,35) MAGNA. BUITENLAND. 5e Jaarganj? No 1372. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mcdedeelingen van 15 regel9 1.50, elke regel meer 30 cent met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Oroote lettere naar plaatsruimte- Klcine AdvortentltJngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlën) I—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Ierland en Finland Laten we deze twee gebieden eens met elkaar vergelijken. Er is inderdaad groote overeenkomst. De oorspronkelijke bevolking is in Ierland sinds eeuwen onderdrukt; in Finl'and wordt die bevolking hticraan vooral den laatsten tijd blootgesteld. Ierland werd overstroomd door Engel" schen en Schotten, die er het hoogste woord voerden Finland ondervindt dit zelfde van de Russen. Gelukkig nadert voor Ierland een be tere tijd, waarin het zichzelf zal mogen besturen, zij het in federatief verband niet het overig Brittanje. Stel nu eens voor dat Finland ereven gunstig voor stond, zou dan niet ga zien de al'gemeene antipathie jegens het Russische Regeerings^ysteem ieder zulks toejuichen? En indien de in Fin land wonende Russen dan gelijk Ulsters een grooten imond gingen opzetten, zou men dan niet algemeen tot hen zeggen: indien ge uniet schikken wilt naar de meerderheid, bestaande uit de oorspronkelijke bewoners van het land, ga dan weer naar het 'Rijk - van Vadertje terug; zint u dit niet, wel, ge kunt vrijelijk blijven, maar dient u dan te voegen naar het door de Finnen gexvenschte regeerverband. Deze redeneering liijktons zuiver, maar X... vindt ze voor Ierland wel alge meen toepassing? Wordt niet integen deel onderzocht of Ulster geen beetje gelijk heeft en worden geen stemmen vernomen, welke Home-rule" overbo dig noemen sinds de lauidquaestie op gelost heet? Vanwaar dit versdhill? P|e Ieren zijn iRoomsch, moet ,u weten, en zulke lui kunt ge nooit vertrouwen. Home-rule is Rome-rule" en deze bangmakerij doet velen de rechtmatigheid der lersche wen schen zoo niet over 't hoofd .zien dan toCh minachten. Maar zooals wij gaarne, liefst zoo spoedig mogelijk, „.Home-rule" zonden zien schenken aan het arme Finland dat er helaas nog ver vanaf is even onvoorwaardelijk zijn we gestemd voor hetflersche zelfbestuur. In beide gevallen hebben we te doen met een volksstam', die recht heeft op zooveel mogelijk eigen beheer in eigen huis jn overeenstemming met eigen behoeften en eigen zeden, Natuurlijk moet het Iersche bewind rechtvaardig worden gevoerd, mag de Ulster minderheid er niet worden onder drukt of achteruitgesteld. Eerst wanneer zulks het geval zou blijken te wezen, zou Ulster recht van klagen krijgen en zouden wij zijn klacht ondersteunen. Thans echter heeft het zich slechts - de kat desnoods uit den boom' ziende bij den nieuwen stand van zaken neer te leggen. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KA1Y1EK. De Rijksinkomstenbelasting. Gisteren heeft de Tweede Kamer be sloten om tusschen de algemeene be- FEUILLETON. 'Hebt gij al bericht gekregen, ging hij met zachter stem voort, dat de pastoo.r in fu,w patronaat Dornick gestorven is Men schreef het. mij gisteren van uit Birückhoven 'k Heb aan alle kanten mijn Huidjes, die mij op de hoogte houp denDat geval kan van groote betee- kenis worden ging Schul'ze na eenige ©ogenblikken zwijgens voorttoen Dor nick weder niet antwoordde. Gij zijtdaar heer van het patronaataan u is het dus een feestelijke voor !te stellen. Mijn z)egs- man maakt mij er opmerkzaam op, dat hei een groote aanwinst zijn zou, indien in die streek een pastoor van staatswege kon aangesteld worden. Als een gemeen te daar maar eens mede begint, zal dat van groote beteekenis zijnc_Uw rent meester heeft u zeker ook al de tijding doen toekomen? Met gedempte stem ijverig tot Don- nick sprekend, had de geheimrath hem tot nu toe begeleid. Ietwat verstoort' over zijn hardnekkig stilzwijgen, bleef hij nu staan. Ik heb mijn opdracht vervuld, mijn waarde graaf; hier gaan onze wegen schouwingen der inkomstenbelasting en de behandeling der artikelen het wets ontwerp op de opcenten te behandelen. De dag van gisteren is weer niet bij zonder gelukkig geweest voor den mi nister. De eenige afgevaardigde van de linkerzijde, die het woord heeft gevoerd, de heer Bos (v.-d.), was niet zoo heel erg ingenomen met de plannen van dezen bewindsman. En van rechts is gedocu menteerde critiek geleverd op het finan cieel beleid van den heer Bertling. Wlij willen even de bijzondere aan dacht vestigen op de rede van den afge vaardigde van Wijk bij Duurstede, den heer De Wijckerslooth, Deze spr. schet ste hoe een verhoogd tarief een veel doelmatiger belasting ware geweest dan de door dezen minister voorgestelde (bieraccijns, tabaksbelasting, opteren van den „suikerpot" etc.). Tegen het ont werp op de Rijksinkomstenbelasting heeft hij vooral ernstige bezwaren met bet oog op den hoogeren idruk, die het op den landbouw legt. Zooals men weet, wordt bij. het ont werp op de Rijksinkomstenbelasting voor het eerst de landbouw betrokken. Daar tegen verzet zich deze Katholieke afge vaardigde ten sterkste. Het kan n.l. een ernstige schok toebrengen aan het land bouwbedrijf, dat tegenwoordig aan de bedrijfsbelasting niet onderworpen is en vroeger buiten de patentbelasting stond. Dit bedrijf lijdt naar zijn meening toch reeds aan een onevenredige belasting op het onroerend goed. Bovendien wordt de ziekteverzekering eerlang ingevoerd en pas heeft de landbouw vrijwillig de ongevallenverzekering aanvaard (straks waarschijnlijk wettelijk). Dat alles te samen maakt de crisis voor den land bouw te zwaar. Er zal bovendien wegens gebrek aan boekhouding' in Jiet boerenbe drijf en zijn speciale eigenaardigheden veel willekeur moeten plaats hebben bij den aanslag wat de hoofdelijke omslag reeds thans bewijst. De rede van den afgevaardigde van Wijk bij Duurstede mag de andere af gevaardigden en den minister wel tot nadenken stemmen. ALGEMEEN OVI RZICHT. In dit voor vorst Wilhelm nieuwe „lieb Vaterland", Albanië dat nog lang niet „ruhig sein" kan, wordt volgens het jongste bericht uit Durazzo druK gewerkt aan de bewa pening .van de militie. Men gelooft dat de voorbereiding ervan in twee of drie weken afgeloopen zal zijn. Vlug gaat het nietDe vorst is, zoo luidt het verder, voornemens zich dan aan het hoofd van het leger te plaatsen, en, zoo noodig, naar het Zuiden van Albanië te rukken om met geweld bezit te nemen van het Land, dat de groote mogendheden aan zijn bescherming' hebben toevertrouwd,. Onder idit bericht kan men met een gerust geweten zetten„gezien en goed gekeurd Essad pasja". uiteen Ui. In uw gemalin zult gij, vtr!ees ik, een scherpe tegenstandster vinid'en. Men schildert haar mij af als het middel punt van alle ultramontaansche woelinf- 'gen. Als ik er iets naders* van hoor, deel| ik hét *u méde,. lAjdfeuj. 'De Geheime Ministerraad wuifde Dor nick vriendschapipielijik met die hand toe,; terwijl hij zijn Weg voortzette, overleg gend, of hij niet beter hajd gedaan die} zinspeling op gravin iDlornick achterwege te 'laten- 4 iDornick verlangde niets liever dan al leen gelaten te worden. 'Alle tijdingen; waren dezen morgen al onaangenaam voor hem geweest en hadden zijn stemk ming bedorven. Met betrekking tot alles stond dit bngelukkige huwelijk hem in den wfegf. "(Kon hij slechts «die boeien verbreken en vrij ademen. jZ.ijn gedachten voerden hem "naar 'de stad aan de Arno, waar 'in een zeker salon een behaaglijk, van iedere starre meening afkeerig sa menzijn. scheen {fe (Wenken. Toen Diornick op zjjln kamers kwam, lag daar al de 'brief Van zijln rentmeester/ Deze bevestigde alles, wat hij' gehoord had, en voltooide nog wat de Ministerialr rath oveil Magna gezegd had. „Mevrouw de gravin scheen reeds lang op he/t geval voorbereid te zijln, schrei d« rentmeester, wftnt 6poedig na den1 Dat optrekken van den vorst aan het hoofd van zijln „leger", om met geweld bezit te nemen yan hetüand, Id'at ,de grootte mogendheden aan zijin bescherming heb ben toevertrouwd, past geheel in idlen grooten, den Baas Ganzendonck-stijl, waarin Essad pasja pleegt te denken en te spreken t(daarbij nu en dan leelijk uit zijn rol yallende hetgeen intusschen den beste gebeuren kan!) Voorloopig schijlnen de leiders der Epiroten besluite loos. Volgens een in 'Grieksche kringen te Saloniki loopend gerucht, (zal de regeering te Athene trachten -te verhinderen, dat de Epirotische leider:- gevolg geven aan hun voornemen om Biglista, nadat het ont ruimd zal zijln, als basis te gebruiken voor hun operaties tegen Castoria. Daarenboven heeft Zpgraphos de lei ders der Epiroten verzocht nieuwe in structies af te wachten, alvorens een aanval te doen op Koritza. Mocht de aanval plaats hebben, voordat het „leger" van een vorst gemobiliseerd is en hij aan het hoofd zijner zegevie rende „troepen" Epirus met geweld komt bezetten, dan zal de gendarmerie onder aanvoering der Hollandsche officieren he. zaakje nog moeten opknappen. Van opknappen gesproken» 'Als er er gens iets opgeknapt moet worden, dan is het wel in Mexico waar de toestand 'van dag tot dag span nender wondt; De Amerikaansche regeering heeft aan de kabinetten der verschillende staten een mededceihig gezonden, waarin .zij de concentratie van een heele vloot naar Tam.pii co en van 16000 man troepen op de Mexicaansche grens rechtvaardigt. Zij -grondt deze maatregelen behalve op de reeds bekende fouten, op het vol gende: ten eerste de inhechtenisneming van een Amerikaanschen ordonnans, die in Vera Cruz de post voor de Amerir- kaansche schepen wilde halen; ten twee de het opvangen van telegrammen, die aan den Amerikaanschen zaakgelastigde gericht warenten derde de censuur op officiëele telegrammen en ten vierde herhaalde schending van de rechten en waardigheid der Vereenigde Staten. President Wilson heeft gisteren in het congres den stand van zaken uiteengezet Hij verklaarde den vrede niet te willen verstoren, maa rindien het noodig was, en wanneer .Huerta niet jtoegaf, Idan \zou(eerst Tampico en Vera Cruz bezet worden. Het congres was in meerderheid voor de plannen van Wilson, maar verschei dene leden drongen er toch op aan, dat geen ernstige stap, zooals bijv. de landing van mariniers, of de beschieting van een plaats, zou ondernomen worden, alvorens het congres daartoe machtiging had ge geven. President Wilson verklaarde ten slotte overtuigd te zijn, idat Huerta het wel niet tot een oorlog zou laten komen. De Amerikaansche bladen jubelen in koor de politiek van Wilson toe, wélke lang slapjes en onzeker was, maar thans dood van jden jpas-toor waren reeds het Allerheiligste en ,alle gewijlde vaten uit de kerk .verwijderd- HietzeUde was in dé pastorie met Jiét archief geschied. Ook was terstond een leekengoldlsdienstondei'- richting geregeld en ieder conflict ven-.' •meden gewordend' De rentmeester was van mieening, dat het voor het oogenblik (het best was, niets te doen en alles zijin gang te laten gaan., De lieden waren nu in ide hoogste mate o,pge,woinidien idn "zoo vol ijlver,idat zijl zeker die yierst verwijderde gods di ens tj- oefening zouden 'bezoeken. Op den eer sten Zondag was het een ware pelgrims-1 tocht naar [de naastbijlzijnde kerk ge weest. Ieder, die paard en wagen bezat, had laten inspannen. Mevrouw de gravin had, naad 'h^j hoorde, gelast, dat alle Zondagen de ouden en zwakken met haar rijtuig naar de kerk te Birückhoven! zouden .gebracht worden. „Deze eerste ijver zal wel spoedig ver minderen, ging de rentmeester voort Als zij eerst maar eens inzien, welke zwang}* heden aan (dezen kerkgang verbonden zijn, zuilen zijl Wel geneigd zijn alles! te doen) olm een (nieuwen pastoor te bekomen. Voljgens ide Wét is het vol doende als tjiep in ide gemeente er otril vragen. Die tien zullen wel spoedig ge vonden zijn, ais er met voorzichtigheid krachtig en bewust wordt genoemd. Nu we het toch over Mexico hebben, willen we nog >even melding maken van de volgende interessante bijzonderheden gepubliceerd door den hoofdredacteur van de „Echo frangais de Mexico" on trent de geheimzinnige vlucht en het verblijf van den groot-zwendelaar Rochette ln Mexico waar de journalist hem verleden jaar leerde kennen. Het verhaal, dat hij geeft, bevestigt de overigens reeds lang heer- schende overtuiging, dat de Fransche re geering bij de vlucht van den zwendelaar niet één oog maar beide heeft dicht geknepen. „Rochette, zoo vertelt 'de journalist, kwam in Mexico in de eerste dagen van Januari 1913, minder om een toevluchts oord te zoeken, dan wel om zijn zaakje3 van de Chemins de fer du Centre at te wikkelen. Ik had -de gelegenheid hem herhaaldelijk na te gaan en lang met hem te spreken. Hij maakte zich in het minst niet bekomjmerd om de „nasporingen"( die naar hem werden ingesteld. Hij legde veeleer een zekere nonchalance ten op zichte van die „nasporingen" aan den' dag, daar hij maar al te goed wist, dar ze bestemd wanen om nooit tot een resul taat te leiden. Het verluidde in dien tijd, dat de re geering van Francisco Madero opdracht gekregen had de oogen dicht te houden. Gustave Madero, de rechterhand van Ro chette in de zaak van de Chemins de fer du Centre, werd beschuldigd al zijn invloed te hebben aangewend' om don voortvlucbtïgen ban,kier aan het yer/.o.eV tot uitlevering te onttrekken, dat door de Fransche negeering was gedaan. Zoo verluidde het; maar de geschiedenis zelf is heel wat eenvoudiger. iWas er wel ieen verzoek gedaan tot uitlevering? Heel misschien wel, maar in dat geval wend het maar voor den vorm gedaan. Rochette, 'die uitstekend op de hoogte was, scheen maar al te goed te weten, dat hij van de Mexicaan sche autoriteiten niets te vreezen had, maar nog minder van het Fransche gou vernement, dat hem nog heel kalmpjes om elf uur 's avonds in een auto uit Berck-sur-Mer had laten vertrekken,waar heen hij zich begeven had, om nog voor het laatst zijn zieke dochtertje te om helzen. Rochette heeft me dat alles zelf heel vriendelijk verteld, zonder eenige over drijving. Dejeuneerende te Chapultepec, een bittertje drinkend op Jiet terras van San Ahgel-Inn, of ontelbare reeksen ca ramboles makend in het Colon-hotel sprak Rochette langdurig met me over zijln zaken uit het verleden, de onder nemingen, waarmede hij in Mexico bezig was, en de zaken, die hij in de toekomst nog op touw zou zetten, „als hem ge rechtigheid gedaan was". Hij tooverde met cijfers, als iemand, die honderden millioenen door zijn vingers heeft laten gaan. Het was een slecht biljardspeler, maar een prachtig praten. Als hij me had voorgesteld om aandeelen van enkele te werk wordt gegaan. Ik heb er al aan gedacht voor de opvoeding mijner kin deren een oud-katholieken geestelijke te nemen, om de lieden aan diens tegen woordigheid' te gewennen. Een gods dienstoefening in mijln huis zal ook zeer gunstig werken. Ik laat echter alles na tuurlijk over aan Ide wenschen van den graai" t De brief was weinig geschikt om Dor- nicks stemming te verbeteren. Ja, hij wist, hoe Magna met hart en ziel voor de kerk optreden zou, immer in tegen spraak met hem, immer z,'jjn inzichten tegenwerkend. Maar zij zou een geduch- ten tegenstander aan hem hebben. Zijn antwoord aan den rentmeester verried deze stemming maar al te zeer. De graaf prees zijn gematigd optreden, maar ried hem aan iedere onbevoegde of onwettige inmending van de gravin tegen te gaan. Hij verbood uitdrukkelijk, de equipage der gravin voor iemand anders dan haar zelve te bezigen, iedere over treding der wet moest hij terstond bij de bevoegde machten aangeven. Wat de beroeping van een oud-katholieken gou verneur betrof, dat was een éigen huise lijke aangelegenheid van den rentmeester, waarin hij zich niet mengen wilde. Toch geloofde hij, dat het beter was, dit nog wat uit te stellen. zijner ondernemingen te koopen, dan zou ik geen oogenblifc (geaarzeld «hebben eij mijn portemonnaie in zijn handen heb- ben gegeven. Toen hij 13 Januari 1914 uit Mexico vertrok, verzekerde hij me, dat hij voor er een jaar oin was heel v at van zich zou doen spreken. En hij heeft woord gehouden1 GEMENGD. In de laatste dagen bevatten de Wieensche bladen weer onrustbarende geruchten over den gezondheidstoestand van keizer Frans Josef. Tot giste ren was er nog geen bevestiging of te genspraak van deze geruchten ingekomen maar het schijnt zeker dat de toestand van den souverein te wenschen overlaat Het gistermorgen te Stockholm uitgegeven bulletin luidt: De* Koning sliep hedennacht zonder slaapmiddel te hebben ingenomen, zeer goecL.De témpe- ratuur is 36.9, de po:s 55. Wanneer de toestand zoo blijft, zal voortaan maar één bulletin per dag worden uitgegeven. Naar uit Peking wordt geseind om singelen vijftig duizend man troepen de roovers van den „Witten Wolf" te Kie.i- schau in'Shensi, dat|door,hen geplunderd is, tn richtten een groote slachting on der hen aan. De troepen vielen de roo vers met onstuimigheid aan, en doodden er honderd, de overigen trachten nu te rug te trekken. De toestand is reeds veel verbeterd. Sommige steden ontsnapten aan de plundering door de poorten voor de roovers te openen ien een groote schatting te betalen. De steden, die weer stand boden, ziin onder het plegen van wreedheden ingenomen. De gewonden worden door verschillende doctoren van de missie bezorgd. Te Rome kwam gisteren een ju welier uit Nizza aan, die bij onderzoek van zijn bagage tijdens de reis bestolen bleek van juweelen en paarlen tot een waarde van 350.000 lires. Gistermorgen is brand ontstaan in de mijn Trieukaisin bij Charleroi. De machinekamer van de electrische centrale en eenige putten zijn. uitgebrand. De 250 werklieden die beneden wa ren, konden zich door een andere schacht redden. De schade wordt op 1 millioen frs. geschat. Van de audiëntie door den Paus den tweeden Paaschdag aan een 300-tal Weensche studenten verleend, vertelde een der deelnemers nog het volgende: De H. Vader schreed zonder eenig spoor van vermoeidheid, met zeke ren gang en elastisehen tred door de ver schillende zalen, waarin de pelgrims op gesteld stonden en hield een korte har telijke toespraak, die door den rector van de Anima in het Duitsch werd overge bracht. Met den groet Geloofd zij Jezus Christus, nam hij afscheid van de stu denten, die hem een geestdriftige ovatie brachten. Pius X zag er, misschien al leen een schijntje bleeker, toch even goed uit als in de goede periode vóór zijn ziekte. Op den terugweg naar zijn 't Was merkwaardig, zoo aarzelend' Dornick dezen laatsten zin schreef. Hij had zich niet van het denkbeeld kunnen verlossen, als had Magna's blik hem zoo vol verwijt aangezien, dat hij iets als gewetenswroeging ondervond; V De Geheimrath was ook alles behalve tevreden in huis teruggekeerd. Over het huwelijk van Blehrenberg was hij het niet zoo met zichzelven eens als hij wél voorgegeven had. De onrust zijner dochter had hem sindsdien te dienken gegeven. Zou zij niet- weder willen vertrekken, als dit Behrenbergsche paar in Berlijn kwam wonen? De geheimraad gruwde van een vernieuwde reisonrust Toen hij bij zijn dochter binnentrad, vond hij haar rustig in een kleinen stoel achterover geleund, ijverig bezig met een aantal couranten. O, die kranten! iHij herkende ze ter stond. Ze waren hem sinds eenigen tijd een nieuwen doorn Ln 'toog. Als zijn dochter plotseling couranten lezen wilde, waarom dan juist die? Zij "had zich die bladen werkelijk op reis laten nazenden. Dat kwam ervan als jonge dames zoo onafhankelijk gelaten werden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1