28 BUITENLAND. BINNENLAND. 5e JaH.i-£anj» No 1381. 3)e ftzicbelve Gouac Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc Telefoon 935 Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdaqen de abonnementspriis bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/# cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Dinsdag April De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop cn verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent V Over kunst. In naam der Kunst (met een groote K, vriend zetter) wordt heel wat misdreven en wie deswege huiverig is voor meer dere kunstuitingen, wordt spoedig voor achterlijk en kleingeestig uitgekreten,. „Dem Reinen ist alles rein", hoort zoo iemand zich voortdurend toebijten, terwijl aan zijin juist oordeel omtrent ide eischen der kunst minachtend wordt getwijfeld. Vandaar dan ook, dat wie graag voor vol worden aangezien, dwepen meiï kunst en met kunst om de kunst al snappen ze speciaal van deze machtspreuk geen zier. Luister nu eens even naar volgend ci taat: „Misschien geeft men er zich over het algemeen niet genoeg rekenschap van, dat hartstochten opwekken de eigenaardige roeping is cLr kunst, en eene macht, die bestemd is om driften te doen ontwaken, ook zelve uit drif ten moet geboren zijn» In zichzelve is de kunst nooit onzedelijk; doch het ontroerend vermogen, waarover 'zij' be schikt, ondermijnt 1 ichte 1 ijk in ons gemoed het zeidelijkheidsge- voel; en het is geenszins ten onrechte^ dat menschen met strenge begrippen van Tietgeen eerbaar en rein is, vooral wanneer zijl op zekeren leef tijd gekomen zijn, ld'e kunsten wan trouwen en de aandacht van het opkomend geslacht van haar zoeken aï te leiden» Een volkomen onschuldig jgenot levert Ide dienst van "het schoone alleen voor de zoodanigen op, (die niet te eenemaal onervaren zijn in de kujnst der zelf- beheersching; en aangezien de groote meerderheid der menschen op "dat ge bied wel altijld tot de klasse 'der di lettanten zal blijjvien behooren, zal mep het niimmer ten kwade kunnen duiden, indien er zich waarschu wende stemmen verheffen te gen eene eenzijdige ontwikkeling van het schoonheidsgevoel." Van wien dit welsprekende citaat is, waarin we eenige behartigenswaardige passages onderstreepten Van niemand minder d^n Cd. Burken Huet, dien toch niemand een soort ach terlijke duisterling zal noemen. Hij vond juist, cjat de Hollandsche litteratuur niet hartstochtelijk genoeg was en schreef op zettelijk een roman om eens aan te too- nen, hoe 't nu eigenlijk wezen moest. Het citaat komt voor in een fantasie over facob Cats, geschreven in 1863. Sindsdien is de kunst er uit het oogpunt van zedelijkheid alles behalve op vooruit gegaan, zoodat H.uet zijn woorden nu stellig niet herroepen zou. Maar laten onze aanvallers dan ook hun mond houden 1 ALGEMEEN OVERZICHT. Werd gisteren officieus gemeld, dat de Vereenigde Staten van Amerika het be middelingsvoorstel inzake Mexico van de Zuid-Amerikaanscbe Staten zou «Tl'!'- FEUILLETON na) MAGNA. De smid stond op het terras van het slot Dornick en richtte 't woord niet tot Magna alleen. Een ander stond bij haar. Wordt mijnheer Hellbrinck dan zoo slecht behandeld? vroeg de vreemde, en een lieflijk gezichtje zag .van onder een breeden stroohoed op naar den smid, wiens groote gestalte een zeldzame te genstelling vormde met het tengere per soontje tegenover hem. Dat zij hem slecht behandelen, zal ik niet zeggen sprak Bose. Maar 't ligt zoo in 's menschen natuur: de een trekt het zich aan en de ander niet. Mijnheer Hellbrinck is nu zoo, dat hij zijn leed maar niet verzetten kan. Hoe hebt gij hem eigenlijk kunnen zien? vroeg Magna, den smid een glas wijn inschenkend uit een flesch, die zij had laten brengen. Gij hebt een heelen weg gemaakt, sprak zij vriendelijk, ter wijl zij hem het glas reikte. Dat geeft niets, mevrouw de gra vin, antwoordde Bose, de dames op zijn wijze met het glas wenkend, waarvan hij even proefde. Dat zien is zoo lastig niet accepteeren, nu blijjkt officieel het aanbod, in het belang van den vrede en den voorspoed van geheel Amerika zal wor den aanvaard. De regeering spreekt de hoop uit, dat ide bemiddelaars een bevre digende en mitsdien duurzame schikking tot stand mogen brengen en verzekert, de voorstellen, die haar door de bemidde laars zullen worden voorgelegd, onbe vangen en in verzoemingsgezinden geest te zullen overwegen» De voorwaarden, idie de regeering zou hebben gesteld, bevatten dit antwoord niet Naar 't schijnt zijn die mondeling aan de gezanten der drie groote Zuid- Amerikaansche republieken meegedeeld. Het zijin: le. afstand van Huerta; 2e staking der vijandelijkheden docr Carran- za en Zapata; 3e het 'houden van "ver kiezingen in Mexico onfder toezicht van een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van Argentinië, Brazilië, Chi li en de Vereenigde Staten» Het is niet te verwonderen, dat te Washington de verwachtingen over den uitslag der bemiddeling niet hoopvol zijn. De voorwaarden zijin oo kwel heel be zwarend. Huerta, "die zijn antwoord' opliet aan bod nog niet heeft opgesteld, heeft in- thsschen aan de zaakgelastigden der 'drie republieken reeds meegedeeld, dat ook dij bemiddeling aanvaardt De Daily Telegraph verneemt uit 'Was hington, dat Carranza de wapens niet zal neerleggen voor lyj de Mexicaansche hoofdstad' heeft vermeesterde Hij^wil Hu erta geen wapenstilstand toestaan en zal daarom1 de bemiddeling afwijken» Of hij nog stem in het kapittel zal hebben is evenwel een andere vraag. Aan de New York Herald wordt uit Chihua hua geseind, dat Carranza een gevangen man is. Voor Villa die stad' verliet, heeft hij uitdrukkelijk bevolen, dat men Car ranza niet mag laten vertrekken. Te Vera Cruz hebben de Amerikanen groote hoeveelheden geweren en patro nen in beslag genomen. "Een huis tegen over het telegraafkantoor bleek bijl on derzoek een waar arsenaal Een afdeeling matrozen heeft Zaterdag een begrafenis aangehouden, den lijkkist geïnspecteerd en bevonden, dat die vol .wapens waai Op die wijze hoopten de Mexicanen aan de bevolking wapens te kunnen uitdeelen» In de stad heerscht groot gebrek aan voedsel. Honderden armen worden dage lijks door de Amerikanen gevoed. Be halve pokken heeft zich ook besmettelijke meningitis geopenbaard In de Mexicaansche hoofdstad wordt de toestand voor de buitenlanders allengs benarder. Het geheele bestuur van de Amerikaansche Club, de Mercantile Ban king Cy. en de Mexico City Banking Cy. is gevangen genomen 'dat vin de beide banken wegens de weigering om de regeering geld voor te schieten. Een poging om het gebouw der Amerikaan sche Clu bin brand te steken is nog b'iji- tijlds verijdeld Uan de Amerikaansche winkels is een in brand gestoken en drie zijn geplunderd Alle ochtenden om een uur of elf wor den de gevangenen naar de binnenplaats gevoerd. De echte boosdoeners moeten achter elkaar en steeds om en om loo- pen, maar de fijnere soorten, de politieke gevangenen, zooals zij zeggen, mogen gaan waar zij willen. Tweemaal in de week worden op dien tijd ook de etens waren in de gevangenis gebracht; dan staat de deur open en rijden de wagens voor. Als men dan den oppasser een oogje knipt, laat hij u daar staan on roept ook wel eens een gevangene, op dat men er een paar woorden mee spre ken kan. Ditmaal heb ik den heer Hell brinck de hand kunnen geven en hem de groeten van mevrouw de gravin ge daan. Dat was flink, Bose, sprak Magna. t Is mij toch al zoo zwaar, dat ik schuld heb aan zijn ongeluk. Mevrouw de gravin, daar moet u maar niet meer aan denken, dat moest zoo zijn. 't Blijft natuurlijk jammer voor mijnheer Hellbrinck. Als het er zoo slecht met hem uit ziet, moest men hem toch zien te bevrij den, zoo mengde zich de kleine dame weder in het gesprek, en zag vragend naar tien grooten man op. Als hij zoo makkelijk te spreken is, kan dat niet lastig zijn. Er zijn al meer gevangenen De kamerverkingen in Frankrijk Het telegraafbureau [Üavas maakt van 545 verkiezingen den volgenden uitslag bekend: herstemmingen 225. Gekozen: 29 conservatieven, 24 leden van de libe rale actie, 50 progressistische republi keinen, 48 links republikeinen, 26 radi calen, 7 socialistische radicalen, 82 ge- unifeerde socialistische radicalen, 16 ge- unifeerde socialistische republikeinen, 38 geunifeerde socialisten. De conservatieven winnen 4 zetels; de liberale actie wiet er 2 en verliest er 2, de progressistische republikeinen, winnen er 10 en verliezen er 8; de radi calen winnen 1 zetel) en verliezen er 5, de socialistische radicalen winnen 2 en verliezen 2 zetels; de geunifeerde radi cale socialisten winnen 9 en verliezen 13 zetels, de socialistische republikeinen verliezen 2 zetels, de geunifeerde socia listen winnen vier zetels en verliezen er 1. Het ministerie van Binnenlandsche Za ken maakt de volgende uitslagen van de eerste stemming bekend. Van de 602 zetels zijn 340 bezet; 251 herstemmingen moetep plaats hebben en 11' uitslagen zijn nog nïet bekend. Van de 340 zetels bezetten d'e conser vatieven, de „action libérale" en de reac tionaire progressisten 66, de progressis ten 47, de „fédération des gauches" 20. de links-republikeinen 38, de radicalen en radicaal-socialisten 113, de republikein- sche socialisten 11, de geunifieerde socia listen 40. De conservatieven, de action libérale ien Ide ^reactionaire" progressisten winnen 4 zetels, de radicalen en raklicaal-socialis- ten winnen 3, de geuUfièerde socialisten 4 zetels» De progressisten verliezen 3, de fé'dé- keinen 2 len !de replublikeinsche socialis ation des gauches 1, die linksch-republi- ten 2 zetels» Het verschil van 3 zetels en de 11 gewonnen en 8 verloren, wordt teweeg gebracht door vermeerdering van het aan tal mandaten in verband met ,de toene ming der bevolking. Onder ide elf nog niet bekende uitsla gen zijn 10 van koloniale districten en één twijfelachtig resultaat te Pont Ivy. De Ulster-kwestie In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis antwoordde Asquith op-de vragen omtrent de maatregelen, welke de regeering dacht te nemen thans na de laatste gebeurtenissen in Ulster. De mi nister zeide: „met het oog óp deze ern stige wandaad, die zonder p-ecedent is, (toejuichingen bij de ministerieelen), kan het Huis er verzekerd van zijjn, dat de regeering zonder verwijf d'e juiste maat regelen zal treffen, om de eerbied voor de wet te handhaven en He officieren eo dienaren van dun koning (toejuichingen bij de ministerieelen) en zijne majesteits getrouwe onderdanen te beschermen, bij het volbrengen van hun plicht en in het genot van hun rechtmatige burgerrechten (applaus). Sir Edward Carson was in het Lager huis aanwezig. geholpen. Waarom zal men hem dan la ten versmachten, als men hem helpen kan? Dat heb ik ook al gedacht, Frau- lein, sprak de smid op zachten toon. Toen hij vandaag zoo dicht bij mij stond, schoot mij door het hoofd: Ik zou je best ineens op den wagen kunnen zetten en dan maar vooruit, wat het paard loo- pen kon! O, Bose, maak u en hem niet on gelukkig, waarschuwde Magna. De rech te weg is de beste. Zou Fraulein Edith's vader niets voor den armen gevangene kunnen doen? Edith schudde het hoofd. Ik geloof niet, dat er wat anders op te verzinnen is. Toen mijn vader de veroordeeling vernam, zeide hij dadelijk: Waarom is hij er niet vroeger vandoor gegaanIs er dan geen uitvoerbaar plan te bedenken, ging zij voort, na eenig stilzwijgen, naar den smid op ziende. Als hij maar eenmaal uit de gevangenis is, zal het makkelijk genoeg zijn, om hem over de grenzen te helpen. Alle kosten neem ik gaarne op mij en we behoeven niel zuinig te zijn. Denk eens na, of het niet te doen is, besloot zij, en haar stem klonk daarbij zoo liefe lijk en zoo vol vertrouwen. Waarom zou het niet gaan? sprak GEMENGD. Gisterochtend heeft idle k e i z e r v a a Oostenrijk den minister van Buiten landsdie Zaken en gistermiddag aarts hertog Frans Ferdinand ontvangen. Volgens het avondbulletin was de ka- tarrh gisteren niet verder los geraakt» De patiënt hoest matjg; hij geest vol doende slijm op. De aigemeene toestand en de eetlust zijn zeer bevredigend. De koning en de koningin van België zijn gistermiddag naar Lil- xemburg vertrokken o mide grootherto gin een bezoek te brengen. Van het Russische stoomschip Ko- meta heeft het Italiaansche stoomschip Lampo zeven opvarenden gered, onder wie de vrouw van den kapitein, het En gel'jche stoomschip Limerick heeft vijf menschen gered, het Fransche stoomschip Maroc drie. Er wonden nog 15 opvaren den vermist Men weet niet of de kapi tein der Kometa op de Limerick is, dan wel of hij tot de vermisten behoort Alle geredden hebben brandwonden: vijf zijn in zorgelijken toestand. De Kometa is uitgebrand en daarna gezonken. De geredden denken, dat de ontplof fing aan boord van ide Kometa is ver oorzaakt door vonken uit den schoor steen. Zij zijn van oordeel ,dat de ka pitein omgekomen isi. De .„Limerick"", idie /de freis heeft [voort gezet (vandaar dat men niet weet wie de gereddien aan boord van dit schip zijb), doet heden O ran aan. Bij onderzoek langs idie kust zijn geen lijken gevonden. De adjudant-vlieger Boissière en zijn mechanici en ziin gistermiddag tijdens een vlucht te Dyon van een hoogte van 20 M. gevallen ien zwaar gewond! Gezelschapsreis Pommersche boeren naar Nederland. De landbouwkamer te Stettin organi seert een gezelschapsreis van Pommer sche boeren naar Nederland in de eerste ste helft van Juli. Het plan is, na eerst een paar dagen in Oost-Friesland en het land van Jever te hebben doorgebracht, naar de' Groningsche veenkoloniën te gaan, ter bezichtiging van den verbouw van aardappelen. Van daar gaat de reis naar Den Haag, van waar uit het West- land wordt bezocht. De bedoeling is hier den verbouw van groenten, ooft en bloe men, alsmede het veilingswezen te be zien. Een uitstapje naar Delft en Am sterdam staat op het programma. Nieuwe portretten van het Prinsesje. Heden verschijnen er nieuwe portret ten van H. K. H. Prinses Juliana. We hebben ze reeds mogen zien, zegt de „N. Crt" en kunnen op grond daarvan zeg gen, dat het goedgeslaagde opnamen zijn, zoowel wat de gelijkenis als wat de afwerking betreft. 'tZijn vijt portretten waarvan er een Prinses Juliana te zien geeft met H. M. de Koningin, zittend op een bank, de andere stellen het Prinses smid Bose vol ijver. Waarom zou het niet gaan. Laat mij er maar eens over denken, Fraulein» Mijn zwager levert iederen Dinsidag en 'Donderdag de groenten en zoo wat meer, en neemt dan den afval uit de keuken mede. Hij is daarom altijd de laatste en mag zijn wagen onder de poort laf en staan. De opzichters kennen hem, er, hij kent de opzichters. Zaterdags is het er 't volst, dan zou het 't best gaan. Zullen wij het probeeren, Herr Bose? vroeg Edith weder op zachten toon. Laat ik het met dezen heer maar eens afspreken, en laat gij ons de vrije hand, sprak zij tot Magna. Ik zeg ja# Fraulein, antwoordde de smid, haar zijn groote hand toeste kend. Het slimste is, dat ze ons grijpen, maar dan laten ze ons wel eens weer uit ook. Mevrouw de gravin behoeft echter van niets af te weten, besloot ook hij. En ik zeg ook ja, sprak Edith, haar zachte rechterhand in de zijne leg gend. Wij beproeven het. En ik geloof dat wij het wel klaar zullen spelen, als wij het maar nauw keurig afspreken en de goede God wil ons helpen, bekrachtigde de smid, haar hand zoo vast omsluitend, dat zij die ver schrokken terug trok. W^t er gebeuren moet, heeft u maar te zeggen, ging hij je voor, staande bij een stoel en zittende in een armstoel, op een wagentje met paardje en zittende op een bank. Al deze foto's zijn zeer goed van gelijkenis, moesten \^ij een keuze doen, welke opnamen het aantrekkelijkst zijn, dan zouden we noemen die van het Prinsesje met Haar Moeder en die, waar op de Prinses, dragend een grooten wit ten hoed, gezeten is op een bank. Bestrijding vau knoeierijen in den boter- en kaashandel. De Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel heeft Zaterdagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam haar on tbindings vergade ring gehouden. De voorzitter, 'de heer F. Middelbeek, zeide, dat deze vergadering was bijeen geroepen om, wanneer de leden het be stuursvoorstel aannamen, tot ontbinding der vereeniging over te gaan. "Spr. zeide, dat, indien daartoe wordt overgegaan, gezegd kan worden, dat deze vereeniging op een zeer eervol verleden terugziet De voorzitter wees er nog op, dat de Regeering een rijtksmerk voor volvette kaas heeft in hét leven geroepen en daar nevens teen controlestations in Frieslaiïd voor Friesche kaas» Toch vindt spr. het bestaan van zes merken in ons land niet het meest gewer.schte. £>pr. zou het ge- wenscht achten, indien de Regeering een classificatie had gemaakt, welke niet zoo licht aanleiding kon geven tot verwarring, vooral met het buitenlandj. Daarna zeide de voorzitter in verband met het voor stel tot ontbinding, idat voor 29 jaren veel verkeerde toestanden bestonden vooral in den boterhanidieL Toen begon de vereeniging haar arbeid en heeft het zoover weten te brengen spr, vestigt de aandaéht op de margarinewet dat, nu de toestanden veel verbeterd zijn en de zaak wettig geregeld' is, ons land zich tegenover het buitenland heeft gerehabili teerd. Daarom acht spr. bet bestaan der vereeniging, althans wat den boterhandel betreft, in die toekomst overbodig. De minderheid van het bestuur had zich, zoo als de voorzitter zeide, voor het voort bestaan der vereeniging verklaag vooral wat de knoeierijen in den kaashandel betreft De Vereeniging zou dan zoo noodig hervormd kunnen worden. Naar aanleiding hiervan wees de heer Teunissen er op, dat zoowelin den boter- als den kaashandel nog veel knoeierij bestaat, en daarom vindt spr. het niet wenschelijk de vereeniging te ontbinden. De rijksinspecteur, de heer 'Bieleman, zei, het niet eens te zijn met den vorigen spreker. Er zal nog wel hier of daar knoeierij bestaan, maar de beste 'wet kan niet beletten, (lat er wets-overtreders bestaan. Vervolgens werd na eenige discussie het voorstel tot ontbinding der vereeni ging in stemming gebracht en aangeno men met acht stemmen vóór, twee tegen en één blanco. Besloten werd de aanwezige "kasgelden te stellen in handen van een commissie, bestaande uit de tegenwoordige bestuurs leden, met de bepaling, dat deze com missie minstens, totdat alle Zaken afge- vol bewondering voort, ik zal u wel hel pen. De een of de ander van de lui hier helpt ook, dat weet ik. Hellbrinck zal het niet willen doen, merkte Magna bekommerd op. Tk ken zijn inzichten. Willen of niet, hij moet, lachtte de smid. Hij zal er toch wel imee in zijn schik zijn als 't afgeloopen is. Wiij zeg gen hem maar, dat hij het voor zijne ouders doen moet. Den ouden breekt het 't hart. En dan voor de goede zaak. In de gevangenis kan hij 't niet doen, maar in 't andere l^nd kan hij toch schrijven. Aldus, Fraulun, maar dap per en ïiks vooruit, opdat er niets tus- schen kome. Eenige uren later zat Edith in haar kamer allerlei plannen bedenkend. Het kwam Edith vreemd, zeer vreemd voor, hier op Dornick te zijn, maar zij had aan haar verlangen niet kunnen we* derstaan en was sinds eenige dagen Magna's gast, Het was de gravin eerst niet welkom geweest, het bezoek te aan vaarden. In haar toestand was ieder vreemd element haar verschrikkelijk. Zich echter de vriendschap herinnerend die tusschen de jonge dame en haar broeder bestond, had zij haar welkom geheeten. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1