Zaterdag II 5«>t t. Paschen. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 5e Ja >rj,rans{ No 1368. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BI AD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Dh ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het Gl 1LLUSfREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 110 pei kwartaal, bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent April De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt ran 1—5 regata 075, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1—5 regel* 1.50, elks regal meer 10 cent met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Oroore letters naar piaatgulnfte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentlgn) 1—5 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen I5 regels 50 cent. Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Op de 2de PAASCHDaG zal „De Leidsche ourant" NIhT verschijnen. In de Introitus, het Inl'eidingsgebed, er Heilige Mis op het Paaschfeest Ijgt itgedrukt de kern van onze hoog-gev temde vreugde, van onzen gl'orieeren- en jubel, de reden, waarom de jkerk op ezen dag uitspreidt in jubelende muziek juichende zangen, in stralende pracht luisterrijke plechtigheden een blijd- chap zóó groot, dat Zij den Paaschdag oemt een bij uitstek door den Heer I unaakten dag: Jiaec dies quam fecit 'lominus, alleluja, alleluja. Dit is de ag, dien de Heer heeft gemaakt, alle- ija, alleluja. Die woorden van de Introitus, welke ij bedoelen en welke zoo kernachtig en eigenlijken grond van onze Room ie Paaschvreugde aanduiden, zijn: Resurrexi ft ad hue tecum sum. Ik'ben mezen en Ik ben n<og bij u. Resurrexi. Jk ben frezen Die gedach- aan Christus' Verrijzenis schenkt ons en reden voor overstelpende vreugde, de Verrijzenis des Heeren Ligt, naar getuigenis van de heilige Schrift en m de rede een bevestiging van de 'aarheid van ons geloof, een bevesti- van de waarheid der woorden en .[aden, door den Zaligmaker tijdens Zijn erfelijk leven gesproken en gewrocht, oorden en daden van Goddelijke m'aCht, in Goddelijke goedheidi. De Verrij!- mis des Heeren is ons dus ook een nderpand van onze eigene toekomstige eerlijkheid, die ons door Christus met ifeilbare zekerheid is beloofd, zoo wijl ijn wil en wet volbrengen. 'Is het won- er, dat op het Paaschfeest, bij de ge>- ichtenis aan deze God verheerlijkende den menseh verheffende waarheden eel het geloovende Christenvolk vervuld van opgetogen dankbaarheid en blijde irukking Adhue tecum sum. Jk ben nog bij ui iirislus is na Zjjn Verrijzenis bij ons! ebieven.... Christus is het middenpunt, aarom heel ons leven zich bewegen w, rich bewegen moet. Ik ben nog bij u. Christus leeft, be- eegt zich, spreekt, werkt midden onder is. Zijn stem kunnen wij hoor en in rt woord van Zijn plaatsbekleeder. Zijn eldaden stort Hij over ons uit door ibdel van Zijn Kerk én Zijn Priesters, ij mogen Hem troosten en steunen, eeden en spijzigen in den persoon van :n Verstootene en Biehoeftige. Met Zijn j oddelijk Vleesoh en Jïloed mogen wii as sterken in den strijd des levena Ik ben nog bij u. Ate ide Apostelen, ede woorden des eeuwigen levens uit ijn mond vernamen, zoo kiunnen wij jn stem beluisteren in het onfeilbaar ergezag des Pausen. „Wie U hoort, lort Mij." Ate Maria Magdalena, die Isern over Christus' voeten stortte, en Simon van Cyrene, die Hiem Zijn uis hielp torsen, zoo kunnen wijl em goed-doen en steunen door den men en lijdenden mede-mensdh onze tóe te schenken, „Wjat gij d'en minste :r Mijnen doet, hebt gij Mjj gedaan." 's de goede moordenaar, wien door hristus het eeuwige leven werd be- ofd, zoo kunnen wij Hem over ons vergiffenis onzer zonden hooren uit keken. „Wier zonden gij zult hebben 'geven, dien zijn zij vergeven"! Als Heerlingen van Emmaus, die Christus rkenden in het breken des Broods, io kunnen wij Hem op de allerinnligste allerzekerste wijze herkennen in de 'ilige Communie bioscoop-praatjes. Geducht zijn deze verkocht ter giste ren te Amsterdam gehouden „groote openbare landelijke bijeenkomst" van bioscoop-menschen: eigenaars, uitleggers portiers, enz. Een 60-tal van dezen wa ren bijeen, profiteerend van den eenigen dag in 't jaar, waarop de films niet draaien. De vergadering was vooral gericht te gen de bioscoopcensuur, terwijl inzonder heid de secretaris van het Amsterdamv sche „Comité ter bestrijding van het bi- osooopkwaad", de heer Simon B. Stok vis, het ontgelden moest. Volgens een der sprekers hadden de bioscoopeigenaren allang de handen in een moeten leggen om den heer S. dood te slaan welk slaand argument met groote vroolijkheid werd beg!OL_ Dat zoo iets gezegd kon worden tcont op welk laag peil de discussies stonden persoonlijkheden waren schering en in slag, terwijl ter verdediging der bios coopvrijheid slechts praatjes werden aan gevoerd als dit, gedebiteerd door den zelfden spreker, die den heer S. wou doodslaan „De bioscoop wordt afgebroken. Ja, zij is de groote concurrent van de heeren Heijermans en Royaards. (Applaus). „Er i,s gezegd, dat de bioscoop onze delijk i,s. Er mogen geen kinderen naar een film kijken, waarop men een dame in een corset ziet Maar in de Kalvert straat ziet men in ,etalages nog veel ;erger en de kinderen, die er langs gaan, lik}- ken de ruiten. (Gelach)." Dat ooncurrentiepraatje laten we voor wat het is, want ons laat het waarlijk koud, of de schouwburgen lijden onder den trek naar de bioscopen. Wat echter die corsetkwestie betreft, zeer oppervlakkig beschouwd zegt dat argum:ent(?) wat, maar wie even na denkt, zal zich onmiddellijk herinneren, dat vele films heel wat andere dingen te zien geven dan dames uit étalages, We treden hier natuurlijk niet in bijzon derheden, maar dat de spreker ter mee ting niet gevoelde, hoezeer hij de plank missloeg, bewijst hoe weinig hij den ernst der bestrijding van het bioscoopge vaar beseft. Aan zulke menschen kan. waarlijk den teugel niet gevierd worden; censuur is blijkbaar hoog noodig. Eenige cijfers mogen dit nog onder strepen. Volgens een mededeeling ter meetipg zijn er in Amsterdam 25 bios coop-theaters, in Rotterdam 14, in het geheel bevinden zich in Nederland 225 vaste bioscopen, de reizende uitgesloten, In Amsterdam werken in het bioscoopbe drijf en aanverwante vakken 1500 perso nen, in Nederland zijn als zoodanig 7 a S000 personen werkzaam. Aan fiknhuur wordt per week f 11.250 uitgegeven, in. deze 225 theaters. EJr wordt 7 millioen aan loonen per jaar uitgegeven. Het ka pitaal, dat in de bioscoop is gestoken^ bedraagt honderdduizenden. De financieele basis van het bioscoop gevaar is alzoo niet gering. Wel krachtig mogen de bestrijders daartegenover ageeren, waarbij het werken met goede en toch mooie films een krachtig middle! ALGEMEEN OVERZICHT. Al is het bericht van den dood der Keizerin-weduwe vao Japan niet officieel bevestigd, doordat volgens de hofetikette in Japan van het overlij den van personen van het vorstelijk huis geen gewag mag worden gemaakt, zoo mag toch veilig worden aangenomen dat zij werkelijk het tijdelijke met het eeuwi ge heeft verwisseld. In zijn boek „Am Japanischen Hof" geeft O. v. Mohl de volgende karakter schets van de overleden vorstin: „Kei zerin Haruko (Lente), geboren te Kio to den 28sten Mei 1850, een gedistin geerde verschijning, gelijkt in haar optre den volkomen een Europeesche vorstin. Zij paart aan groote beminnelijkheid een buitengewone mate van verstand, maar het ontbreekt haar 'geenszins aan waar digheid en zij gaat door voor zeer ont wikkeld. Haar vrijen tijd besteedt zij aan de kunst en de studie van de planten wereld. Op den Europeaan, di« met haar in aanraking komt, maakt het een eigenaar- digen indruk, dat haar omgeving blijk baar een grooten invloed op haar uit oefent; fcij vertoont 'een zekere mate van onzelfstandigheid en afhankelijkheid van haren opperhofmeester en haar dames, hetgeen vermoedelijk te verklaren is uit de ongewoonte om de allures van een Europeesche vorstin aan te nemen. De vrrstinnen in het oude Japan hadden evenmin als de andere vrouwen, een rol in het openbare leven tesvervullenna de staatkundige hervorming echter wer den de vorstelijke dames representatieve plichten opgelegd. De fijngevoelige kei zerin ging zich toen er cp toeleggen het „metier des reinis" zooveel mogelijk op de wijze van de vorstinnen van het avondland te vervullen en daarvoor nam zij koningin Victoria en de Duitsche kei zerin tot voorbeelden. Zij wijdde derhal ve haar aandacht voornamelijk aan de opvoeding der natie en aan de zieken verpleging, nam het presidium van het Japansche Roode Kruis op zich en be toonde belangstelling voor alle geestelij ke bewegingen van den tijd, maar boven dien imoest zij tal van voor haar geheel nieuwe representatieve-, plichten waarne men tegenover het corps diplomatique en de vorstelijke personen, die veel m'eer dan vroeger liet hof te Tokio bezochten. Niet enkel in ons land hebben wij te klagen over de achterstelling der Katholieken. In het buitenland ziet men er ook meer van. O.a. in he groothertogdom Hessen, waar de KaG-oliekea geen ge ring deel der bevolking uitmaken, imaar desniettemin bij het bezetten van open bare ambten zeer stiefmoederlijk wordenj bedeeld. Men moest het dezer dageq weer ondervinden bijl de aanstelling van een oppersten „schoolraad." De hoop werd gekoesterd, dat de regeering nu eens een Katholiek zop benoemen, omdat de drie andere „raden" allen protestant zijn. Maar mis. Ook nu was een niet- Katholiek de uitverkorene. En ouder gewoonte zal de regeering zich weer verschuilen achter het praatje dat enkel op de bekwaamheid gelet is. De Katho lieken zijn meestal „ongeschikt", of schoon zij een derde deel der bevolking uitmaken. Ook telt jmen onder de 40 di recteuren der scholen voor middelbaar en hooger onderwijs slechts 6 Katholie ken, terwijl het aantal katholieke leerlin gen dier scholen niet minder dan 5034 van de 19465 bedraagt, dus meer tian een vierde. Een Katholieken minister kent Hessen niet. Een katholiek districtsbestuurder evenmin, hoewel er 18 districten zijn en eenige daarvan als Mainz, Bingen en Heppenheim een katholieke meerder heid der bevolking tellen, terwijl onze geloofsgenooten in verschillende andere een sterke minderheid vormen. Toch begrijpt de liberale pers niet, dat de Katholieken zich verongelijkt en achtergesteld voelen.... Oeen bewijs van slimheid. Omtrent de jongste gebeurtenissen in en om Koritza Herneemt de „Frankf. Zeit" /an zijn Correspondent te Athene nog het voe gende: De geheel'e beweging ging uit van de bewoners der stad Koritza, die zeer verstoord waren over de voorge stelde ontwapening en over de z.g. Al- bianeesche gruwelen. Bussios en de an dere lieidiers der Epirotbenden, die b'ij BiiglSsta gelegerd waren, hadden aan de Ivevolkingimeegedeeld, dat Zij Donderdag (verleden week) de autonomie zouden afkondigen. Zij verzochten om steun voor hun plannen. Bussios rukte tegen Hot- sista op en bezette deze plaats. Hij stiet echter spoedig op de ^.lbaneesche gen darmen en bewapende Albaneesche ben den uit den omtrek. Toen Bussios vei>- sterking had gekregen, aa. drie machine geweren, rukte hij tegen de Albaneezen op en slóeg hen terug. De Turksche majoor Emin en 47 Albaneezen wen den gevangen genomen. Bij het verder oprukken tegen Koritza, vonden de opstandelingen een sterke Al baneesche overmacht tegen zich, zoodat zij met verliezen naar Hotsista moesten aftrekken. ,Een nieuwe aanval, welke drie dagen later plaats vond, had evenmin succes. Ondertusschen rukken steeds nieuwe versterkingen voor de E pi roten aan; vooral veel Cretenzers nemen dienst in de „heilige" bataljons en voortdurend hebben nieuwe botsingen pllaats. Een paar dagen geleden hebben de opstan delingen het dorp Blosigratz, op twee uur afstands van -Koritza genomen. Het sdhijnt echter dat de Epiroten gebrek hebben aan munitie en geld al thans Bussios heeft reedsj de hulp van den bisschop van SaDoaiki en andere Grieksche autoriteiten ingeroepen. In Koritza verkeert men evenwel nog altijd in angstige spanning. Men vreest, dat de Epiroten, jia de noodige verster- kingen te hebben ontvangen, een nieu wen aanval op Koritza zullen doen. De gouverneur van deze stad heeft dan ook aan de regeering in Durazzo dringend om hulp geseind. GEMENGD. Naar de Times verneemt, is er te Dublin een partij van ruim 10.000 patronen door de douane in beslag) genomen. Ze heetten voor het Zuiden van Ierland bestemd te zijn. Omtrent de ontploffing van het militaireluchtschjp „Citta di Mi- Eano", dat in de nabijheid van Can tri oefeningen hield ep door tot dusver on bekende oorzaak uiteen is gesprongen, vinden wij nog de volgende bijzonder heden (vermeld. Het luchtschip had eergisterenmorgen de ballonloods van Blaggio verlaten, om naar Como te gaan. Niet ver van Meda botste het Ijujchfr schip, dat zeer J'aag vloog, tegen een ijzeren paal van een elektrische centrale, waardoor de motor beschadigd werd. Twee kilonieter van het stadje Cantu moest men tot qen noodlanding oveiv gaan, waarbij, zooals men weet, d,e ont ploffing plaats greep. £)e eerste berichten, die van een groot aantal gewonden spraken, schijnen on>- juist jte zijn. Een blad .te Milaan stelt reeds voor, zoo spoedig mogelijk een ipschrijving open te stellen om het leger een nieu wen ballon aan te bieden. Gisterennacht zijn aan vier mo numenten in de Siegesallee te Berlijn de snavels van de marmeren adelaars die de profielen der banken versieren, zwaar beschadigd. De afgeslagen stukken der snavels zijln in duizend stuk ken versplinterd. Er is een man gear resteerd, die op den ,tijd, dat het 'ge beurd moet zijn de kettingen der monu menten overgeklommen is. Men yond bij hem een tamelijk grooten steen en een scherp mes. Hij is blijkbaar krankzinnig. De gearresteerde is uit Vitry afkomt stig en arts bij de.n staf van "de Eran- sche marine, Astier genaamd. Hij deed b|ij| het (verhoor zoodanige mededeellingen, dat men overtuigd te, met een krankzin^ nige te doen te hebben. Bij het 'Fransche gezantschap is Astier bekend, en houdt men bem evenzeer voor krankzinnig. Die gearresteerde heeft nog geen bekente nis afgelegd. Blijkens een telegram' van de Daily Telegraph uit Sianfoe dringen de ben den van den Wiitten Wolf snel naar het westen op. D|e kern bestaat uit 2000 welgewapende mannen, waar bij zich veel roovers uit het zuiden blijven aansluiten. De steden Hoesjen, Tsjofsji en Meisjen Zijn geplunderd. In Hoesjen zijn 200 inwoners omgebracht iD|e benden staan ten noorden van Woekoeng, welke stad zij hebben ver- meesterd, en bedreigen thans Kientsjol en Sanjoensejn. Te Sianfoe zijn 15p0 man regeerings- tkoepen aangekomen om de stad (de hoofstad der provincie Sjensi) te ver dedigen. Andere troepen zijn nog onder weg. Sarah Bernardt gaat een reis om1 de wereld doen om nu voor goed van het internationale publiek! afscheid te nemen. Die tournee vangt aan te New-York in Oct. a.s. en eindigt Mejl 1915 (te Londen. Volgens telegrammen uit Vera Cruz is de toestand in Tampico zeer ernstig. Verscheidene granaten, door dd kanonneerbooten der Mexicaansche re- geernig op de rebellen gelost, zijn In de stad terecht gekomen en hebben er ver scheidene huizen en gebouwen in brand! gestoken. Bij de afzending van dit be richt stonden nog verschillende huizen! in vlammen. Voor Tampico is thans een heele internationale vloot aangekomen; er liggen oorlogsschepen vaif die Vereen. Statenf Engeland, Dtuitschlamd en Spanje; De commandanten hebben besloten de vreemdelingen aan "boord te nemen. De algemeene toestand van den Zweedschien koning blijft be vredigend. Volgens de bladen moeten de Sar- dinlsche spoorwegarbeiders reeds In s t ar king Zijn en zou de ontevredenheid onder de beambten der staatsspoorwe-j gen in het land toenemen. Pensioenwet 1913. De minister van Financiën beeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat er onder hen enkele zijn, die meenen, dat onder „belooningen" in art 62, der de lid, letter c, der Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 zijn te ver staan ^wedden" in den zin van art 2 H dier wet De minister wijst er op, dat eerstbedoeld begrip ruimer is dan het tweede en alles omvat, wat onder w-,4- ken vorm ook, in de gemeentelijke be trekking of betrekkingen als belooning is genoten, derhalve b.v. ook persoon lijke toelagen, iHlij Verzoekt aan Ide gemeentebesturen om, /wanjneer zij opgaven van totaalbe dragen yap belooningen hebben ven- strekt bij de berekening, waarvan be doelde minder juiste interpretatie wemdl gevoegd, |dien Pensioenraad door de ge meenteambtenaren alsnog aanvullende opgaven te doen toetomen. Reclasseerings regeling. Het orgaan van het NederL Genoot schap tot zedelijke verbetering van 'die gevangenen schrip: In twee vergaderingen op het departe ment van justitie beeft de regeering aan vertegenwoordiger» van de voornaamste reclasseeringfelnstellingen haar ontwerp voor een nieuwe rcclasseeriugsregeling voorgelegd. De .opmerkingen van deze vertegenwoordigers zijn gehoord en met hunne verlangens werd op een aantal punten rekening gehouden. ;Wij moeten deze bereidwilligheid van de regeering om de naastbetrokkenen ln de nieuwe regeling voor de vaststelling daarvan te hooren, zeer waardeeren. Hoe de nieuwe reclasseeringsregeling er uit zal zien, nu> gen wij nog niet vertellen. Alleen deze hoofdpunten, dat de regeering in haar ontwerp ojn. uitgaat van de groote wem schelijkheid om tusschen de verschillende reclasseeringsllchamen samenwerking te bevorderen, en, in de tweede plaats, wat da practijk van den arbeid zelve betreft, dat in de nieuwe regeling het groote nut van het patronaat wordt op den voor grond gesteld, terwijl maatregelen woil- den genomen de toepassing daarvan' te bevorderen. "Binnenkort wordt de ver schijning van de nieuwe regeling ver wacht Limbtirgsche Katholiekendag. De 16a Umb, Katholi ekendag zal den len Jupl am (Pinkstermaandag) gehoor den worden te Venray. LEIDEN, 11 April. Kon. Ned. Grofsmederij. In de heden namiddag gehouden jaar vergadering van aandeelhouders van de K. N. Orofsmederij werd verslag uitge bracht over den toestand der onderne ming over 1913, aan welk verslag het navolgende wordt ontleend: Aan verschillende orders werd uitge voerd voor een bedrag van f 1.359.810 tegen f 1.261.512 en f 1.081.876 in de beide voorafgaande jaren. Het voordee-, lig saldo der fabridage-rekening, de zgn. bruto-winst, bedraagt f 160.480. De balanswaarde der terreinen, ge bouwen, werktuigen, gereedschappen be droeg op ultimo 1912 f 467.275, terwijl in 1913 werd aangeschaft voor f 83.498, te zamen alzoo f 550.773. Een bedrag van f 1.427 werd alk balanswaarde bui ten gebruik gesteld, zoodat per resto blip f 549.346. Bestoten werd op dit bedrag af te schrijven eene som van f 43.612, zoodat de balanswaarde wordt teruggebracht tot f 505.734, tegenover eene taxatiewaarde

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1