BUITENLAND. 129) MAGNA. BINNENLAND. 5e Jaargang No 1366. Bureau OUDE SINGEL, S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 035. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week 1.1U per kwartaal, bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vt cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeellngen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. BIJ contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent: aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Pot en ketel. D'je Roomschen Zij'n immers llieden, welke alom apart zich organiseeren, wat hun andersgezinde l'andgenooten tot er gernis is? Meest van zoogenaamd vrijlzinnige zij de want de socialisten doen nog veel aparter! hooren we daar telkens ge ringschattend en minachtend over spre- ken en dan komen daar altijd die verf keerd begrepen „Geitenfokvereenigiru- gen" bij. Naar 't vrijzinnig lawaai te oordeelen zouden we haast gaan vreezen, werke lijk op een verkeerden weg te zijn. Leest nu echter volgend berichtje eens „Te Nijmegen is de algemeene ver gadering gehouden van de vereeniging Vrijzinnige Tehuizen, onder voorzitter schap van mr. J. G. C. Joosting. De heer G. Bos, directeur van de Louisastichting in Den Haag, bepleitte het voorstel elk tehuis te stellen onde? een commissie van beheer en piet zooalg thans onder het hoofdbestuur, welks lo den zeer verspreid in den lande woneni Ondanks krachtige bestrijding van de zijde van den voorzitter, verklaarde de algemeene vergadering met J5 stemmen tegen 6, die van het hoofdbestuur, mede te gaan met de strekking van de Haagb sche voorstellen. Toen die beslissing gevallen was, ver klaarde het hoofdbestuur af te treden'5). Wat drommel: die vrijzinnigheid gaat ook 'in aparte hoekjes staan, ja bevindt er zich reeds lang in en gaat haa|r» hoekjes nog stevigen ook. Waartoe an ders dat voorstel afkomstig van den directeur van het Haagsche vrijmetse- laarsweeshuis om ieder vrijzinnig te huis onder een afzonderlijke commissie te stellen. Het hoofdbestuur keek zeker niet goed genoeg toe en liet men daarom aflmarcheeren. Maar als de vrijzinnige heeren aldus handelen, laten ze dan over ons zwijgen. En laten wij dan maar kalm doorgaan met onze eigen organisaties. 't Is blijkbaar noodig. ALGEMEEN OVERZICHT. De Grieksche leugenfabriek, waar men op bestelling van de regeering te Athene valsche berichten verspreidt over de gebeurtenissen te Epirus. staat thans als zoodanig bij geheel Euro pa bekend. Niemand gelooft meer aan de telegrammen .die uit Athene komen over het succes der Epiroten. Eerst had men het leugentje over de gevangen neming van een Nederl'andsChen officier die door zijn gendarmerie in den steek zou zijn gelatentoen kwam de tijding van den val van Koritza en de doodelijke Verwonding van majoor Snellen van Vol lenhoven. Ook deze berichten bleken on juist. Niets slechts dat, naar te Diurazzo van den te Koritza bevelVoerenden Ne- FEUILLETON. Tiny had uit ZijIn woorden slechts be grepen, dat hij naar Berlijn wilde. Wiasi het ijverzucht, Was het ontgooche ling? Zonder dat Zij het verhinderen kon, werd zij door het verdriet aange grepen en heete tranen stroomden on ophoudelijk langs haar wangen. Zij zocht haar aangezicht te yerblergen, maar de zoo lang bedwongen' opgewondenheid brak zich plotseling baan. Zij kon geen woord spreken en weerhield zich slechts met moeite van luide te snikken. Bernard zag haar getroffen aanhij Vertrouwt bijna zijn oogen niet en een machtige ontroering maakt zich ook van hem meester. Freule Tiny, wat heb ik gedaan? Om Gods wil niet die tranen. Hij buigt zich over haar heen. Zeg mij, waardoor heb jk u ge krenkt. Deze ilranen konden den hoopi opwekken, waarvan ik toch weet, hoe 'Jdel1 zij is. De stem van den sterken man beefde v?n ontroering, .nog dieper boog hij zich over haar hij had de hand 'ge nepen, waarmede zij dien zakdoek voor je oogen drukte en bracht die aan zij'n typenf derlandschen officier vernomen is, del aanval op de stad' werd afgeslagen, doch als aanvullend bericht wordt ook' gemeld, dat de tegenstand der Epiro- tische benden, zooals wij gisteren reeds meldden, geheel is gebroken en 4*t het Grieksche comité, tal >van .notabelen en de metropoliet die een der heftigste rtvollutionnaire stokebranden schijnt gevangen zijn genomen. De te Koritza sedert eenige Imaanden verpleegde Griek sche troepen hadden (bij wijze van dank betuiging!) een poging gewaagd om met de aanvallers gemeene zaak te maken, doch schijnen van de Albaneesche gen darmerie, geholpen door de Albaneeschei bevolking, een zóó geduchte afranseling te hebben o.pgel'oopen, dat hun, naar de „'Berliner Lokal Anzeiger"1 verneemt, .Voorloopig wel de lust zal ontbreken, zich in de buurt van Koritza nogmaals met de Albaneezen te meten. I Er is in het Lagerhuis een interessant debat gehouden bij de behandeling der tweede lezing van de Home rule-bill hetgeen ten slotte tot de hernieuwde aalnneming van de wet met 356 tegen 276 stemmen l'eidde. Tijdens genoemd debat heeft nil de nationalistische leider Redmond een rede gehouden, die vooral in verband met' de plannen tot een regeling van de kwestie, op federatieven grondslag, zoo. krachtig door s ir Grey aanbevolen, niet zonder belang geacht moet worden. Ook Redmond sprak zich voor een dergelijke oplossing van de kwestie uit, echter slechts op de volgende voorwaar denlo dat Ierland geheel en onver deeld onder één bestuur zou komen en' niet gescheiden zou worden in Ulster en het overige Ierland, 2o dat de duur van de tegenwoordige wet niet beperkt zou worden en 3o dat de uitzonderingsn termijn van zes jaren yoor Ulster niet Verlengd zou worden. De voorwaarden werden door de unio nisten met een ironisch gelach ontvani- gen. Redmond Van zijn kant betoogde uitvoerig, dat de nationalisten n'iet in een blijvende uitsluiting van Ulster kon den berusten. De nationalisten waren half aan de Ulster-oppositie tegemoet gekomen door te berusten in een tijde lijke uitsluiting voor zes jaren, maar verder konden zij niet gaan. De Ulster- li eden van hun kant hadden echter niet de minste neiging tot toenadering be toond, zoodat erniets anders overbleef dan de wet onveranderd door te voeren en later te streven naar een algemeen© regeling in federatieven zin, met behoud van de voorwaarden door de nationa listen 'gesteld. Of er echter van een dergelijke rege ling op die voorwaarden iets komen .zal, is een groote vraag. Het verzet, dat zich van unionistische zijde dadelijk openbaarde, voorspelde niet veel goeds. Hoe krachtiger de positie der opstan delingen in het Noorden van de repu- In nameloozen schrik1 maakte zij zich plotseling los en sprong op. Een don kere gloed bedekt haar wangen, haar polsen slaan rij wilde iets toornigs zeg gen, maar haar lippen stamelden slechts het een© woord: Edith Gij....'. 'Gij Vergeet juffrouw SiChulzeIk weet alles. Het is slecht..1.; o, zoo slecht van u Luid snikkend nu verborg ziji het aan gezicht in de handen, ate kon zij hem niet meer aanschouwen. 1 Bernard was achteruit geweken. Edith 1 herhaalde hij verbaasd. Hoe komt gijl -daarop in dit oogenblik ?...j Wat denkt gij te weten Juffrouw Edith Schulze, ging hij ernstig voort, is mij gedurende die treurige jaren een yriendin geweest, die ik hoog vereer...., Maar gelooft gij, dat ik het gewaagd zou hebben u te naderen als ik ginds1 Verbonden was? Tiny stond voor hem, sidderend van bleschaming. Hoe had zij dit verwijt hem' kunnen doenHoe had zij hem zoo iets kunnen zeggen! 1 Daar gij alles denkt te weten» ging Bernard na een pauze voort, will ik, om verder misverstand te voorkor men, ,u openlijk zeggen, dat er werkelijk eenige( .oogenblikken geweest Zijn, waarin ik gedacht heb, dat juffrouw Edith'ls lieflijk beeld mij een ander kon doen vergeten, een ander, dat ik, in weerwil) bliek wordt en hoe grooter kans er be staat, dat zij ook verder naar het Zuiden in Mexico hun maöht doen gevoelen, hoe meer er den leiders van die z.jg. constitutional listen aan gelegen js, alle aanspraken van de AmerikaansChe regeering op een bijzondere positie ten opzichte van 4e Mexicaansche aangelegenheden te wra ken. Vooral generaal Caranza wjjst alle Z.i. ongeoorloofde inmenging Van de Unie in de zaken van dfi opstandelingen /af. Thans heeft zekere heer Henry Allen Tupper, een lid van de International! Peace Forum, een brief openbaar ge maakt van generaal' Carranza. Daarin verklaart de hoofdleider van den opstand dat hij bereid is, niet-officjieele .verzoe ken betreffende de belangen van bui tenlanders in Mexico te overwegen. Ech ter weigerde hij desbetreffende verzoe ken .van de V. St. over niet-Amerikaneq in behandeling te nemen, tenzij de be trokken regeeringen dat van te voren' aan de AmerikaansChe regeering hebben verzocht. De bedoeling hiervan is dui delijk. De AmerikaansChe regeering neemt gaarne het standpunt in, dat ziji krachtens haar positie -mag en moet op komen voor de rechten en belangen van alle buitenlanders in zoo'n staat. GEMENGD. - Eergisteren heeft een deputatie van Italiaansche spoorwegbeambten een onderhoud gehad met den minister van arbeid Ciufelli. Als gevolg van het on derhoud schijnt het dreigend gevaar voor een algemeene spoorwegstaking afgewend te zijn* Telegrammen uit Sicilië melden dat zware rookkolommen weer uit de Etna opstijgen. Men vreest dan ook, dat de vuurspuwende berg dezer dagen tot uit barsting zal komen. In/de laatste dagen waren weer her haaldelijk geruchten in omloop over een ongunstigen gezondheidstoestand van keizer Frans Joseph. Naar uit Wieenen gemeld wordt, zijn deze geruchten van allen grond ontbloot. De keizer is zeer wel en ontving giste ren nog behalve de personen, die hem gewoonlijk over staatszaken komen on derhouden, prins Frans van Beieren in particuliere audiëntie. Daarna maakte de keizer een wandeling van een uur in den tuin van Schönbrunn. Mary Richardson, de kiesrecht vrouw, die vier weken geleden in de Na tional Gallery te Londen de Venus van Velasquez met bijlslagen heeft be schadigd, is voorloopig op vrije voe ten gesteld. Daar zij in de gevangenis de hongerkuur toepaste, is zij kunstma tig gevoed. Zij heeft echter blinde darm ontsteking gekregen en moet een opera tie ondergaan. Vandaar haar invrijheids- stelling, zij heeft een belofte geteekend, dat zij voor den duur daarvan in het zie kenhuis, waar zij geopereerd zal wor den, zal blijven. De regeering te Washington heeft van alle hopeloosheid, nog immer in 't hart droeg.... Toen kwam' er een aan, waarin een grootmoedige raad van juf frouw Edith mij zeer nabij mijh besluit bracht.... Maar toen geschiedde het, dat ik juist hierheen geroepen werd1... En u hier vond.... Het eerste wederzien leer de mij terstond, dat ik geen hart meer weg te schenken had, dat het onherroen pelijk geketend was daar, waar het Voor het eerst wederliefde zocht.... Vergeef mij1, freule, dat ik mij eenige oogenblikt- ken liet medesleepen en vergeten kon, dat wat ons toenmaate scheidde, nog niet veranderd is. i Bernard had in groote opgewonden- heid gesproken, zijn stem klonk ruw met eene hand steunde hij op de tafeÜ als had 'hij een steun noodig. Wilt gij wel gelooven, antwoord de Tiny zacht, dat ik al' lang ingezien heb, welk een dwaas kind ik toen was. Ik zou het u reeds lang gezegd hebben, maar gü' wil'det mij niet verstaan.... Ik dacht ook, gij waart nu.... Freule, gij: weet niet, wat gij daar zegt! onderbrak Bernard haar, nog hefti ger bewogen. Ik zal het ook als niet gezegd beschouwen. Toen ik eens uws vaders verlof, om uw hand te verwerven, bekomen had, kon ik u een positie aan bieden, die aan de verlangens van uw ouders en u voldeed. Thans is daarin veel veranderd. De erfenis van mijn oom telegrammen uit Mexico ontvangen, be helzende dat Huerta zijn troepen in het noorden last heeft gegeven Torre on te hernemen. De groote beteekenis die hij blijkbaar aan het bezit van Tor- reon hecht, verklaart de herhaalde tegen spraak van den val der stad. Op 1 Januari j.l. woonden er te Brussel ,en zijn voorsteden 15.200 per sonen uit Nederland geboortig. In ge heel België zijn 1 0 0.3 4 2 N e de rl a n- de rs gevestigd. Aan de Figaro is voor een ge- denkteeken van Ca 1 me11e reeds 30.328 frs. ingekomen. De leider der afdeeling luchtvaart op de wereldtentoonstelling te San Fran cisco deelt mede, dat graaf Zeppe- 1 i n besloten heeft, 't volgend jaar met Staten over te steken. een bestuurbaar luchtschip naar de Ver. A s q u i t h werd te East-Fife zon der tegencandidaat herkozen. De politie te Parijs heeft een bende boosdoeners, bestaande uit vijf mannen en drie vrouwen, die met de autoban dieten (Bonnot c.s.) in contact ston den, gevangen genomen. Zij worden o.m. beschuldigd den 23sten Maart mej. Bor- net, zangeres van diamanten ter waarde van 70.000 frs. te hebben beroofd. Een hunner, Bispe genaamd, dreef smokkel handel tusschen Zwitserland, Nederland en België. Voorbeeldig. In „America", het Amerikaansch week blad der Paters Jezuïeten, was melding gemaakt Van het werk 'der gesloten re- traiten en als record vermeld een refcrai)- tenhuis, waar in vijf jaar tijd 106 retraiten waren gegeven aan ,2414 retraitanten. Rev. L. v. Oeffel te Green Bay schrijlft nu in hetzelfde blad; dat „Manresa" in Limburg nog andere cijfers toonen kan, want dat daar in vijf jaar tijid 16.450 personen de retraiten volgden. Amerika, dat altijld met zoo reusachtige getallen werkt, wordt hier toch eens door het kleine Nederland geslagen, (Ctr.) Ouderdomsrente aan behoeftigen. De Vereeniging van Nederl.Werkgevers heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij toejuicht, dat in die Invaliditeitswet zal worden bepaald, dati bij de uitvoering der Ouderdomswet vrije .renten krachtens de Invaliditeitswet tot een zeker bedrag niet in aanmerking zullen mogen worden genomen bij de beoordeeling, of een persoon al dan niet behoeftig is. Zulk een bepaling acht zij in het wezen lijk belang der vrije invaliditeits,verzeker ring, maar adr. kan niet inzien, waarom het aan die bepaling verbonden voordeel uitsluitend tot de „vrije" d.w.z. „over- heids" verzekering moet blijven be perkt en waarom dit voordeel niet tevens zou mogen ten goede konnen aan de genen, Idie bij een „particuliere instelling" ging yoor mijl verloren, mijn ambt is m/ij ontnomten(Zonder eenig ambt, zonder eenig vooruitzicht, mij! een weg te kunnen banen, durf ik het niet wagen, u een zoo bescheiden lot aan te bieden en in uw familie te willen treden, Papa acht u zoo hoog, dat hij daar niet naar zal vragen. Wijl zijn ook geen kinderen meer. Bernard, wij hebben reeds zooveel tijd verloren. Tien jaren zijn reeds voorb'ij'gegaan. Als het werkelijk waar is, dat gij' mij nog bemint, waarolm zullen wij dan niet gelukkig worden Deze tij'd heeft mij eerst recht tot u heen getrokken. Ik weet het, wij begrij pen elkaar thans volkomen. Tiny zag er lieflijk uit, nu zij zoo schroomvallig sprak, zoo schroomvallig, dat zij hem niet de hand durfde toe steken. i Bernards ontroering was nog niet be daard. Onrustig schreed hij eenige oogenblikken de kamer pp en neer, tot hij eindelijk een besluit genomen had. Tiny, gij weet, dat ik u liefheb; gij weet, dat de gedachte aan u mijn! gansche leven zou vervullen, ook als gij mij niet mocht toebehooren. Hier in dit ongelukshuis echter moeten niet opnieuw misverstanden ontstaan. Laat ons alles duidelijk uitspreken. \Jviilt gij werkelijk hier in ons land leven? Zult gij hier kunnen aarden en het verdragen, dat nu als toen mijtn werken en streken mijn een verzekering hebben gesloten olf Idie van een werkgever een pensioen ont vangen. Adr. is integendeel van meening, dat bedoeld voordeel juist aan deze per sonen (behoort |te .wonden /toegekend!, [wan neer men de vrijwillige verzekering,waad- van zij voorstandster is, en de pension- neering van arbeiders (wü aanmoedigen* Een wetsbepaling, die (dit verder strek kend voordeel brengen zal, is echter niet op hare plaats in de nog te wijzigen Invaliditeitswet, maar (behoort veeleer reeds te worden opgenomen in de thans aanhangige Ouderdomswet. Adr. verzoekt, dat alsnog in het ont- werp-ouderdomswet eene bepaling worde opgenomen, waarin wordt vastgelegd', dat alle vrijwillig verzekerde uitkeeringen en 'de door een werkgever toegekende pen sioenen tot een zeker, niet te laag te stellen, bedrag bij de beoordeeling, of een rente-aanvrager al dan niet behoeftig is, niet in aanmerking zullen mo^en worden genomen. Geboorte en sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar |den leeftijld en de oor zaken van den (dood in Nederland over Febr. 1914, opgenomen in een bijvoegsel der „Staatscourant" van 8 April, no. 83y is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1 Februari 1914 6.2,16.909 i levend vgeborenen 14.164 of 2)9168 op (de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aangegevenen) 6648; aantal overledenen zonder leven)- loos aangegeven en op 1000 inwoners per jaar 13.89. Overleden op iden leeftijd, van minder dan een jaar 1160, 1'4 jaren 532, 513 jaren 203, 14—19 jaren 157, 2029 jarenj 307, 30—39 jaren 294, 40—49 jaren 389, 5Qi64 jaren 959, 6579 jaren 1795, 80 jaren en daarboven 846, onbekend 6. KORTE KRONIEK. De Centrale A. R. Kiesvereeniging in het district Enkhuizen hoopt op .Woensdag '22 April a.s. haar 25-jarig bestaan ,te /herdenken. ;Van; Z,.Exc. kiiw A. Kuyper, Minister van Staat» ontving het bestuur de toezegging, dat hij! bereid is in de middagvergadering het woord te voeren. t Te Arnhem is opgericht de Vereeni ging tegen Trekhondenmisbruik. Reeds zijn ongeveer 200 leden toegetreden. Voorzitster is mevr. |H,. Klerk de Reus, secretaris mr. A. fWi. baron Sloet. Te Middelburg heeft zich een com missie uit de burgerij gevormd om de schildersstaking jte fidoen eindigen., Zij heeft aan beide partijen een voorstel ge daan, waarin bepaald wordt, dat het loon thans op 20 cent per uur en met 1 April 1915 op 21 cent wordt gebracht Verder dat de eisch van uitbetalen bij ziekte en op .christelijke feestdagen komt te ver vallen» dat geen rancune-maatregelen ge nomen zullen worden en dat dit all es "zal worden vastgelegd in een collectief ar beidscontract, dat tot 1 April 1916 van kracht zal zjjln. De gezellen hebben be- vaderland en zijn grootheid, zijn inner lijke en uiterlijke ontwikkeling geldt? Misschien gelooft gij, dat de miskenning, die wijl, katholieken, allen van de iRe- geering ondervinden, mijn grondbegin selen veranderd heeft. Ik zal ,de tegenf- woordige richting der regeering bekamu pen tot mijn laatsten ademtocht. Ik zal uit al mij'n krachten streven naar ver betering in den toestand, naar erkenning van de rechten onzer Kerk. Maar mijn Vaderliefde is daarom niet minder vast dan in betere dagen. Hijl had dit alles met zekere terug(- houdendheid gezegd, maar iets in haar blik! deed hem vertrouwelijker voortgaan Kunt gij' dat alles verdragen Wjlt gij mij daarin.ter zijde staan? Gelooft gij, dat ik iets half doen1 zal? antwoordde zjj moedig. Als ik de (u^ve ben, Bernard, ben ik geheel de uwe en wat ons ook yan aardsche lot gevallen overkomt, gij zult mij altijd aan uw zij'ide vinden. Over de politieke verwikkelingen heb ik anders leeren den ken en ik" heb ingezien, dat uw raad. indertijd de beste geweest is. Als gij dan in de Residentie moet wezen, neemt gij mij, hoop ik, mede. Wij zijn lang genoeg gescheiden geweest en gij kunt mij zelf tot den ijzeren hangdeur voeren, die het rijk heeft samengesmeed (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1914 | | pagina 1