BUITENLAND. nj MAGNA. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent ALGEMEEN OVERZICHT. De Fransche' oud-minister van buiten- andsche zaken Pichon, volgt in zijn lijf- ilad „Petit Journal" het voorbeeld van den heer Lavisse en vergelijkt Driebond en Triple Entente net elkaar. Het is duidelijk, schrijft leer Pichon, o.a. dat het Drievoudig] l'erbond door de eenheid van samenstel ling en door overeenstemming van be sluiten ten opzichte van de Entente dei aeerdere is. Deze meerderheid blijkt al reeds bjiJ de beslissingen, welke de di plomatie dagelijks nemen moet. Is het •jet te vreezen, dat dit nog duidelijke^ an't licht zai komen, wanneer vandaag if morgen eenig verschil zich voordoet lusschen de beide groepen, van Avelker Yenwicht de veiligheid van Europa af ligt? De mogendheden van den Drie- ond zijn met elkaar verbonden door wel inschreven verdragen, welke voor be- aalde gevallen aanwijzingen en regeling even. Van de leden der Entente zijrt lechts twee door een verdrag verbonden toarbij gezamenlijke militaire actie in epaalde gevallen wordt voorzien. Zeker, Kindgenootschappen vinden hun oor sprong in belangengemeenschap en in ia dat opzicht bezitten Engeland, Frank- ijk en Rusland krachtige waarborgen "en «loochenbare superioriteit. Zij zijn met ilkaar verbonden door veel natuurlijker anden en diepere gevoelens dan de le ien van de Driebond. Daarom dringen ïijook niet aan op een formeel verbond) jet Engeland. Alleen wijzen wij erop,, lat de organisatie van het Drievoudig] -herbond hechter is en beter berekend ap snelle ten uitvoerlegging van, bepaal- le, voorbereidende maatregelen. Wiil de I Entente werkelijk werkzaam zijn in de - lichting van haar taak, om den vrede£ 1e handhaven, en een gelijike kracht stel- I en tegenover den Driebond, dan moet isschen haar leden een geregelder ge- lachtenwisseling plaats hebben, terwijl nj positiever overeenkomsten en volledi- er samenhang moet bevorderen. Dan al- ten zal de Entente haar^ doel kunnen' «reiken, handhaving van de vrede tus- dien de groote mogendheden, zonder j] :at die vrede in gevaar, kan gebracht if, rorden door de afzonderlijke actie van, S1 ifn dier mogendheden. Het voorjaar is bijzonder mooi en de dwaze kiesrechtvrouwen iija des te lastiger.Eergisteren vooral heb- :«n zij weer een grooten dag van wan- laden gehad, de Li ader. geven een heele II ijst van brandstichtingen, waaraan zij ich hebben schuldig gemaakt. Op de eerste plaats hebben zij, zooals femeld, de trots van Yarmouth, den pier m in het nieuwe paviljoen in vlammen' Soen opgaan. Waarschijnlijk werd daar- oe een bom gebruikt, want, even voor at men de eerste vlammen zag uitlek- en, werd een verschrikkelijke knal ge-« oord en binnen enkele oogenblikken nu tond het geheele paviljoen in brand. FEUILLETON. - Maar, Rose, de lieden zullen toch fcn rentmeester riiet gelooven! sprak Magna, die met ontzetting naar ;de woor- -kn van den smid geluisterd had. Zij Men toch, hoe weinig godsdienst die Bian altijd betoond' heeft en dat hij zich en allang- volkomen van onze. Heilige Kerk J ösgemaakt heeft 19 7- Mevrouw de gravin, hij geeft nog Mtifd voor, Katholiek te 'zijd. En in de ^meente zijn er nog altijd, die hem ter e wille wenschen te zijn, omdat zij hem jftezen. De een denkt, dat hij anders ld M land van het kasteel niet meer in a PMit krijgt, de ander, dat hij zijn werk M eens zou kunnen verliezen. En daar «Wel wat van aa*n, mevrouw de gravin. I. zdf heb de klandizie van het slot al Jg verloren. Maar mij maakt dat niets*... vrouwen, zoo ging de smid voort, JjJellen natuurlijk verder wat zij ge- word hebben. Mijn oudje hadden zij waarlijk ook al het hoofd op hol ge- lï PP^chtersvrouw had haar uiteengezet en zij had gedacht ■Mn het haar niet kwalijk, mevrouw de Pivin 'dat u het niet wilde toelaten, Een straffe wind woei van zee en wijl alles in hoofdzaak uit hout bestond, viel] er aan blusschen niet te denken. 1 Het onheil kan niet op ongelegener tijd gesticht zijn, thans nu een veelbe lovend seizoen begon. De schade be draagt f250.000. De kiesrecht-„dames" hebben haar vi sitekaartjes in den vorm van briefkaar ten achter gelaten. [Waarschijnlijk zijn de boosdoensters per boot van Lowestoft gekomen om' haar aanslag te plegen. In denzelfden nacht heeft ook King- ston-on-Thames van de „slagen" d er kiesrechtvrouwen geleden. Daar hebben zij (het Empire-theater in brand gestoken. Het gebouw en alles wat er in aanwe-4 zig was, costumes, instrumenten enz. is voor een groot gedeelte in asch gelegd. De schade bedraagt f 40.000. Te Penzance heeft een dames-hand1 brand gesticht in een rolschaatsenbaan. De heele inrichting, alsmede een aanpa lende bioscope en een stoomwasscheriji zijn een prooi der vlammen geworden. Hier wordt de schade op verscheidene duizenden ponden geschat. Minder gelukkig zijn de „dames" ge weest, op het Kempton Parksportterrein, waar zij een groote tribune in brand wil den steken. Haar wandaad werd echter 'tijdig ontdekt, en het kleine brandje] spoedig gebluscht. Gelijk men ziet, de „dames" hebben weer een droeven dag in haar boekje: kunnen schrijven, maar het ergste is, dat- haar programma nog niet afgewerkt is, althans zij voorspellen dat er in de eerst volgende dagen „nog meer" za! gebeu ren. De Engelsche brandweerlieden kun nen dus nog werk krijgen. Mag men de „Matin", dire overigens Caillaux niet al te vriendelijk gezind en in dit opzicht dus niet geheel onbe trouwbaar is, gelooven, dan zou de de herverkiezing van Caillaux in zijn district Mamers, zoo goed als. stellig verzekerd zijn. 1 Men weet, dat Caillaux, na den moord door zijn vrouw bedreven, het gelukkig besluit nam, om zich uit het politieke le-. ven terug te trekken, maar .ongelukkig genoeg maar al te gauw op dit besluit; terugkwam, en zich toch weer candidaat liet stellen. In het begin liet Caillaux, zelf nog wat angstig, zijn district „bewerken", door senator d'Estournelles de Constant Nu hij evenwel tot de overtuiging ge komen Is, dat de kiezers in het district hem ondanks alles „loyaal" gebleven zijn, is hij voor een paar dagen er zelf op uit getrokken om zijn campagne te begin nen. De redevoeringen van Caillaux en de Constant vinden een geestdriftig ont haal en vooral de vrouwen Jaten fana-i tiek haar invloed voor Caillaux gelden. Te Neuchatel-en-Saulois werd de sena tor ontvangen door een groot aantal da-t mes, idie den kreet: „Leve mevrouw Cail laux" aanhieven. De tegencandidaat, de progressist Ail- liers, moet onder die omstandigheden] omdat u met mijlnheer den graaf niet op goeden voet staat,.» - O, smid, zelfs in uw hujis viel Magna hem verdrietig en verwijtend' in de rede. Nu, mevrouw de gravin, wat kan Ik daaraan doen sprak die map opgewonden. En dat ik mij|n oude de zaak eens haarfijn heb uiteengezet, daarvoor sta ik u borg. Magna zuchtte. Op dezen loop der za ken had zij niet gerekend'. Toen in de laatste dagen van het verloopen jaar het met vrees te gemoet gezien overlijden van den pastoor een feit was geworden, had zij alles gedaan wat in haar ver mogen stond, om onaangename verwik kelingen te voorkomen. En dit was ook gelukt. De pastorie stond wel onbe woond, de klokken zwegen en de kerk was van haar hoogsten schat beroofd, maar men had terstond een zoogenaamde leekengodsdienstoefening georganiseerd de meester en zijn vrouw, die beiden vroom en door en .floor kerkelijk gezind waren, ontzagen geen moeite, om de lie den zelfs dagelijks in gemeenschappelijk gebed te vereenigen om zich zoo in den geest bij het H» offer -aan te sluiten. Magna had alles voor welgeordend ge houden en daar zij door haar veelvul dige bezigheden tegenwoordig zeer in beslag werd genomen, had zij van de huichelende listen niets bemerkt. heel weinig kans op succes hebben. Indien hetgeen de Matin meldt, waar is, geeft het weer een triesten blik op de manier, waarop de menschen zich kunnen laten verblinden en in die ver* blindheid blijven volharden. GEMENGD. Een telegram uit El Paso aan de New-Yorksche „World" meldt, dat bij dei n neming van San Pedro door de rebellen 2000 personen gedood of gewond en 3000 personen gevangen ge nomen zijn. Alle krijgsgevangen federa le officieren zouden op bevel van gene raal Villa doodgeschoten zijn. De Engelsche consul Commins zou door generaal Villa gedwongen zijn een dreigbrief naar generaal Velasco te Tor- reon over te brengen, v/aarin de onmid dellijke overgave der stad aan de op- oproerlingen geëischt wordt De consul zal over deze handelwijze bij den En- gelschen gezant protesteeren, zonder evenwel op repressaillemaatregelen aan te dringen. i Nog wordt gemeldt, dat President Huerta er nogmaals op aangedrongen! heeft, dat de Amerikaansche schepen het Mexicaansche saluut schot voor schot zullen beantwoorden. President Wilson, antwoordde, dat Amerika fijn oorspron kelijke voorwaarden handhaafde. De staking in het bouwvak te Londen, die twaalf weken heeft ge duurd1 loopt ten einde» Patroons en werk lieden zijn het eens gewonden over een schikking, waarvan de bijzonderheden nog geheim worden gehouden. Een telegram uit Durazzo meldt, dat de Albaneesdhe gendarmes er in ge slaagd zijn een aanval van (Grieks che benden op Koritsa terug te slaan. De rebellen hebben verscheidene dorpen in asch gelegd, een groot aantal inwoners werd vermoord', vrouwen en kinderen levend verbranidi De notabelen te Koritsa verzochten een optreden der groote mo gendheden tegen de Grieksche regeering. 1Betreffende id'en opstand in Ecua dor wordt medegedeeld, dat de revolu tionairen thans meester zijn van Harra en naar Quito oprukken. De regeerings- troepen zijn te Esmeralda verslagen. De Congregatie der Riten zou a.s. Woensdag zitting houden ter onderzoek van de mirakelen, voorgesteld' voor de canonisatie der gelukzalige Jeanne d'Arc, maar deze zitting is een maand verdaagd, zoodat de canonisatie niet voor 't volgend jaar zal kunnen plaats hebben. Oneerlijke concurrentie. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel bracht id'e heer Moltzer het wetsontwerp van rark "Aalberse ter sprake tot het tegengaan van oneerlijke concur rentie. 'Bijl handel en industrie zal dit voorstel groote instemming ondervinden. Pie heer Moltzer walde (daarom |een woord van waardeering id'oen hooren en tien wensch uitspreken, dat tie poging van Nu had de smid haar daaromtrent de oogen geopend. Zij moest hem gelijk geven: spoedige hulp was noodig. Bitter was haar intusschen de weten schap, dat alles wat de rentmeester met betrekking tot deze aangelegenheid deed1, de goedkeuring van zijn heer zou weg dragen en iedere oppositie daartegen de kloof tusschen haar en "haar gade nog vergrooten zou. Persoonlijke belangen moesten hier echter zwijigen. De lieden moesten over dit geval onderricht worden, zij moesten duidelijk inzien, dat het zoogenaamde ge neesmiddel erger was'jdan de kwaal. 'Haar bezoeken in het dorp zou zij daartoe aanwenden, vooral om de vrouwen uit haar dwaling te helpen. Zij verzocht tien smid, daar ook eens over te denken. Den meester durfde zij er niet in betrekken, want deze kon daardoor licht onaange naamheden in zijn ambt ondervinden. Smid Bose was intusschen al een kind van zijn tijd, De courant, mevrouw de gravin, de courant ware het beste middel, meen de hijl Ons courantje van Bruckhoven bevat zoo menig artikeltje, dat wij1 goed' verstaan; het Kan ook daar wel eens over schrijven, opdat de menschen in zien, hoe het geval is. Schrijf u eens aan de courant, mevrouw die gravin. Men den heer Aalberse, om de oneerlijke con currentie definitief geregeld tip krijgen, met succes bekroond ?;ou worden. De voorzitter, de heer Van Eeghen, zei, dat de Kamer van Koophandel zeker met deze woorden instemde, Prov. bond van R.K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland. De al'gemeene jaarvergadering van den Provincialen Bond van R. K. Kiesvern eenigingen in Z,ujd-Hoil'land wordt gelijk gemeld Zondag 26 April, des middags 2 uur, gehouden in het Zuict- Hollandsdi Koffiehuis te 's-Gravenhage. O.m. heeft bestuursverkiezing plaats. Tegenover de aftredende heeren F. A. Moerel', penningmeester, en H. W. Spen- def, secretaris, zijln geen candidaten ge steld, zoodat dezen herkozen zijn. In de vaCature-H. Wl D. Hel'lebrekers zijn gesteld de heeren P. J. E. van '.Beers, Rotterdam en C. B. Lünemann, Boskoop. Mr. Dr. Jan van Best houdt een po litieke rede. KORTE KRONIEK- Op Dinsdag 28 April a.s. houdt het Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in Z,-Holland een gewone vergadering te Gouda in de sociëteit „Ons Genoegen" aan de Roelekad'e, Aan het einde van de vergadering, waarop die politieke toestand en het werk der kiesvereenigingen in Zuid-Hjolland besproken zal worden, zal dr. A. Kuyper een toespraak houden,. !H|et |„Vadj." kan blijkens ingewonnen informatie mededeelen, dat de heer J. Si. Meuwsen voorloopig nog geen uitvoering zal geven aan het reeds lang bij hem. bestaande plan cm af te treden als voor zitter van den Middenstanjdsbond. Door bemiddeling van het Plaatse lijk Comité der K- S|. A. is thans het conflict aan de fabriek van ide firma L. Rlankers te Tilburg, hetwelk reeds drie maanden duurde, tot genoegen van beide partijen opgelost De firma Bjankers en kent het R, K. organisatierecht van haar personeel; zij zal geen rancune-maat regelen nemen. LEIDEN, 20 April. Leidsche Bakkers. In den Volksbond hield de afd. Leiden van den Neet R. K. Bond van Bakkers, Cacao-f Chocolade- en 'Suikerbewerkers gisteren een propagandavergadering. Na een woord van welkom door den voorzitter, den heer C. A. Campfens, tot de aanwezigen, inzonderheid tot pater Zuidgeest werd achtereenvolgens het woord verleend aan de heeren jH» J„ Spro- kop, vrijgestelde van den bond, en L,J. Lauret, hoofdbestuurslid. De eerste spreker vestigde er vooral de aandacht op, dat men zich bij tegen slag niet moest laten ontmoedigen, maar steeds moest trachten de organisatie zoo krachtig mogelijk te maken, gedachtig aan het woord: de aanhouder wint Spr. haalde Amsterdam als voorbeeld aan, waar de organisatie ook met zooveel zegt, dat u zoo handig is met de pen. Als de lui maar eens eerst weten, hoe de zaak staat, zullen zij wel zelf oppassen, en zich wenen, want goed kerkelijk zijn zij foch, Slechts dat zij ai dat ongeluk zien, brengt hen aan 't dwalen. Maar 't is ook al erg genoeg. De oude metse laar Wittkoplp achter in 't dorp ligt op sterven en jammbrt er alle dagen om, dat er geen priester tot hem mag komen. Vele zieken klagen, dat zij niet in de mogelijkheid zijn, de ,HjHj. sacramenten te ontvangen. En zoo zijln er velen. De op zichter zou wel een oogje toeknijpen als er een geestelijke kwam, maar de rent meester heeft overal zijn bespieders en 't zou den opzichter zeker opbreken, als hij het toeliet*». Magna zat dien dag lang aan haaT schrijftafel, om zoo mogelijk te voldoeh aan den wensch van den sniid, welke haar zeer practisch scheen. Maar hoezeer haar anders de pen ook ten dienste stond, al haar proeven toonden haar, dat zij tegen deze taak niet opgewassen was. Wat hielpen haar nu alle loftuitingen van Hellbrinck bij dit vernederend bewijs van haar onkunde in politieke aangelegen heden. 1 i Maar Hellbrinck - die kon dit best voor haar- doen. Dat zij daar niet eer aan gedacht had! Frans was geboortig moeielijkheden te kaujjpen heeft gehad, maar nu de sterkste aifldeeling van den bond is. De tweede sb'reker stelde vooral de voordeden van het huisbezoek in 't licht en zette uiteen welke voordeden de afd. Amsterdam na haar rusteloos werken be reikt had. Ook deze spreker spoorde de aanwezigen aan om zich door tegenslag niet te laten ontmoedigen, vooral Jdaar de afid. Leiden niet de minste is onder hare zusters* De voorzitter sprak daarop een woord van dank tot de beide sprekers en uitte daarbij de hoop, "dat de leden overeen komstig het gesprokene zouden handelen. De heer H, J. Sprokop installeerde daarop pater Zuiidgeest als geestelijk ad viseur van de Leidsche afdeeling* Hierbij bracht spr. naar voren, 'dat de taak van geestelijk adviseur zeker lastig was; bij hoopte echter, dat de taak nimmer pn- aangenaam voor pater Zuidgeest zijn zou. Spr. zeide, dat het bestuur van de afd. Leiden den geestelijken adviseur steeds zoo krachtig mogelijk ter zijde zou staan om hem zijln taak te veraan genamen. Met den wensch, dat pater Zuiidgeest vele jaren als adviseur voor de Leadstche afdeeling werkzaam zal zijna sluit spreker. (Applaus.) Pater Zuidgeest sprak daarop een woord van dank voor deze hartelijke woorden en verklaarde zich volkomen bereid overal waar mogelijk de afdeeling met raad en daad ter zijde te staan. Spr. verklaart deze taak miet liefde de schakel van alles te 'hebben aanvaardL Spr. zette daarop nog uiteen, dat de toe komst aan de organisatie is, zoodat men moet blijkren volharden om ten slotte te komen tot de overwinning. Ten slotte vestigde 'de Eerw. spr. er nog de aan dacht op, dat de R. K. organisatie niet enkel ten doel heeft de economische ver houdingen van haar leden te verbeteren, maar ook de leden als Katholieken beter te maken, door hen tijd en gelegenheid te geven zich te ontwikkelen als Katho lieken. Na een dankwoord' van den voorzitter ging men over tot eenige besprekingen van huishoudelijken aard. Nadat gelegenheid was gegeven zich als lid van den bond te laten inschrijvenj werd dc vergadering gesloten. R. K. Metaalbewerkersbond. In de vergadering van de afd. Leiden van dezen bond werd door den voor zitter een hartelijk woord ^an welkom/ toegeroepen aan den WelEerw. Pater Zuidgeest, den Geest Adviseur. SpTj, hoopte, dat de door ZjjhEerw. te geven adviezen ziCh niet alleen zouden bepalen tot het godsdienstige, maar dat men er ook van zou kunnen profiteeren, alls een raadgeving in stoffelijke zaken noodig»is. De Eerw. Adviseur dankte voor de vrien- deÖ!ijke woorden tot hem' gericht en noemde zijn taak als adviseur een eer volle en aangename, welke editer niet als een louter eere-postje kan worden bestihoiuwd. Wlij! leven, aldus spr., in een o/vergangstijti wij malden mede een oven- uit deze (streek kende nauwkeurig alle toestanden en zou zéker ook den rechten toon vinden, om bij de lieden indruk te maken, Zij talmde niet, met hem haar verzoek te doen en zijl wist, dat hij het niet van de hanld' zo'u wijzen, 'Maar gravin Doriiick liet het hier nief bijl; ook de zieken wilde zij bijstand ver schaffen. Reeds den volgenden dag reed zij voor het eerst na langen tijd weder uit naar Feldhaus. Toen zij terugkwam, zat op den bok naast den koetsier een ouide marskramer^ onder wiens blauwe kiel een afgedragen jas te voorschijln kwam en'die zich met een dikken idoek om den hals voor de koude beschut had. Van onder zijn ouden hoed kwam potsierlijk een rooden zak doek uitkijken, idie zijn voorhoofd scheen te dekken en daar zeker ook van wege den ruwen wind neergelegd was. jn het dorp aangekomen, klauterde de man van den bok en nam een kleine zak op den schouder, waarin houtwaren rammelden. Een houten kraan van een va't en eenige houten lepels, die hij in de hand droeg, toonden zijln beroep aan. Met vele onhan dige strijkages dankte hij den gravin er voor, dat hij een eind weegs had mogen meerijden. Daarop ging hij naar eenige der naastbijzijnde huizen, om zijn hout waren aan te bieden. (Wordt verv.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1