvere piartiji-aangfer tegenheid want verder heeft de n.bL lcvvijnende 1 Mei-beweging het niet kun nen brengen moet verordeningen en leerplan worden herzien, terwijl alvast de vróijheid wordt gegeven die kinderen op 1 Mei zooveel' mogelijk bjjj elkaar te stoppen. Van 't onderwijs komt dan wel' niet veel! terecht, maar dat 's minder: de roode meesters kunnen met een roode bloem1 in 't knoopsgat zich rood gaan schreeuwen in roode meetings en daan- voor mag met verordeningen en leerplan wel' vast 't handje'gelicht worden. Zoo moesten nu RoomsChe gemeentfeh besturen eens optreden bij een of andere RoomsChe feestelijkheid. Ge zoudt Het Volk hooren scheldenI W!ij zouden het ZaandamsChe voor beeld niet ter navolging aanprijzen, maar wel' kan menige flauwhartige rechtsche kiezer er uit leeren, hoe andersgezinden uitkomen voor wat zij hun beginselen noemen. O, indien alle Christenen, maar dan binnen den kader van wet en ver ordeningen, zooveel' kracht ontwikkelden voor hun goede zaak -als de socialisten inZaandam voor hun partijbelangen, wat zou het er in de politiek anders uitzien! 't Schijnt, dat de anti-socialisten (te Zaandam een beetje wakker worden. Naar tenminste het Hbl'd. verneemt is onder de burgerij aldaar een bewiejging gaande om, nu vangemeentegebouwen op 30 April ter gelegenheid van den ver jaardag v,an Prinses Juliana niet zal wor den gevlagd, dit zoo uitgebreid mogelijk Van particuliere rijde te doen. O.a. zul len, nu het vaderland'sche dundoek niet van den toren zal' wapperen, vlaggen worden uitgestoken boven de ingangen der kerk. Zulke manifestaties zij'n natuurlijk uit stekend, maarbijl de stembus; sfteekt de vrijzinnigheid ze toch onder stoelen en banken. Wlat schieten ze daarmee op? Reden te meer voor de reöhtsche par tijen om voortdurend op hun qui v i v e te zijn. V Met gehandschoende vingers. Een fatsoenlijk man schopt vuiligheden weg met den voet; van een deftig oud-1'iberaal orgaan, de „Nieuwe Crt.'l zijm we reeds lang gewoon, dat zij deze net gehandschoende vingers, opraapt. Zoo lezen wij in haar Kameroverzicht van hedenmorgen, 'waarin het amende ment Drion wordt besproken, het vol gende „De heer Drion beval' het aan voor eerst op den nationalen grond van bevordering van groote gezinnen voor al' in de middelklassen der bevolking, die een eigen heilrijke taak in het volksleven hebben ..te vervullen. Dit argument ontmoette, het behoeftf ,nau- Wel'ijk gezegd te worden, bij de so ciaaldemocratische fractie spot en hoon, maar lokte zoo wijl ons niet vergissen, ook tot verzet hen die da) beperking van het kinderaantal' voor alle klassen der bevolking heilzaam en aanbevelingswaardig achten". En de KameroverziChter laat verder deze zaak blauw-blauw. Hij zegt niet dat hij het eens is met „hen, die de beper king van het kinderaantal voor alle klas- jse der bevolking heilzaam en aanbeve lenswaardig achten", maar spreekt ook geen enkel' woord van afkeuring. Met gehandschoende vingers wordt deze, ia- ten we maar gerust zeggen: vuiligheid, opgenomen en den deftigen lezers gede monstreerd. O tempora, o mores I Ee" ander g luid. De „Nieuwe Rott. Crt." laat een ander geluid hooren naar aanleiding van de Kamerdebatten van gisteren. Na er eerst op gewezen te hebben, dat Minister Bertling de góe gemeente „paait" met de verzekering, dat bij hoo- gere inkomens aftrek wegens opvoeding van minderjarige kinderen geen reden van bestaan meer heeft, vervolgt de Ka- meroverzichtschrijlver „Maar heeft de staat dan in het geheel' geen belang bij eigen voortbestaan? En is het niet een onloochenbaar feit, dat dit voortbestaan afhankelijk is van het aantal huwelijken en geboorten Dient met andere woon den bij belasting heffing niet zooveel mo gelijk alles vermeden te worden wat tot vermindering van het aantal huwelijken, tot beperking ook van het kindertal zou kunnen leidien Diat is een ander gelluid. Maar toch vormt ook dat gelluid een wanklank, als men het beluistert in het muzikale mi lieu, waarin het thuiisbehoort De ,„N. Rott Gt.", de bestrijidster van allen gods dienst, breekt een l'ans voor de groote) huisgezinnen, en dat, terwijl zij' toch moet inzien, dat, als ide godsdienst het volk wordt ontnomen, de zedelijke en de maatschappelijke waarde van het huwelijksleven beslist z e k e,r wordt ondermijnddlat het door haar gesignaleerde kwaad een gevolg is van de ook idoor haar gepropageerde on godsdienstigheid. v ALGEMEEN OVERZICHT. De Engelsche unionisten, onverschil lig of zij behooren tot het Lager- of het Hoogerhuis, laten geen gelegenheid Voorbijgaan, om als zij slechts eenigs- zins kunnen, de regeering in het nauw te brengen over Ulster. De brutale wapensmokkelarij van ver leden week was voor de conservatie ven in het Hoogerhuis naaiuri.jk vveder een welkome aanleiding om te trachten van de regeering een verklaring uit te lokken, waaruit de oppositie opnieuw munt zou kunnen slaan. Lord Lansdowne stelde dus Maandag in het Hoogerhuis de volgende vragen: Of het juist is, dat ten spoedigste troepen van Dublin en Curragh naar Belfast zullen gezonden worden, 2e. of nog andere troepenbe wegingen zullen plaats hebben en 3e. of de regeering reden heeft om voor een aanval of voor ernstige onlusten in Ul ster te vreezen? Markies Creve antwoordde, dat de regeering nog geen bevel had gegeven tot troepenbewegingen en dat hij niet kon zeggen of dit eventueel nog ge schieden zou, daar het zou afhangen van de omstandigheden. En wat de der de vraag betrof verklaarde de minister dat hij die vraag met meer recht tot Lansdowne kon richten, een antwoord, dat natuurlijk toejuichingen van de mi- nisterieelen uitlokte. Daarop overgaande tot het gebeurde te Ulster, wees hij op het feit, dat men zich daarbij niet had ontzien ambtenaren des konings in de uitoefening van hun plicht te belemmeren en dat er feitelijk een aanslag was gepleegd op de open bare veiligheid. Wiel was het niet tot een botsing gekomen en viel geen verlies van menschenlevens te betreuren, maar dat hadden degenen, die het complot ge smeed hadden, niet kunnen voorzien, Verder verklaarde hij, dat de regeering op grond der door haar ontvangen me dedeelingen en van de ondervinding, die zij bij deze gelgenheid heeft op gedaan, zou handelen en dat hij geen verdere rmededeelingen kon dioien,. Inmiddels heeft een afdeeling infan terie bevel ontvangen heden met twee machinegeweren van Omagh naar Lon donderry te vertrekken. In het Lagerhuis heeft Austin Cham berlain namens de oppositie de volgende motie voorgesteld: In verband met le den ernstigen aard der bewegingen van oorlogsschepen en troepen, onlangs door de regeering tegen Uister overwogen 2e de onvolledigheid en onnauwkeurigheid op belangrijke punten in verklaringen van ministers3e. het voortdurend in ge breke blijven der regeering om den toe stand onbevangen onder het oog te zien, is het Lagerhuis van oordeel, dat een volledig en onpartijdig onderzoek naar al het gebeurde dient te worden gehou den. in zijn antwoord heeft minister Chur chill een krachtigen aanvai gedaan op de oppositie wegens haar samengaan met wetteloosheid. Indien daaruit oproer ontstaat zal de regeering het onderdruk ken en als een burgeroorlog uitbreekt,, zal zij haar best doen dien meester te worden, (toejuichingen bij de ministe- rieelen.) Er zal echter noch oproer, noch burgeroorlog komen als Ulster die niet sticht. Spr. vroeg het Lagerhuis een betere oplossing te zoeken. Carson zal, inge val het tot een botsing mocht komen, groot gevaar loopen; waarom wil hij, niet wat gevaar loopen in het belang yan den vrede? Waarom kan'Carson niet flinkweg zeggen, dat als de regeering zijn voorstel om Ulster buiten home rule te houden, aanvaardt, hij al zijn in vloed zal aanwenden om van Ierland een niet verbrokkelde eenheid te maken in een federaal stelsel? Indien hij dat toezegt zou de politieke toestand een heel ander en bemoedigen der aanzien krijgen en voor alle betrok kenen een eervollen en bevredigenden uitslag mogelijk maken. Het Pruisische Huis van afgevaardig den is bijeengekomen en daarin is ter sprake gekomen de brief van Keizer Wilhe'm aan de landgravin van Hessen (bij haar bekeering tot het Katholicisme). Dr. Porsch legde namens het Centrum de meeste besliste verklaring af, dat de, Centrumspartij niets met de publicaties te doen had. De minister van eeredienst verklaarde daarop, dat het bericht in de „Nordd. Allg. Ztg." in alle opzichten afdoende geweest was. De brief, dien hij zelf had gelezen, bevatte niets over de Katho lieke Kerk, de Katholieken, of de ver houding van den keizer tot de katho lieken. Dat de inhoud van den "brief 7/erd vervaUcht en daardoor het wantrouwen van de Katholieke bevolking tegen den landsheer werd gewekt, viel als een bron nenvergiftiging van de allerergste soort te kwalificeeren. (Levendig appl.) In dezelfde vergadering kwamen nog twee belangrijke Centrumsvoorstellen aan de orde. Het eene beoogt den Katholieken kloosterorden, welke zich met ziekenver pleging belasten, meer vrijheid te geven bij haar werk van naastenliefde. Het andere wil den Katholieke ordestichtin gen de reeds zoo lang gewenschte rechts persoonlijkheid geven. Bij de verdediging der Centrumsvoor stellen toonde domproost dr. Dittrich, uitvoerig aan, door welke kleinzielige beperkingen de Katholieke stichtingen, ook met zuiver liefdadig doel, gebonden zijn. Door de nationaal-liberalen werden de voorstellen eenparig bestreden. Hun woordvoerder, von Campe, gaf heel dui delijk te verstaan, dat hij de Katholieke Kerk in Pruisen niet dezelfde rechteu wil zien gegeven als de Protestante. Hij wees er verder op, dat in Beieren de wet voor de Katholieke orden nog strenger is, doch vergat daarbij te zeg gen dat ze uit het liberale tijdperk af komstig is. In Katholieke kringen wordt de verde re beraadslaging over de voorstellen met spanning tegemoet gezien. Het' Anti-papisme speelt ook 'in Duitschland een groote rol. De sociaal-democratische „Schwabi- sche Tagwacht" slaakt een klacht over de gevolgen van een missie, die van 28 Maart tot 13 April gehouden werd te Stuttgart. Het blad moet tot zijn diep leedwezen constateeren, dat als een gevolg dier missie tal van katholieke arbeiders hun lidmaatschap van de soci- aal-dem. partij en hun abonnement op het partij-orgaan hebben opgezegd. Wat denkt hiervan de Pruisische regeering en haar aanhang van den Evangelischen Bond, die de missies (vooral gegeven door Jezuïeten!) nog altijd beschouwen als een „staatsgefahrliche" uiting van katholiek leven? Het is te vreezen, dat men te Berlijn op dit punt nooit ver standig wordt, doch steeds door secta- risch anti-papisme verblind blijft. Van dat laatste gaf tenminste de Pruisische minister van Eeredienst Von Trott zu Solz gisteren weer een sprekend bewijs, door een Centrumsvoorstel betreffende de opheffing der be.emmenngen in de uitoefening der ziekenverpleging door leden van Congregaties en de rechtsper soonlijkheid van niet erkende katholieke religieuze communauteiten van de hand te wijzen. Het Centrumsvoorstel had reeds -in 1901 in het |Huis een meerderheid gevonden, doch ook toen had de regeering het verworpen. Thans plaatste de minister zich op hetzelfde standpunt met de verouderde, muffe ver klaring: „Ik zie niet in, dat de omstan digheden, die toentertijd de regeering noopten een weigerende houding aan te nemen, intusschen veranderd zijn." Met zulk een verklaring kan iedere minister van Eeredienst ook na verloop van nog 10 of 20 en meer jaren de ka tholieke congregaties onderdrukken en haar zegenrijke werkzaamheden bemoei lijken, en de gelijke berechting der Ka tholieken met de belijders van andere godsdiensten naar luim en lust onmo gelijk maken. De Centrumsleden mo gen dan argumenteeren zooveel zij wil len. Als de Pruisische ministers van Eeredienst hun anti-papistische bril met zwarte glazen opzetten en „het niet in zien", is het vechten tegen de bierkaai! Het Belgische Koningspaar te Luxemburg. De ontvangst van het Belgische ko ningspaar te Luxemburg heeft zich van de zijde der bevolking gekenmerkt door groote hartelijkheid. Na de ontvangst van de vertegenwoor digers der buitenlandsche legaties door het koningspaar, had een gala- diner plaats, waaraan ook deelnamen de groot hertogin Maria Anna, prinses Charlot te, de gezanten van België, Frankrijk, Duitschland en Italië, de minister van staat, de leden der regeering en de iedcni van het gevolg der vorstelijke personen. In $en dronk herinnerde de groother togin aan de banden van hartelijke sym pathie en onverbrekelijke vriendschap tusschen beide volken. Zij verklaarde ze ker te zijn van oen steun des konings bij hare pogingen om die betrekkingen nog intiemer en hartelijker te doen wor den. Koning Albert bedankte voor de prachtige en hartelijke ontvangst. De betuigingen van sympathie verklaarde hij te beschouwen als een kostbaar bewijs van de wederzijdsche gevoelens der twee staten, wier eeuwenlange samenhang ver sterkt is door het gemeenschappelijk ide aal van vrede en arbeid. „Ik zal," zeide Z. M., „gaarne gebruik maken van elke gelegenheid om de banden van vriend schap tusschen beide landen nauwer toe te halen." Na het diner maakten de ko ning de koningin en de groothertogin nen een rijtoer door de feestelijk geïllu mineerde stad. GEMENGD. De Paus heeft Zondag een groot aan tal pelgrims uit Keulen in bijlzondere audiëntie ontvangen» Eerst ontving hij in zijn particuliere bi bliotheek den wijbhschr p van Paderborn, mgr. Van Haehting, de Duits che prela ten te Rome, de leiders der pelgrims en het plaatselijk comité van de Duitsche pelgrims te Rome, De wijbisschop hield een toespraak, die door Z. H» werd beantwoord. Mgr. von Haihling bood den Paus een aan zienlijk bedrag als St. Pieterspenning aan. Daarna begaf Z, Hj. zich naar de drie honderd pelgrims, over "de verschillende zalen van het Vaticaan verdeeld, en ze gende hen allen. De Paus hield een drie tal korte toespraken. Vervolgens had een audiëntie, bij den kardinaal-staatssecretaris plaats. r— De Hpngaarsiche regeering heeft den Delegaties een ontwerp-begroo- ting voorgelegd, waarin die gezamenlijke gewone uitgaven op 586 uniliioen kronen worden geschat. Bovendien vraagt zijl een buitengewoon krediet van 182 millioen, waarvan 81 mil- lioen voor het leger en "101 millioen voor de vloot, en 45 millioen ais eersten ter- im'ijn vari de buitengewone ujitgaven, groot 427 millioen, over de eerstvolgende vijf jaar. Deze 427 millioen zijïi in hoofdzaak bestemd voor den bouw en de uitrusüng van vier slagschepen van ongeveer 24.500 ton, zgs torpedobooten, twee monitors voor den dienst op de Donau, uitbreiding van het vlootarsenaal 'en van de verster king der vlootstations. In haar toelichting nopens d? nieuwe credieten voor de vloot zegt de regee ring, dat de gebeurtenissen op den Balkan belangrijke wijzigingen in de Middelland- sche Zee-vloten doen voorzien. Daarom is het noodzakelijk maatregelen te nemen tot handhaving van 'den maritiemen in vloed der jinonarchie in de JMiqdellandsche Zee. „Erger dan Mexicaansch" moet pre sident Wilson den toestand in het dis trict Ludlow van den staat Colorado heb ben genoemd. Men weet, dat daar dage lijks bloed vloeit in gevechten tusschen stakers en troepen. Wilson heeft bij Rockefeller, de groot ste aandeelhouder in de mijinen aldaar, aangedrongen op een schikking in vhet geschil, dat loopt over ide samenwerking van georganiseerde en niet georganiseer de mijnwerkers» Rockefeller heeUt echter geweigerd iets toe te geven. John White, de voorzitter van den Bond van Mijnwerkers in de Ver, Staten, heeft verklaard, dat weldra een staking van 501X000 (mijlnwerkers over tie jgehee'.e Unie zal uitbreken, indien die toestanden in Colorado niet veranderen. De uitvoerende raad van het verbond' vergadert den 4en Mei te Indianapolis om een besluit te nemen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken liet aan de delegaties een roo'd- b o e k toekomen, bevattende 926 (diploma tieke stukken over de periode ^an 13 Augustus tot 6 November 1913. De Finsche rechter Rontmus is we gens overtreding van de wet op "de ge lijkstelling van Russen en Finnen ge vangen gezet Een telegram uit Felixtown meldt, dat daar een badhotel door brand is vernield. Men vermoedt, dat suf.'ragetten de hand in het spel hebben. De Venezolaansche ^onsul te Rotter- amd deelt aan de N. R. Ct. -med'e, dat dr. Marquez Bustillos, die als voorloo- pigpresident het bewind heeft aanvaard, het nieuwe kabinet als volgt heeft samengesteld: Lumeta, binnenlamdsche zaken; Diaz Rodriguez, buitenlandsche zaken; Roman Cardenas, financiënColl, nijverheid en handelCastro Zavala, oor log; Luiz Velez, openbare werken; Gue vara Rojas, onderwijs; generaa'l Gomez is legercommandant Twee torpedobooten z'jn naar de plaats, waar het Engelsche stoomschip Ta jon door zeeroovers ïs geplunderd en in brand gestoken, vertrokken» Te Barckbey in Wiesi-Virginië zijto door een ontploffing in een kolen mijn 250 mijnwerkers bedolven» Volgens de Patriote heeft een brand te Bartogne 17 huizen vernield!. 30 huisgezinnen zijln zonder onderdak. De schade beloopt 200.000 frs. Het Veertigjarig Priesterfeest van Z. D. H. den Aartsbisschop. Het „Centrum" verneemt van bevoeg de zijde, dat er plannen bestaan het veer tigjarig priestersfees,t van Z. D. H. den Aartsbissichop, Mgr. 'H. v. d. Wetering niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. LEIDEN, 29 April Maria-Vereeniging. Maandagavond hield de Mariavereeni- ging 'hare gewone ledenvergadering in de kleine zaal van den R. K.Volksbond. Mej. a. Schmier opende deze eerste door haar gepieiid^erde vergaf'lering met een hartelijk woord van welkom". Zij sprak den wensch uit, dat alle leden

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1